Vojna o plyn – Sýria.


napsal Pacho

Ako vo všetkých vojnách tak aj v tejto – ide predovšetkým o biznis. Celý chaos v Sýrii sa rozpútal po objave sýrskych plynových ložísk v provincii neďaleko prístavu Tartus a v oblasti mesta Homs. Následne prepukol do vojny po podpise memoranda o budovaní nového plynovodu Irán – Irak – Sýria v júni r. 2011 v Bušeri. Postavenie tohto plynovodu nemohol dopustiť Katar /s tretími najväčšími zásobami plynu na svete/ a jeho západní spojenci. Katar chcel totiž dopravovať plyn do Európy cez Sýriu a vyšachovať tak z hry Gazprom a jeho monopol. Sýria takúto ponuku odmietla a dohodla sa s Ruskom a Iránom. Následne Katar a západní spojenci financovaním a vyzbrojovaním teroristických skupín sa snažili /a snažia/ o zvrhnutie vlády a preto je Sýria vo vojne. Rusko poslalo lode do stredozemného mora a chrániac legitímnu vládu Sýrie, chráni aj Gazprom a svoje ekonomické záujmy.

Bývalý francúzsky minister zahraničia Roland Dumas dokonca povedal, že: „Vojna proti Sýrii bola plánovaná už dva roky pred /tzv./ arabskou jarou“. Vyštudovaný oftalmológ /očný lekár/ a prezident Sýrie dr. Bashar al-Assad zase v rozhovore pre americký časopis Foreign Affair: „V posledných dvoch rokoch sme urobili nejaké pokroky /vo vojne proti IS/. Ale ak sa ma pýtate či to ide dobre, hovorím, že každá vojna je zlá, pretože vždy prehráte – vo vojne bude všetko zničené a to Vám zostane. Ale hlavnou otázkou je, čo je pre nás v tejto vojne výhrou? V tejto vojne je pre nás výhrou to, že sýrčania odmietli /islamistických/ teroristov, sýrsky ľud ešte viacej podporuje vládu, sýrsky ľud ešte viacej podporuje svoju armádu.“

Bojová mapa územia Sýrie: územie pod kontrolou vládnej Sýrskej arabskej armády SAA /červená/, kurdských milícií Pešmerga /žltá/, islamistov Al Kajdá, An Nusrat a tzv. umiernených zo slobodnej sýrskej armády FSA /zelená/ a radikálnych islamistov IS /šedá/ a aktuálnej frontovej línie medzi nimi. Pozn. sýrska tlač zatiaľ používa len názov ISIS alebo ISIL.

.

syr

Zdroj: http://www.agathocledesyracuse.com/archives/230

Sýria leží na východnom konci Stredozemného mora. Na severe hraničí s Tureckom, na východe s Irakom, na juhu s Jordánskom, na juhozápade s Izraelom a na západe s Libanonom.

Sýrska arabská armáda /SAA/ bola vytvorená a počas celej existencie pripravená na bojové operácie veľkých celkov proti svojmu ideologickému nepriateľovi Izraelu a preto zo začiatku mala veľký problém prispôsobiť sa novej taktike menších islamistických skupín prenikajúcich hlavne z Iraku a po udelení rozsiahlych právomocí Kurdom – aj z „rozzúreného“ Turecka. SAA vedie aktívne bojové operácie hlavne v okolí hlavného mesta Damašku – momentálne čistí predmestie – štvrť Jobbar a tiež štvrť Východná Ghouta. Na severe bojuje o mesto Aleppo. Drží stabilné, takticky a strategicky, najdôležitejšie mestá na pobreží. Na severe hlavne letecky podporuje kurdské milície Pešmerga. Po udelení rozsiahlej autonómie sa armáda po dohode s milíciou z kurdských oblastí úplne stiahla. Kurdi si svoj región spravujú úplne sami /na nevôľu Turecka/ a taktiež vedú neľútostný boj proti islamistom z Islamského štátu /IS/. SAA v boji podporilo šítske libanonské hnutie Hizballáh.

Aktuálna bojová situácia v Sýrii – výťah zo správ od druhej polovice januára r. 2015:

Sýrska tlač píše, že SAA uťahuje slučku okolo „žoldnierskych teroristických gangov“ po celej krajine mnohí „umiernení Obamovi bojovníci“ zabíjajúci civilistovi sú zabití alebo zranení. Jednotky sýrskej armády pokračujú vo vojenských operáciách, v mestách sa zameriavajú na ničenie podzemných „brlohov“. Neďaleko mesta Homs v aute odhalili skupinu štyroch osôb, ktorá prevážala množstvo výbušných zariadení a omamné látky /sýrska tlač niekoľko krát v minulosti písala o tom, že podľa výpovedí zajatých islamistov, niektorí bojujú nadrogovaní, čím necítia v boji alebo pri zásahoch a zraneniach bolesť/.

Kurdské milície Pešmerga „vykopli“ islamistov ISIS von z mesta Kobani. Momentálne sa vo vnútri mesta nevedú žiadne bojové operácie. Pri útoku na Kobani zahynulo vyše tisíc islamistov. Podľa tvrdenia bojovníkov Pešmerga, „mnoho teroristov zabitých v boji je belochov – západnej národnosti“. Zároveň píšu, že v radách ISIS bojuje veľa mladých ľudí zo Strednej Ázie hlavne Uzbekovia, ktorí sú najpočetnejší a potom Kyrgyzovia, Kazachovia, Turkmeni a Tadžikovia /nábor z krajín bývalého ZSSR organizoval brutálny zabiják Umar Šišáni prezývaný aj Omar Čečenec, ktorý sa sebavedomo vyhrážal, že teraz je na rade Rusko a Čečensko – následne po slovách Ramzana Kadyrova, že bude „zabitý tam kde to povedal“, ho koncom novembra minulého roka niekde pri irackých hraniciach, zlikvidoval čečenský specnaz/.

V takmer obkľúčenom meste Aleppo prebieha záverečná fáza operácie SAA na oslobodenie tohto mesta /posledného z veľkých miest/, ktoré je ešte z časti v rukách opozičnej FSA. SAA sa na severozápade mesta snaží ovládnuť poslednú zásobovaciu trasu pre FSA a hermeticky tak uzavrieť obkľúčenie mesta. Niektoré skupiny z FSA spolupracujú s ISIS a predávajú im zbrane, iné zase s nimi bojujú. Sýrska tlač píše o pokusoch západných „sponzorov“ prímerím pomôcť „zúfalým teroristickým hordám“, tak ako boli pokusy zariadiť prímerie v záverečnej fáze v bitke o mesto Homs v polovici roka 2014. SAA na tieto prímeria nepristúpila a mesto Homs po troch rokoch „teroru kriminálnych gangov ISIS“ je teraz pod kontrolou sýrskej vlády a môže sa začať jeho obnova.

Sýrske letectvo mohutným cieleným útokom na spoločnom stretnutí dvoch veľkých teroristických skupín v predmestí Damasku, zabilo 27 veliteľov Frontu An-Nusra a Ahrar al-Sham. Útok bol odpoveďou armády SAA na zákerné raketové útoky „umiernených Obamových bojovníkov“ zabíjajúcich civilistov v štvrti Východná Ghouta. Pri ich útoku bolo zabitých 9 civilov a asi 30 zranených. Civilisti z týchto štvrtí pod kontrolou islamistov utekajú a hľadajú pomoc u armády SAA /aj ďalšie správy sú podobné – hovoria o tisícoch utekajúcich a evakuovaných civilistov a tiež o množstve civilných obetí zabitých raketami teroristov/.

V Latákijí a Idlebe vojenské jednotky vykonali „reťazec presných operácií“ pri ktorých bolo zlikvidovaných 30 teroristov a množstvo bolo zranených. Boli zlikvidované skladiska zbraní rakiet Kaťuša a Grad. SAA tvrdo zaútočila na „barbarských jihádistov“, ktorí ničia a vykrádajú vzácne archelogické nálezy. Riaditeľ Generálneho riaditeľstva múzeí a archeológie povedal, že stovky nálezísk je zničených a gangy ISIS nájdené artefakty barbarsky polámu a malé kúsky ponúkajú na predaj.

Sýria odsúdila zabitie Iránskeho generála, ktorý koordinoval boj proti ISIS a šiestich ďalších bojovníkov Hizballáhu Izraelom na svojom území a predpokladá v tomto rozsiahlu spoluprácu izraelskej a saudsko arabskej tajnej služby s teroristickými organizáciami v Sýrii sledujúcich pohyb generála po sýrskych Golanských výšinách.

„Takfíri /tí čo zabíjajú moslimov/ z teroristickeho gangu ISIS“ v irackom Mosule zabili 13 chlapcov len preto lebo v televízii pozerali futbalový zápas Irak – Jordánsko, pretože je to považované za trest smrti podľa výkladu šaríja a sýrska tlač týchto vraždiacich islamistov pomenováva ako „bandu vrahov, ignorantov, zbabelcov, zvrhlíkov a násilníkov voči dievčatám a deťom“. Všetky správy pochádzajú zo zdrojov: https://syrianfreepress.wordpress.com/ a http://www.sana.sy/en/.

Keď som prechádzal všetky januárové správy z frontu tak mi nešli do hlavy úspechy, ktoré SAA v ten mesiac dosiahla ale väčšinou je to podložené aj videami a tam som si všimol perfektnú koordináciu jednotlivých oddielov a druhov techniky. Napríklad v Jobbare kde sa pri boji postupuje takmer dom od domu – pri likvidácií opevnených pozícií a bunkrov pracuje rozviedka, potom nastupuje letectvo a na dočistenie guľometných hniezd a snajperov postupne nastupujú tanky a nakoniec oddiely pechoty. Používajú nové postupy napr. vodcov An Nusry rozstrieľali presne navádzanou raketou, kde si musela svoju prácu perfektne odviesť rozviedka a ďalšie špeciálne skupiny, ktoré sa potom zapojili do boja. https://www.youtube.com/watch?v=CqxZQTbcmLU Tiež je poukazované na vysokú bojovú morálku a motiváciu vojakov, ktorí proti islamistom bojujú a hlavne je zdôrazňované to, že velitelia SAA bojujú v prvej línii a „neskrývajú sa v tyle, keď ich muži nasadzujú životy“. https://www.youtube.com/channel/UC3wZesPkjsxlnywLiT8IeNA. Dosť málo sa hovorí o bojovej činnosti Hizballáhu ale podľa mňa ide o veľmi skúsených ľudí vycvičených na boj v mestách, v partizánskom štýle boja a zocelených v Izraelsko – Libanonskej vojne v r. 2006. Po ich príchode do Sýrie sa radikálne zmenila situácia v prospech vládnych síl a je jasné, že SAA práve takýto typ bojovníkov alebo vojakov chýbal. Málo známe je aj to, že v Libanone toto hnutie podporujú aj kresťania.

Zdá sa, že v Sýrii nie je žiaden problém s náboženskou otázkou či už v spolužití moslimov a kresťanov čo prezident demonštroval na stretnutí s delegáciou moslimských a kresťanských duchovných, počas výročnej konferencie, ktorá začala v Damasku v nedeľu 25.01.2015. Podľa prezidenta:“ Sýrčania sú si dobre vedomí pravdy o situácii v ich vlastnej krajine“…a tiež: „Tradičná náboženská viera, sa opiera o etiku, priateľstvo, spoluprácu a rešpektovanie druhej strany ako úplný protiklad od – škodlivého fanatizmu“, povedal na stretnutí.

President Bashar al-Assad: „Medzi fanatizmom a náboženskou vierou by mala byť vypracovaná jasná deliaca čiara“.

syr1

Zdroj: http://www.sana.sy/en/?p=22482

No a nakoniec pridám tvrdenie amerického novinára Deana Hendersona z časopisu Veterans Today: „Americká vojna proti ISIS je totálny podvod „.

syr2

Plán Pentagonu vyzbrojiť a vycvičiť bojovníkov v Sýrii proti teroristickej skupine ISIS je totálny podvod s cieľom zriadiť si základňu v regióne a zaútočiť proti Sýrii a neskôr Iránu. Považuje to za mrhanie peniazmi daňových poplatníkov a doslova hovorí: „Nie sme proti ISIS, my sme ISIS, vytvorili sme ISIS, trénovali sme ISIS, my sme ISIS,“ priznal. Zdroj: https://syrianfreepress.wordpress.com/2015/01/20/report-41125/

Doplnené: Pravdepodobne v súvislosti so zabitím iránskeho generála a odvetnými leteckými útokmi Izraela na sýrske Golanské výšiny /za rakety, ktoré údajne dopadli na jeho územie/ – bojovníci Hizballáhu v blízkosti libanonsko izraelskej hranice raketami zaútočili na kolónu izraelskej armády, kde podľa posledných správ sýrskej tlače, zahynulo 15 vojakov IDF /izraelská armáda/, vrátane veliteľa špeciálnej skupiny. Izaelskí predstavitelia hodnotia útok ako veľmi vážny a zvažujú vyhlásenie stavu núdze. Na moje veľké prekvapenie Izrael po určitom mlčaní a váhaní nakoniec prehlásil, že nie je zainteresovaný na eskalácii napätia. Minister pre telekomunikácie Libanonu to povedal priamo: “Izraelskí politici sa poľakali, skúšali silu Hizballáhu a nečakali že príde taká /tvrdá/ odpoveď…v marci majú voľby a vojna by len uškodila tým, ktorí sú teraz pri moci“. Je možné, že po marcových voľbách to už platiť nebude.

Podľa môjho názoru /ak je to pravda/ ide o najvážnejší incident medzi Izraelom a Hizballáhom od vojny v r. 2006 a aj najväčšie jednorazové straty IDF spôsobené Hizballáhom od tejto vojny. Zdroj: https://syrianfreepress.wordpress.com/2015/01/28/report-41565/ a https://www.youtube.com/watch?v=ZNxVSO4MFmE

Že islamistom v poslednej dobe niečo nešlo podľa niekoho plánov, tak o tom svedčí zistenie sýrskej rozviedky, že „umiernení Obamovi bojovníci“ dostali nové americké zbrane s ktorými ich teraz budú zoznamovať vyslaní americkí inštruktori. Bohužiaľ pre bežných ľudí Sýrie – vojna o plyn sa preto ani po štyroch rokoch neskončí. Možno jedinou nádejou je prebiehajúce stretnutie v Moskve medzi opozíciou a vládou, kde by sa mohol dosiahnúť nejaký výsledok a kompromis. O takejto snahe rozprával aj minister zahraničných vecí Sýrie pred odchodom do Moskvy. Na tomto stretnutí sa nezúčastňuje západom podporované a vyzbrojované zoskupenie tzv. „umiernených“ o ktorých ťažko povedať kto to vlastne je. Sýrska tlač tvrdí, že všetky zbrane nakoniec končia v rukách IS.

Zdroje: http://proinvestory.cz/co-se-nedostalo-na-titulni-strannky-novin-proc-se-valci-v-syrii http://www.chelemendik.sk/___Geopolitika_plynu_a_syrska_kriza_zemny_plyn_je_vybusna_zmes_557205437.html http://sk.wikipedia.org/wiki/S%C3%BDria http://www.globalresearch.ca/former-french-foreign-minister-the-war-against-syria-was-planned-two-years-before-the-arab-spring/5339112 http://news.e-republika.cz/article2440-Hizballah-bojuje-za-k%C5%99es%C5%A5any-v-Syrii-a-v-Libanonu http://groundreport.com/syrian-intelligence-officials-are-seeing-a-huge-increase-of-us-made-weapons-to-isil/

Příspěvek byl publikován v rubrice Pachova zboj se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.