Jan Macháček, Adolf a Elvis /plus Erik Best/


Měl jsem  a dodávám, že pořád ještě mám Jana  Macháčka  mezi  svatou trojicí svých nejoblíbenějších a  naprosto vážených   novinářů. Ta nese následující obsazení -Jiří Hanák, Erik Best a Jan Macháček.  Vypadl z ní, pro mne  bohužel -Tomáš  Němeček, který  v okamžiku, kdy zjistil, že  Babiš koupil Lidovky a MfD, celkem rozumě  usoudil, že svobodná žurnalistika definitivně  v ČR skončila  a protože  vedle  novinařiny vystudoval i práva, šel se živit jako právník. Z mého pohledu, ačkoli osobně  jeho zmizení z mediální scény bytostně  želím- udělal naprosto správně! Prostě  došel k názoru, že  nemá potřebu ze  sebe  dělat  kašpara, natož presstitutku.

Ano, Jan Macháček je ještě  stále  v mé svaté trojici….  Otázkou je, jak dlouho ještě. Patřil tam  do teď  pro svůj rozhled, erudici v ekonomice  i politice, má vzácně načteno, umí formulovat jako málokdo a  sype ze sebe  originální pohledy na věci. Zhusta.

Pokud někomu  schází  něco ve smyslu – že se většinově  mohu identifikovat s jeho názory, tak tohle  by hledal marně. Tohle vlk , od svých žurnalistických svatých nevyžaduje! Prostě  druhý zákon Kosy – dobrým autorem pro vlka není automaticky  ten,  s kým mou souhlasit!

Vyžaduji zdravý rozum a  originální, obohacující pohled. Pro mne obohacující – například o úhel pohledu, který mne nenapadl nebo napadl, ale neshledal jsem ho dostatečně  vyargumentovaným, ačkoli XY mi to tak následně předložil. Zde nezáleží na tom, jestli si stanovisko prezentované XY následně osvojím nebo se proti němu vymezím. To nemá  nic společného s tím, jestli si budu XY  považovat a pídit se po jeho dalších článcích. Ta originalita  pohledu, podložená  znalou argumentací  naopak ano. A to zcela  bezpečně.

Tuhle  úvodní tirádu jsem musel napsat, protože   když jsem se včera  v poledne  vrátil rozmrzelý, díky  výsledkům, od jednoho z lékařů, které jest mi nyní navštěvovati a popatřil na Parlamentní listy  a tenhle  článek:

Jan Macháček: Jak čelit ruské propagandě

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jan-Machacek-Jak-celit-ruske-propagande-366786?nocache=1

požádal jsem svojí dobrou ženu  Karkuli, jestli by byla tak laskava a překontrolovala,  pro jistotu, po mně jméno autora- jestli tam skutečně  vidí totéž co já – Jan Macháček. Neb ve mně hlodalo podezření,  že  jsem navštívil špatného specialistu, protože  to asi být neměl ten, u kterého jsem byl, ale lékař chorob očních. A  toho že jsem měl rovnou  požádat  o předpis na jednu slepeckou hůl  a poukaz na slepeckého psa!

Moje  dobrá žena, jak to tak bývá, mi oznámila jednu zprávu dobrou a druhou špatnou. Správně tušíte, že  tou dobrou bylo ujištění, že na slepeckou hůl a psa mohu ještě nějaký čas počkat, ale tou špatnou bylo, že  můj trojjediný mediální svatý   se  asi, nejméně přechodně  – zbláznil!

Protože jinak by v onom článku na PL sotva mohlo stát od někdo jeho kalibru a  analytických schopností toto:

Leckdo si může říci, že mocná ministerstva propagandy i informací existovala za 1. i 2. světové války. Ano existovaly i doby bubeníčků, ponocných, tlampačů, rozhlasů po drátě i masových demonstrací.

Dnešní doba internetu a masového šíření informací ale skutečně umožňuje desinformacím stát se účinnou zbraní ve válečném konfliktu, a k tomu je také třeba přistupovat nově, analyzovat to nově a dívat se na to jinak než dosud.

Jistě nelze čelit propagandě autoritativního státu propagandou demokratického státu, ale například snad není problém nařídit zákonem médiím, aby zveřejnily své konečné vlastníky.

Když se uvažuje o tom, že v rámci sankcí bude Rusko odpojeno od mezinárodního platebního systému SWIFT, tak si není důvod například v rámci sankcí odejmout vysílací licenci ruské kabelové televizi Russia Today a ruskojazyčným státním kanálům licenci pro kabelové a satelitní vysílání v Evropě i nad Evropou.

Asi by nebylo od věci, kdyby rady pro veřejnoprávní vysílání jednotlivých států dostaly od tajných služeb informace o tom, kdo z veřejných osob, které chodí diskutovat do médií, je ve styku s ruskými diplomaty a ruskou mocí.

Nebo se ti právě vyhoštění špioni z České republiky s nikým nestýkali a nikomu žádné informace a desinformace neposílali a nepředávali?

Evropa by neměla váhat – pokud to jen trochu jde – žádat internetové providery v rámci EU, aby z internetu stáhli obsah, který vysloveně představuje munici informační války.

Příkladem může být tolik diskutované profesionální desinformační video „Ja ruskyj okupant.“

Tradiční způsob vyvažování veřejnoprávní televize taky přestává dávat smysl. Jeden host mluví normálně a druhý šíří sofistikovanou ruskou lež a propagandu. To si vážně má smysl hrát na to, že tohle je kýžená vyváženost a objektivita? Vyváženost mezi lží a pravdou? 

Takže  v době internetu, satelitní televize, volného pohybu osob a  kdy  jsou  americké, německé , francouzské, britské, ale také ruské noviny,  naprostou samozřejmostí  ve specializovaných trafikách, hodlá Jan Macháček

1-cenzurovat internet  a určovat svému spoluobčanu a daňovému  spolupoplatníkovi  vlkovi na co se  smí  a na co nesmí na tom internetu podívat!

2- hodlá zrušit  – tedy odejmout vysílací práva  na  příjem satelitní televize  typu Rossia  Today

3-hodlá vytvářet profízlované seznamy  těch, co  podle Macháčka smí  do veřejnoprávních medií    a  těch, co tam nesmí.

4- veřejnoprávní televize,  podle  Macháčka, nemá   ve studiu,  k nějakému problému, když bude tento , aspoň miniaturně souviset s Ruskem,  mít  k diskusi zástupce dvou různých názorů , ale  jen toho, kdo souzní se stanoviskem Jana  Macháčka!

Rád bych se  Jana  Macháčka  zeptal na  malou drobnost – a Jane Macháčku  a od praxe  bolševika před  Listopadem se to bude lišit  jak?  Tedy kromě  toho, že  tenkrát nebyl internet, satelitní televize  byla v plenkách a estábáci to měli snadné protože  dvoumetrové talíře na střechách byly  snadno identifikovatelné a  jedinými správnými  zdroji byly  ty, které teď Macháček chce  zakazovat, fízlovat  a  odnímat vysílací práva! Byl bych velmi potěšen, kdyby  si dal tu práci a takovým, jako já,  to pořádně vysvětlil! Jistě  to pro něj bude hračka.

Protože  pokud  ne, pak mu  navrhnu daleko jednodušší opatření – Jane Macháčku, vaše úvahy mají  jaksi logickou díru – . Jednak nejspíš  blokování  určitých stránek na internetu se dá  obejít, což   vědí  i v Číně, kde  to zkoušejí v praxi dlouhodobě  /že by i Jan Macháček požadoval , abychom  se od  Číny poučili , jak stabilizovat společenský řád /   a jednak zakázat  družicové vysílání  například  RT mi přijde směšné.  Stejně jako bylo směšné kdysi rušit  Svobodku nebo Hlas Ameriky! Vzpomínáte?

Ale  jeden návrh  bychom my, starší ročníky, než jste  vy, přeci jenom měly.  Nevím kdo ho vynalezl , ale vím  na  čí příkaz byl implementován. Ten chlápek měl knírek, nosil patku  a  říkal si Vůdce  a křestní jméno znělo -Adolf . Který na okupované Evropě  nechal  každé rádio opatřit povinnou  nálepkou – Příjem nepřátelských stanic  se trestá smrtí!  Tedy pokud  nebylo zbaveno ladících cívek pro určité frekvence.

Vím to ne proto, že bych to osobně zažil, tolik křížků na hrbu zase nemám, ale kdysi jako malý kluk jsem u babi na půdě  vyhrabal starou  Phillipsku – takovou  tu velkou kulatou  bednu – 3 lampovku z roku 1935 , na které ta nálepka  byla. Bylo mi asi  6 let  a  táta mi to tehdy vysvětloval , co na té přelepce je. A proč to tam bylo.

Takže  věc je vymyšlena a dokonale. Stačí podobnou přelepku umístit na  každý televizor, radio a počítač  v téhle  zemi a  je dokonale  vymalováno!

Ani zákon nebude nutno v Bruselu vymýšlet! Stačí použít tohle:

Samozřejmě  s příslušnou novelizací,  zachycující  technický pokrok, kterého jsme se mezitím dočkali. Ale to by neměl být žádný velký problém! Snad  v §2 by se musel a,v  souladu s bruselskou legislativou, vynechat ta zostřená sankce, ale jinak to lze  převzít sakum prásk!

A  těm nejiniciativnějším  mezi námi, Jene  Macháčku, by  mělo být umožněno – nejlépe  na náklady  Evropské unie, aby  si nechali bezplatně  v televizích se  satelitním příjmem a na satelitních přijímačích,  zablokovat  frekvence a transpondéry  pro ta  pásma, kde je k mání jakékoli vysílání nepřítele! Dále bych si dovolil iniciativně navrhnout, že    černé listiny  by preventivně  měli být dáni všichni, kteří  vzbuzují podezření, že  alespoň trochu jsou schopni číst azbuku  nebo dokonce nějak rozumět rusky! Mohli by se ovšem primárního podezření zbavit, když by prokazatelně podporovali boj proti ruské propagandě. Pak by naopak jejich znalosti jazyka  nepřítele  a jeho písma mohli být velmi užitečné, zejména při ochraně  mladé generace před propagandou Moskvy, protože  ta , díky neznalosti ruského jazyka  a neschopnosti číst  kryptopísmena  nepřítele, může  snadno naletět na podvržené propagandistické anglické texty!  Takže  si nemůže  zkontrolovat, jestli náhodou nějaký ten podivný textík  není jen překladem rozvratného ruského originálu…

To,  pane  Macháčku, by mělo stačit  k poražení té hnusné a všudypřítomné ruské propagandy, která vám teď  dělá tolik starostí!

Ale   je tu ještě jedna, daleko snadnější možnost, jak propagandu kohokoliv úplně  vygumovat, ba znemožnit – totiž do mediálního prostoru pouštět jen pravdu a ověřená a  ověřitelná fakta. A komentáře  psát na základě těchto pravdivých a ověřitelných skutečností,  bez historické předpojatosti. Nic  to nestojí, nikoho to nepobuřuje a nedá se tak prohrát. Ne u většiny  obyvatelstva. U nadkritického množství. Víte  Jene Macháčku, všechny stejně  nikdy nepřesvědčíte. Stačí si vzpomenout na  Elvise. ten může  být tisíckrát po smrti, ale přesto  je nemalé procento  těch, kteří tomu nikdy nebudou věřit, pro které je Elvis živ. Jen se zatoulal. Stačí prý, když si pustíte jednu jeho určitou desku pozpátku a na určitých otáčkách. Je tam prý jeho jasný vzkaz v  tomto ohledu.

Ale kdyby náhodou někoho napadlo, že  se musí, tak jak vy navrhujete, vymezit vůči těm, co si myslí, že  Elvis  je na živu, ujišťuji vás, že  by těch, s Elvisem žijícím, mezi námi skokově  přibylo!

Jo Jane  Macháčku, nějakého důchodce ze  statutárního městysu si  vy, špičkový  český novinář, můžete dovolit  v klidu zasklít. Ale  chci se  zeptat – na ten seznam nepřítel Říše, co nesmí do ČT a ČRo zařadíte  i Erika Besta?  Dalšího z mé svaté trojice, kam stále  ještě patříte, protože  chci věřit, že  vás  to přechodné pominutí smyslů ještě  pustí. Kdybyste náhodou nevěděl, proč se vás na to ptám, pak vám to usnadním. Dám sem kus  jeho textu, který celý naleznete  zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Erik-Best-hovori-k-armadnimu-konvoji-USA-Mozna-vam-to-vyrazi-dech-366737

V českém mediálním prostředí se výrazně objevují varování před ruskou propagandou a to, jací lidé v Česku propagandu Kremlu zastupují či šíří.  Není ale třeba v takovém případě upozorňovat i na možnou propagandu z druhé strany?

„Také mě to napadlo. Podle mě bychom měli znát předpojatost jednotlivých komentátorů. Každý ví, že já jsem Američan, a může podle toho posuzovat, že jsem pro Ameriku. Někteří si myslí, že jsem protiamerický, ale občas slyším i opak. A jestli nějaká webová stránka má peníze od ruské vlády, tak bychom to měli vědět. Zároveň ale, jestli má nějaká stránka peníze od americké či evropské strany s cílem podporovat protiruskou propagandu, tak bychom to také měli vědět,“ konstatuje Best.

„Vzhledem k tomu, že jsme součástí Západu, je tu větší tendence poukazovat na tu ruskou stránku, protože ta je jakoby škodlivější. Ale myslím si, že je stejně tak fér říci, že nějaký komentátor pracuje pro americkou vládu nebo dostával peníze od americké vlády. Je to logické, protože čtenáři chtějí vědět, odkud pochází peníze, na základě čeho ten novinář nebo komentátor píše. Každý musí nějakým způsobem vydělávat a často právě (i v Americe) není jasné, odkud ten finanční zdroj vede,“ upozorňuje novinář

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.