Supi se slétají na mršinu


napsal Vidlák

Svodkami na Kose proběhla zpráva, že Čína je připravena poskytnout Ukrajině úvěr. Kosa tentokrát výjimečně nebyla první, o den dříve už tuto zprávu zachytily i Britské listy a ještě o den dříve se přetřásala u nás na pracovní poradě. Inu  dobrý kapitalista musí mít především dobré zdroje a musí vědět, kde se na světě co šustne, aby tam byl první. A tak vím, že v příštím půlroce nemá jít o jeden, ale celou řadu úvěrů. Tu na nákup čínského zboží, tu na nákup ruského plynu, tu na uhlí, tu na energetické projekty.

Myslím, že vlk správně předpověděl pozici Číny – země Středu si pojede vždycky svojí linii a bude dělat to, co sama uzná za vhodné a bude sledovat pouze a jenom svoje zájmy. Ještě není nic podepsaného, ale řekl bych, že pokud podepsáno bude, můžeme mít solidní jistotu, že na východě Ukrajiny už bude něco, co by se mohlo alespoň trochu podobat míru. Navíc bude celkem jasno, že se v Kyjevě udrží vláda, která bude smlouvy o těchto úvěrech garantovat a bude budit dojem, že lidové bouře proti chudobě zvládne řešit (kalašnikovem).  Čína je v tomto velmi velmi opatrná, ostatně jako všechny asijské země (smlouva Kolína s koncernem Citroen a Peugeot má asi padesát stran, smlouva Kolína s Toyotou  má asi pět set stran).

Dá se očekávat, že veškeré podmínky smlouvy budou tajné, ale v současné ukrajinské situaci s válkou na krku, bez devizových rezerv a za podmínek razantních škrtů naordinovaných měnovým fondem, určitě nepostačí záruky ukrajinské národní banky. Co jediného Ukrajina ještě má? Ano, miliony hektarů černozemě. Ne, Monsanto nebude první i když tento sup už také krouží vysoko na nebi a čeká, až oběť vydechne ten správný zákon o privatizaci půdy. První ale bude Čína a její firmy. Na Ukrajině už jich hospodaří hodně a nic bych za to nedal, že brzy budou mít půdu na dlouhou dobu předplacenou.

Zdá se, že na tom celém něco bude, protože komoditní burza se chová nestandartně a ceny komodit dělají přesný opak toho, co bylo běžné poslední roky. Už jsem zde psal, že Ukrajina byla takový obilný mezisklad Evropy. Obilí k volnému obchodování se dnes skladuje především na lodích. Tam jsou ty největší objemy a Čína je určujícím hráčem. Když zvýší výkupní ceny, všechny lodě zamíří do Šanghaje. Aby Evropa nemusela kopírovat čínské ceny, použije Ukrajinu a její železnice. Případný výpadek se koupí tam. Kapacity Ukrajiny jsou obrovské, ale  i přes přístup k Černému moři je to spíš  vnitrozemský stát a tak jsou na něj dostatečné páky. Teď to přestává být jisté. Největší sup už se chystá zahryznout a utrhnout si pořádný kousek. Za podmínek faktického válečného stavu a bankrotu. Ti musejí mít obrovskou jistotu, že si to později vyberou v naturáliích.  Tedy za předpokladu, že to podepíšou.

Už rok posloucháme, jak musíme izolovat Rusko a dát mu ochutnat trochu západního odhodlání, pouštíme se do sankcí, obviňujeme Putina jak se vměšuje do Edinoukrajiny, kreslíme ho jako čiré nefalšované zlo a ejhle, pěkně potichoučku, bez humbuku  brzy zjistíme, že jsme tím plotem obklíčili sami sebe. Klíčová země v dodávkách plynu je totálně v troskách, klíčová země v dodávkách komodit začne brzy vozit obilí na opačnou stranu, klíčová země z hlediska vojenské bezpečnosti už není mostem mezi NATO a Ruskem, ale minovým polem. Obkličování sebe sama nám jde moc dobře. Proč tohle všechno? Inu nemáme prachy. Číňan je má  a potřebuje se těch amerických bezcenných papírků zbavit. Má jich dost i pro Rusa a zelenavé bankovečky jsou nejlepším lékem na kremelskou paranoiu ohledně přítomnosti cizích sil v blízkém zahraničí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.