Ukrajinská svodka ze dne 2.2.015 – doplněno o MP


pro https://vlkovobloguje.wordpress.com/ napsali Ernest,MP a vlk s přispěním dalších

Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z    vk.com/strelkov_info

01.02.15 22:15. Zpráva Eduarda Basurina.

Dnes byly palbou domobranou zmařeny pokusy o průlom  dvou kolon se střelivem, palivem a proviantem pro obklíčené ukrajinské vojáky v Děbalcevu z Artěmovska. Propuštěny byly tři kolony sanitek a nákladních vozů, které odvážely raněné ukrajinské vojáky do Artěmovska z Děbalceva„.

Zpráva domobrany

„Dnes bylo odraženo téměř dvacet útoků z kotle . Snažíme se i nadále proniknout do Černuchina a Děbalceva a útočíme z Krasnogo Pachara. V Maloorlovce bylo ticho dnes. Jak byla rozdělena, tak zůstala. Nepřítel útočil nejvíce na Krasnyj Pachar a Kalinovku, Novogrigorjevku. Byl jsem požádán, abych přesněji stanovit, kdo kde je. Trocikoje zcela ukrajinské armády, Krasnyj Pachar zcela domobrany, Novogrigorevka zcela ukrajinské armády, Černuchino -…, můžeme říci že ukrajinské armády, my jsme jenom na okrajích, že pro APU, jsme jen na okraji, takže je to sporné. V Popasnoj– jsme také příliš nepokročili v ulicích a jsme na okraji, takže můžeme říci že je to území ukrajinské, ne sporné„.

01.02.15 Večer přehled MO DNR.

.,. „V Debalcevu bylo domobranou očištěno 13 obcí. Probíhá vyhledávání a neutralizace rozptýlených skupin nepřátel na osvobozených územích. Byly zničeny dvě kolony nepřítele se střelivem. V doněckém směru nepřátel útočí z raketometů, ničí infrastrukturu. Dnes byly poničeny tři školy – dvě na ulici Ščorsa a jedna na Bosse, byla zasažena nemocnice No.25 v rajonu Kirovskij, poničeny byly i tři šachtySkočinského a Avakumova v Doněcku a šachta v Makejevce.V Gorlovce bylo množství zásahů do bytových domů a infrastruktury. V mariupolském směru byly pozorovány obtěžující útoky na naše pozice ze samochodných děl. Během dne padlo 7 domobranců a 24 bylo raněných. Během dne ukrajinská armáda ztratila 57 mužů zabitých, 5 tanků, 7 BMP, 12 samohybných děl, domobrana ukořistila dvě velké skládky munice do raketometů. Za 16 dnů, nepřítel ztratil 134 tanků, 109 bojových obrněných vozidel, 83 dělostřeleckých zbraní, 58 vozidel a 1496 lidí. „

01.02.15. 23:30. Zpráva domobrany.

„Od 21:30 Uglegorsk je pod těžkou palbou nacistů. Naše dělostřelectvo provádí palbu proti nepřátelským bateriím a vypadá to, že rozbilo další kolonu, která se snažila dopravit munici Ukrům. Doněck:… Petrovka je pod těžkou dělostřeleckou palbou ukrofašistů z Toněnkoje. Kompletní „balík“ od nacistů dopadl nedaleko od Azotného, další do oblasti haldy šachty Okťjabrskaja přiletěl od nacistů z Písků. U Nikišina likvidovali rozprášené skupinky nacistů, nyní v okolí není ani jeden. Domobrana díle odváží z Nikišina trofejní munici a techniku, zanechali tam velmi mnoho „Motolyg“ s Zuškami,  na lanech jedou do opravy. Gorlovka je pod palbou pravidelně zasahují všechny rajony města, zejména psát není o čem, vše je jako obvykle, lidé ve sklepech, žen a dětí nechodí několik dnů ven, pláčí, čekají, když tohle všechno skončí“.

2.2.15 00:30. Zpráva domobrany.

„Národní garda evakuuje z Artemovska do Kramatorska, místní piší o střelbě a výbuších po celém městě, hlásí, že nad Artěmovskem létající granáty, střílí ukrajinská armáda po domobraně, jsou slyšet výbuchy.

Doněck: na straně Jasinovatoj a Avdějevky začal boj s použitím tanků. Je slyšet střelba z velkorážných kulometů a protitankových zbraní. U Uglegorska podle zpráv místních, domobrana vyřadila šest ukrajinských tanků. K Ukrům v Debalcevu se nemohou dostat posily  a jim  dochází munice, ale i voda a potraviny. V Gorlovce naši dítě zabité střepinami, odvezli jej na identifikaci, střelba pokračuje. Dokučajevsk pod palbou, silné dopady granátů„.

http://korrespondent.net/ukraine/3473911-ukraynskye-ofytsery-proverialy-humkonvoi-yz-rossyy-obse

Ukrajinští policisté zkontrolovali humanitní konvoj z Ruska – OBSE
Z Korrespondent.net, včera, 20:02

Odborníci organizace mluvili o tom, jak prošel přes ukrajinské hranice ruský konvoj.
U vchodu a východu z Ukrajiny všech 90 vozů konvoje prohlédli ukrajinští důstojníci. To je uvedeno ve zprávě mise OBSE, která doprovázela poprvé náklad.
Při vstupu na území Ukrajiny kamiony byly prověřeny na ruské hranici.
„Konvoj se skládal z 81 nákladních automobilů a 9 doprovodných vozidel, všechny vozy měly nápis „Humanitární pomoc z Ruské federace“, vozidla byly otevřena a zkontrolována ruskými pohraničníky a celníky“ – vzala na vědomí v mise.
Zpráva také konstatovala, že pozorovatelé viděli „ukrajinského důstojníka, kteří se podílí na kontrole vozidel, společně se zástupci Ruské federace.“
. „Na ruském kontrolním bodu se také zúčastnili dva úředníci z ministerstva pro mimořádné situace Ruské federace při kontrole nákladu. Večer téhož dne se auta konvoje vrátila, kamiony byly kontrolovány ruskými a ukrajinskými důstojníky“ – píše se v prohlášení.
Dříve, ukrajinské ministerstvo zahraničí a Rada bezpečnosti vyjádřila pobouření nad přivezením nákladu a nazvali to „aktem agrese“.

02.02.15. 09:10. Zpráva domobrany.

Další noční pokus prorazit tanky do Jasinovaty od Avdějevka odražen. Nepřítel ztratil 2 tanky a ustoupil. Na naší straně nejsou žádné ztráty. Zcela zničena kolona techniky, která se pohybovala ve směru z Artěmovska do Debalceva. V koloně byly hlavně „Grady„. V Krasnogorovce byly zničeny dva nepřátelské cíle: dělostřelecká baterie a zasažen nepřátelský tábor s částí techniky. V Avdějevce (severovýchod) vyřazena baterie houfnice a jeden ze zátarasů. Dzeržinsk – v blízkosti dolu „Jižníbyla zničena baterie houfnic.Informaci o ztrátě živé síly nepřítele v oblasti cílů dosud nejsou (mají tam bunkry). V Verchnetoretském znovu, po včerejším ostřelování, jsme úspěšně zapracovali na seskupení živé síly ukrajinské armády a palebném postavení tanků nedaleko vesnice Skotovataja“.

2.2.15. Zpráva domobrany.

„Město Komsomolsk byl podroben masivnímu ostřelování ukrajinských raketometů “ Grad“, granát zasáhl městskou kotelnu,  město je bez plynu. Byla zabita žena (chlapec a muž jsou ve vážném stavu). Byla také zasažena škola №5. Kolem 6 hodin ráno (MSK ) bylo dvakrát u Stanici Luganskoj slyšet dělostřelectvo. V Doněcku a Gorlovce nepřestává kanonáda, domobrana rozebírá závaly. Domobrana Novorossii v posledních hodinách převzala kontrolu nad patnácti obcemi v okolí Debalceva. Hrdlokotle„, ve kterém bylo asi 10 tisíc ukrajinských vojáků se uzavřelo. Debalcevo je dnes klíčovým bodem na mapě bojů a kontrola tohoto úseku dovolí spojení oddílů DNR a LLR, které byly dříve od sebe odděleny. Nyní se spojily do jednotné fronty. Pouze za poslední dny ztratila ukrajinská armáda vdebalcevském kotliasi 60 lidí zabitých a spáleno 12 tanků a obrněných vozidel. Domobrana ji i nadále svírá v kleštích„.

02.02.15. Video domobrany.

„Leninsky rajon Doněcka se dostal pod palbu ukrajinských okupantů. Granát dopadl do garáže, vedle bylo auto, byli zabiti 2 lidé.“

http://vk.com/video-57424472_171250493?list=1754021cd809500e31

2.2.15. 12:05. Zpráva domobrany.

„Okupanti hromadí vojáky nedaleko letiště Doněck – pokračují dělostřelecké útoky na terminály, Ostřelují stále všechny oblasti Doněcka, Gorlovky, Elenovky. Ukrajinská armáda může kdykoliv obnovit útok na letišti v Doněcku. Ostřelování v Doněcku je vystavena k nejvíce infrastruktura: nemocnice MIA, kluziště „Marabušta“, vesnice Ivanovka v rajonu Kyjevskij v Doněcku, kotelna v rajonu Kyjevskij na ulici Ščorsa. Nepřítel stále hromadí síly pod Elenovkou a Dokučajevskem, nijak zvlášť neskrývá přání zasadit zde ránu a dostat se na jižní okraj Doněcka. Výkřiky ukrajinské veřejnosti, že musíme zachránit Debalcevo, mohou urychlit realizaci těchto plánů. Na frontě od Dokučajevska do Mariupolu beze změny. Intenzita bojů zde opadla na úroveň severoluganské fronty. Domobrana raketomety „Grad“ zasáhla baterii „Gvozdiků“ 80. brigády v sektoru „A“. Minus tři děla. Ukři to právě potvrdili“.

02.02.15 13:11. Zpráva LifeNews.

Domobrana sestřelila raketu „Točka-U“ pod Luganskem.
Výbuch rakety byl tak silný, že si obyvatelé Alčevska mysleli, že představitelé domobrany sestřelili vojenské letadlo.Protivzdušní obrana domobrany sestřelila ukrajinskou raketu „Točka-U“ na okraji města Lugansk. Část balistické rakety spadla nedaleko alčevského metalurgického závodu. Hlavice „Točky-U“ odletěla a vybuchla. Dříve se objevila informace, že v noci protiletecká obrana DNR zasáhla nepřátelské letadlo nad Gorlovkou. Přitom nebylo upřesněno, jakou techniku domobrana sestřelila a zda sestřelení letadla a likvidaceTočky U“ je tatáž událost„.

http://cs622923.vk.me/v622923291/16221/10tqg_Q5U14.jpg

http://vk.com/video129809936_170880380?list=702afbf4ee50190322

02.02.15 13:30. Zpráva bloggera.

Gorlovka je pod palbou, granáty dopadají do oblasti Majorsk, Tam se nyní bojuje, útočná kolona domobrany prolamuje obranu nacistů. Oznamují výbuchy v Komsomolu a 5 čtvrti. V Doněcku ulice Abakumova byla ráno pod palbou, Ukři stáhli síly a ostřelují z děl terminály letiště. Z LLR oznamují, že dnes ráno v operaci na uzavření debalcevského kotle se zúčastnilo letadlo LLR. Su-25 s identifikačními značkami Novorossii shodilo bomby na dálnici Artěomovsk-Debalcevo, zničilo nejméně dvě obrněná vozidla ukrajinské armády (podle odposlechu rádiazasaženy 4 BTR a 1 BMP) a 2 zaplachtovaná nákladní auta. Takže takhle piloti LLR slaví narozeniny Motoroly, legendárního velitele Novorossii.

02.02.15 Zpráva novinářů.

Premiér DNR Alexander Zacharčenko řekl, že DNR pro boj proti ukrajinské agresi mobilizuje až 5 brigád (30 000 lidí) mužstva. Mobilizace 5 brigád v DNR a stejně v LLR zvýší celkový počet domobrany s existujícími 45 tisíci na 100 tisíc lidí. Se započtením zvýšeného počtu dobrovolníků, povinná mobilizace nebude nutná. Dříve se ve sdělovacích prostředcích objevila informace o mobilizaci 100 tis. lidí, tato informace je nesprávná, protože úřady Novorossii neplánují mobilizaci takového množství lidí, ale zvýšení počtů domobrany na toto číslo“.

Komentář Boris Rožina:

„Jak upřesnili, mobilizace bude dobrovolná. Během ní armáda podle odhadů dosáhne 100.000 lidí. Ve skutečnosti ke stejným číslům na Donbasu a dospívá i juntal,  více než 70-75000 nasbírat nedokáže„.

http://korrespondent.net/ukraine/3474184-aidarovtsy-snova-mytynhuuit-pod-mynoborony-podozhhly-shyny

„Ajdarovci“ znovu demonstrují u ministerstva obrany: zapálili pneumatiky
Z Korrespondent.net dnes 14:33

Protestující příslušníci Ajdaru požadují schůzku s šéfy ministerstva obrany, ministerstva vnitra a generálního štábu.
Prapor A
jdar opět demonstruje u budovy Ministerstva obrany Ukrajiny. Zablokovali ulici Gruševského poblíž budovy parlamentu, hlásí UNN.
Požadují, aby k nim přišli ministr obrany Stepan Poltorak a ministr vnitra Arsen Avakov a náčelník štábu Viktor Muženko.
Demonstranti od nich požadují vysvětlení
údajného rozpuštění praporu.
Jak poznamenal jeden z protestujících, vládní představitelé navrhli iniciativní skupině, aby přišla k rozhovorům do budovy vlády, ale funkcionáři k nim nechtějí vyjít.

http://korrespondent.net/ukraine/events/3474172-poslednee-yntervui-skriabyna-poroshenko-doyhraetsia-s-etoi-voinoi

Poslední rozhovor Skrjabina: Porošenko skončí špatně s touto válkou
Z Korrespondent.net dnes 14:35


Andre
j Kuzmenko (Kuzma Skrjabin – umělecké jméno) si byla jistý: na východě je válka, nikoli ATU, mocní si jen cpou své vlastní kapsy, a lidé z toho mají noční můry.
Několik dní před svou smrtí Kuzma S
kriabin poskytl rozhovor, ve kterém mluvil o svém postoji k událostem na východě Ukrajiny a mobilizaci současné vlády. Rozhovor pro GromadskeTV se konala v Kremenčugu – tam přijel na koncert.
Zpěvák nazval ATO válkou. „Je jasné, že protiteroristická operace nemůže pokračovat rok. Je jasné, že to je válka, válka tomu nikdo neříká. Z jakého důvodu by země by měla mobilizovat lidi pro ATO? Například v „Borispolu“ teroristé unesou letadlo, a z nás vyberou: ty, ty a ty, jděte a teroristům ho vemte. To nejsou teroristé, dávno je to válka„, řekl Andrej Kuzmenko.

Andrey Kuzmenko je rozhořčený krveprolitím ve východní Ukrajině: „Ti, někam střílí, druzí někam střílí někde Hynou mírumilovní lidé. Nikdo nic nevybojuje. Naši politici, jak je vidět, mají svůj názor na celou věc. Za jakou s ***, promiňte, tolik lidí zemřelo? Já tomu prostě nerozumím“.
Podle něj, „žádný ze všech prezidentů Ukrajiny a žádný z poslanců, kteří tam byli, nedělali nic jiného, než
prohledávali naše kalhoty a ukradli naše peníze, neudělali nic pro to, aby tato válka nebyla.“

Nezaručují mi žádné bezpečí. Považují mne za můru, tak jako všechny ostatní lidi na Ukrajině, které mohou vyhladit tímto způsobem a rozdrtit. Oni žijí na jiné planetě. Každý nový, který přichází, se hrne ke korytu … a přestane myslet (…), a tak hrabe a hrabe– řekl Skrjabin.

Kuzma si byl jistý, že lidé jsou zvyklí hlasovat pro takovou moc. „Ukrajinci jsou schopni zvolit takového, který nejprve s vazelínou a pak bez vazelíny, není třeba ani běžet do lékárny. Volíme toho nejhoršího. Máme sadomasochismus v genech,..“ – řekl.
S
krjabin uvedl, že k protestům na Majdanu je nyní ještě více důvodů, než to bylo za Janukovyče. Zemřelo už tolik Nebeských sotní. Podle mého názoru, každý den Nebeská sotňa umírá“řekl Skrjabin.
„Myslím, že Poro
šenko také špatně skončí s touto válkou. To, co dělají je nemožné – řekl zpěvák.

http://korrespondent.net/ukraine/3474093-kak-pohyb-skriabyn-foto-y-vydeo-s-mesta-avaryy

2.února Kuzma Skrjabin zemřel při dopravní nehodě. Fotografie a video z místa tragédie v síti.
Na webu se objevila první fotografie z místa nehody, při které zemřel Kuzma Skrjabin.
K nehodě došlo v oblasti Krivoj Rog
v dněpropetrovském regionu.

Můj komentář: Je náhoda, že zemřel krátce po tomto rozhovoru?

02.02.15 Zpráva dobrovolníka s přezdívkou: „Baťja„:

U Kramatorsku probíhá tankový boj. Ve srážce s ukrajinskou armádou vypukl tankový boj u Kramatorska. U Majorska se tvrdě bojuje, ukrajinská armáda byla donucena k ústupu. Postupně nácky obkličujeme. Oni už více nemohou ostřelovat dělostřelectvem Gorlovku boj pokračuje druhý den, střílejí kam to padne. Nemáme žádné ztráty, jim jsme vyřadili 2 minometné obsluhy„.

Přehled náčelníka štábu 2. dělostřelecké brigády domobrany LLR s volacím znakem „Fomič„:

Ukrajinská armáda plánuje rozsáhlou ofenzívu proti Lugansku. Na debalcevském směru probíhají tvrdé boje. V noci domobrana převzala kontrolu nad 15 osadami. Domobrana DNR a LLR se plně spojily a uzavřely kotel. Vzdání se ukrajinské skupiny u Děbalceva je jenom otázka času.
Dle našich informací, nepřítel připravuje útok proti Lugansk
u, abychom museli odvést síly od Děbalceva. Ukrajinská armáda hromadí síly za řekou u Stanici Luganskoj. Také se předpokládá, že budou pokračovat ve směru Bachmutské silnice, ve směru na 31. kontrolní bod. Do oblasti severně od Luganska přišla jednotkaPravého sektoru„, což pozorovali místní obyvatelé a rozvědka. Je předpoklad, že se ukrajinská armáda pokusí ve velkém měřítku o útok na město“.

02.2.15 Shrnutí dobrovolníka s volacím znakem „Pamir“ brigády „Vostok„:

„Během víkendu 31. ledna – 1. února, v oblasti odpovědnosti brigády zvláštního určení.“Vostok“(obce Jasinovataya, Doněck, osada Písky, Pantelejmonovka, Krasnyj Partizan) byly převážně poziční bitvy a dělostřelecké souboje. Potlačili jsme nepřátelská střelecká stanoviště a podle zpravodajských informací jsme Ukrajincům způsobili značné škody.

Aktivních útoků nepřítele téměř nebylo. Včera, po těžkém ostřelování rajonu Petrovskij v Doněcku ze strany ukrajinské armády, začal krátký boji s nepřátelským průzkumem. Bojovníci junty poté, co utrpěli ztráty, ustoupili.

Letiště Doneck je již v týlu domobrany DNR. Ukrajinská armáda stále ostřeluje doněcké letiště od města Avdějevky a osady Opytnoje. Ukrajinští vojáci na letišti nejsou. Objekt plně kontrolujeme. Letiště je již v našem týlu, jeho území bylo očišťěno od nepřátelských vojáků.
Plánuje
me osvobodit obce, sousedící s Doněckem (poz. Písky, Avdějevka), ale přesné načasování, nemůžeme zveřejnit. Doufáme, že v blízké budoucnosti se podaří osvobodit Avdějevku a osadu Písky a odtlačit seskupení ukrajinské armády od Doněcku a tím znemožnit ostřelování města. V posledních dnech ostřelování obytných oblastí Doněcka, Gorlovky a Jasinovaty prudce zesílilo. Vím, že Jasinovatuju ostřelovali raketometyUragan„, „Grad“, minomety a dělostřelectvem velké ráže 152mm. Také dělostřelectvo ukrajinské armády byl ostřelován Doněck všude, kam dostřelili. Včera a dnes se v centru města Doněck pracoval minomet. Mezi civilním obyvatelstvem jsou oběti.

Ke zprávě, kterou rozšiřují ukrajinská média – že bylo zajato sedm vojáků praporu „Vostok“ – za poslední dny nevím o tom, že by byli zajati někteří naši vojáci“.

2.2.15. Přehled bojové situaci Lifenews.

„Hustota palby na Doněck roste každým dnem. Je-li dříve střílelo většinou dělostřelectvo, nyní se aktivně zapojily raketomety. Okupanti zahájili ostřelování LLR taktickými raketami. Děbalcevský kotel se stahuje. Na celé frontě jsou boje.“

Mapa: Original: http://cassad.net/img/1b7c93d04681e1752c68680681abc3b..

02.02.15 Zpráva dobrovolníka Michaila.

„Ukrajinské síly se stahují do oblasti Novoazovska. Rajon Telmanovo je vystaven masivním útokům z houfnice, minometů, „Gradů“. Okupanti ostřelují bytové prostory, granáty ničí infrastrukturu. Poslední dobou nebyly oběti, ale informace není přesná. Ukři stáhují síly přeskupují se k dalším útokům„.

02.02.15 19:26. Zpráva domobrany.

„Gorlovská domobrana hlásí, že se jim podařilo úspěšně zaútočit na ukrajinskou armádu v osadě Majorsk. Ztráty ukrajinské armády činily 11 mrtvých a 12 zraněných. Byly také zničeny tři obrněné vozy . Nicméně, udržet stálou kontrolu není možné, protože Majorsk je v dostřelu ukrajinských baterií. Otázka úplné kontroly nad Majorskem mohou být vyřešeny pouze v rámci velkého útoku na Dzeržinsk. Gorlovka je pod palbou ukrajinské armády s využitím dosud neznámé munice. Ukrajinská armáda posiluje zátarasy technikou ve směru z Gorlovky na Artěmovsk. v debalcevském kotli se domobraně vzdalo vzdal 19 vojáků Národní gardy a dva důstojníci. V Doněcku, v důsledku ostřelování přestalo pracovat 12 kotelen. Nad Artemovskem, Soledarem a Severskem léta vrtulníky ukrajinské armády a je slyšet práce dělostřelectva. Hluk je po celém okolí. Po Artěmovsku jezdí hodně sanitek. Jenakijevská domobrana organizovala evakuaci civilního obyvatelstva z Uglegorska. Ukrajinská armáda ostřeluje z raketometů „Grad“ rajony Petrovskij a Kirovskij v Doněcku„.

http://korrespondent.net/ukraine/3474278-dlia-vyezda-za-rubezh-y-predely-raiona-nuzhna-spravka-yz-voenkomata

Pro cestování do zahraničí a mimo okres je zapotřebí potvrzení od vojenské kanceláře
Z Korrespondent.net dnes 17:44

http://korrespondent.net/ukraine/3474362-trebovat-spravky-ot-voenkomov-dlia-vyezda-yz-ukrayny-nezakonno-yuryst

Požadovat potvrzení od vojenských komisařů při odletu z Ukrajiny je nelegální – právník
Z Korrespondent.net dnes 18:59

http://korrespondent.net/ukraine/events/3474316-v-donetske-snariad-upal-vozle-stantsyy-perelyvanyia-krovy-est-zhertvy

V Doněcku, granát dopadl v blízkosti transfuzní stanice, jsou oběti
Z Korrespondent.net dnes 17:39

Výsledkem dopadu granátu v blízkosti transfuzní stanice byl zabit řidič, lékař je zraněn.

http://korrespondent.net/ukraine/3474297-semenchenko-na-donbasse-pohyb-bryhadnyi-heneral-ychkeryy

Na Donbase byl zabit brigádní generál neuznaného státu Ičkeria Isa Munajev.
O tom napsal na své strínce v Facebooku poslanec parlamentu Ukrajiny, velitel praporu „Donbass“ Semjon Semenčenko.
Munaev byl účastníkem první a druhé čečenské války. Během ATO vedl „Mezinárodní mírový prapor Džochara Dudajeva“, který bojuje na straně Ukrajiny.

„Zemřel můj kamarád, velký bojovník, brigádní generál Ichkerii Isa Munajev. Nechtěl jsem psát nic, bylo tam příliš mnoho ztrát v posledních dnech, příliš velký kontrast mezi frontou a skutečností, kterou vidím v týlu“ – napsal Semenčenko.

Děkuji Erneste.

Mapy:

Ukrajinská:

 Опубликована актуальная карта АТО - фото 1

Opolčenská:

https://i2.wp.com/ic.pics.livejournal.com/kot_ivanov/71733898/38362/38362_original.jpg

Česká  legenda od TK:

1. – 2. únor 2015

1. U Luhanska byla zneškodněna taktická raketa „Točka-U“ (02.02.2015)
2. Vzájemná dělostřelecká palba mezi jednotkami VSU u obcí Štěstí, Stary Ajdar a Nizhneteploe. Útvary VSN do těchto bojů nezasahují.
3. Pokračují boje severně od trasy Luhansk-Lisičansk, u brodu Sversky Donetsk a obcí Stanice Luhanska, Trehizbenka, Krymskoe, Kryakovo, Lobachevo, Bolotenoe a Valuyskoe.
4. Pěchota VSN zaútočila na pozice VSU na východním předměstí obce Popasnya.
5. Dělostřelecké ostřelování obce Bryansk.
6. Novoruský letoun Su-25 zasáhl kolonu VSU na trase Artěmovsk-Světlodarsk (02.02.2015)
7. Pokračují boje u Debaltseva. Pěchota VSN zaútočila na pozice VSU u obce Troitskoe. Útoky jednotek VSN u obcí Debaltsevo a Černuchino byly odraženy.
8. U obcí Krasny pahar a Novoorlovka byly odraženy protiútoky VSU. Pěchota VSU se pokusila o další protiútoky směrem k Uglegorsku. Protiútoky byly odraženy.
9. Palba jednotek VSN na trase Světlodarsk-Debaltsevo zabránila průlomu dvou kolon VSU. Tři kolony se zraněnými vojáky VSU prošly ve směru Debaltševo-Světlodarsk.
10. Raketometný útok a dělostřelecká palba zasáhly čtvrti Gorlovky (Solnechny, Pyatyi kvartal, Stritel). Jsou oběti mezi civilisty. Pokračují boje u obcí Mayorsk, Artemovo a Shumy.
11. Jednotky VSN sestřelily letoun VSU u Gorlovky (informace není potvrzená)
12. Pěchota VSU podporovaná tanky zaútočila ve směru Avdeevka a Jasinovatka. Útok byl odražen.
13. Raketometný útok a dělostřelecká palba zasáhly čtvrti v Doněcku (čtvrti Kirovská, Kuybiševská, Kievská, Budenovská, Petrovská a doněcké letiště). Nejméně 14 civilistů bylo zraněno.
14. Raketometný útok a dělostřelecká palba zasáhly obec Makaevka. Jsou oběti mezi civilisty.

Detailní mapa Debalcevské kapsy:

Обстановка на фронте к 2 февраля

Interaktivní komentovaná:

 https://www.youtube.com/watch?v=j2aBWM_HDnc

Z informací komentátora:

 Jižní fronta -Mariupol

v podstatě  klid. Jen potyčky  s diverzními skupinami a sem tam sporadická dělostřelba

Dokučajevsk -Jelenovka

Tady je vedena neustálá a  silná dělostřelba Ukry hned ze tří směrů.

Výrazně se utlumily boje v Marience. Město je rozděleno na východní část, kontrolovanou  povstalci a západní, která patří Ukrům. Obě  strany si zřejmě berou oddechový čas. Boj naopak probíhá o blokpost Ukrů na důležité silniční křižovatce západně za Písky. Zatím bez rozhodnutí. Letiště  je také trvale pod dělostřelbou  nepřítele.

Doněck

je postřelován bateriemi Ukrů v podstatě plošně  a celý. Není v něm čtvrť, kterou by bylo možno označit za relativně bezpečnou. To samé platí pro Makejevku.

Gorlovka

 Na západ od  ní se bojuje  o Majorsk, Kirovsk , Magdalenovku a  Artomsk. Ovšem celkově  zde opolčenci přešli z  aktivních operací do obrany…

A  zdá se, že opolčenci v minulých dnech přišli o Verchnětrojické… Jakkoli to nikdy nebylo zmíněno.

Debalcevská kapsa

Boje  jsou po celé linii fronty kotle. Nejtěžší jsou pravděpodobně kolem Uglegorska, kde Kyjev podniká četné protiútoky. A inkasuje těžké ztráty. Jinak je situace beze  změn. Další tvrdé střely  jsou v Maloorlovce. Z a cenu  prý mimořádně vysokých ztrát  měli Ukři uhájit Černuchino a Mogylu Ostrou. Ale povstalci jsou odhodláni, po přeskupení, znovu zaútočit. Ohledně  životně důležité silnic je pro zásobování kotle M 03, tak ta je pod „dohledem“ dělostřelectva povstalců a  „monitoringu jejich diverzních skupin, takže  do a z  Debalceva  je provoz podvázán.

Popasná

těžká úloha  pro domobrance! Kyjev sem stáhl silné rezervy ze všeho, co bylo dostupné a jen ty údajně zabránily jejímu dobytí.

Bachmutské silnice

Ukři podnikají útoky  , aby získali zpět  Novotaškovské, Želoblok a  kontrolní  bod č. 31…. Opolčenci je odvrací.  jen dodávám, že   komentátor už hodně dlouho nezmínil blokpost č.29… Takže?

Štěstí

zde je největší událostí trvající konflikt mezi Ajdarem a  armádními jednotkami. Totéž v  blízké Petrovce.

Obyvatelé informují, že  jako argumenty  v jejich  vzájemné při jsou involvovány minomety.

Stanica Luganskaja

dělostřelecké přestřelky.

Vzhledem k tomu, že MP se připojí se svým dílem později, dodám pár věcí já. Byl jsem kýmsi  upozorněn na následující video,  někým, kdo se přímo nachází v té šílené hrůze! Prý, aby svět věděl, co to je  protiteroristická operace Kyjeva na Donbasu ve skutečnosti. Zejména ti, co propadli obrovskému rozhořčení po incidentu v  Mariupolu.  Tak zejména ti jsou žádáni, aby si prohlédli z toho videa první dvě minuty. Zbytek není až tak důležitý. A to jde o snímky z jednoho, jediného dne na Donbasu. žádná speciální věc – denní normál!

http://cassad.net/tv/videos/4698/

Rád jsem to pro odesilatele udělal. I když vlastně  – zoufale nerad…

A přidám ještě  jednu věc – o značný rozruch se opět postaral polský ministr zahraničních věcí Schetyna. To je tedy kus! A  nevyčerpatelná studnice  naprosto neotřelých a unikátních myšlenek.  včera ohromil svět nápadem, že  70 výročí vítězství nad fašismem a nacismem by  svět neměl oslavit v Moskvě, ale že  s e toho ujmou místo odporných Rusů, Poláci a  uspořádají pro svět kontraakci  v  Gdaňsku na Westerplatte, kde 2.ww začala!  

Patrně  je toho názoru,  že  Německo bylo poraženo Polskem. Prý je povoláním historik ten člověk.  A výslovně podotýkám, že mám obrovský respekt k výkonu, který  obránci téhle předsunuté polské pozice, vedení majorem Sucharskim tenkrát na Westerplatte předvedli. S puškami a jedním dělem proti mnohonásobné  německé převaze a dělům křižníku Schleswig -Holstein

Jen si tak pamatuji  na zkazku, že  když  generál Jodl podepisoval za  Německo kapitulaci v v Remeši a  zahlédl tam britské a francouzské důstojníky, tak prý ruského zástupce, generála Susloparova,  přes tlumočníka otázal – a tihle nás také porazili? A kdy? A  ukázal na Francouze   a Brity. Dodávám, že naprosto nic není známo, že by snad byl přítomen také nějaký polský oficír.

Člověk by řekl, že  vteřinu po tom, co tohle  Schetyna vypustil, musel někdo v jeho blízkosti okamžitě  volat nějakého polského docenta Chocholouška, aby si pro pana  ministra  jeho lidé rychle přijeli… Kdepak, pravý opak je pravdou Schetynu, byť nepřímo, podpořil polský prezident Komorowski…

Nevěříte? Tohle by vás mělo přesvědčit:

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/schetyna-drazdi-rusy-proc-slavi-porazku-nacismu-moskva_332146.html#.VM_THC7pVjY

A na zajímavý článek v Bratislavské Pravdě mne upozornil Rys Ostrovid:
http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/344251-slovensko-a-madarsko-zatial-nato-vynecha/

NATO zatím vynechává Slovensko a Maďarsko. Mají , tak říkajíc, kádrové škraloupy….

No a přidám informace od  PB, který pečlivě sleduje  vše kolem letu MH 17:

Českými médii právě probíhá informace o nalezení dalších pozůstatků obětí pádu letu MH17.
Po chvilce googlení jsem našel aktuální video, které ukazuje nakládání obsahu stodoly, kam vozili místní na vozíku za autem trosky z místa dopadu, do přistaveného kamiónu, a to za účasti OBSE. Že by některé trosky najednou potřebovali, i když je původně nechtěli?
Fotky s odvozem trosek do té boudy jsem posílal už 26.12.2014 včetně záběrů na lidské pozůstatky…Bylo i video od Grahama Phillipse. S největší pravděpodobností (viz níže) tedy ty pozůstatky nenalezli v tomto případě přímo Holanďané, ale jen je převzali od místních, kteří je našli při odklízení nedaleko spadlých trosek a schovali je.

http://www.zie.nl/video/algemeen/Nederlands-team-bergt-opnieuw-resten-slachtoffers-MH17/1okz8m5fqxnn

Tady je článek holandského ministerstva obrany. V podstatě je tam to, že malý tým vojáků, policie a OBSE navštívil místo havárie u Grabovo a  převzal pozůstatky, osobní věci obětí a trosky letadla.

Část MP

Svodka od Ukrů:

Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

Na Ukrajinu vstoupila nová „živá síla“ z Ruska: mapa.
02.02.2015, 13:14
http://obozrevatel.com/crime/86021-opublikovana-aktualnaya-karta-ato.htm

Informační a analytické centrum SNBO Ukrajiny vydalo aktuální mapu zóny na východní Ukrajině k poledni dne 2. února.

Podle úřadu je situace v Donětské a Luhanské oblasti charakterizována pokračováním aktivní vojenské konfrontace mezi rusko-teroristickými skupinami a jednotkami VSU.

Nejtěžší je situace kolem Debalceva, ilegální ozbrojené skupiny pokračují v útoku na ukrajinské vojenské pozice poblíž Uglegorsku, o Sanžarovky a Nižnej Lozovoj, Artemovského okresu, Doněcké oblasti s cílem postupně vytlačit jednotky sil ATO z jejich pozicí

Také se během dne teroristé uchýlili k útokům na opěrné body a kontrolní stanoviště ukrajinských vojáků v blízkosti obce Luhanské, Artemovského okresu a město Leninské. Všechny útokyozbrojenců byly odraženy.

Kromě toho, teroristé ostřelovali Debalcevo, budovu městské rady , ve které sídlí společné středisko pro koordinaci a řízení, vytvořené v souladu s dohodami v Minsku. To znamená, že ozbrojenci opět prokazují, že si nepřejí, obnovení míru na Donbasu.

S Jasinovaté teroristé ostřelovali Avdějevskou koskárenskou továrnu, v důsledku čehož byl zraněný zaměstnanec. Závod zastavil práci, což by mohlo vést k přerušení vytápění ve městě.

Během dne, zahynulo 5 ukrajinských vojáků , 28 bylo raněných.

Vzhledem k častým dělostřeleckým a minometným útokům ozbrojenců byl dočasně přerušen průjezd přes kontrolní stanoviště „Kurachovo“ a „Georgievka“ na trase „Doněck – Kurachovo“

1. února ve směru „Pavlopol – Mariupol“ ukrajinští pohraničníci zaznamenali průlet nepřátelského bezpilotního letounu.

Podle operační informace z ruského kontrolního bodu „Doněck“ za uplynulý den vjelo na Ukrajinu 15 autobusů a 5 zaplachtovaných nákladních automobilů. Také projeli na Ukrajinu 2 minibusy, z nichž na kontrolní stanoviště vystoupili lidé v uniformách, někteří z nich v čepicích typických pro „kozáky“.Gangy „DNR“ a „LNR“ ve spolupráci s zvláštnmi ozbrojenými silami RF zesílují sabotážní a zpravodajskou činnost na území ovládaném ukrajinskými orgány. Nepřítel plánuje uspořádat akce k podněcování neposlušnosti obyvatel, obstrukce vládě, šíření provokativních informací ve veřejné dopravě, železničních stanicích,trzích a na jiných shromaždovacích místech.

Obrana Debalceva a ostřelování Uglegorsku: hlavní podrobnosti bojů na Donbasu.
02.02.2015, 12:57
http://obozrevatel.com/crime/67130-ato.htm

V oblasti ATO 2.února zůstává napjatá situace Rusko-teroristické síly i nadále navyšují síly, hlavní bojová dění probíhají v oblasti Debalceva.

„Pozorovatel“ nabízí čtenářům přehled posledních události v bojové zóně.V průběhu uplynulého dne zahynulo 5 ukrajinských vojáků, dalších 29 bylo zraněno.

V Uglegorsku a Avdějevce, Doněcké oblasti v důsledku ostřelování včera zahynuli 4 lidé. V Luganské oblasti 1. února následkem ostřelování ozbrojenci z systému „Grad“ obce Krymská , Novoajdarského okresu, zahynuli dva civilisté a další dva byli zraněni.

Dříve velitelství ATO informovalo, že ukrajinská armáda 1.února zlikvidovala 180 ozbrojenců, dalšíc 248 bylo zraněno.

Zde je (jeden z mnoha) mluvčí ATO na živo:
https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422579428&x-yt-cl=85114404&v=eSZIvnBgX8k+

Během uplynulého víkendu se v oblasti Debalcevského předmostí rusko-teroristické síly snažily zvýšily počet svých taktických jednotek, vedoucích nepřátelské akce, zvýšením živé síly a prostředků na vybraných směrech.

Podle vedoucího skupiny „Informační odpor“, poslance Dmitrije Tymřuka, „v posledních dnech rusko-teroristické síly pokračovaly v aktivních operacích v oblasti debalcevského předmostí. Od pokusů vytvořit kotel odřezáním
zásobovací tras u  „krku“ předmostí, nepřítel přešel na taktiku „vytlačení“ ukrajinských vojáků z této oblasti. Úder se nanáší ve dvou sbíhajících se liniích přes Černuchino a Uglegorsk přímo na Debalceva s cílem donutit ukrajinské jednotky nacházející se v centru a na jihu od něj přesunout se na sever.“

Zároveň v polním táboře ruské skupiny, který je rozložen v Neklinovském okrese, Rostovské oblasti na hranicích s Ukrajinou, byla zaznamenána přítomnost nejnovějších univerzálních obrněných vozů zvýšené ochrany KAMAZ-63968 „Tajfun“ (ruský ekvivalent Jihoafrických „MRAP“).

2.února teroristé „Doněck lidové republiky“ oznámily svůj záměr uskutečnit v Doněcku a dalších městech Doněcké oblasti ovládaných rebely „všeobecnoumobilizaci“

1.února večer síly ATO poblíž Debalceva pomocí mocných dělostřeleckých úderů VSU, zničily kolonu rusko-teroristických sil. Součástí zničené kolony rusko- teroristických sil byla těžká technika – tanky, děla, které byly určeny k průlomu do Debalceva.

Připomeňme že humanitární organizace OSN na Ukrajině požadují okamžité humanitární příměří v oblasti Gorlovky a Debalceva, což by umožnilo civilní obyvatelstvu k odchodu a humanitárním pracovníkům provést bezpečnou evakuaci raněných.

Dříve, náměstek hejtmana pro obnovu infrastruktury Doněcké oblasti, Alexander Kravtsov mluvil o velmi složité situaci, ve které jsou nyní obyvatelé osad, v nichž se vedou boje. „V oblasti je mnoho osad, které jsou zcela odpojeny od
podpůrných systémů přežití. V Debalcevu není žádná voda, teplo, elektřina, a komunikace. V Avdějevce, Dzeržinsku a jiných menších městech – rovněž. Obecně platí, že zde je nouze v dosud nevídané míře V jakém rozsahu destrukce?
V Avdějevce, například, nezůstala jediná celá budova. Vše je v různém stupni poškození v důsledku ostřelování, které jsou prováděny přímo na město každý den, jsou oběti. Lidí tam zůstalo asi 10 tisíc. Všichni z nich jsou ve sklepích,
nemohou být evakuováni. Město se prostě srovnává se zemí. Stejná situace je v Debalcevu. Jaký je v tom rozdíl? V tom že v Avdějevce, naši vojáci stojí v centru města a odtud střílí po pozicích ozbrojenců, no v Debalcevu vojáci nikdy nebyli
Proto ozbrojenci nestřílejí v odvetě, ale jen cíleně ničí město a lidi. Zde je také 6-9000 civilistů, „- řekl Kravtsov.

* To jsou ale věci od pana Kravtsova – v Debalcevu nikdy nebyly vojska a domobraci na něj střílejí jen tak – pro zábavu, aby mohli zabíjet civilisty !!To mi připomělo, dnes po 13 hodině, jsem sledoval na ČT24 rozhovor na téma Ukrajiny

s jakýmsi „expetrem“, jméno už si nepamatuju, který tvrdil, že Zacharčenko PROHLÁSIL, že chce přes Mariupol spojit DNR s Krymem. To je stejná hovad*na  a manipulace jako řečí  Kravtsova..

Už mám zas dnes dost těch ukropolží..

V Kyjevě, zapálili generální štáb Ukrajiny (VIDEO).
http://www.politnavigator.net/v-kieve-podozhgli-genshtab-ukrainy-video.html

Kyjev, únor 02 (PolitNavigator Vladimir Raichenko) – Ukrajinský dobrovolnícký prapor „Ajdar“ se ještě jednou pokusil zaútočit na generální štáb VSU Ministerstva obrany Ukrajiny, protestovali proti zrušení jednotky.

V poslední době, jak již hlásil „PolitNavigator“ dobrovolníci sundali z pantů vchodové dveře. Potom, zapálil pneumatiky pod bránou. Plameny uhasil hasičský vůz.

Video z akce:
https://www.youtube.com/watch?v=0qK0krDIfEM&x-yt-ts=1422579428&x-yt-cl=85114404

Kromě zachování praporu, zazněly požadavky okamžitého opatření k stažení obklíčených jednotek z Debalcevského kotle .

Stojí za zmínku, že obvinění zněla nejen k vedení resortu obrany a generálnímu štábu, ale i k prezidentu Ukrajiny Porošenkovi.

Vchod k ministerstvu demonstranti „uzavřeli“ transparenty s nápisy, „Porošenko, už dost kradení, prodávání Ukrajiny a zabíjení našich děti“ a „Ministerstvo obrany je zkorumpované. Slibuje jedno a dělá druhé. “

Na území ministerstva dovolili vstoupit iniciativní skupině ajdarovců v čele se Sergejem Melnyčukem, do zvolení poslancem strany Olega Ljaška zastávajícím funkci velitele praporu.

Později odpoledne schůzka skončila a Melnyčuk řekl, novinářům že se rozhodli ponechat divizi a on se stane jejím velitelem.

Přídavek z Cassadu : Rekapitulace bojů na věčer 1.2.
(*pozn., dnešní je k dispozici také, ale je dost obsáhlá, tak snad přístě)

Situace v oblasti Debalcevského výběžku 1. února – večer.
http: //colonelcassad.livejournal.com/2024036.html

1. Kotel jako takový zatím není, takže s nacvičováním jaký „vymyslet nejepší vtip o hrnci“ bych si počkal, dosud lze mluvit jen o nepravidelným prostřelu klíčové silnice. Je důležité, aby se to nezaměnovalo s uzavřeným kotlem.

2. Do večera bylo potvrzeno, že většina Uglegorska je za námi, nepřítel se zachytil na okraji města, ale že by vratil kontrolu nad Uglegorskem řeč už nejde. Škody ve městě jsou velmi velké.

3. Také je potvrzen i fakt, vyčištění Nikišina od nepřítele, na jedné straně malý taktický úspěch, ale na druhou stranu – o tuto obec se bili několik měsíců, takže 1.únor se stal dnem ukončení mnohabolestného období bojů o Nikšino, kdy již
mohli odtud vytlačit chuntu.
.
4. Pod Černuchinem to dnes není tak růžové – nepřítel odrazil naše útoky a udržel kontrolu nad důležitými osadami.

5. Samotné Debalcevo je celkově pod kontrolou chunty, naši stojí v předpolí a zdá se, že čekají na vývoj v Uglegorsku, neboť frontální útok na Debalcevo neslibuje rychlé výsledky.

6. V Krasnym Pacharu se pokračuje v bojích. Trojické je stále ovládané chuntou. Tam je zatím šance prolomit aktivitu nepřítele a obnovit útoky na Svetlodarsk a Myronovku minimální.

7. Dnes, v nedávno obsazené Sanžarovce, padl pod dělostřeleckou palbu Dremov se svou ochrankou. Sám Dremov údajně nebyl zraněn, ale mezi doprovodem byli zabití.

8. K ztrátám – na různých místech jsou různé, ale obecně platí, že jsou značné. Poté , co intenzita bojů klesne, na doplnění a uvedení do pořádku zničených částí je třeba hodně času.

9. V současné době naši hlavně postupují za pomoci dělostřelecké palby, která v případech, kdy nepřítel nevydrží a ustoupí pryč, je doplněna o akcemi pěchoty posílené obrněnou technikou. Stejně jako dříve, na vzájemném působení zbraní vojsk zustává ještě co zlepšovat. Ale je možné hrdě říci, že se opolčení stalo armádou, ale když na to přijde, vylézají různí косяки – kosíří :), kteří odpovědi krví.

V LNR sestřelil „Tochku-U“.
http://colonelcassad.livejournal.com/2025667.html

Opolčenci sestřelil raketu Točka-U pod Luhanskem.

Výbuch rakety byl tak silný, že si obyvatelé Alčevska mysleli že opolčenci sestřelil vojenské letadlo.Protivzdušný sytém domobrany zasáhl ukrajinskou raketu Točka-U na okraji města Luhansk. Část balistické rakety spadla nedaleko Alčevské hutě. Příď Točky-U odletěla do strany a vybuchla. Dříve přišla informace že v noci PVO armády DNR zasáhlo nepřátelské letadlo nad osadou Gorlovka. Při tom nebylo zjištěno, jaký druh techniky opolčenci sestřelili a zda jde o sestřelené letadlo nebo zlikvidovanou Točku-U .“

Video sestřelené rakety :
https://www.youtube.com/watch?x-yt-ts=1422579428&x-yt-cl=85114404&v=l4liNwFPySI

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.