Ještě cenu pro Bartušku ! Aneb Germanicu, tys mi zase dal!


některé dny začínají jako horor!  To takhle  ráno ještě  v polospánku doklopýtáte k počítadlo, otevřete mailovou pošt a  jako první si zvolíte  k přečtení mail od dlouholetého přítele  Germanica, protože si říkáte – jo tak ten určitě posílá něco zajímavého a nejspíš  příjemného, tak aby ti to ráno nějak pěkně začalo a  pak zíráte na tohle:

 Germanicus (germanicus.az@gmail.com)

Novinářská cena

Včera 28. 4. 2015, 21:34:31

Komu: vlkp@post.cz

 
Tu máš čerte kropáč! Řekla by tvoje babička.

Holt media maj  plně v rukou.
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/prestizni-novinarska-cena-pro-aktualnecz/r~a181263ced8811e4a788002590604f2e/

Ciao

Germanicus

Když jsem to rozklinul ten link, dozvěděl jsem se  že:

V letošním ročníku Novinářské ceny získali prvenství reportér Jan Gazdík, komentátor Jan Lipold a zahraniční rubrika za svůj speciál Válka o Ukrajinu očima reportérů.

V kategorii Nejlepší rozhovor zvítězil příspěvek Jana Gazdíka, který rozmlouval se zpravodajem České televize Josefem Pazderkou o rusko-ukrajinské krizi vyvolané ruským zabráním Krymu.

„Porota u rozhovoru na velmi aktuální a citlivé téma oceňuje profesionální způsob kladení otázek, strukturovanou gradaci a zároveň také dobře formulované odpovědi. Autor prokázal velkou empatii a dokázal čtenářům poskytnout velmi silný osobní prožitek tázaného zpravodaje,“ napsali porotci ve zdůvodnění ceny pro Jana Gazdíka.

Rozhovor, který Aktuálně.cz uveřejnilo na konci března, si můžete připomenout zde: Zpravodaj ČT z Krymu: Nástup sovětské mentality mě vyděsil.

Tým zahraniční rubriky Aktuálně.cz zvítězil v kategorii online žurnalistiky a za svůj speciál Válka o Ukrajinu očima reportérů získal Cenu Googlu za inovativní online žurnalistiku. V jeho rámci vzniklo v průběhu roku 2014 na 300 online reportáží popisujících aktuální dění v rusko-ukrajinském konfliktu.

„Porota oceňuje nejen způsob zpracování, ale i systematičnost a poctivost novinářské práce. Způsob prezentace dat nashromážděných k jednomu tématu umožňuje čtenářům dlouhodobě sledovat vývoj události v čase a díky tomu překonává pomíjivost denního zpravodajství, které tak získává nadčasovou hodnotu,“ zdůvodnili porotci své rozhodnutí.

Přiznávám, že  nějakou chvíli mi trvalo, než jsem se jaksi probral z šoku. To víte, nejsem už nejmladší! Musím na sebe být opatrný – Germanicu, tohle mi příště po ránu nedělej, jo? Nebo si Karkule bude myslet, že mám fakt špatné kamarády! Páč následně u snídaně mi ráno našpendýrovala  skvělý, čerstvě upečený domácí chleba, s mou oblíbenou česnekovou pomazánkou a já se prý tvářil jak na nucení, vypadal nepřítomně ani nemlaskal… No prostě měla o mne starost. Než viděla, že  zase hned mažu k počítadlu. Takže jí došlo, že zas něco s Kosou…

Ano, něco s Kosou – protože během toho nevěnování se skvělému chlebu u snídaně mi došlo, že bych se té novinářské ceně, kterou získalo Kyjev Aktualne.cz a ti, co opisují informace  z velení ATO, jsou hlásnou troubou Kyjeva a informační hodnota drtivé většiny není ani nulová, ale těžce záporná, ve vztahu k realitě – viz to jak je  Kosa několikrát chytila s těžce staženými kalhotami, asi bude docela zajímavá. takže jsem začal pátrat a  výsledek v kostce  si vám dovoluji předložit.

První co mne zajímalo, bylo ověření té zprávy a eventuální další laureáti…

A na webu ČT mi vyjelo tohle:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/media-it/309342-v-novinarske-cene-uspely-reportaze-ct-z-ukrajiny-havirova-i-ceskych-nemocnic/

Opět, dovolím si z toho citovat:

Reportéři České televize opět uspěli v soutěži nadace Open Society Fund o Novinářskou cenu za loňský rok. Nejlepší audiovizuální rozhovor se podle poroty podařilo vytvořit skupině reportérů České televize, která dokumentovala dění na Ukrajině. Za nejlepší audiovizuální reportáž si cenu převzal Reportér ČT David Macháček, který se věnoval kauze hrozícího zbourání havířovského vlakového nádraží. Porota ocenila i to, že reportáží přispěl k záchraně této kulturní památky. Nejlepším audiovizuálním analyticko-investigativním příspěvkem se stala reportáž Anety Snopové a Markéty Dobiášové, ve které poukázaly na podivné praktiky při nákupu stejných přístrojů rozličnými českými nemocnicemi.

A o kus  dál jsme našel popisek toho, co jaksi  bylo oceněno ohledně té ČT ve spojitosti s Ukrajinou. To si nenechte ujít:

S Horizontem ČT 24 k dění na Ukrajině uspěli v kategorii audiovizuální žurnalistiky nejlepší rozhovor, beseda nebo diskuse Michal Kubal, Josef Pazderka, Jakub Szántó, u nichž porota ocenila především komplexní a analytické zpracování aktuálního tématu. „Na začátku informační války se týmu podařilo zajistit různorodé zdroje a vyvarovat se názorové zatíženosti. Příspěvek dokázal skloubit více formátů a poskytnout tak širší kontext. Důležité je vyzdvihnout také osobní nasazení a odvahu reportérů na místě konfliktu,“ zdůvodnila porota své rozhodnutí.

Jen pro úplnost dodávám, že na stejné stránce najdete i archivní video té povedené „komplexně  analytické“, informačně těžce prokyjevské, s realitou mající málo společné exhibice  zejména pánů Kubala a samozřejmě Pepy Pazderky.

Chvíli jsem si připadal jako ten, kdo spadl z bláta  do louže! Tak po šoku s oceněním KyjevAktuálne.cz  je vlastně Pepa Pazderka tak nějak dvojnásobným laureátem, přesto, že Kosa  ho násobně usvědčila z toho,  že prostě bláboli? Totéž u pořadu Horizont a specielně  jejich ukrajinských pořadech!Přistoupil jsem tedy k dalšímu kroku. Zjistit, co to vlastně je za soutěž a kdo ji organizuje, kdo je porota a tak dál.

Tohle bylo třeba udělat jako první!!!!  Ušetřilo by mi to dvojnásobné trauma! Kdo že tedy  je pořadatel té „novinářské“ soutěže? Vyznačil jsem vám to před chvilkou  fialovou – nadace Open Society Fund !!!  Znalí mají okamžitě  jasno. Ví, že nadace Open Society Fund = George Soros. A kdo že skoupil velkou část ukrajinského státního dluhu a může  tam, pokud by dnešní oligarchická věrchuška na Ukrajině musela balit, přijít o velké peníze, například podle informací z německých medií  o miliardy dolarů ? Vždyt to Kosa několikrát přetiskla -ano správně – George Soros!

Ale to bylo velmi povrchní – chtěl jsem o tomhle Sorosově projektu v ČR vědět víc. Takže  mi bylo lze zaskočit na jejich domovskou webovou stránku.

http://www.osf.cz/?utm_source=adwords&utm_medium=cpc&utm_campaign=brand-search&utm_content=brand&gclid=CICAqMTdm8UCFczHtAods1sAxw

A začal podstránkou O nás – historií vzniku a působení – vyjímám:

Nadace Open Society Fund Praha vznikla v České republice v roce 1992 jako jedna z nadací, které založil americký investor a filantrop George Soros ve střední a východní Evropě, aby pomohl tomuto regionu v jeho transformaci z komunismu do otevřené a demokratické společnosti.

 

1992 – 1993: Počátky

Počátky Nadace OSF v České republice nebyly jednoduché. George Soros ve spolupráci s několika českými intelektuály zamýšlel v té době založit v Praze Středoevropskou univerzitu, narazil však na nezájem ze strany tehdejšího premiéra Václava Klause a jeho vlády a odpor stávajících pražských univerzit. Nakonec se proto rozhodl přesunout sídlo Středoevropské univerzity do Budapešti. Následkem toho měla Nadace OSF ve srovnání s ostatními Sorosovými nadacemi v regionu podstatně horší podmínky – původně se jednalo pouze o kancelář, která zajišťovala dva mezinárodní programy: stáže pro české manažery a manažerky a program East East: Partnership Beyond Borders, jenž funguje dodnes a zprostředkovává výměnu zkušeností mezi zeměmi bývalého komunistického bloku………

1994 – 2004: Největší rozvoj

Od roku 1994 se však Nadace OSF stala plnohodnotnou Sorosovou nadací a naplno se zapojila do mezinárodních programů sítě Open Society Foundations. Tyto programy byly zaměřeny na vzdělávání, kulturu, veřejné zdraví a jiná společensky prospěšná témata.

2004: Transformace Nadace OSF po vstupu do EU

V roce 2004 ovlivnil fungování Nadace OSF vstup České republiky do Evropské unie. George Soros a Open Society Foundations se rozhodli snížit finanční podporu nadací v zemích, jež se v té době staly členy EU……….

……Největším dárcem Nadace OSF nadále zůstává George Soros prostřednictvím Open Society Foundations, Nadace OSF však čím dále častěji získává finanční prostředky i z dalších zdrojů. Mezi lety 1992 a 2011 rozdělila Nadace OSF prostředky ve výši 1,2 miliard korun na více než 9200 projektů nevládních organizací.

Mno!  Tak to bychom měli, ne?  Neměli! Zaujalo mne, že  tahle nadace podle svých slov  rozdělila  za  dvacet let 1,2 miliardy korun. takže  jsem najel na podstránku  Výroční zprávy a otevřel tu poslední zveřejněnou – za rok 2013.

A našel tam několik  zajímavých věcí, které vám nyní předložím ve screenshotech:

Nejdříve kdo reprezentuje OSF v ČR navenek:

sor4

zevrubné grafiky o příjmech a nákladech:

sor

Následně  podporované projekty a něco málo o nákladech OSF:

sor1

A nyní o tom, kdo stojí za novinářskou cenou jako garanti:

sor2Co to je novinářská cena a kdo jsou porotci?

sor3

A nyní něco tvrdé ekonomiky!  Nejdříve tak , jak ji prezentuje OSF ve své výroční zprávě za 2013 část náklady:

sor5Pamatujme  si, že  náklady na vlastní  provoz OSF jsou 4,3 milionu z toho např. Služby 1,14 mio a Osobní náklady 3 mio.

A nyní se podívejme, jak vypadá struktura jejích donátorů:

První tři zažlucení je Soros v různých formách

Dalším zažluceným je  velvyslanectví USA

A mne speciálně zajímali donátoři „Novinářské ceny“.  Ty jsme orámoval pro jistotu ještě červeně ! Takže  těmi jsou Newton Media  a Google CR. I tohle si pamatujte!

sor6

No a když jsme u té novinářské ceny, tak se podívejme, jak vypadá  ve struktuře finančních nákladů!!  To je tedy  dílo. V nákladech stojí skoro milion. OK. Jsou to jejich peníze. Nezávidím Pazderkům a spol. že dostanou dohromady  ani čtvrtinu celkové částky.Absolutně  ne. Ani porotcům, že dostanou polovic toho, co laureáti. Nezávidím nikomu jeho výdělek.

Nicméně nadace páchají profesionálně dobro a dá  přes půl milionu na ostatní náklady spojené  s cenou pro novináře????? Tak to mne hodně baví! Baví! Protože to jsou jejich peníze….

sor7Ale to vůbec nejlepší mám na samý konec. Vzpomínáte  si na údaj z výroční zprávy ohledně střídmých nákladů, které má OSF. Tedy  až na tu Novinářskou cenu…Zopakujme si je:

náklady na vlastní  provoz OSF jsou 4,3 milionu

z toho např. Služby 1,14 mio

a Osobní náklady 3 mio.

Jistě to potvrdí přiložený a  úředně  auditorem ověřený Výkaz zisků a ztrát

sor9Šálí mne zrak ?

Celkové správní náklady 18,7 mega  a nikoli 4,3???

Náklady na služby 5,5  a nikoli 1,14 ??

Osobní náklady 11,1 a nikoli 3 ?????

Už jsem se objednal u očního!!! A také si skočím někam na testy na Alzheimera a tak, jestli náhodou nemám něco s hlavou… protože všechno je v jedné jediné výroční zprávě!!!

Jo vlastně , kdo že  jsou ti dva, co financují speciálně novinářskou cenu?

Google ČR?  A Newton Media a.s. ?

Je  koncern Google, matka  českého Google onou firmou , která umožnovala přístup NSA zadními vrátky ke snazšímu elektronickému špiclování po celém světě? I podle amerických zdrojů?

http://www.salon.com/2014//16/googles_secret_nsa_alliance_the_terrifying_deals_between_silicon_valley_and_the_security_state/

 Newton Media to jistě bude jinak! Tak se podíváme  na justici. cz , co tam o téhle firmě a její historii najdeme:

sor8A  safra, safra… ona nám vznikla takhle:

Společnost NEWTON Media,  a.s. vznikla splynutím společností NEWTON Media, as. se sídlem Praha 1, Politických vězňů 912/10, PSČ 110 00, IČ 274 30 855, a NEWTON INFORMATION TECHNOLOGY, s.r.o

O těhle já  už přece  slyšel… Kdy a jak? No tak to se budeme muset podívat na to, kdo byl v orgánech téhle společnosti

sor10Tak Mgr. Petr Kraus? A Luboš Měkota?  Ten druhý do data své smrti a  ten první ještě v roce 2012? Tedy v  době kdy  s nimi dávno jelo vyšetřování kvůli privatizaci MUS ve Švýcarsku, kde následně padly  velmi tvrdé rozsudky? Aby mi bylo správně rozuměno – ani náhodou netvrdím, že  že  ostatní představitelé této společnosti nebo , že společnost sama měla cokoli společného s touto kauzou. Tvrdím jen tolik, že původní společnosti byly členy skupiny Newton, která, podle veřejně dostupných zdrojů pomáhala s privatizací  MUS a  jejíž několik čelných funkcionářů nakonec  se dostalo ve Švýcarsku před soud kvůli téhle kauze! A že tito prokazatelně byli i v  orgánech donátora Novinářské ceny  OSF!!!!

Gratuluji OSF k takovýmto sponzorům ceny za nezávislou  novinařinu.

 Přidejme k tomu, že  jde o Sorosovu nadaci. Že ve správní radě lze nalézt jméno Drtinová, která sama dnes  působí v rámci Aktualne.cz a má úzké vazby na ČT a její redakci zpravodajství.  Ještě někdo potřebuje  doplnit, proč tahle  cena pro pro psáče a  intervjůky dopadla jak dopadla?

Ale aby  v OSF neřekli, že je jen propírám velmi kritickým pohledem – mám pro ně  konstruktivní návrh, který by jim měl udělat radost – rozšiřte  své působení a  vyhlašte za letošní rok ještě jednu cenu – ZA NEJLEPŠI POČIN V OBLASTI DIPLOMACIE!  A prosím, nešetřete  na prostředcích! Klidně do toho vražte ne jeden milion, ale rovnou dva! A nejméně ten jeden dejte zase na ostatní náklady. Myslím, že u vás by měl vyhrát  o parník Václav  Bartuška.  A ta hotovost za vítěství by se mu mohla docela hodit. Pro případ, že by se  Zaorálek pochlapil a nakonec ho přeci jenom vyhodil. Aby měl na provoz domácnosti v rozměru, jak je zvyklý.To proto, aby Bartuška nemusel na pracák na těch pár  dnů, než si najde nějaký vhodný šolich. Třeba u vás.

Svůj nápad poskytuji naprosto dobrovolně, předem se vzdávám jakéhokoli nároku na  odměnu a  autorských práv k němu. Nemusíte ani mně osobně ani Kose děkovat. A kdyby vás náhodou napadlo, že  budete zkoumat, zda náhodou třeba denní zpravodajství Kosy  o ukrajinské válce není nesrovnatelně komplexnější a  relevantnější než  to, z vámi oceněného KyjevAktuálně.cz  nebo v ČT od takových Pazderků, nedělejte to. Tohle je osobní blog. Obyčejných lidí a pro obyčejné lidi. Jednoho starého vlka a jeho přátel. Nikoli žurnalistika. takže pro vás nesplnuji k.o. kriterium. Za sebe říkám, že by pro mne bylo nepřijatelné být v jedné řadě s mnoha / ale nikoli zdaleka všemi/ letošními laureáty a že bych cenu sponzorovanou uvedenými donátory ani nechtěl.

Germanicu tys mi zase  dal!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.