Jejich svatá šrajtofle


pro https://vlkovobloguje.wordpress.com/ napsal vlk

Některé  články mají zvláštní osud. respektive  jsou pronásledované jeho nepřízní. To je příklad  tohoto. Unikl mi dvakrát za sebou předčasně na Kosu. Mojí nepozorností. Ale  ve formě, z které nemohl být nikdo moudrý – jen nadpis  a místo textu jeden odkaz…

Prostě mám téma a nejsem schopen ho uchopit a zpracovat. není čas, nejsou lidi a  také – není esprit. Prostě nebaví mne  psát. Takže  v momentě, kdy toto čtete, je téma  už  trapně zastaralé. Ale  pro nikoli vyčichlé. je totiž dokonalou  ukázkou  české demokracie a  těch, kteří prý vládnou v našem jménu. A k našemu prospěchu a  zdaru našeho státu. Jak ostatně  se zavazují ve  svém poslaneckém slibu, kterým stvrzují převzetí mandátu. Připomenu jeho znění:

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

No a nyní je  čas  se podívat, jaká je poslanecká praxe.  Vratme se v čase  o týden zpět. do pátku 5. prosince. Kdy večer chodil Mikuláš. Ovšem dopoledne  zasedala ještě  poslanecká sněmovna. Zlatým hřebem a  to doslova, bylo třetí čtení  zákona , kterým si těch 200 vyvolených a pomazaných  řešilo svoje platy. Tu taškařici jste nepochybně sledovali jako já.

Hrozilo, že  ti nejlepší z nás  si nadělí růst platů o 26%. K tomu stačilo, aby nedělali nic. Aby prostě  nějak na  těch pár  dnů, co zbývají do konce roku nějak zablokovali chod  sněmovny a bylo by.  Pak že platí  přísloví – bez práce nejsou koláče nebo  v jiné verzi – komu se nelení, tomu se zelení… To možná  je  nutnost a direktiva  pro vás  a pro mne, ale  jak vidno – český poslanec  je někdo, kdo umí i tradiční  zákonitosti postavit na hlavu! Ještě, že  to neumí i s  gravitací! Nebo s počasím! To by byl  hukot!

věřím, že  v poslaneckých lavicích bylo dost  těch, kteří o téhle variantě  velmi důkladně přemýšleli… Už jednou se jim totiž cosi podobného podařilo. K plné spokojenosti jejich svaté štaitofle….Jenže  jaksi  tam ještě bylo nadkritické množství těch, co  mají jistou světloplachost a pud  sebezáchovy a  těm se podařilo přesvědčit  ty  ostatní,  že tohle opravdu v současném Česku možné není. Že by to také mohlo vyvolat  lidové povstání. Pravda, červenokartisté  by se jistě  distancovali, ale kdo ví – když jde o prachy?

Takže  z toho nakonec bylo doela pěkné kino – hodně trapná  groteska, kdy danový poplatník jen nevěřícně  zíral, co ta  čeládka  v  Malostranského náměstí a Sněmovní ulic e zase vyvádí! Připomenme, že  státním zaměstnancům, po letech, kdy  jim plat byl nejdříve  administrativně  šmahem  snížen a následně  jen stagnoval bylo před koncem roku přidáno, po velkých obstrukcích  a ještě větších řečech přidáno celých 3,5%.. A  že  důchodci  e už  v létě  dozvěděli superradostnou novinu, že místo  přidání  celých   45 Kč v  průměru, dostanou od Nového roku  celé – světe přestan se točit! – dvě stovky. Také v průměru.     No a ti , co jedou na minimální mzdu, tak  těm vzrostla  o celých 700….

A vzpomínáte , co  v k tomu vykřikovali „rozpočtově odpovědní“  , zejména ti z opozice? Že jde o projídání budoucnosti , že  by jako důchodcům ty větší peníze, stejně jako státním zaměstnancům  – přáli , ale že na to není.A  minimální mzda  a její zvýšení o 700? Tak to prý zásadně ohrozí trh práce  a vyvolá  příliv  dalších nových klientů na pracáky. televizní obrazovky  byly plné  ustaraných a odpovědných cifrplátů Kalousků, Stanjurů, Fialů, Langšádlových, občanů Schwarzenbergů, Gazdíků a  podobných.  Že  prý je tohle všechno na úkor  budoucích generací. Děsilo, ba stresovalo mne to tenkrát, ten jejich apel na rozpočtovou odpovědnost, že  jsme uvažoval,  že  na Kose založím petici, směřovanou ministru financí a  ministryni práce  a sociálních věcí, že se dobrovolně zvýšení důchodu k 1.1.2015 vzdávám..  No, než jsem stačil být  za totálního kašpara  , došlo na tu trapnohru, zvanou úprava poslaneckých platů.

A  ejhle ..  z ničeho nic  se objevil návrh na  to, že  ti nejlepší z nás  si přidají jen nějakých 14%…..Kde se vzal, tu se vzal… což představovalo pro obyčejného poslance měsíčně  8 litrů plus.. Kolik, že  je nyní , po tom brutálním zvýšení  minimální mzda  ? 9200! Hrubého!  A kolik že  je průměrný důchod? 11050.. Takže ti nejlepší z nás si hodlali přidat  tolik, kolik činí  zvýšená minimální mzda  a téměř celý průměrný důchod. Který ovšem větší  část důchodců nepobírá!!!

V této chvíli se musím zeptat –  vážení,když  bylo oznámeno , že  se uvažuje o zvýšení poslaneckých platů  o oněch 14% , zaznamenali jste  Kalouska, Stanjuru, Gazdíka, občana Schwarzenberga, Langšádlovou nebo Fialu na televizí obrazovce, kde by  se  stejně  ustaraným ksichtem, jako kdy šlo o zvýšení platů hasičů, zachranářů, učitelů, policistů, úředníků na bernacích, katastrech, pracovníků domovů důchodců a řadě dalších  nanejvýš  užitečných a pro občana nutných institucí nebo když  měli dostat ten směšný přídavek ani ne  2%  ti  z nás, co už, tak říkajíc, mají po fajruntě, že by v televizi také mluvili o rozpočtové odpovědnosti o projídání budoucnosti o zadlužování našich dětí? Hloupá otázka  říkáte? A  že jsme si ji mohl ušetřit? Máte pravdu. Po odpovědném a  ustaraném Kalouskovi a  spol. ani vidu ani slechu. V tomto případě  ne!

Musím nyní chtě nechtě  odbočit. Kdysi jsem se snažil jako klienta získat  tehdy významnou a renomovanou firmu . A dlouho se mi to nedařilo. Až  nakonec jsme prolomil ledy  a do firmy dostal hodně velký úvěr. A  jel tam na jednání, které mělo všechno dofinalizovat. Firma byla akciovko, ale hlavním hybatelem dění byl její generální ředitel – takto najmutý manažer. Považoval jsem ho za třídu. Jenže  před  oním finalizačním jednáním, jsme si na firemním parkovišti všiml velmi neobvyklého auta, prodávaného vždycky za velmi neobvyklou cenu. A  mezi řešením detailů budoucí úvěrové smlouvy  jsem se o něm velmi uctivě  a pochvalně  zmínil..  Přišla odpověd, která mne doslova uzemnila…

Za peníze  akcionářů mi není nic  dost drahé!

Jako by mne někdo praštil kladivem mezi oči! Když takhle  vidíš  , chlape,své zaměstnavatele, jak se asi budeš chovat k půjčeným penězům??! A  z finalizačního jednání jsem zdvořile   a na pořád  vycouval…. ačkoli jsme pak musel odpovídat na velmi nepříjemné otázky  svým tehdejším šéfům…

Kalousek, Gazdík, Langšádlová, Benda, Stanjura, atd. atd.  prostě, když jde o jejich svaté šrajtofle  , tak okamžitě  zapomněli na rozpočtovou odpovědnost!  V tu ránu po ní nebylo ani tuchy! Ale abych byl spravdlivý – stejné to bylo u Babišpartaje, Bělobrádků  soc dem ,a  také komoušů. Jediní, kteří zřetelně artikulovali,l že tohle ne, byli Okamurové. Nicméně  i ti měli svoje limity!

Když došlo na hlasování v rozpočtovém a  následně sociálním výboru parlamentu, tak ho oba  , bez mrknutí oka  -doporočili!!!  Nenašel se žádný jejich člen, který by proti tomu zdvihl ruku!!! Inu –  jejich svatá šrajtofle!

Prý to byla  dohoda parlamentních klubů celé sněmovny!  věřili byste  tomu?!  Jediný, kdo osvědčil špetku zdravého rozumu, byl Sobotka, po návratu ze  Spojených států, který do toho chlapcům hodil vidle  a  prosadil na předsednictvu sociální demokracie, že něco takového není možné, protože je  to drzost vůči danovému poplatníkovi!

A začal obrovský   řev! Nejdříve  v sociální demokracii! tam to dokonce jednu chvíli vypadalo, že  se na tom rozpadne poslanecký klub! Stačí si vzpomenout na Jandákovy výkřiky! Následně  lidovci a  Babiš  obvinili Sobotku z podrazu a nedodržení dohod  a populismu a  navrhli zmrazení  poslaneckých paltů. S  tím, že  příští rok se  to v klidu opraví důkladnou novelou. Zřejmě  toužili si trapnost ve velkém zopakovat, v  záři reflektorů znovu!  A  rozpočtově odpovědní ? Kalousek, Stanjura  a kumpáni? No tak ti provedli obvzvláště  štavnatou piruetiu – když  ta dohoda o 14= padla, tak  prý už se  žádného jednání účastnit nebudou, protože to je vrchol trapnosti a prý  at si to vládní většina prohlasuje  sama, neb na to má dostatečnou vládní většinu…. To tak -14% nebude a  chtějí od nás nulu  nebo nějaká trapná 3procentíčka?! Tůdle nůdle! A už zase byli rozpočtově  odpovědní! Až se z nich kouřilo.

Cel to kino byla  jedna naprosto šílená trapnost!  ale ujištuji vás, že  ta největší  vás  ještě  čeká!

Dokonc e za ni nemám ani skutečnost,  že  v tom nehorázném přisejpání do vlastní kešeně  jely  svorně  všechny parlamentní partaje. Že  všichni  z   nás dělali pitomečky  a říkali, e hledají systémové řešení, aby se příště  už  nemuseli o platech dohadovat  a že  je hrozně  těžké najít  nějaký rozumný  valorizační vzorec… Zvláštní! Fakt zvláštní!  Kupodivu  u důchodů ho nalezli dávno a  bez potíží. Důchody mají růst o inflaci a o třetinu růstu reálných  mezd….

Proč stejné pravidlo nechtějí akceptovat  ti nejlepší z nás  sami pro sebe? Možná že mají problém s  tím, jestli staták a ČNB správně počítají inflaci a reálnou mzdu.. Fajn, takže  jim to lze  ulehčit – at  jejich platy  rostou stejně  jako platy  státních zaměstnanců! Tohle je bez výpočtu! Nikdo nemůže  udělat chybu! Dostane  přidáno kustod Národního muzea  5%? OK. At poslanec také dostane  5%.  Nebo necht je to svázáno s  růstem minimální mzdy – hoden je přece dělník mzdy  své! Stojí to v Písmu!

Jak jednoduché…  A snadno odhlasovatelné!  jenže  to by nesmělo jít o JEJICH SVATOU ŠRAJTOFLI!

Jejich a  svatou!

Říkáte, že nyní už musím být na konci a  že  těch trapností , ohledně  toho hlasování o poslaneckých platech a jejich peripetií bylo už  až  až a  že jsme slíbil největší trapnost nakonec?

Máte pravdu!  něco si ještě  drží pod rukou. Budu citovat z následujícího linku

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/poslanecka-snemovna/Poslanci-nehlasovali-o-prodlouzeni-kontrolnich-lhut-kolem-restituci-348807

Když se poslancům zrovna chce, tak jim to jde. I takto by se dal parafrázovat průběh jejich pátečního jednacího dne. Poslanci si totiž dali v pátek krátce před polednem padla. Sice si stačili dopoledne rozhodnout o růstu svých platů od ledna příštího roku – navíc si k tomu přidali i některé ekonomické normy – ale sotva došlo na bod z dílny poslanců ČSSD na prodloužení lhůty pro kontrolu rozhodnutí o vydávání majetku v rámci církevních restitucí, už se jim pracovat asi nechtělo.

Opoziční kluby TOP 09 a ODS si totiž překvapivě vzaly přestávky na porady svých klubů. Jelikož by po uplynutí pauz poslanci stejně měli konec jednacího dne, jejich páteční „řádění“ ve sněmovně tak skončilo předčasně.

.

.

.

.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. K částce se bude připočítávat inflace.

Musím něco dodávat?  Prostě  , ti nejlepší z nás  si projednali svoje platy. Ačkoli rozpočtově odpovědní se toho jednání v podstatě štítili. Aby si následně dali padla!  Když  jde o prodloužení zcela  nesmyslně nastavených lhůt  na přezkum žádostí církví na vydání majetku , který je  v držení státu!!! Nás  všech! Zde jakákoli rozpočtová odpovědnost  končí. Není žádoucí!  Naprosto není žádoucí. Poslanec odhlasoval svůj plat a je totálně vyčerpán. Neschopen další práce. I když jde o těžké desítky miliard. Největší transfer majetku od  velké privatizace!

Co že  slibují poslanci ve svém poslaneckém slibu? Tohle:

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Nezbývá mi, než se domnívat, že u velké většiny poslanců je  zájem všeho lidu  v  těžkém konfliktu  s  jejich nejlepším vědomím a svědomím…. Mají li ovšem svědomí vůbec nějaké a  není li nahraženo – jistě jim křivdím – jejich svatou šrajtoflí!

Zajímalo by mne, co tomu říkají červenokartisté…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.