Ruská analýza agresivity světových medií


napsal, respektive přeložil Jarda Hudec

Dostal jsem od Jardy Hudce  zajímavý překlad. Původně byl určen pro svodku. Rusové, konkrétně agentura  RIA Novosti si dělal svůj vlastní průzkum, jak agresivně referují v různých zemích a v jejich sdělovacích prostředcích o Rusku.Původně to bylo  zamýšleno pro svodku. Nicméně tam by to mohl mohlo zapadnout. Nejlepším řešením je samostatný článek! Ale nechám mluvit Jardu Hudce!

Narazil jsem na zajímavý materiál u agentury RIA Novosti.

Analýza světových médií ve vztahu k Rusku

Není úplně čerstvá, mapuje období 16. – 22.prosince 2014, které jako adventní čas možná úplně nereflektuje dlouhodobý stav. Ale i tak tam lze najít zajímavé údaje. Vybírám z nich:

1. Jako zcela negativní informace jsou charakterizovány ty v Gruzii a Peru (tam je ovšem počet mediálních výstupů roven 5, resp 1). Umírněně negativní vycházejí podle průzkumu v USA, celé Jižní Americe a Mexiku, Indii, Kazachstánu, Japonsku a prakticky celé EU. Jako neutrální jsou definovány v Číně, Íránu, Ománu a Egyptě, Turecku, Litvě, Dánsku a Norsku. Umírněně pozitivní pocházejí z Iráku a ze Švýcarska. Pozitivní informace byly nalezeny v Jižní Africe (sic!) a na Kubě. Řada zemí je pominuta (např. Kanada, celá Afrika s výjimkou výše jmenovaného Egypta, Austrálie, jihovýchodní Asie).

2. Největší informační aktivita o Rusku byla registrována v Německu. Označíme-li jeho aktivitu jako 1 (počet sledovaných mediálních výstupů 220), pak informační aktivita dalších zemí vypadá podle průzkumu následovně (index/počet) : USA 0,84 (186) GB 0,81 (179) Francie 0,56 (123) Švýcarsko 0,43 (95) atd. Česko je na pomyslné 9. příčce (za Polskem) s 53 sledovanými mediálními výstupy, index není uveden, mně po přepočtu vychází vůči Německu na 0,24. Slovensko v průzkumu nefiguruje.

3. Index agresivity vůči Rusku byl nejvyšší v Německu. Zde tabulka: Německo 19 USA 9,3 Polsko 7,0 Francie 6,2 Brazílie 5,8 GB 5,6 Rakousko 5,4 Gruzie 5,0 Švýcarsko 4,6 Indie 4,1 atd. Česko je v této tabulce jako úplně poslední (za Ukrajinou – sic!) s indexem 1,5

4. Hlavní témata (počet mediálních výstupů) Ruská ekonomika a investiční prostředí 821 Tisková konference V. V. Putina 204 Mezinárodní sankce vůči Rusku 176 Rusko ve vztahu k Ukrajině 169 Ruská vnitropolitická situace 85 Ruská zahraniční politika 79 atd. Na místě posledním hodnocení vztahů Ruska a zemí EU – 27 mediálních výstupů.

5. Index agresivity u jednotlivých témat Rusko – německé vztahy 28 Dopingové skandály 13 Svoboda slova v Rusku 12 Špionážní skandály 11 Rusko-švédské vztahy 9 atd. Zajímavé je, že téma „Ukrajina“ se ve výsledcích této části průzkumu vůbec nevyskytuje.

6. Že je z Rusů nejčastěji ve sledovaných médiích zmiňován V. V. Putin asi nepřekvapí (1055), stejně jako další pořadí (Medveděv, Nabiulina, Lavrov atd.)

7. Ze světových person je ve sledovaných médiích nejčastěji zmiňován opět Putin (1055) a dále: Obama 189 Medveděv 124 Nabiulina 98 Lavrov 79 Merkel 77 Hollande 53

8. Index agresivity jednotlivých médií vůči Rusku vypadá podle průzkumu následovně: Süddeutsche Zeitung 30 Neue Zürcher Zeitung 26 Die Welt 25 Forbes 23 Handelsblatt 23 The New York Times 22 FAZ 20 The Wall Street Journal 19 Der Tagesspiegel 18 Franfurter Rundschau 18

Tolik tedy průzkum a analýza agentury RIA Novosti v uvedeném období. Trochu jsem to zjednodušil, ale nezkreslil. Jako každý průzkum a analýzu je třeba brát výsledky s rezervou.

Jen mě zaráží jedna věc – je-li index agresivity českých médií (nevím, která byla sledována) hodnocen jako nejnižší ze všech sledovaných, pak to tedy jinde musí vypadat….. !

Původní zdroj: http://inosmi.ru/infographic/20141226/225187392.html

Vlkův dodatek. Vycházíme celkem dobře proto, že mezi sledovanými tématy  , kupodivu, není Ukrajina -viz bod  5.  Do toho , co v něm je se  opravdu český mainstream moc netrefuje.  To je jeden závěr, který si dělám.

Tím dalším je, že  pokud výběr vůči Rusku nejagresivnějších medií má tuhle podobu:

Süddeutsche Zeitung 30

Neue Zürcher Zeitung 26

Die Welt 25

Forbes 23

Handelsblatt 23

The New York Times 22

FAZ 20

The Wall Street Journal 19

Der Tagesspiegel 18

Franfurter Rundschau 18

že  z téhle TOP 10 na Kose  velmi často cituji  ze  čtyř  z prvních pěti!!!  Vybral jsem si tedy  dobře. Jakkoli například  v diskusi na  SME byla Kosa několikrát  označena  za  placený propagandistický  kanál Kremlu 🙂  !   Z druhé pětky  jsem zatím využíval jen FAZ. Dávám si závazek, že  doberu i Franfurter Rundschau a  Tagesspiegel. Když  je porovnám s tím, jak tihle  údajní protirušští štváči pracují s informacemi a  co nám  předvádí ČT, iDnes nebo dnes  nejpravověrnější z pravověrných  – Aktualne.cz  tak si říkám jestli ti, co ty  rešerše  pro RIU  zpracovávali náhodou  už  předčasně  nejeli dlouhé ruské vánoce.  Od stakanu ke stakanu…

Příspěvek byl publikován v rubrice Tóny Jardy Hudce se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.