Vidlák, Blatter a skandál FIFA.


napsal vlk

Začnu dvěma  stejně jasnými , jako na první pohled  nesouvisejícími tvrzeními:

1-Sepp Blatter, starý i nový předseda FIFA, je darebák a patří za katr

2- přítel Vidlák je moudrý muž a  má hlubokou pravdu.

Divné že,  co má  Vidlák asi tak společného se  skandálem světové fotbalové federace a  jejím předsedou? Když tady na Kose nikdy o fotbálku nenapsal ani čárku a  když právě  tohle, respektive ten celosvětový skandál bude  tématem tohoto sloupku, který jsem ohlašoval dávno dopředu?   Počkejte  chvilku a uvidíte, neb přítel Vidlák je opravdu moudrý muž!

Skandál  ve  vrcholovém vedení FIFA  se rozjel  na plné obrátky hned po té, co švýcarská  policie,  na žádost  amerických orgánů,  rozjela  velké zatýkání  v předvečer  volebního kongresu FIFA.  Kde nešlo o nic menšího než  o zvolení nového šéfa  pro míč kopaný na této zeměkouli.

Ona už dávno tohle není jen tak nějaká  funkcička!  Ve světě  sportu se s vrcholovým mužem fotbalu může  měřit asi jen předseda MOV  a možná tak ještě  šéf soutěží F1.  Ostatní sporty  a jejich  funkcionáři jsou jasná  béčka. Nanejvýš.

A  to jak přes sumy  protočených peněz  přes jejich sportovní odvětví celosvětově, tak co do významu. Fotbal je prostě  fenomen, který zajímá nejen důchodce  ze statutárního městysu, co fandí nějaké Viktorce…. Však také FIFA  sdružuje, k dnenšímu dni 206 národních fotbalových svazů, což  je například  o jeden více, než počet Národních olympijských výborů, které registruje olympijské hnutí. Alespon to tvrdí Wikipedia.

A  roční příjmy  FIFA  se počítají v těžkých miliardách dolarů. A kde jsou peníze, tak tam je, logicky – moc a  v našem světě, přísně založeném na sobectví a  hamižnosti, eufemisticky  se tomu říká zisk, no tak tam je, jako vrchol morálky postavené na zisku – KORUPCE! Nic méně  a nic více. Dalšího  moralistního kázání vás  ušetřím. To není moje dnešní téma.

Tím  je ono zatýkání, to co mu předcházelo, co provázelo Blatterovo znovozvolení navzdory  skandálu a  tomu, co bude asi tak následovat.

Sepp Blatter na právě skončeném jednání kongresu FIFA pronesl, podle mne  tři klíčové věty, z nichž dvě  byly pravdivá a jedna vylhaná:

1- kdyby k FIFA  vybrala  v roce  2010 jako pořadatele MS ve  fotbale jiné země  než Rusko a Katar, tak se minulý týden žádná zatýkání nekonala

2-že  jako šéf FIFA  přece nemůže  za každého jednotlivce a  tudíž on s korupcí nemá nic  společného

3- že odpouští ale nezapomíná.

Tyhle  tři moudra nejvyššího kopálisty zeměkoule  hodlám nyní rozebrat. Ano, v bodě

1-  tedy kdyby  FIFA  byla  pořadatelství nadcházejících fotbalových šampionátů svěřila  nikoli Rusku a  Kataru, ale  tehdy zdánlivě neotřesitelným  favoritům volby MS  2018 a MS 2022 -v  prvém případě  Anglii a druhém Spojeným státům,  tak se nyní žádná  zatýkání naprosto nekonala. Ač důvodů k rozprášení špiček FIFY  bylo nejméně  už od nástupu Brazilce  Joao Havelange – tedy  Blatterova předchůdce  ve  funkci pozici nejmocnějšího fotbalisty bylo  více než dost. Připomenme si že Brazilec  šéfoval FIFĚ  od r. 1974 do r. 1998. A první velký skandál, kde se mluvilo o masové korupci byl spojen s dodatečným přidělením MS   Mexiku v roce 1986 na místo původně vybrané Kolumbie.

Korupce ovšem Havelnge nakonec  tvrdě dostihla. Viz :

– V červenci 2012 zveřejnila FIFA dokument, podle kterého brali bývalý šéf FIFA Joao Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira v 90. letech úplatky ve spojitosti s prodejem televizních práv na MS. Oba se měli nezákonně obohacovat prostřednictvím společné firmy, nadace nebo rovnou od bývalého marketingového partnera FIFA společnosti ISL. Podle švýcarských vyšetřovatelů takto inkasovali platby v celkové výši 22 milionů švýcarských franků (zhruba 463 milionů korun). Havelange kvůli skandálu rezignoval na funkci čestného předsedy FIFA v dubnu 2013. K rezignaci byl také vyzýván Blatter, který údajně o všem věděl. Etická komise FIFA ale případ v dubnu 2013 uzavřela.

Zdroj: http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/funkcionari-fifa-pry-brali-uplatky-od-vlady-jar-za-prideleni-ms/1220685

Jenže  Brazilec a jeho korupce nikomu nevadila a  ani to, že Blatter , ve funkci generálního sekretáře  jí  měl krýt masivně  záda.

Když jsem si dělal přípravu na  tenhle  sloupek, tak jsem našel, přes Hospodářské noviny pěkný link na britský The Telegraph,  který popisoval, co se v roce po nevolbě  Anglie a USA  na místo Ruska + Kataru začalo dít. V Británii  bylo hluboké a tvrdé rozhořčení a  ve Spojených státech  Bill Clinton, který se za  Ameriku angažoval osobně, prý doslova dostal záchvat zuřivosti  a vyvolal okamžitě  vyšetřování  ohledně korupčních praktik. Rád  bych, jako vždycky  dal link, jenže jsem si ho hned neuložil / to přece znovu najdu levou zadní, ne?/ a  nyní, ať dělám, co dělám, se k němu dostat nemohu…

No jen jsem si postěžoval, už mi to poslal kosíř  IH.  Takže ten link n ačlánek v britském Telgraphu  je zde:

http://www.telegraph.co.uk/sport/football/world-cup/10871114/Qatar-World-Cup-2022-scandal-Bill-Clintons-fury-at-vote-triggered-global-search-for-truth.html

IH – díky moc!

V každém případě – počátek amerického šetření korupčních praktik ve světovém fotbalu leží v  roce 2010. Kdy  Ameriku zjevně  naštvalo,  že přednost před ní dostal jakýsi Katar…

A výsledek vyšetřování  byl představen po 5-ti letech. A to rovnou v předvečer  volby  světového fotbalu. Nějak moc náhod, že ?  Jak říkával Don Corleone,  jednou se může jednat o náhodou, dvakrát? To už je  záměr nebo zrada. jenže ono je to více než dvakrát a tudíž zcela nepochybně záměr. A zrada  taky, protože  jeden z mužů ve vedení FIFA  prý dlouhodobě spolupracoval s americkými vyšetřovateli a práskal na své kolegy.

Co ovšem náhoda  ani záměr není, je, že  český informační  mainstream si z akce  proti fotbalovým korupčníkům vybírají  jen jedno téma, které je  zajímá  – zdali dojde k odnětí pořadatelství nadcházejícího šampionátu Rusku nebo ne….. To je ono hlavní téma a nic jiného! Vše ostatní je odprezentováno jen jako podpůrný  folklor, který   má posloužit k podepření toho, aby  Putin dostal velkou fotbalovou facku.

Český  mainstream  tedy, ve valné většině,  ignoruje   zatím prezentovaná zjištění amerických orgánů

– že vlastně začaly  šetřit  velké nekalosti ohledně prodeje  mediálních a obchodních práv  ke světovým  šampionátům,

-že mají důkazy o tom, že  mistrovství světa  v JAR  bylo této zemi přiděleno na základě prokázané a zdokumentované korupce.

-že  úplatky ve světovém fotbalu se mají týkat nejen pořádání  MS , ale také regionálních šampionátů, například  Copa  America  /mistrovství Jižní a Střední Ameriky/, konkrétně  toho na  rok 2016….

-že tam došlo k velkému praní peněz s asistencí amerických bank

– ke korupci ve  velkém stylu mělo prý už dojít při volbě  šéfa FIFA už  v roce 2011….

-celkově  mají Američané mít doloženo 47 korupčních  kauz za posledních  24 let /přiznávám, že by mne v téhle souvislosti docela zajímalo, jestli tam mají i něco, co se váže k MS   1994, které se konalo v USA… do té časové tolerance  se bohatě  vejde/

Zajímavé je, v tomto ohledu i prohlášení americká ministryně spravedlnosti Loretty Lynchové k zátahu na funkcionáře FIFA, kdy uvedla, že „korupce ve Spojených státech i za hranicemi je nezřízená, systematická a hluboce zakořeněná“.

„Týká se nejméně dvou generací fotbalových funkcionářů, kteří zneužili svěřenou důvěru a na úplatcích si odnesli miliony dolarů,“ stojí v prohlášení.

Tohle prohlášení musíte  sakra na internetu dolovat, abyste se k němu dostali…. Český hlavní „zpravodajský proud  vás  povětšinou  těchto faktů ušetří. Ten zkoumá Putina a Rusko…

Já to našel zde http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-64073360-zive-seznam-zatcenych-spicek-fifa-je-venku-webb-li-rocha-takkas

Nic z toho nemá s Ruskem a Katarem a jejich pořadatelstvím co společného. O tom Američané prohlašují, že  nic /zatím/ nemají, ale  že to začnou šetřit.

Když už jsme  u toho Kataru, tak k němu lze  nalézt na sítích toto:

Korupční skandál zasáhl také bývalého šéfa asijské konfederace a kandidáta na předsedu FIFA Mohameda bin Hammáma. Funkcionáři měli od Bin Hammáma údajně vzít nebo se domlouvat na úplatku ve výši 40 tisíc dolarů. Na oplátku měli pro Katařana hlasovat ve volbách FIFA proti tehdejšímu předsedovi Blatterovi. Bin Hammmán dostal v červenci 2012 doživotní distanc a poté, co jeho korupční jednání vyšlo najevo, ještě před volbou svou kandidaturu stáhl a křeslo udržel Blatter.

Interesentní, nicht wahr?

Zkrátka,  český mainstream má svoje  téma, ale  kauza je, zatím, o něčem jiném, ale  Blatter má  nepochybně pravdu v tom, že  kdyby  příští dvě mistrovství světa  byla svěřena Anglii a USA, nějaká fotbalová korupce nikoho ani trochu nezajímala. Tedy z  amerických vyšetřovatelů.

Kde Blatter  ovšem lže jak sám sobě, tak všem okolo je

2-že  jako šéf FIFA  přece nemůže  za každého jednotlivce a  tudíž on s korupcí nemá nic  společného

Stačí jednoduchý příklad. Blatter je v pozici CEO světového nadnárodního  multikoncernu.  A jestliže  lžou a kradou  ředitelé divizí tohoto koncernu, je on, jako hlava  firmy, za to komplexně odpovědný.   Ostatně  – jak už  napsáno výše, vše ukazuje  na to, že při velkošméčkách   kryl záda  zdatně  už svému předchůdci Havelangeovi. Prostě  v jeho pozici je jediným správným a lidsky uchopitelným řešením – sbalit fidlátka a jít. Což samozřejmě  – neudělá.

Jsem zvědav, jestli na  něj Američané také něco mají. Protože  já bych si , na jeho místě, to zatýkání těsně před kongresem a zapojení švýcarských orgánů, vysvětlil jako varování ve  smyslu – buď půjdeš  sám nebo tě  také dostaneme…. Nicméně  fotbalový superboss si myslí,  že to může i proti USA , ustát…

U Blattera  je to u mne jako u Ratha. Oba  patří za katr, jen míra zlodějny,v  které jedou je  dramaticky liší. Ale na  Blatterově osudu mi  nijak nezáleží. Budu se zájmem přihlížet, jestli na něj zákon dosáhne nebo ne. Ostatně, to je také jediné, co vlastně mohu dělat – zírat na cvrkot.

Momentálně je pro mne nejdůležitější bod

3- že odpouští ale nezapomíná.

Což je jasné varování především členským státům evropského fotbalového svazu UEFA.  Ta je  s Blatterem a jeho bačovám světovému fotbalu hrubě nespokojena dlouhodobě. UEFA  se pokusila  Blatterova okamžitého oslabení využít  a Švýcara  svrhnout. Jenže  dopadla  jak sedláci u příslovečného Chlumce. Hlasování  její protikandidát  proti Blatterovi prohrál v prvém kole 133:73 a  další kandidaturu stáhl.

A  nyní se musím vrátit k Vidlákovi. A ozřejmit, co má společného s touto kauzou. A proč ho držím za moudrého muže  univerzálního rozměru. Minulý týden jste jistě   četli na Kose tento jeho článek:

A mají k tomu důvod

Jeho leitmotivem bylo konstatování – celý svět má plné zuby  mistrování  bílého muže  a jeho věčného poučování, co je správné a co ne!  Vidlák  je  fakt  formát. Přesně zformuloval to, co se vzápětí na fotbalovém kongresu odehrálo.  Evropa + pár  dalších zemí, většinově  s evropskými kořeny /Austrálie, Kanada, Nový Zéland, atd./, stála  při hlasování o šéfovi kopané sama. Proti  drtivé většině  zemí z Asie, Afriky, Oceánie, Latinské a Střední  Ameriky!  Tihle  všichni hlasovali za zkorumpovaného Švýcara. Možná proto, že  u nich korupci berou úplně jinak než  my / ale jen když se nám to hodí, když ne  tak nám zase tak vůbec   nevadí a naopak její absolutní představitele  nálepkujeme  tu jako nejlepší ministry  vesmíru, či jako obránce eropských hodnot a  demokracie/, možná proto, že jak napsal Vidlák  – Mají k tomu důvod!

Takže  tam, kde nerozhoduje  ekonomická, vojenská nebo jiná síla či vyhrůžka  sankcemi, kde platí rovnice 1 země  = 1 hlas stejné váhy, nám to spočítali jedna  radost.

Není ostatně divu, když se podíváme na seznam doposud  zatčených. Je  opět náhoda, že tam čtete  zástupce  fotbalu v zemích  jako Kajmanské ostrovy, Brazilie, Kostarika, Nicaragua, Venezuela? Tedy  států, s kterými má Washington dlouholeté ostré spory? Tu politické, tu daňové tu, že  jdou na ruku Rusku?

Nicméně  Blatter bezpečně  ví, co říká, když prohlašuje, že umí odpouštět,ale nezapomíná. Nevím, jak to bude  s tím odpouštěním, na to bych si příliš nevsadil, ale  s tím nezapomínáním?  Tam to dopadne naprosto jednoznačné!

On UEFĚ  a jejím členským asociacím nic nezapomene. Ostatně – ani nebude  moci! Ví, komu musí být vděčen za podporu. Tedy  fotbalovým svazům z rozvojových zemí.  Což bude mít praktické důsledky. Očekávám, že  jim odměnou přidělí další místa  na  závěrečném turnaji každého MS. Ovšem už ne, tak jako naposled, kdy prostě  rozšířil počet účastníků na MS. Ale zkrátka omezí kvótu evropských  kvalifikantů a  jejich pozice zaujmou další týmy  z Afriky  a  Asie.. Dále  určitě přerozdělí, v neprospěch Evropy a  jejich spojenců, finance, které FIFA  ze  šampionátů získává. Pro tohle a  řadu dalších věcí,  podporu mezi svými voliteli určitě najde, protože  řečeno s Vidlákem – Mají k tomu důvod.

Evropa  to ví. Proto chystá v nadcházejících dnech krizový fotbalový summit na rychlo do Berlína u příležitosti finále  Ligy  mistrů, kde se hodlá domluvit, jak šlápnout Blatterovi na kuří oko. Angličané například  vyhrožují, že budou bojkotovat příští šampionát v Rusku….

Nejen to. Blatter  prý bude mít potíže  i se sponzory  , kteří prý zvažují odchod ze světového fotbalu – prý Adidas, Coca Cola, Sony, Mc Donalds, Visa, Budweisser, atd. A netvrdí to jen

http://zahranicni.ihned.cz/c1-64081020-sponzori-jako-visa-coca-cola-ci-adidas-pohrozili-odchodem-pokud-fifa-nevyresi-korupci

OK.  Takže že by přece jen sankce  a bojkot?  Prohlašuji, že na to nevěřím. Bojkotu  už absolutně ne. Tohle by neustála  žádná evropská vláda, kdyby  svým fotbalistům zakázala  jet do Moskvy  nebo se vůbec účastnit kvalifikace. Jakýkoli politický tlak s tímto směrem by spolehlivě /snad s výjimkou Skandinávie/, měl těžký dopad  na politickou scénu konkrétní země.  Fotbal je  masové náboženství.  A  tady  jsou politici propadající.

A  hospodářský bojkot  současných sponzorů?  Ano Coca Cola, Visa a spol. mohou říci končím.  Ale nevěřím, že to většinově  udělají. Protože jejich místa  okamžitě   zaujmou  jiní. Například  ropné společnosti z rozvojového světa.  Které  mohou reklamu zaměřit  směrem – tankujte  u těch, co podporují vaši oblíbenou hru!  Nebo čínské společnosti vyrábějící  spotřební elektroniku  nebo čínské  banky, deroucí se stále  více na světové finanční výsluní. Nebo zkrátka  i evropské a  americké koncerny, které si uvědomí, že  mají jedinečnou příležitost zapojit se  do té nejlukrativnější  reklamy, která vůbec  existuje a dosud  dosud  byla vyhrazena  jejich globálním dinosaurickým konkurentům. A to možná, pro začátek, za  zlomek ceny, co platili dinosauři. I tady, respektive zde více než jinde platí Vidlákovo  Mají k tomu důvod!

Stačí si jen představit Adidas, jak opouští svou superluxusní pozici u turnajů FIFA, kam na každé nové mistrovství světa  vždycky obléká všechny  rozhodčí a hlavně  vždycky pro  každý šampionát představuje  s obrovským mediálním halasem nový oficiální míč. Jen si vzpomeňte  třeba  na  rachot kolem poslední Brazucy / na Heurece si ji můžete  pořídit kus  za  850 Kč/.. Tak ten tohle přenechá některému  ze  svých konkurentů třeba  z Asie?  To chci vidět! Nevěřím  na sponzorský bojkot! Ani trochu. Každá zásada  dnes končí u peněz. Zejména u nadnárodních firem. Kdo nyní na protest odejde, už se  k světovému fotbalu jako hlavní sponzor nevrátí. Blatter nezapomíná.  A konec konců univerzálně platí známé business as usual…

A co MS v Moskvě  vlku?  No Američané zatím tvrdí, že bude prošetřováno. Nepochybuji  o tom. Ale bude opravdu došetřen také Katar?  Jeden z nejvěrnějších a  zároveň nejproblematičtějších  spojenců Washingtonu?  Zejména  při stále sílících problémech s Islámským státem?  To   Britové už na FIFU tlačili, aby  Rusům, po Krymu mistrovství  odebrali. Ostatně  Kosa o tom ve svodkách referovala. Stejně jako  snaze skupiny  amerických senátorů, sdružených kolem Mc Caina, o totéž.  A referovala i o tom, jak to dopadlo. Mc Caina  a jeho skupinu FIFA nekompromisně odmítla. A  Britům odpověděla, že  záležitost kolem přidělení MS 2018 prozkoumala speciální komise. Že nalezla určité nestandardní postupy, ale ty že jednak nebyly takového charakteru, aby měly zásadní dopad na  průběh hlasování a  že byly přesně  stejné, jako ty přešlapy, které nalezla  při tomto zkoumání u kandidatury  Anglie  jejich podporovatelů…

Blatter je darebák a patří za mříže. Pro mne už hodně dlouho. Pro  Američany, Brity a podobné, je darebákem od té doby, co přestal být tzv. „naším“ darebákem. Řečeno s klasikem Vidlákem – může  se pak někdo divit, že  se  Afrika, Latinská Amerika, Oceánie a  Asie  drtivě postavila  za zkorumpovaného zmetka, když k tomu Mají důvod?

 A Blatter tohle  všechno ví. Evropa  mu chce  znepříjemnit  život. To je jasné.  Nicméně  – Evropa a její UEFA jakkoli jsou nejdůležitějším jednotlivým  fotbalovým trhem, jsou obecně  v menšině, defenzivě  v ekonomickém ústupu. Blatter tohle  všechno ví. A  také to,  že  tažení proti němu vede  Anglie. Nikoli Británie, ale  Anglie. Co Blatterovi a jeho spojencům  zabrání, aby  zrušil dnes už naprosto nelogickou  tzv. britskou fotbalovou výjimku?  Že  členy UEFA  a FIFA  jsou fotbalové svazy  Anglie, Skotska, Walesu, Severního Irska a nikoli , jako u všech ostatních států Velká Británie. Já na jeho místě  bych nechal odhlasovat na příštím kongresu, pokud  Angličané  pojedou v té nastavené lince  dál,  že od roku XXYY může  být členem FIFA  zajeden stát jen jedna fotbalová federace.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.