Ukrajinská svodka ze dne 13.03.2015


https://vlkovobloguje.wordpress.com/ napsali Ernest,  MP, Mireček a vlk s přispěním dalších

Tuhle svodku, jsem, alespon, co se mé části týče, musel dělat už včera dopoledne. Protože  část odpoledne a večer byl rezervován rodinným aktivitám. Omlouvám se  tedy  těm, co mi cosi poslali do mailucokoli  odpoledne a večer, že jsem na to nereagoval, jakož i čtenářům, že  jsem nejspíš nezachytil vývoj v  druhé polovině dne.

Ernestova část- převážně  z opolčenskýcha  ruských zdrojů:

 Všechny texty bez uvedení zdroje jsou převzaty z   vk.com/strelkov_info

13.03.15 Poslal dopisovatel s volacím znakem „Stěp„.

„Ukrajinské síly útočily na domobranu u Doněcku. Ukrajinská armáda stahuje rezervy a připravuje se na nový útok. V regionu letiště Doněck k večerním vypukl boj s použitím minometů a granátometů. Vysoká intenzita palby svědčí o tom, že ukrajinská armáda se rozhodla získat zpět své dříve ztracené pozice a šla do útoku se cílem prorazit obranu domobrany. Aby se nedostala do obklíčení, domobrana spustila odvetnou palbu. U Ozerjanovky, ve směru na Gorlovku, okupanti prováděli ozbrojené provokace, které vyústily v přestřelku. Okraj Gorlovky se dostal pod palbu z nepřátelských minometů. Po několik dnů ukrajinská armáda stahuje síly k Avdějevce a Karlovce, k severozápadnímu okraji Doněcka. Tam přivezli obrněnou techniku, nákladní automobily s municí a proviantem. Z Kranoarmejska v noci jezdí směrem na Doněck tanky, BMP, MTLB a nákladní auta s mužstvem. Z Dzeržinska se narychlo evakuují okupační úřady moci a ukrajinská armáda se zakopává za Artěmovskem u Soledaru a Časov Jaru. To vše neodpovídá mírovým úmyslům, a vůbec se nepodobá rotaci.

13.03.15 Zpráva Alexandra Zacharčenka.

V rámci probíhající dobrovolné mobilizace v DNR se do domobrany denně zapisuje do dvou set lidí. Každý den přichází 100-200 dobrovolníků do armády. Vytváří se nové výcvikové roty, jednotky spolupracují v rámci rot a praporů. Jsme připraveni na jakoukoli akci v Kyjeva, nelžu. Je mezi námi silná nedůvěra k ukrajinské vládě, k její armádě, takže hlavním úkolem je výcvik. Více než čtyři tisíce lidí jsou připraveny v případě bojů,se stát bojovníky jednotek územní obrany. Tyto síly tvoří druhou obrannou linii DNR. Kromě toho se budou také tvořit další pravidelné střelecké prapory. Zkušenost z poslední kampani ukázala, válku vyhrá pěchota, ne technika. Mobilizace dobrovolníků v DNR začala 9. února. Očekáváme, že doplníme domobranu šesti novými brigádami. „

13.03.15 Materiál analytika Borise Rožina.

„Další exkluzivní materiál z debalcevského kotle. Úplný seznam konvenčního a raketového dělostřelectva od začátku zimního tažení roku 2015. Čísla jednotek, počty lidí, materiálu, dislokace, střelivo, ztráty. Dokument měl zůstat utajený až do roku 2020.

Original: http://ic.pics.livejournal.com/colonelcassad/19281164..

13.03.15 Poslal dopisovatel s volacím znakem „Samur“.

Bezpilotní letouny, létající na obloze nad Doněckem z ukrajinské strany, to není nic nového, ale v posledních dnech je jich mnohem více. Jen za světla 12. března počet ukrajinských dronů, které létaly ve vzdušném prostoru nad Doněckem je třikrát vyšší, než je počet těchto průzkumných zařízení, které byly pozorovány 11. března. Vypouštějí letouny na severní straně, a to především z oblasti Písků a Avdějevky. Bezpilotní letouny létají nad letištěm Doněck a rajony Kyjevskij a Kujbyševskij Doněcka. Kromě provádění průzkumných úkolů, se drony také používají k testování reakce nepřítele na vnější podněty. Častější lety dronů mohou svědčit, o přípravě strany, která je vypouští, k útoku. Do výzbroje americké armády nyní přicházejí nové modely bezpilotních prostředků, ale zatím jsou málo testovány v polních podmínkách. Zkušebním terénem pro tyto typy vojenské techniky může být fronta v Donbasu. „

13.03.15 Zpráva Eduarda Basurina.

Ukrajinská armáda 62 krát za den ostřelovala rezidenční čtvrti a osad DNR a pozice domobrany. V noci 26 krát ostřelovala pozice domobrany a předměstí Gorlovka, Jasinovaty, obcí Veseloje, Spartak, Širokino, šachtu Okťjabrskaja a Novolaspu. Ostřelování osad bylo provedeno i dělostřelectvem. Stříleli z BTR, BMP, protiletadlových zbraní, 120 mm minometů, automatických granátometů a z dělostřelectva ráže 152 mm. Za uplynulý den, v důsledku ostřelování, kolem 18:00, byl zabit jeden a zraněni dva příslušníci domobrany. Informace o obětech mezi civilními občany není. „

Zpráva domobrany:

„V noci ze dne 12 na 13 března cca 3 hodiny v centrální části města, někte Kramatorčany probudil zvuk výbuchu. Jeho síla byla taková, že byly spuštěny alarmy aut, zaparkovaných na dvoře, V Lugansku kolem 09:15 byly slyšet zvuky výbuchů a střelby. Zvuky přicházely z východní strany. Dnes do DNR přijede mimořádné humanitární konvoj z Ruska. 23 bílých nákladních vozidel přiveze 131 tun pomoci. Náklad se skládá z potravinových konzerv, paliva a stavebních materiálů„.

13.03.15. Přidali novináři.

„V Kyjevě demonstranti zablokovali Kreščatik. Dav je sveřepý a rozzlobený. Více než tisíc demonstrantů u budovy kyjevské městské správy zablokovalo Kreščaiyk. Účastníci požadovali rezignaci starosty Klička a snížení komunálních tarifů. Jak organizátoři protestu uvedli dříve „pochod bílých šátkůod úřadu starosty bude pokračovat u budovy kabinetu ministrů Ukrajiny a Národní banky Ukrajiny. Poradce ministra vnitra Anton Geraščenko již označil akci za zaplacenou a řekl, že pracuje na vytvoření mechanismů odpovědnosti za provedení protestních akcí. Koncem února, v mnohých obchodních supermarketech Kyjeva bylo zavedeno omezení na prodej sociálně významného zboží jednomu kupujícímu. Jeden kupující může dostat dvě lahve slunečnicového oleje, dvě balení pohanky, 3 5 kg mouky a stejně tolik cukru (v závislosti na prodejně) na chléb, rýži, brambory, maso a mléčné výrobky, dosud omezení nebyla zavedena, ale nabídka těchto potravin v mnoha obchodech výrazně poklesla. „

http://vk.com/video-57424472_171298920?list=fd40307792a9922910

http://korrespondent.net/ukraine/3490547-hpu-obiavyla-v-rozysk-eks-chlenov-schetnoi-komyssyy-rady

GPU oznámila pátrání po bývalých členech sčítacího výboru Rady
Z Korrespondent.net dnes 16:51
Pět bývalých členů
sčítacího výboru bylo obviněno kvůli „diktátorským“ „zákonům.
Generální prokuratura oznámila
pátrání po bývalých lidových poslancích Nejvyšší Rady, členech sčítacího výboru Vladimírovi Demidkovi, Andreji Pinčukovi, Stanislavovi Skubaševském, Jaroslavu Suchém a Alexandrovi Zubčevském v případu „zákonů 16. ledna„.
„Během přípravného trestního řízení zahájené
ho pro organizaci a provádění hlasování v parlamentu 16.1.2014 v Radě bylo Generální prokuraturou 26.2.2015 a 03.3.2015 sděleno podezře ze spáchání trestného činu podle části. 2 článku 364, odst. 2 článku 366 trestního zákoníku Ukrajiny, bývalým poslancům a členům sčítací komise Demidkovi V., A. Pinčukovi, Skubaševskému S., Suchému Ja., a Zubčevskémuy A. „- píše se v prohlášení.

V GPU řekli, že vzhledem k tomu, že bývalí poslanci se nedostavují k vyšetrovateli, vyšetřovatel po nich vyhlásil pátrání.
„Pokud se v blízké budoucnosti se t
ito podezřelí nedostaví k vyšetřovateli, obrátí se GPU na soud o povolení k jejich zadržení a předvedení k soudu.
Dříve, 10. března
GPU sdělila podezření někdejšímu poslanci frakce Komunistické strany a tajemníkovi sčítací komise Nejvyšší rady Ukrajiny VII svolání Sergeji Gordienkovi ze zneužívání moci a padělání při vytváření „diktátorských zákonů“16 ledna.
Brzy však vyšlo najevo, že Gordienko zaplati
l kauci ve výši asi 100 tisíc hřiven, a odešel z vazby.
Připomeňme, „zákony 16. ledna“ značně omez
ily shromáždovací činnost a zjednodušily právní dopad na aktivisty. Podobné zákony existují v mnoha zemích v Evropě a ve Spojených státech.

13.03.15. Zpráva novináři.

„Důl Zasyadko podle stanného práva se stává vlastnictvím DNR, a peníze z prodeje uhlí budou použity ke kompenzaci rodinám obětí. Alexander Zacharčenko nařídil zaplatit rodinám zabitých v dole Zasyadko odškodnění ve výši 5-letého výdělku horníka. Zacharčenko řekl že zaznamenal za noc 62 ostřelování z pozic ukrajinských vojáků. V noci byly 26 krát ostřelovány pozice domobrany DNR. „

13.03.15 Poslal Alexander Žilin.

„Situace je velmi obtížné. Musíme si přiznat, že všechny zpravodajské údaje ukazují intenzivní přípravy na válku. V současné době začal výcvik ozbrojených sil Ukrajiny v blízkosti Donbasu. Kde je logika, ptám se? Zrovna nedávno ukončili skutečné boje a hned poté začnou cvičení – proč? Odpověď je jednoduchá: vyhlásí výcvik součinnosti akrytím“ těchto cvičení jen napumpují na území vojenskou techniku, munici a jiné prostředky k zajištění rezervy pro další bojové střetnutí. Stejně to dělají Američané v pobaltských státech. Do Litvy a Lotyšska honí svoji obrněnou techniku. Tři tisíce bojovníků ze dne na den dorazí do Lotyšska. Připravují se vojenské složky celé řady evropských zemí, aby dali pocítit Rusku, že kdyby něco, mohou na nás udeřit z boků“.

http://korrespondent.net/ukraine/3490531-separatysty-zaiavliauit-o-nachale-postavok-uhlia-ukrayne

Separatisté hovoří, o začátku dodávek uhlí Ukrajině
Z Korrespondent.net dnes 16:25


V DN
R řekli, že již dodali Centerenergo 5000 tun uhlí a dostali za ně peníze.
V
samoprohlášené DNR uvedli, že začali dodávat uhlí na Ukrajinu. To prohlásil „náměstek ministra pro uhlí a energetiku DNR“ Alexander Potapenko, hlásí informační zdroj separatistů DAN.
„Včera naše železnice 
dodala „Centrenergu“ 5000 tun a dostala za to zaplaceno – 5 milionů hřiven předplaceno, dnes jsme poslali 29 vozů druhé tranše. K večeru očekáváme 10 milionů hřiven platby za tuto dodávku“ – řekl.
Podle něj, “
ve skladech je více než 600.000 tun uhlí jak energetické, tak koksovatelné„.
Máme povinnost, dokud s „Centrenergo“ nemáme účty, budeme žít z těchto peněz (zaplacených předem – pozn.), Máme v plánu dodat pro tuto společnost objem cca 100.000 tun – někde v rozmezí do 130 milionů, „- řekl Potapenko.
Korrespondent.net
se nepodařilo získat komentář o dodávkách uhlí od separatistů ani od Centerenerao ani od Ministerstva energetiky a uhelného průmyslu.
Připomeňme,
že na separatisty okupovaných územích Donbasu je asi 60% dolů na Ukrajině. Mno z nich v průběhu války byly zastaveny nebo zaplaveny, přestaly fungovat. Ve stejné době, pod kontrolou separatistů byly sklady s uhlím, podle některých odhadů čtyři miliony tun vytěženého uhlí.
Poznámka: dříve v DNR uvedli, že jsou připraveni dodávat uhlí na Krym. Separatisté také řekl
i, že mají v úmyslu prodat uhlí ukrajinským úřadům.

Kromě toho ukrajinská strana a pozorovatelé OBSE hlásili vývoz uhlí z Donbasu do Ruska.

http://korrespondent.net/world/russia/3490511-rossyia-predstavyt-oon-doklad-o-voennykh-prestuplenyiakh-v-ukrayne

Rusko předloží zprávu OSN o válečných zločinech v Ukrajině
Z Korrespondent.net dnes 15:40
Uvádí se, že údaje o zprávě byly shromážděny od srpna loňského roku do ledna 2015.
Zpráva o válečných zločinech na Ukrajině bude
předložena Radě OSN pro lidská práva, řekl v pátek náměstek ministra Ruské federace Sergej Ordžonikidze.
Uvádí se, že údaje zpráv
y o „válečných zločinech ukrajinské bezpečnostní služby: mučení a nelidského zacházení“, byly shromážděny od 25. srpna 2014 do 20 ledna 2015, vyslechnuto bylo asi dvě stě lidí.
„Jsem rád, že v blízké budoucnosti Ma
xim Grigorjev pojede do Rady pro lidská práva s touto zprávou, já si myslím, že má i další údaje, a ukáže veřejnosti skutečnosti, které vzbuzují strach normálních obyvatel a nutí k zamyšlení, zd podporovat ty, co ty hrůzy páchají„- řekl.

13.03.15 Zpráva z okupovaného Charkova.

„Vlastenci Ukrajiny“ v Charkově zavraždili rodinu, včetně dětí. Vojenská prokuratura charkovské posádky Centrální oblasti Ukrajiny poslala soudu obvinění proti proti pěti vojákům praporu územní obrany, kteří spáchali zločiny proti civilnímu obyvatelstvu. Oznámil to starší prokurátor úřadu vojenské prokuratury, kapitán justice Alexander Govorušak. „Vojáci praporu se vraceli z dovolené k vojenské jednotce v oblasti ATO. Projížděli Charkovem soukromým autem a požívali alkoholické nápoje. Je zjištěno, že násilím vzali auto německého občana, zmocnili se jeho majetku, peněz a dokladů. Jeden z vojáků provedl dva dokonané pokusy o vraždu čtyř lidí a mladé dívky – 7 leté v Charkově a ještě dvou jiných lidí – v charkovské oblasti. Při zadržení bojovník měl u sebe nebezpečná narkotika„. Podle něj shromážděné důkazy umožňují obžalovaným uložit skutečné tresty. Může dostat od 7 do 10 let vězení, nebo pro závažné trestné činy – 10 do 15 roků ve vězení, nebo doživotí. Jak je známo, mezinárodní organizace pro lidská práva opakovaně upozorňovaly na mnoho válečných zločinů spáchaných vojáky dobrovolnických praporů, včetně únosů, mučení a popravy rukojmích, jakož i civilního obyvatelstva. „

13.03.15 Přidal Roman Nesterenko.

„Náš zdroj v ukrajinské armádě tvrdí, že v posledních několika dnech se zástupci SBU, vyslaní z rozkazu Nalivaenka téměř do všech jednotek ozbrojených sil Ukrajiny a Národní gardy, provádí ideologickou indoktrinaci mužstva, tvrdí, že „prezident Putin je mrtev, a USA se chystají vstoupit do války“. Kromě toho v jednotkách ukrajinské armády v oblasti Luhanska záměrně šíří informace, že většinu z praporu „Aydar“ přeplatila FSB (!), a ten přešel na stranu separatistů.

Podobné zpracování mužstva je účinné pouze v krátkodobém horizontu (a pokud se najednou Putin ukáže lidem?), spolu s v posledních dnech zaregistrovaným pohybem velkého množství techniky a živé síly  ukrajinské armády a národní gardy poblíž Lugansku, naznačují, že v nejbližších dnech se ukrajinská armáda připravuje alespoň převzít plnou kontrolu nebo zničit prapor „Ajdar“, jehož bojovníci si dovolili veřejně vyjádřit nespokojenost s velením ATO – a dokonce i v centru Kyjeva; či jako maximum – přejít do dalšího „rozhodujícího“ útoku. Tentokrát ve směru Lugansk.
Zdroj uvádí, že,
jak se zdá, že velení ATO interperetovalo jisté neúspěchy domobrany LLR (ne příliš úspěšný útok v Popasnoj v době obléhání debalcevského kotle) jako důkaz, že v Lugansku ukrajinská armáda může zaútočit na slabšího soupeře. Zjevně však ignoruje skutečnost, že s obsazením Debalceva, spojení mezi ozbrojenými silami DNR a LLR významně vzrostlo, vzhledem k tomu, že nejdůležitější železnice a silnice z Doněcka do Luganska prochází Debalcevem a jsou pod kontrolou Domobrany Novorossii. A teď dělostřelectvo, motorizované a tankové jednotky MO DNR přijdou na pomoc Lugansku do několika hodin.
Opět doporučujeme ukrajinsk
ým chlapcůmutíkejte, dezertujte, nebuďte kanonenfutrem oligarchů, kteří se snaží zůstat na vodě a u moci i za cena divokých válečných zločinů „.

Díky Erneste!

Část MP – převážně z ukrajinských zdrojů:

 Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

Radikálové navyšují své síly na přední linii fronty: mapa ATO.
13.března 2015, 14:50
http://obozrevatel.com/crime/98532-opublikovana-novaya-karta-zonyi-ato.htm

V oblasti protiteroristické operace na Donbasu, ruskem podporovaní teroristé pokračují v posilování svého seskupení ve všech hlavních oblastech demarkačních linii. Bojovníci provádí přesun sil a vojenského techniky, včetně protiletadlových raketových systémů.

To dne 13 března oznámil na briefingu mluvčí ATO Andrej Lysenko.

Podle něj, ruské teroristické vojska pokračují ve vojenském výcviku personálu.

Ve své zprávě řekl Lysenko, že za poslední den nepřítel ostřeloval pozici ukrajinských vojáků v oblasti ATO 58 x a dvakrát – osídlená místa. Bylo zaznamenané použití nepřátelského dělostřelectva a obrněných vozidel proti našim jednotkám.

„Nejnásilnější boje probíhaly u obce Širokino pod Mariupolem a v obci Písky nedaleko Doněcku, nedaleko obce Starognatovka, Volnovašského okresu, Doněcké oblasti, se ozbrojenci pokusili zaútočit na naše opevnění, útok byl odražen. Dnes, po půlnoci byly zaznamenány dvě ostřelování naších pozice v blízkosti obce Písky, to se oběšlo beze ztrát, „- řekl Lysenko.

Poznamenal také, že stažení těžkých zbraní radikálů z demarkačních linii je jen demonstrativní: technika NVF rotuje v kruhu, nebo se skrýva v průmyslových oblastech velkých měst a vzdálených objektech pro zemědělské účely.

Mluvčí ATO připomněl, že stažení těžkých zbraní pod dohledem pozorovatelů SMM OBSE , je jedním ze základních požadavků Minských dohod, které Ukrajina striktně dodržuje.

Lysenko řekl, že za poslední den byly pozorovány 4 nepřátelské BPL letící v blízkosti Stanice Luhanské a Širokina.

Poznamenal také, že během posledního dne oběti mezi ukrajinských vojáky nejsou, dva byli zraněni.

Jak uvádí Pozorovatel“, samozvaný „vice-mluvčí“ tzv Národní rady teroristické organizace „Doněcká lidová republika“ Denis Pušilin, ve formě ultimata, řekl, že Nejvyšší rada musí do 14 března rozhodnout o udělení zvláštního statusu některým regionům Doněcké a Luhanské oblasti.

* Jak se zdá ani dnes Lysenko, příliš inspirace nepobral, tak si pro svou svodku musel zajít na Cassada a v podtatě opisuje co tvrdí Rožin: nepřítel nestahuje -nepřítel točí svou techniku v kruhu. To britšti experti, s jejich 42.000 ruských vojáků, to jsou jiní frajeři..!
Zdá se že taktika rotací techniky se takto bude provozovat, až do zahájení dalších bojů.

Teroristé se připravují k aktivnímu útoku – ex-zástupce velitele generálního štábu.
13.března 2015, 16:59
http://obozrevatel.com/crime/58619-terroristyi-gotovyatsya-k-aktivnomu-nastupleniyu-eks-zamglavyi-genshtaba.htm

Údaje SNBO o aktivizaci ozbrojenců podél celé hraniční čáry mohou naznačovat přípravu aktivního útoku. Ten může začít v jakémkoliv okamžiku. To v exkluzivním komentáři „Pozorovateli“ řekl bývalý zástupce náčelníka štábu Igor Kabanenko.

„Nemyslím si, že to je děláno k zastrašení. Je to spíše aktivní příprava na útočné operace, kdy může dojít k ofenzívě – je obtížné říci. Spustí se, až budou vytvořené seskupení, až dojde k dokončení procecu jejich zabezpečení. Bohužel, kdy se to stane – nemohu říci, „- řekl Kabanenko  Informačně-analytickému centru SNBO.

Připomeňme, že 13. března mluvčí SNBO Andrej Lysenko sdělil, že Ruskem podporovaní
teroristé nadále posilují své skupiny ve všech hlavních oblastech demarkačních linii, provádějí přesuny svých sil a vojenské techniky, včetně protiletadlových raketových systémů.

* Zdá se že v Ukropovsku se probudili a poněkud se zpožděním, vydali článek o tom Semeněnkově „maléru“ s falešnými fotkami ruské techniky.Jako námět použily článek amerického BuzzFeed z 13 února.

Skandál v USA: Ukrajinská delegace v čele se Semenčenkem ukázala senátorům  falešné fotky „z Donbasu“.
13.únor 2015, 20:23
http://obozrevatel.com/crime/38295-v-ssha-razgorelsya-skandal-iz-za-falshivyih-foto-s-donbassa-pokazannyih-v-senate.htm

Ve Spojených státech se rozhořel skandál, kvůli pravosti fotek, které ukrajinská delegace, v čele s poslancem „Samopomochі“ a velitelem praporu „Donbas“, Semenem Semenčenkem v prosinci 2014 ukázala, americkým senátorům během své návštěvy Spojených států.

Přiložen link na BuzzFeed :
http://www.buzzfeed.com/rosiegray/heres-the-ukrainian-delegation-that-gave-misleading-photos-t#.hcoJ8zo2V

** V podstatě se v článku píše to samé co již dříve Kosa zvěřejnila i s fotkamio návštěvě „Kosti“ Semenčenka v USA a jak jím tam předložil staré fotografie z r. 2008 z Gruzie, plus další archivní materiály a vydával je za ruská vojska na Donbasu.

No, ukropům to chvíly trvalo než toto sousto strávili a až teď vydali článek na toto téma.

NBU poprvé po po několika dnech snížila kurz hřivny.
13.března 2015, 13:59
http://finance.obozrevatel.com/business-and-finance/06381-nbu-ponizil-kurs-grivni.htm

Národní banka Ukrajiny v pátek 13 březen snížila kurz hřivny o 6 centů na 21,62 hřivny za jeden dolar.
 
To píše oficiální internetová stránka regulátora.
 
13. března Národní banka stanovila následující oficiální směnné kurzy:

2161.6059 UAH za 100 dolarů
 
2294.1123 UAH za 100 eur
 
3,5460 UAH za 10 rublů
 
Jak uvádí „Pozorovatel“ ve čtvrtek 12. března, byl kurz NBU hřivny beze změny.

Přídavek z Cassadu :

Příběhy z Velikoanadolského lesa.
http://colonelcassad.livejournal.com/2086738.html
12. března 12:55

Pokračování na téma http://colonelcassad.livejournal.com/2078634.html fiktivního odvodu dělostřelectva a těžké techniky VSU za účasti statistů z OBSE.

http://ic.pics.livejournal.com/colonelcassad/19281164/549469/549469_1000.jpg

UPD: Více na toto téma.
Včera, 11.3.15 v obcích Mirnaja Dolina a Loskutovka (LNR), pod dohledem VSU stahovali SAU. Místní obyvatelé uvádějí, že se SAU, s průměrem hlavně „jako kbelík (pravděpodobně 152 mm samohybná děla 2S3 „Akacia“), vrátily a byly rozmístěné v těchto vesnicích, bezprostředně po odchodu pozorovatelů OBSE. K žádnému stažení těžkých zbraní VSU nedošlo. Zřejmě se připravuje skryté hromadění sil.

http://ic.pics.livejournal.com/colonelcassad/19281164/549777/549777_600.jpg

UPD: Pokračování.

Elizavetovský les. (místo „Lesní Chata“)

11.3.Kromě obrněné techniky nepřítele stojící tam již dříve a přesunuté z Velikoanadolského lesa (před kontrolou OBSE) v průběhu dne, došla dodávka paliva, byla zesílená ochrana celého území lesa, doplněna o BMP-2, přivedené oklikou kolem obvodu lesa. Jakýkoliv pohyb místních obyvatel je zakázán.

PS. Obecně platí, že v případě obnovení nepřátelských akcí, bude vhodné tuto plochu pokrýt.

Dobrovolníci z Jekatěrinburgu jedou do Novorossie.
http://colonelcassad.livejournal.com/2086913.html
12. března 14:11

http://s.66.ru/localStorage/collection/cb/d4/d2/09/cbd4d209_resizedScaled_659to439
.jpg

Dobrý příběh na téma otázky – přijížději-li další dobrovolníci bojovat z Novorossii.

Asi 50 Uralců odjelo do DNR pod záštitou speciálních sil veteránů.

Vystrojení, modlidba a kozácký rituál. Z Jekatěrinburgu na Donbas vyrazila skupina dobrovolníku, příbuzní a přátelé je doprovázejí na železnici – směr jiho-východ Ukrajiny.

Video s bojovým tancem skupiny : https://www.youtube.com/watch?v=zKuVncftqHY

(* pozn.,článek pro Kosu zkrácen)

+ 2 zajímavá videa :

Reportáž „TV Novorossie“ z Fronty:

Písky –  podle sčítání lidu v roce 2001 zde žilo 2160 lidí. Dnes se v Pískách nacházejí pozice kyjevských karatelů, obydlí jsou téměř zcela zničená a obyvatelé opustili vesnici.

https://www.youtube.com/watch?v=p-eeoeS6Zr8

Dopis prezidentovi.
http://el-murid.livejournal.com/2295206.html
12-Mar-2015 17:48

Ukrajinská armáda potřebuje od Porošenka přijmout personální rozhodnutí, ohledně
nadřízeného vojenského velení, které je zodpovědné za katastrofu v Debalcevu. Ta je, podle jejich názoru, mnohem většího rozsahu, než ta dřívější Ilovajská katastrofa.

Video Life News :
Ukrajinská armáda požaduje propustit jeho generály.
https://www.youtube.com/watch?v=3KICjGUgq-Q

Díky MP!

Mirečkova  část – zpráva OBSE:

Stručný překlad a přehled hlavních informací Speciální Monitorovací Mise OBSE naUkrajině  dle informací obdržených do 11. Března 2015 18:00

(http://www.osce.org/ukraine-smm/144511)

Speciální Monitorovací Mise (SMM) společně s představiteli Spojeného Centra pro Kontrolu a Koordinaci (JCCC) a Mezinárodního Výboru Červeného Kříže podnikly návaznou návštěvu Doněckého letiště. Po příjezdu byla SMM svědkem jak „záchranářská služba DLR“ společně se zajatci (ukrajinskými) vyprošťuje těla vojáků Ukrajinských ozbrojených sil. SMM byla svědkem toho jak tři lidé DLR a dva zajatci vyprošťovali těla ze zničeného BVP. Jeden ze zajatců tvrdil že byl s posádkou zničeného BVP v době jeho zničení. V blízkosti vstupu do nového terminálu SMM slyšela 13 dávek z lehkých zbraní přicházející ze severovýchodu, severozápadu, jihojihozápadu a východu. SMM také slyšela 52 explozí přicházejících z jihu, severovýchodu, západu, severu, jihozápadu a severozápadu o přibližné vzdálenosti 4,5 km. Kvůli silnému větru nebyla SMM schopna určit typ zbraní které byly použity ani přesnou vzdálenost původu či to jestli střelba byla vedena směrem k či od SMM.

Mireček: To spojené centrum je v originále „Joint Centre for Control and Coordination (JCCC). Snažil jsem se o téhle organizaci něco najít ale bohužel nic moc. Mělo by to být společná „komise“ ve které jsou představitelé Ukrajinců, LLR, DLR i Ruské Federace a měla by kontrolovat dodržování příměří. Bohužel jsem nenašel žádné oficiální informace o její náplni a pravomocích, jenom mnoho zpráv o různé spolupráci JCCC s OBSE.

U checkpointu blízko vládou kontrolované osady Písky SMM slyšela zhruba 20 příchozích minometných a dělostřeleckých granátů. Velitel ukrajinských vojáků sdělil, že DLR  provádějí bombardování ze směru od letiště. Tento velitel pak SMM zavedl ke kráteru od minometného granátu, který zde dle slov velitele dopadl před dvaceti minutami. SMM zaznamenala poškození a zbytky minometné střely.

U DLR kontrolované obce Mičurino, méně než 15 kilometrů od linie dotyku, SMM zpozorovala 4 těžké tanky ráže 125mm v oblasti města.

Mireček: Když jsem se koukal na mapu této obce a jak daleko je od linie dotyky došlo mi že DLR by neměla dle Minsku 2 mít v oblasti „výběžku“ směrem k Mariupoli prakticky žádnou těžkou techniku. To mi přijde tak drsné, že pochybuji že by tohle DLR měla v plánu dodržet a myslím si, že budou mít techniku nejenom v těch malých oblastech „výběžku“ kde ji mají dle dohody mít.

Ze své pozice na vrcholu kopce na východní periferii vládou kontrolovaného Berdianske, od zhruba 6:40 do 13:45 SMM slyšela intenzivní výměnu palby, zahrnujících palbu těžkých kulometů, lehkých střelných zbraní i tankovou a minometnou palbu různé intenzity. Celkem SMM slyšela více než 100 (82mm a 120mm) vystřelených minometných střel většinou pocházející ze severu a severoseverovýchodu od jejich pozice a 4 ze západu. Více než 40 tankových střel ze severoseverovýchodu a východu a mnoho střel z těžkých kulometů, automatických granátometů a dalších lehkých zbraní taktéž ze severoseverovýchodu. SMM odhaduje, že k většině palebné výměny během tohoto pozorování došlo v oblasti Shyrokyne.

Mireček: Ten kopec, na kterém byli je dle map nejspíš přímo na západ od Šyrokyne. Na tomto kopci byla SMM i předevčírem kdy dokázala odhadnout, že většina palby směřovala od vládních sil. Je zvláštní že ze včerejška už udává jenom směr který ukazuje na palbu z východního cípu Šyrokyne, který je předpokládám pod vládní kontrolou (pokud opolčení nevytlačilo Ukrajince což je velmi nepravděpodobné dle včerejší OBSE svodky)

SMM navštívilo již podruhé tři ukrajinské úložiště těžkých zbraní v Doněcké oblasti a pozorovala celkem 10 raketometných systémů (122mm), 5 minometů (122mm), 4 samohybné houfnice (152mm), 6 Uragánů a 22 tažených houfnic (152mm). SMM potvrzuje že lokace jsou za dohodnutou linie pro stažení techniky. Dále provedla kontrolu dvou úložišť v Záporožské oblasti kde SMM zkontrolovaná technika odpovídala minulému stavu.

SMM UAV (drony) provedla operační let na kontaktní hranici. Během letu UAV zaznamenala při přeletu nad čtvrtí Spartak města Doněck probíhající bombardování několik set metrů severovýchodně od Doněckého letiště. Nad obcí Písky UAV zaznamenalo velmi čerstvé znaky bombardování civilních budov, které ještě hořeli od způsobené palby. Jeden tank a tři obrněná vozidla pěchoty (APC) byly zaznamenány v oblasti. V Ilovjisku UAV získalo záběry něčeho, co vypadalo jako náklad vykládaný z vlaku na 14 vojenských náklaďáků. Dále bylo pozorováno několik vládních, DLR a LLR checkpointů, z nichž některé vypadaly opuštěné a několik tanků a obrněných vozidel pěchoty (zase těžko říct jestli tím SMM myslí BVP nebo jenom nějaký obrněný auto ala Hummer)

V LLR obci Sverdlovsk jedna žena upozornila SMM na to že její syn pracující dříve na hranici byl 7. března zatčen a zavřen vojenskou policií (Komendatura). Komendatura toto SMM potvrdila s tím, že zatkla 10 bývalých pohraničníků, ale nebylo proti nim vzneseno obvinění, jsou „ve vyšetřování“ a SMM nebylo dovoleno s nimi mluvit.

SMM ověřila mediální zprávu o explosi v noci na 10. Března na železniční trati poblíž Chuhuiv. Zpráva byla potvrzena.

V Oděse byla SMM přítomna demonstraci organizované Pravým Sektorem před budovou regionálního ministra vnitra. Účastnilo se zhruba 100 aktivistů (hlavně muži různého věku), situaci monitorovalo asi 140 policistů. Jeden z účastníků, který se představil jako velitel oděského Pravého sektoru, obvinil policii z neplnění jejich povinností chránit občany (kdy dle SMM měl na mysli události z loňského května). Mluvčí Oděské policie odpověděl, že zmíněné květnové události jsou stále ve fázi vyšetřování a tak je nemůže komentovat.

Mireček: Pravý sektor se stará o vyšetření Oděského masakru v domě odborů? Nebo snad hrozí policii, aby nezkoušeli dopadnout skutečné viníky masakru? Tohle nějak nechápu …

SMM byla informována policii, že ve Lvově policie našla nevybuchlý granát v kontejneru na odpadky na jedné z hlavních ulic.

 

Díky Mirečku!

Mapy:

Ukrajinská:

Боевики наращивают свои силы по всей линии фронта: карта АТО - фото 1

Opolčenská:

Interaktivní komentovaná:

nenašel jsem.

Vlkova  část:

Začnu  na Parlamentních listech.

Hodně  z nich cituji, protože  ten , kdo je tvoří, je podle mne, většinově  dělá dobře. Snaží se různost pohledů, pokud  dělají vlastní věci, ale hlavně  – z ostatního zpravodajství většinou dost dobře  vytahují ty nejzajímavější kousky, takže  čtenářům, co nemají nekonečně  času, velmi usnadnují výběr po čem jít.

Ovšem i Parlamentním listům se čas od času povede  dokonalý  zmetek. Určitě  se tak stalo včera, když  lepili dohromady tenhle titulek

Bil manželku, proháněl ženské, chlastal, byl tlustý, a ještě něco mnohem horšího. Pravda o Putinovi dle německých dokumentaristů

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Bil-manzelku-prohanel-zenske-chlastal-byl-tlusty-a-jeste-neco-mnohem-horsiho-Pravda-o-Putinovi-dle-nemeckych-dokumentaristu-365998

v doprovodném článku  se opírají o text  jakéhosi Alexandera J. Motyla, zveřejněný ve  World  Affairs – http://www.worldaffairsjournal.org/blog/alexander-j-motyl/has-putin-lost-germany

Ten Motylůuv  text pro mne není ničím, než klasickým mediálním průjmem. A PL si v  tomto případě umanuly zkoumat zbytek Motylovy duševní stolice. Ačkoli   při troše práce měly  zaděláno na velmi pěkný  materiál nad substancí, která v  ČR není známa. Tou  substancí, kterou se pojímá  Motyl a následně  i  PL, je  45-ti minutový film německé veřejnoprávní  televize  ZDF  o Putinovi a jeho cestě  životem.

PL, místo toho, aby  si pořad  vyhledaly  v archivu ZDF, přehrály a došly k nějakému vlastnímu  pohledu na věc, tak prostě  jen exhibují nad Motylovym blábolem, který si z toho dokumentu, který byl dělán opravdu pečlivě, vzal jen snadno uchopitelný bulvár -Putin chlastal, bil ženu, když na něj jsou atentáty, tak má prostě spoustu nepřátel,  je to zakomlexovaný zákrs a vůbec – potřebuje  si léčit komplexy…

Mno! Samozřejmě, že  takovýhle  matroš  by vlka  zajímal i bez těch Motylích blábolů.  Najít ho v archivu ZDF  byla  hračka. Sděluji to redakci PL pro příště. Pro vás  je link zde:

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/2341864/Mensch-Putin%2521?bc=sts;suc&ipad=true#/beitrag/video/2341864/Mensch-Putin!

Jestliže  máte  hlubší zájem o politiku, 3/4 hodinky  času a  umíte dostatečně německy, neváhejte. Nečtěte  dál a udělejte  si naprosto nezávislý  vlastní závěr.

Nemám sebemenší zájem dělat  některému politikovi PR  a necítím nutnost tak činit ani u Putina. Ale  jsem rozhdoně ZDF  vděčen, že  ten film dali, z veřejně dostupných a i polodostupných zdrojů , dohromady. Řekl bych, že drtivá většina z nás  toho, o jednom z nejmocnějších lidí planety  ví, po hříchu, daleko vméně, než by vědět  měla. Fakt jsem si těch 45 minut užil.

Putin  rozhodně neprožil život žádného mamánka.  Dále je jasné, že  vždycky  uměl být ve správný čas  na správném místě  a uměl se orientovat. V kostce – z kluka, co neměl moc  šancí se prosadit na tzv. zadních dvorcích Leningradu, díky svému vzrůstu, si uměl zjednat respekt tím,že  chodil na judo. Prostě se o sebe  postaral, aby na těch dvorcích přežil. 

Od  dětství chtěl být  důstojníkem KGB.  A  zřejmě  mu bylo vlastní  řešit s chladnou hlavou  kritické situace. Což  osvědčil v  závěru roku 1989, kdy  demonstranti v  Dráždanech, po obsazení tamní centrály STASI,  táhli vyplundrovat  i místní pobočku sovětské KGB. Podle svědectví se jim Putin postavil do cesty  a chladně oznámil, že  jde o sovětské teritorium,  že oni se nepletli do věcí vnitroněmeckých, ale  že  rozhodně budou střílet, pokud na budovu bude zaútočeno. Žádný kec – tvrdí to tam jak jeho tehdejší kolegové, tak i ti co byli v řadách demonstrantů.

Pro mne jsou osobně  nejzajímavější informace,  jak Putin, z naprosto řadového a nezajímavého nadporučíka KGB,  stačil naskočit  do rychlíku pro pár  vyvolených, po návratu domů. Kdy  většina  armádních i kágébackých oficírů, stažených ze sovětských satelitů na západě, propadla  naprosté pasivitě  a malomyslnosti.

Putin se okamžitě  uchytil u budoucího primátora  Petrohradu a svého univerzitního učitele – Sobčaka. Což  říká,  že  nejspíš  musel být  velmi dobrým studentem. V Petrohradě na sebe  upozornil jednak distribucí západní pomoci tamějším obyvatelům a hlavně  asi bojem proti zločinnosti, který byl v jeho kompetenci.

A  ve filmu konstatují, že  měl nejspíš  dar  navazovat  i velmi užitečné kontakty v zákulisí. Což tedy  musí být pravda, protože být náměstkem primátora  Petrohradu je  sice docela  šajba, ale  přeci jenom na hony vzdálená  od  ruské TOP úrovně.

Což nakonec prý zvládl přes  oligarchu Berezovského, který ho přijal následně mezi tzv. své!  A  doporučil opilci Jelcinovi v závěru  jeho prezidentské kandidatury, kdy  už byl Jelcin kde kým nenáviděný a začali po něm jít  i různé vyšetřovací orgány, kvůli  kšeftům jeho i jeho rodiny. Takže Putin nejdříve šel na místo šéfa nástupkyně KGB – FSB, aby se o pár měsíců stal premierem. Mezi tím stačil vyřídit generálního prokurátora,  který  už šel Jelcinovi po krku, když jej skandalizoval s videem, kde měl být natočen s prostitutkami. Dodnes není jasné jestli to video bylo pravé , či nikoli.  Nicméně  – Jelcin byl zachráněn a Putin, pravděpodobně  v tomto okamžiku učinil zásadní krok k ruskému prezidentskému křeslu. Stačila  už jen „maličkost“ – Jelcin byl sám, všemi opuštěný  a potřeboval zřejmě  už jen jedno – aby mu jeho nástupce zaručil beztrestnost a to  včetně rodinných příslušníků. Což se stalo.

Pro mne je ovšem v tomto okamžiku signifikantní, že Putin, ačkoli  ho k tomu nikdo nemohl donutit, své slovo Jelcinovi i jeho klanu dodržel.Ačkoli pro něj bylo daleko výhodnější, z hlediska popularity , nechat Jelcinův  klan pozavírat.

Kdybych byl západním analytikem a nikoli důchodcem ze statutárního městyse, tak bych si tohoto okamžiku velmi povšiml a také bych si ho pamatoval. Stejně jako oné interakce  v  89 v Dráždanech!

Osobně mne překvapuje  ta Putinova  schopnost získávat kontakty, protože na mne působí jako těžký introvert, který se rozhodně neseznamuje  lehce  a málo komu věří.

A přesně  tomu bych věnoval pozornost. Místo  chodbovým drbům, že  jako také byl na  ženské nebo, že  snad mlátil v Německu manželku. Putin musí být založením tzv. macho. A u těhle typů je  snaha  lovit sukně naprostou přirozeností.  A být Američanem, byl bych  naprosto zticha, pamatujíc na Clintona.  Podobně  být Motylem a dalšími, včetně  redakce PL, byl bych  v klidu, nad  rozborem  fotek z dob, kdy bylo Putinovi něco přes 30, že  na nich trochu , když se oženil a měl rodinu a vedl docela usedlý rodinný život  v Německu, přibral. Tohle, pánové, se  ve stejném věku  a případě nejspíš  stalo drtivé většině z nás. tedy nejspíš  všem, co v  sobě nemají tasemnici a necítí potřebu s trénovat na Ironmana.

A že prý pil? A pošklebuje se tomu Amík? Když měl za prezidenta  léčeného alkoholika Bushe jr.  a v mládí prý nešlukujícího marijánku Clintona?

Zbytečný blábol a  balast, který ZDF mohla, v jinak dobrém materiálu odpustit. A měla  spíše rozvést jiné věci. Například tu,  že  na Putina  už tenkrát, když  byl naprosto nezajímavým, nevýznamným oficírem KGB, bez větší budoucnosti, měla založenou složku nejméně jedna  západní zpravodajská organizace. Škoda, že  není objasněno proč?

Jestli cíleně, že si ho nějak vytipovali  jako zajímavý objekt nebo zda proto, že  tam měli , někde v jeho okolí prostě  vlastní informační zdroj. A že  tu složku v takovém případě složku zakládali automaticky. Zajímaly by mne také analytické výstupy o Putinovi z té doby… Jestli nějaké byly.

Podobně by také bylo bývalo zajímavé rozkrýt pozadí prý připravovaného atentátu na Putina při jeho návštěvě  Británie, který měli překazit Britové a  kde atentátníkem měl být exmajor KGB.

Místo toho je čas  věnován tomu, jestli Putin prodělal plastiku obličeje, aby vypadal mladší a  tím jaksi akceschopnější a víc  imponující veřejnosti nebo ne. V okruzích politických kultur, kde se prý stovky  maskérů měly starat o Reaganův mladistvý image na veřejnosti mi to přijde docela komické.

Co mi naopak nepřijde komické, je  jasná cílevědomost a studená racionalita, s jakou Putin postupuje  životem. Ani to, že tam , kde stovky  a tisíce jiných mají problém, jak žít dál, byl on schopen najít rychle  cestu. A jak jsem už psal – dal Jelcinovi slovo a dodržel ho, ačkoli mu muselo být jasné, že kdyby ho porušil, Jelcin se nemohl bránit a on by byl získal nepochybně obrovskou popularitu mezi zdeptaným ruským obyvatelstvem, kdyby byl poslal sedět  nejméně ty nejznámější pijavice z Jelcinova klanu. K tomu si přidejte život kluka, kterému velmi brzo zemřeli rodiče a on se přesto dostal na elitní universitu, dokončil ji  a udělal karieru, v prostředí,  které je příslovečně tvrdé a kruté.  Což vedle  obrovské dávky  štěstí, chce i – vynikající instinkty a  bleskovou rozhodovací schopnost jednat.

Místo toho je  čas věnován něčemu,co bych nazval ruskou obdobou  fámy  o 11. září – tedy  spekulacím o tom, že  serii výbuchů v Moskvě   za premierování Putina pod  Jelcinem, která byla připsána Čečencům, si prý objednal Putin, aby se zviditelnil jako lovec teroristů a následně jako se předvedl, jako tvrdý a nekompromisní ochránce Rusů. Škoda.

Já bych čekal, že se někdo začne  zajímat o to, jak vyřešil ruský Afghanistan – tedy Čečensko a jeho krizi. Kdy uměl rychle vybudovat v Čečensku funkční mocenskou strukturu, která sama zcela paralyzovala iredentu islamistitických fanatiků. Zejména, když vidím vývoj v Afghu, Iráku nebo Libyi!    

A co jsem nepochopil vůbec, je  snaha  vnutit  člověku představu, že Putin je posedlý mocí jako nikdo na zeměkouli. 

Zná někdo nějakého světového politika  u kterého to neplatí? Ano, je posedlý mocí! Ale je jí posedlý méně  než klan  Bushů, který nám v krátké době  vygeneroval otce a  syna prezidenta, při čemž ten druhý,  nejvíc  ze všeho připomínal člověka opilého sám sebou?  A nyní nám chystají dalšího kusa, asi stejné kvality , jako jr., do Bílého domu!

Nebo snad  je Putin nějaký jiný případ  než Clintonovi? Kteří jsou také nejspíš  názoru, že  svět  je  dědičnou hračkou  jejich rodiny, když po Billovi, který rozbil poválečné uspořádání v Evropě  Kosovem jen proto, aby  odvedl pozornost od  svého maléru s Lewinskou, to nyní nyní vzala poněkud  hysterická  Hillary? 

Nebo snad  je Putin žíznivější po moci než  jistá Angela, kdysi  studentka  z Doněcku, která má za to, že  její bývalé spolužáky  z tamní techniky, jejich děti a vnuky,  právem ostřelují z raketometů? Je toho dost, co v tom filmu nebylo a být mělo a naopak, co tam bylo a klidně být nemuselo. Ale  zároven platí – je to velmi zajímavý  dokument o Putinovi. Který, být ČT, okamžitě kupuji a odvysílám na ČT 2. At si každý udělá svůj obrázek. Můj celkový facit je následující:

Putin je  člověk, který nedostal nic zadarmo. Je tvrdý k sobě, bud e stejně tvrdý i k ostatním. Je rozhdoně nebezpečný protivník.Umí se správně rozhodovat, je  schopný a zvyklý řešit situace pod tlakem. Umí držet slovo. A  rozhodně od něj nelze čekat žádnou povolnost  nebo to, že  vzdá svou věc. Evidentně umí plánovat a odhadovat dobře  svou pozici. Ano, rozumí síle. To na každý pád.  Ale pokud  s ním někdo chce mluvit tímhle způsobem, musí si být sakra jistý, že  je opravdu silnější. A je někdo silnější, když má Putin v ruce odpalovací kufřík k 8 000 jaderných hlavic?

Pro mne Putin není  něco jako zkoumání  motýla napíchnutého na špendlík někde v kabinetu. Jde o jednoho z klíčových světových hráčů. A dneska   hraje atomový poker. Pokud jej spoluhráči špatně ohodnotí, tak to také může  být to poslední , co na zeměkouli nějaký člověk provede. Nejde mi vůbec o to dělat z Putina  supermana. Ale  v těch idiotských, totálně zjednodušujících schematech  typu – Putin KGBák / vadilo někomu, že Bush st. byl ředitelem CIA?/, Putin – samolibý macho posedlý svou mocí- ve smyslu buranskej frajer  z venkovský hospody, co ještě  nenarazil na správnýho městskýho bouchače,, atd.atd., jsem vděčný za každý, trochu bližší  a trochu analytický  pohled na osobu V. V.P.

Nějak jsem se  s tím putinovským videem rozjel..

Takže  už jen dva linky.

První je ze švýcarského Tages Anzeigeru.

http://www.tagesanzeiger.ch/kultur/kino/Beide-Seiten-schenken-sich-nichts/story/19420542

V rozhovoru redakce  s  Malvinem Oppoldem , jedndním z šéfů think thanku  Bereichs Russland & GUS der Young Initiative of Foreign Affairs and International Relations a  docentem politologie a východoevropských studií na Universitě Bern , s názvem Obě  strany  si nic nedarují, je rozebírána pozice obou stran ukrajinského konfliktu,  si Oppold nebere  servítky. A ohledně Rusů naprosto nepochybuje o jejich jasné ingerenci do konfliktu / to já osobně také ne,ale nikoli způsobem, který nám setrvale prezentuje třeba generál Breedlowe nebo Nulandová/.

Nicméně tvrdě účtuje zejména s Kyjevem!   Cituje  své přátele na Ukrajině, kteří říkají, že noví mocipáni jsou ještě  horší než ti před  tím. Porošenka označují za  gaunera, který se mocně pakuje  na výkyvech kursu hřivny  a machinacích kyjevské centrální banky.

Nicméně – hlavní linkou rozhovoru je proč  Rusko zasáhlo do konfliktu? a proč  zrovna tak, jak to dělá? A Oppold prostě  a jasně  říká to, co je  zřejmé každému, kdo   není jen bigotní rusofob – Rusko   se na Ukrajině  dostalo do pozice, kdy  prostě Západ  překročil Rusy  jasně deklarovanou červenou čáru.Kde už Rusové považují každé jednání Západu za  vyhlášení války. Vůbec nejde o to, že  by Putin měl nějaké neocarské ambice, ale  jde o životní zájem Ruska. Je v pozici slabšího a  tuhle hru hraje proto, aby nebyl ještě slabší.Moskva nemá carské ambice,ale  v oblasti svých životních zájmů chce uplatnovat tzv. soft – power.

A nakonec přidám opět chacalův link na bratislavskou Pravdu, na další bezva článek Borise Latty. Najdete ho zde:

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/348515-jacenuk-apeluje-na-trpezlivost-ukrajincov/

Osobně jsem si na  něm obzvláště pošmákl ve vztahu k tomu předchozímu ze  švýcarských novin. Tam, jak víte – Ukrajinci říkají, že noví držitelé klíčů v Kyjevě jsou ještě daleko horší než ti předchozí. V tomhle  ze Slovenska zase o tom, že Jacenuk žádá obyvatelstvo, aby  bylo trpělivé…

Já z něj pro vás  vybírám toto:

Podľa odsúhlasenej pôžičky sa možno situácia zmenila, ale nie pre drvivú väčšinu zo 47 miliónov Ukrajincov, ktorých životná úroveň stále klesá. Najmä po prijatí drastických podmienok MMF Kyjevom. Ide hlavne o zdraženie poplatkov za plyn, teplo, elektrinu i komunálne služby. A podľa viacerých vyjadrení premiéra Arsenija Jaceňuka ani najnovšia finančná injekcia MMF neráta s radovými občanmi Ukrajiny, nehovoriac už o vzbúrených častiach Donbasu.

„Požičané peniaze nepôjdu na vyplácanie sociálnych dávok, zvýšenie miezd či dôchodkov,“ stihol už upozorniť spoluobčanov šéf kabinetu v rozhovore pre RBK-Ukrajina. Podľa neho peniaze zo Západu majú pomôcť vytvoriť nové pracovné miesta a stabilizovať menu, čo je podľa ekonómov predovšetkým v prvom prípade beh na dlhé trate a milióny Ukrajincov potrebujú pomoc čo najskôr.

No, my už ,ale od včerejška víme, z německých zdrojů,že  americko ukrajinská ministryně  financí Jareško určila  třetinu té nové půjčky na nákup zbraní… I tohle  zřejmě může sloužit stabilizaci měny  a přilákání investorů….

A v  samém závěru je ještě  k přečtení:

„Chcem vás poprosiť o trpezlivosť,“ vyhlásil pred televíznymi kamerami Jaceňuk s tým, že „bez reforiem nemá krajina budúcnosť“. Ibaže aj Ukrajinci majú hranicu trpezlivosti, ktorú mnohí už dávno prekročili. Ako pripomínajú viacerí odborníci, ak by nebolo vojenského konfliktu v Donbase, tak v Kyjeve by bol už tretí Majdan požadujúci zmenu vedenia štátu. „Niet vari jedinej ukrajinskej rodiny, ktorej by sa nedotkli tzv. vládne iniciatívy, plné dobrodružstva a nekompetentnosti, za čo platí celá spoločnosť,“ citujú agentúry zo štvrtkového vyhlásenia parlamentnej frakcie Opozičný blok, reagujúceho na čoraz horšiu životnú úroveň Ukrajincov. „Šéfovanie Jaceňuka vo vláde je guľkou do čela Ukrajiny,“ končí sa emotívne vyhlásenie.

Aj jeden z renomovaných ukrajinských politológov Vadim Karasjov pochybuje o tom, že terajší kabinet sa udrží viac ako rok.

„Výkon ekonomiky padá, nik nevie, čo robiť s východom, financie sa len s ťažkosťami ako-tak darí udržať. Výsledkom bude naše balansovanie medzi zapojením sa do svetového ekonomického systému a zachovaním si relatívnej hospodárskej nezávislosti,“ dodáva Karasjov.

Ale to úplně nejlepší je  až na samém konci a nemá s Jacenukem a jeho bláboly  vůbec nic společného:

Ukrajinské finančné zdroje

MMF – úverový program v objeme 17,5 miliardy dolárov.

Asi 7,5 miliardy dolárov poskytujú ďalšie medzinárodné organizácie.

Približne 15,4 miliardy dolárov by mala priniesť reštrukturali­zácia dlhov.

Celkovo by Ukrajina mala za štyri roky získať od medzinárodných veriteľov vrátane EÚ asi 40 miliárd dolárov.

 

Jinými slovy -Ukrajina dostane  17,5 miliardy dolarů od MMF .  7,5 od jiných donátorů – rozuměj země EU a Spojené státy.

Ale  15,4 miliard y by Ukrajině měli věnovat její dosavadní věřitelé!!!!! Ačkoli ti jí půjčovali za úplně jiné konstelace, jako zemi, kde  válka naprosto nehrozí. Ted ji mají financovat! Ti, co ten požár zažehli  ovšem přispějí sotva polovinou toho, co by ti, kteří k tomu přijdou jak příslovečný slepý k houslím, měli odepsat!  Uznejte – tohle je  mimořádně kreativní přístup jak Ukrajinu financovat!

Jen jsem zvědav, co na to Řekové. Těm nikdo nechce odpustit ani vorla!  A že by si toho v Řecku nevšimli?  Čekají nás  zajímavé časy!

 Přeci jenom cosi z pošty přidat musím. Internetem obíhá zpráva, že  Rotschildové skupují  ukrajinský dluh.  Bud e asi pravdivá, protože  to tvrdí Bloomberg. Referují, kromě mnoha  dalších o tom i včerejší Literárky. Link mi poslal kosíř JL, ale odkázali na něj i jiní. 

Dám sem celou informaci z Literárek. důvodem je, podle mne  zásandínekvalita  té  informace a také špatný závěr, který, dle mého soudu Literárky  z počínání Rotschildů vyvozují.

Rotshildova rodina potichu skoupila většinu ukrajinského dluhu

Agentury Bloomberg vydala zprávu, že rodina Rotschildova – prostřednictvím jimi vlastněného fondu Franklin Templton – skoupila většinu ukrajinského dluhu. Zpráva je to dobrá přinejmenším v tom smyslu, že se tím snižuje možnost války. Rotshildové si už pohlídají, aby Američané nedodávali na Ukrajinu smrtící zbraně. Zajímavé vyústění Majdanu, což?

Zdroj:http://www.literarky.cz/komentare/ostatni/19474-rotshildova-rodina-potichu-skoupila-vtinu-ukrajinskeho-dluhu

Takže:

1- fondy Franklin  Templeton nevlastní Rotschildové, ale původní společnost  byla založena   v roce 1947 v New Yorku jakýmsi Rupertem H. Johnsonem, aby ji od něj převzal jeho později syn, Franklinové rostly, fůzovali, až v roc e 1990 se  spojili s finanční skupinou Templetonů. DO Franklin Templeton.

Jd eo toho samého Templetona, jehož  nadace  loni vycajchnovala  pátera  Halíka.

Zdroj: 

http://www.franklintempleton.cz/cs-cz/investor/nase-spolecnost/historie

 2- Ten závěr, že  si Rotschildové ohlídají, aby.. je podle mne  chybný.  Jak jste si mohli přečíst výše , hrozí  novým majitelům ukrajinského dluhu  akutní nebezpečí tzv. restrukturalizace.  Což znamená, že

a-  Franklin Templeton musel bud prodávat těžce pod cenou – tipnul bych si na nějakých  max. 35% nominálu nebo

b-  že  Rotschidlové vědí , co s tím dluhem vůči Ukrajině ,dejme tomu, z pozice největšího věřitele  udělají  – například, že  zprivatizují něco mimořádně zajímavého – například  naleziště  železných rud  v Krivém Rogu či něco podobného – prostě  vymění  skoro bezcené dluhopisy  za  perfektní aktiva nebo

c- sází na to, že  Kyjev nakonec, spomocí Američanů válku vyhraje  a pak jednak vyroste  cena upovaného dluhu a oni, jako nepominutelný dlužník  zrealizují etapu b.

Ne, Rotschidlové  vědí co dělají, ale rozhodně  si Američany neohlídají. Právě naopak – já bych řekl, že s nimi budou postupovat ruku v ruce! Jako vyústění Majdanu! Ukrajinští oligarchové budou, nejméně z části nahraženi těmi globálními.

Mimochodem – Franklin Templeton drží ze  „starého ukrajinského dluhu, od roku 2010 skoro  polovinu -7,5 miliardy dolarů!  Rusko pak 3 miliardy.

A  jak si lze  přečíst zde: http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/13/ukraine-verhandelt-mit-russland-ueber-schuldenschnitt/

tak Ukrajina zahájila  jednání se starými věřiteli o razantním „ustřižení“ svého dluhu ve  výši 40-50% jeho nominální velikosti.

DWN , s odvoláním na  FT píše, že prý investoři s tímto ostřižením souhlasí, za předpokladu, že to zabrání  bankrotu Ukrajiny. Rusko ale odmítá se na  na tom podílet a Kyjev, jak e  zjevné s Ruskem hodlá jednat  dál s drzostí Jacenukovi vlastní. Bude to ještě velmi zajímavé!!!! Hodně zajímavé. Jednak proto, že když Rusko nepovolí, nelze  dojednat pokrácení s ostatními věřiteli a hlavně – podle mne se toho okamžitě  a velmi vehementně chytí  Řecko ve stylu – proč  Ukrajina ano a my ne?!

A ještě jednou DWN- podle http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/13/gegen-us-strategie-spanien-fordert-ende-der-konfrontation-mit-russland/

se  měl španělský ministr  zahraničí José Manuel García-Margallo, při své aktuální návštěvě Moskvy , zcela jasně vyslovit proti další konfrontaci s Ruskem  a nějaké narovnání s ním. Doslova  prohlásil:

„Sankce /ruské/ způsobily  velké škody španělskému hospodářství…  Máme velké ztráty  v agrárním sektoru… Mylsím,že  musíme  musíme  nějak promítnout zájmy Ruska  do asociační smlouvy  mezi EU a Ukrajinou…

A  zdá se, že  španělský postoj začíná v  EU  převažovat, alespon podle

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/13/stimmung-kippt-mehrheit-der-eu-staaten-gegen-neue-russland-samktionen/

Zde se DWN odvolávají na vysokého úředníka  EU, který má tvrdit, že  v EU  už není disponibilní většina pro další sankce vůči Rusku a vrcholný summit, který se sejde v Bruselu příští týden a který měl už nyní rozhodnout o prodloužení současného sankčního portfolia  vůči Rusku, jehož platnost  doběhne  v létě, nejspíše  jednání o jejich prodloužení odloží. Důvodem je, že EU  ještě nechce  do přímé konfrontace s Washingtonem.

Uvidíme.

Tohle by byla normálně dobrá zpráva, že  se do Bruselu vrací rozum. Ale  četli jste pozorně  Ernestovu  část  svodky?  Pak víte, že mít je velmi křehký a  že Kyjev koncentruje  síly.A vypuknutí bojů, za které samozřejmě  budou moci vždycky povstalci, znamená  nové sankční kolo a prodloužení těch stávajících.. Nejásal bych. Kdyby to Evropané skutečně mysleli vážně  s tím zdravím rozumem, pak Kyjev tvrdě přitlačí přes peníze. A mír by byl na to tata…

Dneska  snad  tu svodku vůbec nedodělám!!!! Když jsme psal koment o tom, že nevěřím v nějaký rychlý návrat zdravého rozumu do Evropy  a Bruselu speciálně, tak jsem ještě neznal tuhle informaci-

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/03/12/eu-provoziert-russland-und-verbietet-atom-deal-mit-ungarn/

Že prostě  Brusel – podle  FT zakázal Budapešti realizovat podepsanou dohodu  s Ruskem na dostavbu dalších bloků atomové elektrárny  v Paksi!!! EU prý tím chce  signalizovat USA, že  nezměkla!  Podle mne je to jasná facka  Budapešti za její afinitu k Moskvě!  Přes  tzv. nadřazenost evropského práva nad  tím národním.

Dodatek:

Ráno jsem objevil tenhle link:

http://eurodenik.cz/zpravy/ma%C4%8Farsko-okomentovalo-zpravy-o-blokovani-jaderne-dohody-s-ruskem

kde to Madaři dementují. Ovšem vyjádření Bruselu chybí….

A úplně poslední informace – Island ve čtvrtek definitivně  stáhl přihlášku ohledně členství  v EU…Jakkoli jsme eurohujer, vůbec  se  nyní Islandanům nedivím.

http://zahranicni.ihned.cz/c1-63676210-island-nechce-byt-soucasti-evropske-unie-definitivne-stahl-zadost-o-clenstvi

Poslal White  Dragon.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.