Zdravý Sobec – Optimista


napsal Hardin

Kosa má zase jednu autorskou premieru. Jsem tomu velmi rád. Že  pořád  přicházejí noví, kteří chtějí publikovat.  Takže  dnes  vstupuje na louku, kde se kosí, Hardin a bere do ruky  vercajk, aby začal sekat svou  řádku. Sami uvidíte, že  to umí náramně. Jde mu to od ruky. Takhle  filigránskou a pěknou věc  už jsem dlouho nečetl. Vzalo mne to tak, že  mu hned napoprvé a proti svému zvyku, otevřu diskusi. A vy doufám nezapomenete na hvězdy. Díky.

Jsem sobec. Bolest a nepohodlí nemám rád, takže přiměřeným způsobem udržuji své tělo i jeho okolí v použitelném stavu. Zdraví, žena, děti, potřebné zázemí, širší rodina, příroda, známí, spolupracující, sousedé, příroda, spoluobčané, příroda… Pro mé přežívání je uvedené pořadí důležité, pro naši společnost atd… předpokládám stejně tak.

Sobecky se starám nejprve a co nejvíce sám o sebe (o svůj život, své zdraví). Vyžadoval-li bych tu péči od jiných, zavazovalo by mne to a tím i oslabovalo. Je také. Podobně se starám o nejbližší rodinu (má základna, mé pokračování), o širší rodinu… o lidstvo, o Vesmír. V uvedeném pořadí, přirozeně.

Díky sobectví od úsvitu dějin nepřerušené řady předků (bavilo je to, chtěli pokračovat, potřebovali zabezpečení, atd…) jsme se se ženou narodili a stejně tak byly počaty a jsou vychovávány naše děti. Nikoli kvůli přídavkům či daňovým úlevám, na to jsme až moc přizpůsobiví a vybledlí, ale naprosto sobecky – pro radost z tvorby a kvůli volání Matky přírody (žena Matce rozumí a já chápu svou ženu). Byl čas, byly síly, bylo místo. Podařilo se nám protáhnou nitě genů z nedohledna minulosti o další generaci. Díky volání Matky a u vědomí dluhu vůči předkům. Život chce pokračovat.

Sobecky jsme tvořili a sobecky (došlo místo, ubylo sil i času) jsme s tvorbou skončili. Každý to máme nastaveno jinak, ale po zplození tří potomků jsme usoudili, že většímu počtu již nebudeme schopni poskytnout dost péče a potřebného zázemí. Ze sobeckých důvodů (naše radost) jsme je opečovávali a rozvíjeli dokud byli malí, ze sobeckých důvodů (ať zdárně nastarují samostatné životy) je podporujeme ve zrání a na školách i dnes. Je to drahé, ale než se dívat, jak nám úspory ničí Singer a jeho parta z ČNB… Dluhy nemáme a tedy ani potíže s jejich splácením. Je to sobecké.

Se ženou sobecky držíme pospolu a činíme si tak život pohodlnějším (práce, pořádek, sex…) i levnějším (jedna domácnost, společná pračka, kuchyně…). Byť to druhé některým architektům společnosti stále více vadí.

Sobecky si přejeme, ať se z našich daní máme co nejlépe a co nejbezpečněji my – když už je platíme.

Vše pro sebe. Bezdětní idealisté, objímající myšlenkami lidstvo, planetu či nekonečný vesmír jsou nám vzdáleni a cizí (mimo Františka, ten je povedený). Profesionální šiřitelé Dobra podobně. Zdravé sobectví udržuje společnost.

Zdravým sobectvím si nekazíme spánek. Staráme se o sebe a o rodinu, okolí obtěžujeme, až když skutečně musíme – lékaři nejsme. Nebudou-li se tak chovat i ostatní (a to oni nebudou), dopadneme špatně – buď společnost roztrhají sobci nezdravě hamižní, nebo ji zahubí bezbřehé nároky a požadavky nesobeckých rozdávačů z cizího. Špatně je obojí.

A přestože zrovna tohle máme výchovou a založením nastaveno každý jinak, jistě se shodneme na tom, že na každé lodi může být a přežít jen omezený počet duší (k lítosti pašeráků). Když z parníku vystrnadím posádku (chci jej pro sebe), když jej přetížím (ani Noe nebral, než dva kusy od každého tvora), v obou případech se potopí a nikdo nepřežije.

Příroda je mocná. Evropu příchozí nepotopí, ale stávající společenství se rozpadne a bude nahrazeno jiným, podle všech náznaků velmi brutálním a primitivním. I světové společenství to zřejmě velmi poškodí, současně však i očistí. Lidí ubude. Sebeobrana planety, Potopa jinak.

Sobecky chci volit zdravě sobecké politiky, kteří by tomu bránili, přeji si je, v nabídce nejsou. Až bude přikázaný migrant stát před prahem každé z domácností, nastoupí jiní, ale zdravě sobečtí nebudou zas. Nevidím řešení – zastavit migraci nedovedeme, zlepšit podmínky u nich doma také nedokážeme (i když ECB skrze různé programy zasype Afriku potištěným papírem do výše kolen, více se tam vyrábět nebude a jen přibude těch, kteří si cestu do Evropy budou moci dovolit), vyhubit je nesmíme. Pomoci by mohla jen změna motivace (nebudete se v Evropě mít dobře, ne a ne), jenomže k té se nyní neschyluje, takže nastane až pozdě a postihne všechny.

Sobecky se o to nechci a nemohu starat (práce, děti), ovšem politici selhávají. Co zbývá? Na majetku příliš nelpím, rozmařile nežiji, odstěhovat se však vcelku není kam – všude je něco a tady jsem doma. Zatím. Někteří spoluobčané se ozbrojují, někteří se učí bojovým uměním, někteří si začínají budovat kryty a hromadí zásoby. Nic z toho jejich (ani naše) potomky dlouhodobě neuchrání.

Patrně nezbude, než opět přejít do ilegality. Češi mají odkud čerpat, na co navazovat, umíme to. Doba temna, Rakousko, nacisté, komunisté, korektní evropský kapitalismus. Mysli si své a nevyčnívej. Necháme si tváře pokrýt vousy, zahalíme ženy, na stropy namalujeme zelené šipky, nakoupíme koberečky, poukrýváme vybrané knihy (tištěné přežijí blackout) a přidáme do paměti národa islám. Ti pak, kdož přežijí rozvrat, drancování a porobu, budou muset nějakou společnost znova vybudovat. Sobecky doufám, že jim s tím i naše geny pomohou.

Zdravé sobectví, geny, budování…cítíte v tom ten optimismus?

No, já se snažím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

36 reakcí na Zdravý Sobec – Optimista

 1. Maneca napsal:

  Skvělý testament posledního normálního bílého Evropana, který neměl rád bolest a nepohodlí.
  Zatím všichni jen vystrašeně a hlavně bezradně sledujeme, jak se naše evropská civilizace pomalu propadá v jakémsi rašeliništi, do kterého si sama dobrovolně nalezla a teď neví, jak vylézt.
  No co. V přímém důsledku evropské kolonizace zahynuly desítky tisíc Aboriginců v Austrálii a zbylým byla potlačena jejich lidská práva. Bílí Evropané zaplavili americký kontinent a zbylé původní obyvatele Indiány naučili chlastat a nacpali je do rezervací.
  Teď se karta obrací a pro změnu černá Afrika spolu s černými zakuklenci ISILu zase zaplaví Evropu. Tak snad nám také nechají nějaké rezervace. Ano, buďme optimisty.

  • Geordyn napsal:

   Logicky s historickým pohledem na vývoj a zánik civilizací to zřejmě pan Maneca opravdu dobře předpověděl. My, potomci viníků – kolonizátorů a nositelů “ civilizace “ do tehdy poklidných končin světa, jsme nyní ti, na které vlastně zcela oprávněně útočí včerejší páriové. Asi tak to chápou dnešní bojovníci za stát ISIL. Karty se vyměnily.

 2. Pepa Novák napsal:

  „Mysli si své a nevyčnívej. Necháme si tváře pokrýt vousy, zahalíme ženy, na stropy namalujeme zelené šipky, nakoupíme koberečky, poukrýváme vybrané knihy (tištěné přežijí blackout) a přidáme do paměti národa islám.“
  Tohle je asi ten důvod proč je Česko malá zemička německých lokajů, rozuměj němcům sloužící, zatímco Rusko se táhne přes 11 časových pásem. Taková míra nihilismu, defétismu, pragmatismu, pesimismu a apatie se hned tak nevidí. Autor by si na to měl pořídit zbrojní pas.

  • fotrák napsal:

   „……..“ nemusí být nutně názor autora. Třeba četl Obsluhoval jsem anglického krále a určitě chodí nějaký ten rok po téhle naší? zemi. A jestli má rád pohodlí, tak možná chodí jako želva a vidí víc než zajíc.
   Popis stavu.Teď je třeba ptát se proč.

 3. okolojdoucí napsal:

  Pěkně popsané, třeba ta radost z tvorby, jen je mi z toho celkově trochu špatně. Spíš než sobectvím, bych to nazval pokusem o omluvu vlastní rezignace. A ten František? Tipnete si, zda je z Assisi, nebo Koukolík?

 4. Pavel Sántay napsal:

  Dějinná spirála v praxi. Řím opět otvírá brány barbarům…… jak to dopadne a co bude následovat najdete v každé slušné učebnici dějepisu.

  • Šims. napsal:

   Moc hezký názor, budování si báboviček na vlastním písečku je fakt dobrý sport. To pak z toho vypadne jen Já, já a možná i moje rodina. Nic víc z toho nekouká. A konečně myslím si, že jájistů už má tahle země dost a podle toho to tady i vypadá.

  • NavajaMM napsal:

   Áno, dejepisné paralely sú poučné. Len toto s Rímom – to by sme si veľmi fandili. Súčasný Rím leží v Amerike a tá barbarizácia sa valí aj tam.

 5. NavajaMM napsal:

  Vydarené ako literárna óda na sebectvo, ktoré je základným kameňom svetonázoru liberálneho kapitalizmu. Tu je zobrazená len jedna strana sebectva, tá naša – bežných normálnych ľudí. Odvrátenou stranou je svet veľkých a mocných sebcov, ktorých možnosti sú neobmedzené.
  Mohli by sme si pre začiatok sebecky uvedomiť, že cenu za ich raj na Zemi platíme my a trochu nad tým ich aj našim sebectvom porozmýšľať…

 6. Leo K napsal:

  Jsem v opatrné opozici. Kvůli významu slov. Rozumíme si navzájem vyřkneme-li slovo sobec? Díky nesobecké spolupráci se rozšířili naši prapředci z Afriky. Individualismus a sobectví byly tváří v tvář lvovi nevýhodné. Ale ani naši ještě starší sousedé – neandertálci, nebyli zas extra sobečtí. Výmluvně nám to sdělují bezzubé čelisti staršího (plus mínus 60 let) jedince, který žil ještě více než deset let po ztrátě zubů. A co se týká Vás…odvrhli jste své děti po dosažení jejich pohlavní dospělosti?
  Ale zároveň se omlouvám. Nic o Vás nevím. To, co jsem napsal v poslední větě – to je čirá spekulace. Ale fakt je, že by to byl důkaz sobectví.

 7. juvel napsal:

  V podstatě velmi pěkný článek Je v něm hodně zdůrazněná odpovědnost k bližnímu, ke společnosti, k přírodě i láska k bližnímu. Chybí jen poukázání na smysl těchto postojů a optimismus člověka, který cítí svou odpovědnost vůči světu a lásku k bližnímu. V čem je skutečný smysl takového jednání a jaká je naděje pro takové lildi ukazuje pouze křesťanství.

 8. takytaky napsal:

  Pěkné. Jako bych to psal já (obsahově).
  Jen závidím souznění duší s manželkou. To bych nikdy nemohl napsat – že „chápu svou ženu“ 🙂
  Ten poslední defétistický odstavec chápu spíš jako varování, než úplně reálnou hrozbu.
  Jinak si myslím, že existuje politická volba. V následujících volbách nebudu volit to, co zatím vždycky doposud (ukázali se definitivně jako pitomci a váleční štváči), ale pravděpodobně Svobodné. Ještě zvažuju Piráty, ale u nich se obávám, že jde o další zakuklené melouny.
  Jedinou schůdnou reálnou cestou jinam, než k sebezničení, je snažit se vylézt z EU, pokud nejsme schopni ovlivnit, aby se chovala racionálně.

 9. anita napsal:

  Protikladem sobce se zdá být altruista. Ani jedna póza (maska) pro život člověka není vhodná. Je dobré být někdy tak trochu sobcem a užívat zdravého sobectví spíše jako masku k odstrašení těch, kteří se pokouší urvat si i z mého, z vyznívajícího pojetí článku i z našeho.

  Jestliže dokážeme využívat altruismu druhých a za tuto cenu jsme se i někde vnutili, pak i my bychom měli uvažovat v rovině, že bychom neměli natahovat ruku jen pro dar, ale taky při pomoci.
  Je nešťastné, že v naši zemi je stále více přistěhovalců. Daleko horší je, že jim nikdo neurčí přesná pravidla, jak ctít naše zvyky – tradice.

  • NavajaMM napsal:

   V teoretických a legislatívnych základoch kapitalizmu sa počíta so sebectvom ako základnou ľudskou vlastnosťou. My, čo sme zažili socializmus, vieme, že počítal s všeobecným altruizmom.
   Časom nám tieto systémy v našich krajinách nejako úspešne skonvergovali do dnešného, v ktorom elity prevzali sebectvo slobodného trhu a naďalej počítajú s všeobecným altruizmom ostatných.

   • Leo K napsal:

    Inu správně to řekl Keller, že pro určitou vrstvu je pohodlné a povznášející mluvit o získané svobodě a nevidět, že těm, co nemají (promiňte mi argotní výraz), co do huby, jsou tyto vývody ještě vzdálenější než imaginární komunismus.

   • tatko napsal:

    Amen!

 10. Edita napsal:

  Článek se mi nezamlouvá. Vychází mi z toho zapařené měšťácké teplíčko propagované jako program. To, že máme děti, nepovažuji za tvoření, je to v první řadě otázka pudová, kterou příroda obstarává takříkajíc bez nás, pouze nás použije jako nástroj.

  • NavajaMM napsal:

   Netreba to brať doslova. Je to literárna nadsázka a je z toho jasne cítiť, že to „zapařené měšťácké teplíčko“ dokáže z našej krajiny urobiť leda tak kompostovisko.

   • Edita napsal:

    Jestli to bylo míněné jako provokace, pak se mi to líbí. Jen jsem to vzala vážně a nepochopila.

 11. jezevec napsal:

  🙂 čekal jsem teda větší masakr.
  vlkovo je přece bašta oranžových růží – a machovci jsou zde inkarnací satana.
  a kdo že pléduje za kvoty a za přistěhovalce – a kdo za naše zájmy?

 12. Ernest napsal:

  “ Nevidím řešení – zastavit migraci nedovedeme, zlepšit podmínky u nich doma také nedokážeme (i když ECB skrze různé programy zasype Afriku potištěným papírem do výše kolen, více se tam vyrábět nebude a jen přibude těch, kteří si cestu do Evropy budou moci dovolit), vyhubit je nesmíme. Pomoci by mohla jen změna motivace (nebudete se v Evropě mít dobře, ne a ne), jenomže k té se nyní neschyluje, takže nastane až pozdě a postihne všechny.“

  Maneco, zastavit migraci nedovedeme, pokud svět řídí politici, kteří pro VLASTNÍ zájmy nejen že NEDOVEDOU ZASTAVIT MIGRACI, ALE TUTO MIGRACI SVÝM JEDNÁNÍM ZPŮSOBUJÍ. Kosovo, Irák, Libye jsou dostatečným příkladem takového jednání. Kolik lidí migrovalo z Libye v době, kdy ji řídil „diktátor“ Kadáfí? Stejné je to v Iráku, v Sýrii! Kolik lidí uteklo z východní Ukrajiny před tím, než tam „ukrajinská“ vláda začala ostřelovat města z těžkých zbraní? Kdo hrozil Janukovičovi v době Majdanu samkcemi, použije li proti demonstrantům armádu a pak tuto armádu sám použil proto vlastním občanům? Netřeba motivovat migranty tím, že se jinde, než doma, budou mít špatně. Je třeba zabránit tomu, aby byli motivováni k migraci tím, ŽE SE NEBUDOU MÍT ŠPATNĚ DOMA.

 13. Věra Říhová napsal:

  Musím se přiznat, že ten optimismus nenacházím. Zřejmě se tím myslí, že Češi zatím přežili všechno, tedy hlavně ti, kteří se do ničeho nepletli, nadělali si děti a tím pro ně všechno končí. Ale my Češi tady také nejsme z historického hlediska moc dlouho, i my jsme zde – v této části Evropy přistěhovalci, s čímž se někteří Germáni dodnes nemohou smířit.
  Přistěhovalo se k nám v různých letech několik národů, nejvíce asi Řeků v době socialismu a Vietnamců po revoluci, ale o naší zemi se klidně může již dávno mluvit jako o multikulturní, je tady tolik národností, jejichž jedinci zde spolu s Čechy a Češkami zplodili mezinárodní děti, že bychom se asi divili, jak málo je u nás čistokrevných Čechů nebo Moravanů. Já sama mám bohatý mezinárodní původ.
  Nových přistěhovalců se nebojím kvůli bezpečnosti státu nebo jeho občanů, nebojím se ani toho, že by nám diktovali své náboženství, bojím se spíše toho, že bohatí lidé je sobecky nechtějí živit a proto budou o jejich obživu krácené sociální dávky našim chudým lidem, kteří už tak jako tak nemají nárok skoro na nic.

  • jezevec napsal:

   paní říhová – naši bohatí nesobecky živí několik milionů důchodců, nezaměstnaných, nezaměstnatelných, nemocných, nepřizpůsobivých, a vězněných.
   připadá vám to málo? ustavičně napjatý luk praskne.
   kolik tech běženců už máte doma? vaše životní úroveň je pro ně nedostižným snem, máte sakra z čeho se nesobecky podělit.

  • Leo K napsal:

   Ještě mám poznámku k Vám. O naší zemi stěží můžeme mluvit jako o multikulturní. A vlastně o žádné zemi na celičkém světě. Multietnická – to ano. Ale multikulturalismus je s odpuštěním blbost. Kultura je vždy jen jedna. I v tom New Yorku, který se nám dává za příklad multikulturalismu je jenom jedna kultura – ta specificky New Yorkská. Všichni říkají New York není amerika, New York je svůj. Jsou jenom dvě země na zeměkouli, které mají multikulturalismus ve svém štítě. Je to Kanada a Austrálie. A – asi víte sama jaké je napětí mezi Quebecem a Montreálem. V Austrálii si nevědí nevědí se svými domorodci rady, ale o tom se nikde nepíše. Multietnických států je hodně – typicky Holandsko. Bývalá koloniální mocnost – a Holanďany jsou mulaté z Karibiku stejně jako míšenci z bývalé Holandské Indočíny případně potomci Burů z Jižní Afriky. Ale Holandská nebo přesněji Nizozemská kultura je jenom jedna.

 14. Leo K napsal:

  Věřme, že nik jezevec nelže ze zlého úmyslu, že je pouze obluzen svojí představou tak, že nedohlédne dál než k plotu své usedlosti. To proto, že naši bohatí nejenže neživí důchodce, nezaměstnané, nemocné atd, ale ještě si na úkor jmenovaných přikrádají a svůj zisk deponují v Lichtenštejnsku, v Holandsku a ti skutečně movití v City of London. Těch je ovšem v Česku tak do stovky. Čili i kdyby danili v u nás, tak to dělá nepatrný zlomek výdajů na jmenované. Pak je tu v republice cca 70000 lidí, kteří mají měsíční příjem na hranici stotisíce. Když si uvědomíte, že zbytek do cca 6 milionů práce schopných je větší než 5 milionů 9 set tisíc, tak vidíte jak vás jezevec lakuje. Ale, že mu to jde, viďte?

  • Bjedruna napsal:

   To mě taky napadlo, když jsem to četla 🙂 A hned se mi vybavil Jan Keller a jeho výrok:

   „Proto je cílem chytřejší částí pravice právě minimální sociální stát. Je to stát, který má tak nízké výdaje, že jeho režii utáhnou samotné střední vrstvy. Bohatí a firmy na něj nemusejí přispívat, což je motivuje k větší péči o co nejvyšší vlastní zisky. To, že ho financují střední vrstvy, směruje jejich zlobu proti těm dole. Pomocí čistě fiskálních opatření jsou ti nahoře schopni tuto zlobu přesně dávkovat a hlavně – odvracet ji od sebe.
   Minimální sociální stát financovaný pouze středními vrstvami má být zárukou toho, že logika exkludování ovládne střední a nižší patra společnosti. Spoléhá se na to, že střední vrstvy budou mít stále méně, stále více budou muset za všechno platit, ale a přitom budou stále pravicovější, stále více budou obviňovat ty pod sebou a stále více budou proklínat solidaritu.“
   Myslím, že to vystihl velice přesně a pravdivě, bohužel…..

   • Leo K napsal:

    Jenže stát je všech. Nejen těch pár bohatých – těm je stát dobrý akorát na to, aby jim připravil podmínky pro jejich „podnikání.“ Nejen střední třídy – kolik jich může být (15 milionů Kč disponibilních, vlastní dům, vlastní dvě auta, děti na výběrových školách – to jsou atributy střední třídy), ale i těch, kteří se sice do tohoto statusu nevejdou (učitelé, nemocenští lékaři, živnostníci typu jezevec), ale snaží se s vyplazeným jazykem se do toho stavu dostat a pak jsou to statisíce těch, co je jim vyplácena minimální mzda a „něco bokem.“ Kromě toho je tu asi milion prekérních zaměstnanců, kteří jsou teoreticky zaměstnáni na zlomek pracovní doby vedle dvou milionů řádných zaměstnanců. Nezaměstnaní a bezdomovci představují dohromady kolem půl milionu občanů v ekonomicky schopném věku. A všech je stát. Zatímco tedy všichni, co mají pocit, že by měli patřit střední třídě křičí: „Co chcete? Máme svobodu? Stýská se vám po Severní Koreji?“, na státních budovách za Velké francouzské revoluci byl nápis:
    Republika je jediná a nedělitelná – Volnost, rovnost, bratrství nebo smrt.
    Jenže to bylo dávno. To už se dnes neučí.

 15. Antonie napsal:

  Zdravé sobectví udržuje společnost? Leda v džungli. Sobectví je nezdravé, bude přemoženo láskou a život bude pokračovat, i když teď to tak nevypadá.
  Na starozákonní podobenství o potopě dnes už zapomeňte 🙂 Duha v oblacích je znamením smlouvy mezi Bohem a zemí, že vody už nikdy nezpůsobí potopu ke zkáze všeho tvorstva. Pro význam duchovního smyslu jsem se přidržela biblického významu slov „oblaka“ a „vody“, dalo by se to ale říct i tak, že žádné sobectví už nezpůsobí zkázu všeho tvorstva.

  „Jedno můžeme přijmout s jistotou, a to je nepochybná budoucnost lidského ducha, že ať je jakkoliv násilně jménem nevím čeho zglajchšaltován, usměrňován a činěn služebným, vyvstane v něm vždy znovu požadavek svobody ducha. Duch může být znásilněn, ale ne natrvalo, pokud myslí, pokud tvoří, bude nutně překračovat dané ohrady, ať mu jsou ukládány jakoukoliv despocií. Každá násilná moc je jenom překážka, která dříve nebo později bude smetena. Každá reakce, každý sestup k demagogii a fanatismu není než epizoda, po níž se zbytečnými ztrátami, za cenu drahého času se vrátí svoboda lidských duší. Národ, který se bude držet této jistoty, má celou budoucnost i kdyby náležel mezi ty nejmenší. Geopoliticky jsme na předělu mezi severem a jihem, západem a východem, mezi kulturami a národními rasami jsme závora i pojítko, můžeme být překážkou nebo mostem. Nad mosty vyrostl Řím, Paříž i Londýn, ne kolem přístavů ale nad mosty, na křižovatkách cest vznikaly vysoké světové kultury, ne nad moři, ale nad mosty se rozžehují majáky lidského pokroku. A to je cesta, kterou nám vykazuje sám osud, růst podle velikosti místa, na kterém jsme se zrodili.“ (K. Čapek)

 16. tatko napsal:

  Dobrý večer!
  Prosím o prepáčenie,ale nemôžem si pomôcť,musím to sem dať,hoci je to totálne mimo tému.Môžete mi niekto,kto vládnete PC,Internetu,Googlu a angličtine viac než ja,prosím povedať,že je to blbosť?!
  https://www.cyberguerrilla.org/blog/united-states-to-nominate-ukrainian-president-poroshenko-for-a-nobel-peace-prize/

  • Edita napsal:

   Výborné(téměř) zakončení dnešního večera Tatko! Možné je asi dnes už vše.

  • Maneca napsal:

   Vypadá to, že to někdo fakt myslí vážně…
   U.S. Pressures Nobel Committee to Declare Ukraine’s President a Peace Prize Nominee, Leaked Letter : http://www.globalresearch.ca/u-s-pressures-nobel-committee-to-declare-ukraines-president-a-peace-prize-nominee-leaked-letter/5452448

  • NavajaMM napsal:

   Tatko, nenašiel som zatiaľ žiadne dementi, no je to list ako od CyberBerkutu…
   Kupodivu najtriezvejší komentár je na portáli Novorosije:
   http://novorossia.today/president-poroshenko-can-be-awarded-with-the-nobel-peace-prize/
   Tam je úvaha zhruba o tom, že v Septembri sú nominácie na Nobelovu cenu a Porošenko, ak do Augusta zastaví vojnu na Donbase, by mohol byť medzi nominovanými. Tento list komentujú len ako ukážku veľkej nervozity Kyjeva z toho, či to vyjde a snažia sa u US lobovať o podporu.
   *
   Samotnú cenu by som nepreceňoval. Jej hodnotu, po všetkých nedávnych laureátoch, jadrne vyjadruje aj jeden citát, čo som našiel:
   „The prize has become an absolute joke, and awarding it to Poroshenko will only serve to demonstrate that the current recipients are, most generally, the international „prize equivalent“ to putting lipstick on a pig.
   Read more: whatreallyhappened.com http://whatreallyhappened.com/#ixzz3bZDleLDp“
   Hovorí asi toto: „Táto cena sa stala absolútnou srandou a jej udelenie Porošenkovi len ukáže, že tých, ktorí ju dostanú, zdobí asi tak ako keď si sviňa narúžuje papuľu.“
   *
   Vzhľadom na tú vyššie spomenutú úvahu Novorusov by som to skôr odhadoval na spodné prúdy (po schôdzke Kerry – Lavrov), ktoré sa snažia zariadiť veci tak, aby Porošenko mohol s Ukrajinou vycúvať z konfliktu s ako-tak zachovanou tvárou.

Komentáře nejsou povoleny.