Smíření


pro https://vlkovobloguje.wordpress.com/ napsal Jeník Čermák

 

Vlk nemá Silvestra rád. Jako ve všem se s ním shodnu, kromě Ukrajiny, Silvestra přímo nesnáším. Poviné juchání mi zošklivili bolševici a přidávájí se k tomu petardy, které zase nesnáší psi. Velmi tím trpí a já s nimi. Co taky slavit? Že jsme o rok starší? Že jsme zase nesplnili své minuloroční sliby?

Nevím. Nikdy mi to veselé nepřipadalo. A co tak chytrého k tomu napsat…

V momentě zadání příspěvku se na seznamu.cz objevil muž, který se upálil na Václaváku. „Blázen“. A já věděl , o čem to dnes bude.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Zden%C4%9Bk_Adamec

Zdeněk Adamec, měl by se myslím víc připomínat, se upálil na protest. Proti čemu? Spory se o tom můžou vést do nekonečna. Podle mého to byl protest proti „tomu všemu“. O tom je přeci Kosa. Svět je nějak špatně a je třeba ho zpravit.

Lidi lžou, kradou, zabíjejí, znásilňují. Podvádějí, žádné hodnoty nevedou, jen prachy. Jak se má s takovýmhle světem vyrovnat dítě, jehož svět je čistý, pohádkový, když dospěje? Pozná a vidí.Lež se směje pravdě a zlo dobru. Nikdo neví co je co…Měl jsem období, kdy mě svět pálil jak čert a alkohol mi byl jedinou útěchou, jo ještě tvrdý rock. Jsou kluci, co to nezvládnou. Palach, Zajíc, Adamec…Rozumím jim velmi. A chtěl bych jím říct, kluci, nepadli jste nadarmo. Svět bude lepší. Vaše oběť měla smysl. Ten nový rok 2015 bude lepší než ten minulý. Lidi se změní! Jenže to bych jim lhal. A oni by to poznali.

Ale jak stárnu, pálí mne ten svět čím dál míň. Nakonec bychom mohli slavit opačně, přežili jsme další rok, přežili jsme rok 2014. A že byl výživný. Tolik lidí zemřelo smrtí nepřirozenou, rukou jiného člověka. A tolik lidí zemřelo smrtí přirozenou, ale i tohle je značně subjektivní, a my jsme stále tu. Sláva.

Miluju Jarka Nohavicu, básníka naší země. A jedna z jeho nejlepších zpívá o kometě, co se k nám periodicky vrací a o slunci a trávě a taky o smrti, co se s ní nejde smířit. Vždycky na tomhle místě pláču, myslím na své blízké mrtvé, a na věčný koloběh světa, se kterým se těžko vyrovnává. Smiřuje.

A ejhle. Tuhle jsem tak seděl na lavičce na sluníčku a hřál se, a přišlo to na mě. Jde to. Jde to smířit se i se smrtí. Jde to smířit se s celým tím hrozným světem. Ty malé chvilky štěstí zaplatí všechny ty podivnosti. Smířit se se světem je štěstí.

Neznamená to vzdát se nepravostem a kašlat na ně. Vůbec ne naopak. Bojovat smířeně bude efektivnější.

Mír je ve slovanštině supr slovo. Neznamená jen anglosaskou neválku, to je Cílek?, znamená řád. Pořádek. Věci takové, jaké mají být. Věci na svém místě. Mír – smíření. Není nad náš český jazyk.

Hodně štěstí kosáci, přeji důstojnou opičku a novoroční probuzení se smířením se.

A nakonec  si dáme tu Nohavicovu Kometu, ne?

Vlkův dodatek:

Ano , nechtěl jsem psát na Silvestra, tak jako jsem nechtěl psát na  Vánoce. Proto  jsem požádal Xavera a Vidláka, aby  si vzali na starost Štědrý den a Boží hod, Majka, tak jako tak, měla  už dávno obsazeného Štěpána a o Silvestra  pak Jeníka. Tedy  ty, kteří píší  a Kosu dlouhodobě a pravidelně a které chovám jako dlouhodobou elitu kosířských písmáků  🙂

Prosím nechť se na mne nezlobí další, že nejsou mezi vybranými  jmenovanými. Klidně  bych mohl připojit nejméně  deset dalších jmen a bylo by to neméně  dobře.Viďte Germaniku, Tacite, Gerde,paní Věro, paní Dasho, Kanálníku, Kopelmane, Navajamme, Pacho, Hladisi,Kopříku, Václave P., Joshuotree, Leo K. Skagu nebo samozřejmě  všechny  tři neúnavné denní dříče na  svodkách a překladech – pány Ernesta,MP, a hrocha… A  to jsem spoustu dalších zase  zapomněl uvést, protože se z toho , či onoho důvodu letos odmlčeli – viď Trabante, Lexi, Laco G., Jardo Hudče, Brene, Marcusi atd.atd….nebo nedal do výběru.Leč vybral jsem ty  čtyři. Jako zástupce nás  všech. Kvůli jejich vzájemné názorové  různosti, odlišnosti zaměření v textech věku, pohledu na svět a tisíci různých dalších odlišností. Ti čtyři jsou pro mne Kosa  v mikroprovedení. takže proto.

Hodně  dobrý a  šťastný celý rok 2015 všem Kosířům a  jejich  blízkým! Dovolím si toto napsat za  sebe, Jeníka  Čermáka i všechny  ostatní autory Kosy, ať  už stálé nebo nahodilé.Všem kteří poslali na Kosu byť jen jedinou autorskou řádku, kresbu, fotografii či cokoli jiného, patří dík za   přispění.  Díky tomu je Kosa tím,co je. A také díky Vám – Kosířům čtenářům…. Konec konců, bez Vás  by zdejší psaní postrádalo sebemenší smysl.

Ještě  jednou  -velké vlčí poděkování a  velké novoroční  Hauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Smíření

 1. Hudec napsal:

  Šťastné vykročení do toho 2015 přeji, vlku a spol. Snad nebude horší, než ten končící.
  Mně osobně Silvestra znechutili spoluobčané se svými dělbuchy a petardami a řevem opilců. Proto vyzývám všechny Kosíře k profesionálnímu chování – na Silvestra chlastaj amatéři, profíci se drží zpátky. 🙂

 2. Vidlák napsal:

  U nás ve Vidlákově na gruntě se slavit bude. Protože je co:

  1. Našel se u mě jeden skvělý soused. Můžeme si napůl pořídit krávu a mít tak další metu k soběstačnosti.
  2. V práci mě mají rádi i když jsem nadělal pár blbostí a mám skoro chuť říct, že tvrdý kapitalisti zase tak tvrdý nejsou. Vlastně jsou docela fajn.
  3. Jeden z mých nejlepších kamarádů se oženil a přetéká štěstím. Ženušku má mladičkou, hodnou a poslušnou.
  4. Mojí mamince dali do pořádku koleno, že se může zase slušně pohybovat a přešlo ji sekýrování.
  5. I když je válka, pořád mi žádný bratránek neubyl, žádný padlý se nekoná a leckdo zdrhnul.
  6. Složil jsem zkoušky na řezníka. Kromě obživy hubou tak konečně umím i něco rukama.

  A to nejlepší na konec:
  Moje skvělá Děvečka mi porodila čtvrtého Haranta. Mám tedy holku a tři kluky. I když už byly trochu problémy, dopadlo to na výbornou. Pokud děti půjdou v mých stopách, budu mít jednou šestnáct vnoučat.

  Přeji všem Kosířům, aby i pro ně byl rok 2015 šťastný a vidlácký.

  • vlkp napsal:

   Příteli Vidláku, přijmi upřímnou gratulaci k tomu , jakýs měl rok!!! Nádhera. zejména bod poslední a předposlední!! Jsi prostě správný chlap a táta rodiny.

   vlastně si nejsem jistý, jestli jde z mé strany o upřímnou gratulaci nebo upřímnou závist 🙂
   Nicméně i kdyby to byl a ta závist, tak ti tyhle velké životní výhry přeji a nebudu se ani trochu kvůli nim užírat. Jen jaksi budu mít pocit, že jsem poněkud budižkničemu …

  • Puck napsal:

   S tou krávou to není dobrý nápad. To už´je lepší družstvo !

   • Vidlák napsal:

    To až ji jako správný zlý kulak udojím téměř k smrti, tak s posledním litrem ve vemeni uteče do JZD…

 3. navajamm napsal:

  Áno, to zmierenie je asi najdôležitejší novoročný rituál.
  Vďaka za ten príhovor, lebo je vidieť, že aj keď máme rôzne názory na politické udalosti, ktoré hýbu svetom a pretriasajú sa na Kose, stále je veľa spoločných drobných lások a sympatií, čo nás spájajú.
  Tiež som sa v puberte bolestne zmieroval s tým, že svet nie je taký, ako v mojich obľúbených knihách a že som okoliu na smiech, keď sa chcem podobať na svojich kladných hrdinov. Áno, zmierenie so smrťou a s osudom je dôležité. Človek má potom nádej, že to do konca dotiahne nezlomený.
  A pre spriaznené duše pripájam aj tiché mačacie wrrrmmm 🙂

 4. Ježura napsal:

  Smrt je jen přechod. Se smrtí se lze smířit, veškerá obava lidí se smrti pramení ze strachu z jejího způsobu. Před deseti lety mi zemřel děda. Byl to statný chlap, choval králíky a jiné zvířectvo, byl aktivní, trošku cholerický, ale zlatý, rovný člověk s rovnou a pevnou bradou, který se neváhal za bolšánů postavit sousedovi, co byl tajemník OVKSČ. Jenže když umíral, byl půl roku ležák, měl ale velké štěstí, že mohl umírat doma. Z chlapa jak hora se stal jeho stín, co v konečné fázi rakoviny mluvil se svými mrtvými příbuznými, až se za nimi v 84 letech vydal.

  Jí tenkrát žil v Lounech, daleko od moravského domova. Tu noc, kdy děda zemřel, se mi zdál sen, že dědu vidím skrze pevnou mříž jak krmí své králíky, ve své dřívejší mohutnosti a je veselý stejně, jak si ho pamatuju dřív. Ve snu mu říkám skrze tu mříž – dědo, ty už jsi zdravý! A on ano Jiřiku, už je mi dobře, smál se na mě. Jakmile jsem se probudil, věděl jsem, že zemřel, což téměř vzápětí potvrdila moje máma telefonátem.

  Proč to píšu? Protože smrt nejen bere naše bližní, ale taky ukracuje trápení a možná je to opravdu přerod k novému životu. Přeji Vám, Kose, všem aktivním přispěvovatelům a čtenářům lepší rok 2015.

 5. Levandule napsal:

  Vlku a jeho smečko, přeji Vám i sobě, jen samé dobré zprávy, hodně zdraví a vlkovi hodně sil a elánu, aby kosu v roce 2015 zachovati ráčil. Jinak já jsem Silvestra nikdy nijak neprožívala a veselí na povel přímo nesnáším.

 6. Laco G. Mlynář napsal:

  Silvestr? Proč zrovna ausgerechnet 31.12. má být půlka těch 365 dnů, Den jako každý jiný, jdu spát jako vždy ve 22 hodin, pak mne nějací janci, co nevědí co s penězi a nakupují různá bouchadla probudí, ale za 20 minut je zase klid.
  Na rozdíl od kolegy Čermáka mi znechutil přelom roku jistý lhář, co tvrdil, že naše země nevzkvétá. Podle statistik HDP nás už předběhli i Slováci, tož stále je co pozorovat ohledně vzkvétání. Přát dnes cosi komusi? Proč? Proč ne 14. 6., nebo 25. 9. ?

  • vlkp napsal:

   No Laco , já bych se držel toho Nového roku. Je to tradice. S nějakým jiným datem bys mohl těžce narazit. Třeba takový 1. červen… Byť to je Den dětí, takže by to mělo jít. Ale já a myslím, že i ty, pamatujeme jednoho velelháře, co se mu přezdívalo Ušaté torpédo. A dodnes si pamatujeme jeho projev , který přednesl o den dříve….. Vzpomínáš? Souuuzy a souušky, naše měna je pevná….
   Jo jo….Dneska už je to těžkej gag, ale tenkrát to žádná sranda nebyla….Schválně, co myslíš, kdo byl pravdě blíž, ten co říkal, že naše země nevzkvétá nebo ten, co tvrdil, že naše měna je pevná?

  • el napsal:

   Pro mne, i když už jsem důchodce, rok končí 30. června a začíná 1. září.

 7. hroch napsal:

  Zdravím milé kosíře. Připojuji se k Hudcovi (nebo snad Hudci? – ta čeština je kouzelná!). Nejsem stádní typ a obejdu se bez kraválu, který mi, pohříchu organizujou spoluobčané (mám na dostřel huby dvě aktivní hospody). Tak jak mládnu, vyhledávám blízkost pelechu k občasnýmu spočinutí…
  Přeju všem nám a hlavně vlkovi, kterej tu kosíří káru řídí, všecko dobrý, abychom byli minimálně stejně dobří, jako letos a o dění na východě a ve světě vůbec abychom mohli psát v příjemnějších souvislostech. …hroch…:-)

 8. Věra Říhová napsal:

  Pro mě je Silvestr také spíše dnem bilancování uplynulého roku a jako ekonomka si vždy zhodnotím své finance a naplánuji nákup čehosi potřebného i nepotřebného k potěšení na příští rok. Pak se mám na co těšit.
  Letošní Silvestr má pro mě hodnotu přežití své smrti v uplynulém roce, smíření s ní a přehodnocení svého života. Najednou člověk přijde na to, co všechno má udělat, kdyby „něco“, aby po něm zůstal alespoň čistý stůl a čistý štít. Najednou zjistí, jaká má ještě přání, co je absolutně zbytečné a co naopak důležité. To se nedá radit druhým, k tomu musí každý dospět sám.

  Silvestra nikdy neslavíme, ale ohňostroje miluju, dívám se na ně z balkonu. Pokud jsou opravdu tak maximálně 2x do roka. Zvířata zabezpečit, maminka naučila svého pejska na „traktorky“ – velké chrániče, co nosil Otík ze střediskové vesničky, já dávám své andulky na záchod, který je trochu zvukově izolován. Jednou v roce se to dá přežít a blbečkové, co si musí bouchnout aniž by to uměli, si následky ponesou sami.

  Jinak je pro mě Silvestr dnem, kdy mám vyměnit kalendář, ten počmáraný vyhodit a k novému ráda čichám, protože voní tiskařskou barvou. Kalendář vyměňuji ráda.

 9. Faust ze ZT napsal:

  Ze Země ticha přejí pohodový rok 2015
  Vladimír a Alan

 10. Edita napsal:

  Pane Jeníku Čermáku, děkuji za Váš milý a mírný Silvestrovský komentář. Působí jako pohlazení, věřím Vám, že jste zažil pocit smíření se se světem, jak o tom píšete. Já to neumím. Názor na silvestrovské oslavy s Vámi naprosto sdílím. Není co slavit, spíše jde o kolektivní zahánění smutku z postupujícího času. Nemyslím, si ale, že svět bude lepší, byl vždy takový, jako je stále, jen kulisy a herci se mění. Ani si nemyslím, že ty kruté sebeoběti měly smysl. (A taky s Vámi nemohu souhlasit, že děti jsou čistá stvoření, to si tak sami vylepšujeme obraz našeho ztraceného dětství.) Ale ještě jednou díky.

 11. Leo K napsal:

  Je poslední den roku. Sluší se dodat, že podle křesťanského kalendáře. Číňané to slaví jindy a úplně jiný rok. Právě tak Židé, o moslemínech nejsem informován. Z toho mi vychází závěr, že jde nejspíš o oslavu čínského vynálezu střelného prachu. Něco končí a něco začíná? Už Seneca psal, že každý den je nový začátek. Já si v důchodu hrajii s grafikou. Proto moje krédo je zde: http://www.kyslinger.info/silvestr014.jpg
  Všem přeji – jak ty pochyby, tak tu naději

 12. passant napsal:

  Také přeji Kose,věrným kosákům, vlastně všem co znám i neznám, splnění všech jejich přání i těch tajných, které se bojíme vyslovit i před sebou v obavě, že by se mohly nesplnit.
  Že to nepůjde,nebo ne hned? Stále nám na dně skřínky po Pandoře zbývá,možná klamná, ale přece jen naděje. A tak si ji hlídejme, ať se nám nevytratí.

 13. čen napsal:

  Také já jsem měla hezký rok, už jen tím, že se moje rodina zvětšila. Moje nejstarší dcera po dlouhé době samoty potkala úžasného muže, se kterým se stará o jeho malého synka, moc pěkně, její dcerka, moje vnučka ,přivedla na svět mého prvního pravnuka a dceři přibyli tak do rodiny jedním rázem čtyři muži, zeť, přítel, jeho syneček a ještě vnouček, žily spolu daleko ode mne samotné a náhle mají velikou rodinu, jsem šťastná. Dokonce i já jsem potkala po pěti letech od smrti mého muže milého člověka, kterého přijala celá moje rodina bez výhrady- Moje nejmladší dcera přivedla na svět třetí malou princeznu Amálku, dítě, které se na svět stále jen směje a plakat je neuslyšíte, dcera a zeť jsou nadšení svými malými princeznami a moje druhá nejstarší vnučka s úspěchem složila maturitu a nejstarší vnuk se osamostatnil, aby pomohl své rodině a přitom dokáže studovat vysokou školu, co víc bych si mohla přát? A tak celá naše rodina i s těmi novými dušičkami se setkala o vánočních svátcích a bylo to krásné setkání, všem se nám to moc líbilo a domluvili jsme se, že taková setkávání budeme pořádat častěji, přece jen, mám ty moje tři děti rozběhlé po Čechách. A mně se povedlo se domluvit a spřátelit se sousedem, kterého jsem pokládala a oprávněně, za svého nepřítele, dnes je všechno jinak. I když mně tento rok potkalo hodně trablů, co je to v porovnáním s tím hezkým?
  A smrti se nebojím, jen mi bude líto, že se budu muset rozloučit se svými blízkými, ale věřím na reinkarnaci, věřím, že to má svůj důvod, proč přicházíme na svět a co nás v životě potkává, je to na nás, jak se s tím popereme. A že je důležité, abychom věděli, že budeme odcházet s čistým svědomím, protože to je to jediné, co si vezmeme sebou. Tak přeji všem krásný a šťastný rok 2015.

 14. kopelman napsal:

  Milí neznámí blízcí, vlku, díky za vaši bohulibou úchylku podělit se s ostatními o své názory, zkušenosti a informace z cizojazyčných zdrojů. Pro mě je dnešek jako každý jiný den, poslední týdny buším do klávesnice jak barevné, tak bych dnes rád, stejně jako jiné dny, zvládl, co jsem si sám slíbil. Těm mladším kosířům bych popřál ve dnech nového roku něco podobného, aby se jim vyhýbala nechuť, lenost nebo strach a udělali vše, co slíbili sobě a svým nejbližším. Moudrým kmetům přeji pevné zdraví a sílu k tomu trousit zde své životem sbírané moudro, i když se jim to zdá marné.

  Vlk tu jednou napsal, že Kosa není žádný literární klub. Opak je pravdou, v živé literatuře přece nejde o krasomluvu a gramatiku, ale o to, že je čtena s radostí až vášní. A to Kosa splňuje vrchovatě. Když vlk občas pustí diskusi ke zdánlivě prostému tématu a někdo překoná ostych, vznikne skutečná perla. Byl to dobrý rok díky všem, kdo pro Kosu pravidelně nebo jen občas píšou.

  Chtěl bych proto mírně zneužít toto veřejné místo, abych poděkoval paní Aleně Odehnalové, mé profesorce češtiny, literatury a ruštiny z gymnázia, a popřál ji hodně zdraví a radosti. Díky jejím „slovním cvičením“ jsem dokázal najít radost z psaní, které mě dříve docela dobře živilo. Když občas překonám nechuť k práci z práce, tak sem zase něco napíšu, abych si odsud jenom nebral.

 15. Gerd napsal:

  Všem krásný rok 2015, hodně zdraví, štěstí a vlkovi dík za časově náročnou práci, kterou s Kosou odvádí!
  Nejlepší věci jsou zdarma, proto se nehodí do dnešní konzumní společnosti. A tak máme slevové akce, které nás přesvědčují, jak je nutné být „in“ a mít nejnovější mobil. Co když se ale dobrovolně rozhodneme být „out“ a kašlat na krysí závod konzumního šílenství? Štěstí není o penězích, a vztahy dělají lidé, ne peníze a ekonomické statistiky. Tedy, pokud lidé neumírají hlady.
  Politici nás budou přesvědčovat i v roce 2015, že jsou jen naším obrazem, jsou tak dobří, jako zbytek populace, a hodit tak svá selhání na své voliče. Není to pravda, selhali politici, jen se chtějí problému zbavit a převést jej na voliče. Necháme se opět oblbnout?
  Při novoročním bilancování lze podle parity kupní síly v ČR zjistit, že bývalý ekonomický tygr Václava Klause se stal chromým Šér Chánem. A že z bývalého premianta východního bloku v 1990 jsme se stali jen řadovou zemičkou, kterou předběhlo už i Polsko a Maďarsko. To jen na okraj, až se politici budou v novoročních projevech předhánět, jak skvěle pracovali.
  Kosa je takový ostrůvek poklidné diskuze a moudrých lidí v záplavě nevábné internetové diskuze. Díky všem autorům, diskutérům i čtenářům, že jej svou účastí nebo jen čtením tvoří!

 16. Antonie napsal:

  Ano, bojovat smířeně je efektivnější. A ty oběti bolí, ale svět bude lepší! My všichni ho uděláme lepším pro naše budoucí. Znamení času tentokrát už srozumitelně mluví a říká, že od každého dobrého člověka se jeho nejbližší učí být lepší a slušných lidí je víc.

  „Do díla všech národů na zemi zasahuje každý jednotlivý život. Výkřik jediného člověka v mukách je sto změnit se v bouři a otřásti všemi žaláři pod paláci vítězné moci. Jediná tvůrčí hodina objevitele nové pravdy mění na staletí práci milionů. … Skrytá hrdinství a ctnost bezejmenných udržují pevnost říší, gesta světců chrání národy mocněji než vojska. Z dítěte v náručí ženy houpaného s písní na zápraží chaty vyrůstá kníže, jenž bude v nové šiky řadit duchy. … Každý čin lásky odráží se tajemnými vlnami v životě množství. Každé pravdivé svědectví o věcech, které se dějí na zemi, pomáhá k osvobození lidstva. V hlubinách davů pracují neznámí milující a poznávající, tiší postihovatelé krásy ve věcech, obnovovatelé jazyků, básníci něžných a mocných slov … není života tak poníženého, aby vylíčen v celé své pravdě nebyl sto inspirovat dílo, trvající po tisíciletí. I nejpokornější z dělníků v lomech má své účastenství v nádheře stavby. Život mučednice, která prožije svůj život na loži, je schopen zazářit svatostí a dobýt duchovní pravdy. V kom v tomto okamžiku mezi miliony a miliony bratří je ohnisko veškerých lidských dějin?

  Nový řád, vyšší, nežli zákon přírody pozemské, řád, spojující nás s životem vyšších světů, ohlašuje se slovem lásky v dějinách země. Hlas jeho stále výmluvnější zjevením mistrů, ozývá se v milionech srdcí, osvětlovatel cesty, soudce činů, připravovatel nové země.“ (Otokar Březina)

  Vám všem radostný, pokojný a úspěšný rok 2015 🙂

  • Leo K napsal:

   A ať jsme nesčíslnými životy žili, žárem všech květů kvetli,sluncem své lásky jak oblak pozdvihli v azur iluzí vesmír celý,K zvířatům ve jhu se skláněli jako k bratřím zakletí svého,všech početí cítili slast a v lůnech bolestná hnutí nezrozeného,a ve svém srdci oheň všech srdcí – stáli jsme osamělí
   (také O.B.)

   • Antonie napsal:

    „Osamělost nevzniká tím, že by člověk kolem sebe neměl lidi, ale tím, že jim nemůže sdělit věci, které se mu jeví jako důležité, nebo že považuje za platné myšlenky, které jiní považují za nepravděpodobné.“

    „Je opravdovou úlevou, jestliže máme někoho, s kým můžeme sdílet své nitro, komu můžeme otevřít srdce a svěřit mu svá tajemství.“ (Svatý Ambrož)

    „Je sice pravda, že mnoho mužů nenalezne v manželství vždy to, v co doufali. Na druhé straně je však pravda, že je tam naštěstí zřídka čeká i to, co si zaslouží.“, řekl Charlie Chaplin, a já bych řekla, že to platí oboustranně, nejen pro muže ale i pro ženy 🙂

    „Láska je umění produkovat
    něco s pomocí druhého.
    Na to je třeba, aby si Tě ten druhý vážil
    A byl Ti nakloněn.
    Toho lze dosáhnout vždycky …“

    „Jakkoli vzácná je pravá láska,
    méně časté je pravé přátelství.“

    „Přátelství předpokládá spoluúčast na dobru, nikoli na zlu.“

    „Čisté přátelství má oči jasnozřivé a nijak se neskrývá, naopak, rádo předstupuje před slušné lidi.“

    Život je velký dar
    den každý vezmi vděčně,
    který ti život dá,
    na světě nejsme věčně,
    život je velký dar.

    O přátelství a lásce sníš
    A možná dožiješ se zrady,
    Pro lék si jdi zas k lidem blíž,
    Jen neutíkej z řady.

    Jen zbabělý si sedne do koutečku
    při první prohře v životě,
    za životem dělá tečku
    a hořkne ve své samotě …

    Vždycky je ještě pro co žít,
    I když jsi mnoho ztratil,
    Vždy se má člověk za co bít,
    Co druhým štěstí vrátí.

    „Štěstí se narodilo jako dvojče, musí se sdílet.“ (Lord Byron)
    „Štěstí přátele získává, neštěstí prověřuje“ (Lucius Annaeus Seneca)


 17. křáp napsal:

  Ahoj. Nikdy nepřispívám do diskusí,nerad píšu a vlastně to ani moc neumím. Dnes čtu Vaše příspěvky a bulím jak malej kluk. To se mi nestává. Je to krásné pohlazení po duši. Silvestr nemám rád kvůli pejskovi, když vidím jeho vyděšené oči,je mi smutno. To ale neznamená,že nepřeji lidem,aby se bavili. Zde na Kose jsem našel sílu dál se brodit tím hnojem okolo mě. Za tohle Vám všem moc děkuju.

 18. tata napsal:

  PF 2015 Všem Kosířum………vic není třeba……,,.kosa to udělá sama a lip

 19. Gustavson napsal:

  Já bych řekl, že nejen bojovat, ale i „jen“ prostě žít je o hodně jednodušší (a lepší) jako smířený. Pro mě smíření s okolím, se světem, s přírodou, zkrátka se vším znamená hlavně smíření se s vlastní smrtí. A myslím, že tam by měli začít všichni, kteří nevědí, jak k tomu všeobecnému smíření dojít. A pro větší názornost, resp. pro ty s malou dávkou představivosti dodám, že ke smíření se smrtí dojde člověk krz smíření se s (vlastní) bolestí. Mám to celkem odzkoušené sám na sobě. Je to sice malý statistický vzorek, ale přidám k tomu „objektivní“ vysvětlení, že hlavní, čeho se (nejen) člověk bojí primárně a podvědomě, je právě bolest, zranění a potažmo smrt.

  Velice tedy souhlasím s Jeníkem Čermákem i většinou příspěvků, které jsem tu dnes četl. A to včetně těch o nelibosti slavení za použití explozivní oxidační reakce nitrovaných sloučenin uhlíku a síry. 🙂 Já osobně Silvestra nijak slavit nebudu, už jen proto, že až dnes přijdu kolem deváté z práce, pustím si nějaký (kradený, pozn. autora) film, u kterého do jedenácti usnu, z čehož mě nebude mít šanci vzbudit ani ohňostroj ani tupí sousedé kolem půlnoci (ano, tak pevný spánek ještě mám:).

  Přesto všechno přeji i dnes všem kosířům a Vlkovi zejména hodně zdraví a poté i vše, co si přejí oni sami. Místo okázalých přání a barevných PFek, což vůbec není moje silná parketa, jim to však přeji ze srdce a jen tedy napíši: Milí Kosíři, šťastný Nový a celý příští rok Vám všem!

 20. Qiedo napsal:

  P.f. 2015 Pokoj lidem dobré vůle a každému, co si zaslouží .
  Qiedo

 21. Rudi3 napsal:

  Také já si dovolím poděkovat všem kdo se jakýmkoliv způsobem starají o provoz Kosy,ať panu majiteli , všem autorům a diskutujícím. Přeji svým přátelům kosířům dobrý příští rok,prožitý ve zdraví a dobré lidi kolem nich, Denně se na vás těším moji virtuální přátelé, tak do nového roku tou správnou nohou .

 22. fotrák napsal:

  Přejeme si vzájemně jen to dobré, však i špatné se někdy vloudí. Je to dobrý školitel, byť s nevolí, bolestí a odporem přijímaný.To špatné vezme-li si ve formě nemoci, která není vidět, deset let z těch, které z lepších byly muži dány, i tak lze za tento dárek poděkovat. Protože dává prostor k pochopení mnohého.
  A tak mě dnes těší, že leží sníh, z něhož voda (jako i z ledu) je zázračná, že ptáčkům nasypáno, co potřebují.
  Děkuji dnes za řád kalendáře, za přátelství, jehož se mi dostalo a není reciproční, za text pf LeaK (musíš mluvit tiše, aby tě bylo slyšet) a za všechna dnešní slova na Kose.
  Jenom se pořád bojím o vnoučata. f.

 23. zemedelec napsal:

  Také chci popřát všem kosířům,aby byl příští rok 2015,klidnější,radostnější,samé lepší zprávy,než tento odcházející rok.Raději o smrti nemluvit,každého si najde,někdo je smířen s tím,že se dožil úctihodného života,konec přijde,jen neví kdy.Zase se nemůžu smířit s tím,že umírají mladí, zdraví,nepřipraveni na smrt,jen pro blaho vyvolených.

 24. el napsal:

  Přeji všechno dobré…

 25. Germanicus napsal:

  Ernest a Hroch pro mě objevili zajímavé weby.
  Takže jedno S Novym godom od El-Murida:
  http://el-murid.livejournal.com/2163808.html

 26. Lex napsal:

  Tak to já se s vlkem třeba na řadě věcí neshodnu (kupř. na hodnocení měnové reformy z r. 1953, jak ji vzpomněl v reakci na Laca – nejsou totiž jen černá a bílá barva), ale s čím se – na rozdíl od autora dnešního textu – shodnu domrtě, je právě „Ukrajina“. Což ovšem není nic proti ničemu, každý má právo na svůj „poučený“ názor, pokud ho nevnucuje jako jedinou pravdu (což je zase v našich troubách propagandy zvykem a v konání jistých „kaváren“ jakbysmet).

  A není tak úplně pravda, vlku, že jsem letos pauzíroval. Dva článečky tu mám. Píšu obecně už málo, tvrdil jsem tenhle svůj postoj hned po volbách 2013. Že jakmile se věci „usadí“.
  A ony se usadily, ne, že ne. A v tomto ohledu si myslím, že co do domácí politiky byl „český rok 2014“ vcelku dobrým rokem. Ne tak v rozměru naší exekutivy navenek, tady docela fandím pplk. v záloze MUDr. Obrtelovi. A také Oliveru Stoneovi http://www.novinky.cz/kultura/357563-reziser-oliver-stone-vini-z-ukrajinske-krize-usa.html
  Psát články, ke kterým se nediskutuje mě příliš nevábí.

  A teď ta přání – všem kosířům, především Faustovi, Lacovi G., tatovi, Gerdovi, Hudcovi (zapomněl jsem na někoho, kamarádi, co už jstse tu dneska byli?) – a samozřejmě vlkovi – přeji pro rok 2015 na prvním místě MÍR. Mír jako statek (jako právě tu „neválku“, jak zrovna od toho pojmu trochu ustupuje autor textu), který jsme řadu desetiletí vnímali už jako samozřejmost. A ona ausgerechnet ta Ukrajina (a také Oliver Stone či MUDr. Obrtel a tisíce dalších) ukazují, jak křehká je to veličina. Bez toho míru by nám i to zdraví bylo k ničemu. O pohodě vůbec nelze mluvit. Jen o tom potřebném štěstí – ale kolik z nás by ho mělo?

  Držme palce míru, přátelé!
  L.

 27. Akela Vlková napsal:

  Všem Kosířům a Kosířkám přeji šťastné vykročení do roku 2015 a taky stálé zdraví. Osobní poděkování patří vlkovi, jak už psal někdo nade mnou „že nám Kosu zachovati ráčil.“ Aspoň pro mě by byl den bez Kosy jaksi neúplný. A přeju nám všem vlku, aby Tě neopustily síly a chuť Kosu zvládnout. 😀

 28. prirodovedec napsal:

  Vsem zejména zdravi v roce 2015. A mnoho zcela ne-vsednich a klidnych radosti s blízkými, ale i dalsi rozvoj schopnosti odolat a unikat mocichtivym psychopatum, sociopatum a jinym verchuskovitym. I za podpory vlkovy a Vasi kosy.

 29. Občan napsal:

  Jsme letos pojali veškeré slavení tak nějak staromilecky a s úžasem zjistili že to funguje. A taky že nejsme sami, kdo na to přišli.
  A tak jsme dnes neposlali tunu SMSek, nekoupili ani jednu „uachejtličku“, vypnuli jsme mobily, zrovna koukáme na Zoomu na dinosaury a je nám děsně fajn. Kdyby šlo se o tu pohodu rozdělit, strašně rád bych ji rozdával plnými hrstmi. A tak alespoň vám všem přeji, aby vás potkávaly pohoda a radosti v příštím roce co nejčastěji.

Komentáře nejsou povoleny.