Média /nejen/ o ukrajinském konfliktu 30.1.2015


napsal vlk

Jak už jste si mohli přečíst včera, rozhodl jsem se vydělit svou část svodky. Málo kdy  totiž souvisela  přímo s děním na frontě, byla typově jiná a svodka se stávala už příliš rozsáhlou. Takže ode dneška bude vycházet odděleně, pod tímto více či méně vystihujícím názvem. Pokud bude dostatečná čtenářská odezva.

Včera měla být nastartována  jednání v Minsku. Nebyla. Povstalečtí vyjednavači odjeli s  tím, že  se nedostavila ukrajinská delegace.

A proč  že se nedostavila ukrajinská delegace?

Protože Ukrajinu dosud na jednáních s povstalci zastupoval exprezident Leonid Kučma v roli konzultanta, nikoli oficiálního zástupce Ukrajiny. Kyjevský parlament navíc nedávno schválil zákon, jímž fakticky vyhlásil vedoucí představitele doněcké a luhanské „lidové republiky“ za teroristy. Jakýkoli kontakt s nimi tudíž ukrajinský zákon zakazuje.

Ovšem na druhé straně Kyjev rigorozně požadoval, aby se na jednání do Minsku dostavili šéfové obou povstaleckých republik, Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij. Kteří, jak známo, jsou na kyjevském seznamu teroristů….

Kdybyste si náhodou mysleli, že si z vás  dělám blázny, tak vezte, že jen čerpám z Aktualne.cz, což tedy ani náhodou není nějaký prokremelský zdroj!

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-patek-30-ledna-ukrajina-rusko-separatiste/r~4722605ca70611e4b98c002590604f2e/

Ovšem opolčenci, nehodlají trpět tuhle podivnou hru Porošenka a Jacenuka, s tím, že  jednání za Kyjev vede  Kučma, jehož  pozice je naprosto pofiderní a  naprosto neoficiální, ale chtějí prezidentským dekretem jmenovaného ukrajinského vyjednavače.

Nedivím se jim ani trochu“ I když jakou váhu má slib někoho jako Jacenuk nebo Porošenko? Jak zjistíte  v dalším, nekladu si ji já, ale renovovaná vydavatelství v USA.

Tohle  a mnohé další, třeba, že přes sankce loni ruská ekonomika rostla. Jakkoli velmi nepatrně. Alespon to vyplývá z výstupu ruského statistického úřadu.

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zive-patek-30-ledna-ukrajina-rusko-separatiste/r~4722605ca70611e4b98c002590604f2e/

Co také takovému Aktualne.cz zbývá, než přiznat barvu, jak to vlastně v Minsku je když takové Frankfurter Rundschau, které si Rusové vyhodnotili jako součást TOP 10 nepřátelsky informujících médií, konstatují, že  vina  za krach včerejších jednání jde jasně za Kyjevem, že  představitelé povstalců v Minsku byli a chtěli jednat o zastavení bojů a stažení těžké techniky, zatímco Kyjev dělal obstrukce, že chce od nich na jednání, najednou a bez zjevného důvodu,  jiné lidi a Porošenko, místo aby se snažil o mír, tak demonstrativně přebíral první kus nového ukrajinského obrněnce typu Dozor.

http://www.fr-online.de/politik/ukrainer-bleiben-minsker-krisentreffen-fern,26577298,29705942.html

FR také v tomto článku referuje  o palbě  do zástupu obyvatel Doněcka, kteří čekali na humanitární pomoc. S  tím, že se povstalci a vládní síly vzájemně z té palby obvinují…

Zcela nepochybně  logika  praví, že povstalci budou střílet do svých žen, matek, otců a  dětí, co v té frontě  byli. Jak tvrdí Kyjev. Zkuste  si představit, kdyby se něco takového stalo v Mariupolu!

Když už jsme  u pozice Kyjeva k jednání a vůbec jeho taktice vůči Rusku a zahraničí. Na zajímavý článek bratislavské Pravdy mne upozornil nick chacal:

Na to, že autorka – ukrajinistka má jasné sympatie pro Kyjev, je  ten článek  napsán mimořádně sdělně a  dobře! To se musí nechat. vysvětluje proč Kyjev nevyhlásí válečný stav a spoustu dalších věcí, které na první pohled nemají logiku .  Většinově bych s jejím textem souhlasit. V pár  důležitých věcech ne. troufnu si tvrdit, že tuhle, velmi jemnou a složitou diplomatickou kombinaci, rozhodně  nesestavují a neřídí Jacenuk a Porošenko, kteří jsou schopni pouze hrubě  siláckých gest a výlevů. Tohle  připravil někdo úplně jiný a rozhodně nemá trvalé bydliště v Kyjevě a už vůbec mu nehrozí mobilizace do nějaké protiteroristické operace. Pak pochopíte snadno i toho nastrčeného Kučmu. Vřele doporučuji:

http://nazory.pravda.sk/analyzy-a-postrehy/clanok/343991-vyhra-ten-kto-dlhsie-vydrzi/

To tvrzení o tom, že  tu velejemnou diplomatickou šarádu v předchozím  článku nevytvořila  žádná makovice  majdanského Edinoukrajince, snadno doložím. Na Lidovkách jsem totiž narazil na  rozhovor, s  prý čelným ukrajinským analytikem ,Mychajlo Samosem. A to je jiný nářez , než od bratislavské ukrajinistky! Cjtěl bych vidět, jakou úroven asi tak mají ti další, když tenhle prý je špička…

http://www.lidovky.cz/ofenziva-na-vychode-ukrajiny-stoprocentni-taktovka-moskvy-rika-analytik-1r7-/zpravy-svet.aspx?c=A150129_185641_ln_zahranici_msl

Podle něj ofenziva  povstalců, řízená Rusy  je neúspěšná. Fronta se prý nikde vlastně nikde  nehnula. Jen tohle vyjevil, hned přichází otázka  LN:

Lidovky.cz: „Naši vojáci odrážejí útoky po celé frontové linii,“ uvedl ve čtvrtek ukrajinský prezident Porošenko. Kde jsou boje nejintenzivnější?

a odpověd toho experta? Ta je opravdu bezvadná!
V oblasti města Děbalcevo, kde se Rusové pokoušejí vytvořit kapsu a sevřít do ní ukrajinské jednotky. Děbalcevo je důležitá železniční křižovatka, z vojenského pohledu zásadní strategický a logistický bod. Ukrajinská armáda ho navíc brání už dlouho, takže snaha o jeho dobytí má i svou psychologickou rovinu, podobně jako v případě doněckého letiště. Ukrajinské vojáky se v oblasti pokouší obklíčit nějakých 2500 bojovníků, a pokud se jim to podaří, ukrajinské straně to způsobí velké problémy.

Připomenme si, že

-fronta se podle toho pána nehla a ofenziva nepřinesla úspěchy

-ale vzniká kotel a je to problém, také podle toho pána

– a ten kotel se snaží vytvořit nějakých 2500 tisíce povstalců, kteří vypadají, že vezmou do obklíčení 8-9000 kyjevských!

věřili byste tomu? Něco takového by nevymyslel ani poručík Dub… Kupodivu nikoho z redakce Lidovek hned ta první informace neudivila a rozhovor , plný podobných logických perel pokračuje  dál a následně to klidně projde redakční poradou a nemá s tím problém ani editor… Vítejte  v záhadném světě pokřivených zrcadel českého mainstreamu!Ten zoufalec je pro Lidovky expert! Uvažuji jestli, kdyby byl náhodu zubařem, stejně „dobrým“ jako je vojenským expertem, zda by někdo z redakce Lidovek si k němu šel nechat vyvrtat plombu.. O náročnějších zákrocích nemluvě.

Nicméně, v českém mediálním prostoru začíná být viditelný posuv. Jednak se stále častěji objevují svodky, podobné těm, které Kosa  vydává  už nejméně půl roku  / přítel Germanic mi včera napsal/ že  asi začali chodit pro rozumy na Kosu 🙂 / a  také platí, že ne všichni už jsou ochotni neustále tupě papouškovat  kyjevské bláboly. Určitě  to platí o včerejších Parlamentních listech a jejich článku Ukrajina: Lámou se ledy, přichází zvrat?

Jsou tam věci, které už jste na Kose ve svodkách četli, ale také materiály, ke kterým Kosa prostě přístup nemá. Zejména kvůli nedostatečné jazykové vybavenosti.

Míním například  link na článek Huffington Post, který zveřejnil  text amerického analytického webu časopisu National Interest, který sleduje (http://nationalinterest.org/feature/ukraine-exposed-kievsauthoritarianism-12151)

sílící autoritářské tendence kyjevské vlády a ptá, jak dlouho budou Spojené státy tyto „znepokojivé“ tendence přehlížet.

Ačkoli nejsem ani náhodou verzírovaný v amerických reáliích, odpovím – ještě hodně dlouho. Bohužel. Myslím, že dokonale výstižná je tato karikatura, kterou mi poslal kosíř  MD

uk

Dále tam lze  nalézt informaci, že Kyjev dostal těžký úder od tajemníka organizace NATO Jense Stoltenberga  oznámil, že podle něj NATO nemá (http://www.gazeta.ru/politics/news/2015/01/30/n_6875129.shtml) možnosti, jak by mohlo lidové republiky zařadit do spisku teroristických organizací a  mluvil o nich  stále jako o separatistech... Tak tohle bylo pro Jacenuka přímo na komoru!

A třetí věc , která mne v jejich výběru zaujala je, že  analytici americké nadace Carnegie si všimli http://carnegie.ru/eurasiaoutl(ook/?fa=58816) toho, že v rámci minských dohod mělo letiště v Doněcku připadnout zřejmě separatistům, což budí otazníky kolem skutečných cílů ukrajinských vládních sil i prezidenta Porošenka, na které by měl Kyjev odpovědět…..

Zajímalo by mně co na to válčený štváč Štětina a Míra Karas , Libor  Dvořák a podobní.

Zajímavou drobnost jsem na našel na svých oblíbených Deutsche Wirtschafta Nachrichten

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/01/30/audi-haelt-sich-ueber-folgen-der-russland-krise-bedeckt/

výrobní filiálka amerického koncernu GM v Petrohradě zastavila, kvůli slabému rublu, na dva měsíce produkci… A  Audi, která zveřejnila svoje čísla, tak si dala obzvláštní pozor, aby nezveřejnila čísla o lonských prodejích v Rusku ani odhad prodejů tamtéž  pro letošní rok… Holt každá mince má dvě strany.

Zdrojovat nebudu včerejší prohlášení tajemníka NATO Jense  Stoltenberga, že  pro NATO jsou největší hrozbou ISL a  Rusko.  Ale vyzdrojuji okamžitou ruskou odpověd:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/01/30/russland-kuendigt-truppen-verstaerkung-an-den-grenzen-an/

Rusko se cítí být ohroženo stále se stahující pozicí NATO kolem jeho hranic a rozhodlo se razantně  posílit své jednotky  v příhraničních vojenských okruzích.Opět se nám zvýšilo napětí…

Zajímavý článek jsem našel v  dalším německém deníku, který je ve výběru RIA Novosti  deseti  zdrojů, které informují o Rusku nejhůře – Tagesspiegelu.

http://www.tagesspiegel.de/politik/vitali-klitschko-in-berlin-dialog-mit-wladimir-putin-keine-chance/11307944.html

Popisuje návštěvu  kyjevského starosty  Vitalije Klička v Německu. Kde dával rozhovory  a vystupoval na různých setkáních.A co že  jsou podle Klička  tři největší problémy  východu Ukrajiny?

„Potřebujeme Know-how, technologie, a  říkám rovnou – potřebujeme  také finanční podporu: Dále musí být zavřena  hranice  s Ruskem. Když nebudou rubly, zbraně a propaganda od východního souseda, nebude žádná válka.“

http://www.tagesspiegel.de/politik/vitali-klitschko-in-berlin-dialog-mit-wladimir-putin-keine-chance/11307944.html

Problém je  v tom, řekl bych, že východní soused  si ještě velmi dobře pamatuje, jak před rokem Vitalij Kličko podepsal, spolu s Jacenukem smlouvu, kterou s tehdejším ukrajinským prezidentem Janukovyčem vyjednali ministři zahraničí  Německa, Francie  a Polska. Měla ukončit  protesty v Kyjevě. A která neplatila  ani dalších 12 hodin. Takže proto bude  dnes těžko souhlasit s uzavřením hranic na Donbase, zejména tehdy, když se v mezičase ukázalo podle ukrajinských zdrojů, že zastřelené na Majdanu má na svědomí někdo úplně jiný než Berkut a v tomhle přehledu máte, od  amerického vydavatele informaci, že podle Minských dohod mělo letiště připadnout povstalcům a  Kyjev  to naprosto nerespektoval.. Za to umí  neustále natahovat ruku a požadovat další peníze. Nemohu si odpustit a  dám ještě jednou koláž, kterou už jste na Kose viděli:

uk1

Jednoho experta  už jsem dnes  uvedl, toho z Ukrajiny. Dám ještě jednoho, opravdového. Spiegel zpovídal Hanse-Joachima Spangera, /60/, člena představenstva Hessenské nadace pro výzkum  míru a konfliktů, kterýs e v minulých letech několikrát účastnil jednání Valdajského klubu, v jehož rámci  mají západní experti přístup k Vladimíru Putinovi.

Rozhovor je velmi obsáhlý, němčináři si na něm smlsnou zde:

http://www.spiegel.de/politik/ausland/russland-und-die-nato-die-gruende-fuer-moskaus-provokationen-a-1009043.html

Vyberu z něj jen pár  základních  myšlenek:

Rusko v devadesátých letech , po připojení Polska , Madarska  Česka k NATU, prezidentem Jelcinem jasně vyhlásilo  červenou linii , kde má  angažmá NATO skončit. A  zcela jasně v ní byly baltské státy. Západ  to ignoroval.

Klíčovým bodem pro další vztahy  bylo 11. září a události po něm. Putin byl první, kdo vyslovil Bushovi svoji spoluúčast a souhlasil s vybudováním amerických základen ve středoasijských republikách. Američané ale následně vypověděli jednostranně  strategickou smlouvu ABM a  došlo k dalšímu rozšířeni NATA.

Ohledně tzv. Obamova restartu vztahů s Ruskem platí, že ho vymyslel jeho poradce  Michael McFaul. Nicméně  Obama si  při tehdejší návštěvě  v Moskvě neodpustil nesmyslnou poznámku, že je potřeba se koncentrovat na tehdejšího prezidenta Medveděva, že Putin je muž minulosti a  tím byly okamžitě  zruinovány vzájemné vztahy, které jsou často zatíženy osobními věcmi…

Zda lze vylučit  válku s Ruskem? Čeká nás nové dělení Evropy. Musíme to tak ošéfovat, aby riziko vojenské konfrontace bylo minimální. Worst -Case  scénář může  zahrnovat vojenskou konfrontaci, protože  NATO a  Rusko budou mít mnoho třecích ploch..

Například se mohou rozšířit boje na Ukrajině, tak, že vzroste tlak na větší angažmá NATA. Přijdou ostřejší sankce a Rusko může  reagovat přehnaně. Kreml se zkusí zachránit tím, že se pokusí vyhnat škody  působené západu do astronomických výšin. A je iluzí si myslet, že Moskva v ohrožení toto riziko nepodstoupí.

Už rok tady píši v podstatě totéž.  Link samozřejmě přidám do  Faktů o Ukrajině. Jenže  přidat si ho do faktů o tomhle dnešním  světovém problému číslo 1 , by měli úplně jiné než postarší vlk ze statutárního městyse!

Tím bych dneska skončil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.