Média /nejen/ o ukrajinském konfliktu 3.2.2015


napsal vlk

Začnu v tuzemsku. Podle informace parlamentních listů Mjartanovič  z MF Dnes  a  Anýř z Hospodářek jsou prý zase napumpováni testosteronem. Bohužel jsem nedokázal vygůglit  jejich originální články na iDnes , potažmo iHned. Ale ono je to jedno. Tady je konspekt obou výtvorů  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cesky-komentariat-zada-dodani-zbrani-Ukrajine-360157

A pánové se tvrdě dožadují dodávek zbraní pro Kyjev, protože přece  Rusko, zcela nezákonně provádí hnusnou politiku podpory povstalců, proti demokraticky zvolené, demokratické vládě. A my musíme zachranovat  tu demokracii po kyjevsku. Která, mimo jiné, v sobě má zakomponovaný řízený hladomor na povstaleckých územích. Jak jste  si, v odvolávce na přímý citát vysokého funkcionáře  kyjevského režimu mohli na tomto místě přečíst včera… Ale Rusko je prostě  ten, kdo potlačuje demokracii a je hrozbou pro svět! A je třeba podpořit legální vládu. To je to hlavní! Soudí Anýžové a Marjanovičové.

Náhoda je, jak známo blbec. Takže  včera ráno jsem dostal mail od kosíře PS. A v něm byl odkaz, také na iHned:

http://zahranicni.ihned.cz/c1-63467180-islamsky-stat-al-kaida-cia-asad-syrie

Vedlejší je, že jde o výtah originálního článku z amerických WSJ. Důležitý je obsah. A z toho se dozvíte, vlastně  – vy to dávno víte, ale Marjanovičové a Anýžové by se dozvěděli, kdyby  byli ochotni vnímat, kromě  své namyšlenosti  a libovosti, také nějaká fakta, že  všechno, co je Rusům vytýkáno na Ukrajině, která je  ovšem jejich životně důležitým příhraničím, dělají dávno Američané v  Sýrii. Ačkoli hranice Spojených státou jsou od Sýrie  vzdáleny skoro přes půl zeměkoule..

Nevím, jestli oba  psáči, kteří si zřejmě pletou povolání  novináře s počítačovou střílečkou, četli další dva  články  z Parlamentek. Ke stejnému  tématu.  Pokud ano  a jestliže pochopili čtených obsah na těchto lincích:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-General-a-exministr-Kostelka-Chcete-pad-Putina-Podrezavate-si-pod-sebou-vetev-A-pokud-jde-o-islam-a-uprchliky-360137

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Poslou-USA-zbrane-Kyjevu-Zajimave-promluvil-blizky-muz-Obamy-360174

Pánové Anýž a  Marjanovič  jsou klasičtí  hospodští stratégové. Co vždycky vědí, jak vyhrát každou válku. Ačkoli nejspíš  jejich jediná vojenská zkušenost pochází z  dob, kdy opustili uhlák, kde si před tím doma v kuchyni hráli na horníky  a objevili krabici s cínovými vojáčky.

Velmi cenný by proto  pro ně měl být názor opravdového experta – například bývalého náčelníka generálního štábu  Kostelky!

Z celého dlouhého, ale hlavně  velmi zajímavého rozhovoru vyberu jednu  otázku a odpověd a obé , s vírou,  že moje snaha  způsobí u obou  „stratégů“  nějaký  kladný duševní posun, jim věnuji:

Spojené státy podle amerických médií zvažují, že po sérii vojenských neúspěchů, které utrpěla ukrajinská armáda po útocích separatistů v poslední době, pošlou Ukrajině zbraně pro boj se separatisty. Jaké to může mít důsledky?

Pokud to Amerika udělá, tak jen potvrdí, že je to konflikt mezi ní a Ruskem. Podle mne to není šťastný nápad, protože bude znamenat eskalaci války. Ukrajina tak jako tak potřebuje klid a mír a jinak než diplomatickou cestou toho dosáhnout nepůjde. Rusko i Spojené státy musí tlačit na obě strany, aby se dohodly. Jenže mám takový pocit, že ukrajinské straně, zejména premiérovi Jaceňukovi mírové řešení nevyhovuje. Ale opravdu si myslím, že by krok Spojených států byl velmi nešťastný. Rusko by na to muselo reagovat velmi tvrdě, takže by nakonec na Ukrajinu poslalo i pravidelné vojsko.

Ovšem daleko pravděpodobnější variantou, než že  oba  válečníci od  klávesnice, začnou pochybovat o svých analytických kvalitách je, že ohrnou sebevědomě pysk a , skrz zuby, procedí cosi o zeleném mozkovi, který stejně je možná placen Moskvou a budou pokračovat  dál na stejné vlně.

Počítal jsem s tím! Proto jsem dal hned  linky  dva. V tom druhém totiž Parlamentky  přetiskly  výtah z rozhovoru CNN s čelným Obamovým poradcem pro zahraničí Benem Rhodesem. Originál rozhovoru zde:

http://edition.cnn.com/2015/02/02/politics/us-ukraine-lethal-aid/index.html

A cože, podle  PL Rhodes sdělil divákům CNN? Budu citovat:

„Domnívám se, že poslat na Ukrajinu zbraně není tím správným řešením pro tamější eskalující konflikt. Zbraní je ostatně v regionu až příliš již nyní a další zbraně nic dobrého nepřinesou,“

Smutné kino pro svalovce  Anýže  a  Marjanoviče. Ještě  že jsou na světě i takoví, co mají víc rozumu než tihle dva.

Zajímavou drobnost jsem našel v jiném artiklu Parlamentářek, kterým je přetištěný rozhlasový komentář  Alexandra Tolčinského.

Porošenko prý láká na Ukrajinu Leška  Balcerowicze – otce polských ekonomických reforem. Prý by mu dal volnou ruku v přeměně  ekonomiky  Ukrajiny.  No volnou  ruku.. Na Urkajině? V zemi, kterou si dávno rozparcelovali oligarchové? A kde mají svoje soukromé armády, které poslouchají jen je? Jaký div, že  Balcerowicz  se netřepe nadšením nad tou nabídkou?! Zejména, když už jednou, v devadesátých letech si tuhle roli v kyjevské zemi zázraků, vyzkoušel. Více  zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Alexander-Tolcinsky-Mobilizace-mobilizace-mobilizace-Na-Ukrajine-360151

Když už jsme s edotkli ekonomiky – včera jsem informoval o tom, že  Řcko v jeho snaze o oříznutí dluhu podpořil Obama. Jak by ne, když to Ameriku nic nestojí! Nicméně  zdá se, že Řekové pro svůj postoj získávají před  vrcholnou schůzkou šéfů vlád zemí EU další pomocníky.  Podle  Deutsche Wirtschafts Nachrichten jim podporu  a pochopení pro jejich pozici už vyslovili Irové, přidává se Portugalsko a  hlavně  -Francie!   Její financministr  Sapin měl podle  DWN v interview  pro EUobserver  říci doslova toto:

„Že řecká hledá cesty , jak dluhovou redukovat zátěžsplácení dluhů, mi přijd enaprosto legitimní.“

Vedle toho DWN  informují, že  Tsiparas  křižuje Evropu a hledá další spojence. Chtěl také do Berlína, ovšem tam narazil. Merkelová mu vzkázala, že na něj nemá čas.

Tohle  a další na: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/02/02/umschuldung-frankreich-und-usa-wollen-sich-in-griechenland-engagieren/

Už včera jsem psal, že  si německá kancléřka   celá její vláda musí připadat jako idioti. Bez nich by se  sankční fronta proti Rusku okamžitě zhroutila. Když Obama a spol. mluví o nutnosti dalších finančních injekcí pro Kyjev,  tak vlastně  Merkelové říká – koukej to zacálovat Angelo!  A  nyní Němcům sděluje – zapomente  nato, že byste od Řeků měli dostat všechno!  Jestli něco může  rozložit naprosto efektivně   tzv. západní jednotu, tak je to právě spor o řecké dluhy. Co na to Zaorálek?

V DWN jsem vylovil ještě  dvě zajímavé ekonomické informace , související více  či méně  s Ukrajinou. Začnu tímhle:http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/02/03/wegen-rubel-verfall-russland-prueft-preis-kontrollen-fuer-lebensmittel/

V článku se dozvíte, že Moskva uvažuje  o regulaci cen , zejména klíčových potravin. Zatím jen posílením pravomocí kontrolních orgánů. Osobně jsem se divil, že tohle nezavedli  už loni na podzim, kdy se rubl začal těžce propadat. protože  jestli něco může  svrhnout Putina, pak je to nekontrolovatelný růst cen potravin. Což platí, bez výjimky, o těch z dovozu. Mezi které ovšem, bohužel pro Moskvu, patří i řada  úplně  nejzákladnějších.  A může  být ještě hůře, protože  rubl se vydal opět na jízdu po horské dráze:

Die Ukraine-Krise und der Ölpreisverfall haben eine Kapitalflucht aus Russland ausgelöst und zur Abwertung des Rubels geführt. (Grafik: ariva.de)

Západ, speciálně Británie, co si pořád ještě  říká velká, nemá naprosto žádný důvod  se Rusům pošklebovat!

Britové  se loni, co se  růstu HDP staly evropskými šampiony. Ncméně zde s e dozvíte:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/02/02/grossbritanniens-wirtschaft-ist-abhaengig-vom-finanzsektor/

že tenhle zázrak má na svědomí enormně zbytnělý finanční sektor v zemi. Vlastně  v londýnské City.  Ten udělal  onen úžasný výsledek. Naproti tomu reálná ekonomika  je na tom špatně.  V posledním kvartálu ztratil 1,8%. Což je vůbec nejhorší výsledek za poslední tři roky…

Dám jeden dost flagrantní příklad. Zhruba  před  týdnem si český informační mainstream výslovně smlsnul na  výsledovce Gazpromu za  3/4 minulého roku. Kdy vydělal o 35% méně. A jak že dopadl jeho britský konkurent BP? Podle:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/02/03/oelpreis-verfall-milliarden-einbrueche-bei-britischen-oel-riesen/

Jen ve  IV. kvartálu mu zisk klesl o  21% ….. Inu když sankce a manipulace s cenou ropy,  tak důsledky pro všechny. Nepřipadá vám  to pověstného Škrholu e  stejnojmenné z písničky Suchého  a Šlitra? Protože tu asi bude už dost těch, co ji nemusí znát, dám na ní link. Jen je škoda, že není v  anglické verzi! Velmi bych uvítal, kdyby ji v takovém případě česká delegace pustila  ostatním účastníkům při příštím bruselském summitu. Zejména kvůli poslednímu verši:

Chtěl bych radit nijak vás však nenutím
Malé věci řešte ruky mávnutím
Nedopadnete tak jako Škrhola
Nebudou vás považovat
Za císaře pána a jeho rodinu

http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/suchy-jiri/skrhola-417448

Už dlouho suším jeden záznam mojí nejoblíbenější německé televizní stanice  -ARD, který mi nalinkoval kchodl.

http://mediathek.daserste.de/Reportage-Dokumentation/Putins-Volk-Wohin-wollen-die-Russen/Das-Erste/Video?documentId=26011216&topRessort=tv&bcastId=799280

Jde  o řádově hodinový dokument o vztahu Ruska  a Rusů vůči Putinovi. Točený po celém Rusku. Samozřejmě v Moskvě, ale také na uralské vesnici u místního zemědělce, u miliardáře , produkujícího luxusní nábytek v Kaliningradu nebo ve Vladivostoku. ARD není žádný kremelský propagační kanál. Jen odvádí poctivou práci. Dlouho jsme hledal čas si to video přehrát. Já prostě hodinu v celku  jen tak na koukání na  cokoli, nemám. Ale  rozhodně to byl správně investovaný  čas. Pokud  umíte  německy  a máte  tu hodinku, dejte  si to. Jestliže  němčinou vládnete, ale  máte jen pár  minut, tak si pustte  jen jeho část mezi  14:41 do  17:00,    kdy  reportéři mapují život ruské středoškolské profesorky Tamary  Eidelman. Ta dáma nejen že  vyučuje historii na jednom moskevském  gymnasiu, ale je zejména  zásadní a velkou antiputinovskou aktivistkou. Organizátorkou demonstrací proti ruské hlavě  státu. Připomenme, že  podle mínění našeho světa  v polodiktatuře. Nicméně, když jí , kvůli antikrymské demonstraci vyslýchala policie, tak prostě  ta postarší, korpuletní dáma  jim uteče oknem ze služebny a je vymalováno.Dokonce  se  aktivně  zúčastnila Majdanu. Ovšem každý den dorazí v pohodě  do své práce ve škole. Kde může volně působit a  také působí, na  své studenty!  A když s tím skončí, tak zase organizuje  něco, co Putinovi zatopí! Opakuji – v nedemokratické zemi!!! Zemi Putinově, pardon, v žargonu  značné  části stejně smýšlejících  Putlerově  /složenina jmen Puti/Hitler/ reichu.

Naprosto nehodlám, tím, co jsme  právě napsal propagovat putinovskou variantu demokracie. Nepochybně  jsou její leckteré ruské standardy jiné, než by mít měly. Nicméně – maně  jsem si, v téhle části reportáže, musel vzpomenout na jistého Hellera  z Českých Budějovic  a  jeho akce proti jiné středoškolské profesorce. V Čechách v roce 2014. Baborová se jmenuje. Vzpomínáte? Ten hon na ní?  Když byla krajskou radní pro školství? Až ji tihle  vzoroví demokraté utavili.    Chtěl bych Hellerovi a spol. připomenout závěrečná slova  , kterými reportáž  o profesorce  Tamaře  Eidelman uzavírá  ředitel školy, která ji zaměstnává – mně zajímá jen její práce ve škole, samozřejmě, pokud neporuší nějak zákon. Co dělá ve svém volném čase je mi jedno!!!    Demokrat Heller to viděl přesně jinak! Toho zajímalo,co dělala profesorka Baborová ve volném čase  a bylo úplně  lhostejné  užitečnost toho, co dělala v zaměstnání na kraji. Nemluvě o tom, že   ani náhodou neporušila zákon! Opravdu máme  gebír  mistrovat  Rusy?

Tu reprotáž ARD  jsem vytáhl ještě z jednoho důvodu – když jsem začal psát  o Ukrajině, v úvodním kvatru, jsem nakonec  definoval vítěze  a ty druhé. A mezi hlavní poražené jsem  tehdy zařadil sdělovací prostředky. Zejména ty české.  Odhad  byl stejně snadný jako  správný! A zdaleka největším a nejtrapnějším lůzrem je, nejen podle mne Česká televize. Ta už opravdu svým „zpravodajstvím“ začíná lézt krkem kde komu“!  A  začíná mít  těžký problém. Už se to neventiluje jen na  všelijakých internetových portálcích typu Kosa, ale  chytli se toho i fandové sportovních klubů. A v poslední době  s sebou začali na hokejová a fotbalová utkání nosit i transparenty, kde  s ČT vytírají fest a já dodávám, naprosto zaslouženě, podlahu.

Tenhle  transparent se objevil v Táboře.

zdroj. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Politika-vstupuje-na-stadiony-Na-hokeji-lide-protestovali-proti-zpravodajstvi-CT-A-hrozi-velike-dusno-360199

A  ČT prý se bojí, co všechno bude k vidění, až začne fotbalová liga… No možná, že  by stačilo, kdyby  si vzala  příklad z mnou tak chválené ARD. Která jak známo,  už se  koncesionářům omluvila. Konkrétně za neobjektivní zpravodajství o dění na Ukrajině…

Jestliže  se ARD omluvala,  je ČT a nejen v případě  Ukrajiny na okamžité rozpuštění. Bohužel. Nemám zájem hecovat proti ní. Veřejnoprávní televize  a rozhlas jsou v komercionaliovaném světě nezastupitelná. Ale jen tehdy, když  jsou nikoli vyvážená nebo tak zvaně -korektní, ale hlavně pravdivá a objektivní! Netuším, jestli pánové Dvořák, Šámal a  ten spolek intervjůků kolem nich aspon tuší, co ta dvě slova znamenají!

Nakonec  upozorním na link ze  včerejších Novinek. cz

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/360537-mytus-o-banderovi-zamlcuje-zlociny.html

Jde o velmi užitečné shrnutí Banderova životopisu a jeho skutků. Co tam ovšem není je, že se podílel před  válkou na vraždě jednoho polského ministra a dalších, dnešní mluvou – teroristických činech.  Za které by jej dnešní Spojené státy nepochybně internovali na Guantanamu a podrobili celému „převýchovnému“ programu.

Ovšem po tom, co Banderu za teroristu a kolaboranta označil veřejně Zeman, se v  zemi strhla  vřava. Přepisovači dějin, co si říkají  ukrajinisté okamžitě  začali s tím, že  Bandera byl vlastně bojovník za svobodu…. Nikdy bych netušil, že  nějakých 70 let stačí k tomu, aby  se našlo nadkritické množství   zombie, kteří jsou ochotni popírat historii a obhajovat usvědčeného vraha  a válečného štváče.  Budou mít další velkou příležitost k opravě  dějinné nespravedlnosti. Letos v květnu. To bud e totiž  také 70 let od okamžiku , kdy komando  SS vypálilo  obec Javoříčko a postřílelo 38 mužů z té neštastné obce. Proto, že pomáhali sovětským partyzánům.  Jsem zvědav, kdy  prohlásí za svého dalšího svatého  velitele  komanda esesáka  Lüdemanna, opírajíc  se o to, že velitel partyzánů  Rus  Litviško byl těžký alkoholík a  svou hloupostí  dal Němcům k útoku šanci. Myslím , že by ji neměli propásnout! Když Bandera , tak proč ne SS? Ti přece bojovali taky proti rozpínavým Rusům? Pro tyhle, co Zemanovi 13. ledna poslali , ohledně Bandery otevřený dopis

Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D., historik, Mgr. Lenka Víchová, ukrajinistka, PhDr. Bohdan Zilynskyj, Ph.D., historik, PhDr. Michael Romancov, Ph.D, politický geograf, Mgr. Karel Svoboda, Ph.D, historik, Mychajlo Samus, vojenský analytik, Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D., socioložka a Mgr. Bohdan Kopčák, ukrajinista, je  to fakt  další jedinečná šance, jak se zviditelnit!

O třech z nich, Romancovovi, Karlu Svobodovi a Mychajlo Samusovi už jste si tu, v souvislosti s jejich neotřelými výkony, mohli přečíst.

Tak zase  zítra!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.