Ukrajinská svodka ze dne 11.05.2015


https://vlkovobloguje.wordpress.com/ napsali Ernest,  MP , Mireček, JF a vlk  s přispěním dalších

 

Ernestova část – převážně  z opolčenských a ruských zdrojů:

 Všechny texty bez označení zdroje jsou převzaty z   vk.com/cstrelkov_info

11.05.15 Zpráva místních obyvatel.

„Včera, asi dvacet dva hodin ve vesnici Čermalyk, který je pod kontrolou Ukrajiny, byl zastřelen místní obyvatel Vasilij. Vražda se konala v před očima dětí a manželky, bez varování a bez výzvy k zastavení.“

Zpráva Eduarda Basurina:

Za poslední den bylo zaznamenáno 37 porušování příměří, včetně využití dělostřelectva. Ukrajinská armáda třikrát ostřelovala obce DNR z děl, sedmkrát z tanků, jednou z obrněných vozidel. Také bylo zaznamenáno 15 minometných útoků, jeden – z protiletadlových zbraní, jeden z protitankových systémů, devětkrát z granátometů a malých zbraní. Pod palbou ukrajinské armády byly města Doněck (osada Oktjabrskij oblast doluOkťjabrskij„) a Gorlovka, osady Spartak, Žabičevo, Bělaja Kamjanka, Golma. Ministerstvo obrany DNR také potvrdilo noční ostřelování v obci Sachanka v novoazovské oblasti. „

11.5.15. Zprávy novinářů.

„Dnes  situace na jižní frontě DNR eskalovala. Několik hodin v jednom kuse tam probíhalo intenzivní dělostřelecké ostřelování  pozic domobrany v Bezimennom a Širokinu a nárazníkovém pásmu u obce Lebedinskoje a Kominternovo. Ve východních předměstích Mariupolu a v Novoazovsku byly slyšet mohutné výbuchy a kanonáda. V Mariupolu je nervozní situace. V okupovaném městě se pohybuje technika a vojenská auta, které jezdí k frontě. Ukrajinská armáda využívá samochodní děla, tanky a těžké dělostřelectvo. S cílem potlačení palebných stanovišť nepřítele vede domobrana palbu na nepřátelské baterie, což je omezeno volbou prostředků. U Širokina byl tvrdý boj. „

http://vk.com/video-57424472_171368970?list=1b83ed6c9d7a0ee1b5

11.05.15 Zpráva domobrany.

„Včera v noci se u okupované Stanici Luganskoj, kterou od Kranogo Jara a Luganska (které komtroluje LLR) odděluje řeka Severskij Doněc, bojovalo. Podle ukrajinských okupantů, z jejich strany jsou lehce zraněni dva lidé. Ztráty v domobrana LLR nehlásila. Současně v Lugansku dobrovolníci společně v úřady poskytují pomoc uprchlíkům ze Stanici Luganskoj, kterým se podařilo uniknout před tlakem ukrajinských okupantů. “

Přidali novináři:

Šéf okupační „Luganské regionální státní správy“ Gennadij Moskal zakázal transport na území LLR. Uvedl to ředitel odboru informační politiky tzv. „luganské vojensko-civilní správy“ Jaroslav Galas. Nařízení Moskala je diskriminačním a nelidským opatřením a zhoršuje i bez toho těžké postavení luhančanů na Ukrajinou okupovaných územích.

11.05.15 Zpráva starosty obce Sachanka.

„Pět domů bylo zničeno při nočním ostřelování obce. Jsou zde škodyčtyři soukromé domy a jeden dvoupodlažní dům, zasažena byla centrální část, zejména ulice Gavrilenka. Kromě toho podle našich údajů, k ránu bylo zaznamenáno poškození elektrického vedení, včetně jednoho vedení vysokého napětí a plynovodů. Teď provádíme opravy v průběhu dne opravíme všechny hlášené závady. V Sachance nejsou pozice domobrany, ani vojenská technika. A oni na nás stříle čím můžou. Jsou díry ve stěnách ze strany Mariupolu, odkud stříle Naše obec je v poslední době vystavena každý den ostřelování ukrajinských okupantů. „

http://korrespondent.net/world/3513601-rossyia-y-kytai-nachaly-sovmestnye-uchenyia-v-sredyzemnom-more

Rusko a Čína zahájili společné cvičení ve Středozemním moři
Ruská služba DW, dnes 13:44

Rusko a Čína zahájili v pondělí 11. května v Novorossijsku společné námořní cvičení „Námořní spolupráce-2015″. Aktivní fáze manévrů bude konat ve Středomoří.
Podle ministerstva obrany, cvičení není namířeno proti třetí straně není spojen s politickou situací v regionu.
Zúčastní se jej asi 10 lodí vojenského námořnictva Ruska a vojenských námořních sil Číny, uvádí „Interfax“.

http://korrespondent.net/ukraine/3513621-v-dnr-zaiavyly-ob-otkrytyy-ukraynskykh-pohranzastav-v-donbasse

DNR oznámili otevření ukrajinských hraničních přechodů v Donbasu
Z Korrespondent.net dnes 14:36

Premiér separatistické DNR Alexander Zacharčenko řekl, že ukrajinská strana vybavila první hraniční přechod do Donbasu, uvádí Interfax.

„Ukrajina regulérně potvrzuje, že jsme nezávislí, blokádou, za stráží ukrajinských ozbrojených sil byly vytvořeny přechody“ – řekl.
Za
charčenko řekl, že pokud mluvil již dříve o přechodu, jednalo se o hraniční přechod, který je vytvořen ukrajinskou stranou, ne separatisty.

http://korrespondent.net/ukraine/3513593-na-lvovschyne-mylytsyia-naschytala-pochty-10-tysiach-uklonystov

Ve lvovské oblasti policie napočítala asi 10.000 odpíračů vojenské služby
Z Korrespondent.net dnes 13:02

Policisté lvovské oblasti pátrají po místu pobytu téměř čtyř tisíc rekrutů, kteří se vyhýbají vojenské službě, řekla regionální policie.
. „Strážc
i zákona pátrají po místu pobytu dokonce 3974 rekrutů, kteří se skrývají před nástupem vojenské služby. Celkem, podle vojenských komisařů, v lvovské oblasti se mobilizaci vyhýbá 9493 lidí“ – uvádí se ve zprávě.
Podle policie, nejčastěji
se vyhýbají rekruti z Javorovo-Mostiské, Samborské okresní vojenské správy a, Galicko-Frankovské a LyčakovskoŠevčenkovské vojenské kanceláře ve Lvově.

http://korrespondent.net/ukraine/3513571-v-donetske-prokhodyt-shestvye-po-sluchaui-hodovschyny-referenduma

V Doněcku se koná průvod v den výročí referenda
Z Korrespondent.net dnes 11:46

Pochod k výročí referenda byl zahájen v Doněcku. Kolona se pohybuje po hlavní ulici, čele jedou bikeři, blízcí separatistům, uvádí Doněcká tisková agentura.
Uvádí se, že celkem ne
jméně 10 tisíc obyvatel ze všech měst a okresů „republiky“ se shromáždilo na hlavní ulici Doněcka a kolona prochází s vlajkami a transparenty se symboly DNR.
Na druhé straně, novinář Alex Ma
cuka píše, že ředitelé podniků v  Doněcku jsou separatisty nuceni poslat lidi na oslavu výročí referenda.
„V současné době, všechny podniky jsou nuceny
uvolnit lidi z Doněcku na „svátek“ seskupení „DNR“- napsal na Twitteru.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Vsrbx3GouHY

11.5.15. Video bloggerů.

„Bojovníci „Azova„, kteří přišli z Gruzie, se chlubí, že brzy vytvoří hranici mezi Ukrajinou a Gruzií po souši. Nicméně, jsou tam ti, kteří to neuvidí tuto akci: Na videu uprostřed je gruzínský bojovník  Giorgi anelidze, který byl zabit ve středu.“

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EWckGYNAJq4

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3513656-dnr-khochet-shyrochaishei-avtonomyy-kak-u-honkonha

DNR chce „nejširší autonomii“, jako je v Hong Kongu
Z Korrespondent.net dnes 16:13

Orgány samoprohlášené Doněcké lidové republiky připouštějí její existencí jako části Ukrajiny za podmínek „nejširší autonomie„, ale pouze v případě nebudou-li dotčeny zájmy DNR, uvádí Interfax.
„Shodli jsme se na nejširší autonomii,
ve které by nebyly dotčeny naše zájmy. Pokud Kyjev nebude plnit dohodu z Minska, bude DNR nucena se zaměřit na plnou nezávislost“ – řekl novinářům v pondělí vyslanec DNR Denis Pušilin.
Jako příklady přijatelné autonomie pro „republiku“ Pušilin uvádí Severní Irsko, Grónsko a Hong Kong.
Jedinou alternativou k
úplnému plnění dohodou z Minska z 12.2.2015, je podle Pušilina zhroucení mírových rozhovorů.
„Z
držování provádění „Minska-2″ povede k novému kolu bojů a ve výsledku už žádná politická jednání nebudou„, – zdůraznil Pušilin.

Jak bylo oznámeno, dnes se v Doněcku oslavovalo výročí „referenda“ o nezávislosti DNR.

Připomeňme, že státní pohraniční služba již dříve uvedla, že byl zaveden elektronický přístupový systému do oblasti ATO.

http://korrespondent.net/ukraine/3513653-poroshenko-rasskazal-dlia-cheho-ukrayna-yspolzovala-zatyshe-v-ato

Porošenko řekl, k čemu Ukrajina využila klidu zbraní v ATO
Z Korrespondent.net dnes 16:08
Klid
zbraní v zóně ATO byl použit pro zvýšení protitankové obrany.
Ukrajina použ
ila klid v zóně ATO ke zvýšení protitankové obrany, uvedl prezident Ukrajiny Petro Porošenko. Řekl to během návštěvy 169. výcvikového centra pozemních sil armády Ukrajiny v „Desna“ (černigovký region), hlásí Interfax-Ukrajina.

http://korrespondent.net/business/economics/3513639-belarus-ne-puskaet-v-rossyui-nekotorye-tovary-ukraynskoi-ProcterGamble

Bělorusko nepouští do Ruska produkty ukrajinské společnosti Proctor & Gamble
Korrespondent.biz, Dnes, 15:39

Běloruské Ministerstvo zdravotnictví zakázalo dovážet do Ruska prostředky osobní hygieny pro ženy, vyrobené ukrajinskou Procter & Gamble. Kancelář odkazuje na příslušné rozhodnutí ruského Rospotrebnadzoru ze dne 9. května.

11.05.15 Přidal dobrovolník s volacím znakem „Marik.“

„Dnes jsem četl zprávy a narazil jsem na takovéto „dílo“: Denis Pušilin řekl, že existují dva scénáře: Úplné respektování dohody z „Minska-2″ nebo zhroucení jednání. Jako výsledek první varianty je Novorossia se širokou autonomií v rámci Ukrajiny, s volbami svými zákony a atd., s širokou autonomií pro nás a pravděpodobně s jinou vládou v Kyjevě. Druhá možnost – cesta k plné nezávislosti DNR. To je zmaření všech bodů dohody“, prohlásil Pušilin v průběhu mezinárodního fóra „Donbas: Včera, dnes a zítra„, které se konalo v hlavním městě DNR. Jako příklady přijatelné míry autonomie pro DNR Pušilin uvádí Severní Irsko, Grónsko, Hong Kong. Tak, vám něco řeknu, nejen jako domobranec, ale za všechny lidi Donbasu. Souhlasíme pouze s druhou možností. Široká autonomie a volby v sestavě Ukrajiny je cesta pro ty, kteří „baští“ Pušilinovi jeho shnilé „opusy“ o „Minsku„, ty ať si strčí do …. . Pokud se nás budou snažit nacpat zpátky do ukrajinské kloaky, budeme bojovat nejen s Ukry, ale také s těmi, kteří nás chtějí ponechat ukrajinským rasům. Lidé trpěli celý jeden rok a umírali ne, aby nás ukolébali „zvláštním statusem“ a „autonomií“. Příliš mnoho bylo obětováno, na to, abychom to vzali a prostě jen tak dovolili vnitřním kolaborantům vrátit Donbas Ukrajině. Ne, holoubci, to vám nevyjde! Zvolili jsme cestu boje, a půjdeme po ní až do konce, až do plné nezávislosti a kapitulace nepřítele. Naši dědové dokázali zvítězit, dokážeme to i my. „

Děkuji Erneste!

 

Část MP – převážně z ukrajinských zdrojů:

 Komentář k Vlkové ukrajinské vojenské mapě.

Teroristé stahují vojenskou techniku k Doněcku a stanici Luhanské: mapa ATO.
11.05.2015, 14:33
http://obozrevatel.com/crime/30749-terroristyi-styanuli-boevuyu-tehniku-k-donetsku-i-stanitse-luganskoj-karta-ato.htm

V posledních dnech nelegální ozbrojené skupiny na východě Ukrajiny pokračovaly v hromadění vojenské techniky a munice v okolí Doněcku a Stanice Luhanské.To 11. května řekl na briefingu v UKMC mluvčí prezidentské administrativy Ukrajiny pro ATO – plukovník Alexandr Motuzjanik.

Podle něj, radikálové také běžně porušují Minské dohody použiváním dělostřeleckých
zbraní, která by měla být stažené s podmínkami příměří. To znamená, že bandité provedli 16 ostřelování po pozicích sil ATO z 120 mm minometů a jednou dělostřeleckou palbu z děl ráže 122 mm. Ukrajinská armáda vždy adekvátně reaguje na provokace ze strany militantů.

V Doněcké oblasti jsou horkým místem Písky. Zde bylo zaznamenáno 10 útoků na pozice ukrajinské armády. Mírně se snížila aktivita ilegálních ozbrojených skupin v blízkosti města Gorlovky.

V Luhansku ruští žoldáci porušili příměří v osadách Štěstí, Stanice Luhanská, Krymskoe a Zolotoe.

Okolí Mariupolu se epicentrem konfrontace mezi ukrajinskými a rusko-teroristickými vojáky opět stala obec Širokino. Tam bylo zaznámenáno 17 incidentů porušování režimu ticha  ze strany nezákonných ozbrojených skupin. Také, ozbrojenci ostřelovali obce Mirnoe, Čermalyk a Piševik.

Za posledních den v bojích ani jeden ukrajinský voják nebyl zabit a 5 bylo raněných.

Povstalci pokračovali v používání bezpilotních letounů k leteckému průzkum. Celkem v Doněckém a Luhanském regionů ukrajinské pohraniční stráže zaznamenali 5 nepřátelských letounů.

Jak uvádí „Pozorovatel“, ráno 11. května v tiskovém středisku ATO informovali, že v blízkosti Luganska ruští žoldáci ostřelovali ukrajinské vojáky v Krymském a Štěstí.

Pokračovalo ničení infrastruktury Donbasu, rusko-terorističtí žoldáci ostřelovali i tepelnou elektrárnu a město Štěstí.

V Charkově pro armádu vytvářejí novou řízenou střelu.
11.05.2015, 12:54
http://tech.obozrevatel.com/news/46072-v-harkove-dlya-armii-sozdayut-novuyu-kryilatuyu-raketu.htm

Na Ukrajině, Charkovská Národní aerokosmicka univerzita pojmenována po N.E. Žukovském a KB“Jižní“ vyvíjí novou vysoce-přesnou řízenou střelu.

http://i.obozrevatel.ua/13/1720094/gallery/668303.jpg
http://i.obozrevatel.ua/13/1720094/gallery/445532.jpg

Raketa operativně-taktického účelu, je schopná zasáhnout stacionární a pomalu se pohybujících námořní a pozemní cíle. Hodí se ke ničení přistávacích ploch, válečných lodí, námořních základen, velitelských středisek, shluků nepřátelských sil, dělostřeleckých baterií, průmyslových center, apod, říká se na webu SRI PFM HAI.

Letový dosah KP je 280 km, rychlost je rovna 0,8 M. Motor byl vyvinutý firmou „Motor Sič“. Raketa využívá optickou a radarovou navigaci. Hmotnost vysoce výbušné fragmentační hlavice bude 340 kg. K odpalení bude používám dopravního kontejneru na pozemní nebo námořní bázi.Nyní vývojáři KP mají plné ruce práce s hledáním investorů k realizaci projektu.

DNR souhlasila se „širší autonomii“ v rámci Ukrajiny.
V opačném případě, „republika“ slibuje, “ cestu k úplné nezávislosti“
http://vesti-ukr.com/donbass/99249-v-dnr-potrebovali-ot-kieva-shirochajshej-автономии
■ 11.května | 14:50

DNR požadovala od Kyjeva širokou autonomii, přínášejí RIA „Novosti“.
„Shodli jsme se na co nejširší autonomii bez újmy naších zájmů,“ – řekl více mluvčí tzv. lidové rady DNR  Denis Pušilin.

 Pušilin také řekl, že v případě, že ukrajinská armáda nebude dodržovat Minské dohody, DNR se bude pohybovat směrem k plné nezávislosti.

„Navrhujeme článek v ústavě, že ostatní regiony Ukrajiny mají právo na sebeurčení Jsme připraveni na místní volby,.“ – Řekl Pušilin.

Dříve, německá kancléřka Angela Merkelová uvedla, že k zajištění kontroly Kyjeva nad ukrajinsko-ruskou hranici, pomůže konání voleb na Donbasu.

Moskal rozhodl zablokovat všechny silnice do LNR.
http://vesti-ukr.com/donbass/99220-moskal-reshil-zablokirovat-vse-dorogi-k-lnr
■ 11.května | 11:08

Brzy všechny dopravní spojení s územím separatistické LNR budou přerušena. Výjimka bude pouze pro pěší pohyb. To hlásí tisková služba hlavy regionální vojensko-civilní správy Gennadije Moskala.

Dříve Moskal oznámil svůj záměr zakázat pohyb nákladních automobilů a autobusů. Toto rozhodnutí bylo způsobeno, podle Moskala, nereagováním ústředních orgánů, na potřebu právní úpravy překračování demarkační linii palby.

Nyní však, omezení bude mít vliv na jakýkoliv druh dopravy, včetně automobilů. Všechny cesta budou pod kontrolou a budou zablokovány.

Připomeňme že Gennadij Moskal podepsal dekret o zákazu železniční dopravy v oblasti „Santjanovka-Svetlanov.“

V blízkosti Kyjeva došlo k atentátu na poslance Kyjevské městské rady.
Někdo hodil granát na území obytného domu.
http://vesti-ukr.com/kiev/99270-pod-kievom-sovershili-pokushenie-na-deputata-kievrady
■ 11.května | 16:54

Na poslance Kyjev městská rady Alexandr Fedorenka byl spáchám atentát.

http://vesti-ukr.com/storage/asset/image/2015/05/11/5/4a/7d6/0694bb293a33a87c9ae6f71bba_4ee1057b.jpg

Jak oznamuje tisková služba politika, kolem jedné hodiny v noci na dvůr, kde žije poslanec a jeho rodina, neidentifikované osoby hodili granát.

„V době výbuchu byl na ulici  poslanec a jeho rodina. Granát explodoval v blízkosti plotu, ocelová konstrukce, která ochránila před zraněním lidí, se nacházela  15 metrů od místa výbuchu. Tam byly žádné oběti, hlásí tisková služba.

http://vesti-ukr.com/storage/asset/image/2015/05/11/6/2/aaf/3a1f9047d2586a4a00b2655fd3_31610455.jpg

Jak řekl Fedorenko, na dvoře našli spoušť z ručního granátu RGD-5.

http://vesti-ukr.com/storage/asset/image/2015/05/11/4/7c/d79/8ac10186592a31193d03c19164_3140044e.jpg

 „Neznámým, který přijeli autem a hodili granát, bylo zřejmé, že na území domu, v té doběbyli lidé“, – uvádí se ve zprávě.

Bylo zahájeno trestní řízení.

Děkuji MP!

 

Mirečkova část -denní svodka OBSE:

dnes z technických důvodů nebude.

Proto místo ní  dám dnes  výjimečně

SPECIALNI SEKCI

která by normálně ve svodce asi nebyla, protože tématicky není  úplně  v předmětné souvislosti.

Od  Ernesta  jsem dostal následující mail:

Vlku, dnes jsem narazil na komentář Alexandra Mitrofanova, který mě, slušně řečeno, naštval a zaslouží si odpověď.

http://www.novinky.cz/komentare/368855-ocima-sasi-mitrofanova-hrmotny-jarmark-niciva-ticha-voda.html

 V článku Mitrofanov vyjadřuje v něm obavy z růstu vlivu Ruska a pozoruhodná je jedna jeho věta:

Přesto bych se zeptal, jak se lidé staví k možnosti, že jejich země bude podrobena nikoli tanky, ale hlasovacími lístky“.

Vyjadřuje podstatu jeho strachu a já bych mu chtěl odpovědět. Bohužel v diskuzi v Novinkách nemohu a proto využívám tuto cestu.

     Pane Mitrofanove a vám podobní – řešení je jednoduché. Proveďte to „demokratickou cestou“, tak jako to udělal pan Porošenko v Doněcku a v Luhansku. Prostě pozvěte své demokratické spojence a nevhodně hlasující nechte postřílet, vyhladovět či jinak „přesvědčit“. Jako vhodné spojence pro vaše záměry bych doporučoval fanoušky Baníku Ostrava, či pražské Sparty, ti mají obzvláště vhodné přesvědčovací metody a určitě to pro vás rádi udělají. Alespoň v Oděse v loňském roce se to panu Porošenkovi (podle jeho vlastních slov) osvědčilo.

     Jiná případná možnost by mohla být „Lotyšská cesta“. Tedy „eliminovat“ nevhodné voliče mírnou cestou – zbavit je občanství a tím i možnosti volit. Nabízí se možnost například majetkového cenzu, nebo vyloučit toho, kdo nevítal Dragounskou jízdu na našem území. Bohužel, podobný útvar, jako je lotyšská divize SS u nás nebyl, takže na veterány podobného ražení se u nás spolehnout nemůžete.

     Ale prosím, pospěšte si. Ruská propaganda u nás neustále hlodá v mysli lidí a když si nepospíšíte, mohlo by být zanedlouho pozdě. Zvoňte na poplach, prosím, zvoňte na poplach. Demokracie je ohrožena pomocí voleb.

Tolik Ernest směrem k Mitrofanovovi… Nicméně přišel mi ještě jeden mail podobného směřování.  od kosíře  JP na  velmi podobné téma:

Je mi z toho všeho /kolem Ukrajiny/ nějak špatně, hlavně postojem našich tzv. elit. Bohužel musím napsat, že se stydím za tuto elitu, která vědomě podporuje fašismus a začíná překrucovat dějiny. Rozhodl jsem se Ti napsat po tomto článku na Novinkách.cz
kde Kalousek říká, že Zeman se hrbil před diktátorem. To mne dost namíchlo, protože jsem na FB narazil na tuto fotografii z 8. 5. 2015, kde TOP 09 tzv. uctívala oběti II. sv. války.
 
Musel jsem JP dát zapravdu. Ta fotka  z oficiálního FB profilu TOP 09 , která zachycuje  onu pietu ke konci války,  tak ta opravdu nemá chybu. Hlavně, že  Kalousek říká, že  se Zeman hrbil před diktátorem. Netuším čím za války prošly  Kalouskovi rodiče a prarodiče, ale pokud nekolaborovali s  Němci, pak by mu  myslím, kdyby ho na těch Olšanech viděli,  vrazili nejspíš pořádných pár  facek!
kalou
Ale všechny pietní akty  byly tohoto ranku. Naštěstí!  Navajamm se osobně účastnil také jednoho – v Liptovském Mikuláši. Zde je jeho krátká informace:
som sa v piatok vybral s manželkou pozrieť na celonárodné oslavy konca vojny v Liptovskom Mikuláši v Háji-Nicovô.
Oslavy sa dali sledovať v priamom prenose, aj v tlači sa o nich veľa popísalo, tak Vám pošlem len niekoľko súkromných postrehov, ktoré sa v médiách asi neobjavili.
Počas osláv zaznela len hymna Slovenska, ale medzi padlými je aj veľa vojakov českej národnosti. Aj miesto, aj oslava, sú naskrz československé. Aj veteráni, ktorých vyznamenával minister obrany Glváč, slúžili v československej armáde.
Na nižšie uvedenej fotografii sú všetci traja najvyšší ústavní činitelia SR (predseda parlamentu Pellegrini, prezident Kiska, premiér Fico) z bočného pohľadu so štandardou československého delostreleckého pluku. Takýchto štandárd tam bolo viacero, v tesnej blízkosti pamätníka bola aj sovietska zástava.
Neviem, či sa tieto zástavy objavili aj v priamom prenose a aký bol z priameho prenosu dojem, no bezprostredná atmosféra bola pietna a skôr komorná. 
LM
Veľa zo starších účastníkov slávnosti nosilo vyznamenania alebo stužky z vyznamenaní. Mnohí boli ozdobení výraznou georgijevskou stuhou. Viacerých som počul rozprávať o sebe ako o rusofiloch.
Jeden drobný detail, ktorý sa určite v priamom prenose neobjavil, stojí za zmienku. Keď prezident Kiska vystúpil z auta a vybral sa po širokých schodoch pietnym krokom nahor k pamätníku, asi v polovici cesty sa zrazu vrhol napravo ku stojacim ľuďom, zdravil ich „dobrý deň“ a niekoľkým najbližším potriasol rukou. Prešiel takto niekoľko metrov a potom už pietne pokračoval až k pamätníku. 
Stál som blízko a videl som, že to bolo prekvapivé a náhle rozhodnutie. Na ľavej strane schodov oproti tomuto miestu stála pani s veľkým transparentom: „STOP NATO, YANKEES GO HOME“. Podozrievam prezidenta Kisku, že si letmo všimol tento transparent a otočil sa takto na druhú stranu, aby sa transparent neobjavil v zábere kamier.
Pani s transparentom prišla z Prešova, s jedným z veteránov-rusofilov, a zároveň zbierala podpisy pod petíciu za vystúpenie Slovenska z NATO. Povedala mi, že počas dňa ich na mieste získala niekoľko desiatok. „Veď niečo musíme urobiť,“ vydýchla takmer zúfalo. Veru, veteráni, čo boli ochotní umrieť za Československo, sú proti ďalšej vojne.  

Mapy:

Ukrajinská:

Opolčenská:

Picture

Interaktivní komentovaná:

nenašel jsem.

Výběr JF z angloamerických zdrojů:

 

Novinka ze stránky holandské vyšetřovací komise MH17

Druhá schůze vyšetřovatelů MH17

7.5.2015

http://www.onderzoeksraad.nl/en/onderzoek/2049/investigation-crash-mh17-17-july-2014/onderzoek/1635/international-aviation-investigators-mh17-conclude-meeting#fasen

Druhá schůze se zaměřila na celkový pokrok vyšetřování a na jeho předběžné výsledky. Účastníci se seznámili s dalšími podrobnostmi o práci na rekonstrukci letounu. Žádný oficiální dokument ze schůze nebyl vydán.

Nalezeno na stránce agentury Reuters

http://www.reuters.com/

Reuters – serie fotografií z bojů na Ukrajině:

Fotografie nejsou drastické ale vypovídají o hrůze občanské války.

http://www.reuters.com/news/picture/battle-rages-in-ukraine?articleId=USRTR4PTBM

http://www.reuters.com/news/picture/battle-for-eastern-ukraine?articleId=USRTR4OUR7

http://www.reuters.com/news/picture/rebel-advance-in-ukraine?articleId=USRTR4O9OT

http://www.reuters.com/news/picture/fleeing-east-ukraine?articleId=USRTR4OJ0E

Reuters – obrázek z místa katastrofy MH17

http://s3.reutersmedia.net/resources/r/?m=02&d=20150506&t=2&i=1046203026&w=644&fh=&fw=&ll=&pl=&r=LYNXMPEB450QO

Vyšetřovatelé pracují nedaleko nápisu, sdělujícího: „Zákaz vstupu! Na tomto místě se mohou nacházet ostatky obětí katastrofy letu MH17!“

Grabovo, Doněcká oblast, 16.4.2015, foto Reuters, Igor Tkačenko

Obrázek je součástí článku Reuters, který přinesly Novinky.cz pod titulkem „Rusové se přiznali k sestřelu MH17“.

Ruská zpráva viní Kyjev ze sestřelu MH17

Industries, 6.5.2015

http://www.reuters.com/article/2015/05/06/us-ukraine-crisis-airliner-idUSKBN0NR1PR20150506

Nezávislé noviny Novaja Gazeta uveřejnily článek, označený jako zpráva ruských vojenských inženýrů, kteří tvrdí, že MH17 byl sestřelen raketou země-vzduch, vyrobenou v Rusku a vypuštěnou Ukrajinskými silami. Novaja Gazeta říká, že zpráva, jejíž autenticitu se Reuters nepodařilo ověřit, neříká, kdo sestřelil MH17, zda Kyjevské nebo separatistické síly, ale vyvrací verzi, prosazovanou ruskou vládou, že MH17 byl sestřelen ukrajinskou stíhačkou. „Je nejvýš pravděpodobné, že MH17 byl zničen ve středních výškách zásahem rakety 9M38M1 typu země-vzduch … hlavní rakety v systému BUK-M1″ říká zpráva. Zpráva, kterou Novaja Gazeta uveřejnil celou, dále říká, že výpočty vojenských inženýrů, většinou založené na otevřených zdrojích, naznačují, že na letoun bylo vystřeleno z míst, kde byly umístěny baterie raket BUK Ukrajinské armády.

Ukrajinský president říká, že příměří nefunguje a volá po dalších sankcích proti Rusku

http://www.reuters.com/article/2015/03/15/ukraine-crisis-ceasefire-idUSL6N0WH0L620150315

Industries, 15.3. 2015

Ukrajinský president obviňuje proruské separatisty, že namají žádný respekt k dohodám o příměří a volá po dalších sankcích vůči Rusku. Po uzavření příměří útoky poněkud ustaly ale obě strany se navzájem obviňují z porušování příměří. Ukrajinští vojáci tvrdí, že minulý týden rebelové příměří zneužili k přisunutí těžkých zbraní.

„Ukrajina plní všechny body ujednání a z naší strany bylo příměří uplatněno okamžitě, ale ruští bojovníci dělají pravý opak.“, řekl Porošenko listu Bild. „Každý den se z ruské strany střílí, často víc než 60krát za den. Celkem bylo příměří porušeno 1100krát.“ řekl. „Faktem je, že dohody nefungují.“

Ze stránky Information Clearing House

Rusko jedná jako země, která se připravuje na válku

http://www.informationclearinghouse.info/article41784.htm

The Saker, Information Clearing House, 7.5.2015

Čína vyslala své válečné lodě do Černého moře, které míří na ruskou námořní základnu v Novorossijsku. Pro tuto cestu může existovat několik důvodů:

– součást příprav na účast Xi Jin Pinga na oslavách 9.května

– jako součást možného prodeje čínských fregat Rusku

– jako součást příprav na společná rusko-činská cvičení ve Středomoří

Všechny vypadají přijatelně. Nelze tvrdit, že prodej čínských fegat Rusku poškozuje ruský loďařský průmysl. Pokud se země připravuje k válce, je množství výzbroje mnohem důležitější než její původ, navíc čínské lodě technicky vycházejí z ruských a jejich dodávka ulehčí kapacitě ruských loděnic, jedoucích naplno.

Děkuji JF!

Vypátrali kosíři:

Začíná dnes  paní Cagan

1/ Kyjev 9. mája (TASR) – Medzinárodný bojkot dnešnej vojenskej prehliadky v Moskve pri príležitosti 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny je dôsledkom toho, že svet podporuje Ukrajinu, vyhlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

http://www.teraz.sk/zahranicie/porosenko-svet-bojkotoval-prehliadku-v/134133-clanok.html

2/ Sme členmi NATO a situácia vo svete vratká, navyše kvóty na výzbroj treba plniť a tak Slovensko kupuje Black Hawky… z Ameriky. Absolútne nevýhodne. Z komentára vyberám:

Prednosťou nákupu má byť výhodná cena a nemožnosť korupcie, keďže sa tak deje cez vládny program USA. Ani jedno nie je pravda. Vďaka rozbujnenému lobingu patria americké armádne nákupy medzi vôbec najdrahšie na svete.

Kľúčovým problémom celého návrhu je, že plánovaná suma – 261 miliónov dolárov – je približne štvornásobok ročných investícií do výzbroje.

http://komentare.hnonline.sk/komentare-167/ako-zlikvidovat-vlastnu-armadu-754130

3/ Spomenula som si na teraz už rok staré krátke video s ekonómom, pánom Prof. Petrom Staněkom, kde hovorí o tom, ako chce USA odstaviť EU od ruského plynu. S odstupom času a s ohľadom na to, čo sa odvtedy udialo, posúďte sami, nakoľko mu to vychádza.
https://www.youtube.com/watch?v=Hs9yecAhapE

4/ K téme propagandy som našla pesničku mne zatiaľ neznámeho pesničkára M. Vranského. Text je naozaj výstižný. Začína sa takto:“Všimol som si v dennej tlači, ako páni kádrovači, odsudzujú hnusnú bandu, za proruskú propagandu…“
https://www.youtube.com/watch?v=l71jpPexhJo&feature=youtu.be

Slovenskou štafetu přebírá chacal

Dnes začnem prehľad slovenskej tlače denníkom N a jeho článkom týkajúcim sa víkendových osláv ukončenia II.SV vo forme agentúrnej správy a článku:

Premiér Fico počas návštevy Moskvy v rozhovore pre agentúru TASS zopakoval, že postoj Slovenska k sankciám uvaleným EÚ na Rusko je nemenný. “My tvrdíme, že sankcie nemôžu byť podstatou politiky – môžu byť jej nástrojom, ale nie obsahom”.

http://www.sme.sk/c/7798322/slovensky-premier-poskytol-rozhovor-ruskej-tass.html?ref=trz

So SME ma zaujal článok o pozvaní Ruska na slávnostnú vojenskú prehliadku v Číne:

http://www.sme.sk/c/7798015/cina-pozyva-ruske-jednotky-na-slavnostnu-vojensku-prehliadku.html?ref=trz

A Francúzi hľadajúci kupca na Mistrali:

http://www.sme.sk/c/7797948/francuzi-hladaju-kupca-na-lode-mistral-vyrobene-pre-rusko.html

A na záver s Pravdy článok o Merkelovej návšteve v Moskve:

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/354662-kancelarka-merkelova-rozlisuje-medzi-ruskom-a-sovietskym-zvazom/

a o pôžičke Číny pre Bielorusko:

http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/354651-cina-pozicia-bielorusku-miliardu-dolarov/

Pro fajnšmekry, které zajímají technikálie ukrajinské války nalezl ve Wikipedii zajímavý přehled ukrajinské výbroje  kosíř  JH

http://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_of_the_Ukrainian_Ground_Forces

Když  už jsme u válečných dat a historie. Moc zajímavý srovnávací mail dorazil od  kosíře Laca

Píše  v něm tohle:

Právě jsem shlédl Parad Pabědy. Zachytil jsem i účast akademie týlových vojsk,tuším iměni Chruljova. Vzpomenul jsem své stařičké poznámkyo logistických a operačních údajích válečných činností, trochujsem je učesal. Jedná se o rozsáhlé operace s účastí více než1 milionů vojáků. V dalším to je sestaveno tak, aby vyplynulašílenost válčení.
OPERACE            POPIS                 TEMPO km/den
(>1M vojáků)
FALL WEISS        Polsko 1939                 7.14
FALL GELB          Francie 1940             19.05
BARBAROSSA     Rusko 1941                 7.18
TAJFUN               Rusko podzim 1941     4.78
BLAU                   Rusko léto 1942          5.55
  pak se to všelijak mydlilo, každou chvilku  někdo tahal pilku, nejpodivnější jsou dvaroky v tichomoří, cca 12000 km2 nějakých  ostrůvků, to je tak pětina katastru Česka,   SIC !
BAGRATION       Bělorusko 1944           7.56
„PAŘÍŽ“               srpen 1944                 2.53
„BERLÍN“            duben 1945                7.45
  není od věci připomenout legendární  vztyčení   US vlajky na Iwodžimě   (21 km2), při celoměsíční   bitvě,   březen-duben 1945
„PRAHA“             květen 1945              55.05
  vylepšení v Hirošimě a v Nagasaki
„DÁLNÝ VÝCHOD“ srpen 1945             85.00
  pak se to všelijak uklidnilo, sem tam někdo  dostal na budku, tu v Korei, tu ve Vietnamu.  Čenichovka však  přišla 1968.
„PRAHA 1968“   srpen 1968               248.00 !!!
a od té doby se to učí na WEST POINT

 A  skončím linkem, který jsem dostal nejméně  z pěti různých zdrojů.   Týká s eposledního incidentu v Makedonii, kde se tamní bezpečnostní síly  střetliy  s  albánskými separatisty  v tvrdé bitvě s několika desítkami mrtvých. 

Mezi tím tohle  téma začalo žít vlastním životem. Viz následující  link, který  mi byl celou řadou kosířů doručen.

http://medzicas.sk/americka-vlada-hra-vabank-plyn-z-ruska-nesmie-do-europy-prejst/

Za sebe  říkám, že jakkoli tahle teorie  vypadá  velmi lákavě,  osobně jí nevěřím. Ne, že by to nebylo možné,. Ale proto, že podobné střety nejsou nic nového. A nepochybně by proběhly i bez  Ukrajinské krize  South streamu nebo Tureckého streamu. Zkrátka – albánským teroristům se  jejich taktika  už jednou v Kosovu osvědčila  a  jejich apetit narostl. Mimochodem – v dnešní svodce  si můžete přečíst, že  premier  Fico je velmi nespokojen, že  by SLovensko mělo přestat být tranzitní zemí pro ruský plyn po odpojení Ukrajiny. A lobuje  za projekt Eustream, což je záležitost, o které Kosa už podrobně psala. SR, ČR a  hlavně finanční skupina J and T  mají enormní zájem, aby po vyřazení Ukrajiny z tranzitu zbytek , zatím funkčních plynovodů na Slovensku a v ČR byl napojen jako tranzitní kapacita na Turecký proud.Nehledě k tomu,  že hlavním odběratelem plynu z z Tureckého streamu má  být  Itálie. A  to lze  zařídit z Řecka  elegantně  mořem…  

Vlkův výběr:

 

Vzhledem k už existující délce dnešní svodky, budu ve své části stručný zejména mne bud e zajímat Merkelová. Ve dvou směrech

1- její moskevská návštěva.

Té je plný německý tisk. A  akcentuje především dva  aspekty –

a- pokles  vzájemného obchodu

loni o 6,5% meziročně, letos za dva měsíce  už  o 35%. To není rozhodně málo a pochopitelně se to stává celoněmeckým tématem.

Podle  Putinova  vyjádření v Rusku, v  současnosti, operuje 6 000 německých firem se souhrnnou sumou ruských investic 21 miliard EUR. 

Putin na toto téma prohlásil, že  sankce nejsou v zájmu ani Ruska ani Německa.A  Merkelová to komentovala, že v perspektivě  jde o propojení hospodářských prostorů EU a Ruska a že  její návštěva  má symbolizovat premisu, že  chce jednat s Ruskem, nikoli proti Rusku.

Jenže ještě  druhý moskevský výrok  kancléřky, který  akcentuje německý tisk ještě daleko více:

b- Díky ZLOČINNÉMU  a protiprávnímu odtržení Krymu a  vojenskou eskalací na východní Ukrajině  spolupráce, i ta hospodářská, byla silně postižena.“

Zdroj: např http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/11/putin-sanktionen-sind-nicht-im-interesse-deutschlands-und-russlands/

Tuhle větu Merkelové jsem zaregistroval a komentoval na Kose už několikrát. A pokud  ze  slovníku nejvyšší německé představitelky nezmizí, nevěřím na nějaký hmatatelný posun v ukrajinské krizi a  na nějaké zlepšení ve vztazích Západ -Rusko. Tohle je naprosto nediplomatické, mimořádně  agresivní a veřejně německou politiku vůči Rusku dlouhodobě  zavazující prohlášení.  Nikdo v pozici, jakou má Merkelová , neřkne nic takového jen tak, není li nastaven na dlouhodobou konfrontaci. Protože  i Merkelové nebo zejména Merkelové musí být jasno, že  Rusko se Krymu nikdy nevzdá dobrovolně. A zároveň je  jí zřejmé, že  Západ do nové Krymské války rozhodně nepůjde. Část německého tisku s eto snaží bagatelizovat, že prý z jejího okolí  zaznívají hlasy, že to tak nemyslela. Opakuji – nevěřím, ěmhle. Merkelová řekla, co říci chtěla. Řekla to vědomě. Stejně jako vědomě, po skončení Minsku II, odsouhlasovala nový sankční balík proti Moskvě. Jako poděkování za její násilné přinucení povstalců, aby souhlasili s, pro ně nesmyslným,Minskem II. 

Tahle konfrontace, která může  klidně přerůst v  III.ww, hned tak neskončí.

Dalším  mým dneším tématem Merkelová je dnes

2- její stále narůstající problém se skandálem ohledně tajných služeb

Už to nejede jen po linii, že  BND pomáhala  NSA  fízlovat vlastní občanya a firmy, k tomu ještě  občany Francie a jejich firmy  a nakonec  i francouzské a bruselské politické špičky. Že BND  nejdříve  všem ,v  tomhle případ ělhala, ale  že nejméně úřad kancléřky  ty informac e už měl dost dlouho a jaksi nekonal.

Nyní to dostalo úplně  novu dimenzi SZ s e dostaly  k mailové korespondenci pracovníků kancléřství a poradců Merkelové s Američany v době před posledními volbami do Spolkového sněmu. Tehdy  mohlo vítězství Merkelové a  CDU/CSU ohrozit  odhalení, že  NSA a  britské tajné služby odposlouchávaly  i Merkelovou osobně. Aby tohle nebezpečí Merkelová eliminovala , nechala se ona i lidé z jejího okolí oficiálně slyšet, že s Američany bud e, co nevidět, podepsána dohoda o vzájemném nesledování mezi spojenci. Taková, jakou  mají US auzavřeny s anglicky mluvícími zeměmi / Británie, Kanada, Austrálie, Nový Zeland/. Jenže  maily , ke kterým se dostaly SZ ukazují, že  Merkelová osobně i  její poradci a spolupracovníci veřejnosti lhali, protože věděli , že  Američané s ežádnoutakovou dohodu podepsat nechystají. Na hůře, že nejsou ochoti o ní ani jednat a že  Merkelovou a Německo v podstatě  vůbec neberou vážně a dělají si z nich dobrý den! Opět- tohle téma jd enapříč  německým mediálním prostorem a  zapojují se do něj úplně všichni – včetně  například , ke kancléřce jindy velmi vstřícného Bildu!

Já jsem z množství linků na toto téma vybral ten shrnující z DWN:

http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/05/10/blamage-fuer-merkel-us-regierung-fuehrt-kanzlerin-mit-peinlichen-emails-vor/

Mohl bych ty  dvě  dnešní informace o Merkelové klidně spojit do jedné a udělat z toho několik velmi  zajímavých teorií.  Neudělám to. Máte  svou fantazii, tak ji klidně nechte popracovat.

Já si kladu otázky,  jaký že je náš svět, kde se  nejbližší spojenci špehují, kde se  ani klíčová spojenecká země, bez které dnes  zásadní část velmocenské politiky  vůči jistému kontrahentovi nemůže  existovat, je  v podstatě zesměšněna a její vedoucí představitelka  veřejně  ztrapněna?  Jak asi ve  Washingtonu nahlížejí na nějakou Českou republiku,  je li s Německem jednáno takto?  Jak vhodné je mýlit se s USA?

Odpovědi nenacházím. A  kdyby ano, stejně, kromě absolutní frustrace  nic neřeší.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.