Tatko odpovídá Jeníkovi Čermákovi


napsal tatko

Jeníku,

Ďakujem za prijatie ospravedlnenia.Nerád by som vyvolával nejakú dlhú debatu,času,ktorý môžem venovať písaniu, mám poskromne.Teda reagujem prakticky len kvôli vlkovmu dodatku pod Vaším článkom.Pochopil som ho tak,že moju reakciu možno očakáva.

Teda stručne:

Názor Vašeho synka ma neprekvapuje,nakoniec jeho veku náleží.A mal by náležeť aj nám ostatným.Keby.. Keby svet bol miestom pre bezstarostné detstvo nielen násťročných,ale aj tridsať,päťdesiat či deväťdesiatročných.A to,že mnohý tridsať,päťdesiat či deväťdesiatroční tento názor zdieľajú nesvedčí o rajskom stave sveta,ale,žiaľ, o ich nezodpovednosti.

Nepovažujem Majdan LEN za diverznú akciu CIA.Ale ak bol LEN autentickým vyjadrením vôle ukrajinského ľudu,načo sa potom vyhodilo tých päť miliárd dolárov?Väčšina z nich pochádza z privátnych zdrojov.Kto vydá podobnú sumu na „charitatívne“ (podpora obč. spoločnosti,demokratická osveta a pod. zjednodušujem na „charita“) účely?!Alebo sme v tomto prípade svedkami nejakého Megahumánneho precedensu?Naozaj ,opakujem,naozaj mám veriť tomu,že takáto investícia je číry altruizmus?

K napadnutiu Ukrajiny Ruskom: Vy používate pojem „napadnutie“ ,ja používam pojem „(masívna) podpora separatistov“.Možno rozdiel medzi týmito pojmamy nevidíte.A možno ho riešite konštatovaním

Jenževá jako není podstatné, kdo koho zabil a kdo dřív vystřelil který granát…“.

To neviem.Ja tam ale rozdiel vidím a dosť podstatný.Myslím,že pred Vami dokazovať pravdivosť svojho pojmu – podpora- nemusím.Je tak nejak integrovaný vo Vašom pojme -napadnutie-,ktorý,zrejme,považujete za pravdivý..Pre prijatie pravdivosti Vášho pojmu -napadnutie-, mi však už nejaký ten dôkaz chýba.Opakujem : vidím dosť podstatný rozdiel medzi napadnutím a podporou ,povedzme separatizmu.Ten rozdiel totiž,podľa mňa zasadne mení optiku nazerania.V prípade napadnutia, teda priamej ničím nepodmienenej agresie voči suverénnemu štátu začína platiť všetko to,na čom Váš postoj stavia.V prípade pravdivosti pojmu – napadnutie- som viac než ochotný zdieľať Váš postoj a teda v jeho duchu možno v extrémnom prípade aj podporiť silové riešenie. Ale. Ano teraz prichádza -ale- a dám ho pre istotu veľkým: ALE na základe dôkazu.Dosť pádneho dôkazu,kedže nejde o guličky.Zatiaľ ani náznak takéhoto dôkazu nepoznám.Zato nielen z Kosy poznám bezpočet dôkazov o pokrytectve,chybách a lžiach,ktorých odhaleniu predchádzali postoje rovnako neochvejné,ako je ten Váš.Preto ,myslím,právom môžem pochybovať.Pochybovať o tom,čo Vy vidíte ako realitu,ktorej som ja mimo.

Aby som nebol len konfrontačný,pridám nakoniec citát z Vášho textu s ktorým explicitne súhlasím:“Evropa nabízí slušnost, osvícenství, socialismus, humanismus, vědu, sekulární stát…

Já myslím, že i když to poslední dobou moc nevypadá, že nemůžem prohrát.“

Příspěvek byl publikován v rubrice tatkovy lekce se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.