Aktuálně.cz, Bakala, Aspen Institute, atd.


napsal Skogen

Následující článek se věnuje jednostrannému přístupu k ukrajinské krizi a Rusku ze strany poměrně významného mediálního hráče v internetovém prostoru – Aktuálně.cz. Důvod mám prostý – ta masáž už mě unavuje.

Nedávno v článku https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/01/26/jak-si-informovani-verejnosti-o-ukrajine-predstavuje-ceska-televize-a-aktualne-cz/Jak si informování veřejnosti o Ukrajině představuje Česká televize a Aktuálně.cz</a> vlk napsal: „Nejsem v obraze, zda pořád ještě (pozn. Aktuálně.cz)  patří americké finanční skupině Warburg Pincus nebo zda jej už také pohltil Babiš …“

Aktuálně.cz je dceřinnou společností firmy Centrum Holdings s.r.o. http://cs.wikipedia.org/wiki/Centrum.cz , kterou v roce 2013 zakoupilo vydavatelství Economia, a.s. http://cs.wikipedia.org/wiki/Economia  magnáta Zdeňka Bakaly, jehož jméno Česká televize z nějakého důvodu zcenzurovala i v projevu prezidenta.

Zdeněk Bakala, občan ČR a USA, je tím, kdo do České republiky přivedl americký think-tank Aspen Institute  http://www.aspeninstitute.org/ , v jehož správní radě sedí mimo jiné Madeleine Albrightová a Condoleeza Riceová, a s podporou Albrightové zde založil pobočku Aspen Institute Prague, který si klade za cíl „… přispívat k analýze a řešení naléhavých otázek současného hospodářského, sociálního a myšlenkového vývoje na expertním a nestranickém základě, a to jak v rámci České republiky, tak širšího středoevropského, evropského a euro-atlantického prostředí ve spolupráci s Aspenskými Instituty …“ http://cs.wikipedia.org/wiki/Aspen_Institute , s výčtem činností:

a) zejména v regionu střední Evropy (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko) poskytovat široké veřejnosti politicky i ideologicky neutrální platformu pro demokratické diskuse o globálních politických, ekonomických a společenských otázkách současnosti, jako např. budoucnosti evropské integrace, energetické bezpečnosti či podpoře rovných příležitostí, stejně jako o otázkách základních lidských práv a respektu k nim, a to formou seminářů, konferencí, vzdělávacích, kulturních a dalších společenských akcí;

b) prostřednictvím konferencí a seminářů určených široké veřejnosti, týkajících se zejména občanské angažovanosti, podporovat fungování a rozvoj demokratických hodnot a otevřené společnosti;

c) finančně podporovat účast talentovaných jedinců vynikajících v oboru svého profesního působení, ať již v humanitních či přírodovědných disciplínách, zejména z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska, na mezinárodních konferencích, seminářích, a profesně-vzdělávacích stážích;

d) organizovat semináře pro odbornou veřejnost, zejména v oblasti politiky, ekonomie a kultury, s cílem nalézat řešení aktuálních společenských problémů s důrazem na středoevropský region;

e) publikovat v oblastech svého obecně prospěšného působení, např. formou vydávání odborných časopisů nebo doprovodných materiálů k odborným akcím společnosti.

http://www.mapovani.cz/zdenek-bakala-a-okd/aspen-institute-prague-o-p-s-druh-obecne-prospesnych-sluzeb/160

O osobní iniciativě pana Bakaly hovoří i databáze zpráv samotného Aktuálně.cz ještě z doby, kdy spolu neměli nic společného: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/miliardar-bakala-veze-think-tank-z-usa-aspen-institute/r~i:article:693745/ .

Aspen Institute tedy prostřednictvím své české pobočky prosazuje americké zájmy, což mu umožnil současný vlastník Aktuálně.cz. Jestliže pan Bakala má dojem, že Česká republika potřebuje opinion makery, kteří budou usměrňovat veřejné mínění nějakým žádoucím směrem, pak mediální firmy jsou k tomu ideálním nástrojem. Jako typicky „newspeakovské“ ovšem v těchto souvislostech vnímám všemožné zvěsti o inflitraci ruských propagandistů do českého mediálního prostoru. Opravdu nevím nic o tom, že by zde Moskva měla svůj think-tank, který by řídili třeba Jevgenij Primakov s Igorem Sergejevičem Ivanovem a pořídili si k tomu zpravodajský portál.

Zdeněk Bakala rovněž investoval do ukrajinského těžebního průmyslu ( http://archiv.ihned.cz/c1-36476000-ukrajinske-doly-zustanou-bakalovi ), kupříkladu dolu Ferrexpo ( http://www.ferrexpo.com/ ) v Poltavské oblasti, která je od povstaleckých regionů vzdálená vzdušnou čarou jen asi 200 km a zhruba 270 km od oblastí přímých bojů. Železnorudný důl není jedinou aktivitou, zásadní je firma NWR, která krom ostravských dolů vlastní i doly v Luhanské a Doněcké oblasti. Z těch v dnešní realitě funguje asi jen polovina. Pro dokreslení obrázku přidávám odkaz na investiční web: http://www.investicniweb.cz/2014/8/26/tezba-uhli-na-ukrajine-je-ohrozena-je-sance-pro-nwr/ , z jehož závěru si dovolím citovat: „Nějaký pozitivní efekt pro ceny uhlí by se však nakonec mohl objevit. „Malou naději pro uhlí v souvislosti s děním na Ukrajině a v Rusku vidím. Německo je kromě ruského plynu poměrně závislé i na dodávkách ruského uhlí, které kryje až 25 % německé spotřeby. Narušení těchto dodávek by mohlo jeho cenu zvednout. Otázkou je, na jak dlouho. Osobně jsem ale přesvědčen, že k narušení dodávek plynu, ropy a uhlí mezi Ruskem a klíčovými zeměmi EU, jako je Německo, nedojde,“ říká energetický analytik z J&T Michal Šnobr.“

Vrátím-li se zpět k Aktuálně.cz, jejich rusobijské zaměření je nepopiratelné. Dovolím si citovat pouze názvy článků z poslední doby tak jak vybíhají na prvních stránkách zahraničního zpravodajství:

– Ukrajinský parlament: Rusko je agresor a rebelové teroristé
– Pracovník ruské centrální banky zabil tři lidi a pak sebe
– Na objednávku Kremlu? Britové opět vyšetřují smrt Litviněnka
– Online: Útok na Mariupol byl válečný zločin, padlo v OSN
– USA obvinily tři Rusy verbující Newyorčany pro špionáž
– Ukrajinské pilotce jde v ruském vězení o život
– Jezte méně, radí politici Rusům v krizi. Sport je přednější
– Živě: Máme důkazy, že za Mariupol může Rusko, řekl Porošenko

Zkrátka podle tvůrců těchto drbů zcela v duchu dalšího titulku, tentokrát ze zpravodajství domácího: „Ministr Mládek je „malý Zeman“. Tahá nás od Bruselu k Moskvě“. Zřejmě platí, že co Brusel schvátí, již nikdy nenavrátí, zvláště, když jsou v tom zájmy našich oligarchů v zájmu vyšších zájmů politiky těch větších oligarchů, kteří nejsou naši, ale my bychom měli být jejich. Všechno jednosměrně. Všechny cesty vedou do Bruselu a tam také končí. Přesně jak Barroso vyjevil Janukovyčovi – Brusel, nebo Moskva. Nic mezi tím. A když Moskva, nedá se nic dělat, ale… Proč? Protože svět je jedna velká burza a o té my tady v české kotlince přece rozhodovat nebudeme. A rozhodně ne tím nevhodným způsobem. Na to, který je nevhodný, máme think-tanky a mediální opinionmakery. Jinde už jenom tanky a „peacemakery“.

Netuším, zda tento článek projde vlkovým „antikonspiračním filtrem“, ale asi je přece jen dobré znát „svoje“ pappenheimské. To „svoje“ dávám do uvozovek, abych panu Bakalovi neupíral druhé, nebo snad první, občanství. Těch souvislostí s Ukrajinou, Ruskem a „… politicky i ideologicky neutrální platformou pro demokratické diskuse“ v podobě Aktuálně (viz výše) je totiž už přece jen až příliš.

Vlkův dodatek:

nebyl naprosto žádný důvod, proč by článek antispamovým filtrem projít neměl. Právě  naopak.  Zítra si o Bakalovi počtete  mnohem více  🙂 Berte toto jen jako malou rozcvičku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.