Hrochovy denní ruské překlady – dnes o Putinovi a jeho energetickém úderu


pro https://vlkovobloguje.wordpress.com/ přeložil hroch

Marin Katusa : Putin vrací energetický úder …

Tento článek „suším“ už skoro dva měsíce, kdy jsem na něj narazil na specializovaném investičním portálu goldenfront.ru. Domnívám se, že neztratil nic na aktuálnosti – naopak mu možná jistý časový odstup prospěl. Přinejmenším tabulka v závěru potvrzuje názor, že prudký a hluboký propad cen ropy byl dílem politiky a nikoli trhu… /hroch/

Interview http://www.goldenfront.ru s Marinem Katusou, autorem nedávno vydané knihy „Studenější válka: jak Amerika ztratila světový energetický trh“.

The Colder War: How the Global Energy Trade Slipped from America’s Grasp

pu

Dámy a pánové, dovolujeme si vám představit Marina Katusu, hlavního stratéga energetických investic konzultační společnosti Casey Research, autora knihy „Studenější válka: jak Amerika ztratila světový energetický trh“. Marinova kniha je aktuálním a poutavým pohledem na záměr Vladimíra Putina obnovit pozici Ruska jako světového lídra a její možný vliv na individuální spotřebu energie v nejbližších desetiletích.

Doporučení amerického ekonoma a politika Rona Paula:

„Studenější válka – se ostře liší od hysterických výkřiků ve stylu: Putin – to je nový Stalin, proto znovu spouštíme Studenou válku“, šířených nekonzervativními komentátory a hlavními masmédii. Marin Katusa objektivně studuje Putinovu historii a jeho úkoly, názorně předvádí, že skutečnou hrozbou pro Ameriku není Putin, nýbrž hyperintervencionalistická zahraniční politika vlády USA, naše ničivá úvěrová a finanční politika a opatření omezující rozvoj energetických zdrojů Ameriky“.

l. Řekněte nám, prosím, něco o historii Vašich investic do energetického sektoru.

Do tohoto sektoru jsem začal investovat počátkem nového milenia. Časem jsem začal financovat společností, ve kterých jsem zaujímal velmi silné pozice, v mnohých jsem byl největším investorem. Můj první velký úspěch v energetickém sektoru byl spojen s uranem. Investoval jsem do společností, které objevily řadu nalezišť světové třídy, později jsem byl mezi prvními v břidličném sektoru.

Společnost Cuadrilla, dnes obecně známou ve Velké Británii, založil můj blízký přítel, a já jsem financoval první dva projekty této společnosti v letech 2007 a 2008. Tou dobou jsem byl jejím největším individuálním investorem. O břidličném trhu jsem se dověděl od jednoho z nejskvělejších mozků ve sféře břidličné těžby doktora Bustina. Je to můj přítel a jeden z nejlepších odborníků v břidličném odvětví. O jeho názory se zajímají největší světové společnosti. K mému velkému štěstí pro mě pracoval dlouho a velmi mi pomohl ve studiu rozpracování břidličných ložisek. Mnozí geologové a inženýři během těch let ovlivnili moje názory a způsob myšlení.

Podílel jsem se na společnostech zabývajících se průzkumem a dobýváním ropy a plynu, a pokračuji ve vyhledávání možností všude, kde vidím potenciál.

2. Co Vás přimělo k napsání této knihy, a proč právě toto téma?

Byl to Doug Casey. Rád četl moje vyprávění, dojmy a názory z cest. On sám byl také autorem bestselerů, a došel k názoru, že moje vyprávění mohu být osnovou zajímavé knihy. Byl jsem ale příliš zaměstnán – dokud jsem neonemocněl. Musel jsem absolvovat operaci srdce, čtyřnásobný bypass, což si vyžádalo několikaměsíční rekonvalescenci. A najednou jsem měl možnost seřadit svoje myšlenky, shromáždit podklady, výsledky výzkumu za posledních deset let – a začal jsem psát knihu. Po mnohých úpravách se objevil nový produkt – „Chladnější válka“.

3. Na čem je podle Vás založena Putinova dlouhodobá strategie jako celek, a v oblasti energetiky zvlášť?

Rusko pod Putinovým vedením dokázalo získat zpět pozici světové mocnosti. On ale bude pracovat s dalšími vůdci, například s čínským, v zájmu dalšího upevnění této pozice. Rusko a Čína budou proti zájmům USA ve světě nevyhnutelně postupovat společně a po vzájemné dohodě. Vidíme to už v Sýrii a na Ukrajině. Teď probíhá „studenější válka“, která se protáhne na mnoho let.

4. Považujete takovou strategii za příliš ambiciózní? Chápou americké elity, co se dnes děje?

V Americe mnozí dobře chápou, co se děje, ale dnešní americké vedení, prezident Obama, mají svoje plány, a v důsledku toho má Amerika na svém účtu řadu neúspěchů v zahraniční politice. Když v roce 2012 prezidentský kandidát Mitt Romney během debat s Obamou prohlásil, že „…dnes je největším problémem Ameriky – Rusko“, ten mu odpověděl hlasitým smíchem – v televizním přenosu šířeném po celé zemi. Obama tomu, zkrátka, nevěřil a o rok později si ho Rusko otočilo kolem prstu v Sýrii v roce 2013, a potom na Ukrajině.

Takže, mnozí Američané si uvědomují, co se děje, ale nemohou situaci ovlivnit.

Všechno, co Putin za svoji kariéru udělal, bylo velmi ambiciózní, a právě proto byl dosud tak úspěšný. A on bude ve stejném duchu pokračovat, protože je mu to vlastní.

5. A uspěje Putin? V Rusku ho podrobují ostré kritice, – říkají, že nás pohřbívá.

Lidé musí pochopit, že uplyne mnoho let „studenější války“, než se ukáže vítěz. Pod Putinovým vedením se zvýšila životní úroveň v Rusku, stejně tak i HDP. V roce 2014 poprvé od roku 1992 byla v Rusku porodnost vyšší než úmrtnost.

Mám za to, že Putin prodělal neuvěřitelnou cestu a byl v mnoha směrech úspěšný. Na rozdíl od Obamovy nezdárné zahraniční strategie, Putin hledí do budoucna a vytyčuje dlouhodobé plány, navazuje politické styky po celém světě, aby zvýšil šance na vítězství v „studenější válce“. Řekl bych, že pokud si bude Amerika vybírat vůdce podobné Obamovi, kteří povedou nekoordinovanou a velmi slabou zahraniční politiku, Putin tu „studenější válku“ vyhraje. Amerika potřebuje silného vůdce, který bude mít plán, který se nebude zabývat manipulacemi prostřednictvím masmédií a schopného Putinovi vzdorovat. Ten už se projevil jako silný soupeř.

6. A jaký to všechno má vztah ke zlatu?

To je dobrá otázka. Zlato je ochranou před znehodnocením měny, protože zlato – jsou peníze. Bývalý předseda FED Allan Greenspan říkal to samé, a má za to, že několika nejbližších letech bude zlato obchodováno mnohem výše, než teď.

7. Může Rusko reálně zastavit dodávky uranu do USA?

Už dávno jsem se naučil být připraven k nečekaným událostem, a to jak ve sféře investic, tak i v životě. Dejme tomu, že se například západní síly pokusí v Kazachstánu udělat to, co udělaly na Ukrajině. Kazachstán produkuje 40% světové uranové suroviny. Ano, umím si představit, že Putin odpoví zastavením dodávek uranu do USA. V Americe je zásobování každého desátého domu teplem zajištěno z uranu pocházejícího z bývalého SSSR, a jeho většina je pod Putinovou kontrolou.

8. Břidličná ropa se při ceně pod 80 USD stává nerentabilní?

To není tak docela pravda. Mnohé společnosti v Severní Americe mají ložiska dovolující dosahovat slušného zisku při ceně 75 USD. Je ale mnoho společností, kterým úroveň zadluženosti a výroby nedovolí udržet si ziskovost při ceně 80 USD. Řadu let jsem psal, že ne všechny břidličné zásoby jsou stejné a pro investory je důležité znát konkrétní typ nalezišť do kterých chtějí investovat.

Zaznamenali jsme za posledních 5 let výraznější technologický pokrok, než za předchozích 50 let. Růst ropného průmyslu byl některých regionech značný, ale inovace byly v Severní Americe neuvěřitelné. Díky zdokonalování metod horizontálního vrtání, prodloužení horizontál prostřednictvím mnohostupňového hydrofrakování sloje, dávají stejná ložiska více ropy, tekutých uhlovodíků, kondenzátu a zemního plynu. Zdokonalování technologie pokračuje a v reálném čase se předpokládá zvýšení počtu vrtů na plošinu – objeví se superplošiny, jak jim říkám. Doslova před pár lety to bylo vědeckou fikcí, ale dnes je do skutečnost.

9. Jaká je Vaše prognóza cen ropy a zlata na konec let 2014 a 2015?

                          Zlato, za unci              Ropa za barel

Konec 2014   $1,000-$1,250           $75-$85

Konec 2015   $1,250-$1,400             $80-$95

Zdroj: http://goldenfront.ru/articles/view/eksklyuziv-goldenfront-intervyu-s-marinom-katusoj-avtorom-knigi-bolee-holodnaya-vojna-putin-nanosit-otvetnyj-

Příspěvek byl publikován v rubrice Teritorium hrocha se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.