A mají k tomu důvod


napsal Vidlák

Mám Jeníka Čermáka rád. Psali jsme si chvíli skoro až láskyplné maily a myslím si proto, že je to dobrý člověk vyznávající dobré hodnoty, které je možno nazvat univerzálními. Troufám si tvrdit, že jeho a můj názor na ukrajinský konflikt nejsou zase tak odlišné, jak by se mohlo zdát z toho, co posíláme na Kosu. Vlastně rozumím tomu, jak svůj poslední článek myslel. A hlavně – řekl jednu důležitou myšlenku, kterou bychom všichni měli vzít na vědomí.

Jeník řekl, že Rusové v tuto chvíli nenávidí Západ. Nevím, jestli je to všeobecné, troufám si říci, že hodně Rusů má Západ naopak docela rádo a s chutí si zajedou do Karlových Varů nebo Londýna na nákupy. Ale ano, velké množství Rusů v tuto chvíli nás Západ opravdu hluboce nemusí.

Když o tom tak přemýšlím, oni ti Rusové nejsou sami. Hromada Iráčanů nemá Západ ráda. Tak moc nás nemají rádi, že se derou pod křídla Islámskému státu. Hromada Paštunů v Afghánistánu  a Pákistánu Západ nemá rádo. Jemenci nemají nás na Západě rádi. Nevím, jak nás milují Číňané, ale skoro bych řekl, že také nějakou velikou láskou k našemu Západu netrpí. Indové sice umějí anglicky, ale také bych neřekl, že jsou z nás nadšení. Skoro by to mohlo vypadat, že nás nemá ráda většina světa. Tak velká většina, že už jsme menšina jako židé v Německu ve třicátých letech.

Přitom i ti hoši z Islámského státu kromě videí z poprav posílají i svoje selfie s dětmi. Ba i v té těžce zkoušené Sýrii mnoho bašárovských Syřanů miluje fotbal. I ti Afghánci jsou vlastně docela normální, když na to přijde, alespoň nám to tu popisoval BREN. Číňané jsou pohlceni západní kulturou. Koneckonců i ti Rusové mají svoje metalové kapely, jezdí na těžkých motorkách a už dlouho jsem neviděl Putina v tradičním ruském kroji, že by brojil proti pokleslé západní popkultuře.

Je na místě se ptát, proč nás tak moc nenávidí. Nevím jak vy ostatní nebo jak Jeník, ale já bych nechtěl ustrnout u dávno nepřekvapivého zjištění, že velká část světa nás má rada asi jako krysy v kuchyni. Co když na tom něco je? Nevím, jak jsou na tom Rusové, ale pár důvodů, proč nás leckde nenávidí bych věděl…

Například průměrný nenávidějící Pákistánec z pohraničí nikdy neviděl amerického studenta u Coca Coly, ale každý den mu nad hlavou krouží drony, které tu a tam něco odstřelí. Tu svatbu, tu pasáka s holí, tu auto, tu barák. Tento nenávidějící Pákistánec jen ví, že když letí dron, je třeba se přimáčknout ke zdi, nebudit pozornost a modlit se, aby se hoši v Ramsteinu nespletli a nesestřelili ho také. Přece jenom válka se dnes vede na velkou dálku. Tu a tam přijde bomba z čistého nebe, ty drony jsou tak vysoko a daleko, že je nikdo ani neregistruje. Jen prostě spadne Iblísův oheň. Sami Američané připouštějí kolaterální škody, kdy na každého zabitého teroristu připadá 28 civilistů. Vezměte si, že máte ve třídě vašich dětí jednoho teroristického učitele a smrt všech těch dětí je pro velkého bílého otce ve Washingtonu přijatelná cena za toho teroristického hajzla.

Průměrný Srb si také pamatuje, jak létaly bomby nejprve na vojenské objekty a když to nemělo požadovaný efekt, bo armáda staví z betonu, tož se pustili do skláren, chemiček strojírenských podniků, elektráren a dalších objektů. Také to byly přijatelné vedlejší škody ve jménu Kosova.

Průměrný Iráčan si pamatuje paní Albrightovou Korbelovou, která o půl milionu mrtvých dětí řekla, že to za to stálo. A ten současný velmi citlivě vnímá, jak americké ministerstvo míru mluví o tom, že holt padne další město do rukou ISIL, protože pro obranu není důležité a je třeba se zaměřit s vojenským úsilím jinam. Minimálně si takový průměrný civilista bude pamatovat, že nesmí nikde ani plknout nic proti islámskému státu, protože nikdy neví, kdy si americké loutky usmyslí považovat za nedůležité právě jeho rodiště. Strašně moc Iráčanů už vidělo Američany i ISIL ve stejných autech se stejnou municí, jen s jinými vlajkami.  Řekl bych, že mají dost důvodů Západ nenávidět.

Běžný Keňan, Alžířan a jiní Afričánci také vidí, jak se jejich vlády pakují na vyvážení surovin pro Západ a oni z toho nemají nic, jen jim tu Západ na uklidnění svědomí občas postaví školu. Není divu, že pak vymýšlejí zajímavé a pro Evropana nezvyklé pitomosti jako Boko Haram nebo jiné genocidy.

Možná nás Rusové nenávidí právě proto, že mají televizi a toto všechno vidí. Možná proto nepochybují o tom, že nová studená válka je v běhu a možná mají naprosto neopodstatněné obavy z toho, že si Západ chce i z jejich zemičky udělat střelnici. Možná proto je pro ně lépe žít o hladu než zdobit rozmáznutí nějakou zeď. Možná nás nenávidí proto, že za posledních dvacet let jsme leckde válčili, ale nikde válku neukončili a nenastolili prosperitu. Nikde se nežije lépe než jsme tam vpadli, ale zpravidla podstatně hůře. Možná proto tam v Kremlu má Putin takovou podporu, protože nechce být americkou loutkou jako ten v Egyptě nebo Pákistánu  a průměrný nenávidějící Rus to považuje za důležitější než být bohatý a fandit Liverpoolu.

Ale samozřejmě je to nenávist naprosto neoprávněná, protože nám do Ruska nic není, my mu nijak nechceme ublížit, nechceme ho destabilizovat a nemáme na něm vůbec žádný zájem. Nehodláme ho nijak obkličovat základnami. Nemíníme se k nim chovat jako k Afgháncům, Pákistáncům nebo Iráčanům. Nebudeme je bombardovat jako Srbsko, nebudeme překotně uznávat odštěpenecké enklávy jako v Bosně. Není důvod, aby se v Rusku báli nějakého libyjského scénáře. Taková situace se už nebude opakovat.  Ba dokonce se postaráme, přesně v duchu našich západních humanitních hodnot, aby Ruské menšiny měly stejná práva jako máme my, když už u nás žijí, že nebudou občany druhé kategorie.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.