Kdo je skutečným viníkem teroristických útoků ve Francii??


napsal Vojta

 

Jednoduchá odpověďi : “Ti, kdo stříleli!” , Islámský fanatismus, Agresivita islámu.

Je skutečně odpověď tak jednoduchá? Jistě, ti kdo stříleli jsou vinni. Islámský (ale ne pouze ten) fanatismus existuje. A řada arabských hnutí je extremistická ..

Ale proč? Proč se ale v poslední době situace vyhrocuje? Kde se vzala extemistická islámská hnutí ?

Myslím, že hlavní příčinou je současný chaos v některých arabských zemích. Chaos, za jehož počátkem často stojí cíl likvidace nepohodlného režimu, který si dovolil chovat se nezávisle, je spojencem geopolitického protivníka, nebo je prostě jeho území strategicky důležité. A to přesto, že jde o režim v podstatě sekulární. Vojenské zásahy, vojenská, politická i finanční podpora jakékoli organizace ochotné bojovat proti takovému státu vede v případě úspěchu k zhroucení struktury těchto států. Jenže co bude dál, nikoho nezajímá. Zásah tak vytváří prostor a podmínky pro vznik organizací typu Islámský stát.

Tak Sýrie se zřejmě nejvíc provinila existencí ruské vojenské základny na svém území a nezávislou politikou. Rovněž politika Libye byla samostatná, orientovaná i na východ, navíc na jejím území se těží ropa. Proč byl napaden Irák v II irácké válce nevím, ale chemické zbraně to nebyly. Že Izrael dobrovolně neumožní vznik palestinského státu je dnes také jasné.

Milióny arabských uprchlíků mají zemím NATO, zejména USA děkovat za tento dárek války, pokrytecky nazývaný šíření demokracie?

Neschvaluji terorismus. Ale z tohoto hlediska jsou podle mého hlavními viníky tragédie v redakci Charlie Hebdo politické vedení západních zemí. Jejich mocenské hrátky jsou jednou z příčin chaosu a válek na blízkém východě.

Paradoxně tak včera v Paříži manifestovali i ti, kteří mají na arabském terorismu svůj podíl.

Je fakt, že teroristy/radikály se často stávají mladí lidé, kteří žijí v hostitelské zemi již v druhé generaci. Souhlasím s tím, že podstatným zdrojem nespokojenosti jsou rovněž skutečné i domnělé problémy, ekonomické i společenské, které mají mladí ve své hostitelské zemi. Souhlasím i s tím, že předloňské bouře a nepokoje na předměstích Francie a v předměstích Británie, toho až zas tolik společného se Sýrii nemají, až na to že terorismus na Blízkém východě ovlivňuje názory většinové společnosti i arabské menšiny a příchod dalších uprchlíků prohlubuje problém arabské menšiny.

Ovšem případ Charlie Hebdo tuto souvislost má, jde o trochu jiný případ. Oba teroristé v Sýrii podle všeho byli. Jejich duchovní vůdce podle všeho vyhledával bojovníky do Iráku (http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/358458-duchovni-vudce-vrahu-z-charlie-hebdo-pracuje-v-nemocnici-kam-po-utoku-odvezli-obeti.html). Neboli pokud by nebyl konflikt v Iráku, možná by nebyl ani onen duchovní vůdce. Pokud by politika Západu proti Assadovi nezpůsobila občanskou válku v Sýrii, ISIL by se nestal regionální silou oblasti a nebyli by potřeba bojovníci pro ISIL, peníze pro ISIL, bojovníci pro umírněné frakce či vládní síly. Oba bratři by se možná zabývali něčím jiným. Vliv krize v arabských zemích a problémy menšiny v hostitelské zemi se zde navzájem posilují.

Každý konflikt přitom vyhrocuje rozpory a názory. Konflikt v Donbasu, který je nám bližší, se promítá do názorů i osobního angažmá lidí daleko za hranicemi Donbasu. Staví Ukrajince proti Rusům, Rusy proti Ukrajincům. Obnovuje zášť a strach pobaltských národů z Ruska, nedůvěru Rusů vůči Západu. Řadě politických osobností to navíc vyhovuje – nemluví se o jiných problémech.

Muslimy v Západní Evropě pravděpodobně Ukrajina nezajímá, o to ale budou citlivější na situaci v arabském světě. Velká část muslimů má určitě příbuzné a známě v zemích původu, jezdí je navštěvovat, je zde spojení náboženstvím, národností, společným osudem a strachem o své blízké. Příchozí ze zemí blízkých konfliktu – uprchlíci, studenti, vojáci, účastníci bojů v jednotkách nejrůznějších formací, verbíři přichází do arabských komunit hostitelských zemí a přináším mnohem radikálnější a drastičtější informace, názory a zkušenosti. Vzdálený konflikt je najednou velice blízký.

Zejména pro mladé, kteří hledají svůj názor a mají sklon k radikalismu, pak vede k jednoduchým řešením.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.