Oranžová nuda v Praze


Před pár dny jsem komentoval firemní poradu  něčeho, co si říká ANO šéfe! A co je bohužel součástí  českého politického systému.  Samozřejmě, že nemohu pominout právě skončený  sjezd  soc dem. Minimálně proto, že  se pokládám za člena tvrdého voličského jádra  téhle partaje. Dodávám, že  ZATÍM. Jestli také ještě  v příštích volbách, je  ve hvězdách.  Problémem je,  že  doprava,  tedy  formace typu Kalousek partaj, zmarginalizované modré ptactvo  volit prostě nemohu.  To bych si musel useknout tu ruku, která by jim lístek do volební urny hodila.  Totéž platí pro hlasování pro ANOfert. Nejsem jeho zaměstnanec  a už  vůbec nehodlám přihrávat  Babišově  firmě  zadarmo a ve svém volnu. Respektive,   jestliže  bych si musel při hlasování doprava  useknout jednu ruku, tak v případě hlasu pro ANO šéfe! nejspíš  obě. Fiala  demokracii alespoň předstírá,  Babiš pracuje na jejím akutním zrušení.  Že bych volil  lidovce?  Umím si představit hlas pro takového poslance Hovorku, ale  v žádném případě pro  Bělobrádka. A totéž mám s komunisty. Japonce nám z parlamentu už asi vymetli a na nějakou další New Power a navíc akceptovatelnou,   nám  to nevypadá….

Takže? takže  se pojďme podívat  na ten oranžový, pátečně sobotní spektákl. Bohužel platí i tentokrát to, co bylo u mne  se shromážděním  „zaměstnanců“  politické divize  Babišova koncernu – nestíhal jsem a neměl čas  to sledovat napřímo a v detailu. Takže  tentokrát jsem si vědom toho, že místo slušného rozboru  vám předkládám značně povrchní  materiál.

Stojím si za  svým titulkem – to co mne napadá jako jednoslovné hodnocení těch dvou dnů  pro  mne vystihuje slovo NUDA. Nic než nuda . V oranžovém.

Bohuslavu Sobotkovi vyšla  režie  sjezdu naprosto dokonale. Tah s nepozváním Zemana  byl správný! Jistě  jsem teď  pobouřil zemanisty , kterých je v řadách kosířů nemálo, ale to je mi jedno. Nepozvání Miloše Zemna  bylo správné! Nejen to, bylo to i žádoucí a  rozumné.

Souhlasím se  Sobotkovým výrokem, že od roku 2003 soustavně škodil sociální demokracii Jeho přítomnost  v sále  by nepochybně  onu nudu, o které mluvím, rychle rozbila, ale… Ale ne vždycky je nuda  špatně. A  v tomto případě rozhodně nikoli. Sobotka  se dokonale poučil ze sjezdu v Ostravě,  kdy se tento změnil na Bimbovu  show s líbačkou objímání s delegáty  a  velmi nepříjemnými osobními výpady  prezidenta  vůči  Sobotkovi a jeho křídlu. Sjezd  , díky Zemanovi, nabral úplně jinou dimenzi, než mít měl a než bylo žádoucí.

Sobotka samozřejmě  také nezapomenul na puč, který se hned po parlamentních volbách  na něj v Lánech chystal. A hlavně  – věděl, že  jediným způsobem, jak může soc dem přežít a nenásledovat okamžitě  ODS do politické márnice je – zabránit za  každou cenu  tvrdém střetu  jeho a Haškova  křídla  na sjezdu.  Což znamenalo eliminovat Zemanovu přítomnost.

Tahle kalkulace byla, z mého pohledu, právě tak jasná,  jako správná. Právě nenápadnost, až nudnost  vládního konání zatím zachraňuje  Sobotku a sociální demokracii  od  tvrdého propadu, který  vždycky,  počínajíc druhým rokem po volbách, postihuje  hlavní vládní stranu. Kdy ji trestají svou nepřízní jednak její zklamaní voliči a  také se projevuje  vliv médií, které, přirozeně, v  touze  mít svou senzaci,  hledají  skulinky, kterými by mohly  rozrušit  vládní stranu.  Tedy normální media. Nikoli ta  ve vlastnictví vládních stran nebo koryfejů z vládnoucí garnitury. Ta řeší pracovní příkazy.

Teď  se musím, chtě nechtě,  vrátit skoro  o dva roky  zpět, kdy jsem po volbách a lánském puči, napsal velmi temnou prognozu   příštího bytí Sobotkovců v sociální demokracii a předpověděl,  že  už na tomto sněmu  bude se Sobotkou zúčtováno za neúspěch  v eurovolbách  a zejména po prohraných senátkách a  obecních volbách. A takového Chovance jsem dokonce označil za politickou mrtvolu. Musím to připomenout, chci li  být poctivý sám k sobě. Protože  poslední sjezd  socanů  vlastně říká, že  vlk se ve svém odhadu fatálně spletl!

Sobotka  si sjezd  zrežíroval na míru – jako předseda  byl potvrzen třetím nejsilnějším mandátem /85%/ v historii –  více kdysi dostal jen Vladimír  Špidla  / necelých 88%/ a Paroubek / tuším že dokonce 91%/. A politická mrtvola Chovanec? Nejen že je  stále ministrem vnitra. Ale dne suž i statutárním místopředsedou strany. Tedy tím, kdo je zodpovědný za její chod! Takže hrubá minela  vlku!?

Opravdu? Nebo jen posun v čase a teprve to přijde? Nebo jsi tenkrát nezapočítal nějaké zásadní faktory?

  Řekl bych , že obojí. K posunu mého proroctví v  čase  se ještě  vrátím později. Ale  zkusím prozkoumat  ty  jiné faktory, které jsem tehdy nezohlednil.

Jedním z nich je Sobotkovo charisma.Říká se, že  žádné nemá.  Inu typickým politickým chlapákem, jehož představitelé tohoto somatotypu, v různých variantách od  dětského selfmademana  Grosse,  přes  arogantní, sebestředné,  ale znalostně  výjimečné Klause  a Zemana  nebo skvělé zákulisní stratégy a taktiky  typu Lux, Kalousek nebo Nečas, až  k buranskému chlapákovi Topolánkovi , naší politické scéně 25 let dominovali.

Sobotka navazuje  na výjimku, potvrzující pravidlo – Vladimíra Špidlu.  A těžkými frajery všeho druhu unavený český volič toto evidentně  honoruje. Sobotkova nenápadnost, vypodložená schopností tiché akce, což prokázal při řešení lánského problému nebo konfliktů ve vládě, prostě  funguje. Český občan je ze svých politiků a jejich hádek unavený. A jestliže mu dal Sobotka v tomto směru vydechnout, ocenil to tím, že neposlal Bohouše na politické smetiště. Zatím. Jakkoli soc dem, kromě voleb senátních, v podstatě  všechny ostatní volby  – tedy Eurovolby  i ty obecní – prohrála.   Znovu budu tvrdit, že  ve volbách do Bruselu soc dem výsledek zachránilo nějakých 1200 hlasů, které dostala od  čtenářů Kosy a  které by jinak neměla  a s nimi ani 4. mandát, který ji postavil , v tomto ohledu, na roveň oběma  vítězům – Babišovi s Kalouskem. V obecních volbách soc dem ztratila  vlastně všechna statutární města, ale uměla prohru  obrátit na lehké vítězství  schopností vyjednávat v zákulisí, kdy  se, v mnoha případech dokázala  vrátit  na radnice jako člen většinových koalic  a  někdy dokonce do primátorských křesel.

Ne, že by nebylo dost těch, co by byli bývali rádi stejně se  Sobotkou na sjezdu zúčtovali, ale  přeci jen  – scházel dostatečný důvod! Neprohra v situaci, kdy  Babiš  vede průzkumy opravdu není důvodem k domácí zabíjačce!  Zcela evidentně má  kladný, sjednocující   vliv,  na tradičně  rozhádanou socdem,  Babiš!

Jeho absolutní nebezpečí pro oranžovou partaj  zjevně  chápe  i Hašek a jeho Melody boys. Babiš  působí jako soc dem integrátor! Je to nepopiratelné. Jeho noviny  jdou po všech oranžových! Bez výjimky. Babiš  ohrožuje  jak soc dem ministry, tak soc dem hejtmany. Jeho lidé se dostávají se socdemáky do střetů na radnicích velkých měst a  ANOšéfe!  se pořád těší největším volebním preferencícm. Někdy nezřízeně  vysokým. A i Michal Hašek, Zimola a  další z tohoto křídla,  umí počítat a  ví  že jim za chvíli začne  volební kampan a  že budou potřebovat  svou centrálu k jejímu vedení a pochopili, že  když  začnou vnitřní a zjevnou záškodnicku válku, půjdou za rok a něco od válu. A to oni neradi. Navíc – když obhájí své krajské pozice, budou nedotknutelní.  A když  je uhájí oni dva a  všud ejinde  soc dem prohraje, budou  dvojnásobně nedotknutelní a navíc  budou mít nárok na to, aby dostali Sobotkovu hlavu na stříbrném podnose! Možná , že nějaký snaživý oranžový pikolík dá Sobotkovi do pusy, místo rovnátek – citron. Jak to dělali kdysi ve  výlohách v dobrých řeznictvích…

Takže proto nuda  a klid. Ale nikoli úplná. Jedna akční story  se přeci jen odehrála – totiž  kandidatura  Jeronýma  Tejce  proti Milanu Chovancovi na post prvního místopředsedy. Docela by mne zajímala  informovaná zákulisní informace, jestli to byl jen ad hoc testík nebo jestli to byla  připravená a propracovaná sondáž, jak si haškovci stojí  u stranických delegátů, či snad vážně míněný pokus  protlačit  svého muže na  /druhou/ nejdůležitější pozici ve straně  nebo aspoň do nejužšího vedení.

Jestli to byl okamžitý test, pak se povedl. Jestli to byl připravovaný pokus, pak je to prohra.  Tejc  se  držel ve volbě na Sobotkova  výkonného zástupce až překvapivě  dobře. Chovanec  měl naprosto zoufalý projev. Ale  výprask, který  Tejc  utrpěl následně,  při klání o řadové místopředsedy , kdy byl poražen jak Zaorálkem tak Marxovou -Tominovou  i v podstatě neznámou Tescou Arnoštovou?  To je prostě prohra a  hodně  hořká. A nic na tom nezmění Tejcovo následné žalování do médií, že podlehl stranickým dohodám! Ono to na dřívějších sjezdech snad  někdy o dohodách nebylo? Na co si  Tejc  tedy  stěžuje? Vždyť  v minulosti byl vždycky podstatnou součástí těch dohod!  Včetně té lánské, která zašla na úbytě. Ale potřeboval si pobrečet a požalovat.

Hašek a spol. dostali jasnou zprávu – Sobotka je NYNÍ bez alternativy! Věřím, že jihomoravský hejtmanský intrikář  je  natolik ostřílený, že  to věděl předem. A počítal s  tím. A že mimo Tejcův útok na  čelo partaje,  dal svým  věrným pokyn – jen to Bohoušovi klidně navolte!

Takže Sobotka má orgány partaje podle svého střihu a přání.  Snažil jsem se, před  začátkem psaní tohoto sloupku, přečíst a  slyšet co nejvíce různých komentářů, na  téma Sobotka  a jeho lidé vládnou soc  dem.   většina komentátorů cítí potřebu se nějak proti předsedovi oranžových vymezit , takže  se to jen hemží názory  typu – Sobotka si vlastně uškodil. Předsednictvo podle jeho výběru znemožnilo vnitřní výměnu názoru v soc dem, byla potlačena opozice, nepřijdou žádné nové názory atd.atd.Já české intervůjůky  a psáče typu Pečínka, Zlámalová a spol. chápu.   Těm jistě jde hlavně o vnitrostranickou výměnu názorů v soc dem!  Asi tak jako uplynulých 25 let. Tedy  výměn co nejbouřlivější a  co nejvíc  na veřejné pavlači..  Nuda  jim bere budoucí palcové titulky. To je fakt nepříjemné!

Ale je to zároveň nepříjemné pro českou politickou scénu, českého voliče a  sociální demokracii? Neřekl bych.  Politika je prostě jen a pouze boj o moc. nějaká výměna  ideí? K smíchu. Prostě holý  boj o moc. Zájem volič“? Ten hloupej jouda je důležitý jen v okamžiku, kdy do nějaké urny háže  volební lístek. Jinak je to jen prudící a obtěžující  hmyz!

Můj názor je, že pro oranžisty  je dobře, že  Sobotkovi zvolili ty, které on si vybral.  Bez Tejce  či jiného rušivého elementu. Chleba    Sobotka a jeho squadrou  bude lámat od podzimu za rok. V dalších senátních, ale zejména krajských volbách. Kde opět oranžoví mohou jen a jen prohrát. Vyhrát, z jejich pohledu nelze. Před  4 roky zažili další slavné oranžové senátní tsunami.  A budou obhajovat mnoho a mnoho senátorských mandátů, což se nemůže podařit.  Podobně jako  ani shodou šťastných náhod neobhájí  vítězství v  deseti krajích. Sobotka  a jeho dreamteam se velmi rychle mohou změnit na zimní krále. Pokud prohra bude drtivá. A vlastně bude stačit  i nějaká  méně drtivá,ale  zjevná.

Kdyby se byl Tejc nebo třeba Foldyna, dostali do nejužšího vedení, ničemu by to nepomohlo. Odpovědný za výsledek příští podzim by byl, tak jako tak,  tandem Sobotka -Chovanec. V případě prohry. V případě  výhry /rozuměj  – přijatelné porážce s  dostatečně velkým následným podílem na moci/, by se o vavříny hlásili i ti členové vrcholného orgánu, kteří v něm by nanejvýš  sehráli roli pátého kola u tříkolky. Pokud  ne rovnou zadřené brzdy. Takhle je to jen na Sobotkovi. Obstojí na podzim 2016? OK. je pravým lídrem pro nadcházející parlamentní volby! Utrpí debakl – ok, střídáme Bohouši! Podle mne soc dem udělala s tou páteční a sobotní nudou dobře.  Ono bojovat s Babišem a Zemanem najednou, to opravdu není ani závidění hodné, ani lehké. A  ať si nikdo nemyslí, že  takový Hašek by to s nimi měl snazší  nebo by to uměl lépe!  Babiš i Zeman / ten navíc  bude mít před  další prezidentskou volbou/, budou hrát těžce jen svoje  hry.Kamaráčofty  se v politice nevedou. Jen velmi dočasné účelová spojenectví.Soc dem sjezd proběhl tou nejlepší možnou formou. Řekl bych – pro úplně všechny.

Jakkoli mu lze  ledacos  vyčítat. Například  skladbu zahraničních hostů. Zdaleka největší a dokonce jedinou hvězdou byl – slovenský premier  Fico. Osobně si myslím, že  on jediný, kdyby mohl a chtěl kandidovat proti Sobotkovi, ho mohl porazit 🙂 .

Ostatní zahraniční hosté  ? tak to byla  totální přehlídka třetí ligy  a krajského přeboru.  Německá SPD  dokonce vyslala  jakého socdemáka ze Saska… Z Polska  sice dorazil šéf  tamních  socialistů Lešek Muller, ale  ti mají v tamním politickém systému momentálně  asi ta  váhu Tomia Okamury, v nejlepším případě ODS…

Dalším , pro ne dost podivným vystoupením byl , nejméně chvílemi, projev Josefa  Středuly, takto šéfa odborů. Už jsem nejméně jednou napsal, že právě  Středulu bych rád  viděl jako budoucího lídra  českých socialistů.  Nicméně  začínám být z některých jeho výroků  a počinů zmatený.  Zejména    tím, s jakou vehemencí a silou se vymezuje proti soc dem partnerům ve vládě. Ano , odbory  nemají co jít na ruku vládě. To je zřejmé. Nicméně  je překvapující ta uplatňovaná míra razance!

Ta mi věru u odborů scházela  v jejich postojích proti NečasKalouskově  famiglii! Tenkrát byla potřeba, protože  s někým jako je Kalousek se prostě po dobrém mluvit nedá. Kde byl tenkrát Středula a jeho současná hra  svalů?  A dneska se vlamuje , možná že ne do otevřených, ale zcela jistě nezamčených dveří? Mně to přijde poněkud  srabské.

Nemohu jinak – ještě  pár slov  ke krajně  levicovým kosířům, který  mají problém s tím, co právě  četli. A vím, že jich bude dost. Jejich názor  budou zřejmě korespondovat například  s těmito dvěma  závěry, které vyplývají  z následujících dvou předsjezdových anket  Parlamentních listů:

soc soc1

Jistě by  také chtěli pučistu  Tejce a neřízenou střelu Jardu Foldynu. A  šmikli by  Zaorálka  Tominovou a Chovance. O Dienstbierovi nemluvě.  ..

Mám pro ně  otázku – a v minulých volbách jste  dali hlas  sociálním demokratům? Pokud ne, pak je vaše hlasování irelevantní. Není to vaše  strana! Není důvod, proč by  soc dem měla respektovat vaše přání.  A slyším námitku, že  kdyby  v předsednictvu byl Tejc  nebo/a Foldyny, tak byste pro ně třeba hlasovali? Vážně,? Když by tomu s  85% mandátem šéfoval Sobotka, kterého Zeman označil čerstvě za lháře? Než o tom zkusíte přesvědčit  vlka, zkuste poctivě přesvědčit sami sebe!

Ostatně – Zeman si okamžitě  do Sobotky  a jeho vedení tvrdě zajel. Sice prý nekomentuje výsledky sjezdů stran – vůbec je nekomentuje, ale… no budu ho citovat:

„Na druhé straně je pravda, že jednobarevné vedení strany se v podstatě nemá na koho vymlouvat a nese odpovědnost za výsledky. Mimochodem toto není nová situace, vzpomeňte si na sjezd ODS v roce 2010, kdy si Petr Nečas ukázal, koho chce do vedení a toho dostal,“ podotkl prezident.

A dále  to okořenil ještě  prý okořenil, alespoň podle

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-nekompromisne-Nechtel-jsem-komentovat-sjezd-CSSD-ale-Prilisna-jednota-skodi-Tu-budovali-bolsevici-a-k-dokonalosti-ji-privedl-Stalin-366312

tímhle:

Každé straně prý také škodí přílišná jednota, kterou budovali především bolševici. K dokonalosti to pak dovedl Stalin, když nechal popravovat své oponenty. Podle hlavy státu stranám prospívá existence různých frakcí, protože vedení poskytují určité zrcadlo. Ale i v ČSSD frakce existují a budou slyšet, byť dnes stojí mimo vedení.

Pro nás, co máme  trochu delší paměť a  víme, jak si nechával  navolit vedení soc dem v letech  96 a později jistý Zeman, to má kvalitu  řečí La Fontainovi lišky a  jejích řečech o hroznech, co jsou  prý kyselé. A  to s  tím Stalinem a zejména Nečasem je hodně podpásové. Tedy  v případě, že  Sobotka ve Strakovce nesjíždí nějakou svou  Nagyovou!

Vlkův  volební postulát praví,  že  volby rozhoduje nikoli přesvědčený,ale nerozhodnutý volič . většinově  z politického středu. A  tomu je rozhodně bližší Dienstbier nebo Zaorálek, než nějaký Tejc a radikál Foldynova typu. Ostatně uvidíme za rok a něco.

A mimochodem, Foldyna neměl nejmenší šanci mezi delegáty. Na  Kyjev Aktuelně.cz jsem objevil dokonale ilustrační foto. Jak to vypadalo v kongresovém sále, když měl Foldyna  kandidátský projev!

Zobrazit obrázek na Twitteru

Delegáti dali přednost  večeři….

Myslíte, že i tohle režíroval Sobotka? Já bych řekl, že nikoli. Prostě delegáti akceptovali, jako ideální výstup ze sjezdu -NUDU!  Nikoli Jardu Foldynu. Toho  zasklili. Zcela  správně Nyní by přepřahal, navíc pod Babišovou kuratelou, jen blázen. A  vyřídit si účty  daleko lépe  půjde na dalším sjezdu. Pokud Sobotka s  Chovancem neuspějí ve volbách . Pak to tedy  žádná další nuda  nebude. Nebo uspějí a pak bude následovat  další nudný sjezd.

Schází někomu, že jsem se vůbec nezmínil o takových věcech, jako je změna  stanov socialistů, pevné kvóty  pro ženy, sliby  růstu minimální mzdy  nebo důchodů? Myslím, že  nikoli. Vnitrostranické  procesy a jejich úprava  zajímá jen straníky. Voliče a to ani ty kmenové ne. Protože  to stejně nakonec bude fungovat jako dosud. A povinných 40%  míst na kandidátkách pro ženy?  Pro mne  hloupost.  Prostě  úlitba  politické korektnosti a všem, co ji propagují.  Pokud  sociální demokracie  měla  ženu, která mohla straně cosi dát, šla  vzhůru automaticky – viz Buzková ve své době.  Mne  by  před tím uzákoněním těch 40%  silně varoval volební výsledek, respektive prohra  ex senátorky  Gajdůškové. Ta  dáma pro mne měla  šmrnc. Lidský i politický. Byla známá, chovala  se rozumně, byla místopředsedkyní senátu i strany, poměrně  často fungovala  v  televizi. A  stejně neuspěla. Jakou šanci mají  další socialistky, které nikdo nezná, Tedy kromě  starostek nebo primátorek, pokud takové existují?   Pro mne  nejméně pologol do vlastní branky. Prostě  o programu a podobném nemá smysl mluvit. To je fakt jen nuda, bez mikrogramu přidané hodnoty!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.