Jak vidí Minsk II vlk – díl I.


Jsou nové dohody  dohody z  Minsku k něčemu?  Kdo na nich vydělal a kdo ztratil? Na tohle  téma  můžete  číst mnoho a mnoho příspěvků  a názorů na českých i zahraničních stránkách. Je jasné, že  vlk se pokusí také o svou analýzu.   A při mé neschopnosti psát stručně, je jasné, že bude asi hodně obsáhlá. Protože toho chci hodně pojednat i sdělit.

Začnu tím, že , ještě na internetu ani nebyly pořádné texty  dohod – pokud je mi známo, tak v českém prostředí přišla Kosa jako první s překladem do češtiny, jakkoli nebyl zrovna perfektní, ale  dostatečný určitě – a  už se objevil  obrovský zástup těch, co unisono prohlašují, že tyhle dohody  jasně poruší  zase Putin. Tak jako v minulých případech.

I. Historie  příměři v ukrajinské válce

Takže  si nejdříve  udělejme  krátký historický exkurz po tom, jak to bylo s těmi předchozími  příměřími. Byly celkem dvě.

První  v období  od  20. června 2014 do 1.července 2014.

Kdo tohle příměří  vyhlásil a kdo ho zároveň i porušil – dodávám, že to byl jeden a  týž člověk, si ti  kosířů, kteří už dávno zapomněli, stejně jako všichni světoví politici a  váleční štváči typu Štětina,  jak to tenkrát bylo, snadno ověří například  zde:

http://www.lidovky.cz/konec-primeri-osvobodime-ukrajinu-prohlasil-porosenko-pjp-/zpravy-svet.aspx?c=A140701_071849_ln_zahranici_ele

A také na tomto odkazu  najdou, kdo ho tenkrát vyzýval, aby  tak nečinil a  snažil se, seč mohl, zabránit  použití násilí na  ukrajinském východě!. A těm,co už nevědí , sděluji rovnou, že to nebyl nikdo ze západních státníků, kterým najednou tak naléhavě  šlo o  nějaké regulovaní konfliktu, že  horečně cestovali kolem zeměkoule a telefonovali s kde kým. Tenkrát  onoho 1. července mnoha  z nich stačilo zvednout sluchátko a vytočit  jisté číslo v Kyjevě! A  válka nikdy nezačala.Neudělali to. Zřejmě k tomu neviděli tenkrát sebemenší důvod. Jediný, kdo vzal do ruky  tenkrát telefon a nabádal k zachování klidu zbraní byl – PUTIN!

Vyhlášení druhého příměří – po podepsání Minsku I – tedy v září  2014, pamatujeme  všichni. Do tohoto druhého příměří zahrnuji  i ono vánočně novoroční. Bylo tehdy ještě v režimu Minsku I.

Než napíši, kdo ho porušil, připomenu, že  Minsk I  byl pro Kyjev tehdy jedinou záchranou před  hrozícím vojenským debaklem, protože  se mu situace na frontě  vymkla  z ruky a hrozila  úplným zhroucením kyjevské armády. Která navíc  přišla, od  1. července  do 19. září, o více než 60% své techniky. Takže pokračovat v boji nebylo možné. Nebylo totiž už čím. Jak oficiálně nevyhlásil nikdo jiný než Porošenko osobně. Ve vyjádření pro oficiální ukrajinskou tiskovou agenturu Interfax. Link je zde:

http://interfax.com.ua/news/general/224757.html

Pouze   a jen tento fakt přiměl tehdy  Kyjev  a  západní velmoci k tomu, aby  se  začalo jednat v Minsku. Pro povstalce  tehdy  zastavení bojů bylo krajně nevýhodné, mohli tehdy snadno dobýt nejen celý Donbas, ale nejméně podstatnou část celé levobřežní Ukrajiny a  to  VČETNĚ  onoho pozemního koridoru mezi  ruskou státní hranicí  a Krymem, o kterém opakovaně  blábolí všichni Štětinové a Fištějni, že  je nenaplněným ruským cílem a jedním z hlavních důvodů, že  se na Donbase bojuje. Ukrajinská armáda tehdy neměla šanci udržet například  ani Mariupol. Jak ostatně přiznává na konci následujícího linku příslušník batalionu Azov.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sok-a-strach-V-Minsku-se-ma-jednat-my-vsak-nahlizime-na-frontu-mezi-obycejne-lidi-361445

Příměří, které nebylo dodržováno, nicméně je prokazatelné, že  povstalci začali plnit minské dohody  a  stahovali, tak jak bylo stanoveno, z linie  dotyku svou těžkou  techniku. Aniž by  tak činil v nejmenším Kyjev. Který naopak od konce  prosince  začal cílený, pravidelný a mohutný  postřel všech měst a obcí, obsazených povstalci.  S  evidentním cílem systematicky ničit  civilní infrastrukturu –  zařízení pro rozvod  elektrické energie  a plynu, vodárenská zařízení a rozvody, teplárenské kapacity, doly. A  začátkem ledna  nastoupil Kyjev k nové ofenzivě. Zde už Porošenko byl , k mé velké lítosti,  opatrný  a nelze  odstartování této ofenzivy  doložit  jeho osobním výrokem.

Nicméně  – existuje jasný nepřímý důkaz. Zrušení původně  plánované vrcholné schůzky v Astaně  v půli ledna, které se 15. 1. měli účastnit přesně  ti samí jednající, jako následně  v Minsku. Tehdy  Merkelová prohlásila, že  schůzka  v kazašském hlavním městě by měla  smysl jen tehdy, kdyby dávala  nějakou záruku  úspěchu. Což prý není. Takže  15. ledna se nic nekonalo.  Jak se lze  dočíst například  zde / instituce financovaná německou vládou/:

http://www.dw.de/krisengespr%C3%A4che-zur-ukraine-gescheitert/a-18186222

Nezbývá mi, než se  s plnou vážností zeptat těch,  co vyznávají stanovisko západního a českého  mainstreamu – co že se tak zásadního událo mezi 15. lednem a  7. únorem 2015, že   nejdříve nebyl důvod pro Merkelovou se angažovat a pokračovat v jednání a najednou  byla tatáž  jednání životně důležitá, ba naopak byla poslední  nadějí?  Co podstatného se  ve světě , na Ukrajině  nebo Donbasu událo? A nadějí čeho? Nebo respektive koho?

Já osobně vidím jen  dvě věci – povstalci vyhnali kyborgy  z doněckého letiště  a  vytvořili kotel u Debalceva! Nic jiného. Nebo snad  chce někdo tvrdit, že  Merkelová s Hollandem jeli bleskem do Moskvy  k Putinovi, protože  ten a jeho Rusko jsou na kolenou kvůli uvaleným sankcím? Jak jsme do té  náhlé  návštěvy, ze všeho nejvíc  připomínající  aktuní příhodu žaludeční, slyšeli zleva zprava.

Nebýt  debalcevského obklíčení, by nikdo,  na Západě nebo v Kyjevě,  na  nějaký, alespon přechodný mír, ani nepomyslel!   A existuje k tomu další nepřímý důkaz – Porošenko se po návratu z Minsku II pochlubil, že  navrhoval okamžité zastavení palby, ale druhá strana  chtěla  72 hodin – viz například http://zpravy.e15.cz/zahranicni/udalosti/porosenko-primeri-mohlo-zacit-platit-okamzite-putin-to-ale-odmitl-1162501

Proč  asi chtěl  okamžitý zákaz palby? Kvůli  obyvatelům Gorlovky nebo Doněcka? Proto, podle vlastních slov  telefonoval s náčelníkem generálního štábu?

Takže  si to shrneme:

Byla  vyhlášena  celek tři příměří. Pouze jedno z nich  bylo kyjevskou inciativou. To první. Které také Kyjev jednostranně  sám zrušil a zahájil na Donbasu opravdovou  válku. Proti vyjádřenému výslovnému a opakovanému názoru Moskvy. Nikdo ze západních politiků  v tom tehdy  Porošenkovi a spol v nejmenším nehodlal bránit. Všichni , unisono, vyznávali heslo, že  má právo obnovit ukrajinskou státnost  ohněm a mečem! Tehd y se krveprolití i eskalaci konfliktu dalo zabránit nesmírně jednoduše  – donutit  Porošenka s Jacenukem, aby si sedli za společný stůl s představiteli ruskojazyčných Ukrajinců.  Jenže oni chtěli válčit. A  Západ proti tomu nic neměl, pokud  rovnou  je k silovému řešení nenabádal,. Což nebudu tvrdit protože k tomu nemám žádný přímý důkaz, který bych vám mohl předložit.  Tenhle  způsob argumentace nechám Štětinům, Fištejnům, Romancovům, librům Dvořákům a  nekonečné řadě  dalších.

Všechna  další byla vynucena  situací na frontě, kdy se Kyjev dostal do fatálních potíží! Dvě , která bylo zatím možno porušit, porušil Kyjev.

II. Jak Západ  honoroval příměří

Vždycky to bylo stejné.  S okamžikem  prvního příměří, respektive jeho ukončení byly proti Rusku – vyhlášeny  nové sankce.

Stejné“odměny “ se Rusku dostalo  v září, kdy zastavilo povstalce – sankce byly opět  zvýšeny.

A  co se stalo včera  a předevčírem, po tom, kdy Merkelová pochválila  veřejně Putina, že  přispěl k uzavření Minsku II, když zatlačil na povstalce, kteří novou dohodu odmítali  podepsat?  Byly  hned vzápětí  uvedeny  v platnost další sankce, které  byly připravené, ale  jejichž vyhlášení bylo pozastaveno. Aby  jednání měla  šanci na  úspěch. takže  v okamžiku, kdy se úspěšně  dovršila, už  v logice  „Mírotvorců“  typu Merkelová – Hollande je  přece jasné, že musí … přijít nová serie  sankcí!!!!!!

Tohle nemohu nazvat jinak než  absolutní šíleností!  Ale  kdyby  jen tohle! Na summitu  šéfů vlád  EU dostala  bruselská administrativa  příkaz vypracovat  návrhy  na  další protiruské sankce, pro případ, že by Minsk II nebyl plněn!

Ačkoli Porošenko porušil dohodu Minsk II okamžitě , doslova pár  minut po jejím podpisu. Viz jeho dvě  prohlášení :

1-„Ukrajina byla, je a bude jednotná. Žádná federalizace nebude!“ vyslal do světa jasný vzkaz prezident Petro Porošenko.

2-Kyjev obnoví výplatu sociálních dávek obyvatelům Donbasu až po místních volbách a „obnovení suverenity Ukrajiny v těchto oblastech“, prohlásil prezident Petro Porošenko.

Ačkoli podle  bodu 8. minských dohod II je stanoveno, že součástí je podniknutí okamžitých kroků  k

8. Přijetí kroků, které povedou ke znovuzavedení sociálního a hospodářského sytému ve východních regionech, týká se to například penzí či daní.
Takže  Porošenko jedním dechem je schopen tvrdit – jsem prezidentem JEDNOTNÉHO státu a to hned, z vůle občanů, všichni mne musí respektovat, ale  tento mnou vedený stát nehodlá plnit své povinnosti ke všem  občanům tohoto JEDNOTNÉHO státu, ačkoli je má na základě přijatých  a platných zákonů! A  navíc se k tomu v Minsku  zavázal. Respektive  on to plnit  hodlá, ale  až někdy  v budoucnu až….
Platí li jednotný stát Ukrajina, musí platit tato jednotnost  nejen navenek, ale i dovnitř! Pokud  si myslí Porošenko , že  je  Donbas  součástí jeho státu, musí se podle toho chovat  a začít vyplácet  mzdy, platy a dávky NEPRODLENĚ!  Jakmile mu to infrastruktura  technicky umožní. Nikoli to činit  v závislosti na volbách, které není schopen ani zorganizovat .  A už vůbec ne  zmanipulovat po vzoru těch nedávných kyjevských.
Putin prý poruší Minské dohody II. A Západ má připravené sankce! Že je neplní ukrajinská strana a že to znamená  vlastně cílenou humanitární katastrofu? To nikoho nezajímá- Putin poruší Minsk!
A  to nemluvím o odmítnutí Jaroše podřídit  se dikci Minska II a zastavit palbu.
Prostě je to zase všechno ve starých kolejích – Rusko přispělo k uklidnění situace, odměnou je mu -ZVÝŠENI  SANKCI a příprava nových!
Co si myslet  o spolku těch, kteří tohle  jsou schopni odhlasovat?! Oni ty nově vyhlášené sankce pozdrželi jen do okamžiku, než  byla jednání úspěšně  završena.  A  pak už nebyl důvod  s nimi čekat.
Pro mne jde o drsný, ba trapný a hloupý PODVOD a  cílenou a záměrnou URÁŽKU! Jinak tohle jednání klasifikovat nelze. A  to má Juncker  tu drzost, že ve stejné chvíli vyhlásí, že  EU  bude s Ruskem jednat o nové , tzv. plynové smlouvě pro Ukrajinu!!!! Má někdo z vás tušení, proč  by Rusko, za téhle  naprosto absurdní konstelace  mělo s EU  uzavírat jakoukoli dohodu o čemkoli? Aby bylo zase nakonec podvedeno a poníženo?!  Na  tomhle základu má být vybudován  nějaký světový nebo evropský bezpečnostní řád?
Jsem si navíc   naprosto jistý tím, že Rusové a to bez ohledu na to, který z nich bude zrovna  Rusku šéfovat, tohle nezapomenou a neodpustí a  Evropě  t , při vhodné příležitosti – vrátí. Jednání  summitu šéfů vlád  členských zemí v Bruselu nelze  nazvat jinak než  jako nepochopitelně  hloupé, nečestné  a  nesmyslné. A vinu na něm nesou vlády  VŠECH členských zemí  EU.. Protože pro ty čerstvé sankce i pro ty budoucí, muselo zvednout ruku VŠECH  28  členských států. Jeden jako druhý. Tohle píši zejména pro ty, co spoléhají na  Řecko.
Že jsem  sám psal, že Řekové budou hrát  hru  Sankce nebo život?  Ano psal. Ale ne s Ruskem, jak naznačovali různí analytici a  analytičky, ale  s Evropskou unií!!!  A jejich prioritou jsou PRACHY – respektive  pokrácení jejich dluhu a  uvolnění podmínek  věřiteli. Což je  v první řadě  EU  a  ECB! A  další jednání v tomto směru bude pokračovat  v pondělí.  Takže  drželi lajnu. Oni jsou schopni spálit mosty, ale jen tehdy, když JIM NEBUDE  ULEVENO. Nebo ne dost!
Nicméně  zatím v té  pozici nejsou. Alespoń si to myslí a  na Patrii bylo včera k vidění tohle:
14:52 Pokračující jednání o restrukturalizaci řeckého dluhu. Premiér Tsipras prohlásil, že Řecko udělá vše pro dosažení dohody na pondělním jednání s ministry financí EMU. (Reuters)
Řekové prostě  dělají to, co každý, hájí jen svůj zájem. Nikdo a nic jiného je nezajímá.   Vědí, že zatím mají větší naději na celkovou  výhru  jako členové  klubu 28. Hodní členové.  A pro ně  uzavření Minsku II byla prohra. Oni potřebovali , aby  dohody  dosaženo nebylo. Pak by jejich cena  byla  násobně  vzrostla.  Takže  i oni , zatím, podpořili sankce.  Pamatujme si to!
 Ale to už se dostáváme  ke klíčové kapitole  tohoto pojednání  –
III. Co kdo v Minsku II získal nebo ztratil
Ale  to si přečtete  zítra.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.