O datové schránce s láskou


napsal Joshuatree

Velmi mě zaujala Gerdova osobní zkušenost s datovou schránkou a podáváním daňového přiznání popsaná zde na Kose a rozhodl jsem se k danému tématu také přispět. Nebude to nic sáhodlouhého, odborného, spíš souhrn uživatelských zkušeností. Rovnou a hned ale v úvodu řeknu, že já, svoji datovou schránku miluji nebo něco na ten způsob! Ptáte se proč? Jak může mít někdo rád něco tak složitého, divného, neefektivního a obecně neoblíbeného…no je to vlastně úplně jednoduché.

Sešlo se u mě totiž hned několik faktorů, které mě přímo předurčily k tomu, abych si datovou schránku okamžitě PROAKTIVNĚ zřídil jakožto soukromá osoba, konkrétně:

1) Jsem profesionálem v IT a obecně jeho fanouškem: sice ne už tolik jako dřív, ale pořád mě baví sledovat a zkoušet technologické novinky. (V minulém století jsem patřil ve staré bance mezi prvních 5 early adopters internetového a GSM bankingu ).

2) K smrti nerad komunikuji s jakýmikoliv úřady, pojišťovnami, bankami ale-i jednotlivci písemnou poštovní cestou. Detaily viz další bod.

3) Nerad chodím na poštu či jiné úřady stát ve frontě: čekat až si davy lidí přede mnou vyřídí banality typu platba peněz složenkou, výběr peněz z účtu, nákup doplňkového zboží, sjednání pojištění apod. Chodím tam skutečně, JEN KDYŽ MUSÍM.

4) Snažím se minimalizovat ztrátu času, kterou mi způsobují jiní, jak jen to jde, viz předchozí bod č.3.

5) Jsem povahou spíše prosťáček, nezáludný, přímý, nesnažím se kličkovat před úřady, povinnostmi, písemnostmi, snažím se věci řešit spíš hned.

ale hlavně

6) Poslední dobou se spíše nezdržuji, než zdržuji na adrese trvalého bydliště a byť mám zařízeno přebírání pošty a dosílky a byť to zatím vždy zafungovalo, nemám záruku, že tomu tak bude i do budoucna.

7) Chci být neustále informován o tom co se v souvislosti se mnou děje, zvlášť pokud se to týká komunikace s úřady (viz bod 6).

Ať už byl záměr tvůrců datových schránek jakýkoliv (a nepochybuji, že zájmy prostého občana byly zvažovány až na posledním místě) jedná se podle mě o zcela jasně krok správným směrem, krok hodný 21. století. S rozvojem digitální ekonomiky, s penetrací technologií a internetu do všech oblastí života, ke všem sociálním vrstvám totiž ani není jiné cesty, pokud nechceme zůstat stylem života někde v 19. století.

Obecně fyzické doručování písemností je

1) velice pomalé (vteřiny u emailu, instant messengerů a SMS versus hodiny a dny a týdny u klasických zásilek)

2) velice drahé (emailové a IM zprávy zdarma, SMS dle tarifu, datová zpráva z datové schránky úřadům zdarma, poštovní datová zpráva z datové schránky za 18 Kč, obyčejný dopis českou poštou bez záruky 13 Kč, doporučený dopis českou poštou 34 Kč).

3) obtížné na doručení a v podstatě bez záruky doručení: a to z miliónu různých důvodů např. adresát nezastižen, adresát na adrese nebydlí, ztratí se první, druhá výzva k vyzvednutí, adresa je špatně napsána atd. Což minimálně u datových schránek a komunikaci s úřady zcela odpadá.

4) časově náročné pro příjemce: „furt“ musíte někam pro něco chodit anebo pořád sedět doma.

a zdá se, že většině lidí už je to docela jasné. Kdo si dnes bude něco domlouvat např. v osobním styku jinak než mobilním telefonem, instant messengerem nebo emailem? A zdá se, že to už pochopila i vláda, sice pomalu, ale pochopila. Samozřejmě existují lidé, typy zásilek a situace, u nichž je fyzické doručení nutné nebo jediné možné ale těch je podle mě minimum, což vidíme např. teď na propadu tržeb České Pošty.

Záměr je sice hezká věc, ale druhá věc je samozřejmě implementace. Ta byla u datových schránek od začátku velmi kritizována. Ta je taková, ehm jak to říci, no taková česká. Na druhou stranu se ale není co divit. Všichni víme, že v Čechách je takové specifické právní a jiné prostředí (čti chaos, bordel). Všude. Proto i naše implementace je taková specifická, dle mého názoru hlavně proto, protože musela tu okolní specifičnost zohlednit. Musí zohlednit českou vynalézavost a snahu vyhýbat se povinnostem. Kromě specifičnosti dané prostředím trpěly a trpí datové schránky i jinými neduhy a sice technicko-implementačními (závislost na proprietárních řešeních, omezení doby uložení, limit 10 MB na zprávu atd.). Systém je ale pomalu vylepšován a některé z nich už byly odstraněny.

Třetí věc je marketing a PR a výchova uživatelů. Tady si myslím, že stát selhal úplně a zcela. Neexistuje pozitivní marketing služby, propagace, výhody pro uživatele ba ani základní koncepce jak s datovkami dál. Lidé, firmy se to zatím bojí používat, nechtějí to. A to paradoxně i ty subjekty, které ji mají ze zákona zřízenou!!! Mezi podnikateli je Datová schránka v podstatě sprosté slovo. Není také vyjasněn vztah k elektronickému podpisu. Jsou situace, kdy je nesmyslně vyžadováno obojí atd. Tady je práce asi nejvíc.

Celkově bych řekl, že potenciál datových schránek je využit asi tak na 20 %. Dostat to do rukou „komerční provozovatel“ nebo někdo kdo má skutečný zájem a tah na branku mohl by z toho být opravdu hit v elektronizaci státní správy.

Ale zpět k tomu používání. Má osobní zkušenost je ZATÍM veskrze pozitivní. Schránku jsem si zřizoval v roce 2011 (dobrovolně, ač jsem ze zákona nemusel). Používal jsem ji převážně pro komunikaci s úřady (Městský úřad, Katastrální úřad). Fungovalo to a funguje naprosto bez problémů. Pro praktické používání bylo ale třeba si trochu pohrát s nastavením a sice vypnul jsem změnu hesla po 90 dnech a nastavil notifikaci (email je zdarma, SMS zpráva za 3 Kč) a vyřešil zálohování (přechod na komerční aplikaci pro práci s DS). Zaslané zprávy datovou schránkou na úřady byly okamžitě doručeny a dotčené úřady na ně vždy adekvátně reagovaly. Od roku 2014 jsem datovou schránku začal aktivně používat pro komunikaci s Finančním úřadem, první vlaštovka bylo přiznání k dani z příjmů fyzických osob za 2013. Před prvním podáním jsem musel trochu experimentovat. Napřed jsem zavolal na svůj FÚ jestli „jsou s podáním přes datovou schránku v pohodě“, tvrdili, že jo. Ohledně formátů příloh, ale už byli zmatení a nevěděli přesně, jestli přílohy v takovém nebo v makovém formátu. Z jejich neurčitého vyjádření vyrozuměl, že jaké si to udělám, takové to budu mít. Tak jsem se zařídil „po svém“. Účetní mi vygenerovala daňové přiznání přes daňový portál v XML. Přílohy jsem naskenoval do PDF, pokud už jsem je v PDF rovnou neměl a bylo to. Při samotném poslání jsem narazil na 10 MB limit na zprávu, zkusil jsem to zazipovat, ale schránka hlásila, že formát ZIP není možné použít. Takže jsem to rozdělil do 4 samostatných zpráv, 1 byla XML s přiznáním a další tři byly přílohy. Prošlo to bez problémů. Jak u systému, tak u Finančního úřadu.

Podání přiznání letos ve 2015 (za 2014) bylo již jen jednoduché repete zmíněného. Účetní mi zaslala XML, klik, klik a za 10 min vyřízeno. Na FÚ doručeno IHNED. A ještě jsem u toho dojedl večeři. To samé pro manželku 2 minuty (ta má svoji samostatnou schránku a skoro žádné přílohy) a je to. Náklady na jednorázové podání přiznání jiným způsobem u mě vychází zhruba takto (od manželky pro danou situaci abstrahuju, ta to má jinak):

Varianta 1) Česká pošta:

* cesta na poštu 20 min

* čekání na poště 10 min (minimálně)

* poslání cca 37 Kč (mám jejich zákaznickou kartu, jinak 44)

* cesta zpět 20 min

Varianta 2) fyzická návštěva mého domovského FÚ

* půl dne dovolené

* cesta 02:00 (hod:min)

* čekání na FÚ (5 min – u nás jsou rychlí)

* cesta zpět 02:00 (hod:min)

úspora času a peněz je myslím evidentní. A to se bavíme pouze o tomto jediném případě.

Jen za 1Q2015 mě a mojí ženě ušetřila datovka nejméně 6 cest na poštu + čas strávený čekáním. Za sebe tedy říkám datovým schránkám jednoznačně ano (a to i v jejich stávající podobě).

PS: zásadně nesouhlasím s pokusy ministerstva financí omezit používání datových schránek pro daňové účely s účelovou výmluvou na 10 MB limit a přesměrováním na daňový portál.

Fragmentace komunikace na dílčí kanály s vlastními rozhraními a standardy je jednoznačně cestou do pekla.

Každý by si měl zamést před svým prahem a daňový portál má před tím svým opravdové hromady smetí. Zkusil to vůbec někdy někdo na ministerstvu opravdu reálně používat?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Joshuatree a jeho strom se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.