Za co gender nemůže


napsala Věra  Říhová

K tomuto příspěvku mě vlastně inspiroval Vidlák svým příběhem o dědečkovi. Konkrétně větou, že : „…vyžadoval rovné zacházení i když sám nikdy neměl grunt.“ Také ženy vyžadují rovné zacházení a jsou za to tvrdě kritizovány, vysmívány a k rovnějším podmínkám jim nepomohou demonstrace genderu, ale úplně jiné podmínky. Občas se stále ještě setkávám s kritikou genderu, jak nespravedlivě mění zvyky společnosti a krade mužům jejich privilegia. Jenomže ono to tak pokaždé není a uvedu dva příklady.

Jedním jsou vlkem zmíněné velikonoce, jejichž starodávné zvyky se mění kraj od kraje. Jiná ves – jiný pes. V některých krajích se velikonoce slavily oboustranně, jak chlapci – tak dívky. Na Krkonošsku se chodilo koledovat dva dny , v neděli děvčata a v pondělí chlapci. Moje babička si vždycky stýskala, že ti zlí komunisti zakázali děvčatům chodit na koledu, protože se to pro ně nehodí (pro děvčata) , protože je nepatřičné, aby dívky švihaly chlapce a jen bůh i komunisti znali další důvody.

Ještě moje maminka pamatuje dívčí koledování. A nám malým pionýrkám to bylo moc líto hlavně kvůli těm mašlím. Dívky dostávaly na pomlázku mašle, kterými se potom parádily a ty starší si pak dávaly do vlasů mašli svého vyvoleného a dávaly mu tak najevo svou přízeň. Chlapci dostávali vajíčka a pečivo, skrz které se hospodyňky a dívky na vdávání chlubily svým uměním, neboť jak víme, láska prochází žaludkem a krása okem. Dnes u nás v kraji chodí koledovat dívky i chlapci pohromadě a vůbec nikoho to nepohoršuje. Nejde ani o gender a už ani o tu koledu, ale o tu legraci vyzkoušet si na vlastní kůži staré zapomínané zvyky.

Proč se dnes vlastně velikonoce opomíjejí ? Tedy hlavně proto, že jsou finančně náročné, hospodyňky nemají na ně čas a koledování se zvrhlo v době vynálezu socialistické bužírky. Někteří muži měli ohromnou radost z toho, že mohli beztrestně seřezat ženy a dívky až do pořádně modrých jelit. Surovost většiny mužů se podporovala alkoholem, kterého se muži dožadovali místo řádné koledy. Ženám se to samozřejmě nelíbilo a přestaly koledníkům otvírat. Malé děti už v osmdesátých letech začaly opovrhovat vajíčky a dožadovaly se sladkostí a peněz. Konec slavení velikonoc nastal po revoluci, kdy už nikdo neměl zapotřebí dodržovat „blbé“ a zbytečné zvyky, kdy už nikdo nesledoval, zda surové a chtivé koledníky z řad členů KSČ, vlivných rodin státních úředníků a nadřízených, někdo pustil či nepustil dovnitř. Ale kdo by si to po čtvrtstoletí pamatoval.

Dnes se neslavení velikonoc už dostalo i do marketů, letos už se nedaly sehnat ani čokoládové figurky slepiček a zajíčků. Alespoň u nás. Mě ty laciné náhražky, které měly do čokolády hodně daleko, nechyběly a našim dětem také ne. Letos už jsme nesehnali ani pitomý igelitový pytlík s velikonočním obrázkem, ten nám chyběl, naštěstí alespoň velikonoční pohlednice pro staré lidi ještě prodávají.

Za tohle všechno ale gender nemůže. Možná, že na Plzeňsku dívky nekoledovaly, nebo to vlk dávno zapomněl nebo to už ani neví, jaké byly pradávné zvyky. Možná, že tam chodily dívky koledovat pouze v přestupném roce, co já vím. Ale u nás dívky kdysi koledovaly každý rok, pro nás je to starodávný zvyk. Nadávat na učitelky ve školce jenom proto, že nevím, jak to kdysi vypadalo, mi nepřipadá férové. Ale nadávat na gender je už trochu mimo, tentokrát za to chudák nemůže.

Dalším příkladem je žena za volantem. Znám muže, kteří se dodnes nemohou smířit s tím, že ženy řídí autobusy a náklaďáky. Nadávají na gender a mají pocit, že ženy řidičky kradou mužům jejich privilegium ovládat něco silného a mohutného. Mají pocit, že ženy loví mamuty a muži sedí doma. Tihle šovinisté nechtějí ani slyšet o tom, že dnešní kamion není stará V3S a dnešní John Deer není starý Zetor, že dnešní ovládání je u traktoru, autobusu a kamionu stejně fyzicky lehké jako u osobního auta.

Kdo za to může, že nejsou muži řidiči ? Gender nebo muži sami ? Komu se nechce tvrdě pracovat za mizerné peníze ? Genderu nebo mužům ? Dopravním podnikům z hlubokého nedostatku mužů řidičů nezbylo nic jiného nežli tuto práci nabídnout i ženám a ty to s chutí přijaly. Dnes už po silnicích jezdí spousta žen řidiček autobusů, dodávek i kamionů, ženy pouze z nedostatku pracovních příležitostí zaplnily prázdné místo na trhu práce.

Co s tím má gender společného ? Vůbec nic. Předsudky o ženách za volantem silných aut nezničily žádné demonstrace, petice ani žádná gengerovská prohlášení. To jenom někteří muži si nechtějí přiznat svou slabost a svádějí vlastní nedostatky na něco, co se nemůže bránit. Gender nemůže za to, že si někteří muži dodnes myslí, že žena nepatří za volant. Myslí si to i přesto, že mnohaletá praxe prokázala úplný opak.

Naštěstí je tu už mladá generace, která nějaký gender vůbec neřeší. Někteří ani pořádně nevědí, co to gender je, protože si neumí představit, že žena byla kdysi něco jako negr. Byla pouze za služku a roditelku dědiců, nesměla dělat spoustu věcí, musela muže na slovo poslouchat a plnit jeho příkazy, nesměla chodit na tolik míst, že tomu dnešní mládež nechce ani věřit. Že žena byla na statku méně nežli kráva a kůň, to si už dneska neumíme představit.

Dneska zase prožíváme úplně jiné společenské zvyky a to je například samoživitelství dětí. Kdo by ještě nedávno řekl, že se muži dobrovolně ve jménu svobody vzdají svých vlastních dětí, protože je k ničemu nepotřebují ? Že budeme mít tisíce matek samoživitelek bez podpory manžela či partnera a dokonce i bez alimentů a dětských přídavků pouze s daňovým bonusem? Samozřejmě v rámci svobody (nikoliv genderu) máme spoustu mužů samoživitelů. Může za to svoboda bez hranic nebo gender ?

Rovnoprávné platy žen a mužů za stejnou práci dodnes nemáme. Sama jsem pracovala jako manažerka za poloviční mzdu svých kolegů jenom proto, že jsem žena. Paradoxem bylo, že dva kolegové byli svobodní a bezdětní, zatímco já jsem byla matka samoživitelka, takže zajištění rodiny mužem tady nemělo své opodstatnění. Přesto jsem si mohla vybrat, buď akceptuji menší mzdu nebo můžu jít jinam. Pamatuji se na několik žen, které stály na postu zástupkyně muže manažera či jeho asistentky a vykonávaly jeho práci, za kterou on bral mzdu. To je totiž velmi častá praxe našeho českého prostředí, talentované schopné ženy zastupují neschopné pitomce a vykonávají jeho práci, protože mužský šovinismus se nehodlá na manažerských pozicích vzdát. Je to totiž jeho poslední bašta mužských privilegií. A právě na tomto posledním úseku žádná svoboda nepomůže, to pochopila i slavná neslavná evropská rada nejvyšších. Jenom potřeba dostat do politiky více žen, které tam nutně potřebujeme, žene politiky do vymýšlení kvót. Já osobně si myslím, že by stačilo, sebrat politikům nadbytečné peníze, například za dozorčí rady a podobně, a muži by tyto posty dobrovolně ihned opustili, protože stále ještě ve vyšších kruzích platí :

nepracovat a brát peníze je mužské privilegium, ale pracovat bez peněz je ženská povinnost.

 

Vlkův dodatek:

chvíli jsme uvažoval, že sednu a napíši odpověd, ale pak jsme si řekl – a proč? když na tohle téma může být docela pěkná diskuse!

Příspěvek byl publikován v rubrice Věřina cesta se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

191 reakcí na Za co gender nemůže

 1. Nerevar napsal:

  Stále ještě je dost mužů, kteří své – jak autorka tvrdí – bezpracně vydělané peníze odevzdávají svým rodinám. Dokonce si dovolím tvrdit, že takových je většina.

  Šířit další stereotypy není právě šťastné.

  • Věra Říhová napsal:

   Není jich většina, ta poslední věta je provokace, která má ukázat, že gender potřebujeme, ale někde jinde nežli na velikonoce.

   • Vlastimil Čech napsal:

    Holčina za volantem náklaďáku? No, a kdopak vyloží ty přepravky se zelím, pečivem, pivem a odtahá je do konzumu třeba po schodech? Kdo asi bude podávat z korby dolů na stavbu přivezená okna…A kdopak tomu kvítečku něžnému při eventuelním defektu vyheveruje tu pětitunu a vymění kolo? A zdalipak se andílek vylulá do příkopu, až bude tři, čtyři hodiny stát někde v poli v zácpě? A v zimě, jakpak děvčátko jedno rovnoprávné shodí z plachty skoro 4 metry vysoké placku ledu? A až si bude připojovat vlek, zdali dokáže pohnout jeho ojem? Dokáže zvednout sajtnu korby, anebo třeba jenom hákem natáhnout plachtu?
    Nu a určitě se bude cítit komfortně, když se nebude moci třeba dva tři dny někde na cestách pořádně osprchovat… no, vlastně ano, cítit bude… 😉

    Ale jistě, žena může někde, za obzvlášť pohodlných, luxusních podmínek vykonávat v omezené míře i některá mužská povolání… no a?

    • Targus napsal:

     Zapomněl jste na dnes tak oblíbenou kurtovačku.
     24 tun železa, podle chytré příručky BAG to chce 30 kurtů zatažených silou 400 kg.
     Nevím, jak kdo, ale já se u toho nezpotím, akorát když mrzne a já se svlíknu do trička. A když to dodělám, zažívám intenzívní pocit převtělení do gorily nížinné, ruce vytahané až k zemi.
     Zima v autě je vůbec príma, co takové vytloukání přimrzlého substrátu ze zvednuté sklápěčky? Nebo nasazování řetězů na dvojmontáž?
     🙂

    • Antonie napsal:

     Ale ano, holčina to lehce zvládne s úsměvem, moc jí to slušelo 🙂 Na vlastní oči jsem to viděla, jak se měla mezi těmi drsnými šikovnými chlapy dobře, jak jí na parkovištích i na překladišti ochotně, nezištně se vším jí pomáhali. A říkala mi, že i když se rozjedou každý na jiné překladiště, že i cizí neznámí jí pomáhají. Dvouhodinová plavba na trajektu, který pojal neskutečné množství motorek, osobních aut, autobusů a kamionů, trvala dvě hodiny, a tam byla k dispozici kajuta se sprchou a švédský stůl.
     Synovec totiž jezdí kamionem, vzal mne sebou na jednu cestu do světa a byl to nezapomenutelný zážitek. Líbil se mi moc ten jejich život na silnici plný přátelství. Ale řídit kamion bych nedokázala.

  • evix napsal:

   To není stereotyp, 40% otců se o děti nestará a spoustě otců radí právníci jak postupovat, aby neplatili alimenty. Zažila to sousedka u své vnučky a zažilo to taky několik mých spolupracovnic.
   Mimochodem, sousedky dcera žije už s dalším partnerem v Dánsku a světe div se, tam by veřejné mínění nesvádělo samoživitelství na neschopnost žen najít si schopného partnera, jak je zvykem v téhle stále bolševické zemi.
   Před 2 lety jsme v Jižní Koreji seděli v parku a diskutovali s mladým Korejcem, který se učil česky a studoval v Praze. Když řekl, že si zvolili za prezidenta ženu, tak většina starších mužů vytřeštila oči a mlela šovinistické kraviny. Onen Korejec se smál a říkal, že Češi jsou arogantní k názorům druhých.
   Mimochodem, ta jihokorejská prezidentka je dcera bývalého diktátora. Umí te si to představit v Česku? Za prezidenta si zvolit dceru nějakého komunistického pohlavára?
   To by se naše pomatená média úplně zbláznila.
   Jo a ženy za volantem autobusů a kamionů jsem viděla před 20 lety v USA a v Kanadě ve velkém počtu a nikdo to neřešil.
   Holt i kulturni a inteligentní národ může zblbnout nějakou ideologii a držet se ji jak klíště.

   • pozorovatel napsal:

    re: „To není stereotyp, 40% otců se o děti nestará a spoustě otců radí právníci jak postupovat, aby neplatili alimenty. “

    Tak doporučujem pohľad na problém aj z druhej strany. Drvivej väčšine mužov je po rozvode kompletne upierané právo na kontakt s ich deťmi. Sú dobrí iba ako zdroj alimentov…
    http://hasikova.blog.sme.sk/c/377750/slovensko-krajina-tyranych-muzov.html

    • evix napsal:

     Těch 40% se týkalo mužů, kteří nemají o potomky vůbec zájem, to jsem si nevymyslela já, je to i na netu, na tabletu se mi to blbě hledá.
     Co se týče bránění styku dítěte s otcem, je to sprosťárna matek a osobně bych byla vůči nim tvrdá a klidně bych to řešila vězením oné matky. To je totiž pomsta a ta je přece neslučitelná s právním řádem. Tohle má řešit právo a jak známo do právního státu máme daleko.
     Taky nechápu proč si otec nemůže udělat kdykoliv genetické testy a přestat platit alimenty, když dítě není jeho. Tohle jde na vrub vyčůraným ženám a tohle společnost toleruje a podporuje pod falešnou ochranu dítěte. To by si pak některé ženy musely dávat pozor.
     Tak kdo tu společnost vlastně rozděluje.

     • šprýmař napsal:

      víte co mne osobně zaráží, čísla na počet mužů kteří nemají o svoje – a někdy ‚svoje‘ (!) děti zájem jsou, to se sleduje — čísla matek jež nemají o své děti zájem a nestarají se, navíc když by se starat měly (mají je v péči) — kde jsou?
      ?
      nejsou.
      nebo se o nich nehovoří, ty tendence jsou všechno svádět na muže,, chlap je vždycky špatný,, to je předpokládám v pořádku za účelem boje proti ‚mužským privilegiím‘

   • jezevec napsal:

    zvolit si za prezidentku dceru bývalého diktátora?
    tady se pár lidí mohlo poprdět, když chtěl na prezidenta kandidovat tchán úředníka nacistického státu.

 2. Edita napsal:

  Paní Věro, nevím, jak je to, či spíše jak to bývalo s nedělní velikonoční koledou dívek v Krkonoších. Ale tak si myslím, že asi už z principu při tom nemohlo jít o řádné vyšlehání pomlázkou silnějšího pohlaví tím slabším. Výmysl učitelek ve školce, že se v tomto ohledu role jednou za 4 roky obracejí (jak o tom psal Vlk ve svém velikonočním zamyšlení) je pustá lež a jak známo zvláště dětem se lhát nemá. Už vůbec by neměla lež přijít od pedagožek. To zaprvé. A pak, jak k tomu ti malí kluci přijdou, aby byli už takhle brzo masírovaní přihlouplou genderovou propagandou? Ne každý z nich má dědečka, který se to snaží poopravit. Vždyť to má později často tak vydatné pokračování v našem feminizovaném školství. Kluci mají být vychováváni jako kluci a holky jako holky. Proč to matení pojmů a smazávání hranic? Každé normální dítě ve školkovém věku dobře vnímá rozdíly pohlaví, a i když jim ještě nerozumí, přikládá jim význam, který vskutku také mají.
  Nemyslím tím, že by měli být malí kluci těmito lidovými zvyky vedeni ke krutosti vůči slabšímu pohlaví. Ostatně ty zvyky jsou už mrtvé, protože už většinově ani nevíme, k čemu vlastně sloužily a co se jimi předvádělo. Ale proč smazávat přirozené rozdíly? Původním smyslem našich Velikonoc v předkřesťanské době bylo slavení jara a zajišťování plodnosti v nastávajícím období- plodnosti rostlinstva, zvířat , lidí. Rozdíly mezi pohlavími jsou v tomto jak známo věcí zásadní. Mnohé rituály s tím spojené byly z našeho pohledu barbarské a nemálo kruté. K tomu se jistě nejde vracet. Na druhé straně je ale na místě obava, aby nám ten v naší kultuře dnes tak propagovaný „ gender“ nepřinesl neplodost i v tom docela konkrétním smyslu slova. Abychom na něj nakonec nevymřeli.

  • evix napsal:

   Gender nemá s neplodností nic společného, tady se žvaní o starých matkách a vedle v Německu to nikdo neřeší. Na vině spíše bude problém antikoncepce, nechápu jak může lékař nasadit antikoncepci 15 letým děvčatům, které nemají ještě vyvinuté pohlavní žlázy. Ony mají po deseti letech braní antikoncepce dost často vaječníky neschopné tvořit vajička, musí pak zase podstupovat další hormonální léčbu. Je to jen sprostý bysnis pro farmakologické firmy.
   Další problém je to samoživitelství matek o kterém psala paní Říhová.

   • pozorovatel napsal:

    aj tu môže byť príčina rastúceho výskytu neplodnosti – umelé pseudohormonálne látky všade okolo nás:
    https://diskuter.wordpress.com/2014/12/19/epidemia-neplodnosti-co-nam-media-nepovedia/

   • LP napsal:

    Prosim nesirte demagogiu ohladne antikoncepcie. Hormonalna antikoncepcia sa podava nielen proti pocatiu, vid tu:http://sk.wikipedia.org/wiki/Antikoncepcia, cit:
    „##znížený výskyt panvových gynekologických zápalov (mení sa štruktúra cervikálneho hlienu, prestup niektorých patogénov krčkom maternice je sťažený)
    ##zníženie krvných strát pri menštruácii, regulácia nepravidelnej menštruácie
    ##priaznivé ovplyvnenie dysmenorey a predmenštruačného syndrómu
    ##zlepšenie akné, hirsutizmu, seborei a alopécie
    ##znížený výskyt benígnych mastopatií a ovariálnych cýst
    ##redukcia výskytu karcinómu endometria, ovária a kolorektálneho karcinómu“.

  • jiřina napsal:

   Holčičí koleda týden před opravdu byla a občas i dnes je na náchodsku a nikdo se tomu nediví. To na podporu paní Věry.
   A ony dva světy (mužský a ženský) jsou opravdu realitou. Myslíme prostě jinak.
   Myslím, že je to o úctě a toleranci k druhému. To se vytrácí a potom vztahy nefungují.

   • kočka šklíba napsal:

    Asi je to místní, u mojí babičky byla odpoledne na Velikonoční pondělí. Nebo to aspoň bylo, ovšem jak je to dnes ani tam netuším. A jak to byla dlouhá tradice už vůbec ne, jako pubertální holku mě to opravdu nezajímalo :). Ale bylo to hezké. Obojí.

 3. Anonymní napsal:

  íí

 4. Anonymní napsal:

  Paní Věro, nevím, jak je to, či spíše jak to bývalo s nedělní velikonoční koledou dívek v Krkonoších. Ale tak si myslím, že asi už z principu při tom nemohlo jít o řádné vyšlehání pomlázkou silnějšího pohlaví tím slabším. Výmysl učitelek ve školce, že se v tomto ohledu role jednou za 4 roky obracejí (jak o tom psal Vlk ve svém velikonočním zamyšlení) je pustá lež a jak známo zvláště dětem se lhát nemá. Už vůbec by neměla lež přijít od pedagožek. To zaprvé. A pak, jak k tomu ti malí kluci přijdou, aby byli už takhle brzo masírovaní přihlouplou genderovou propagandou? Ne každý z nich má dědečka, který se to snaží poopravit. Vždyť to má později často tak vydatné pokračování v našem feminizovaném školství. Kluci mají být vychováváni jako kluci a holky jako holky. Proč to matení pojmů a smazávání hranic? Každé normální dítě ve školkovém věku dobře vnímá rozdíly pohlaví, a i když jim ještě nerozumí, přikládá jim význam, který vskutku také mají.
  Nemyslím tím, že by měli být malí kluci těmito lidovými zvyky vedeni ke krutosti vůči slabšímu pohlaví. Ostatně ty zvyky jsou už mrtvé, protože už většinově ani nevíme, k čemu vlastně sloužily a co se jimi předvádělo. Ale proč smazávat přirozené rozdíly? Původním smyslem našich Velikonoc v předkřesťanské době bylo slavení jara a zajišťování plodnosti v nastávajícím období- plodnosti rostlinstva, zvířat , lidí. Rozdíly mezi pohlavími jsou v tomto jak známo věcí zásadní. Mnohé rituály s tím spojené byly z našeho pohledu barbarské a nemálo kruté. K tomu se jistě nejde vracet. Na druhé straně je ale na místě obava, aby nám ten v naší kultuře dnes tak propagovaný „ gender“ nepřinesl neplodost i v tom docela konkrétním smyslu slova. Abychom na něj nakonec nevymřeli.

  • Věra Říhová napsal:

   Dívky chodily koledovat nejenom v Podkrkonoší, ale i na Náchodsku, Rychnovsku a Valašsku, na to jsou dobové důkazy z místních kronik. Chodily na Květnou neděli, což je týden před Velikonocemi a místo pomlázky nosily „líto“, což byla většinou smrková (ale i jiná) větvička. Tou by se dalo špatně šlehat, dívkám šlo především o ty mašle.

   Byla jsem spíše zvědavá, jestli se neozve někdo z dalších krajů, zda tam pamětníci něco podobného nepamatují, protože mám informace o tom, že v Sudetech i v některých částech Německa to bylo podobné.

   Strašně mě mrzí Vaše věta, že kluci mají být vychováváni jako kluci a holky jako holky. Já jsem v dětství hrála fotbal, ale jenom na místním hřišti s kamarády ze sousedství, jako holka jsem to měla zakázané. Podle slov jedné soudružky vedoucí na pionýrském táboře holky nesmějí hrát fotbal, protože nemají pindíka. Jako dítě jsem nemohla přijít na to, k čemu je klukům při fotbale pindík dobrý, ale usoudila jsem, že jsem jako holka ve výhodě, protože se nesvíjím bolestí, když dostanu merunou do rozkroku. Panenky a parádění ? Fuj!!!!!!! Měli mě rovnou strčit na psychiatrii a doživotně nebo odstřelit.

   Kolik zničených životů přinesla diskriminace ? Já nerozumím tomu, proč ještě dnes máme takovou utkvělou potřebu diskriminaci zachovávat.

   • baribalka napsal:

    Paní Věro, já jsem už stará kachna, ale domnívám se, že rozdílná klučičí a holčičí výchova je správná. Víte, dost dobře si nedovedu představit, že by mě „oslnil“ kluk co mu byl fotbal „fuj“ ale uměl by obléknout mou panenku :oD. Stejně jako si myslím, že kluka moc neoslní holka, co umí perfektně s prakem nebo kličku před brankou – vlastně oslní, ale jako KAMARÁD a škatulka kamarád většinou vylučuje množení a tak to příroda asi nemyslela ;o).
    Jsem konzervativní – muž se má finančně postarat o rodinu, nosit těžká břemena, postavit dům, zasadit strom, žena se má řádně postarat o muže, aby toto všechno mohl zvládat, o děti a domácí krb, aby se z toho mamuta rodina nasytila. Tečka. Žádný jiný vzorec efektivnějšího modelu pro přežití skupiny samec-samice-mláďata vymyšlen nebyl a myslím že ani vymyšlen nebude.

    • evix napsal:

     Jenže i za 1.republiky muži propíjeli grunty a žena s dětmi pak chodila po žebrotě. A často ten grunt byl její věno a okolí ji považovalo za viníka manželových slabostí. Tohle často vzpomínala tchýně, je jí 85 let. Na tu pomlázku se ji zeptám, snad si vzpomene.
     Jinak moje neteř v Kanadě hrála hokej do 11 let s kluky a až pak rozdělili skupinu podle pohlaví, u chlapců totiž roste agresivita a perou se.

     • Ngarem napsal:

      Jojo, to se stalo i v naší přízni. Jenom naopak a praprabába propila grunt zatím co prapraděda byl na vojně. U přírodních domorodých kmenů (indiánů, australskýc domorodců) to rozdělení rolí fungovalo a proto se dnes můžeme „hádat“ jestli má být žena horníkem a nebo ne. 😀
      Vzal jsem si mateřskou dovolenou a byl se synem rok doma a manželka vydělávala peníze a já dostával otcovskou. Takovou „brigádu“ by si měli zkusit všichni mužští, aby viděli, zač je toho loket.

  • evix napsal:

   No kdyby se tatínek staral, tak dítko dědečka by mělo, vše souvisí se vším a feminizované školství je zase jen kvůli platům.
   Naštěstí platy učitelů jsou dnes dost vysoké oproti minulým letům a zájemci jsou už i muži, bohužel zase nejsou děti, které by učili. Dost žen se bojí mateřství z důvodů, z důvodů, které paní Říhová napsala.
   Peníze až na prvním místě.

 5. Bob napsal:

  Zcela s autorkou, které si jinak vážím, nesouhlasím.
  K těm velikonocům.
  Za to jak se slaví nemůže gender, ale doba. Tablety, chytré telefony, televize vytlačují knížky a koneckonců i ty pomlázky. Když já jsem byl malý, tak jsem „lítal“ s ostatními dětmi venku už od mala. Dnes jsou děti zalezlé doma a v lepším případě venku pod dozorem rodičů, babiček atd. (toto bohužel z objektivních důvodů..), A velikonoční zboží jsem rozhodně nepostrádal,
  Osobně jsem se ani jako šéf, ani jako běžný zaměstnanec s diskriminací žen nesetkal (je možné, že jsem měl štěstí). Schopné ženy v mém okolí zastávaly vysoké ( a tedy dobře placené) funkce .
  „Nespravedlnost“, že ženy s dětmi na mateřské dovolené je bohatě kompenzována, tím, že muži si v případě rozvodu co se týče dětí, i když mají zájem, zpravidla neškrtnou. Zde se situace oproti minulosti trochu zlepšuje.
  Za naprostou zhůvěřilost považuji kvóty.
  Rozhodovat by měly pouze schopnosti. I když na (zejména) naší politické scéně, by ty kvóty zase až tak nevadily, tam jsou (ne)schopnosi politiků naprosto vyrovnané a na některé političky se dá i koukat ( v případě některých pouze to),
  Na závěr si dovoluji navrhnout taky jednu kvót:
  Aby na mateřskou dovolenou odcházelo 50% mužů.
  Úplně na závěr na sebe musí prozradit hroznou věc: Vadí mi přechylování jmen a když vidím úspěšné dámy s přechýleným jménem v kostýmku, tak mi cukají rty.

  • Anonymní napsal:

   Také přidám něco ze svého mládí k tématu Velikonoc. Jen vzpomínku, protože Anonymní a Bob to základní napsali za mne. Stalo se to před šedesáti lety. Moje mladší, dvanáctiletá sestra šla tehdy po ulici naší vesnice v Podkrušnohoří a potkala dva, asi osmi – desetileté kluky s pomlázkami v rukou. Ti dva se samozřejmostí velikonočních zvyků a “ práva šlehat děvčata přes sukně a nohy“, se k tomuto „zušlechťujícímu“ dílu měli tak divoce, že moje sestra, která z počátku jejich činnost strpěla s vědomím – tu chvilku to vydržím, se otočila a jednomu klučinovi pomlázku z ruky vytrhla. To co nyní popisuji, jsem viděl z okna naší chalupy, jen jsem čekal, co bude, abych mohl případně vyběhnout ven a zasáhnout ve prospěch své sestřičky. Sestra popadla tu pomlázku a v sebeobraně před bolestivými ranami přešla do protiútoku. Překvapení klučinové pod nevybíranými ranami svou vlastní pomlázkou, drženou rozzuřenou „Vlastou“ prchali, co jim nohy stačily. Tolik vzpomínka. – Jen k autorce článku. Zdá se mi, že vliv ženského hnutí navrací svět do období druhého matriarchátu. To lidskou společnost a její organizaci společenskou rozvrátí. Stačí dnes v USA galantně evropsky otevřít před ženskou dveře, a soud Vás nemine.Rovnoprávnost žen a mužů nespočívá, dle mne, ve výměně rolí na pracovišti, ale ve smyslu vhodného využití mužských nebo ženských pracovních schopností. Jsou rozdílné. Fyzickou silou i mentálně.

   • Věra Říhová napsal:

    To jste napsal moc hezky a já jsem to pochopila tak, že se mnou vlastně souhlasíte. Ale jste první muž, který vysvětlil, že se vy chlapi bojíte matriarchátu. Ale to přeci není rovnoprávnost, proti té bych bojovala stejně jako proti patriarchátu. Obojí je hnusné. Podle mě by si každý měl žít podle svých schopností a možností a ne podle toho, co má mezi nohama.

 6. Řezníček z Brna napsal:

  V Brně na Masarykově universitě na fakultě sociálních studii můžete studovat na bakalářských nebo magisterských studiích gender. Bude z Vás Mgr – obor gender. Uplatnění v praxi? Nedávno jsem slyšel v rádiu rozhovor s podobným magistrem, pracuje v agentuře, která za úplatu nabízí podnikům vypracování gender posudku o stavu v jejich firmě. Údajně když se firma se uchází o dotace z EU, tak u některých grantů se vyžaduje zhodnocení genderu ve firmě.
  Kam jsme se to dostali? Co by na to asi řekl Vidlákův dědeček? To by mě zajímalo.

 7. dols napsal:

  I tento článek mi potvrzuje,že jsme uprostřed hry o rozdělení a rozeštvávání lidí. Začalo to většinová společnost vers. menšina,rodiče děti, bohatí chudí,církve ateisti,usa rusko, a v rámci jednotné fronty i práva žen. Jen nevím jestli se národy nechají natolik rozeštvat,že nebudou schopni se dohodnout až přijde čas a nutnost společného postupu, což jistě tvůrcům těchto her bude velmi vyhovovat.dols

  • evix napsal:

   Rozeštvat národy proti sobě je záležitost mocenských elit, ukažte mi nějakou ženu, která vede nějakou mafii, ani mezi kmotry ji nenajdete.

   • Suchec napsal:

    Madléna Albright, Hillary Clinton, Victoria Nuland … moc jich není, ale zato jsou exklusivní.

 8. Bob napsal:

  Ve svém příspěvku o genderu v politice jsem zapomněl zmínit možné kandidátky na budoucí prezidentku (při předpokladu jedno období muž, jedno žena).
  Navrhuji Krnáčovou (i když nevím, jak to má s občanstvím), Peak .Parkanovou, Lanšádlovou, Němcová by taky nebyla špatná…:-):-)

  • Anonymní napsal:

   Tak jako fór je to vynikající.

   • Věra Říhová napsal:

    Souhlasím, prezidentku ženu nemůžeme mít, protože do vrcholové politiky žádnou slušnou ženskou chlapi nepustí, pustí tam přesně jenom to, co tam máme. Ale podívejme se na radnice, kolik tam máme vynikajících starostek. Dokáží to i bez kvót nějakýho blbýho genderu. Tyhle ženy se dostanou do vyšší politiky pouze za předpokladu, že dostatečně zblbnou.
    Konečně, co tam máme za muže ? Jeden jezdil po Hradě na koloběžce a pletl si Pražský hrad s divadlem, druhý kradl pera před celým světem a chránil ty nejhorší grázly, o třetím se budeme hádat dokud neskončí a jen pánbůh ví, jaké kvítko nám vykvete do příště.

    • Bob napsal:

     Souhlas

    • Suchec napsal:

     V Brně třeba místoprimátorka Liptáková od žluťáků s Holanem a místní squadrou.
     Jen si tak vzpomenu, jak sebranka na Brno I zametla s Dášou Hrubou v minulém období.
     Tam nevydrží slušný člověk.
     Nakonec se snad i omluvíme původní brněnské ODS. Fuj, co jsem to napsal.

     Ovšem pokud jsme u genderu.
     Je zajímavé sledovat, jak to mezi děvčaty funguje, když je člověk sám a k němu 22 kolegyň a šéfová. Je to někdy velmi poučné.

     • šprýmař napsal:

      Poučné? Otřesné, řekl bych.
      … Ještě se ohánějí nespravedlností, jak je to nevyrovnané 🙂

  • baribalka napsal:

   Pane Bobe, to od vás nebylo úplně fér – taky bych mohla vyjmenovat spoustu „národních volů“ ve vysokých funkcích :oD. Vámi vyjmenovaným ženám, podle mého, něco zásadně ženského chybí. Normální žena se nebude dobrovolně brodit hnojem politiky.

   • Bob napsal:

    Omlouvám se, tak jsem to vážně nemyslel. Já to srovnával s tím, co tam je, resp. bylo, myslím tím elementy rodu mužského (schválně nepíšu chlapi).
    V těch kandidátkách jsem zapomněl na Nečasovou – Nagyovou (dalším, na které jsem zapomněl, se omlouvám :-))
    A teď vážně: Co s tím???

    • Věra Říhová napsal:

     To jenom dokazuje, že ženy umí být stejné hyeny jako muži. Takže k čemu diskriminaci ?

     • Ngarem napsal:

      Doporučuji si poslechnout přednášku MUDr Františka Koukolíka – Vzpoura deprivantů. Tam je podstata popsaná, jenom místo širšího pojmu deprivant, je vhodnější pojem sociopat.

  • Targus napsal:

   Němcová? Miruna? To snad raději Boženu, in memoriam, ne?
   To tu ještě nebylo, možná, že by se to chytlo, co říkáte?
   🙂
   A bylo by pro genderproblémech!!!

 9. NavajaMM napsal:

  To zneužívanie schopných neschopnými … zažil som to ako muž, keď mi šéfovala žena.
  Je to nespravodlivé aj spoločensky škodlivé, ale myslím, že sa tieto praktiky neodstránia cez genderovú agendu. Ľudia by mali byť celkovo mravní a správať sa eticky a lojálne k svojim spoluobčanom, potom nebude trpieť žiadna „kasta“.
  Tým by som chcel otočiť pozornosť na pozitívny prístup v zmysle vedieť, čo chceme a orientovať sa to, aby sme sa tam dopracovali. Ak budeme len kritickí a budeme bojovať proti tomu, čo nechceme, nie je žiadna záruka, že to, čo ostane, nám bude vyhovovať.

 10. kopelman napsal:

  Paní Věro, po předvčerejším článku Sériového samovraha se hrdě hlásím k bláznům, a proto se můžu klidně přiznat, že s vámi souhlasím. Přesněji řečeno s druhou polovinou vašeho článku, první polovina mě jako heretika poněkud míjí. Chápu, že první polovinu jste psala jako paralelu v reakci na to, co vás k napsání inspirovalo, a není zase tak důležitá. Když jsem před chvílí řekl ženě, že vlk otevřel diskusi, tak se na mě podívala jak na blázna řkouc: Vlk že otevřel diskusi? Děláš si legraci? To ti nevěřím!

  Když jsem se ve svých 30 letech stal ve firmě ředitelem odboru s cca 15 lidmi, tak jsem přijal ženu. Byla totiž normální, chytrá a pracovitá. Nejschopnější z mých mírně starších podřízených se na mě tehdy nevybíravě obořil: Pomátl ses? Ženskou? To nebude dělat dobrotu, co nejdřív se jí zbav! … Nezbavil jsem se a jí a po roce zkušeností jsem musel konstatovat, že byla jedním z nejplatnějších. Ovšem na reakci kolegy už jsem nikdy nezapomněl a musím říct, že s podobnými reakcemi jsem se později ještě několikrát setkal.

  Podle mě doba uzrála a vaše „nepracovat a brát peníze je mužské privilegium, ale pracovat bez peněz je ženská povinnost“ už tak silně neplatí. Rovnoprávnost dosáhla pokroku hlavně v profesích, kde nejde o fyzickou práci, ale především o žvanírnu. Od loňského roku mám novou zkušenost, mou šéfovou je žena. Zkušenost je to k nezaplacení. Paní je totiž, promiňte mi ten výraz, pěkně vyčůranej hajzlík. Nepředpojatě a naivně jsem si myslel, že využije své ženské přednosti, tj. nebude si na nic hrát a bude jak s nejvyšším, tak s námi mluvit na rovinu, jak se věcí mají. Velký omyl! Paní si vybrala strategii stručně shrnutou takto: když já jsem ta slabá ženská, tak těm chlapům ukážu, že nejsem a budu třikrát tvrdší, aby si nemysleli. Výsledek? Porady, za které by se kdysi nestyděli ani na krajském výboru KSČ.

  Po svých zkušenostech bych si proto dovolil upravit vaši závěrečnou větu takto: Nepracovat a brát peníze je privilegium hajzlíků všech pohlaví, ale pracovat bez peněz je povinnost poctivých chudáků.

  • evix napsal:

   Je to tak a proto jsou v politice ženy o kterých psal Bob, bezcharakterní vyčůrané ženštiny, které budou zuřivě napadat kvóty.

 11. Leo K napsal:

  Asi bych měl napsat samostatný článek, protože diskutovat článek a polemizovat s ním jsou dva zcela různé přístupy. Ale když to mám čerstvě zažité, pokusím se o diskusi. To, co vidí a popisuje Věra Říhová, nelze šmahem odmítnout. Ty jevy tady jsou a že je třeba poněkud překvapeně vnímáme jiným úhlem pohledu, nám nedává právo se nad nimi nezamyslet. Především, abych dodržel pořadí, Velikonoce. Moje žena také dostala mail se zobrazenou pomlázkou a přáním:“pořádnou vyksovačku…“ (opravdu s tvrdým y!). Autorem byl bezmála devadesátiletý společný známý. I z toho důvodu připouštím, že Věrce Říhové nic neříkají tradice. Ty se totiž vyprazdňují už od dob Josefa II – od doby, kdy bylo zrušeno nevolnictví. Nebyla svoboda, ale byly tradice (to nejlepší z dědictví předků), které určovaly běh života každým dnem a dokonce každou hodinu (viz zvonění klekání, kdy se patřilo pokleknout a poděkovat za den, za všechno dobré i zlé, co s sebou přinesl). Jednou z tradic byly i velikonoce, kde dávné předkřesťanské tradice velely k rituálům spojených s jarem a plodností. Pomlázka (jakkoliv se tvrdí – z pomladit, ale nemám rád takové ty primitivní etymologie) souvisí s podst. jménem mlází, pod kterým si představujeme čerstvé jarní výhonky. A tu plodivou sílu přírody, která „vyhnala“ ty tenké proutky, měly muži za povinnost přenést na ženy. Proto pomlázka měla být z čerstvě uříznutých proutků a ne týden starých. I ty pentle měly svou úlohu. Měly tlumit případnou bolestivost onoho „předání“ té síly. Smysl rituálu je zřejmý i z toho, že nebyl přijímán jako trest. Ženy poděkovaly slovně i vejcem – opět symbolem zrodivšího se života. Vedle toho měla pomlázka i význam společenský. S pomlázkou chodili chlapci za NEZADANÝMI děvčaty a zpravidla se ten, který šel do „sednice“ pokládal za vážného zájemce. Kromě toho to byla i legalizace prvního oficiálního zvednutí sukně. S nástupem kapitalismu tradice zvolna ztrácely na významu a dnes se zcela vyprázdnily a staly se dost nezřetelnou národní kulturou. To proto, že kultura je vždy vzpoura proti tradici, je to přepracování, rozpuštění tradic v nových podmínkách. Pomlázkou to nekončilo. Padesát dní po velikonocích jsou letnice. Ještě Kosmas psal o svátcích letnic jako o fingovaném boji chlapců s děvčaty (z toho udělali pozdější kronikáři, hlavně Hájek z Hájku, Dívčí válku!), který končil tím, že každý si unesl tu svou – no a v té době už byly meze dost prosluněné. Křesťanství s touhle tradicí bojovalo celou dobu svého působení – takže pašije – utrpení a ukřižování Ježíše Krista jakož i za padesát dní jeho nanebevstoupení – se staly hlavními křesťanskými svátky roku. Proč u nás, jenom u nás – tak tvrdohlavě přetrvaly předkřesťanské rituály? To bylo způsobeno Vestfálským mírem 1648, kterým získali svobodu Holanďané, Švýcaři, ale Čechy byly prohlášeny dobytým územím a protože byl uznaný princip – čí země, toho náboženství – došlo k násilné rekatolizaci. A každý tlak vyvolává protitlak. Tak došlo k vytvoření sekulárního ostrůvku v křesťanském moři.
  Tak ještě jednou – v tradici nikdy nechodily s pomlázkou děti! Jenže ta tradice, jakž takž fungovala – už dost setrvačností, naposled za k.u.k. Rakouska-Uherska. A to nemohla pamatovat ani Věřina babička. K ostatním genderovým záležitostem jenom ve zkratce tolik. Ještě když jsem chodil do druhé třídy národní školy (1945 -46) zažil jsem rozčilujícího se ředitele 1. české školy v Chebu. „Dokud tu budu ředitelem, žádná z učitelek nepřijde do školy v kalhotách!“ A to se tenkrát nosily dámské kalhoty se zapínáním na boku. Při pohledu na kolegyni v elasťákách nebo texaskách by zřejmě omdlel. Emancipace žen šla ruku v ruce s časem a České (i Slovenské) země rozhodně nezaostávaly. Schválně se podívelte na Wikipedii, kdy ženy ve Švýcarsku dostaly právo hlasovat ve volbách. Nebo srovnejte tehdejší Československo s tak zvanou klasickou zemí demokracie – Velkou Británií! Osobně se nemyslím, že to je chyba, ale považuju za velkou až dějinnou chybu, že tuto dějinnou záležitost vyostřily „fialové punčochy“ neboli sufražetky neboli feministky. S genderovými požadavky totiž došlo k soutěži mezi pohlavími, takže muži odvrhli dědictví Velké francouzské revoluce – občanskou šeď a ženy se rozhodli nerespektovat svoji biologickou destinaci. Ještě, že v hlubinných dolech teplota přes 30°C nutí havíře pracovat nahé, jinak bychom tu snad měli i havířky. Věra Říhová má jistě pravdu v tom, že moderní truck má ovládání srovnatelné s ovládáním osobního vozu. Jenže to není podstatou. Existuje určitý režim, který je pro život kohokoliv optimální. A že by se tomu přibližoval režim traktoristy na poli nebo řidiče dálkové dopravy (týden na cestě), o tom lze myslím s úspěchem pochybovat. Asi bych měl už skončit.

 12. rad napsal:

  Prave ze odpurci genderu sami rikaji to co vy: Chces delat u soustruhu? Tak se ukaz. Chces farat do dolu s nama? Klidne muzes. Chces ridit autobus? No jasne. Tohle neresi tedy nikdo a uz vubec ne odpurci genderu! Zena, ktera si troufne na autobus je samozrejme skvela ridicka (povetsinou se divam to jsou zeny po 40citce) a vi to o sobe. Rozhodne zadny fifleny. A ze to pusobi nezvykle? Ne asi, kdyz jich nebude vic jak 5 procent. V tramvaji uz to nikoho neprekvapi 40 let. Ne ne tohle opravdu neni gender problem.

  • Majka napsal:

   Jistě, pustit ženy k něčemu, co muži už nechtějí dělat (nebo to nechtějí dělat „za ty peníze“, skutečně není „gender problém“.

   • rad napsal:

    co nechceme delat? A jsme u toho. Tak vy si chcete jako zeny celkove vybirat jo? Tak ja bych rekl, ze jen z toho co jsem vyjmenoval 99,9 delaji muzi radi. A nestezuji si. Ale je tu ta moznost. Nesouhlasim s vami. Tvrda prace neni o genderu, ale o tom, ze ve spolecnosti je nalada, nazor, ze tvrde maka hloupy clovek- nesmysl. Tak vy nechcete tvrde makat. Takhle reditelka banky, to jo ze?

    • evix napsal:

     Vážený, pracji v montovnách už 18 let, v 1. montovně v Siemensu na linkách, kde byly normy, pracovaly pouze ženy. Nějaké vysvětlení máte?
     V 2.montovně, v Hyndai zase muži měli 3x častější fluktuaci než ženy a častěji byly ženy propouštěny při snižování pracovníků na linkách? Proč?

   • rad napsal:

    Ja vam ukazu gender mysleni: Ja jako chlap chci, aby bylo vic chlapu ve skolstvi. Chci na to zakon, protoze je divny, neprirozeny, aby tam bylo tak malo muzu. Jiste za to muze naddrzovani. (Vubec si to samozrejme nemyslim, ale mohl na necem podobnym, ale naopak zenskym zalozit svou karieru a vycurane to prosazovat a jit diky tomu nahoru)

    Realita je takova, ze nam chlapum je to jedno, protoze vime, ze nikde problem neni. Ovsem, mohli bychom se zbejcit a stezovat si. Mame rozum.

    • evix napsal:

     Kdo zakazuje hlásit se mužům na pajdák?
     Kde je nějaké omezení pro muže ve školství?
     Tohle tvrdí i muži na Medical Tribune, že hrozí feminizace v lékařských oborech. Ale co se týče sester, tam jim to nevadí, i když jsou pacienti těžcí, nějaká váha břemen se nebere v potaz, protože člověk není břemeno. Tam může zdravotní sestra dřít.

     • rad napsal:

      Nam je to uplne fuk

     • evix napsal:

      To nechápu, chcete aby bylo více mužů ve školství, jenže když muži nemají zajem, tak je vám to fuk 😦

     • Anonymní napsal:

      Vazena madam, pri VSI ucte k Vam, o tom ze sestry v nemocnici tahaji tezke pacienty jsou v zaveru dobre blbosti. V nemocnici jsem pracoval 2 roky na pozici sanitare. To prave sanitari, pripadne lekari nebo lekari pri cekani na atestace pomahaji sestram s pacienty pokud je potreba je nejak prenest ci prelozit. Pokud se jen stele postel neni potreba pacienta vubec nijak prenaset a zvladne to i jedna! sestra.

      Je zajimave, ze spoluprace je mozna, ale jen zeny trvaji stale na tom, ze chteji kvoty.

     • šprýmař napsal:

      nepobrala jste to. A přitom to rad řekl tak jasně:
      „Realita je takova, ze nam chlapum je to jedno, protoze vime, ze nikde problem neni. Ovsem, mohli bychom se zbejcit a stezovat si. Mame rozum.“

   • evix napsal:

    Souhlas, muži odcházejí řídit do Německa, vždyť to píší i naše pravdivá média.

 13. Majka napsal:

  K těm pomlázkách: existují ženy, kterým se tento zvyk nezamlouvá. Na Velikonoce se zavřou doma, nikomu neotevřou a ze strachu před ožralými koledníky nevylezou na ulici. Třeba já.
  Byly doby, kdy platilo, že se k něčemu takovému nelze přiznat, protože reakcí na takové přiznání by bylo: Aha, je tak ošklivá, že k ní nikdo ani na pomlázku nejde, má kvůli tomu vztek, tak dělá, že jí to vadí. Přiznat se k nechuti k pomlázce bylo něco takového jako se přiznat k frigiditě.(Která mimochodem také není charakterovou vadou.)
  Jednoho, už nevím kterého roku se nějaká cizinka pozastavila nad tím, že u nás je existuje jeden den v roce, kdy muži mohou beztrestně bít ženy. Reakce médií byla:ha ha ha, nechápe naše národní zvyklosti. Ježe o rok později se už ozvaly ženy a dívky, které se nebály přiznat, že opravdu nestojí o to, aby je na ulici honili cizí ožralí chlapi z pomlázkou, nebo aby si „musely“ ožralé koledníky pouštět do bytu. Jaká úleva, moci něco takového pustit z klávesnice!
  Ostatně si vzpomínám na vyděšené oči svého syna, když mu tatínek řekl, že „nařežeme mamince a sestře“. Ale „řezalo“ se u nás opravdu symbolicky. Syn pak s kamarády jezdil na koledu, opravdu se naučil dost dlouhou koledu říkat a vykoledoval toho hodně. Přestal s tím, když usoudil, že je na to „velký“ – byla to dětská zábava.
  V mém rodném kraji byla i holčičí koleda, myslím že týden po té chlapecké – a každý rok.

  • evix napsal:

   Přesně tak a nesetkala jsem se se ženou, která má ráda tenhle zvyk.

   • Věra Říhová napsal:

    Majko, dívky koledovaly týden před Velikonocemi na Květnou neděli a místo pomlázek nosily „líto“ , což byla nejčastěji smrková větvička na pentličky a o ty šlo, jak jsem v článku napsala.
    Děkuji, že si někdo na holčičí koledu vzpomněl, jinak u nás koledují jenom děti a dětmi myslím holky i kluky dohromady. Nikoho to neuráží a nikdo to nekritizuje. Je prostě jenom jiná doba.

 14. Dagmar Farbiaková napsal:

  Nesouhlasím. Svádět dnešní pohodlnost a systém „co za to?“ na gender a dokonce totalitu, je hledáním výmluvy. Kolik lidí je ochotných vynaložit nějaké úsilí pro tradice samotné
  Kam zmizely amatérské skupiny a kapely, kde jsou zájmové kroužky lidových zvyků a tanců, kde jsou tradice jako stavění máje, společenské akce dožínek , vinobraní, pálení čarodějnic……
  toto vše bylo alespoň u nás , v každé vesnici. Zrovna velikonoce…to byla hromadná oslava příchodu jara. Slavili ji všichni společně, hrála na ní místní-podtrhuji místní dechovka, nosily se kroje, všichni uměli tancovat a zpívat..připravovala se na to celá vesnice a celá vesnice to i slavila.

  Dnes je to záležitost malých dětí, které ani neznají říkanky, jenom chodí sbírat dobroty a nejradši peníze. Proč to nejde jako dřív………KOLIK NÁ ZAPLATÍTE ????? To je ten problém dneška.

  • rad napsal:

   Je to tak. Nebyl jsem jinej: Dejte vajec na tatarec, nebo bude velkej mazec. (Snad ma neco cokoladovyho) Ale byla to sranda obejit vsechny spoluzacky. Kdyz uz nic, tak to utuzovalo kolektiv. S moji generaci 80s to skoncilo uplne a malokdo z nas chodil pozdeji misto pro vajicka na slivovici. Proste konec tohoto zvyku. Chodi se max po rodinach. Ale samozrejme zustalo par kraju, ale pouze tam, kde maji kroje, dodrzuji se zvyky… Jak to vypadalo treba v roce 1965 o velikonocich v Praze? Nejak si ty tradice tam nedovedu predstavit ani tenkrat 🙂
   Nebyl tento zvyk vzdy ve mestech „zdegradovanej“?

 15. rad napsal:

  Co jsem pochopil tak komunisti taky resili gender problem. Ovsem ten rozdil v pristupu. Fandili zenam. Jerabnice, soustruznice a prace mimochodem u krav bude velice narocna na fyzickou stranku. I tech zen na ruznych funkcicj bylo dost, ale problem byl stejny jako dnes. Prosadit se. A verte nebo ne, to neni o genderu, ale o socialnim zazemi, o tom co umim. 1000 veci co si musi sednout. A vam to proste nesedne casteji naz chlapum. A je dobre, ze jeste vetsina z vas chce v produktivnim veku par deti a je ochotnych toto vymenit za misto v bance nebo co. Me to prijde normalni. Zmeny prichazeji postupne, jak je potreba. Nic neni treba delat na silu- a to je muj problem s genderem. Tlaci se na pilu.

  • evix napsal:

   Nebyli lidi, armáda měla velké potřeby a pak každý kdo se cítil nadřazen, musel mít pod sebou další lidi. A ti aby nezustali pozadu, tak taky. Vždyť existovaly vtipy: jeden maká a osm radí.
   Před lety, když Siemens prodal naší montovnu Continentalu, říkal vrchní manažer, že se musí zlepšit efektivita vedení, že nechápe, proč u nás v závodě je 30 lidí na vedoucích pozicích a u nich v Německu při dvojnásobném počtu zaměstnanců jen osm.

 16. LP napsal:

  Cit:“Konec slavení velikonoc nastal po revoluci, kdy už nikdo neměl zapotřebí dodržovat „blbé“ a zbytečné zvyky, kdy už nikdo nesledoval, zda surové a chtivé koledníky z řad členů KSČ, vlivných rodin státních úředníků a nadřízených, někdo pustil či nepustil dovnitř.“
  Potrebuje toto komentar? Ked autorka degraduje Velkonocne sviatky na vpustanie kolednikov z rad KSC atd? Nieco stavnateho by som autorke povedal, ale dodrzim slusnost v diskusii.

  Ked uz je rec o tych manazerskych postoch, preco sa zeny nehrnu do iných pozicii, napr, murar, stolar, zamocnik atd? V com su teda lepsie od muzov, ked sa snazia dostat iba na lepsie platene fleky?
  Co sa tyka prace, ci sa to autorke a gender paci alebo nie, zeny a muzi su fyzicky odlisni, preto existuju vyslovene muzske profesie. Preco sa zeny hromadne nazamestnavaju ako banicky?

  Na margo pozicie sefa si dovolim z mojej dlhorocnej praxe vyslovit nazor, ze nie je nic horsie, ako ked veducu poziciu zastava zena. To potvrdi ktorakolvek nie ultrapravicova feministka ako je autorka. Muz vo vedúcej pozicii je chapavejsi ako voci zenam, tak aj muzom.

  • evix napsal:

   Aby jste se mohl nechat dnes zaměstnat na pozicích, které uvádíte, potřebujete zdravotní prohlídku. Pokud vás lékař uzná práce schopným, půjdete pracovat. Už jste někdy takovou prohlídku absolvoval? Osobně si myslím, že ne a že ani nevíte, že takové požadavky jsou.
   On je problém si po zdravotní stránce udržet dnes vůbec práci po 50.

   • LP napsal:

    Na pracu murara, stolara ci zamocnika je potrebna zdravotna prehliadka? To je velmi smiesne tvrdenie. Z vymenovaných zamestnani je vyzadovana prehliadka na povolanie banik.
    Preco teda nie je zaujem zien o pracu murara, stolara ci zamocnika? Zeby napr. kvoli spolocenskemu postaveniu? Isteze take spolocenske postavenie zeny v pozicii manazer je ine ako v pozicii murar. Takze co s tym maju tie prehliadky?

    • Věra Říhová napsal:

     Na práci živnostníka rozhodně ne, ale na práci zaměstnance ano, tam se zdravotní prohlídky vyžadují i u murara, stolara a další dělnické profese. Záleží pouze na zaměstnavateli.

     • LP napsal:

      Pri nastupe do nového zamestnania je pozadovana vstupna zdravotna prehliadka, o tom nie je spor. Tyka sa to ako zien, tak aj muzov.
      Moja otazka znie, ci brani nieco zenam vykonavat vyssie uvedene povolania. Dovolim si tvrdit, ze to lekarska prehliadka rozhodne nie je. Je to neatraktivita a fyzicka narocnost tych povolani.

     • Věra Říhová napsal:

      LP odpovím – ženy truhlářky už jsem viděla, zedničinu nedělají, protože je špinavá, nikoliv fyzicky náročná, fyzicky náročnou práci dělají ženy v továrnách, kde je práce tak těžká, že tam úřad práce nemůže dostat žádné muže. Takovou továrnu máme v našem městě. Pro chlapy je to příliš těžká práce, tak tam musí ženy živitelky rodiny. Proč muži nedělají poštovní doručovatele jako kdysi ? Protože pěšky či na kole to dělat nebudou, rozvážejí balíky autem. A takhle bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

     • Řekl bych, že jsou práce, pro které ženy nemají fyzické dispozice, ale asi takových nebude mnoho. Napadá mě horník nebo kopáč, ale nic dalšího.

     • Gustavson napsal:

      Co vyhazovač v Nightclubu?

  • jiřina napsal:

   Odpověd, proč ženy nevyhledávají fyzicky náročné práce je také v tom, že nemají takovou sílu. Proto také nejsou horníky.
   Na druhou stranu – kolik jste viděl zdravotních bratrů? nebo mužů pečovat o nemocné?

   • LP napsal:

    Ale ved prave na to poukazujem, napr. na fyzicke rozdiely. Ono to aj s tym soferovanim toho trucku nie je az take jednoduche. Je sakra rozdiel soferovat track a osobak. To ze to zvladne jedna zena z nejakého blizsie nedefinovaného poctu neznamena, ze je mozne nahradit tuto pracu pracou zien. Je kopec takých oblasti, kde je to podobne. Ina vec je ta atraktivita povolania a spolocensky status vykonávaného povolania. Mozeme sa hadam kolko chceme, na koniec sa vsak urcite zhodneme, ze je viac „chlapsykch“ povolani, do ktorých sa tlacia zeny ako „zenskych“, do ktorých sa tlacia muzi. A nejedna sa vzdy o zalezitost platu. Z môjho pohladu mam pocit, akoby zdoraznujem „niektore“ zeny ukazat chlapovi/om, „ja na to mam“. Ale na zaklade toho sa predsa neda generalizovat, ze ak nieco zvladne jedna zena, ze to zvladne kazda.

    Co sa tyka zdravotných bratov, neviem kde zijete, ale napr. tuto profesiu povazujem pre chlapov za relativne beznu. V kazdom pripade som videl viac zdravotných bratov ako vodiciek truckov.

   • O žádné hornici jsem neslyšel. Zdravotního bratra znám nejednoho osobně.

 17. tas napsal:

  tak ted nevim , jestli si autorka stezuje nebo neco resi:? Moje babicka rikavala, jak si usteles , tak si lehnes…… Velikonoce jsou takove , a jakekoliv jine svatky, jake je spolecenstvi. U nas na jihovychodni Morave se jedna o spolecenskou udalost a nejde o vajicka nebo haprtaky slivovice… A velice si davame pozor aby nebyly jelita nejen mezi nami……priste bychom nebyli pripusteni… :-D. Zadne narizeni nebo prikazy nemaji platnost, pokud nebudou lidmi akceptovany a tak je to i s prikazy evropske komise. Pred lety byl otec nebo ded uznavan pro sve znalosti, zkusenosti a starost o zabezpeceni rodiny, ale to same mely matky a babicky a to vse se spolecenskym ppristupem k rodine a jeji uloze. Dnes uz snad nejde poznat zda zenska je chlap nebo chlap baba…. ze spolecnosti lidi se stala skupina obyvatel a vsichni proti vsem. Lepe se vladne …. P.S. k vasemu platu manazera. Kdo za vas podepsal smlouvu ??? Kdo souhlasil s vysi platu ???

  • Věra Říhová napsal:

   Jak už jsem napsala, žena si mohla vybrat – buď to vezme s malým platem nebo to nevezme vůbec. Já jsem to vzala kvůli kariérní praxi. Přesto ve chvíli, kdy vstoupil v platnost zákon o rovných platech (někdy kolem roku 2000) byly jsme my dvě ženy ekonomky okamžitě propuštěné, protože neexistuje, aby ženská brala tolik jako chlap. Firma místo nás přijala muže.

 18. pozorovatel napsal:

  Pozor, hnutie gender nie je ani náhodou o rovnoprávnosti žien. Jedná sa o homosexuálne hnutie, ktorého cieľom je úplné stieranie rozdielov medzi mužmi. Toto hnutie argumentuje, že muži a ženy sa tak nerodia, ale že si každý môže vybrať, či sa bude správať ako muž či žena, bez ohľadu na pohlavie.

  Jadro väčšiny feministických hnutí tvoria ženy s lesbickou orientáciou. Tieto ženy od prírody nenávidia mužov, ale zároveň sú posadnuté mužským svetom – chcú sa obliekať ako muži (nohavice, kravaty, krátke vlasy), chcú ísť do mužských profesií (manažment, armáda) a zároveň opovrhujú všetkým ženským (starostlivosť o rodinu, výchova detí)…

  Feministicko-lesbické hnutia vedú dlhodobý boj proti mužom a hľadajú ľubovoľnú zámienku, ako mužom uškodiť alebo ich ponížiť. Lesbicko-feministické hnutia sú mimoriadne aktívne v témach ako právo na rozvody, potraty, podpora slobodných matiek, umiestňovanie detí výlučne do starostlivosti žien, kvóty na počet žien v typicky mužských profesiách, debaty o sexuálnom obťažovaní…

  Veľmi poučný článok o vzťahu feministického, genderového a homosexuálneho hnutia je tu:

  http://zdravysex.sk/node/29#overlay-context=node/28

  • evix napsal:

   A 1. máj je taky svátek na počest lesbických švadlen?
   Tak jak se dnes pracuje v Bangladéši a Číně, tak se pracovalo v továrnách i na západě! Před dnes už více než 100 lety a dnes je to lesbický problém 😦
   Zase se upravuje historie, už nás neosvobodila Rudá armáda, ale obsadila. Obsazení Československa Nacisty se letos nepřípomínalo a už jsem slyšela, že se němečtí vojáci „hrdinně“ bránili u Stalingradu.
   Svět se v prdel obrací říkával tchán, komu tím prospějete?
   A četla jsem, že se k 4% hlásí jen okolo 2,3 % lidí, zbytek bude patrně bisexuální.

   • pozorovatel napsal:

    re: “ komu tím prospějete?“

    je dôležité, aby ženy vedeli, že feministky v skutočnosti nebojujú za ich práva, ale za práva malej menšiny lesbičiek. Lesbické ženy sú akési mužo-ženy: orientujú sa na kariéru, odmietajú rodinu, odmietajú život s mužmi, majú mužské myslenie, orientujú sa na mužské profesie. Preto im kampaň za „zmužňovanie“ žien vyhovuje, otvára im nové možnosti sebarealizácie a nezávislosti. Naopak normálne ženy sú feministickým hnutím poškodené, pretože strácajú v spoločnosti svoj výnimočný status „venuše“ a „matky“ a sú degradované iba na pracovnú silu platiacu dane.

    Čo sa týka tých 4%, seriózne prieskumy hovoria o približne 2,5% homosexuálov, pričom toto číslo zahŕňa aj bisexuálov. Je teda až neuveriteľné, že spoločnosť sa musí prispôsobovať požiadavkám takto malej minority.

   • Suchec napsal:

    1.Máj? Jenže to nebylo o feminismu, ale o odborovém sdružování pracovním právu.

    Feminismus a gender vskutku není o rovnoprávnosti, spravedlnosti (co to je, že?), ale o rovnostářství, o zglajchšaltování do jedné masy, kterou lze snadněji ovládat.

    Jak si ale dvě tak biologicky odlišné entity, které teprve ve vzájemném spojení do jednoho celku, stvoří druh jako celek, mohou být takto rovné? Rozuměj v dnešní mluvě nejlépe identické?
    Odkdy se lidský rod množí partenogenezí?

    Vždyť ony se ty entity vzájemně doplňují. Jeden bez druhého nemůže přežít. Nikdy.

    To jen „náboženství Knihy“, všechna 3, ale především Tomáš Akvinský a Mohamed to ze svých pohnutek zařídili tak, že stvořili Ďábla a ženskou (která je doma řezala a byla holt lepší – teď použiji Konvičkovu tezi o vlivu sadomasochismu na vývoj náboženství)

    A příroda přežívá a vyvíjí se právě na konkurenci a následném vyrovnávání rozdílů stávajících, přičemž ale stále jsou generovány konflikty další, a tak to běží furt dokola.
    Nějaký Adam a Eva …. no. Jing/Jang, anebo třeba ping/pong?

    Dle mého je celá otázka genderu apod. podporována především proto, aby se otupil sociální odpor lidí proti vykořisťování. Je to opět z rejstříku rozděl a panuj.

    Prostě odvádění pozornosti plebsu od skutečných problémů ve společnosti.

    P.S. Velikonoce jako záminka? Free and cool, aneb něco pro frikulíny. 🙂

   • Suchec napsal:

    Jinak k tomu překrucování a přepisování historie.

    Slouhové v současnosti jsou jaksi rozpačití, a ještě nevím na jakou stranu se mají přidat, tak lavírují. Ale ono to postupně krystalizuje, viz. poslední zákony schválené na Ukrajině a chování EU vůči tomuto režimu.

 19. pozorovatel napsal:

  Pamätajte, aj toto je súčasťou agendy „rodovej/genderovej“ rovnosti:

  spravy.pravda
  .sk/vo-svedskej-duhovej-skolke-su-rody-zakazane-fzu-/sk_svet.asp?c=A110628_092023_sk_svet_p09#ixzz1Qa2wbpcl
  “V knižnici škôlky Egalia by deti márne hľadali klasiky, ako je Snehulienka či Popoluška. “Zvolili sme radšej knihy, v ktorých vystupuje jeden rodič alebo rodičovský pár rovnakého pohlavia,” tvrdí šéfka s tým, že v deťoch chcú vybudovať toleranciu voči neheterosexuálom. “Heterosexuálnych kníh je aj tak všade dosť. Možno je to prehnané, ale vždy chceme byť protiváhou rodovej segregácie a konzervatívnej spoločnosti,” citoval ju Aftonbladet. Deti si tak môžu napríklad listovať príbehom o dvoch žirafiakoch, ktorí nemajú dieťa, a tak si adoptujú malého krokodíla. Škôlka dostala aj certifikát, že je citlivá voči neheterosexuálom. “Ak sa deti hrajú na domácnosť a úloha mamy je zabratá a sú pre to hádky, navrhujeme im, aby sa hrali na domácnosť, kde sú mamy dve, tri,” hovorí Rajalinová.
  Zameranie škôlky ovplyvňuje aj jazyk. “On” a “ona” zmizli, namiesto toho učiteľky používajú vymyslené slovo, ktoré je akýmsi mixom švédskych ekvivalentov pre mužský a ženský rod.”

  Švédsko: Rodovo neutrálne hračky:
  http://www.lifenews
  .sk/content/rodovo-neutr%C3%A1lne-hra%C4%8Dky-nov%C3%BD-nezmysel
  “Odborníčka Amerického podnikateľského inštitútu Christina Hoff Sommersová napísala v novinách The Atlantic znepokojujúci príbeh o pokusoch stále rastúceho počtu švédskych skupín aktivistov a politických frakcií zmeniť „tradičné“ rodové úlohy.
  Je pre katalógy s hračkami diskriminujúce a ponižujúce zobrazovať dievčatá, ako sa hrajú s čajovou súpravou a chlapci s Nerf zbraňami? Švédska regulačná skupina tvrdí, že áno. Reklamný ombudsman (RO) udelil pokarhanie firme Top-Toy, ktorá má licenciu od Toys”R”Us a jednej z najväčších hračkárskych spoločností v Severnej Európe, za ich „zastarané“ reklamy. Prinútili ich zmeniť „obmedzené“ spôsoby. Po tom, čo absolvovali „školenie a poradenstvo“ s expertmi RO, Top-Toy vo svojom vianočnom katalógu pre rok 2012 predstavili rodovú neutralitu. Chlapci sa hrajú s Barbie domom snov a dievčatá so zbraňami a krvavými akčnými postavičkami. Ako vysvetlil ich marketingový riaditeľ: „Už niekoľko rokov zisťujeme, že na švédskom trhu sa diskusia ohľadom pohlaví stala natoľko dôležitou, že sme sa museli prispôsobiť.“
  Švédi vedia byť pozoruhodne dôkladní v ich úsilí o rodovú rovnosť. Feministická politická strana pred niekoľkými rokmi navrhla zákon nariaďujúci mužom pri močení sedieť. Cieľom zákona malo byť menej špiny a viac rovnosti. V roku 2004 predsedníčka ľavicovej strany Feminist Council Gudrun Schymanová odporučila tzv. mužskú daň, osobitný poplatok, ktorý by mali platiť muži za všetko nimi spôsobené násilie a ublíženia. Po oslave medzinárodného dňa žien v apríli 2012 Švédi formálne predstavili bezpohlavné zámeno „hen“, ktoré má byť používané namiesto on a ona (han a hon).
  Je ľahké smiať sa na takýchto zdanlivo nezmyselných veciach, ale hovoríme tu o skutočnej deformácii vzácnych a citlivých „sŕdc a myslí“. A švédska vláda sa na tom priamo podieľa.
  Egalia, nová štátom dotovaná škôlka v Štokholme, horlivo presadzuje úplné vymazanie mužských a ženských rozdielov. V tomto predškolskom zariadení nie sú chlapci a dievčatá, len „priatelia“ a „kamaráti“. Príbehy o dvoch žirafách-samcoch, ktoré si adoptujú opustené krokodílie vajíčka, nahradili klasické rozprávky ako Popoluška a Snehulienka. Švédska strana zelených by chcela, aby sa Egalia stala normou. Navrhli umiestnenie rodových pozorovateľov do všetkých národných škôlok.”

  Učitelům ve školách v Nebrasce zakázali oslovovat žáky „chlapci a děvčata“
  http://www.stopautogenocide
  .sk/clanky/gender—ideologia-rodu/ucitelum-ve-skolach-v-nebrasce-zakazali-oslovovat-zaky—-chlapci-a-devcata—.html

  “Pokud je nutné rozdělit třídu do skupin, důrazně se doporučuje, aby se přitom nepoužívaly rozdíly mezi pohlavími. Navrhuje se, aby děti byly děleny podle data narození nebo jim navrhnout, aby se rozdělily podle toho, co mají rády „mléko nebo šťávu; psy nebo kočky; zimu nebo léto; poslouchat anebo mluvit“. … Nejvíce šokující je požadavek používat vizuální zobrazení, na nichž by lidské postavy byly zobrazeny „gender-neutrálně“. Pokud by z toho byly děti v rozpacích a začaly by klást otázky, učitel by to měl využít jako záminku pohovořit o tom, že škola „uznává a respektuje celou škálu genderových rozdílů svých žáků“. Jestliže v rozhovoru mezi sebou se děti navzájem rozlišují podle principu děvče-chlapec, „učitel s nimi musí pohovořit a přispět k rozvoji rozšíření představ o pohlavním spektru existujícím ve společnosti“.”

 20. pozorovatel napsal:

  A ešte poznámka k slovu „gender“.

  Pojem „gender“ (v našej reči „rod“) je politicko korektný výmysel genderovo-homosexuálneho hnutia, ktorý má zamlžiť skutočný význam slova pohlavie.

  Zatiaľ čo pohlavie môže byť iba muž alebo žena, v prípade „genderu“ je to značne závadzajúce. Gender aktivisti argumentujú, že „osoba“ môže mať pohlavie „muž“, ale identifikuje sa vnútorne ako žena a tak má gender/rod ženský. Chápete? V úradných formulároch v USA si môže muž do kolónky gender napísať žena a je to z ich pohľadu plne ok.

  Alebo iný príklad: amerikou v poslednej dobe otriasajú škandály, kedy muži chodievajú na ženské záchody, do ženských spŕch a prezliekarní s argumentom, že oni síce vyzerajú ako muži, ale vnútorne sa cítia ženami (ich gender/rod je ženský) a tak vraj na to majú právo. A úrady ich v tom dokonca podporujú:

  Dievčatám, ktoré sa sťažovali na vstup transsexuála na dámske sprchy, sa vyhrážajú žalobou za zločin z neznášanlivosti
  http://www.zemavek.sk/2013/10/dievcatam-ktore-sa-stazovali-na-vstup-transsexuala-na-damske-sprchy-sa-vyhrazaju-zalobou-za-zlocin-z-neznasanlivosti/
  „CBN News informuje, že škola si tak pevne stojí za svojim názorom, že dievčatá sa zrejme dobrovoľne vzdajú využívania priestorov spŕch“

  • Šims. napsal:

   Podle mne se začíná lidstvo klanět před slovy lesba a gay. Začínám mít pocit, že nejsem normální, protože mne tato módní vlna jaksi míjí. Ani jsem netušila když se hovořílo o existenci cca 4% odlišných, že se stala asi chyba, že jim v těch statistikách vypadla ta 0. Protože já odhaduji, že odlišných je v posledních 10 letech nejméně 40%. Nebo se začala rodit monstra typu Caligula a spol. Nebo, že by již moc lidí pilo vodu s hormony, rybám se taky dějí věci……………

 21. Edita napsal:

  Ještě jednou k tematu, tentokrát trochu „zeširoka“. Ani muži, zejména ta mladá generace, která by měla právě tzv. přebírat otěže, to nemají v podmínkách genderu snadné. Zjednodušeně: příroda jim velí k jednomu směru v chování (např. pokud jde o starání se o své ženy a o rodinu) a mnoho z těchto k nim se věkem hodících žen jim nutí nové, nepřirozené stereotypy (např. otcovskou dovolenou ve stylu: první dítě obstarám já, s druhým budeš doma ty.) To je jenom jeden z mnoha povrchových jevů této doby. Ale pod nimi, a to mi věřte, ve skrytu klíčí mnohá mužská nechuť intimně se svou ženou soužít a mnohý dětský zmatek v rodičovských vzorech.
  Vím, že už to právě řečené mnohé popudí. Ale je potřeba dnešním mladým mužům, z nichž alespoň v Čechách není většina tupých machů, říkat tak banální skutečnosti, že tento náš svět je prostě muži utvořený, ať už jde o technický pokrok (to, že řídíme auta, perou za nás automatky, máme internet, že naše náboženství, filozofii, malířství, hudbu, atd, zkrátka vše, nač jsme hrdí), dodali v převážné většině muži svou tvořivostí. Ženy zase ty muže rodily a vychovávaly. Také to vyžaduje velkou tvořivost a lásku, aby to něco dobrého přineslo, ale jiného zrna. Jedno bez druhého nejde. A žádné genderové „řešení“ to nezmění, argumentace potřeby osvobození žen od otrocké práce v domácnosti je lichá. To přinesla moderní doba tak jako tak. Už přes sto let mohou ženy získat VŠ vzdělání (což je samozřejmě dobře), nicméně žádný opravdový tvůrčí „výbuch“ (v tom zmíněném mužském smyslu) se na ženské straně zatím nekoná.

  • NavajaMM napsal:

   Áno, toto je pravda. Súčasný svet v podstate definovali muži a úspešné ženy sú hlavne úspešné tým, že zvládajú mužské roly podľa mužských meradiel.
   Je však takýto mužmi definovaný svet tým najlepším možným?
   Možno by ženy nemali strácať energiu v snahe vyrovnať sa mužom alebo prevziať ich roly, ale mali by sa pokúsiť predefinovať svet. My, muži, by sme zas mali preukázať pružnosť a toleranciu.

   • pozorovatel napsal:

    to nie je dobrý nápad. Ľudská spoločnosť bola vybudovaná na efektivite deľby práce na mužské a ženské činnosti. Každé pohlavie sa evolučne adaptovalo aby dokázalo svoj diel práce maximálne dobre zvládať.

    Muži sa starajú o obživu rodiny, bezpečnosť spoločnosti, riešia technické vynálezy a fyzicky náročnú prácu. Ženy sa starajú o chod domácnosti, emocionálnu výchovu detí, výživu detí (vďaka hnusu z hypermarketov to docenujem viac, než kedysi), čistotu v domácnosti (vďaka čomu predchádzajú chorobám svojich detí)…

    Evolúcia rozdelila tieto činnosti medzi mužov a ženy tak, aby ako spolupracujúci team dosiahli maximálne výsledky. Dvojica muž-žena je tak v svete úspešnejšia, než dvojice muž-muž alebo žena-žena (trebárs dvojice súrodencov a podobne).

    Ženský diel úloh v spoločnosti (rodenie, výchova detí, podpora manžela) je rovnako dôležitý, len je menej viditeľný. Pokiaľ bude spoločnosť tlačiť ženy do mužských rolí, ženy opustia svoje prirodzené rodové úlohy (starostlivosť o rodinu) a z dlhodobého dôsledku to skončí poklesom pôrodnosti a vymieraním národa. Prírodu človek neoklame.

    • NavajaMM napsal:

     Nerozumeli sme sa. Predefinovanie sveta nespočíva v predefinovaní rolí a v novej deľbe práce, ale v predefinovaní hodnôt a ich hierarchie. V novom určení toho, čo je v živote dôležité a podstatné.

     • Suchec napsal:

      Ale od toho je třeba práve odvést pozornost a vytvořit tato pseudotémata.
      Brajgl nám v tom soudruzi fakt zavádět nebudou, ne?
      Vždyť jde jen a jen o prachy a ovládání druhých.

   • šprýmař napsal:

    NavajaMMe,,, znáte to přísloví: když moudrý mlčí hlupák si prosadí nesmysl?
    toleranci ano, samozřejmě, pružnost ano, samozřejmě… ale co asi si femky prosadí když se jim k tomu zítra udělá prostor?

    • šprýmař napsal:

     sám k tomu dodám odpověď, co třeba tohle

     Německý parlament do toho po letech diskusí praštil a schválil kvóty pro ženy: Ve vedení velkých německých firem jich od roku 2016 bude muset být aspoň 30 %. Týká se to představenstev, dozorčích rad, státní správy… a pokud by se „náhodou“ vhodnou kandidátku nepodařilo najít, její křeslo musí zůstat neobsazené.

     šialenstvo ?

  • stas napsal:

   😀 uz se tesim na prikaz EK o tom, ze muz na otcovske dovolene je povinnen kojit…..

   • Antonie napsal:

    ano, ať kojí. Demonstrace anebo petice to spraví 🙂 Když musíme bojovat, naučte se kojit. http://www.novinky.cz/domaci/366481-do-armady-muzi-i-zeny-vlada-podporila-obnoveni-odvodu.html

    • Gustavson napsal:

     Jako země mi židostán svou politickou reprezentací sympatický není, ale co se mi na nich naopak líbí je ta jejich povinná vojenská služba mužů i žen (2-3 roky). Ženy tam rodí, kojí, chodí se sapikem a neremcají. Ne jak u nás v čechystánu. Tady se remcá na všecko (nejen ženy), i na odvody bez povinné vojenské služby.

   • Věra Říhová napsal:

    Já se zase těším, až začnou chodit ženy k odvodu, tak jak to chce vláda schválit. Divím se, že s tím tady ještě nikdo nezačal. Jo holt dnešní armáda postrádá muže, takže zase musí ženy zaskakovat v rámci rovnoprávnosti. Ta se vždycky hodí, když je potřeba zaplácnout prázdné místo.

    • pozorovatel napsal:

     povinná účasť žien v armáde nie je mužský výmysel, naopak naviac za to bojujú feminstky a LGBT aktivisti. Drvivá väčšina normálnych mužov to odmieta, pretože prítomnosť žien v jednotke jednak oslabuje jej bojaschopnosť a navyše zvyšuje riziko sexuálneho napätia v skupine. Ktovie čo motivovalo českú vládu k tomuto kroku. Momentálne je totiž povinná vojenská služba žien iba v niekoľko málo štátoch sveta – v armáde Izraela, Severnej Kórey a najnovšie sa snažia o povinnú vojenskú službu ešte švédske feministky.

     • Věra Říhová napsal:

      U nás žádné feministky za vojenský odvod žen nebojovaly, v profesionální armádě jsou ženy i u nás a bez feministek.

  • evix napsal:

   Automatickou pračku vymyslela žena a většina vynálezů jde na vrub armádě. Ano většina vynálezů jde na vrub mužům, bohužel hlavně zbraní. Nakonec tady na západě civilizovaného světa se snad ani nic jiného nevyrábí.
   No ono dříve, ženám stačila obecní škola a dál už se ženy nedostaly. A vysoké školy měly zapovězené, jak dlouho nesměly ženy studovat třeba medicínu? Mnohokrát jsem se setkala s názorem, že gynekoložka musí být horší než muž gynekolog, že žena by k ženě neměla chodit, že je to nepřirozené. A že muž se hodí lépe k porodům než žena. Proč tedy muži nerodí.
   Taky v našem okresním městě ještě v 80 letech byli jen muži gynekologové.
   Vy jste se opravdu nesetkala s názorem, že jste žena, že budete matka a to bude problém, musíme si pak shánět lidi. Pak, že máte dítě a to bude nemocné, tak budete chodit na paragrafy.
   A na paragrafy jsem nechodila, protože jsem měla 2 babičky, obě v důchodu, ale problém to byl.

 22. Antonie napsal:

  Je smutné, paní Říhová, že vidíte ty krásné jarní sváteční dny tak nehezky. Když se ve vzpomínkách ponořím do těch dnů mládí, pomlázka nebyla o surovosti pod vlivem alkoholu. Ano, popíjelo se, tančilo a hodovalo se, ale nikdy nikdo mě surově do modrých jelit neseřezal, běhali za mnou hoši i po zahradě mezi sněženkami ve sněhu někdy, ale dohonili a ta symbolika proutků se pak podobala spíš přátelskému pohlazení než výprasku 🙂
  Dnes už to vidím jinak, ale když jsem před jednou mladou „princeznou“ zmínila, že tradice už upadají, usmála se a řekla, že někdo by nás ale přece vymrskat měl, abychom neuschly 🙂
  Pomlázka a její zvyky, v každé vesnici a městě jiné. A všude podobně symbolizují Velikonoce s příchodem jara znovuzrozený život, mocnou, nepřemožitelnou silou lásky, která je věčná.
  A je zvláštní, že vedle křesťanských Velikonoc přetrvaly i ty pohanské tradice, pro současného člověka už trochu primitivní. I křesťanská vnější symbolika, začíná být už vyprázdněná. Ale jen ta symbolika, s druhým příchodem Krista všechno vnější se teď odehrává v hlubinách lidské duše.
  No a rovnoprávnost žen, to je uměle vyrobený problém, který ve skutečnosti neexistuje. Tedy neexistoval by, kdyby žena byla ženou a muž mužem každý odpovědně na svém místě tak, jak mají být. Odlišní ve stavbě těla i biologické funkci, žena je slabší, proto potřebuje muže, aby ji chránil a vážil si jí. Rovnoprávnost je právě v tom, že není žena vzácnější než muž, a není žena bez muže ani muž bez ženy. Ženě řekl Bůh: budeš rodit a muži: v potu tváře budeš jíst svůj chléb. Žena by odpovědně měla vědět, co chce, jestli děti nebo kariéru. Když dělá obojí, nestačí na to a zanedbává jedno, druhé anebo obojí a podle toho vypadá svět.

 23. Šims. napsal:

  Význam slova gender není žádná „emancipace“, ale jeho pravý význam je rod, pohlaví. Já celou situaci vidím v kontextu vývoje doby, historie a žitých rolí. I v dávné historii existoval matriarchát, takže vše vždy nebylo ve jménu mužů. Zkrátka jsme nějak fyzicky vybavení a abychom mohli plnit své přirozené role – ženám náleží rodit děti a mužům zase je plodit. Všechno se odehrávalo v těžko postihnutelných veličinách, každá oblast, země kontinent měl své odlišnosti. Muži kdysi riskovali své životy v obstarávání potravy, bojem o území. Ženy zase měly na starost děti a „domácnost“. Z toho vyplývá jednoznačně i odlišné chápání situací, fyzické předpoklady a především i myšlení. Ale dost exkurzu do minulosti, dalo by se říci dávné. Já vidím jako velmi chybné, že ženy neměly dlouho přístup k rovnocennému vzdělání s muži. Nebylo to proto, že by nechtěly, ale muži to nechtěli a víme, že dobýt univerztní vzdělávání bylo pro ženy velmi zdlouhavé a obtížné. Zde vidím selhání mužů na plné čáře, přiliš mnoho samolibosti a nenahraditelnosti, říkáme tomu také hezým slovem ješitnost. Vždy´t ještě za první republiky se mnohá žena honosila především titulem svého manžela, sama bez vzdělání. Paní doktorová, lékárníková – to nám starším přeci ještě něco říká. To, že muži udělali úkrok na stranu a vpustili do hry i šustění sukní přineslo světu určitě pokrok. Ale nedělám si iluze, že to byla vlastně společenská nutnost a to v tom pravém slova smyslu – ekonomiky by se bez žen nikam neposunuly, vysoká poptávka po pracovní síle musela zákonitě přivést do výrobních sfér ženský element. Musíme si uvědomit, že ženy aktivně dobývají své pozice posledních 200 let, to co mužům patřilo tisíciletí. Dnes je pak vyvíjen velký tlak na to, jak vše urychlit a pak se dějí zvěrstva typu kvóty. Jen by stačilo, aby byla v některé továrně ve vedení skupina žen – např. 80% představenstva, tak si mohou muži psát, že v celé továrně budou mít ženy navrch. Je to o tom, že je všude vysoká obsazenost muži tradičně a ženský element je vpouštěn pomalu, tak jako to bylo s přístupem na univerzity. Zkrátka ženy nemají trpělivost a chtěly by to mít hned, přitom si myslím, že se dočkají. Co se týká samoživitelek a samoživitelů – zde by se mělo hledět na blaho dítěte, ať se stará vždy ten vhodnější „vychovatel“. Co se týká mateřských dovolených, myslím si, že se ministryně Marksová zbláznila, nařizovat povinnou péči otcům vidím jako nesmysl. A těch je bohužel v rámci genderové politiky vršeno stále více. No a ty Velikonoce – vždyť ta děvčata co dostanou pomlázkou budou zase o rok hezčí, co bychom pro krásu nevytrpěly, že?

  • pozorovatel napsal:

   ja len poznamenám, že ženské hnutie na konci 19. storočia bolo tajne financované a poháňané zo strany bohatých priemyselníkov, ktorí hľadali spôsob, ako dostať do fabrík ďalšiu lacnú pracovnú silu. A tak hoci si ženy v tej dobe mysleli, že bojujú za svoje „právo“ na prácu, v skutočnosti sa táto práca stala zakrátko ich povinnosťou, pretože kvôli nadbytku pracovnej sily došlo k prudkému poklesu platov u mužov a muž už nebol schopný sám z platu uživiť celú rodinu…

   • Leo K napsal:

    Technická poznámka: Matriarchát není vedoucí roli žen Je to kmenový řád daný tím, že matka je jistá. Na matriarchát upomínají báje o boji syna s nepoznaným otcem.

    • Šims. napsal:

     Já se nepřu o vedoucí roli žen, ale vedla jsem toliko, že existoval matriarchát jako kult ženy. Dovoluji si tedy předložit rádoby definice matriarchátu:
     1. Matriarchát se dle Bachofena vyznačuje důrazem na krevní pouto, rovnost všech lidí, nepodmíněnou lásku, vazbu k půdě a pasivní přijetí přírodních daností. V matriarchátu je silný prvek rovnosti, protože všichni jsme děti matky Země, která má všechny své děti stejně ráda.
     2.V prehistorickém období tvořící se rodové společnosti, především v období sběračství a zemědělství, nepochybně u mnoha společenství lidí existovalo takové uspořádání, jehož základem byla žena. Rodička – kojící matka a tudíž nejbližší ochránkyně potomků – byla více vázána na prvotní domov; a proto udržovala oheň, který byl jeho základem, neboť chránil skupinu před dravou zvěří a poskytoval teplo i světlo. Muži se od něho více vzdalovali a vraceli se k němu jako ke své ochraně. Základem tohoto domova byla žena.

     • Leo K napsal:

      No – já bych to jenom zjednodušil. Rod je asi tak třiapůl až pěttisíc let patrimoní. Otec – syn. Tak tomu nebylo v době, kdy nebyla monogamie. Rod se počínal ženou (matka rodu). Aby se rod vyvaroval alespoň z části incestu narození jedinci mužského pohlaví odcházeli do jiných rodů. To je jediný význam – udržitelka ohně a pod. jsou jenom romantické atributy, které mohly , ale nemusely být přítomny.

    • Edita napsal:

     Leo K-naprosto správná technická poznámka. Kdyby dnešní obdivovatelky matriarchátu věděly více o tom, jak to tehdá ve společnosti chodilo (často kruté náboženské obřady, v nichž byli zabíjeni jak muži, tak ženy ve prospěch různých božstev, strach, že bude hlad, že se nepřežije zima, že mi soused vyvraždí blízké, atd,atd,), asi by v tom moc žít nechtěly. A přece vděčíme těmhle dávným lidem, kteří byli strašnlivě pověrčiví, aby se
     vůbec udrželi ve světě, za to, jak se máme dnes. ,

     • Šims. napsal:

      Tak bych řekla, že si pletete jablka s hruškami. Já jsme ve svém příspěvku pouze konstatovala existenci matriarchátu jako historický fakt a určitě jsem neměla v úmyslu hledat další atributy. Šlo o vývojovou etapu, která přešla k jiným formám, ale dnes se musí brát exitence tohoto vývoje na vědomí právě proto, že se dnes přebírají rozličné formy soužití obou pohlaví a hledají se konstrukty spolunažívání. A když se tak zamýšlím, nevím zda by tehdejší ženy chtěly vždycky žít v této době. Ono má každé své ano a své ne.

     • Leo K napsal:

      Jablka s hruškami…cituji Vladimíra Karbusického, Nejstarší pověsti české: Hlavním příznakem, atributem tohoto společenského řádu je totiž matrilineárnost, rozeznávání příbuzenství podle mateřské a nikoliv podle otcovské linie…A tento atribut najdete například v pověsti o sedmi králích římských, kde nastupují na trůn králové podle jména své matky…jsou 4 znaky- žena nenáleží rodu muže; soužití je na teritoriu ženy; syn náleží rodu matky a neví, kdo je jeho otec; muž opouští ženu a neodsuzuje se to- Tak tohle je matriarchát. To ostatní jsou pohádky původem napůl Jiráskovy a napůl Zd. Nejedlého.

   • Šims. napsal:

    Ono by se toho na toto téma dalo hodně nalézt v Marxových spisech. Ten to ovšem pojímal především sociálně až socialisticky. S Marxem v „Otázce sociální“ velmi zdatně polemizoval TGM.

    • Edita napsal:

     Paní Šims, nepletu si jablka s hruškami, jen jsem chtěla reagovat na Vaši, pro mne poněkud romanticky zabarvenou představu o těch dávných dobách. Asi se ale shodneme, že gender byl tehdy jak mužům, tak ženám zcela ukradený. Museli spolu soužít, aby přežili

 24. Řezníček z Brna napsal:

  Když jsem po maturitě místo na VŠ mašíroval dělat do stavebnictví, na stavbách pracovaly i ženy. Většinou byly nevyučené a míchaly maltu a navážely materiál zedníkům. Pamatuji si paní Marii, ta kdyby mě dala facku, tak jsem se co by 19 klouček poroučel k zemi. Jednou jsem viděl, že chce zvednout ze země 50 kg pytel cementu, tak jsem jí chtěl pomoct. Uhni chlapečku, zpražila mě a pytel zvedla jak pírko, hodila si na ramena a šla. Dnes už se ani50 kg cement nevyrábí a ženy mohou zvednout pouze 15 kg a muži 25 kg.
  Přítomnost žen měla jednu nevýhodu, po fajruntě měly právo se jít první převléct do maringotky a my jsme museli čekat, až vyjdou ven převlečené, a pak teprve jsme mohli jít se převléct. Někdy to těm ženám trvalo dost dlouho, ale zase udržovaly naše maringotky v čistotě.
  Jo to byly tenkrát žensky, žádné gelové nehty, ruce jak lopaty, ale ženské do nepohody. Vzpomínám na ně rád.

 25. Vidlák napsal:

  Když Bůh vyhnal člověka z ráje, co se stalo jako úplně první? Ještě před Kainem a Abelem, ještě před nějakými strázněmi normálního života? Jako první pojmenoval člověk svojí ženu a dal jí jméno Eva. Což v biblické hantýrce znamená, že si ji přivlastnil. V mnoha starověkých eposech nejdete obrat, že pojmenováním nebo udělením nového jména byl dovršen akt podřízení se novému vládci.
  A tak to máme dodnes. A žádný gender na tom nic nezměníů. Ani ženy za volantem kamionů, ani ženy soudkyně, ani poslankyně, ani ministryně, ani prezidentky, ani hornice, ani vojandy, ani doktorky, ani pyrotechničky ani zlodějky ani bezdomovkyně.
  Proč? Protože muž v ženě vidí stále a pouze především objekt své touhy a vášně – to je prostě vývoj a tak to bylo statisíce let a pět tisíc let civilizace na tom těžko něco může změnit. Standartní mužbude před soudkyní především přemýšlet, jak z ní ten talár svléknout. To samé platí i pro doktorku i řidičku kamionů.
  Milé ženy, může se vám to nelíbit, ale prostě z principu přirozeného vývoje (a také všech náboženství) nás muže na vás zajímají povětšinou jiné atributy než schopnost projíždět zatáčkami s třicetitunovým trajlerem. Dokonce máte stejným přirozeným výběrem v sobě tyto atributy zvýrazňovat a nabízet. Nejlépe placené obory medicíny se zabývají právě tímto. Stejně tak umře strašně moc pokusných zvířátek při výzkumu vylepšovačů pleti. Jo, prostě takto to funguje. Když muž vidí ženu tak ho opravdu moc nebere, že je raketová inženýrka. A neredukujme to jen na sex – jde ještě také o to, zda a jak je milá, hodná, něžná, krásná, dobře rostlá (kvůli rození dětí), atd, atd.

  Moderní doba zařídila jedinou věc – že žena, ten objekt touhy, ta bohyně plodnosti, anděl pro rytíře, objekt zbožňování, tesání do kamene, venuše, mořská panna, strážkyně ohně a rodiny, symbol všeho krásného a hodnotného, tak tato žena se z anděla proměnila v dělníka. Kvůli sexu s ní už není zapotřebí si ji brát před bohem i lidmi, dokonce už ani není zapotřebí ji živit a šatit, neb sama jezdí kamionem. Stát nám mužům už nenařizuje starat se o děti, dokonce ženy se samy soudí o to, abychom my muži s nimi neměli nic společného. Alimenty jsou směšně nízké… Za druhé světové války ještě válečné plakáty zobrazovaly ženu s dítětem na které míří bajonet okupanta – za tento obrázek pak umírali muži po milionech – pro rodiny doma, pro anděly, strážkyně domu a roditelky dědiců. Dnes už si ženy budou muset za sebe umírat samy… rodiny a roditelky dědiců už moc nejsou a ubývá jich a pro řidičky kamionů se neumírá tak snadno jako pro matku mých dětí.
  Moderní doba zařídila, že se žena musí domlouvat se zaměstnavatelem, aby měla z čeho žít. Dříve se o tom stejném domlouvala s manželem na kterého měla mnohem víc pák. Dneska vychovává děti sama a od manžela dostane měsíčně pár korun a táta si pak děti jednou za čtrnáct dní vezme a udělá jim víkend snů, zatímco ona je samozřejmě vždycky ta špatná,která dětem zakazuje. a místo aby si dobře vybrala manžela, který jí bude věrný a nějak to s ní doklepe i když bude stará a nebude s ní taková sranda, tak raději se nechce ani vdávat, ale v podstatě jde do postele i s takovými, kteří ji pak opustí sotva zjistí, že je v tom.
  Ne za to nemůže gender. A ani kvóty pro vedoucí pracovnice na tom nic nezmění. Protože statisíce let věstonických venuší, bohyní plodnosti a matek které rodí dědice a vznešených panen prostě nepřebije dočasný pokrok posilovačů řízení. Já jako muž netoužím po tom, aby žena byla také muž. Klidně ať si jezdí autem, ať chodí do práce, ať se stane prezidentkou, ale pro mě má větší cenu její ženská stránka venuše, bohyně a matky. Pro to jsem ochoten za ni padnout, starat se o ni, mít ji do konce života v úctě a stavět jí výš, než jsem já sám.

  • Leo K napsal:

   Parádní komentář!

  • NavajaMM napsal:

   Napísané pekne a výstižne, no … neúplne. Keď ten mužský pohľad vztiahnem na seba, ten sexepíl žien je len zrkadlo. Je to signál pre mňa, že nie som celistvý, že niečo potrebujem na doplnenie svojej osobnosti. Ak je to celý život rovnaké – znamená to, že som sa za celý život neposunul vo vývoji a zaoberám sa hlavne potrebami na nižších poschodiach Maslowovej pyramídy.

  • Skogen napsal:

   Dobře napsáno. A jestliže vám džendertetky napíší, že Marduk pojmenoval hvězdy proto, aby přeonačil matriarchát (matricentrismus) na patriarchát, protože mu to umožnilo měnit východiska a nastolit práva, půjde jen o jiný úhle pohledu na totéž. Váš pohled je totiž pohledem patriarchy.

   Ženy ovšem opravdu nemusí mít zájem o váš svlékající pohled a skutečně mohou raději pilotovat stíhačku, byť bychom si z pohledu patricentrismu stokrát mohli říkat: „A dobře vám tak, že se nám to neimponuje“.

   Řada úspěšných žen prožívá selhání (zklamání) v osobním životě a třeba je to nakonec dobře, protože i toto může být vlastně i příjemně nenásilnou zpětnou vazbou k depopulaci 🙂

   • Vidlák napsal:

    Pokud žena pilotuje stíhačku, nepotřebuje svlékací pohledy samců, ale pak by se také neměla divit, že není žádný samec, který by ji měl nade vše. Pak musí být smyslem jejího života ta stíhačka, musí se povznést nad tu svojí půlku vývoje, zahodit ta milénia kultu plodnosti a pilotovat…
    Ale zkusím to ještě z jiné strany… jak dlouho se dá pilotovat? Jak dlouho se dá jezdit kamionem? Jednoho dne to skončí… co bude pak? To platí pro muže i ženy… bude pak oprašovat své fotky v letecké přilbě a vzpomínat na zašlou slávu? S kým to bude dělat? Kdo bude ochoten poslouchat „skuhrání“ o starých časech? Jen nemnoho lidí se stane tak známými, že ze svých úspěchů mladosti mohou žít celý život. A kamioňáků mezi nimi moc nebude.
    Dědeček se dožil devadesátky, měl dvě děti, pět vnuků a osm pravnuků. Tam je s kým vzpomínat. Vidět, že člověk nějak pokračuje dál bez ohledu na to, že nebyl na měsíci a nepilotoval stíhačku. Jistě, historický patriarchát, matriarchát a vůbec živočišná bujnost mohou být překážkou tomu stát se slavnou pilotkou, ale to se podaří jedné z mnoha. Co ty ostatní? Proto mi přijde lepší se dobře vdát (a a oženit), mít kupu dětí (protože by se nemělo sázet na jednu kartu) a mít něco ze života nejen ve dvaceti, kdy jde všechno samo o člověku je dobře, ale i v padesáti, kdy už to nejde jako zamlada. To může mít každý. Jen výjimky nemohou mít děti. Ale v opačném případě, jen výjimky doopravdy uspějí. Většina genderově založených žen také nebude manažerkami v České spořitelně, ale klikačkami u pokladního pásu v supermarketu.
    Vážím si svojí ženy, která je teď mámou na plný úvazek a ještě pár let bude a je jí jedno, že jí utíká nějaká rádoby kariéra… v dětech a vnucích postupně získá mnohem víc.

    • jiřina napsal:

     získáváte oba 🙂

    • Skogen napsal:

     Muži ovšem dělají zhusta totéž. Kariéra je primárně záležitostí mužů, ženy by ji dělat neměly.

     Aby nedošlo k nedorozumění, instinktivně jsou mi kariéristky protivnější než kariéristé, protože to považuji za neženskou vlastnost. Ale to je právě ten gender.

     Jestliže dá přednost pilotáži před manželstvím, lépe řečeno rodičovstvím – protože to je časově omezeno a naneštěstí se kryje – je to její věc. Jen je dobré si to uvědomovat.

     • Věra Říhová napsal:

      Ženy by neměly dělat kariéru, ale měly by sedět doma a chovat. Jak je tohle po čtvrtstoletí svobody a demokracie vůbec možné říci ? Jestli tomu dobře rozumím, je svoboda a demokracie pouze pro chlapy, pro ženy to neplatí. Čekala jsem, kdo první s tímhle názorem vyrukuje

     • Vidlák napsal:

      Já nevím, proč se tu nadělá tolik randálu kvůli kariéře. To je sezení v supermarketu u pásu o tolik lepší než chování dětí? Většina chlapů se za svojí celoživotní kariéru dopracuje od picmocha u soustruhu k parťákovi, co má na starosti jiné tři picmochy. Jen pár procent z nich to dotáhne na mistra a jen pár procent z nich někam výš. Nebo je to tím, že dneska 50% lidí musí mít vysokou školu? A umí zhruba to, co mého tátu naučil učňák… V čem je taková kariéra dobrá? Pro muže i pro ženu… Pro koho je tak super být skvělým oblbovačem lidí jako obchodní zástupce? Pro koho je tak super být zdravotní sestřička se šichtami, celkem bez osobního života a nulovým soukromím? To je ta skvělá výhra ženy, která nesedí doma a nechová?
      Jo, je pár procent vrcholových manažerek a doktorek a dalších, které to dělají z přesvědčení a svůj osobní život tomu obětují… A existuje i pár procent mužů, kteří obětují svůj osobní život kariéře.
      Ale většina normálních lidí se nechce udřít ve jménu civilizace nebo kapitalismu, ale chce normálně žít v domečku s rodinkou… a práce není zpravidla výhra, ale nutné zlo, aby bylo z čeho pokrýt výlohy na ten zbytek soukromého života.
      No nedej bože, aby se něco takového ženě stalo… bude mít děcko a bude doma… a ten super svět v nemocnici a za volantem kamionu, buzerující šéfové, strachování o místo, normy jak v 19. století.
      Většina žen ani mužů nechodí do Alcronu podepisovat velké kontrakty. Ti dřou jak koně za malý plat, aby mohli alespoň chvíli dělat něco jiného než práci… a do toho Vidlák radí, aby se na takovou robotu vykašlaly a raději si pořídily děti a tu blbou robotu nechali na tom testosteronem nabušeném pračlověkovi, který je na to dělaný a pokud to vezme za správný konec, tak se pro ni a to děcko udře a ještě to bude brát jako výhru. To je kariéra… dře dře a dře, pak povyšuje, tu a tam to někdo dotáhne i na pramiéra a pak doma udělá stojku a prachy si vezme ta žena, která si pořídí děcko… Ostatně Paroubková i Talmanová to pochopily… nejde o kariéru, ale o děcko…. pak bude makat chlap a ony budou ty mélské venuše…
      Je mnohem víc lidí, kteří řeší, zda rodinu a nebo chodit do hospody než lidí, co řeší rodinu nebo práci.
      Ale samozřejmě proti gustu žádný dišputát… jen jeden život je málo na kariéru i rodinu dohromady. Do každého života se vejde jen něco… tak jiných věcí je třeba se vzdát. Ale ať je to jak chce, muž si ženy bude vážit jako bohyně plodnosti mnohem spíš než jako kamioňačky. Pokud ale žena najde uspokojení v práci a ne v mužském uznání, může klidně lítat se stíhačkou…

     • Skogen napsal:

      Paní Věro, nevyjádřil jsem se nejlépe, jak teď vidím… V reakci na Vidláka byl ten první odstavec z mého pohledu popisem stavu, konstatováním, ne mým postojem. Asi měla být na konci trojtečka…

      Myslím si, že je to každého věc, jestli chce nebo nechce dělat kariéru. Znám ženy velmi inteligentní a vzdělané, které rozhodně ženskost neztratily, ale to je věc nadhledu a osobnosti jako celku. Takové chápou, že vždy je něco za něco. Muži si pak ve vztahu k nim mohou uvědomit, že důvěrné přátelství (manželství nevylučuje) je sice odlišnou kvalitou než bezhlavá vášeň, ale svým způsobem jde to vyšší level.

    • Targus napsal:

     30 let jezdím s dospělými auty.
     A právě proto máte můj palec nahoru. Neboli – jak pravil semaforský klasik – trefil jste hlavičkou na hřebík.

 26. tatko napsal:

  Vidláku Amen!

 27. Skogen napsal:

  Co se týče rodiny, v prvé řadě je třeba rozlišovat zájem o sex a zájem o rodinu. Netvrdím, že dnešní muži či ženy by byli horší než dřív, pouze prostředí umožňuje se hůř chovat. Dobytkovské chování z obou stran stalo se akceptovatelným.

  Tradiční role jsou něco jako zvykové právo – pevně daný kodex, který nezajímají konkrétní souvislosti a při vynášení odpovědnosti tyto nemusí nikoho zajímat. Člověk je principu podřízen. Na druhou stranu to umožňuje efektivní udržování řádu a to i v podmínkách primitivismu, který není schopen reflektovat mnohost úhlů pohledu.

  Gender, emancipace, rovnoprávnost, to je humanistická demokracie, které zdaleka všichni nejsou schopni. Tak jako politická demokracie i politický gender (vztahová politika) ztroskotává na neschopnosti přijmout odpovědnost nejen za sebe, ale i za své blízké a za rozhodnutí, které všichni tito učinili. Protože jejich rozhodnutí jsou přeneseně i našimi rozhodnutími. Zacházet s rovnoprávností jako s kladivem je totéž jako rigidně trvat na zvykovém právu tradičních rolí – snahu o zisk neoprávněných výhod.

  Suma sumárum, lidé jsou různí, ne každému sedne totéž, vybírejme dobře. To je asi jediné, co má smysl zobecňovat.

  • Leo K napsal:

   …Gender, emancipace, rovnoprávnost, to je humanistická demokracie, které zdaleka všichni nejsou schopni. Tak jako politická demokracie i politický gender (vztahová politika) ztroskotává na neschopnosti přijmout odpovědnost nejen za sebe, ale i za své blízké a za rozhodnutí, které všichni tito učinili….
   PROTESTUJI!
   To, že tomu skutečně tak není neznamená, že tomu tak nikdy nebude. Poraženectví nebrat!

  • Věra Říhová napsal:

   A vybírejme svobodně a neupírejme svobodná práva druhým. Když chce žena pracovat a nechce rodinu, je to jenom její svobodná volba a nikdo nemá právo ji za to kritizovat a říkat jí, co by měla dělat, protože je žena.

   • Vidlák napsal:

    Nikdo nemá právo rušit její svobodnou volbu… ale ona nemá právo být nespokojená a chtít obojí…

    • Gustavson napsal:

     Chtít může. Ale sama to nezvláne a všichni ostatní se na ni proto pak můžou… víteco. Přespříliš sebevědomá žena, která chce mít ke kariéře ještě rodinu a naříká (nebo hůře – nadává), když to nemá, pro mě přestává být dámou.

 28. NavajaMM napsal:

  Základnou otázkou je, prečo sme vlastne na svete. Každý jeden z nás.
  Verím, že existuje také predefinovanie sveta (určenie novej hierarchie hodnôt), ktoré je univerzálne a nevytvára konflikty. Moja pracovná hypotéza odpovede na hlavnú otázku: Naplniť svoj potenciál. Rozvinúť svoje schopnosti a talenty a naplniť ich zmyslom.
  Na zložité vyhodnotenie úspešnosti svojej cesty máme jeden vrodený indikátor – šťastie.
  Preto verím, že najlepší svet by bol taký, kde by sme sa všetci snažili, aby čo najviac bytostí okolo nás bolo šťastných.
  A toto urobiť základným kameňom našej hierarchie hodnôt.

  • kočka šklíba napsal:

   Perfektní.

  • Gustavson napsal:

   Teorie vypadá hezky. Ale co kdyby existoval někdo takový, koho uspokojuje pouze neštěstí druhých (typicky sobec, nepřející člověk, závistivec…)? Jak bychom mohli udělat šťastného takového člověka, pokud bychom nechtěli ponižovat štěstí své a štěstí ostatních? Měl by být eliminován? A co kdyby jich bylo hodně?

   • NavajaMM napsal:

    To, čo popisujete, sú príznaky poruchy osobnosti. Aj najbežnejšia porucha, ktorá spôsobuje nešťastie okolo seba – narcisizmus – je poruchou osobnosti. Títo ľudia trápením iných zdanlivo napĺňajú svoje potreby, ale nerobí ich to šťastnými. Vo vlastnom záujme by sa mali snažiť uzdraviť. Nenavádzam na to, aby sa eliminovali. Ak je takýchto ľudí hodne, bude trvať veľa generácií, kým sa tieto poruchy stanú vzácne.

    • Gustavson napsal:

     To se ale bavíme o K-PAXu, čiže o utopii. Podle mě může i „zdravá“ soutěživost mezi samci lehce přerůst v závist pěkné (plodné) samice. Víte, NavajaMMe, dělám takový sociologický experiment – snažím se vychovat nesoutěživého samce, příliš neovlivněnéo hormony, který by vzniklé situace řešil podle zákonů logiky prosté a který by byl ženě vždy oporou. S takovým by společnost mohla dojít opravdu daleko. Je tu však jeden háček. Ten samec má absolutní neschopnost se za daných podmínek množit a přenést své „dobré“ geny do (pokrevních) potomků. Tím tedy tento experiment skončí hned v první generaci. Jediná možnost v pokračování tohoto experimentu by byla, kdyby se drtivá většina populace (nejlépe všichni) dohodla se taky zúčastnit. Též utopie. 🙂

     • Věra Říhová napsal:

      Zvláštní je, že nejvíce dětí mají muži absolutně nesoutěživí. Místo soutěžení souloží.

     • NavajaMM napsal:

      Gustavson, vyhodnotili ste to ako utópiu z pohľadu našej netrpezlivej doby, ktorá uprednostňuje quick-winn a kvartálne výsledky. Potrebujeme na ďalšiu evolúciu tisícky rokov a pre začiatok by mi celkom stačilo, keby sme sa nevybili už v tejto generácii. 🙂

     • Gustavson napsal:

      Ti „výherci“ potomků možná soutěží v souložení. 🙂 Ovšem, paní Věro, mohu Vás ubezpečit, že objekt mého experimentu nemá, ani vzhledem ke svému již pokročilému věku, nikde svého „poloklona“, vegetativní výhonek, spóru ani jinou formu biologického množení.

      NavajaMMe, evoluce je fajn a je hezké ji (retrospektivně) pozorovat. Já se jen bojím, abychom dříve nepřišli o životní prostředí, než se dovyvineme do logického, milého a šťastného tvora.

     • NavajaMM napsal:

      Gustavsone, áno, súhlasím, reálne to hrozí, takže na nejaké žabomyšie vojny už rozhodne nemáme čas.

  • Antonie napsal:

   Udělat svět lepším, aby lidé byli šťastní, to bylo, je a bude záměrem všech filozofií, náboženství a ideologií. Ale vždycky to nějak nevyšlo. Každou vyspělou civilizaci převálcovalo lidské sobectví a nenasytnost.

   „Po mnoho pokolení, pokud v nich působila božská přirozenost, byli poslušni zákonů a chovali se přátelsky, měli myšlení pravdivé a veskrze ušlechtilé, pomíjeli všechno mimo mravní i tělesnou dokonalost, málo si cenili hmotných statků, nýbrž střízlivě bystře hleděli, že všechny tyto statky rostou ze společného přátelství, spojeného s dokonalostí, kdežto shonem za těmito věcmi hynou tyto věci samy i ono přátelství hyne spolu s nimi. Z takových pak zásad a působením božské přirozenosti, dosud v nich trvající, rostlo jim všechno. Ale když božská částka v nich zmizela, ztratili nejkrásnější z nejvzácnějších statků, ale lidem neschopným vidět život v pravdě blažený, zdáli se právě tehdy nejkrásnější a nejblaženější, když se plnili nespravedlivou zištností a mocí.

   Tu pak Zeus, podle zákonů kralující a svou mocí toto všechno viděl, zpozoroval, že řádné pokolení je v bídném stavu, uvalil na ně trest, aby zmoudřeli a napravili způsob svého života.
   Křik a smrtelné chroptění lidí naplňovaly vzduch. Prchali do chrámů a citadel. … A ženy a muži v drahocenných kontuších vykládaných drahokamy úpěnlivě prosili: zachraň nás! – A on odpověděl: Všichni zemřete i se svými otroky a majetkem, a z vašeho popela povstanou nové národy. Jestli ty zapomenou, že mají stát nad věcmi, nejen v tom, co dostanou, ale také v tom co ztratí, postihne je podobný osud. – Oheň a dým udusily jeho slova. Země se rozpadla na kusy a propadla se do hlubin.“

   A tak se v dějinách země opakovaly přírodní a válečné katastrofy od potopy přes Atlantidu dodnes, jiné je to teď v tom, že současný úpadek neskončí katastrofou, naplňují se zvolna dny posledního boje a vítězství dobra nad zlem 🙂

   Není jiného zasvěcení v mystérium krásy, nežli život. Čistotě života odpovídá sláva vize. Ti, kteří se ptají po nejvyšším tajemství krásy, ptají se jedinou otázkou, která řeřavěla na rtech všech proroků: „Jak žít?“
   http://cs.wikisource.org/wiki/Hudba_pramen%C5%AF/Zasv%C4%9Bcen%C3%AD_%C5%BEivota

  • Antonie napsal:

   Udělat svět lepším, aby lidé byli šťastní, to bylo, je a bude záměrem všech filozofií, náboženství a ideologií. Ale vždycky to nějak nevyšlo. Každou vyspělou civilizaci převálcovalo lidské sobectví a nenasytnost.

   „Po mnoho pokolení, pokud v nich působila božská přirozenost, byli poslušni zákonů a chovali se přátelsky, měli myšlení pravdivé a veskrze ušlechtilé, pomíjeli všechno mimo mravní i tělesnou dokonalost, málo si cenili hmotných statků, nýbrž střízlivě bystře hleděli, že všechny tyto statky rostou ze společného přátelství, spojeného s dokonalostí, kdežto shonem za těmito věcmi hynou tyto věci samy i ono přátelství hyne spolu s nimi. Z takových pak zásad a působením božské přirozenosti, dosud v nich trvající, rostlo jim všechno. Ale když božská částka v nich zmizela, ztratili nejkrásnější z nejvzácnějších statků, ale lidem neschopným vidět život v pravdě blažený, zdáli se právě tehdy nejkrásnější a nejblaženější, když se plnili nespravedlivou zištností a mocí.

   Tu pak bůh bohů Zeus, podle zákonů kralující a svou mocí toto všechno viděl, zpozoroval, že řádné pokolení je v bídném stavu, uvalil na ně trest, aby zmoudřeli a napravili způsob svého života. Křik a smrtelné chroptění lidí naplňovaly vzduch. Prchali do chrámů a citadel. … A ženy a muži v drahocenných kontuších vykládaných drahokamy úpěnlivě prosili: zachraň nás! – A on odpověděl: Všichni zemřete i se svými otroky a majetkem, a z vašeho popela povstanou nové národy. Jestli ty zapomenou, že mají stát nad věcmi, nejen v tom, co dostanou, ale také v tom co ztratí, postihne je podobný osud. – Oheň a dým udusily jeho slova. Země se rozpadla na kusy a propadla se do hlubin.“

   A tak se v dějinách země opakovaly přírodní a válečné katastrofy od potopy přes Atlantidu dodnes, jiné je to teď v tom, že současný úpadek neskončí katastrofou, naplňují se zvolna dny posledního boje a vítězství dobra nad zlem 🙂

   Není jiného zasvěcení v mystérium krásy, nežli život. Čistotě života odpovídá sláva vize. Ti, kteří se ptají po nejvyšším tajemství krásy, ptají se jedinou otázkou, která řeřavěla na rtech všech proroků: „Jak žít?“
   http://cs.wikisource.org/wiki/Hudba_pramen%C5%AF/Zasv%C4%9Bcen%C3%AD_%C5%BEivota

  • Skogen napsal:

   To je velmi asijské 🙂 A míním to bez jakéhokoliv postranního úmyslu a ironie. Až na to osobní štěstí, pokud nemá být objektivizováno skrze ostatní. Jedině skrze ostatní ho totiž lze naplňovat sociálně prospěšně.

 29. pozorovatel napsal:

  Tu je ukázané, kam až môže zájsť snaha o „rovnoprávnosť“ pohlaví. Amerika je v tomto smere udávač trendov a tak je vhodné sa pozrieť, čo nás potenciálne čaká…
  https://diskuter.wordpress.com/2015/04/11/radikalny-feminizmus-v-boji-proti-tradicnej-rodine/

 30. šprýmař napsal:

  „nepracovat a brát peníze je mužské privilegium, ale pracovat bez peněz je ženská povinnost.“

  trolling a šaškárna

  muž / žena / študák / 50 / 35 / 20 let ———— to už dnes nehraje roli. rozhoduje se dle schopností, pokud je nemáte, buď se s tím smiřte nebo se vycvičte a získejte je.

  • NavajaMM napsal:

   Jedna poradenská firma ústami svojho človeka úplne vážne definovala schopnosti vedúceho pracovníka: dokáže podriadených dlhodobo prinútiť k výkonu.
   Nič viac, nič menej.
   Ak sa Vám taký svet páči, tak asi s výhľadom, že také schopnosti získate.

   • šprýmař napsal:

    ??

    máme obory, navajame, máme různé specializace,, hlásím se někam – kamkoliv — pak je jedno, zda jsem chlap, či ženská, zda je mi 20 nebo 50, záleží na tom, zda mám k vykonávání té práce předpoklady, jaké mám zkušenosti, jak jsem schopný se přizpůsobit či naučit pokud nemám zkušenosti ani specializaci v daném oboru..
    tak jsem to myslel.
    že jste na to aplikoval výkonovou stránku věci z manažerského pohledu >> zisk nade vše, nevykládejte si to špatně, ale to je váš problém (nebo výhoda, já jsem to v tom neviděl)

    • NavajaMM napsal:

     chápem, ako to myslíte, šprýmař, ale nie je to také jednoduché. Ak mám toho viac, ako môj budúci šéf potrebuje, je to na závadu. Aj s vekom. Hľadal som zamestnanie ako 50-tnik a posudzovali ma chlapci, čo nemali ani 30. Bolo cítiť, že ma uznávajú, ale vzali niekoho iného, o kom si mysleli, že ľahšie uriadia.
     Ten tlak na výkon som myslel tak, že zamestnávateľom nezáleží na ľudských kvalitách svojich vedúcich. Hlavne aby mali výsledky. Sú spokojní, že tú špinavú prácu urobí za nich niekto iný. (Len výnimočne je to inak.)

     • šprýmař napsal:

      dobrá poznámka
      podle mě to ale bylo také na škodu firmě. což je zase špatně

 31. Anonymní napsal:

  Dneska cirou nahodou vysel tento clanek na Literarkach – odpoved zeny na toto tema – http://literarky.cz/offline/glosa/19684-vivat-antifeminismus

  • Věra Říhová napsal:

   Nejlepší je ten poslední odstavec, antifeministkou je žena, která řídí, doma drží nářadí a spravuje domácnost místo chlapa. Prostě se bojí, že kvóty přivedou velkou ženskou konkurenci, ve které by nemusela obstát, až zestárne.

 32. Ares napsal:

  Vážně by mě zajímalo, co si autorka představuje pod pojmem gender. Přijde mi, že nemá vůbec tušení co to je. Prostě jen nenávidí muže a má nějak spojeno, že gender je něco proti nim nebo něco jako feminismus, a tak s ním šermuje ve svém článku :-).

 33. Gustavson napsal:

  Co je to gender? Co je to rovnost pohlaví? Ty otázky mě napadají v souvislosti s učivem biologie 7. třídy, kde nám popisovali biologické rozdíly pohlaví. A když se k tomu ještě připočítají psychologické rozdíly a vývoj lidstva za několik tisíciletí (asi 5) zpětně, smysl tohoto nuceného rovnostářství mi zůstává utajen.

  Naprosto a do puntíku souhlasím s Vidlákovým příspěvkem výše. Vidím to přesně jako on. Akorát bych nezabíhal do detailů uvedených příkladem, tedy „kamionačky“ či „pilotky“. Mně je upřímně jedno, co dělá žena či muž jako profesi, klidně ať své role dokonce prohodí, když chtějí. Hlavní je, jak se chovají k sobě navzájem a ke svým dětem. Všechno ostatní už je podružné.

  To, že existují matky samoživitelky, kterým muži neplatí a o děcka se nestarají, to je chyba žen, nikoliv systému nebo mužů. Žena si ho dobrovolně vybrala a dobrovolně s ním měla dítě (s výjimkou znásilnění, což je ale jiná kapitola). Pokud žena špatně posoudí muže, po dvouměsíční známosti s ním upadne v těhoteství jen proto, že je supr, kchůl a umí nahodit patku, ale on ji v půlce těhotenství opustí, asi udělala něco špatně. Ať si kdo chce říká co chce, ženy mají způsob, jak si muže udržet, chtějí-li.

  Platí to i opačně – pokud muž má dítě se ženou, která mu ho následně vezme a jen ho obírá o výživné s právem vidět se s potomkem na den (či víkend) jednou za x týdnů (= předražený operativní leasing), je to chyba muže. A úplně stejná, jako v předchozím případě. Ani muž ani žena by se neměli dovolávat nějakých externích, státem (panovníkem, kýmkoliv) stanovených záruk, protože potom nejsou dostatečně důslední a ostražití při vlastním výběru partnera.

  Je „gender“ nebo do krajností doháněné pohlavní rovnostářství v pořádku? Je to správná cesta vývoje společnosti (civilizace) a jediná její možnost? Na začátku nejen naší civilizace (středověkem počínaje), ale vlastně i všech předchozích, byla role ženy a muže oddělena. „Muž loví a žena rodí.“ Byla to dělba práce, která hnala danou civilizaci kupředu? Pokud by to ale bylo špatně, proč všechny civilizace neskončily už ve svých počátcích? Naše civilizace se, zdá se, blíží ke svému konci. To už se děje, podle mého názoru, dobré půlstoletí. Zároveň ono půlstoletí sílí rovnostářská hnutí. Tu za práva černochů, tu za ženy, tam za práva zvířat. Neříkám, že jsou nutně špatné, jenom mě napadá otázka, zda právě toto nezpůsobuje pád naší civilizace, nebo zda je to naopak konečně únik ze spirály úpadků všech dosavadních civilizací. Bohužel, řešení tohoto rébusu se dozvíme až zpětně.

  Paní Věře, tak horlivě ochraňující práva žen traktoristek, bych chtěl napsat, že mám hodně známých (či kamarárek), které mají jak funkční vztah s manželem a dětmi, tak těch, které živí z nejrůznějších důvodů samy, příp. mají druhého, třetího… partnera a stále jim to nějak nevychází.

  • Věra Říhová napsal:

   Také mám takové kamarádky a mám je ráda, jak ty vdané, tak ty, kterým to nevychází, i ty, které jsou samy z vlastního rozhodnutí. Přeji šťastný život všem.

 34. O gender a kvótách nedávno zajímavě psala Šichtářová yady: http://sichtarova.blog.idnes.cz/c/457490/vivat-antifeminismus.html

 35. Anonymní napsal:

  Vidlak to zase napsal jak se patri – souhlasim se vsim. Ale procetl jsem vetsi cast diskuze a na jednu vec se zapomelo. Na kvoty, ktere tu vsechny genderove „pracovnice“ zavadeji a chteji se da totiz podivat i z druhe strany, ne od muzu, ale od zamestnavatelu.

  Ja sam mam stredne velky podnik uz pres 10 let. Dnes zamestnavam cca 2000 lidi po celem svete. A i pres to, ze moje firma je prevazne strojirenska a IT zalezitost mam zde i hodne zen. Nepotreboval jsem k tomu zadne kvoty, zadne narizeni, zadnou prilozenou zbran k hlave, ale bylo to moje rozhodnuti na zaklade toho, zda praci co jsem po ni chtel zvlada podle meho mineni kvalitne. Ja jako owner rozhoduji o tom koho zamestnam a kolik mu nabidnu za pozadovanou praci. Pokud souhlasi, pak neni problem, ale stale, kdyz ctu nazory zen, ci i ostatnich lidi, kteri si narikaji na platy, gender atd. jde videt, ze jste nedorostli kapitalistickemu chapani sveta. Pokud chcete vic a nereknete si o to, pak je to VAS problem! Stejne tak urcovani, ze Vas kolega ma vic nez ja? Tak zvednete zadek, udelejte si dalsi kurzy a velka vetsina zamestnavatelu Vam da vic nebo Vas posle o dum dal! Stat tu neni od toho, aby Vam zarizoval karieru nebo foukal na kolinko kdyz se odrete, je to o tom, ze stat by mel delat zakladni polstar pro spolecne souziti. Mel by pomahat nestranne! Bohuzel velka cast dnesnich lidi to chape tak, ze stat je tu jen pro ne! A prece nejlepe je kdyz pracuje pro mne a jeste mi plati, ze?

  Chapu, ze mnoho zen ma problem si uvedomit kde na svete je jejich misto, co je bude naplnovat a co vlastne chteji delat, ale tim, ze si nechate radit od ostatnich lidi – prostrednictvim casopisu a filmu, serialu atd. – to nenajdete.

  Kvoty pokud nemaji opravdu racionalni charakter jsou vzdy spatne.

  Jak Vam zenam bude az Vas budou brat do firem jen proto, ze jim to naridila kvota? V dozorci rade nebudete mit zadna prava, protoze sice jste clenkou, ale realne nemate zadnou moc, co pak? Nebude to o tom, zda umite, ale o tom, ze jste zeny. Myslim, ze toto Vas potresta mnohem vic a kruteji nez si myslite. V konecnem dusledku nebudete nic.

  • tresen napsal:

   Přelétla jsem celou diskusi, ale že by tu někdo prosazoval kvóty, mi uniklo. Prozraďte, na koho se svým příspěvkem obracíte.

   Jinak asi nejvíc souhlasím se Skogenem.
   Jestli se v oblasti, o kterou tu jde, dá něco zobecnit, pak asi to, že jsme každý jiný. A že bychom měli mít možnost uspořádat si své vztahy v rodině po svém, nejlépe tak, aby vyhovovaly ženě i muži a byly ku prospěchu dětem. A tradice ctít jen tenkrát, když nám do tohoto našeho soukromého ideálu zapadají.

  • kočka šklíba napsal:

   “ Pokud souhlasi, pak neni problem, ale stale, kdyz ctu nazory zen, ci i ostatnich lidi, kteri si narikaji na platy, gender atd. jde videt, ze jste nedorostli kapitalistickemu chapani sveta.“ To jste snad myslel jako vtip ne?
   Protože kdyby tak tomu bylo, tak ve Švédsku, Německu, jak to tady někdo výše zmínil, a v dalších zemích by přece k tomuto neměli skoro žádný důvod. Nechápejte mně špatně, já se gendr…..čehokoliv nezastávám, jen v tom vidím rozpor.

 36. Hudec napsal:

  Nechte si, milé gendertety, narůst vousy a budete mít klid na duši. Ale nečekejte potom, že vám budu kupovat květiny, platit za vás večeře, přidržovat vám dveře a recitovat verše. Kdo chce kam, pomozme mu tam – řekla by teta Kateřina, váš vzor. Kdyby takhle blbla moje Labuť, už se o sebe musí starat dávno sama.
  P.S.: A pak také nečekejte, že budeme umírat v průměru asi o deset let dříve než vy. Tůůůhle….
  🙂

 37. Gerd napsal:

  Paní Věro,
  pomlázku lze pojmout stylem ožralého koledníka se spoustou modřin. A pak jako velmi lehké poklepání za účelem zdraví a pružnosti. Prostě symbolicky. Pomlázkou dostal i pes, kterému se pomlázka líbila. Jen jej poškrábala na hřbetě. Není problém se symbolickou pomlázkou.
  Dnes na pomlázku hodně chodí děti obojího pohlaví, které se na pomlázku těší jako na zpestření roku.
  Co se týká genderových kvót, v některých zaměstnáních dojde k navýšení počtu žen oproti mužům. Důvod je jeden, mzdové náklady. A tak postupně dojde k vyrovnání platů mužů a žen tím, že muži budou brát nižší plat.
  Vždy, když se rozvine diskuze o genderových věcech, těším se na jeden okamžik. Až organizace zaměřené na rovnoprávnost žen zažalují církve a budou chtít zakázat Bibli jako nástroj útlaku ženy. Bude to velmi veselé, protože ustanovení Bible o vztahu k ženám nebo jejich praktická aplikace církvemi genderová pravidla nesplňuje. Snad s výjimkou církví protestantských, problém by neměla mít církev husitská, katolická církev a islám rozhodně problém mít budou.
  Při rovnoprávnosti žen ženy většinou zapomínají na rovnoprávnost povinností. Jakmile dochází na tradičně mužské práce, mění se mnohé razantní bojovnice za rovnoprávnost v uplakané chudinky.
  Žijeme v době, kdy jsou nově definovány role mužů a žen. Původní vzory už neplatí a tak dochází ke spoustě nedorozumění. A ještě bude docházet. Ale vždy je to o lidech a jejich schopnosti komunikace.

 38. Dragon napsal:

  Vidláku, Skogene a Gustafsone,
  jako bývalá učitelka biologie vám dávám za jedna, dávali jste dobrý pozor :o)
  Naprosto souhlasím, biologickou podstatu rozdílnosti pohlaví kvótama nikdo nepředělá a násilné předělávání vede do pekel. Evoluce si do toho nenechá kecat.
  Muži prostě jsou destinování pro „lov“ – testosteron je nutí i k větší soutěživosti, ambicím, ale i ochraně svých mláďat…. a ženy zase mají plejádu hormonů na to, aby se dokázaly soustředit nejen na „sbírání“ kořínků, ale i sledovat hemžení děti vůkol a zasáhnout v případě bolístky.
  Jsem vděčná mužům, kteří i v dnešní pokroucené době vidí v ženách především ženy…
  Profese jsou rozdílné, a IMHO jsou skutečně někde biologické rozdíly prostě neoddělitelné – zejména fyzická stránka věci.

  Občas mne napadá srovnání s paní Kondelíkovou – v domácnosti, manželka mistra malířského, a dobře věděla, jak ho přemluvit k něčemu, co mu přišlo otravné (šlo o návštěvy bálů a uvedení dcery na vdávání do společnosti). Nakonec byl otec rodiny své paní neskonale vděčen, že všechno šikovně zařídila…Možná by místo kvokvotání stačilo vychovávat k vzájemnému respektu, cenit si námahy a práce toho druhého, ať už v rodině, tak i ostatním životě.

  A malá poznámka ke Švýcarsku – volební právo se přiznávalo jen těm, kteří prošli vojenskou přípravou, což bývávali tradičně jenom muži. Proto se tohoto privilegia dostalo ženám až tak pozdě.

  • Leo K napsal:

   To je opravdu originální!
   To, s tím volebním právem, to Vám řekli kde?
   🙂

   • Dragon napsal:

    Anglická verze wikipedie se o tom zmiňuje v úvodu článku o švýcarských sufražetkách – ne žeby to bylo explicitně uzákoněno, ale společnost to takto zjevně dlouho vnímala.

    • Leo K napsal:

     Hm – máte pravdu, co se týče devatenáctého století. A já Vám řeknu také proč. Až do poloviny 19. století se tam válčilo. 200 let se tam válčilo. Ale otázka stála jinak. Proč to volební právo dostaly ženy až v poslední čtvrtině 20. století?

 39. Malleum stupiditarum item idiotias napsal:

  Jsem konzervativní mladosenior. Vím to o sobě a jsem na to hrdý. Jsem hrdý, že nechápu, nemohu a nechci chápat, že by společnost mělo posouvat vpřed jalové žvanění o něčem zcela proti biologické přirozenosti. Ani rostoucí schopnost lékařské vědy za patřičný peníz významně změnit anatomii lidského těla nezmění primární biologickou funkci rozmnožování. Zaplať Pánbůh, a velmi doufám, že to ani nikdy nedokáže (či vědomě dokázat chtít nebude). Byl by to soumrak civilizace, pokud už nenastal nyní.

  Nevýznamnou skupinou jedinců, s přirozenou genetickou chybou v genderové psychice, je zde uměle prefabrikována genderová kategorizace a související psychotické konstrukce a mlčící většina (užiteční idioti?) jim dopřávají dvacetinásobně větší pozornosti i důležitosti, než odpovídá jejich reálnému zastoupení ve společnosti. Co za tím je?

  Povšimněme si, že společenská naléhavost problému roste až v posledních desetiletích. Přesto, že problém přirozeně biologicky existuje stejně dlouho, jako lidstvo samo. Lékařská, potažmo psychiatrická a psychologická věda dospěla k novým poznáním o lidské sexualitě. Poznání jsou však v příkrém rozporu s historicky vytvořeným společenským dogmatem, historicky vystupňovaným křesťanskými církvemi. Bylo žádoucí tato dogmata rozmetat a vybudovat realistický a vědecký společenský názor. Do procesu se logicky, přirozeně a správně zapojila média. A média jsou pátou velmocí, ať chceme či nikoliv. Médii prezentované bere za své bez pochybování a potřeby reálných a objektivních důkazů (nedej Bože logické duševní analýzy) dvě třetiny populace (odtud užiteční idioti). Problém genderu se pak byl vygenerován jako prodloužení zcela legitimní a správné společenské osvěty ve věci pohlavní psychiky, ke které se vývojem dospělo.

  Je za tím dekadentní PíÁrová podpora a primitivní kariérní kakul sebezviditelnění. Bez vazby na případný skutečný rozpor nebo anomálii mezi psychickým a fyzickým genetickým určením jedince. Být hlučný, agresivní, za každou cenu vyhraněný vůči druhým, mediálně viditelný umožňuje prosazení proti drtivé většině. Přitáhnout na sebe pozornost dnešní mediální převážně bulváržumpy. I té nejvyváženější ze všech vyvážených (a nejrovnější ze všech rovných, co si sama platí „nezávislou“ (z)Radu). Což automaticky přitahuje psychopaty a zduřelá ega, neboť to je generačně osvědčený výtah na výsluní společnosti. Spolehlivý katapult pro neschopné do jinak nedosažitelných kariérních pozic, ke společenské významnosti jinak bezvýznamných (a tím k finančnímu i hmotnému profitu). Za tímto účelem jsou uměle generovány a prefabrikovány společenské rádobyproblémy, které jsou ve skutečnosti společensky zanedbatelnou minoritní názorovou úchylkou. Politice, saturované biologickým odpadem společnosti, to náramně vyhovuje. Není schopna ani ochotna efektivně reálně řešit podstatu společenských problémů. Není to ani jejích zájmem, jsou v pozicích, které jim vyhovují a pracují na konzervaci stavu. Umí (jsou ochotni) jen mírně korigovat projevy těch společenských problémů. Jalové žvanění o uměle vygenerovaných problémech s následným řešením něčeho, co zde bylo celá staletí řešeno psychickou a biologickou přirozeností dvou neoddělitelných pohlaví jim vyhovuje hned nadvakrát. Stejně, jako mediální tornáda v nočníku nad výroky a aktivitami prezidenta, okolo vojenských kolon jedoucích po silnici a každý jistě zná desítky identických „kauz“. Názorově dále tříští společnost a mnoho jedinců se ovládá mnohem snadněji, než početná skupina názorově sjednocená, zorganizovaná a jdoucí za svými cíli, která může být přímo nebezpečná pro společenské pozice a ekonomický profit těch, kteří jsou u vesla. Ale hlavně to odvádí pozornost od podstatných společenských problémů a zejména od jejich podstaty, což je další atribut udržení mocenských pozic až na vječné časy a nikdá jináč!

  Bolševik tyto problémy neřešil, protože je nikdo neakceleroval. A přesto jsme nadávali na silnicích na desítky daleko početnějších vojenských kolon VLASTNÍ ARMÁDY, neboť komplikovali provoz, a děti jim mávali i s rodiči zcela spontálně (sloužili i jejich rodinní příslušníci, věděli „vo co go“). Přesto byly ženy ve spoustě kancelářských i dělnických profesí, ve zdravotnictví, zemědělství, potravinářství, obchodě, vědě, pokud o takovou práci projevovaly zájem a schopnosti a neměla pro ně zdravotní rizika (žena a muž mají rozdílnou anatomii i muskulaturu), odměňování podle mzdových tabulek. Pravda, byly rozdíly v rámci rozpětí v neprospěch žen kvůli době strávené mateřstvím mimo praxi a jejich DOBROVOLNOU PŘIROZENOU silnou angažovaností rodinou a tím nižším kariérním ambicím, ale odcházely dřív do důchodu a jejich nízké důchody byly kompenzovány vdovskými důchody. Tím ale nechci tvrdit, že odměňování bylo zcela spravedlivé a nebylo na něm co měnit! Tam bylo tehdy skutečné reálné společenské téma. Známe masovou vražedkyni Olgu Hepnarovou, která byla řidičkou nákladní „ereny“ a „kačeny“ (Škoda RN a Tatra 805, žádné posilovače, raubířina, v autoškole i později jsem s tím jezdil). Známe soustružnice, jeřábnice, montážní pozice u výrobních pásů, skladnice, lékařky, ředitelky odborů a úřadů, ředitelky škol atd. Znal jsem mechaničku dálnopisných a telefonních ústředen, která měla vynikající znalosti technologie a logiku při hledání poruch a od které jsem se v začátcích mnoho naučil (nebyl to přímo můj obor a hlavní práce, ale bylo mi to přifařeno jako „melouch“, protože jsem byl nezkušený iniciativní blbec a projevil schopnosti…).
  Dnes má modrobolševická demokracie nastaveno prosté pravidlo: každý v zaměstnaneckém poměru podpisem smlouvy s výší platu souhlasí, tak kde je problém? SAMOZŘEJMĚ, ŽE TADY JE SKUTEČNĚ PROBLÉM, ale liší se případ od případu, firmy od firmy.

  Řešme tedy stejně peněz za stejný výkon bez firemní či agenturní libovůle, vše ostatní je dnes balast a křoví, mlžení a odklánění pozornosti od skutečných společenských témat. Názory diskutujme, tam se vždy projeví jejich významnost a až podle ní je seřaďme do fronty ke společenskému řešení. Tož tak.

 40. jezevec napsal:

  soustřeďování se na (převážně) nezměnitelné pohlaví často odvádí pozornost od změnitelného chování. přičemž chování determinuje vnímání genderu: NIKOLI opačně.
  takže ten mýtus o méně placených ženách jako zaměstnavatel nekupuji.
  kdyby byly ženy opravdu schopny vykonávat STEJNOU práci jako muži, ale za nižší mzdu – bylo by pro zaměstnavatele NESMÍRNĚ LUKRATIVNÍ zaměstnávat právě ženy. takže všichni by chtěli ty podhodnocené ženy zaměstnávat, tedy by si je mezi sebou přetahovali a přepláceli – až by se tržní hodnota té či které žádané pracovnice ustálila na její reálné hodnotě. vždyť při zaměstnávání jde JEN o prachy, ne o city či šovinism – zaměstnavatel nakupuje práci, a snaží se samozřejmě nakoupit co nejlepší „zboží“ za co nejlevnější peníze. předsudky rasové či jiné jsou přitom naprosto zbytným luxusem. představa, že by nějaký podnikatel radostně prodělával, jen proto aby ukojil svůj genderový předsudek, je prostě aritmeticky nesvéprávná.
  naskýtá se také otázka, proč ženy nezaměstnávají ženy – když jich je v populaci více než mužů. kdyby bylo zaměstnávání žen nějak výhodné, na počet prostě ženy musejí vyhrát, nebo ne? takže přinejmenším by všechny firmy, kde ženy by zaměstnaly ženy – musely nutně převálcovat všechny firmy, kde neschopní a přeplacení mužové řídí podhodnocené ženy – je tak? KDE JSOU???

  mimochodem, k těm povinným kvótám: já kdybych byl žena – považoval bych kvokvokvotu za urážku všech žen, které se na svoje manažerská místa dostaly pro svoje schopnosti. právě na ně by se pak nespravedlivě hledělo s despektem, že zastává funkci na kterou nestačí, jen proto že má 3.14-ču. opravdu tohle ženy chtějí?

 41. Rad napsal:

  Ja se v tom stejne nevyznam. Budou me mit feministky rady, kdyz jim reknu, ze bych si klidne vzal vychovu svych deti jako plny uvazek (myslim, ze chlapska vychova- synů predevsim, je praktictejsi, laska se da citit i na dalku, ale jaksi postoje, atp. to se musi nalit do hlavy. Spravovat to, co kde videli, slyseli. Davat to do spravnych souvislosti…toho je. Prace na full. Navic musim vyndat ze susicky pradlo, to je strasne narocny, a musis mi koupit sekaci trakturek, v panelaku bydlet nemuzeme, to da rozum). Nechodil bych makat, ale chodila by jsi makat ty. Vadi tohle feministkam, libil bych se nejake fešné co? Anebo jediny co nam nechaji a neni gender, jsou prave ty prachy, protoze ty jsou asi unisex nebo co.
  Zeru zensky, co nosi domu chlapskou (no jo, predsudek ja vim, neni zadna chlapska vyplata) vyplatu a netrvaji na tom, ze chlap musi byt zivitel rodiny. Vemte si me domu, jsem vtipnej, sexy, rozjedeme to!

  • NavajaMM napsal:

   Toto je správny prístup. Deti môžete „na full“ vychovávať len kým sú malé (tak do 10?) a pripraviť si tak pôdu na to, aby ste ich v puberte mohli vychovávať aspoň trochu. Ak sa tieto prvé roky premeškajú, už sa to nedá napraviť. Preto sa mi zdá krátkozraké, že súčasný systém núti mladých rodičov tráviť väčšinu času v práci.

   • Gustavson napsal:

    Na to je tu přeci stát, aby děcka vychovával ke svému obrazu, ne? Něco jako v tom Norsku (alespoň co jsem tak povšechně slyšel).
    Který systém by chtěl, aby rodičové vychovávali své děti úplně sami, a třeba jim vštěpovali i něco rozumného… ty potom vlastním dětem a ty vlastním a tak dále. Po pár generacích by s toho mohla být pěkně neposlušná linie…

 42. tresen napsal:

  Kvóty považuju za pitomost, která by k ničemu dobrému nevedla.
  Jedno plus ale přece jen vidím: Je to hezký strašák. Pro jednu specifickou kategorii mužů. Kdo má doma dámu vládnoucí mu bičem, ať už reálným anebo psychickým, musí ho představa, že mu zákon nasadí něco podobného i do práce, strašit ve dne v noci. 🙂

 43. Řezníček z Brna napsal:

  Podle mých zkušeností, ženy na toto mají buňky velmi vzácně. Jeden známý architekt říká, když se urodí velmi dobrá žena projektantka, tak je to zázrak. Projekční a konstruktérská práce je doména mužů.

  • Michal napsal:

   Višeň? 😉

  • Leo K napsal:

   Vy jste asi ve škole žádnou práci nediskutoval, že? Jinak byste přece věděl jak? Tak si své osobní selhání nenapravujte na diskusních fórech!

  • Věra Říhová napsal:

   Vaši poznámku jsem nepochopila, u nás v Podkrkonoší Prahu nemáme ani jako kemp nebo osadu. Nevím, jak jste na něco takového přišel.

   • Věra Říhová napsal:

    To patřilo Z povzdálí.

    Děkuji Vlkovi za otevřenou diskuzi i všem diskutujícím. Hezky jsme si popovídali. Dobrou noc.

 44. Targus napsal:

  Paní Říhová,
  za pár dnů to bude 33 let, co jsem poprvé usedl za koláč „dospělého“ auta a setkal jsem se se spoustou lidí, kteří se tím živili, stejně jako já.
  V životě jsem neslyšel, neřku-li že bych na vlastní kukadla viděl, že by někdo z řidičů profíků shazoval ženy za volantem velkých aut. Vždy to byly především kolegyně v práci, o to více respektované, pokud ukázaly, že své řemeslo umějí.
  Za tím volantem totiž jede každý za sebe, za druhého to jaksi nejde.
  A pokud se občas – výjimečně – stalo, že jsme mohli dotyčné pomoci, většina z nás si to neopomněla užít a řádně se u toho nafouknout, naparovat se, jaké jsme jedničky, že ta velká pomoc (pokud byla v nouzi) je pro nás vlastně hračkou a příjemnou kratochvílí, abychom se pak natřásali jako pávi, když nás dotyčná pochválila a poděkovala.
  Pochopitelně tyto vztahy neplatí u řidičů a řidiček tzv. plechovek, neboli osobáků. Za sebe dodávám – bohužel.

Komentáře nejsou povoleny.