Mossadegh, Janukovič a galaktickí vítači.


napsal Pacho

*Pri zvrhnutí populárneho iránskeho premiéra Mohammeda Mossadegha zohrali dôležitú úlohu Spojené štáty. Eisenhowerova vláda verila, že je to správny strategický ťah. V politickom vývoji Iránu však tento puč predstavoval veľmi nepríjemný krok späť, takže je celkom pochopiteľné, že mnohí Iránci dodnes odmietajú zásahy Ameriky do vnútorných záležitosti svojej krajiny.

Madeleine Albrightová, ministerka zahraničných vecí USA, 16. Marca 2000.

Po mesiacoch odmietania účasti na Ukrajinskom puči, americký prezident Barack Obama tiež priznal svoju účasť. „Sprostredkovali sme dohodu o prechode moci na Ukrajine,“ vyhlásil. Tým jednoznačne potvrdil špekulácie o tom, že USA hrali významnú úlohu pri ukrajinských protestoch, ktoré zvrhli vládu Viktora Janukovyča.

Poďme naspäť k Mossadeghovi. *Samotný prevrat nebol ničím výnimočným, podobných tajných operácií mala CIA počas studenej vojny na svojom konte viac než dosť. Mossadegh jednoducho predstavoval hrozbu pre politické aj ekonomické záujmy západných mocností, i keď len na základe čisto strategických úvah. V prípade Mossadegha iránska ropa ďalej tiekla do Spojených štátov takže mnohí predstavitelia USA prevrat nepochybne považovali za veľký úspech. Pravda o tom akú úlohu v ňom zohrala CIA vyšla najavo až o dlhé desaťročia.

*Samozrejme, svoju úlohu zohrala chamtivosť a snaha zachovať staré dobré kolonialistické časy, keď menej rozvinuté štáty nemohli využívať vlastné surovinové zdroje podľa svojho uváženia.

*V hre sa ocitla aj urazená pýcha – žiadny politik sa predsa nemôže beztrestne vysmievať kontrole cudzích vlád a obchodných spoločností! Ešte nehoráznejšie však bolo evidentné pokrytectvo – úmyselné zvrhnutie jediného demokratického režimu na Blízkom východe. Všetkým jeho obyvateľom naznačilo, že hlasno propagovaná sloboda a demokracia pre západné veľmoci neznamená nič, ak príslušný demokratický režim nesúhlasí s ich požiadavkami.

Čo z týchto slov je nejasné a neidentické v prípade Mossadegha a po vyše pol storočí aj u Janukovyča? Aký je rozdiel v postupe CIA proti vtedajšiemu Iránu a dnešnej Ukrajine? Nehovoriac o ďalších rozvrátených krajinách? Akých vojakov akej vlády by sme mali na našom území vítať? Tej čo zvrháva demokraticky zvolených politikov? Útočiacich na suverénne krajiny kedy sa im zachce?

Klony obmedzených ťuťmákov by sa aj u nás radi „mávatkami“ predvádzali pred vojenskými „alegorickými“ vozmi. No mali by si uvedomiť, aj za svojich potomkov, o čo tu ide. Aby neskončili nie na smetisku dejín ale na inom…vojenskom a my s nimi. Starší by mali byť dostatočne zodpovední na to, aby už neboli za hlupákov. Ale deti? To je iná káva! Tak hlavne za nich. Zmanipulovať dav tiež vôbec nie je také ťažké. Dokázal to už Orson Welles keď pred vojnou rádiovou reláciou presvedčil ľudí, že na nich útočia Marťania a vypukla panika.

U vítačov môže ísť o mix tzv. zblbnutých a profesionálov. V druhom prípade o akúsi obdobu profesionálnych plačiek na pohreboch. Tie za štamprlík dobrej pálenky a niečo do vrecka plačú a plačú a je im jedno za koho. Vítači vítajú a tiež je im jedno koho. Vítali sovietov /niektorí ako Duleba tam aj študovali/. Teraz vítajú transatlantických zvrhávačov demokraticky zvolených politikov. Ešte budú Číňanov, islamistov /ak vyhrajú/ a aj Ickeových reptiliánov. Bez problémov by privítali aj darebáckych mimozemšťanov na tanieroch /najradšej na pruhovaných to je teraz najviac v móde/. Žiadne Hviezdne vojny, Deň nezávislosti, ani Vojna svetov by sa nekonali a Spielberg by sa mohol akurát tak chytať za hlavu.

Žijeme totiž vo svete kde otroci za čestného predsedu volia otrokára, tristo euroví za prezidenta oligarchu Kisku a poddaní za ochrankárov pandúrov. Tak načo sa nad tým vzrušovať? Naskutku platí:

*Tí, ktorí nemajú na pamäti minulosť, sú odsúdení zopakovať jej chyby /George Santayana, filozof a spisovateľ/.

Vyzerá to tak, že ich budeme opakovať a opakovať. Až do do ďalšej vojny. Kto ju chce a potrebuje tak na to rozumní odpoveď vedia. Tí galaktickí budú len mávať a mávať, vítať a vítať…neviem či v ich prípade ešte má zmysel písať, že až do zblbnutia.

Zdroj: *Stephen Weir: Dejiny plné omylov, Vydavateľstvo Perfekt, 2008.

http://www.netky.sk/clanok/rok-po-prevrate-na-ukrajine-amerika-vyrazne-pomohla-zosadit-janukovyca

Příspěvek byl publikován v rubrice Pachova zboj se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.