Pár úvah o ruské ekonomice.


napsal vlk

Dneska  jsem opustil, pro svůj sloupek, formát  přehledu mediálních výstupů o ukrajinské krizi a  Rusku. To bude zase až zítra. Až budou známé výstupy  jak z Minska, tak Bruselu, kde se rozhoduje o Řecku. Pak bude mít smysl vybrat z tisku a okomentovat to. Dnes bych komentoval tichou vodu, která ale mele břehy. O čem píši, to říká titulek a  také jsem to naznačil ve své části svodky – o ruské ekonomice.

Rovnou dodám, že  si netroufám na globální vhled. Na to nemám. Ani odborně, ani informačně. Nicméně  pár  názorů vám chci předložit. Takových, co nikde nezazněly.

Je  nesporné, že  Rusko v současné době  čelí hospodářským obtížím. A to nebývalého rozsahu.   A za stejně  nesporný pokládám odhad, že jim bude čelit  ve střednědobém horizontu, ať jednání v Minsku  dopadnou jakkoli!  Narážím tím na  krátký telefonický rozhovor  , kdy Putinovi volal Obama. Jen proto, aby mu vlastně jen řekl, že když v  Minsku nepodepíše, co mu bude předloženo, tak  bude potrestán. No on nemluvil o trestání, ale o placení vysoké ceny. Pro mne totéž – jasná výhružka.  Kterou ovšem umím přeložit  ještě také jinak:

Když podepíšeš, tak  tě  stejně budeme dusit!

Myslíte, že takhle  zajistíte  nějakou dobrou vůli u svého partnera  pro velké jednání? Podle mne Putin a  jeho poradci z toho museli vyvodit jediné – v izolaci jsme  a v izolaci budeme.

Vím, že pořád ještě nesděluji nic  ani trochu nového.  A budu v tom pokračovat. Udělejme nejdříve malou rekapitulaci toho, jak současnou ruskou ekonomiku komentuje většinově Západ:

1- Rusko je  surovinový obr, kde žije  150 milionů obyvatel,ale má ekonomickou výkonnost Itálie

2- ruské hospodářství je neefektivní a  jednostranně  orientované na  těžbu surovin a nemá rozvinuté výroby  s vysokou přidanou hodnotou. Proto je tak citlivé na sankce

3- Rusko trpí sankcemi, ty jsou úspěšné

4- Rusko trpí dramatickým propadem cen ropy

5- když se zkombinuje vliv  sankcí  a propadu cen ropy dostává zabrat kur s rublu

6- tím pádem trpí celá ekonomika, která se řítí do recese.

7-další sankce  ještě všechno toto v Rusku zostří

Snad jsem na nic  zásadního nezapomněl.

Vezmu to bod po bodu – některé platí, jiné jen z části a některé, podle mne, vůbec ne. Tedy ne v tom kontextu, do kterého jsou  Západem zasazovány.

1- Rusko je  ekonomika Itálie  s obrovskou surovinovou základnou

Tohle  je  skoro pravda. Ano, HDP obou ekonomik je  srovnatelné a  Rusko je skutečně  nerostnou pokladnicí celé zeměkoule. Všichni ovšem zapomínají,  že  HDP  je někdy značně  zkreslován.  Tehdy,  když není  zohledněna  reálná kupní síla obyvatel  dvou zemí. Což v daném případě rozhodně není. Spousta  věcí a  zejména služeb je prostě  v Rusku banálně lacinějších  než  u nás nebo na Západě. Jinak by  si je Rusové nemohli pořídit. Na druhé straně- je pravdou, že prostě  Rusko, kdyby bylo opravdu výkonnou ekonomikou, by muselo mít  HDP blízko tomu německému. Tím se vlastně dostáváme k bodu

2- ruské hospodářství je neefektivní a  jednostranně  orientované na  těžbu surovin a nemá rozvinuté výroby  s vysokou přidanou hodnotou. Proto je tak citlivé na sankce

Ano, ruské hospodářství je neefektivní. Díky mnoha  fenomenům. Objektivním – obrovská země, z podstatné části v nepříznivých nebo velmi nepříznivých klimatických podmínkách, kde se funkční a dobrá infrastruktura, nutná pro špičkovou ekonomiku , buduje  jen obtížně  a za enormních nákladů, až po příslovečnou korupci, nekompetentnost a  alkoholismus.

Nicméně  ne zcela platí to, že by  Rusko neumělo dělat  výrobky  s vysokou přidanou hodnotou. Jen by jich  mělo, na  stát jeho potenciálu, být daleko více. Mnohem více  v celkovém souhrnu HDP. Který se opírá  z podstatné  části o vývoz surovin. Zejména energetických. A tím jsme se přesunuli k

3- Rusko trpí sankcemi

Ano trpí. Ale nikdo zatím dostatečně nespecifikoval jak moc.  Ale rozhodně ne tak, aby se  do teď  nějak ohnulo. Právě naopak. A dostáváme  se do jednoho z klíčových bodů mého dnešního článku – je totiž jedním dechem dodáváno, že těmi sankcemi trpí proto, že  má ten HDP založen na  vývozu surovin a nikoli sofistikovaných výrobků, bez kterých se prostě  svět neobejde.  Kdyby mělo  ony produkty  s tou vysokou přidanou hodnotou, tak by prý…  No kolikrát jste  za posledního půl roku tenhle  blud  četli?

Já osobně si neumím  představit  sofistikovanější výrobek, než je raketový motor  do amerických raket, ať už  těch, co používá NASA nebo těch, co používají soukromé firmy. A přesto Kongres, pokud vím, přijal zákon o zákazu jejich dovozu!

Takže  si dovolím naprosto kacířské tvrzení – je  štěstím Ruska, v dnešní situaci, že  vyváží  takový podíl energetických surovin! Zejména plynu. Zkuste si představit, že by  místo toho mělo velké vývozy  potravin nebo třeba dopravních prostředků, počítačů  nebo dokonce  služeb!  Umíte si představit  jak by  asi dopadla takováhle, tzv. sofistikovaná ekonomika, v podmínkách dnešního embarga?  Vy, já , dokonce i Merkelová s Hollandem prostě potřebujeme  ruský plyn!Dnes, zítra, za půl roku…  A tak to ještě hodně dlouho , zůstane! Však také  se EU  velmi pečlivě vyhýbá jakýmkoli sankcím plynárenských firem nebo do sektoru plynárenství!!! Vědí, že importy z Ruska nejdou / zatím/ nijak nahradit. Přes všechny  řeči zkapalněném plynu  nebo břidlicovém plynu.

A proto také Rusko  udělalo tu svou nabídku Turecku. A k tomu  zrušilo South Stream. Jestli tenhle byznys  s Turky  Rusům klapne, pak byl naprosto geniálně  vymyšlen. Víc o tom dám ve speciálním článku, ke  kterému se stále nemohu odhodlat.Ale navnadit vás na něj mohu už dnes.  Prostě  Rusko, se svou momentální skladbou HDP,  má velkou kliku. Energetické suroviny prostě  dovézt musíte, jestliže nemáte  dost vlastních. I od Putina! Je málo  jiných produktů, u kterých byste mohli říci totéž! Naprosté minimum.

Co se týče embarga  na  dovoz zboží do Ruska- budu se opakovat. Drtivá většina oněch zakázaných a produktů dvojího použití se dá nahradit dovozy z jiných zemí, zejména z Číny. Podstatná část z toho, co se  zde nevyrábí nebo v nedostatečné kvalitě, se dá získat přes tzv. šedé importy  z   třetích zemí, byť za vyšší cenu…Přidejme k tomu  akutně  hrozící ztráty  ruských trhů pro ty, co embargují….  Ano já  vím  -a co třeba  vrtné soupravy  pro naftové vrty  ve velkých oceánských hloubkách?  Nebo služby  spojené s hledáním a exploatací těchto ložisek, atd.atd.  OK. To pojednáme  v následujícím bodě

4- Rusko trpí dramatickým propadem cen ropy 

Ano, Rusko trpí dramatickým propadem cen  ropy. Bez debat. Dnes  se vyplácí těžit ropu tam, kde celkové náklady na její produkci a dopravu jsou  max. 45USD barel.  A  to tedy  rozhodně    naleziště  v Severním ledovém oceánu a podobných lokalitách nejsou! A nikdy nebudou. Tady  se cena  snadno vyšplhá na dvojnásobek. Jinými slovy –  ano Rusko bude nepochybně postiženo tím, že  nebude mít k disposici další zdroje  za ty , které budou dočerpávány. Nicméně – kdyby je mělo otevřené, tak co???  Trh je  s  cenami nafty  tak nízko, protože  je  NADPRODUKCE  ropy! Mělo by náklady,ale nemělo by výnosy!  Nebo by produkovalo za každou cenu. Se ztrátou. BP oznámila, aniž by byla pod embargem a sankcemi , že její kapitálové výdaje letos klesnou na zhruba 20 miliard dolarů z loňských 22,9 miliardy dolarů. Původně přitom počítala s nárůstem výdajů na 24 až 26 miliard dolarů.

viz : http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-trhu/2015/2/3/britska-bp-se-kvuli-levne-rope-dostala-do-ztraty-snizi-investice/

Dám sem jeden citát od Projektu Syndicate:

Tentokrát bude cenovou trajektorii pravděpodobně určovat nový hráč na energetickém poli: břidlicová ropa. Marginální náklady na těžbu břidlicové ropy (tedy cena za pokračující čerpání z již existujícího vrtu) se pohybují od 55 do 70 dolarů za barel. Přidejme k tomu pětidolarovou ziskovou marži a nabídková křivka ropy vytvoří dlouhý a téměř vodorovný úsek pohybující se v pásmu zhruba 60-75 dolarů za barel. Bez ohledu na poptávku to bude také přirozený odrazový můstek pro cenu ropy – nazývejme ho „břidlicovým šelfem“ –, který bude tuto funkci pravděpodobně plnit dlouho.

A přidám hned  druhý:

To nám umožňuje udělat si podrobnější obrázek o listopadovém rozhodnutí OPEC neomezovat nabídku. Saúdská Arábie správně argumentovala tím, že snížení produkce by nezvýšilo ceny, ale pouze vytvořilo prostor pro nové hráče, kteří by mohli nastoupit na uvolněné místo a získat tržní podíl.

Zdroj:http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2841998/project-syndicate-levnou-ropou-ke-zmene.html

A přidám ještě  jeden z E15

IEA zhoršila odhad růstu světové poptávky po ropě na příští rok o 230 tisíc barelů denně na tempo 0,9 milionu barelů denně. V této souvislosti také zhoršila prognózu poptávky po ropě z členských zemí OPEC. Nový odhad je tak o zhruba milion denních barelů nižší, než jaký je současný denní objem těžby dvanáctičlenného kartelu.

Listopadové rozhodnutí kartelu OPEC posílilo spekulace, že organizace chce pomocí nízkých cen zastavit prudký růst těžby ropy v USA. Podle IEA stoupne letos těžba v nečlenských státech OPEC o rekordních 1,5 milionu denních barelů. Příští rok by měl růst zpomalit, podle agentury je ale zatím příliš brzy na to očekávat, že levnější ropa začne těžební rozmach v Severní Americe nějak výrazněji omezovat.

http://zpravy.e15.cz/burzy-a-trhy/komodity/pad-cen-ropy-se-nezastavi-ani-pristi-rok-iea-snizila-odhad-rustu-poptavky-1145368#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Odbočím, pamatujete  ještě,  jak jsme někdy na podzim, když se ropa  začala  těžce propadat,   byli přesvědčováni, že  jde o kombinovanou společnou  akci  USA a  Saudů proti Rusku? Jako součást  západního tažení proti ruské ekonomice! Tenkrát  jsem se na Kose podivoval tomu, že  jsou Saudové ochotni inkasovat tak obrovské finanční ztráty  a to jen proto, aby Rusové trpěli.

Je mým zvykem posuzovat jednání ve velké politice optikou toho, jak jednají ve stejných situacích normální lidé kolem nás. Dovolím si alegorii – jistě znáte ve svém okolí lidi, na které máte hodně velkou pifku. Nicméně, pokud  se tenhle  nějaký takový dostane do sporu s někým jiným,  jste ochotni se do toho sporu připojit a to tak, že  investujete  podstatnou část  svých vlastních prostředků, aby měl ten „zmetek“  co největší potíže? Aniž by vás  fatálně před tím ohrožoval. A navíc  ten spor je v zájmu někoho jiného?

Za sebe  říkám, že nikdy jsem nic  takového nezaregistroval. To, že  si někdo přihodí polínko k už planoucí  hranici nebo nasype  hrách pod nohy, to ano, ale ne že  jde a platí a platí a platí. A přesto jsme byli přesvědčováni, že  Saudové  přesně tohle dělají, protože  nemají zkrátka  Rusa rádi!Nemají.  ale  neplatili by to takhle krvavě!

Dnes, alespoň já tak interpretuji výstupy z analýzy   Mezinárodní agentury pro energii (IEA),  je  spíše pravděpodobné , že  Saudi inkasují těžké ztráty proto, aby cenou bojovali proti nové  a nepříjemně  velké americké konkurenci, zaplavující  břidličnou ropou světové trhy! Chtějí to osladit hlavně Američanům a  jejich novým zdrojům, které jim nevyhovují!  Rus  je příjemný vedlejší produkt. Proč tenhle  exkurz na Blízký východ  a do USA? To si povíme pod dalším bodem číslo

5- když se zkombinuje vliv  sankcí  a propadu cen ropy dostává zabrat kurs rublu

rubl

Rubl se bezesporu propadl. Vlivem sankcí / otázkou je o kolik?/ a  samozřejmě  poklesem ceny  černého zlata. Tenhle druhý faktor je rozhodující.

Jenže  si opět dovolím tvrzení kacířské – k pádu rublu  by došlo i kdyby nebylo Ukrajiny, Krymu, sankcí a  války na Donbase!!!

A  rozhodně by nebyl o moc  menší, než ten, kterého jsme svědky! Jestli vůbec.Protože  k tomu propadu na ropě prostě dojít muselo. Břidličné technologie  se startovaly  dávno před ukrajinskou krizí. A jejich cílem nebylo dostat na kolena Rusko, ale odstranit fatální závislost US A na dovážených uhlovodících!!! Ještě před necelými dvěma roky /srpen 2013/ byly USA největším dovozcem ropy a  tudíž byly snadno zranitelné a vydíratelné.

Je nesporné, že projekt se  až překvapivě  dobře povedl. Tedy zatím. Nikdo ještě neví, jak budou frakovací technologie dlouhodobě  úspěšné a  v neposlední řadě, jak se snesu  s životním prostředím. A jak unesou tenhle saudský atak.

To je pro Rusy  v tuto chvíli celkem lhostejné. Jejich měna prostě trpí a nikoli málo. Jenže mým závěrem s kauzy  je, že by  se jim to přihodilo v každém případě! A  to za škodolibých komentářů a poznámek Západu. Pro samotného Putina  je  štěstím v neštěstí, že tenhle  atak na ruskou ekonomiku může naopak prodat  jako zlovolný útok Ameriky a  snaha dostat Rusko na kolena. Tím je vyviněn z kritiky, že jeho vláda nějak nereagovala na vznikající nebezpečí dříve! Rusko dnes tedy  absolvuje  jen to, co na něj  tak jako tak – čekalo! Pojďme na  další bod

6- tím pádem trpí celá ekonomika, která se řítí do recese.

Ano ruská ekonomika  trpí. Nicméně, kdyby  byla postavena  jinak, dejme tomu jako kterékoli vyspělé země západní Evropy, byla by jednak na tom hůře  a hlavně – tahle krize  by ji čekala stejně! Ropa  by se prostě byla začala propadat  a to úplně stejně. Jak, co do hloubky propadu, tak co do jeho načasování! Tou recesí  je  argumentováno často  a  s gustem. Tak sem dám dva  grafy.

Ten první popisuje  vývoj přírůstků HDP  ekonomiky Ruska

rus

Ten druhý  pak vývoj přírůstků HDP těch, kteří se Rusku pošklebují, uvalují sankce  a dávají hraběcí rady-země  eurozony  jako celek.

rus1Že vám nemusím psát to, že  ti , kteří vidí rozval ruské ekonomiky  jsou ti, kteří v dlouhém minulém časovém horizontu  rostli v průměru asi  10x méně  než  Rusko?

Nicméně,nehodlám zlehčovat budoucí situaci Ruska nebo  snad  barvit ruskou pozici na  růžovo. O tomhle tenhle článek  rozhodně  není.  Protože

7-další sankce  ještě všechno toto v Rusku zostří

Ano, to je pravda. Nejen  sankce, ale  horší to bude samo od  sebe, pouhým působení času.Pokud  nafta  zůstane  tam kde je.

Je  nepochybné,  že  sankce mají dopad. Řekl bych , že  zdaleka ty největší na finanční sektor. Je objektivní skutečností, že  ruské banky  a podniky  získávají  na  dnes  refinancování na mezinárodní scéně  daleko obtížněji a  také dráže.Ale zatím se  nezdá , že  to mělo nějaký zásadní dopad  na  ruskou ekonomiku nebo vývoj devizových rezerv.

Podíl likvidních a nelikvidních devizových rezerv Ruska

Údaje za leden 2015 jsem prezentoval včera  -1%….

Úbytky  od června  loňského roku jsou dány zejména  devizovými intervencemi  centrální banky na podporu rublu, než  nějakým dopadem sankcí. A řekli jsme si,  že  k pádu ropy, tedy následně  rublu, by došlo tak jako tak. Sankce nesankce.

Na druhou stranu – jestli Rusko chce  opravdu  začít  dělat  něco se svou ekonomikou, pak by za  ty  západní facky mělo být hodně vděčné.

Dostalo totiž  mimořádně potřebné lekce,  které ho doslova donutí udělat  nepříjemné a nákladné kroky. K e kterým by se jinak asi neodhodlalo.Například:

1- skutečně  předělat svou ekonomiku, zvýšit její výkonnost  a investovat do infrastruktury, průmyslu a  rozvoje  high tech výrob,  služeb a zásadně zlepšit  fungování státní byrokracie..Okolnosti ho k tomu doslova ženou.  S  tím, že přestane spoléhat na to, že si všechno vždycky může  dovézt. Zjistilo , že ono   vždycky vůbec platit nemusí

2-začít  investovat do obrácení transportní infrastruktury pro dopravu  uhlíků ze  směru východ západ, tedy do Evropy,  na směr východ – Dálný východ. Že dosavadní odběratelé jsou vlastně nepřátelé!

Do Číny, Koreje nebo Japonska  nikdy žádný ropovod nebo plynovod z Perského zálivu nepovede.  Nyní ze  Sibiře  ano. K zákazníkům, kteří jsou solventní a budou solventní i v budoucnu, což o chřadnoucí Evropě rozhodně platit nebude.Navíc – tenhle asijský trh je  asi  3x větší než ten stávající  evropský…

Z tohohle ruského, v podstatě  námi vynuceného kroku, by Evropě měl začít běhat mráz po zádech.   Protože  se snadno může  stát, že  Rusům  i díky  tomu embargu pro jejich ropný průmysl a potížemi  s refinancováním, prostě  v budoucnu mohou chybět zdroje pro zásobování všech zájemců. A jako první jistě  vyřadí ty, co sankcionovali. Ale nebudu malovat  čerta  na zeď.

Nicméně tyhle dvě  facky musí mít tuhle  ruskou reakci. Pokud  Putin a ti kolem něj nejsou slabomyslní.

Otázkou je ,  jak ještě může Západ, zejména  Evropa  Rusku ztížit dál  život, jak vyhrožoval Obama.  Jak daleko opravdu bude chtít zajít on  a jak daleko země EU. Půjdou do totální ekonomické války? Bude Evropa ochotna inkasovat utažení zejména plynového kohoutu?   Kdy by ani Nordstreamem neprotekl  kubík plynu?   Opravdu se k tomuhle někdo odhodlá? V téhle souvislosti naprosto nepochybuji, že  s prvním jarním sluníčkem narostou  řadě  evropských  sankcionalistů  zase svaly. Uvidíme  jak moc. Protože bude třeba plnit zásobníky. I když se nebude topit.A  to rychle! Protože  kdyby  Rus  ten plyn zavřel někdy, pro něj optimálně, koncem září , tak…. Tak možná budeme  závidět obyvatelům Kyjeva, jak bezvadně teplo mají v bytech, kde jim Kličko letos  skoro netopil…

Ale tohle jsou už hororovové scény,  jejichž dalším pokračováním je  už jen válka. Nikoli studená.

Rusko a  jeho ekonomika se, podle mne,  bude lámat na třech rozhodujících faktorech:

1- jak se mu bude dařit  udržet  stav svých devizových rezerv. Nejlépe  tím, že bude mít přebytek na účtu platební bilance a lednový, včera oznámený výsledek – viz aktuální  svodka

Obchodní bilance v prosinci 12,9 mld. USD, oček. 10,7 mld., předchozí měsíc 13,4 mld. USD. (Bloomberg)

Přiznávám, že jsem byl tím výsledkem překvapen velmi!!! Přes pokles  inkasa za ropu, přes všechny potíže působené Západem  – tohle? A  20% nad konsensem vybraných analytiků?

Platební bilance  je prostě klíčová.

2- vývoj inflace

Tady už to vypadá daleko hůře – opět informace ze včerejška

Rusko: Index spotřebitelských cen se v týdnu končícím 9. února zvýšil o 0,6 p.b. na 4,8 % (CPI t/t YTD)(Bloomberg)

Inflace je  totiž ten parametr, který cítí obyčejný Ivan Ivanovič Ivanov. A její udržení na uzdě  bude rozhodovat o tom, jestli bude stát za vládou nebo ne. Tady hraje Putin o svou budoucnost u obyčejných Rusů.  Jak už konstatováno výše – tohle by se stejně  stalo i bez západních sankcí a Ukrajiny. Takhle to může, dost dlouho, prodávat  jako něco, co způsobují západní nepřátelé . Hodně dlouho! Kdyby  neměl ukrajinské sankce, musel by si je vymyslet! Ale každé  kouzlo narazí na své hranice.

A ví to jak on tak Západ.

Pro ruský státní rozpočet není fatální, že  se propadá cena  barelu ropy, když se současně, stejným tempem znehodnocuje  ruská měna  vůči stejnému dolaru, ve kterém jde inkaso za  ropu!

To ruský rozpočet, který je v rublech nezasáhne. Prostě  mandatorní výdaje  typu penze  a platy jsou nedotčeny jak na příjmové tak na výdajové straně. Abych to podal zcela  srozumitelně. Jestliže  sála  ropa 100 USD a  ty  bylo  po přepočtu na ruble v kurzu 1:30  celkem 3000 inkasovaných rublů, tak při 50 USD za  barel a kurzu  1USD  za  60 rublů máte  na konci také 3000 rublíků.

Ale  i nákupu v sámošce už to neplatí. Protože tam každý z nás  dá do košíku i  produkty, které v sobě mají větší nebo menší podíl dovozu a tedy  jsou s každým oslabením rublu okamžitě  dražší!

O tohle  se hraje.

Posledním velkým  nebezpečím je

3- schopnost ruských bank nějak rozumně  financovat ruskou ekonomiku

Dlouhodobým problémem ruského bankovního financování je  skutečnost, že  ruské úrokové sazby jsou nesrovnatelně  vyšší  než  v Evropě nebo Spojených státech. Zejména od  dob kvantitativního uvolňování a  tištění peněz na Západě  po finančním průšvihu 2008.

Prostě  nějakých 16 a víc procent u úvěru v Rusku nebo 2%  u dolarového úvěru kdekoli v Evropě nebo USA.

Proto každá ruská firma, která měla  devizové příjmy hledala  v uplynulých letech  financování na západě. Vím o čem píši.Zažil jsem to.

 S tím je jednak nyní , v mnoha případech utrum a hlavně – pro obrovskou masu, zejména  menších a  malých ruských firem může  být růst vnitřních ruských úroků, v kombinaci s inflací , doslova smrtící.

Nebudou to mít Rusové rozhodně  lehké. Ale vždycky má  Putin ještě  jedno řešení – psal jsem o něm hned  když  byly zavedeny první sankce  – vyhlásit válečnou ekonomiku  / v měkčí verzi – centrálně řízenou/. Pokud by současně  s tím znárodnil majetek oligarchů a obojí udělal včas, nepochybně  by ho většina veřejnosti podpořila. V takovém případě  je  Rusko sotva  smrtelně  zranitelné.  Zranitelné ano. Smrtelně nikoli. Válečná/centrálně  řízená ekonomika je totiž něco, co Rusové důvěrně znají. A dost z nich  by návrat do sovětských časů asi ještě i uvítala. Zejména tehdy, když by viděla, jako stovky  a tisíce nabobů z kategorie Novorus  jde do basy nebo aspoň místo mercedesem jede do práce tramvají.

V Bruselu ani  Minsku zatím žádné výsledky.

Přesto, že Obama  Putinovi hrozil, že  bude trestán. Přemýšlím,  jak moc  může  v případě/ pro mne pořád  daleko pravděpodobnější/ nedohody  Rusy  potrestat. A jak moc  se k tomu přikloní Německo…..

Jo, já vím – třeba vyloučení ze  SWIFTu. To už jsem rozebíral několikrát. Pistole, co vystřelí jen jednou. Že i jeden výstřel může  zabít? Ano. Ale tenhle ne. Způsobí zranění, ale nezabije viz Irán. Když byl ze SWIFTu vyloučen Teherán, nikdo kvůli němu  nepřemýšlel o  konkurenčním systému. V případě Ruska  už ale  určitě  Čína  bude fungovat jinak.  A  když Čína, tak…Ale to už  jsem psal. Nejpozději do roka tu bude konkurenční funkční platební systém. Číňan nebude čekat, až bude moci být střelen ze stejné pistolky.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.