Ukrajinská svodka ze dne 02.03.2015


https://vlkovobloguje.wordpress.com/ napsali Ernest, MP a vlk s přispěním dalších

Ernestova  část:

Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z   vk.com/strelkov_info

01.03.15 Zpráva od domobrany a civilistů LLR a DNR.

„V oblasti Bachmutky tu a tam blesknou přestřelky, někdy se rozrostou do bojů střední intenzity. Místní oznámili, že ukrajinská armáda opět odešla z Novotoškovského, ale kontrolní body na okrajích zůstaly. Navíc, v noci nepřítel i domobrana ostřelovali 29. kontrolní stanoviště, na jehož území probíhal střetný boj. V blízkosti Stanici -Luganskoj je také neklidno, občas vypukne boj s použitím obrněných vozidel a minometů. V oblasti Krasnogo Luča byla policií LLR a speciálními silami kozáků zneškodněna skupinatýlových kozá„. Místní obyvatelé uvedli, že prováděli rabování, nebojovali na frontě a ne bránili hranici. , Také oznámili, že okradli 2krát „kolonu“ s potravinami pro sociální jídelny, které jely z Luganska. Banda byla zneškodněna. V oblasti Písků v první polovině dne byly zjištěny boje střední intenzity. Obyvatelé Doněck a předměstí slyšeli výbuchy a výstřely. O intenzitě a frekvenci se nezmiňují

01.03.15 Zpráva domobrany:

Skupina, zadržená v Krasnom Luči se pokusila unést starostu města, uvedlo tiskové centrum DNR s odkazem na prvního náměstka generálního prokurátora LLR, Sergeje Gorenka. Podle něj se v předvečer členové gangu, kteří jsou vyšetřováni pro několik trestních věcí, včetně nezákonného zbavení svobody, ozbrojený odporu proti orgánům činným v trestním řízení republiky. Během operace  jejich zadržení byl jeden ze čtyř podezřelých zraněn“

01.03.15 Poslal dobrovolník s volacím znakem „Sčastlivyj„.

Dnes jsem se podílel na odsunu zbraní, odvezli jsme asi 20ks. Náckové také něco odvezli, ale málojsme připraveni se za hodinu vrátit. Ukři ztrá území. V odpoledních hodinách došlo k hloupému pokusu … a výsledek – získali jsme tank, jeden BTR, kulomet a byl zabit odstřelovač. U Pervomajska. Zraněn byl kamarád, civilisté neutrpěli.

Poslal Gleb Bobrov.

„Píše mi starý přítel, současný zaměstnanec mariupolského přístavu:“ Ukro-TV nyní ukazuje, jak ukrajinští vojáci odvádí techniku z Mariupolu. Ukazují konkrétně, jak vyjíždí z třetího průchozího portu. Ale nikdo neví, že okamžitě zajíždí do čtvrtého průchodného ve stejném přístavu !!!!! To znamená, že diváci to neví. Ale ti, kteří pracují v přístavu, to vše vidí. „Je to zajímavé, snad to naši vědí?

http://korrespondent.net/ukraine/3485550-mytynhuuischye-pod-natsbankom-meshaly-dvyzhenyui-transporta-mvd

Demonstranti u Národní banky Ukrajiny zastavili provoz Ministerstvo vnitra

Korrespondent.net, dnes, 17:55

.

01.03.15 Poslal dobrovolník Alexander Žučkovský.

„Dobrovolníci jsou znepokojeni změnou režimu kontrolních bodů na hranici s Ukrajinou. Opravdu, už dnes propouštěji pouze s cestovním pasem. Ale DNR a LLR není Ukrajina, tak čeho se bát. Zjistoval jsem situaci na všech pohraničních přechodech v Rostovské oblasti, vše je pořádku.“

Zpráva novináře Alexandra Stepanova:

„Domobranci nebudou potřebovat cestovní pas při přechodu z Ruska do Novorossii z regionu Rostov. To se týká prakticky všech přechodů, které se nacházejí v donském regionu s výjimkou těch, které jsou kontrolovány Kyjevem, kde občané RF se považují za cizince. Ukrajinou od 1. března zavedený vstup na její území, který Rusům povoluje pouze po předložení cestovního pasu, se nebude týkat – alespoň v blízké budoucnosti. -, DNR a LLR. Tato informace byla potvrzena Pohraniční stráží Ruska v Rostovské oblasti „

01.03.15 Poslal místní obyvatel.

„V 20:15 v Doněcku opět začalo ostřelování ta samá houfnice pálí každé dvě minuty a přiletí těžký granát„.

01.03.15 Poslal dopisovatel s volacím znakem „Stěp„.

„Včera při přestřelce v Avdotinu, který se nachází na vjezdu do Starobeševské oblasti kontrolované DNR, byla zneškodněna další diverzní skupina nepřítele. Sedm diverzantů. První je zpozorovali místních, kteří věnovali pozornost cizincům, co občas byli v místním obchodu s potravinami. Občané je podezírali že provádějí průzkum  v oblasti a snažili se zjistit souřadnice místa, kam v předvečer byla odvedena technika domobrany, jako součást dohody o Minsku. Skupina rychlého nasazení DNR zjistila, že okupanti se skrývají v prázdných chatách kolem Avdotina, kde byly v domech uražené zámky a okna se žaluziemi. Na výzvu, aby se vzdali, diverzanti odpověděli palbou. Při přestřelce byla část skupiny zničena, část se vzdala a některým se podařilo uprchnout. Během výslechu zadržené osoby potvrdily, že prováděli rozvědku v oblasti s cílem uskutečnění diverzí a ustanovení objektů pro dělostřelecké údery z pozic ukrajinské armády.

01.03.15 Zpráva domobrany LLR.

„V současné době, nepřítel obsadil neutrální výšinu, která byla předtím obsazena našimi vojáky, ale po stažení dělostřelectva, na žádost domobrany a jejích velitelů, výšina byla opuštěná. Důvod – nesebrané mrtvoly, a bez krytí dělostřelectvem by pobyt tam byl velmi nebezpečný. 29. kontrolní bod je i nadále neutrální Jednotky domobrany pokračují v opevňování v obcích Želobok, Směloje, 31. kontrolního bodu a na okraji Novotoškovského. Nepřítel dělostřelectvo neodvedl. Na rozkaz velení v případě pokusu o průlom, dělostřeleckého ostřelování průměrné intenzity nebo velkého útoku zahájit odvetnou palbu a je povolen protiútok a ostřelování pozic nepřítele z minometů. V současné době v neutrální osadě Michailovka mezi Kirovskom a Zolotoje, došlo ke střetnutí mezi Národní gardou a kozáky. Kozáci odrazili nepřítele  u osady. A v  osadě už zůstali„.

02.03.15 Poslal dopisovatel s volacím znakem „Stěp„.

„Bojuje se v Pískách, k Avdějevce přicházejí posily ukrajinské armády, Doněck je pravidelně pod palbou. V oblasti Pís, kde pozice domobrany a ukrajinské armády rozděluje méně než jeden kilometr, zahájili okupanti střetný boj a ostřelují obranné linie domobrany DNR, boj trval asi hodinu. Byly použity zpočátku ruční zbraně, pak minomety, a pak těžké dělostřelectvo. Současně z Avdějevky nepřátelské houfnice vystřelily směrem k mostu několik ran na Putilovský most a Gladkovku. Střety v blízkosti letiště v Doněcku se poslední tři dny nezastavily. K Avdějevce ukrajinská armáda i nadále stahuje posily, aktivně provádí rotace mužstva a soustřeďuje v této oblasti velkou údernou skupinu. Stejný proces probíhá na jihozápadním okraji města – v Kurachovu – Krasnogorovce -. Staromychailovce. Rádiové odposlechy potvrzují, že ukrajinská strana sporadicky ostřeluje území DNI, včetně z raketometů „Grad“. A údaje rozvědky mluví o tom, že okupanti se chystají přijmout doplnění. Také v Pískách se očekává, že dorazí minimálně tři roty posil ukrajinských bojovníků„.

02.03.15 Zpráva Lifenews.

„V osvobozeném Šiškovu domobrana našla zařízení na geologický průzkum plynových polí.
Unikátní technika
opustili ukrajinští odborníci prchající před domobranou LLR. Na okraji obce Šiškovo pod sněhem a deštěm rezaví drahé vybavení: několik přívěsů pro ubytování zaměstnanců, dieselagregát a zařízení pro provádění seismického průzkumu. Soudě podle značení, zařízení bylo certifikováno ve Spojených státech, a je nyní k dispozici lidu Donbasu.
Místní
občané vzpomínají, že dříve v této oblasti byla dočasná základna geologického průzkumu koncernu „Ukrgasdobyča.“ Kyjevské úřady plánovali zahájit těžbu břidličného plynu ve velkém rozsahu.

Tato technika byla dodána v době, kdy v červnu ukrajinské tanky přišly do Metalistu. Jak jsme předpokládali, Kyjevské úřady plánovaly rychlé obsazení Donbasu pro další dobývání břidlicového plynu – vysvětluje místní obyvatel Vladimir.
Dříve pole byla rozdělena do čtverců, a specialisté
plynaři prováděli seismické průzkumy a připravovali se k instalaci těžní soupravy. Mimochodem, místní mechaniky a svářeče do práce nevzali, protože mnozí byli proti břidlicovému plynu. V táboře geologického průzkumu se usadili převážně obyvatelé západní Ukrajiny.
Jak
říkají místní obyvatelé, svůj výzkum plynaři prováděli tak dlouho, dokud neodešla Národní garda. S tanky a houfnicemi a ukrajinští vojáci odvezli i část zařízení pro seismický průzkum,ale ve spěchu nestačili odvézt všechno.
Když byla Národní garda,
ona zde hospodařila. Všechno roztahali. Dokonce i pastviny dobytka brali pro svoji potřebu – říká Natalja, obyvatelka Šiškova.
Jen kilometr
a půl od opuštěné základny jsou kontrolní body města Štěstí, které je pod plnou kontrolou ukrajinské armády. Dokonce i nyní, uprostřed příměří, není tam zrovna bezpečno. Místní říkají, že v pozdních odpoledních hodinách ozbrojené síly Ukrajiny a dobrovolnické prapory na sebe stříleli. „

http://vk.com/video-57424472_171285121?list=0d305d684d4ad1ecae

Original: http://rusvesna.su/sites/default/files/styles/by_text..

02.03.15 Přidali novináři.

„Ukrajina se začíná uvědomovat ztrátu území. Kabinet ministrů schválil seznam obcí bývalé Doněcké oblasti, na jejichž území orgány státní moci Ukrajiny nevykonávají své pravomoci. Takže mimo kontrolu Ukrajiny a s omezenou kontrolou s označili 15 měst regionálního významu, zatímco v listopadu 2014 to bylo 12. Zejména je do seznamu je doplněna Avdějevka, Debalcevo a Dzeržinskij. Odpovídající vyhláška byla podepsána premiérem Jacenjukem. Kromě toho byly do seznamu zařazeny osady městské typu Sartana a Talakovka v sousedství Mariupolu a několik dalších osad artemovské, volnovašské, mariynské, telmanovské a jasinovatské oblasti. „

02.03.15 11:55. Zpráva MO DNR.

„Ukrajinští vojáci 10krát porušili příměří. Během noci bylo zaznamenáno 10 porušení „režimu zastavení palby„, přibližně od 21:00 do 03:00 hodin. Ostřelovány byly většinou oblasti doněckého letiště a vesnice Spartak. Palba byla vedena z dělostřelectva, minometů a tanků. Informace o ztrátách nejsou„.

Přidali novináři:

„.. V Doněcku byly včera večer z letiště slyšet zvuky dělostřelecké palby. Mírný dělostřelecký duel mezi ukrajinskými silami a domobranou DNR skončil nad ránem. Tiskový mluvčí sektoru „A“ Vladimir Korniyaka uvedl , že obránci Novorossii za noc čtyřikrát vedli odvetnou palbu na pozice tzv ATO v doněckém směru, a luganském směru za uplynulý den zaznamenali jedno ostřelování palebných pozic sil ATO „.

02.03.15 Přidali novináři.

„Ukrajinský nacista a poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Alexej Gončarenko byl moskevskou policií propuštěn na svobodu a může opustit území Ruska, kdy chce. Oznámili to dnes ráno v GU MVD. V předvečer 02.5.2014 byl banderovský aktivista, kte se zúčastnil na upalování lidí v Oděse,  zadržen na pochodu na památku Borise Němcova. Jako občan jiného státu, preventivní předvolání k soudu. Pravděpodobně je zadržení Gončarenka v souvislosti s událostmi 2. května v Oděse: byl totiž viděn mezi aktivními účastníky zapálení Domu odborových svazů. V Rusku bylo pro tento zločin zahájeno trestní řízení, ale vyšetřování nebylo dokončeno a jak uvedli na ministerstvu vnitra, sběr materiálů nějakou dobu potrvá“.

02.03.15 Zpráva Lifenews.

Domobrana LLR propustila zajaté ukrajinské dobrovolníky.
Dobrovolníci, kteří slíbili, že
odmítnou další  pomoc orgánům Kyjeva, po turné do zničeného Stachanova, se vrátí domů přes Charkov. Aktivisty ze Západní Ukrajiny domobrana zajala před dvěma měsíci, a po celou dobu strávili na území LLR. Zpočátku je Lugansk chtěl vyměnit za vojáky LLR, ale nyní je pustili bez podmínek.
Domobrana dobrovolníky posadila na autobus do Charkova. Muži přiznávají, že chtějí rychle vidět své blízké.

Osud zadržených účastní dobrovolnické mise se západní Ukrajiny pozorně sledoval korespondent LifeNews. Dříve filmový štáb navštívil ubytovnu bojovníků LLR u Lugansku, kde umístili zajatce a kontroloval podmínky jejich zadržení. Ukázalo se, že „v zajetí“ je čekala velká místnost, pohodlné postele a třikrát denně jídlo. Kromě toho, že domobrana organizovala hostům ze západní Ukrajiny volný čas a poslala je na prohlídku zničeného  Stachanova, kte každý den ostřeluje dělostřelectvo ukrajinské armády. Okolí města, které je jen 60 kilometrů od Luganska, za mnoho měsíců ostřelování se změnilo v trosky.
Tehdy ukrajinští dobrovolníci připustili, že tato prohlídka zásadně změnila jejich postoj k bojům v Donbasu a rozptýlila mýty, které jim poskytovala ukrajinská propaganda. Dobrovolníci se osobně přesvědčili o nepřítomnosti ruské armády a žoldáků z Kavkazu v řadách domobrany a lidském zacházení domobrany s válečnými zajatci“.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3486008-v-bruissele-nachalys-trekhstoronnye-perehovory-po-hazu

V Bruselu začaly třístranné rozhovory o plynu
Z Korrespondent.net dnes 17:58

02.03.15 Poslal Rostislav Antonov.

Byl jsem na frontě v místě nejbližšího styku domobrany Novorossii a ukrajinské armády v osadě Širokoje, nedaleko od Novoazovska.
Postavení Národní gardy
je viditelné pouhým okem, několik set metrů. Území, na kterém je domobrana je přehledné a je ostřelováno.
Samozřejmě je ostřelována i silnice, po které se dostanete na frontu. Příměří je tam velmi zvláštně chápané, a proto jsem tam jel obrněným vozem. Chci poznamenat, že obrněná auta Sberbank jsou velmi dobrá.

Přijeli jsme bezpečně, ale už na místě jsme se dostali pod palbu odstřelovače. Přesto si myslím, že jsme dojeli dobře. Podívali jsme se čím bojují bojovníci Ukrajinské národní gardy: francouzské obrněné transportéry, tanky, americké termokamery, polské obvazové balíčky. Technika zemí RVHP již došla. Je jasné, že Evropa pomáhá nejen slovy, ale skutky.
Širokino dobývali domobranci Semenovského praporu pod vedením Malého. Domobranci vyprávěli, že Národní garda a prapor Azov tak rychle opouštěli pozice, že zapomněli sundat z budovy administrativy nacistickou vlajku.
Obliba  nacistických znaků sehrála s důstojníky ustupujícího Azova krutý vtip. Velitelský jeep byl zastavenpamátníkem ruského vojákaosvoboditele Širokina.
Domobrana dohonila jeep a pobili nacisty. Ani jeden nepřežil. Nyní na této část bývalé Ukrajiny fašisté nejsou, to je prověřeno.
Teď
je na pozicích klid. Ukrajinská armáda sem stahuje těžké zbraně a techniku. Odvést něco se nechystá. Jak dlouho bude příměří, nikdo neví a ze dne na den se čeká na obnovení bojů„.

02.03.15 Zpráva Lifenews.

Velitel praporu „Azov“ naboural do pomníku hrdinů druhé světové války a byl zabit.
Havárii jeepu vojáků Národní gardy v obci Širokino domobrana označuje za velmi symbolickou. Velitel trestního praporu „Azov“ a jeho řidič se zabili při havárii terénního vozu při ústupu z obce Širokino. Auto narazilo do památníku hrdinů Velké vlastenecké války. Památník náraz vydržel a nezřítil se, ale dva ukrajinští vojáci byli zabiti na místě“.

Zde video: https://www.youtube.com/watch?v=vfmHJyA6DaE

02.03.15 ZprávaRusskoj Věsny.

„Spojené státy plánují umístit vojenské jednotky na Ukrajině. Americké úřady oznámily soutěž na dopravní služby na území Ukrajiny pro svůj vojenský personál „v rámci přípravy ukrajinské armády“. To oznamuje na internetových stránkách pro zadávání veřejných zakázek americká vláda. „Dodavatel poskytne veškeré vybavení, vozidla a personál nezbytné k zajištění dopravy, v souladu s podmínkami smlouvy“- citováno podle textu výběrového řízení. Dokument uvádí, že přeprava amerického vojenského personálu bude provedena z letiště ve Lvově do “ Mezinárodnío centra na podporu míru a bezpečnosti „(International Peacekeeping and Security Center — IPSC) na cvičišti Javoriv v regionu Lvov. Připomínáme, že několik měsíců před začátkem „ruského jara“ na Krymu, weby amerických vládních zakázek objednávaly rekonstrukci škol v Sevastopolu“.

 

Děkuji moc Erneste!

Mapy:

Ukrajinská:

Один украинский воин погиб за прошлые сутки: опубликована актуальная карта АТО - фото 1

Opolčenská:

https://i0.wp.com/warindonbass.ru/wp-content/uploads/2015/02/Karta-linii-fronta-24.02.15.jpg

Interaktivní komentovaná:

je z neděle, nikoli ze včerejška

Z informací komentátora:

 Na řadě míst fronty došlo k mnoha provokacím Kyjeva s cílem vyvolat reakci domobrany. A to i s použitím zbraní, které už by měly být dávno odstraněny z linie dotyku – těžké minomety, těžké klasické i samohybné dělostřelectvo. Nejhorší byla  situace na Doněckém letišti a v přilehlých obcích. Současně  s dělostřeleckou palbou jsou neustále  jejich pěšími jednotkami podnikány útoky na pozice  domobrany s  cílem je odtud  vytěsnit – třeba východní část Písků nebo radarová stanice na letišti, atd.

Horko je stále v Gorlovce. pro tu jako by klid zbraní neplatil i když intenzita palby je výrazně menší v době bojů. V bývalém Debalcevském kotli je  živo v obcích tzv. nové frontové linie, kam Ukrajinci vysílají diverzní skupiny.

Živo je i na Bachmutské silnici, protože tam se  Ukři snaží opět obsadit svůj bývalý 29. kontrolní bod.

Ovšem Ukrům se zde povedlo dobýt strategickou výšinu 179,5!!!!

Svou část přehledu dnes začnu v  Německu, potažmo v  Británii. Německý energetický koncern, který nutně potřebuje hotovost, aby snížil svou dluhovou zátěž  dokončil obchod  se  skupinou  Letter One ruského oligarchy  Michaila Fridmana. Sankce – nesankce. Prostě 5,1 miliardy  eur je  5,1 miliardy eur. RWE Fridmanovi prodá svoji dceřinou společnost  DEA, která soustředovala aktivity RWE v byznysu nafta /plyn. Do obchodu se ovšem namontovala  britská vláda, protože jeho součástí jsou také ropná a plynová pole u britských břehů a pro Brity je nepředstavitelné, aby  je exploatovali Rusové. Na druhé straně , až do uvalení sankcí  bylo pro ně představitelné, aby  stejná ruská naleziště   využívala britské koncerny jako BP… Zvláštní přístup k volnému obchodu. Britská vláda  nemůže obchod jako takový , překazit celkově. Může  však odejmout novému majiteli těžební licence. Docela jsem zvědav, jak to bude  dál. Jedna  věc je těžební licence, druhá pak vlastnictví pole. A britská vláda  jaksi potřebuje také  příjmy z daní.Tedy i z těžby uhlovodíků. 

Zdroj:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/02/trotz-eu-sanktionen-rwe-schliesst-deal-mit-russischen-investor/

U DWN dneska  zůstaneme trochu déle.

Polsko na kupuje  ve velkém německé tanky Leopard II. Kvůli ruské hrozbě. Němci dodají celkem 105 kusů nejnovější verze Leo II 2-A5 a  14 kusů staršího modelu 2-A4.

Dodejme, že Bundeswehr  má k disposici  celých 225 tanků,  ale spolková vláda vyhlašuje, že  bude také výrazněji zbrojit  uvědomí ruské hrozby.   Takže tanky  prý přikoupí. Nejméně několik tuctů. Přesné číslo není známo.

A co Británie? ta nyní krouží kolem sestavení rozpočtu ministerstva obrany pro příští rok. Američané totiž tlačí na Brity, aby  rozhodně  nelitovali peněz na  obranu. Dokonce  z pozice  nejvyššího americké armádního velitele – generála Odierna, který je náčelníkem spojených štábů. Američané by rádi viděli, aby  britská armáda  byla , tak jako v  Afghu nebo Iráku schopna se  svými divizemi stát bok po boku divizím americkým, jenže, jak prý se vyjádřil nejmenovaný americký vysoký oficír, momentálně to vypadá, že když budou Britové škrtat, tak příště  místo divize pošlou Američanům jen pluk nebo dokonce jen prapor.

Zdroj:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/02/gegen-russland-deutschland-liefert-kampf-panzer-nach-polen/

Zkrátka – válka a zbrojení je hodně  drahý špás!  Na jedné straně  Britové chtějí zabránit Rusům v těžbě  na britských nalezištích, takže  peníze pro státní kasu mínus. Na straně  druhé – podle Američanů by měli zbrojit proti Rusům. Já osobně bych to dělal za ruské peníze, být  britským politikem. Mít strach z Ruska je osobním náhledem každého. Ovšem peníze  jsou peníze a Rusové jinde, než v západní Evropě  svou těžbu u britských břehů finálně realizovat nebudou.

Ovšem dostalo mne to Polsko s tou touhou zbrojit proti Rusovi. Poláci si nedávno vzali velký úvěr na vyfinancování  kritického stavu jejich sektoru kampeliček, k tomu mají obrovské problémy  s financováním těžby uhlí ve ztrátových dolech, nicméně na tanky prachy mají…Zvláštní přístup.

Ještě zvláštnější ovšem má Ukrajina. Porošenko včera opět vyhlásil, že  chce mít armádu o 250 000 mužích. Ačkoli země  je  v technickém bankrotu. …

A ještě  hůře  je to s  ukrajinskou ekonomikou.  Jednou z jejích vlajkových sektorů byl vždy ocelářský průmysl. Nejen , že jeho kapacity  na opolčenské části Donbasu jsou nejspíš  zničené. Schází také koksárenské uhlí, bez kterého prostě nefunguje. Ale i kdyby tohle všechno bylo k disposici, tak…  tak je prostě průšvih – největší odběratel ukrajinských celářských výrobků – Rusko, prostě dalo na dovozy  od Porošenka stopku.

Pro Ukrajinu v podstatě neřešitelný problém. Ocelárenství je páteř její ekonomiky. Má největší nebo jedny z největších nalezišt železné rudy a speciálně rudy manganové. Má dostatek vhodného uhlí.  Jenže  sama  Ukrajina je schopna  spotřebovat nanejvýše 20% své produkce. S podmínkou, že její ekonomika  průmysl šlapou. Což rozhodně není ten případ.  Přidejme k tomu válku na Donbase a  ruské embargo. A všechno završil pád burzovních cen v Londýně pro ocelárenské výrobky, kdy cena například lednová cena pro ocel na výrobu trubek se zřítila  z lednových 480 $ v únoru na 290 $

Jsem zvědav z jakých peněz chce Porošenko tu armádu stavět.

Zdroj:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/02/ukraine-stahl-industrie-ohne-exporte-nach-russland-im-freien-fall/

No z jakých – prostě on má možnost rozprodat, co ještě ukrajinský stát drží. O černozemi už na Kose byla  řeč. Tak co dalšího? Například  přístav. Kosířský autor Gerd mne upozornil na následující článek

http://www.politnavigator.net/rasprodazha-ukrainy-ssha-nachalas-pervyjj-lot-port-pod-odessojj.html

kde se  píše, že Porošenko prodal Američanům, respektive investičnímu fondu «Siguler Guff & Company» přísa Iljičevsk.  Jeden ze dvou funkčních, které vlastně  ještě  Ukrajina má. . Tím dalším je Oděsa. Mariupol si, vzhledem k blízkosti fronty , můžeme klidně, jako funkční dopravní uzel, škrtnout!

Vedle přístavu se prý ještě  dá na Západ  prodat:

část chemického průmyslu, některé strojírenské podniky, půda, železniční sít a energetika…..

Jo , válka je drahá záležitost! Ovšem  Kyjev je na tom daleko hůř  než  oni přísloveční Zulukafři a jiní podobní, co vyměnovali kdysi zlato a  slonovinu za  zrcátka  a korálky. Ti přírodní, naivní lidé po tom obchodu měli alespon ty  cetky. Porošenkovi zbude jen totálně zničená a spálená země.   On potřebuje  peníze na to , aby mohl Ukrajinu ničit a pálit  dál…

Ekonomická situace Ukrajiny je opravdu tristní!  Vládní dluh podle  ukrajinského zdroje  U112 http://112.ua/ekonomika/gosdolg-ukrainy-po-itogam-proshlogo-goda-dostig-71-5-vvp-nacbank-198098.html

vzrostl o  40,5% meziročně!!! a dnes dosahuje už  71,4% HDP. to je tedy  skutečně mimořádný výkon těch, co zachranují Edino Ukrajinu…

Z U112 přidám ještě další dvě informace

Nejdříve tuhle, pro mne docela překvapivou  http://112.ua/ekonomika/uchastniki-gazovyh-peregovorov-v-bryussele-zavershayut-soglasovanie-itogovogo-dokumenta-istochnik-198137.html

že  prý v Bruselu velmi konstruktivně probíhají jednání mezi EU, Kyjevem a Moskvou o nové plynové dohodě , která by nahradila tu končící k 31.03.2015.

http://112.ua/ekonomika/v-rossii-zayavili-chto-po-prezhnemu-ozhidayut-ot-ukrainy-pogasheniya-dolga-v-3-mlrd-dollarov-198082.html

A  pak jednu, která zas  až tak překvapivou není / přesto, že jsem tipoval opak/ – Moskva  prý Kyjev oficiálně požádala, aby splatil letos  zpět úvěrovou tranši  3 miliardy  dolarů, která  letos maturuje.   Zvláštní na tom ukrajinském článku je rozpor ve vyjádřeních  ruského a  kyjevského ministerstva financí. To ruské, ústy samotného ministra říká, že Kyjev poprosil o restrukturalizaci dluhu, Kyjev tvrdí, že  se na Rusko s restrukturalizací ani neobrátili…

Jeden z nich nepochybně lže.

Je čas  se vrátit k domácím zdrojům.  Takže si dáme  dva linky na Parlamentní listy:

Nejdřívě tenbhle:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Souvislosti-ktere-netusite-Vsechno-souvisi-se-vsim-Ukrajina-prusvih-Merkelove-Iran-a-prunik-USA-tam-kde-se-to-Rusku-nelibi-364335

Parlamentní listy sumarizují poslední globálně politickou situaci ve světě  s ohledem na politiku Spojených států.    Aby tahle  mimořádně  specializovaná organizace dospěla k závěrům, která jste  si mohli dávno přečíst na Kose! Asi nejsme  tak úplně špatný , byt hodně mikroskopický server. Ale přečtěte  si ten stručný výtah ze  studie  Stratfors  sami.

Vedle  Stratforu bych chtěl přivést vaši pozornost  k velkému rozhovoru PL s analytikem Petrem Robejškem. Opět – náramné čtení.  Pro každého,  komu při slovech Rusko nebo Putin nenaskakuje okamžitě kopřivka a je schopen přemýšlet o souvislostech.Podotýkám, že Robejšek není , ani nějakým omylem tzv. Putinversteher a má jasně prozápadní a pro americkou orientaci.  Nicméně  ideologie mu nezatemnuje  schopnost myslet  a  činit logické závěry.  Pro mne klíčový  materiál dnešní svodky a  velmi lituji, že si Kosa pravděpodobně nikdy nebude moci dovolit oslovit autory jeho kalibru. Mít je, byla by pro mise Kosy naprosto naplněna.

Petra Robejška a jeho názory- je to náramné čtení – naleznete zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Docent-Robejsek-Pro-nasi-bezpecnost-odmitneme-akce-jako-byla-politika-EU-vuci-Ukrajine-Potrebujeme-rovnovahu-mezi-velmocemi-364259

Zajímavou zprávu jsem zachytil, bohužel bez dalšího komentáře  na Patrii.cz

14:41 Řecká vláda požádala dopisem ruskou protistranu o uvolnění embarga na potraviny pro řecké zemědělce. (Tass)

Už není pochyb o tom, že  pád cen ropy NEBYL součástí nějakého rafinovaného plánu americké vlády  ve spojení se Saudy proti Rusku ve spojení s jeho ukrajinskými aktivitami!  Nýbrž, že je prostě  velmi drsnou hrou Saudské Arábie o nastavení  produkce a  cen nafty na globálních trzích. A že  cílem jsou daleko spíše    američtí břidlicoví producenti než ruský medvěd. Nicméně  Saudové jsou tím více spokojeni čím více krve v jiných producentských státech poteče.

Dám sem citáty ze dvou článků na Patrii:

Nejprve tenhle:

Na straně nabídky vidíme naopak růst, a to zejména díky hydraulickému frakování v USA. K tomu musíme přidat zmenšující se sílu kartelu OPEC. Jeho cílem je zajistit stabilní ceny, které se budou držet nad cenami tržními. Tak vysoké ceny ale vedou k podvádění. Pokud má kartel fungovat, musí Saúdská Arábie jako jeho vůdce akomodovat zvyšování produkce u těch, kdo podvádějí. Jinak ceny ropy klesají. Saúdové pak ovšem čelí tomu, že se jejich podíl na trhu zmenšuje. Nyní se tak rozhodli, že svou těžbu snižovat nebudou a tím poslali ceny ropy do volného pádu.

Zdroj: http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2854240/shilling-pripravte-se-na-ropu-za-10-dolaru-za-barel.html

A pak tento:

Tři měsíce poté co Saúdská Arábie dala jasně najevo, že je připravena nechat ceny ropy volně padat se ukazuje, že strategie začíná fungovat. Američtí těžaři postupně omezují těžbu, přepracovávají investiční plány a ponechávají tisíce pracovníků ve stavu nečinnosti.

Kroky, které Saúdská Arábie učinila, jako vedoucí země OPEC, na zasedání 27. listopadu minulého roku s účelem ochránit svůj podíl na trhu se zdá, že již přináší kýžený efekt. Ceny ropy propadly na úrovně, které donutily jak americké, tak nečlenské státy OPEC omezit těžbu. Další kroky budou pravděpodobně učiněny na dalším zasedání OPEC v červnu.

Že strategie funguje, potvrzuje lehce rostoucí poptávka po ropě, klesající investice do další produkce a obecně se začíná objevovat nižší produkce. Tato změna je určitě k dobru.

Počet těžebních věží pro těžbu ropy v USA poklesl o 37 minulý týden na celkových 1019, což je nejméně od června 2011. Od pátého prosince bylo zatím pozastaveno 556 těžebních zařízení.

A velké společnosti typu Royal Dutch Shell Plc nebo Chevron Corp. oznámily osekávání nákladů na průzkum nových nalezišť ve výši téměř 50 mld. USD od prvního listopadu.

Zdroj. http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2854214/strategie-saudu-prinasi-prvni-ovoce-je-vykoupene-obetmi-na-vsech-stranach.html

Před necelým   měsícem  jsme napsal článek ohledně  ruské ekonomiky. Ve vztahu k sankcím, pádu rublu a cen ropy

Pár úvah o ruské ekonomice.

A mimo jiné jste tam mohli najít i tohle:

Dnes, alespoň já tak interpretuji výstupy z analýzy   Mezinárodní agentury pro energii (IEA),  je  spíše pravděpodobné , že  Saudi inkasují těžké ztráty proto, aby cenou bojovali proti nové  a nepříjemně  velké americké konkurenci, zaplavující  břidličnou ropou světové trhy! Chtějí to osladit hlavně Američanům a  jejich novým zdrojům, které jim nevyhovují!  Rus  je příjemný vedlejší produkt.

Ano, Rusko trpí dramatickým propadem cen  ropy. Bez debat. Dnes  se vyplácí těžit ropu tam, kde celkové náklady na její produkci a dopravu jsou  max. 45USD barel.  A  to tedy  rozhodně    naleziště  v Severním ledovém oceánu a podobných lokalitách nejsou! A nikdy nebudou. Tady  se cena  snadno vyšplhá na dvojnásobek. Jinými slovy –  ano Rusko bude nepochybně postiženo tím, že  nebude mít k disposici další zdroje  za ty , které budou dočerpávány. Nicméně – kdyby je mělo otevřené, tak co???  Trh je  s  cenami nafty  tak nízko, protože  je  NADPRODUKCE  ropy! Mělo by náklady,ale nemělo by výnosy!  Nebo by produkovalo za každou cenu. Se ztrátou.

Rubl se bezesporu propadl. Vlivem sankcí / otázkou je o kolik?/ a  samozřejmě  poklesem ceny  černého zlata. Tenhle druhý faktor je rozhodující.

Jenže  si opět dovolím tvrzení kacířské – k pádu rublu  by došlo i kdyby nebylo Ukrajiny, Krymu, sankcí a  války na Donbase!!!

A  rozhodně by nebyl o moc  menší, než ten, kterého jsme svědky! Jestli vůbec.Protože  k tomu propadu na ropě prostě dojít muselo. Břidličné technologie  se startovaly  dávno před ukrajinskou krizí. A jejich cílem nebylo dostat na kolena Rusko, ale odstranit fatální závislost US A na dovážených uhlovodících!!! Ještě před necelými dvěma roky /srpen 2013/ byly USA největším dovozcem ropy a  tudíž byly snadno zranitelné a vydíratelné.

Je nesporné, že projekt se  až překvapivě  dobře povedl. Tedy zatím. Nikdo ještě neví, jak budou frakovací technologie dlouhodobě  úspěšné a  v neposlední řadě, jak se snesu  s životním prostředím. A jak unesou tenhle saudský atak.

To je pro Rusy  v tuto chvíli celkem lhostejné. Jejich měna prostě trpí a nikoli málo. Jenže mým závěrem s kauzy  je, že by  se jim to přihodilo v každém případě!

Těší mne, že jste si to, co včera přinesly renomované ekonomické servery, jste si na Kose mohli přečíst už 12. února…

Myslel jsem, že se dnes obejdu už bez Němcova. Nemohu. Kosíř  JP mi posla  následující vtip:

Baví se Obama s Merkelovou o časových pásmech a jaký to přináší trable.

 Merkelová říká: To mi povídejte, jednou jsem volala japonskému premiérovi, chtěla mu poblahopřát ke zvolení

a v Tokiu byly 3 hodiny ráno, já ho vzbudila, no děsnej trapas…

A Obama povídá: „To nic není, to já volal včera Putinovi ať dá okamžitě vyšetřit tu vraždu Němcova a tam bylo tři hodiny před tím!“

 

Nebo že by to vtip vůbec nebyl? Jak by nasvědčoval screenshot z Wikipedie, který zveřejnil slovenský server Alexander Ivanovič  Možajev

 

Zdrojovou stránkou toho screenshotu je tato adresa:

https://ru.wikipedia.org/w/index.php?title=Убийство_Бориса_Немцоваoldid=68909813

Část MP:

Svodka od Ukrů:

Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

Jeden ukrajinský voják byl zabit během minulého dne: vydána aktuální mapa ATO.
02.03.2015, 13:07
http://obozrevatel.com/crime/97863-opublikovana-aktualnaya-karta-ato.htm

Informační a analytické SNBO Ukrajiny vydalo aktuální mapu zóny ATO na východní Ukrajině k poledni 2. března.

Podle úřadu, bylo za poslední den zoně ATO pozorováno největší napětí v oblasti obcí Avdějevka a Písky.

Pozice sil ATO byly více než 10 x ostřelovány ozbrojenci ručními zbraněmi, granátomety, minomety a dělostřelectvem. Také pracoval nepřátelský odstřelovač.

Kromě toho, v oblasti obce Luhanské, Artěmovského kraje, Doněcka, NVF ostřelovaly a pokusily se zaútočit na opěrné body sil ATO. Všechny útoky byly odraženy.

V této souvislosti se nezastavují dodávky značného množství zbraní a vojenské techniky z ruské strany přes rusko-ukrajinskou hranici v Doněcké a Luhanské oblasti

Tuto informaci potvrdil americký velvyslanec na Ukrajině Jeffrey Payette. Podle diplomata, mají Spojené státy důkazy o tom, že se ruští důstojníci a generálové účastní bojů na východě Ukrajiny.

„Víme, že Rusko využívá systémy moderních elektronicky naváděných raket třídy „země-vzduch“… Pravidelná ruská armáda se podílela na obsazení Debalceva … Rusko poslalo od prosince stovky a stovky kusů těžkých zbraní …“ – řekl Payette.

Také nepřítel provádí přesun těžkých zbraní a vojenského vybavení, především směrem na Mariupol.

V průběhu uplynulého dne jeden ukrajinský voják zahynul, 4 – byli zraněni.

* Dnes jsem marně  lovil a lovil nějaké zajímavosti z Ukropova, bojové informace kromě svodky SNBO žádné, stále jen Němcov už třetí den- Ukropové ho museli milovat..a různá jiná protiruská propaganda. Tedy něco málo co jsem našel nabízím dále.

Kolik vojenské techniky ztratila Ukrajina během ATO: detailní infografika.
02.03.2015, 12:03
http://obozrevatel.com/politics/89140-skolko-voennoj-tehniki-poteryala-ukraina-za-vremya-ato-podrobnaya-infografika.htm

Během doby ATO na Donbasu ukrajinská armáda ztratila asi 426 kusů vojenské
techniky.

Důkazem toho je infografika, připravená odborníky „Slovo a skutek“.

https://i0.wp.com/i.obozrevatel.ua/8/1692695/inner/523581.png

http://i.obozrevatel.ua/8/1692695/inner/523581.png

Mezi největší ztráty bojovníků je IL-76, 5 Mi-24 vrtulníků, 5 Mi-8 vrtulníků, 236 bojových vozidel pěchoty, 78 tanků, 42 houfnic různých ráží, a další.

Jak uvádí „Pozorovatel“, podle OSN za dobu vedení ATO na Donbasu bylo zabito více než 6000 lidí.

Dobrovolník prapor „Ajdar“ již neexistuje – Ministerstvo obrany.
02.03.2015, 10:46
http://obozrevatel.com/politics/74083-dobrovolcheskogo-batalona-ajdar-bolshe-ne-suschestvuet-minoboronyi.htm

Dobrovolný prapor „Ajdar“ byl přeformovaný na 24. samostatný úderný prapor pozemních jednotek VSU.

To bylo oznámeno v tiskovém centru ministerstva obrany Ukrajiny s odvoláním na generálního štábu VSU.

„Vzhledem k nutnosti právní úpravy o existenci dobrovolných praporů, stejně jako k prevenci protiprávních činností některých představitelů dobrovolných jednotek, bylo rozhodnuto generálním štábem, přeformování na bázi dobrovolných praporů bojových jednotek ozbrojených sil,“ – píše se v prohlášení.

„Z dobrovolnýho praporu „Ajdar“ byl vytvořen 24. samostatný úderný prapor pozemních jednotek, který je podřízen vojenské části A-1314″ – řekli v tiskovém centru.

Velení praporu provedlo pečlivý výběr vojáků, kteří se připojili do řad nového praporu.

Velitelem byl jmenován podplukovník Evgenij Ptašnik.

„Aby se zabránilo korupci, 24. praporu byl udělen nový identifikační kód“, – řekli na ministerstvu obrany.

Také v tiskovém centru uvedli, že je zatím v ozbrojených sílách Ukrajiny pouze jeden dobrovolnícký prapor – „Ajdar“.

Jak uvádí „Pozorovatel“, dříve vojáci praporu „Ajdar“ v Kyjevě demonstrovali u ministerstva obrany Ukrajiny – tak jak si byli jisti, že establishment obrany je chce rozpustit. Přitom, část praporu, kteří jsou v ATO na demonstraci nebyli přítomni a řekli že ji nepodporují.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.