Od šicího stroje k desítkám miliard


napsal MJ

Kosa má opět nového autora! Mám radost o to větší, že  jde jasně o někoho mé krevní psavecké skupiny.  Tedy  s příklonem ke zjištování faktů, jejich zdrojování a spojování do souvislostí, tak aby  čtenáře provedl nějakým příběhem od začátku do konce.  Ten dnešní příběh je životní cesta  Zdenka Bakaly : většina  z vás   určitě nemá nejmenší tušení, že jeden z nejbohatších lidí s českým pasem začal svou pout za desítkami miliard kdysi dávno v krejčovské dílně..

Vítám MJ mezi autory Kosy  a vás  chci požádat, abyste  tenhle  vstup náležitě ocenili. Že nemusím radit jak?  Díky předem.

Článek na Kose (https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/01/24/ukrajinska-svodka-ze-dne-23-1-2015/), ve kterém je mimo jiné zmíněna vazba paní Applebaumové na Ukrajinu, mi připomenul zhruba pul roku starou zmínku v českém internetovém zpravodajství jednoho českého podnikatele o zájmech pana Bakaly na Ukrajině. Očekával jsem tehdy zuřivou reakci českých investigativních novinářů a ono nic. Přeci jenom se jedná o jednoho z nejbohatších Čechů s několikrát omílanými vazbami na českou politickou scénu. Tak jsem začal hledat po veřejně přístupných informacích a mohu tu zmínku podnikatele, potvrdit a šířeji ukázat.

Nejprve si představme hlavní aktéry ve směru Česko-Ukrajina: Bakala – Ževago – Tymošenková.

Konsťantin Valentinovič Ževago

Konsťantin Ževago je ukrajinský podnikatel a nejmladší “self-made” miliardář (narozen 1974) v Evropě. Jako první z Ukrajiny představil svou firmu Ferrexpo na londýnské burze. Ovládá jednu z největších bank “Finances and credit” zabývajících se financemi a úvěry na Ukrajině. Od roku 1998 byl členem Nejvyšší rady parlamentu Ukrajiny. Vlastní ukrajinský prvoligový fotbalový tým FC Vorskija Poltava.

Konsťantin Ževago je také aktivní v politice. Od března 1998 do dubna 2002 zastává funkci náměstka pro Poltavskou volební oblast. Od června 1998 je členem parlamentního výboru pro hospodářskou politiku, ekonomiku státní správy a otázky majetku a investic. Od 23. prosince 2007 je náměstkem v 6. Shromáždění Ukrajiny za blok Julije Tymošenkové. Po parlamentních volbách 2012 i 2014 je zvolen do parlamentu jako nezávislý kandidát (v roce 2012 zde strana Tymošenkové – Baťkivščyna – ani neměla svého kandidáta.

Ževagův byznys zasahuje do  oblastí pojištění a financí, nemovitostí (mj. Terminál v oděsském přístavu), energetika, chemický průmysl, strojírenství (mj, v Charkově), loděnice, farmaceutický průmysl a potravinářský průmysl.

(Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Kostyantyn_Zhevago )

Julija Tymošenková

Julija Volodymyrivna Tymošenková je bývalá dvojnásobná předsedkyně vlády Ukrajiny.

Vdala se v roce 1979 za Oleksandra Tymošenka, následníka z rodiny brežněvovského funkcionáře KSSS. Postupně zastávala různé funkce v sovětské mládežnické organizaci Komsomol.

Od roku 1988 se společně s manželem věnovala podnikání, v letech 1996-1997 byla generální ředitelkou jednotných energetických systémů Ukrajiny.

Od prosince 1996 zasedala v ukrajinském parlamentu., po volbách v roce 1998 za stranu Hromada Pavla Lazarenka, jejíž byla místopředsedkyní. Po útěku Lazarenka na konci roku 1998 ze země a jeho zatčení v USA (obvinění z praní špinavých peněz) změnila název strany na Baťkivščyna. V prezidentských volbách 1999 podporovala Leonida Kučmu. V letech 1999-2001 byla místopředsedkyní vlády Viktora Juščenka a ministryní paliv a energetiky. Svou protikorupční politikou (tak je to opravdu ve wikipedii psáno 🙂  ) si nadělala mnoho nepřátel mezi ruskými i ukrajinskými oligarchy. Její vztah s prezidentem Kučmou se změnil a v roce 2000 byl její muž zatčen s obviněním ze zpronevěry několik set milionů dolarů během jeho funkce předsedy Spojených energetických systémů Ukrajiny. Na podzim začalo vyšetřování samotné Tymošenkové, která byla v roce 2001 odvolána a zatčena pro korupci. Kyjevský soud obvinění odmítl a v březnu ji propustil.

Ve volbách 2004 podpořila prozápadního kandidáta Viktora Juščenka. Na žádost ruských úřadů po ní 7.12.2004 vyhlašuje Interpol pátrání. Je obviněna z podplacení ruského ministra vnitra během 90. Let, kdy se svým manželem Oleksandrem provozovala firmu dovážející energii z Ruska. Po několika hodinách však její fotografie i zpráva o pátrání ze stránek Interpolu zmizela. Centrála této mezinárodní policejní organizace  v Lyonu tento postup zatím nijak neobjasnila.

11. Října 2011 byla odsouzena na 7 let odnětí svobody, když byla shledána vinnou v případu vyjednání nevýhodných podmínek o dodávkách ruského zemního plynu, které měla učinit jako předsedkyně vlády v roce 2009. Nastoupila do ženské věznice v Charkově. Rozsudek byl považován za politicky motivovaný.

(Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Julija_Tymošenková )

Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala je český podnikatel a investor. Věnuje se řadě obchodních činností na několika kontinentech, od těžebního průmyslu přes média po energetiku.

Ačkoli opavský rodák, vyrůstal v Brně. V 19 letech emigroval do USA. Studoval na University of California v Berkeley. Později studoval na Dartmouth College Pracoval pro firmu Credit Suisse First Boston v New Yorku, Londýně a nakonec v Praze.

Svou podnikatelskou kariéru zahájil v roce 1989 v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku, odkud později přešel do Bank of America.V roce 1994 založil společnost Patria Finance, první soukromou investiční bankovní skupinu v České republice. V roce 2004 byl jedním ze zakladatelů skupiny Bakala Crossroads – BXR (dříve RPG).Dne 31. května 2004 uzavřela Bakalou vlastněná společnost Charles Capital smlouvu na koupi akcií skupiny Karbon Invest, ovládající mimo jiné Ostravsko-karvinské doly (OKD) a Českomoravské doly.

V roce 2006 získal podíl v časopise Respekt. V srpnu 2008 koupil většinový podíl firmy Economia, která vydává deník Hospodářské noviny a několik desítek odborných časopisů. V březnu roku 2011 byl v žebříčku časopisu Forbes označen za 595. nejbohatšího člověka planety.

V červnu 2010 oznámil, že během předvolební kampaně věnoval 28,5 milionu korun třem politickým stranám. Občanská demokratická strana dostala 15 milionů korun, TOP 09 7,5 milionu korun a Věci veřejné 6 milionů.Protože právě tyto tři strany pak utvořily koalici pod vedením Petra Nečase, publicisté kolem Deníku Referendum a po nich i některá další média označovali tuto vládu názvem „Bakalova koalice“.

Dne 22. listopadu 2012 daroval Karlu Schwarzenbergovi 500 tisíc korun na volební kampaň.V roce 2013 pak doplatil 2 milióny Kč.

(Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zdeněk_Bakala)

Máte pocit, že ve wikipedii chybí několik důležitých bodů jeho života? Třeba co dělal před návratem do Československa, či jeho obchodní aktivity s českými politiky? Mě se ta bílá místa v jeho wikiprofilu také nelíbí. Zde je doplnění:

REFLEX

( http://www.reflex.cz/clanek/zpravy/47438/nejbohatsi-damsky-krejci-v-cesku-i-to-je-zdenek-bakala.html )

Zeptejte se miliardáře Zdeňka Bakaly, co dělal v Československu do roku 1980, kdy emigroval do USA, a svede řeč na jiné téma. „Jaké bylo vaše dětství?“ zeptala se ho v roce 2000 redaktorka Lidových novin, ale nic se nedozvěděla. „Moc si to nevybavuji,“ odpověděl Bakala. Ani o rodičích se mu mluvit nechtělo. „Vedli všední život,“ řekl stroze.

Nahlédnout do Bakalovy minulosti však lze. Ve svazku, který na něj založila Státní bezpečnost v roce 1981 po jeho útěku do USA. Devatenáctiletý Bakala odjel počátkem srpna 1980 na čtrnáctidenní zájezd s CKM do Jugoslávie, ale do Brna, kde v té době žil s rodiči a sestrou Radkou, se už nevrátil. Emigroval do Rakouska, odkud se po pár měsících vydal do Spojených států.

Ze spisu vyplývá, že po základní škole nebyl Bakala přijat na gymnázium, a tak se vyučil dámským krejčím. Rok pracoval ve VKUS Brno. „Shora jmenovaný se vyučil v našem o. d. VKUS Brno v oboru dámský krejčí,“ napsal 7. dubna 1981 v posudku pro StB hlavní kádrovák Josef Hádlík a pokračoval. „Vedoucí pracovny p. Štefek hodnotí jmenovaného jako špatného pracovníka se špatnou pracovní morálkou. Před odchodem ze zahraničí zanechal nedokončené tři dámské pláště, které měl proplaceny jako hotové, a tím poškodil družstvo o 531,- Kčs.“

Z druhého dopisu (rodičům) pak jasně vyplývá, že Bakala byl Amerikou doslova unesen. Pracoval jako údržbář v kuchyni kasina Harrah’s. „Co dělám jsem Vám už psal. Ve skutečnosti toho moc nedělám. V Americe se ještě nikdo nepředřel,“ stojí v dopise. Za to dostával čtyři dolary za hodinu, měsíčně si vydělal 640 dolarů. Ale většinou to bylo víc, Bakala si totiž bral přesčasy. „Takže mám 800 dolarů čistého,“ pochlubil se. Líbil se mu i daňový systém. „Daně neplatím žádné.“ A pak se na stejné téma trochu rozepsal. „Když člověk vydělá za rok 45 000 dolarů (to už jsou opravdu peníze!), tak zaplatí daň ze mzdy tak třeba jenom 900 dolarů. A to je směšné. Ty ostatní daně už asi tak nízký nebudou, ale já nejsem milionář, takže se mě netýkají.“

Parlamentní listy

( http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/Novinar-ktery-toho-hodne-vi-na-Schwarzenberga-bez-obav-hovori-259821 )

Novinář Adam B.Bartoš také zdůrazňuje, že kníže je neodmyslitelně spjat s kontroverzním miliardářem Zdeňkem Bakalou: „Bakala je Karlovým dlouholetým přítelem a obchodním partnerem. Společně zprivatizovali karlovarskou Becherovku, společně vydávají týdeník Respekt, do České republiky se jim podařilo přitáhnout vlivný americký think-tank Aspen Institute /tuto story popsal včera  detailně ve svém článku Skogen – pozn. vlk/. Všechny kontroverze kolem Bakaly tak vrhají špatný stín i na Karla. Premiér Nečas loni upozornil, že spojení Schwarzenberg-Bakala má obdobné konotace jako Bém-Janoušek.“

Podivně dopadlo prý i hospodaření Nadace Bohemiae. „Karel Schwarzenberg, který si spolu s Miroslavem Kalouskem hraje na spořádaného hospodáře, v nadaci, kterou v roce 1992 založil, figuroval jako výkonný ředitel. Rok po svém založení přestala však nadace platit daně, aby poté skončila v konkursu s dluhem tří milionů – na daních. Ukázalo se, že nadace vedla získané peníze za reklamu jako dary, z nichž se neplatí žádné odvody do státní pokladny. Chyby v účetnictví, které se týkají let 1996 až 1998, odhalil už dříve při kontrole Finanční úřad pro Prahu 1 a zpětně nadaci doměřil tři miliony korun,“ uvádí Bartoš.

Pochybnosti nad podnikáním Karla Schwarzenberga vyvstaly podle Bartoše také v roce 1997, kdy Schwarzenberg spolu se svým přítelem Zdeňkem Bakalou (Patria Finance) a francouzskou firmou Pernond-Ricard koupil v privatizaci karlovarskou Becherovku.

„Třebaže jejich nabídka byla až druhá nejvyšší (nezvítězila ani v jediném z kritérií vypsaného veřejného výběrového řízení), stát na dramatickém jednání vlády přiklepl firmu Schwarzenbergovi a spol. většinou jednoho hlasu. Pro hlasovali Schwarzenbergovi známí z ODA a KDU-ČSL. Becherovce se ale příliš nevedlo a podnik, který měl v roce 1997 zisk 148 milionů, skončil za tři roky poté v mínusu až 140 milionů. Média tehdy psala o tom, že se Becherovka tuneluje státu před očima,“ řekl Bartoš k další knížecí kauze.

Zdeněk Bakala a česká politická scéna

Zpráv o vazbách Bakaly na českou politickou scénu (Schwarzenberg, Vondra, Havel, ČSSD, ale ve finále na kohokoliv kdo je zrovna u moci) najdete na českém internetu více než dost. Jen nesmíte hledat v tiskovinách financovaných právě Bakalou. Přehled mediálního imperia pana Bakaly je na konci.

Nebudu se rozepisovat o Bakalových dlouhých prstech – i tak je tento text dlouhý ažaž, vložím jen odkazy. Kromě výše zmíněného Reflexu a parlamentních listů si přečtěte např.:

Miliardář Bakala bude financovat Schwarzenbergovu TOP09; iDnes

http://zpravy.idnes.cz/miliardar-bakala-bude-financovat-schwarzenbergovu-top-09-p2v-/domaci.aspx?c=A090619_181426_domaci_adb

Bakala obdaroval VV 6 miliony, je hlavním sponzorem vládní koalice; iDnes

http://zpravy.idnes.cz/miliardar-bakala-bude-financovat-schwarzenbergovu-top-09-p2v-/domaci.aspx?c=A090619_181426_domaci_adb

Erik Best o ještě větším průšvihu Bakaly a šéfa ČSSD, než si myslíme; Parlamentní listy

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Erik-Best-o-jeste-vetsim-prusvihu-Bakaly-a-sefa-CSSD-nez-si-myslime-286781

Dagmar Havlová padla Havlovi k nohám; Revue iDnes

(bulvární článek, kde se po boku Bakaly ukazuje i Michael Kocáb – pro naše téma Bakala – Ukrajina jistě ne nepodstatný detail: http://revue.idnes.cz/dagmar-havlova-padla-havlovi-k-noham-dbv-/lidicky.aspx?c=A071211_160530_lidicky_jez )

Finančníci.cz: Zdeněk Bakala

( životopis Bakaly víceméně odpovídající tomu na wikipedii se zajmavou zmínkou, že z tehdy bakalovy Patrie vzešel i guvernér ČNB Zdeněk Tůma http://www.financnici.cz/zdenek-bakala )

Erik Best: Pět rodin ovládá Česko

( http://czechfreepress.cz/politika/pet-rodin-ovlada-cesko.html )

Co je tedy spojuje?

Spojením mezi Ževagem a plynovou princeznou Tymošenkovou je více než zřejmé. Dokonce se k Tymošenkové na wikipedii , kterou osobně považuji za cenzurovanou a ne vždy směrodatnou, objevují i historické konotance vysvětlující její současnou nenávist k Rusku (Interpol, obvinění z uplácení ministra vnitra Ruska v 90. letech), morální profil (její vlastní korupční aféry, zpronevěra předsedy partaje, kde byla v té době místopředsedkyní – jen naivka by si myslela, že o ničem nevěděla a samozřejmě zatčení jejího manžela v roce 2000) .

Nyní se podívejme na Bakalu. Jeho zájmy na Ukrajině jsou zastoupeny těmito firmami: Ferrexpo a Green Gas.

Ferrexpo ( http://www.ferrexpo.com/investor-relations/management-team )

Těžba, zpracování a prodej pelet ze železné rudy. Těžba probíhá v poltavské oblasti, kde je největší ložisko železné rudy v Evropě (cca 20 miliard tun rudy). Ferrexpo je šestým největším dodavatelem železné rudy pro ocelářský průmysl na celém světě.

bak

Green Gas International

Jedná se o nadnárodní společnost působící v Německu, Čechách, Spojených Státech a Ukrajině.

KCC (Krasnodon Coal Company) Ukrajina: První komerčně úspěšný projekt na využití metanu z uhelných dolů pro energetické účely. Působí v Luhanské oblasti na východní Ukrajině.

O vstupu Bakalovy společnosti do Ferrexpo se můžeme dočíst třeba v této tiskové zprávě (http://www.ferrexpo.com/regulatory_news_article/1795 ), kde se píše, že 28.10.2008 získává Bakalova NWR nadčtvrtinový podíl ve Ferrexpu 25% plus 1 akcie a dále v tiskové zprávě (http://www.ferrexpo.com/regulatory_news_article/1817 ), kde je uveden Marek Jelínek jako zástupce NWR ve Ferrexpu. Ze stejného zdroje je pak informace že 27.5.2010 Jelínek odchází z představenstva. Samotný vstup Bakaly do Ferrexpa byl provázen mediálním mlžením, zda se obchod bude konat nebo ne a jak moc přímá vazba z NWR bude – zda bude tento obchodní vztah na přímo nebo přes prostředníka. Cenné informace poskytuje překvapivě ihned.cz:

V roce 2014 Bakala chce vystoupit z Ferrexpa i Green Gas ( http://byznys.ihned.cz/c1-61966190-bakala-planuje-v-ramci-deleni-bxr-prodat-podily-ve-firmach-ferrexpo-a-green-gas ).

Souvisí to s tím, že „ukrajinská spojka“ Tymošenková byla odstavena na vedlejší kolej? To je zpráva z března 2014. Nicméně v červenci se ve Finančních novinách (http://www.financninoviny.cz/zpravy/bakala-odesel-z-bxr-planuje-investice-ve-stredni-evrope/1103122)

objevuje toto: „ Mluvčí BM Management Tomáš Pavlík řekl již dříve Hospodářským novinám, že se Bakala se svými dosavadními partnery rozchází kvůli rozporům. Těžařská NWR včetně černouhelné OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR. Stejně tak si Bakala ponechá podíl například v energetické Green Gas International nebo švýcarském výrobci pelet ze železné rudy Ferrexpo. “

Závěr

Ferrexpo je společnost ukrajinského miliardáře Ževaga, který má neodiskutovatelné politické vazby na Tymošenkovou, byť se ve svých současných politických aktivitách Ževago prezentuje jako nezávislý kandidát. Role Tymošenkové v současném ukrajinském konfliktu (správněji v globálních geopolitických hrátkách využívajících a zneužívajících vnitřní boje prozápadních a proruských (Achmetov) oligarchů o sféry vlivu) je dostatečně známá, i když se teď zdá být odsunuta na vedlejší kolej. Její manžel v Čechách usilovně sháněl peníze na další revoluci (http://euro.e15.cz/archiv/manzel-ukrajinske-expremierky-shanel-v-cesku-penize-na-revoluci-1065609)

Bakala má obchodní zájmy na Ukrajině a je v přímém kontaktu se Ževagem.

Bakala ovlivňuje českou politickou scénu, zjm. takzvané havlisty, kteří jsou mu zavázáni za finanční podporu.

Jak se „havlisté“ činí v ukrajinském konfliktu vidíme každý den na ČT, aktuálně.cz, Hospodářských novinách apod.

(Označení havlisté není myšleno nijak pejorativně. Je to zjednodušené označení skupiny politiků a veřejných činitelů, které spojuje odvolávání se na odkaz VH, mají podobné pozadí, co se týče financování a přátelských vazeb, přestože mnohdy vystupují za různé politické subjekty)

Ti, kteří nevěří tomu, že dochází k přenosům soukromých zájmů Bakaly a zákulisním hrám na Ukrajině do politiky a obchodu v Čechách, mohou pokračovat zde:

Manžel ukrajinské expremiérky Tymošenkové dostal v Česku azyl; iDnes

( http://zpravy.idnes.cz/manzel-ukrajinske-expremierky-tymosenkove-dostal-v-cesku-azyl-ps9-/domaci.aspx?c=A120106_072453_domaci_wlk )

Příběh opravdového člověka; EURO

( !!! rozhodně přečíst http://euro.e15.cz/pribeh-opravdoveho-cloveka-779089 )

Ukrainians and Russians vie for control of key Czech foundry

( http://ceskapozice.lidovky.cz/ukrainians-and-russians-vie-for-control-of-key-czech-foundry-p5j-/tema.aspx?c=A120116_161146_pozice_52983 )

Babiš: Stát věnoval Bakalovi miliardy; ČT

( http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/268459-babis-stat-venoval-bakalovi-miliardy/ )

Výjimka Bakalovi na železniční přepravu hořlavého bílého fosforu

( http://www.paroubek.cz/vyjimka-bakalovi-na-zeleznicni-prepravu-horlaveho-bileho-fosforu/ )

Bakalovo mediální imperium

dle Mediaguru:

( http://www.mediaguru.cz/2014/06/infografika-vlastnici-ceskych-medii-a-jejich-dosah-na-trhu/#.VMTDyIdjbTo )

bak1

Do tohoto imperia by mohl být , alespoň co se týče sféry nepřímého vlivu, zařazen i portál ECHO 24 (Echo Media s.r.o.), protože jak píše Newton media : „ … Pro Echo24 by měli pracovat i externí publicisté (např. Bohumil Doležal nebo Adam Gebrian), kteří v minulosti psali také pro Lidové noviny. Vznikajícímu webovému deníku se tak povedlo shromáždit tým složený z výrazných osobností české žurnalistiky, z nichž většina prokázala jistý charakter už tím, že se odmítla podílet na hře na nezávislé noviny vlastněné ministrem financí a velkopodnikatelem v jedné osobě. Tito lidé opustili teplé místo ve velkém mediálním domě a zapojili se do riskantního podniku.

Financiérem projektu Echo Media, jenž by měl kromě deníku zahrnovat i týdeník a specializované weby, je bývalý šéf společnosti Patria Jan Klenor, u něhož na rozdíl od Babiše,Bakaly či Křetínského (spoluvlastník Blesku a Reflexu) není na první pohled patrný střet zájmů v politice či ekonomice. …”

( http://www.newtonmedia.cz/cs/mediainfo-cz/komentare/echo24-jako-ozvena-lidovych-novin/detail )

My však víme, kdo založil Patrii ….. Zapomnětliví nechť se vrátí zpět na Bakalův medailonek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.