Hrochův denní překlad – dnes o ruských komentářích Obamovy zprávy o stavu Unie


pro https://vlkovobloguje.wordpress.com/ vybral a přeložil hroch

„Rusko je izolováno a jeho ekonomika je na cáry“ …

… zatímco USA skvěle prosperují a všichni s nimi chtějí kamarádit….

Zhruba v tomto smyslu vyznívá nedávno pronesená plamenná řeč amerického prezidenta v americkém Kongresu. Zmínil řadu témat: neobešel se, samozřejmě, bez Ukrajiny, „agresivního Ruska“, epidemie Eboly a boje proti islamizmu. Týdeník „Argumenty i fakty“ vybral některá hesla prezidentem pronesená a požádal experty o komentář (…je zajímavý – pozn.překl.).

1. Rusko je izolované a jeho ekonomika je „rozervána na cáry“

Michail Deljagin – ekonom: „Bez ohledu na všecky problémy, vydává pan Obama přání na skutečnost. Tato fráze je ale naprosto srozumitelná, kterou by si měli zapsat za uši všichni naši liberálové a další činitelé, pro které slunce vychází na Západě a konkrétně ve městě Washington. Pan Obama se veřejně přiznal, že jeho cílem je zničení Ruska, a pro začátek – jeho izolace, přičemž on, jakož i většina představitelů Západu, má za to, že celý svět – to je Západ. Podle mého názoru, jde u něj o velikášskou mánii, která – jak praxe ukazuje – je léčitelná velkými životními problémy. Obama už na tolik přivykl propagandě, že už ji nedokáže oddělit od reálného života“.

2. Kuba musí Spojeným státům důvěřovat

Oleg Matvejev – politolog: „Mně to všechno připomíná situaci, kdy sadista oběť půlstoletí mučí, vysmívá se jejímu hospodářství, šéfům, lidem, ideologii, a potom jí najednou sejme pouta a povídá: – Teď mě musíš milovat a důvěřovat mi. Jsem přece dobrodinec, který tě zbavil pout! – To je jakási logika šílence, které mohou věřit jen náměsíčníci, sedící v Kongresu. USA se musí především omluvit kubánskému lidu za vše, co prováděli. A pak jim ještě 50 let pomáhat. Teprve potom, možná, se Kubánci zamyslí a odpustí jim. Je smutné, když se představitel jedné z největších supervelmocí a její vedení nachází ve stavu nepříčetnosti“.

3. „Islámský stát (ISIL)“ je nutné zničit

Leonid Isajev – vedoucí profesor Departmentu politických věd Vysoké školy ekonomické. „Jistě, síla ISIL roste. Ale Američané dnes nemají žádné prostředky k jeho zničení. Registrujeme fakt přímého vojenského vměšování USA, což by mohlo přechodně ISIL zlomit. Ale, Američané mohou islamisty bombardovat, jak chtějí´, ale ti jsou schopni na svých „vozech s kulomety“ nadále obsazovat nová území a udržet ta, která drží dnes. Jedinou možností, jak ISIL zničit – je úder na jeho nejcitlivější místo. Co mám na mysli? Je třeba vyvolat kolem islamistů nepříznivou atmosféru. Hlavní jejich síla spočívá ve slabosti těch, proti kterým bojují, především pak států, se kterými sousedí, nebo na jejichž území se nachází. Klíčovým momentem je možnost sjednotit a vytvořit společnou frontu boje proti ISIL. Ale, chápete sami, že to v nejbližší době není možné. Turecko, Sýrie, Libanon, Izrael, Irák, Irán, Saudská Arábie – tyto země si v dohledné době nesednou za jednací stůl, nemluvě už o tom, že by se staly strategickými spojenci. Islámský stát má dnes skvělou šanci k manévrování mezi všemi těmito silami – a díky tomu také slušně funguje. Sjednotit všechny vnější síly, které by se mohly ISIL postavit, to USA nemohou, protože s některými z nich dokonce odmítají mluvit, ale v této situaci se nikdo bez podpory zemí, sousedících s ISIL, neobejde“.

Oslabit by mohla ISIL krize a vnitřní rozklad. Mám na mysli především to, že jeho vedení může nenaplnit naděje obyvatelstva, které ho podporují. To ale bude islamisty podporovat potud, pokud existuje obraz vnějšího nepřítele. A tím nepřítelem jsou především USA. Čím víc budou Američané bombardovat, tím víc šancí k existenci dají Islámskému státu“.

4.Ukrajina a obrana Ukrajiny, ruská agrese

Oleg Matvejěv – politolog: „Všechno je to jedna absurdita. Pomalu každý Rus má blízké nebo vzdálené příbuzné na Ukrajině. Jsme bratři. Američané zneužívají Ukrajinu pro své zištné cíle, zorganizovali tam Majdan na podporu radikálních elementů, což způsobilo rozvrat státu, tisíce mrtvých a kolaps ekonomiky. To všechno Obama nazývá obranou? Ukrajinu jen zneužili jako zápalnou šňůru k podpálení obrovského požáru mezi Ruskem a Evropou a vyvolání krize na kontinentu. Věru, našel se ochránce! Ať ochraňuje svoje Indiány, černochy – těch, kteří jsou mu blízcí. Ale, lézt, jak se říká, do cizí rodiny – to by neměl.“

5. Ekonomika USA je na vzestupu

Michail Deljagin: „Pokud jde o růst americké ekonomiky, je to pravda. Statistika 4. kvartálu vypadá velmi dobře. Je ale třeba mít na zřeteli, že to neodstraňuje společenské problémy. Dynamika růstu amerického dluhu se snížila, ale je stejně nesplatitelný. Americké problémy se jen posunuly v čase (domnívám se, že tak o rok), a nic víc. I když bych dal mnoho za to, aby Rusko mělo takové problémy“.

6. Moderní technologie umožní skoncovat s Ebolou

Nikita Neverov – primář Botkinské kliniky: „ Jistě, s Ebolou je nutné skoncovat, ale to není ani z daleka problém vyžadující takové pozornosti. Horečky tohoto typu existují a jsou medicíně známy nejedno století. Nedělal bych z Eboly přílišný problém. V rozpoutání tohoto problému, dle mého, sehrála rozhodující roli média, především na Západě. Naši novináři  se jen svezli na informační vlně. Je známo, že virus se špatně přenáší, takže hrozba pro obyvatelstvo Země, za předpokladu dodržování minimálních antiepidemiologických opatření, není. Jinou otázkou je, že se tato patření často nerespektují. A právě to umožnilo prosáknutí Eboly do Evropy a dokonce tam vyvolat několik úmrtí“.

7. Nové sankce proti Iránu nemají smysl

Leonid Isajev: „Samozřejmě, USA nejednou dávaly na vědomí, že jsou připraveny ke sblížení s Iránem, ale přitom ho chtějí dostat do vyložené závislé pozice na sobě. Irán ale je velmi svéprávný stát, mnoho let je pod sankcemi, a přitom se stát úspěšně rozvíjí bez ohledu na nějaká omezení. Je zřejmé, že se tato země chce stýkat s Američany rovnoprávně.

Irán je náš partner v regionu. V zájmu efektivního boje proti Rusku musí Amerika začít podporovat a budovat styky s Teheránem. Ze dvou zel volí Američané to menší – slabšího soupeře, kterým je Irán. Americké sbližování s Iránem je stoprocentně namířeno proti nám. USA jsou připraveny ulevit Iránu, aby mohly silněji udeřit na Rusko. A až se vypořádají s Moskvou, tak už mohou snadno dorazit i Teherán. Taková je logika věci.“

Zdroj: „Argumenty i fakty“ http://www.aif.ru/politics/world/mneniia_rossiiskikh_ekspertov_o_poslanii_Obamy_Kongressu_USA

Příspěvek byl publikován v rubrice Teritorium hrocha se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.