Řecko, Debalcevo, Brusel a zaplňování bílých míst


napsal vlk

Dneska  mediální přehled nebude. Večer  totiž kope Viktorka proti Budějovicím a tak nebude  dneska na pravidelný sloupek čas, protože prostě projíždět zdroje  nestihnu. Tudíž si dáme  malé zamyšlení nad souvislostmi mezi řeckým dluhem a ukrajinským debaklem v Debalcevu. Respektive  malou lekci opravdu velké světové diplomacie!

Včerejší mediální výběr  jsem ukončil takto:

No a na závěr informace o Řecku, kterou znáte -Řekové se předběžně ohnuli. Přesně podle mého odhadu, že  Minsk II je pro ně prostě hodně  špatná zpráva. Já osobně si myslím, že  Debalcevo, možná  bez jakéhokoli protestu, prostě  prošlo kvůli dolisování Řecka do žádoucí podoby. Jenže  současný  řecký úvěr byl prolongován jen o 4 měsíce. A myslím, že  Syriza to schytá těžce doma, takže  za několik týdnů  začne tahle kauza  znovu. A kdo ví jak to mezi tím bude vypadat na Ukrajině a s Ruskem.  Současná dohod a nic nemění na  skutečnosti, že  Řecko ten dluh prostě nikdy nesplatí!

Syriza, podle posledních informací ,už v Řecku čelí tvrdé kritice, že  přes  velké řeči a ještě větší sliby, nakonec  Bruselu  ustoupila. A  své voliče zradila. Počkáme na vývoj dalších dnů a týdnů. Ale její momentální porážka  je zřejmá. Podobně jako musí být  těžce frustrovaní její voliči.

Stejně tak je  jasný drtivá prohra  Ukrajiny  v Debalcevu. Mají tyto dvě  něco společného?

Nyní odbočím – kdykoli si připravuji nějaký článek, tak prvním krokem je  vždy výběr  tématu. Pak si k němu snažím sehnat faktografii , pokud možno v čase i co do zdrojů, co nejobsažnější.  Následně  fakta  utřídím, udělám z toho nějaký závěr  a všechno vám předložím jako článek. Nic překvapivého normální postup. Stejně jako je normální, že  ty  svoje  fakta řadím do logických řetězů, aby pěkně navazoval jeden na druhý  a nebyla mezi nimi žádná díra nebo umělá spojka, z které by  na sto honů trčela  nějaká násilná konstrukce, či fakta  nevypouštím, abych neměl přebytečná, do řetězce nezapadající, takže bych ho nemohl uzavřít  a proto vám je zatajím, ačkoli jimi disponuji. Výsledkem jsou,  ty  šíleně dlouhé traktáty, protože  se vše snažím do detailu, aby nevznikly pochybnosti, popsat..

Spojení řecký dluh a jeho nové projednávání, kdy se Řekové prostě budou snažit dluh pokrátit jasnou výhružkou, že  budou blokovat třeba souhlas Řecka s  dalším kolem sankcí, bylo jako houska na krámě, na jejich místě by tuto zbraň použil zkrátka každý. A stejně tak jasné pro mne bylo dilema, zejména pro Německo, že   si bude muset vybrat  mezi tvrdým postojem vůči Řecku a sankcemi vůči Rusku. Obojí najednou totiž  v čase, který byl k disposici, řešit nešlo A že mne bude moc zajímat , co nakonec  zvolí -Prachy nebo sankce? Respektive tvrdost na Atheny  nebo Moskvu.  A  zdá se, že  si Německo vybralo – Prachy a Debalcevo. NAprosto pragmaticky  a podle očekávání. Vlastní šrajtofle je vždycky pro každého nejdůležitější.

Seřaďme si  dostupná fakta:

1- ještě  15. ledna 2015 odmítla  jen Merkelová do Astany  na domluvenou schůzku s Putinem, Hollandem a Porošenkem, s odůvodněním, že  nebude cestovat, když není naděje na pozitivní posun.

2- za tři neděle , ale  nečekaně  a ve všem spěchu,  sebrala Hollandapod paží  a mazala  do Moskvy za Putinem. Prý s vymyšleným plánem na zastavení bojů.

3-ten plán do teď   veřejnost neviděla a podle mne neuvidí. Žádný nebyl.

4- Spojené státy, Polsko a leckdo jiný, do té doby  chrastil výhružně dodávkami zbraní.

5- Merkelová, které američtí hardliněři nadávali kudy  chodili, se tehdy okamžitě po setkání s Putinem, na kvalt,  vydala  do Washingtonu

6- Washington, ačkoli se vyhrocovala  situace  u Debalceva, najednou přestal hovořit  o dodávkách zbraní , okamžitě otočilo i Polsko, Britové a Balti, je prý nutno dát šanci míru.

7-skoro všichni na  Západě najednou začali hovořit o Minsku II jako o poslední naději pro zachování míru. Ačkoli ještě  pár hodin před tím hodlali zvyšovat náklad pro Rusko.

8-v Minsku se přijal Minsk II, který se ničím nelišil od Minsku I, nedával žádné záruky navíc, prostě  nově nula a že by vycházel z nějakého speciálního návrhu , který měla v kabelce Merkel nebo s diplomatce  Holland? To se nám nepokusil namluvit  ani český mainstream.

9-výsledek byl ale prezentován,  jako obrovské vítězství Merkelové a někteří pro ni požadují Nobelovu cenu míru

10- ledva byl uzavřen Minsk II, dostalo se Rusku, na prvý pohled nesmyslně, nových sankcí. Které odsouhlasilo i Řecko.

11-Minsk II nezabránil pokračování povstaleckého útoku na  Debalcevo a  celá vojenská akce skončila ukrajinským debaklem. Kupodivu na vývoj u Debalceva nikdo ze Západu nijak nereagoval. Nikdo nesvolával urgentní jednání EU, nikdo neletěl do Washingtonu nebo naopak na rychlé konzultace,  všichni dělali jako, že  Minsk II jede, jak má a Francie to dokonce oficiálně konstatovala.

12- Řecko se ohnulo a dostalo čtyřměsíční prodloužení  stávajícího režimu, s tím, že  se má ohnout ještě více.

Tuhle  rekapitulaci jsem provést prostě  musel, ačkoli ji znáte. Z jednoduchého důvodu.  Po Minsku II jsem napsal tu čtyřdílnou analýzu a  stojím si za ní  i nadále. Například  za tvrzením, že  poraženými z Minsku II jsou Řekové. Jakkoli mi bylo jasné, že  prostě  ne všechny  dílky jejího puzzle do sebe přesně zapadají.

Pak následoval článek v Deutsche  Wirtschafts  Nachrichten, postavený na analýze  Reuters, že  pád  Debalcevského kotle  byl součástí obchodu mezi Západem a Ruskem za příměří. Který mi připadal jako scifi.

A když jsem hodnotil počínání Západu, speciálně Merkelové, tak jsem položil správnou otázku  – co se mezi  15. lednem  2015 a její a Hollandovou cestou do Moskvy  stalo tak převratného, že  změnila  najednou tak  dramaticky postoj a jela k arciďáblovi osobně? A  ve shodě s obecným míněním jsme konstatoval,  že obklíčení Debalceva  a hrozící porážka Kyjeva! Tahle odpověď  je logická a obecně akceptovaná.  Ale jen do drtivého zničení  ukrajinských vojsk v kotli! Kterému nikdo nezabránil!  Opravdu jeli ti dva  za Putinem a dovlekli Porošenka  do Minsku II, aby zabránili  zničení  ukrajinské armády  v Debalcevské kapse?  Aby následně, když to jednání proběhlo, bez mrknutí oka  a jakékoli snahy  donutit Rusy  k zastavení operace, nechali  obklíčené Ukrajince  vybít?

Vždyť je na první pohled  jasné, že tohle nemá  žádnou logiku!  Něco je tady  špatně!  A hodně  špatně! Opravdu?  Nebo je  všechno jak má být, klape to logicky  bez chyby, jen vyprávíme  špatný příběh?

Podle mne je to opravdu o špatném příběhu!  O správné story, kdy Merkelovou nebudou navrhovat  na  Nobelovu  cenu cenu míru,  ale  když to hodně přeženu, tak na Nobelovu cenu za ekonomii, respektive  za záchranu  německé státní pokladny!  Story o tom,  že  Debalcevo  bylo cenou, jak dostat Řeky!

Prostě příběh o tom, jak se  opravdu  mimořádně  mazaně  a delikátně  hraje  hra Prachy nebo sankce a co to vlastně je  ona vrcholná světová diplomacie! A to tak, aby si svět  ani náhodou nevšiml, že  cílem konání  je zachránit  německý podíl na  řeckém dluhu a všechno se tvářilo jako snaha  dosáhnout míru na Ukrajině!

A jak že tohle vlkovo vyprávění bude vypadat  teď? takhle:

1- Merkelová odmítla jet na schůzku v  Astaně 15.ledna s oficiálním, pozor, oficiálním!! odůvodněním, že  není žádná naděje na nějaký pokrok. Ve skutečnosti

2- Merkelová  schůzku odsunula  kvůli bezprostřednímu termínu řeckých voleb!  Aby si připravila pozici pro případ, že by

3- vyhrála, podle odhadů očekávaně, Syriza. Celé eurozoně  a Merkelové zejména, bylo jasné, že  nastupuje  volba  Prachy nebo sankce!  Proto Merkelová mluvila o tom, že  Astana jen tehdy, bude li rychlý průlom v jednání. Nebylo ani Debalcevo ani Syriza. Takže  nikdo nebyl, Kyjevem počínaje, přes  Moskvu až k Washingtonu k ničemu  v lednu ochoten. Ale  Syriza už byla ve dveřích a  německých 80 miliard v těžkém ohrožení.

4- přichází Debalcevský kotel, Porošenko volá o pomoc, Američané chrastí zbraněmi a Řekové jsou stále drzejší a sebevědomější.

5- Merkelová se domluví s Hollandem a okamžitě jedou nejdříve do Kyjeva,ale hlavně do Moskvy. Aniž by měli nějaký konkrétní plán  a mírový návrh. Proto ho nikdo nevyšťoural  a proto se ho povedlo utajit!  Co neexistuje se utají  naprosto pohodově. Jediné co  opravdu mají, je jen mezi nimi dvěma – totiž, že  z problému – Prachy nebo sankce, si oba, jednoznačně, vybrali jako prioritu  ty PRACHY! Což znamenalo jediné – nějak se bleskově  zaranžovat  s Rusy, ale tak, aby to mohlo být vydáváno jako řešení ukrajinského problému.

Přirozeně, že o tomhle výběru neměli v Kyjevě a Moskvě  ani tušení. A nejspíš  ani ve Washingtonu.  Protože Merkelová  se zřejmě obávala, že kdyby  to dala  nějakou diplomatickou linkou, došlo by možná, ze  strany  Mc Cainů, pokud by se k té informaci dostali, k řízenému úniku informací!

Což by  plán okamžitě potopilo, protože  Rusové by  zvedli cenu své ochoty k příměří a Řekové  by se postavili na  zadní. Totéž Kyjev a američtí jestřábové. Takže  Merkelová  jede na otočku osobně  do Washingtonu a  sdělí Obamovi – Barracku, já si nemohu  dovolit přijít  o 80 nebo dokonce 90 miliard  EUR daňových peněz, to by mne  poplatníci a voliči roztrhali na kusy. Navíc  eurozona by se mohla rozpadnout a Evropa  skončit  v chaosu. Takže se v Americe  teď s těmi zbraněmi pro Porošenka  uklidněte, jestli chceš mít Německo dál jako oporu a dej mi volnou ruku, ať to  nyní stojí, co to stojí! A zavolej Polákům a Britům, ať se uklidní i oni. Ještě  dostanou možnost účtovat s Ruskem.

6- dochází k jednání v Minsku a jsou podepsány  dohody  Minsk II. Skoro nikdo není spokojen. Povstalci i Kyjev se bouří, Atény jsou zaskočeny. Ale  tihle  do velké diplomacie  stejně nemají co mluvit!

7- následuje  bleskově  summit  v Bruselu.  Kde na první pohled  naprosto nesmyslně / že vlku!!!/, je  Rusko za svou ochotu  „odměněno“ novou dávkou snakcí. Za to , že  povstalce dotlačilo k Minsku II!   Pro tenhle  zdánlivý nesmysl, musí hlasovat i Řekové. Hlasují, protože  buď  už tady  si uvědomili, že prostě Minsk II je jejich porážka  nebo si to naopak neuvědomili, chtěli ukázat před závěrečným jednání kooperativnost a čekali za to odměnu. Obojí vychází  na stejně  – Němci  už nemají rovnici o dvou neznámých, ale jen o jedné – kdy Řecko pochopí,  že  jeho hra Prachy nebo sankce , je už dohraná?

8- Rusko se buď  přes  svoje  kanály dozví, či samo pochopí, pozadí té šarády a  její celkový celkový cíl, tedy zachránění  peněz, které Eurozona  nalila  do Řecka a  sdělí povstalcům,  že  mají ještě  pár  dní – nejméně  do minulého pátku, kdy  dojde  mezi ministry EU ke konečnému hlasování o prozatimním řešení athénského dluhu, aby  získali Debalcevo!

9- Odhad  či informace  Moskvy  se ukáží být  správné. Nikdo na západě  do pátku 19. ledna nehne  ani prstem! O sankcích ani nešpitne, aby  se  Řecko nedostalo znovu na koně!

10- jediný, kdo je za totálního hlupáka a nikoho to nemůže překvapit, je Kyjev. Tedy Porošenko, Jacenuk a celá tahle cháska, která  jen zoufale přihlíží, jak jejich pozici Západ obětoval bez mrknutí oka! Stejně jako oni obětovali naprosto nesmyslně  svoje vojáky  v kotli. Porošenko se zmůže  pouze  na vztekle zoufalý telefonát – nedělejte, že  tohle  je naplnění dohod z Minska II!  Ana odsun rodiny z Ukrajiny!

11- opolčenci a Moskva okázale slaví viditelný  triumf

12-Merkelová a ostatní státy  eurozony  triumfují  nad porážkou Řecka, které, minimálně prozatímně, přijímá diktát. Ovšem bez jakéhokoli vnějšího triumfu! Svět o téhle  hře  by neměl vědět! Je totiž mimořádně cynická, byť jde o mistrovskou lekci vrcholné světové diplomacie! Je placena  řeckou beznadějí a zoufalstvím  a hlavně  nezměrným utrpením a životy těch, co bojují a žijí na Donbasu. Nicméně jestli to takhle bylo , pak to bylo sehráno naprosto skvěle!!!!

Tenhle příběh nevydávám za pravdu. Nabízím ho jako možnost. Která vysvětluje  věci, které mi do teď nikam nezapadaly

a- totiž náhlý posun v myšlení Merkelové  a náhlé ochotě  jednat a to za každou cenu

b- změnu postoje  Washingtonu

c- naprosto nelogické sankcionování Ruska /které si osobně vysvětluji  jako test pevnosti řeckého postoje v nových podmínkách, kdy po Minsku II ztratilo vydírací potenciál/

d- mlčení Západu ohledně pokračující operace  Debalcevo a zatím naprosto žádné zmínění nějaké sankční odvety.

Velmi rychle  se ovšem ukáže, jestli jsem si to vycucal, jako zajímavé vyprávění,  z prstu nebo jestli na tomhle příběhu něco může být.

A jak se to ukáže?  Řekové jsou na řetězu a v boudě. Alespoň nějaký čas.  Takže  nastává doba  sáhnout do sankčního rejstříku a  zvýšit Rusům cenu za Debalcevo! A to stejně podstatně  jako hlavně rychle.Už jsme si řekli, že Merkelová by rozhodně  neměla  být navržena  na Nobela  za mír, ale  tak maximálně za ekonomii. Ona nezapomněla, že má momentálně hlavní nevyřízený účet s Moskvou!  A že ho musí  vyřídit  dostatečně rychle před  datem, než se bude v  červnu jednat znovu s  Aténami. Jestli tam ovšem Syriza  ještě bude u moci! Tudíž  – pravdivost tohoto vyprávění potvrdí rychlé zavedení nových sankcí proti Rusku. Jestliže  sankce  nebudou, pak jsme vám vyprávěl dneska  jen zajímavou „historku z natáčení“, které se nikdy nekonalo.  Sám jsem zvědav.

A teď jdu na Viktorku! Tak zase zítra.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.