Za ročníkem fotbalové ligy 2014/2015


napsal vlk

 

Tak to máme  my, co věříme, že kopání do kulaté nafouknuté kůže  je středem světoborného dění,  letos  za sebou. Liga  skončila, pohár  taky, všechny neznámé už mají své pojmenování. než začnu s tím, jak jsem viděl ligu já, vrátím se k minianketě Kosy o lize  před jarem.

K nalezení zde https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/02/21/fotbalove-jaro-2/#comments

A rovnou řeknu, že nás  pár, co jsme dali svoje tipy,  se nijak zvláště nepředvedlo.  Ano, někteří, sice, na rozdíl ode mne, věřili Viktorce daleko víc než já, což mne  svým způsobem zahanbuje,  nicméně  Příbram na  5. fleku? To netipoval vůbec nikdo. Ani nemohl.  A nejlepším tipérem je, aspon pro mne

kopřík napsal:

1. Sparta
2. Plzeň
3. Jablonec
4. Mladá Boleslav
5. Dukla
Překvapení : Bohemians

To kvůli té Bohemce! Souhlasím s Kopříkem – klokani určitě byli nejpříjemnějším překvapením letošní ligy. Kvůli tomuhle odhadu jsem ho upřednostnil před těmi, kteří měli jako mistra Viktorku.

Tím bychom měli formality  za sebou  a pojdme na bilancování. Začnu, jako vždycky  – od konce tabulky:

Budějovice

Vyhýbám se důkladně  psaní o těch, kdo asi sestoupí,  ale  samozřejmě, že  i tohle bylo předmětem mých předligových zkoumání. A  Budějky mi z toho vycházely  jako kandidát č. 1.  Z mnoha důvodů. Zejména  kvůli  zjevnému nedostatku financí, poněkud chaotických poměrů v řízení klubu a pod. Nicméně podzim byl , na jejich možnosti skvělý. Jenže  zimní přestupní termín doslova  z  Dynama  vysál fotbalovou kvalitu a  4 získané body  a  hrůzostrašná  branková bilance, s mnoha příděly, nesměrovala  Jihočechy  do  II. ligy. Nepřeji budějickým nic špatného,  ale řekl bych, že tentokráte  asi na o dost déle než na jednu sezonu. Pokud  se, zázrakem, neobjeví velký sponzor.  Stačí se podívat na trápení jejich hokejek. Ale rád se spletu.

Hradec

Opět, před ligou  to pro mne byl horký kandidát na odchod.. A podzim tomu nasvědčoval. Jaro bylo jiným příběhem. Ale nikoli se štastným koncem. Hradec hrál ale moc zdravý fotbal!!! A rozhodně byl ligovým oživením. A Viktorka v Hradci odehrála, proti všemu očekávání, jeden z nejkritičtějších zápasů celého ročníku. Už jsem psal, že síla  votroků je v jejich skvělé práci s mládeží. O jménech jako Trubač / 17 let/ určitě hodně uslyšíme. Naprostým zoufalstvím byla  hradecká koncovka. Když se netrefil Dvořák, nedal fík nikdo.  Hradce je  fakt škoda. A  jestli jeho návrat do ligy  bude rychlejší než u Budějek?  Myslím, že  ano. Ale na hned  bych to také neviděl. Dvořák podepsal  Jihlavě / docela se divím, že po něm nesáhla Bolka nebo Peltaveni/, odchází Štípek a dokonce i oba brankáři. A pár  dalších. Průšvih je z nich nepochybně odchod odchovance Koubka. Jednak proto , že  talent, ale hlavně kvůli tomu,  že vlastně  říká,  že na návrat ligy pod Lízátka nevěří… Votroci jsou, hned po Viktorce, pro vlka klubem číslo 2. Přeji jim, aby to dlouho netrvalo.

Brno

To je můj další oblíbený klub.  Řekl bych , že  nejlepší zpráva, která v uplynulém ligovém ročníku z Brna  dorazila byla  ta o tom, že „Mercedes“ /pro nekopálisty  superborec  Švancara/ koupil Lužánky a začal z té ruiny  dělat zase fotbalový stadion! Když koukám na přenosy  z Brna  ze  Srbské, nebo jak se ten stadionek jmenuje, tak mám dojem , že  se nám do ligy vrátily  Lázně Bohdaneč a nikoli, že  zde má domácí prostředí mančaft z druhého největšího a nejbohatšího města  republiky… „Mercedes“ je fakt řízek a zaslouží velký potlesk. A ligová Zbrojovka? Někdy  supervýkon, častěji propadák.  Samozřejmě, že se muselo projevit, že přišla  o hráče  typu   Pernica. Nicméně, podle mne  má  v kádru hráčů jiný problém. Jmenuje  se  – Zavadil! Až tenhle fotbalový umělec z rodu Horváthů, Gedeonů, Vachoušků  a pár  podobných, co ještě  běhají po českých trávnících, skončí….. No tak bude mít Zbrojovka opravdu velkou starost. Ne, že by  v Brně nebyli talenti. během snad předlonské ligy jsem psal, že se mi moc líbí Lutonský… letos  se mi předvedl jen jednou – když dal fantastický flastr Viktorce. Jinak nic… Stejný příběh je  asi Vávra a ti další.

Ostrava

Baníček, to  česká liga pur! Před  jarem jsem na konto dalšího, pro mne mimořádně  sympatického mančaftu napsal tohle:

Opakovaně  píši, že fandů Baníku je mi líto. Před ligou jsem trefil, že  výsledkově  půjdou nahoru a že budou na 5. placu. Ale  ten zimní velkovýprodej? Spory  se  Svěrkym a otcem a synem Ličkovými o prachy – tedy  s baníkovskými patrioty  a srdcaři?! K tomu vyhazov Svědíka…A hlavně  obrovský  výprodej!!!!

Město také prý zastavilo přísun nějakých peněz…

Osobně nejsem překvapen, ne od té doby , co jsem četl, jak si Šafarčík pochvaluje  vstup skupiny  investorů, kteří investují do hráčů… No a já jaksi s jedním z nich se už kdysi  potkal….. Řekl bych, že  ostravští fandové si mohou gratulovat, že mají po podzimu tolik bodů.

Nemám, co bych dodal. Je tam všechno. A  zdá se, že bude asi ještě hůře. Viz poslední nekompromisní vyjádření Milana Baroše – http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-synot-liga-rocnik-2014-15/237892/baros-se-pustil-do-vedeni-v-baniku-musi-nastat-radikalni-zmena.html

Baník si, podle mne může  připsat za poslední ligový ročník označení  propadák ligy. Očekávaně. Nicméně i Baník  je moje  velká sympatie a  snad bude líp.

Liberec

Tak tady jsem byl, více než před  60-ti roky, s tátou prvně na ligovém fotbale….

Před půl rokem byl můj názor na  budoucnost Libe tento:

K Liberci – slušné výsledky v přípravě a podle mne, jestli zvládne  rozumně začátek soutěže, tak nesestoupí  ani náhodou. Na to má příliš dobrý tým. A nijak mne nepřekvapí, jestli tam Marek Bakoš  chytne  druhou mízu. Já bych si ho byl v Plzni určitě nechal.

No nakonec  to bylo o dost složitější, ale  s neuvěřitelným happyendem – vítězstvím v poháru a tedy znovu účastí v pohárové Evropě. Ačkoli asi nepotěším fandy Jablonce, jejich úhlavní konkurent dosáhl více než jejich mančaft. Jestli  totiž jste  v lize  12. nebo 3. pokud jako ten horší získáte  druhou nejvýznamnější trofej, je  jedno a vy, na rozdíl od toho třetího máte prostě  Pohár i Evropu. Tečka.  A kdo že ho zařídil? Inu – Baky. tedy Marek Bakoš. Který měl jít původně do Jablonce. Jenže se Peltou nedohodl na penězích. Pelta  šetřil, Bakymu nechtěl dát, co požadoval. Nyní má důvod  své šetrnosti litovat! Netuším o kolik měl Marek větší představy, než mu Peltič chtěl dát – tipnu si  500 -700 tisíc. za rok  max.  Za to ten Pohár  rozhodně stál. Ale  hlavním strůjcem libereckého zmrtvýchvstání je určitě trenér -David Vavruška. Už udělal takovýhle zázrak v Příbrami, následně dokoučoval a úspěšně Ještědy  v lonské lize, kdy byl předčasně odstaven Jarda Šilhavý. A nyní dokonalý zázrak. A… a maže  jako hlavní trenér do Teplic! Chápe to někdo? Nyní by  liberecký majitel Karl měl, podle svého zavedeného zvyku, prodat pár opor, Šurala, Pavelku a talenta Pokorného. Možná i Frýdka a s Delargem… Libereckým fandům nic z toho nepřeji, ale kdyby se to náhodou přihodilo, nemyslím, že by byli kdo ví jak připraveni. Jsem ovšem moc zvědav, co za trenérské jméno vyčaruje  Honza Nezmar, takto liberecký sportovní ředitel. Že by  Vita Lavička? SLovan je dneska  Nezmar a Nezmar SLovan. Kdyby z klubu odešel…..

Slavia….

Napsal jsem o ní, že když byla po pátém kole v čele ligy,  že  to připomínalo slona  na stromě. Nikdo neví, jak se tam dostal, ale  každému je jasné, jak se dostane dolů..Martin V.  mi na to odepsal v anketě  tohle:

Jo a Plzni vzhledem k okolnostem sice titul přeju, ale doufám, že tam Slávinka urve aspoň bod – za ty nemístně skoro-sparťanský vlkovy řeči o slonu na stromě

Martin V. má pravdu. Měl jsem  si ten bonmot odpustit.  A dodatečně se za něj omlouvám. Nechtěl jsem sešívky  urazit. Leč  lapidárně  vyjádřit podstatu věci. A bohužel se ukázalo, že…. Prostě kdyby letos  Slávka neměla  famozního Škodovku, tak asi doprovodila Budějky…

Přiznávám, že nechápu  nedělní slavnostní vyhlašování všelikých fotbalových premiantů.  Jestliže  se  do závěrečné nominace tří nejlepších fotbalistů sezony  dostanou Lafata, Dočkal a Škoda,  pak je pro mne jasným vítězem ten třetí. Docela by mne zajímalo, co by  Dočkal nebo Lafič  zahráli , kdyby  běhali v červenovobílém….Prostě  Slávia, to byl Škoda. A  také trochu Zmrhal.  Leckdy Berkovec a Kenia. Ale jinak? A hlavní problém Edenu – majitel? Tak ten, stejně jako před půlrokem, na řešení čeká. Jakkoli bych řekl,  že příchod Kellnera  se blíží…. Ale  Martine  V.  kdyby  Škoda neměl tu úžasnou fazonu, tak..  Tak nejspíš  můj tchán nemusel smutnit, že  votroci už zase  mají jen II. ligu.

Jihlava

měl jsem ježky  za černého koně. Spolu se Slováckem…..  Pro mne zůstali těžce za očekáváním. Což mne zaskočilo, protože  klub, zdá se, je konsolidovaný a dobře organizovaný.  Něco prostě drhlo. Jeník Čermák by jistě  byl schopen identifikovat příčinu. Já ze statutárního městysu nikoli.

Slovácko

co jsem napsal o ježcích, mohu opakovat o šuhajících. Ačkoli se pyšní neoficiálním titulem Mistři Moravy… V komentáři před jarem jsem o nich dal:

…víra  v jejich schopnosti je opřena  o tradičně poctivý fotbal a podmíněna  přítomností Došana  v sestavě. Pokud bude   a se střeleckými kopačkami, vidím Slovácko v pohárech. Mají velmi schopného trenéra a  stabilizovanou sestavu beze změn.

Došan většinově byl. Pálil jak o život a….  9. plac….  Nic moc. Opravdu nic moc a pohárová Evropa?  Mínus  9 bodů…. Pro mne  Slovácko zůstalo hodně za  svými možnostmi!A tak jako v Brně  nazrává problém Zavadil, tak v Hradišti mají  k řešení kauzu Došek….

Bohemka

Liga  má svoje  černé i bílé stránky. A příběh Bohemky je pro mne doslova zázrak! Odešel talent Nerad a  mančaft, který asi kope v opravdu primitivních podmínkách a zřejmě s daleko nejmenším rozpočtem v lize  zůstal vlastně jen kousek  od  evropských pohárů… nejen to – předváděl chvílemi naprosto famózní fotbal. Naše  rozjařené hochy, po oslavách s Jihlavou dokonale  smáznul a  totéž vlastně předvedl i proti Spartě v posledním kole. Jenže prý z kádru odejde  hned  8 lidí…. A zázraky se dvakrát za sebou neopakují. O Radovi se  šuškalo, že  přestoupí už v zimě. Neumím si představit, že  tohohle plejera  v Bohemce  nyní udrží. Já bych ho docela rád  viděl u nás  v Plzni…. Ale  nemyslím, že ho Viktorka loví. Ale určitě  se nějaký  solventnější zájemce najde.  Gratulace všem klokanům! Vy jste byli opravdovou ozdobou téhle ligy!

Teplice

Zklamání a zklamání je  asi většinové  stručné hodnocení. Opravdu? Jak pro koho! Moje summary na jejich konto před ligou znělo takhle:

Teplice klidně mohou skončit jako velký propadák jara. Jestli to hodně rychle nedají do kupy. Jak v kanceláři tak v kabině. A nebude to jednoduché, když všichni ví, že hlavní stars  už myslí zejména na  nové smlouvy jinde a na to ,jak se nezranit..

Docela  dlouho , až do vyřazení Viktorky  z Poháru to vypadalo, že jsem se  seknul. Ale  ten konec… Prostě  Františka Hrdličku nikdo z dalších funkcionářů v tomhle klubu nikdo ani přibližně nenahradil… Viz Ščasného útěk a Radův konec. Uvidíme, jak nyní s Vavruškou! Podle mne je to kauf! Nicméně – ve fotbalové entitě se říká, že hlavní sponzor klubu výrazně přivře finanční kohouty… A  Franta asi namíří směr  Letná. Když ho Ščasný chce…

Dukla

O té jsem před ligou napsal, že ,, Dukla může  klidně vystřelit do pohárů, stejně jako hrát o holou existenci.

Co se jí rozhodně povedlo, bylo to francouzské kladivo na hrot!!!  Zajímavý borec. Dalším povedeným příchodem je Karabajev. Ale ten prý také už nebude šplhat na Julisku, ale má zůstat dole, na Letenské pláni. Nakonec  „lamapasáci“  zase až tak daleko do Evropy neměli.  Ale  ony  pohárové příčky  vyžadují jedno – dokázat  pravidelně porážet  a jasně  slabší celky.  Ne jen, sem tam, odstřelit luxusně  velké fotbalové zvíře. Ale  pravidelně trefovat  ty  slabší. Tedy opakovaně potvrzovat kvalitu. A tohle  Dukle prostě chybělo.

Příbram

Tu jarní jízdu tabulkou asi v českém Palermu hned tak nezapomenou!!! Nikdo nevěřil, že by se  Starka nedokázal  zase zachránit. I kdyby byl ještě  v předposledním kole někde na ligovém chvostu. Nicméně  letošní jaro?    Bohemka je  pro mne osobně sice větší senzací /a to z mnoha důvodů – například kvůli neexistující síle zákulisí/, ale  Příbram a její zápasy   to byla  leckdy  také náramná podívaná.

Neuvěřitelnou formu chytili dva  „bad boys“ českého fotbalu  Zeman a Bednář. Oba  exkomunikovaní ze  Sparty, oba totálně odepsaní. A oba v jarní formě zralí na repre. Nechovám ani k jednomu z nich sebemenší osobní sympatii. ale musím uznat, že  jsem na  nich dost často mohl oči nechat. Totéž ale platí pro příbramské talenty – Matějů a  Suchana. Oba se včera  naštěstí hlásili už u nás  ve Štruncových sadech…. A prý  mají další takové. Ti dva mladoši  stáli opravdu ranec. Může být, že to bude moc dobrá investice. Nicméně na fandovském foru Viktorky jsem si dovolil vyslovit mínění, že být Paclíkem, tak ty  prachy radši investuji do nákupu těch, co v Příbrami dělají mládež!!! Pokud by měli stejnou produkci skvělých nadějí i u nás, tak jsou peníze  za rok zpět.   Gratulace  do Příbrami.

Bolka

Pro mne  zůstala těžce za očekáváním!!! Konec  jara byl jeden velký horor a povedl se jí vlastně – dodávám výsledkově, jediný zápas – proti Viktorce u nás. No povedl ….  on se nepovedl Matúši Kozáčikovi.  Ta minela při odkopu, kdy   Skalák dával do prázdné z půlky byla jak z kabinetu fotbalové hrůzy.  Pak zaparkovali před  vápnem autobus a nikdo z  našich nebyl schopen ho odvléci na parking. Jinak Jarolím a spol. nehráli už skoro nic. Ale jinak, na ten kádr  a podmínky, co v Boleslavi jsou?  Proskakují informace, že ne úplně  všechno v zákulisí Bolky, je úplně  ready. Rozhodně se jí povedl nákup Skaláka. Nechápu, že si tohohle hráče nechala  Sparta utéci, zejména, když má stabilní problémy  s postem pravého křídla. .. Ale  je kafe  pro Křetínského.  Ale Bolka  se tím prý měla  finančně  značně vyčerpat a….  prý také trenér  Jarolím  a jeho metody  nejsou vždycky, mezi borci, pozitivně přijímány. Podávám, jak jsem slyšel, ale  dost by to vysvětlovalo  boleslavské jaro.    Wágner  přestupuje  do Jablonce, Míša  Duriš  se vrací zpět do Viktorky…. A  to se boleslavský ředitel chlubil před začátkem jara, že na všechny  hráče mají opci, kterou  uplatní když…. A  že by nechtěli Wagiho? Tak tomu nevěřím ani trochu! Něco prostě  v Boleslavi na jaře  neštymovalo.

Jablonec.

Podle mne  Pelta  se sezonou bude těžce nespokojen. Brousil si zuby na  kvaldu o Ligu mistrů. Když to přestalo vypadat,  tak chtěl aspon Pohár. Má třetí místo v  lize. s dost velkým odstupem na špici a ještě větším na  čtvrtý flek.

Co s tím? On bude posilovat. Vyhlásil to a šetřit nebude. To už dokázal. A nejspíš  ho poučil o případ  Bakoš.  Já na jeho místě  bych byl opatrnější a  další vlnu velenákup  bych asi nerozjížděl… Protože Šilhavý s tím materiálem, co měl, pracoval více než dobře. A  rychl e z individualit udělal  team. Chce  to ještě doladit.   Ale  Jablonec  je dobře sestavený už nyní a nějaké velké doplnění, aby sáhl ještě výše,  nepotřebuje. Filip Novák vyrostl naprosto úžasným způsobem a když se podívám na Pospíšila.. No tak mi moje  viktoriánské srdce  krvácí k nezastavení! Pospa je, podle mého mínění,  nejlepším středním záložníkem v lize. Nejsem překvapen.  Odchod  Pospíšila z Plzně jsem komentoval na fandovském foru docela tvrdě…. Moc  se mi  zamlouval i když mu Vrba u nás šanci nedával…  A není mi žádným zadostiučiněním, že jsem se nespletl. Jablonec má našlápnuto  vzhůru. Ale  má v sobě  zabudován komplex Sparta. Jsem zvědav, jak se   sním vypořádá. Co že to je komplex Sparta? Hned vysvětlím…

Sparta

Byla pro mne před jarem největším favoritem na titul…. Ale napsal jsem tehdy také toto:

Jinak mne potěšil Vácha. Kterého naprosto nesnáším. Svým klasickým namistrovaným vystoupením typu – titul je v Jablonci a Plzni svátek, pro nás povinnost! Správně! Jen si to říkejte a  každý den stokrát! Vytvořte opět  na sebe  ten známý tlak, který jste  dlouhodobě nebyli schopni , když se lámal chleba  – unést!  To dává Viktorce, případně Jablonci šanci.

Přesně to se stalo!!! Oni si myslí, že jsou vyvolení!  Nejsou.  Tohle je komplex  Sparta! Lavička správně mluvil o pokoře a do mančaftu jí loni dostal. Ten následně přejel zbytek ligy.  Jenž tu pokoru ztratil  před Evropou. Kdy si, díky  majiteli a novinářům  myslel, že  když získali treble, nějaké Švédy  / a později Bern/, smáznou levou zadní. protože jsou vyvolení. A dopadlo to, jak to dopadlo.

A  tohle může být i problém budoucího  posíleného Jablonce. Tam nutně musí dojít k obdobné situaci – naprali jsme do toho spoustu peněz, Jardo Šilhavý, koupili jsme ti, na koho jsi si ukázal, takže  chceme výsledky. Za každou cenu! A  s tím musem za každou cenu se nežije a nehraje úplně komfortně!

Ale  vratme  se na Letnou. Očekávám, že  tam v příštích týdnech proběhne pořádný  průvan v  kabině. A také  v kancelářském zázemí.  Kdybych si měl tipnout, tak Křetínský otevře  šrajtofli.  A bude se nakupovat.  Tentokrát ovšem nepřijdou  žádní Picaultové….

Nejspíš  se vrátí Hušbauer. Podle mého přijde i nejméně jeden  opravdu kvalitní stoper. Vůbec bych se nedivil, kdyby to byl Sivok. A  nahradit bude nutné Kadeřábka.  Sparta, kromě  onoho cejchu  vyvolených, co si s sebou nese, dojela ještě na něco jiného. Co bylo také konstatováno v mé analýze před jarem:

 O rudé obraně  / a zejména  o Kadeřábkovi/jsem ovšem psal nejméně rok / na viktoriánském webu/ to, co se ukazuje  v poslední době -že  když prostě  narazí na kvalitní útočníky, tak jsou vedle. Jsou zvyklí , že mají nad soupeřem navrch a že to dozadu nijak zásadně  pohlídat nemusí…

Na jaře  se to ukázalo. Nebudu předstírat, že  mi úspěch letenských sebeméně  konvenuje  . Absolutně ne. Ale jsme schopen vidět jejich slabé i silné stránky. A tou herně nejslabší byla hra obrany. Dlouhodobě. A  Kadeřábek, ačkoli je  opravdu dobrý směrem dopředu,  NENI prostě  prvotřídní bek. A  už vůbec ne takové péro, jak z něho dělají pražské redakce. Bude to mít stejné jako náš  Rajtoral nebo liberecký Gerbre. To zjistí až venku.  Tady je za hvězdu. Herní systém je mu ušitý na míru. Sparta  své soupeře většinově válcuje a  její zadáci nemusí bránit. Tak tohle  ho, v Hoffenheimu ani náhodou nečeká.  Tam začne jako „nosič vody.“ Systém je přizpůsoben jiným. A od něj se bude chtít hlavně pečlivá práce dozadu. Hušbauer a před ním Vacek i Kadlec  se  o tom už přesvědčili. Stejně jako u nás  Petržela, Rajty nebo Pilka. Ale  není vyloučeno, že se s tím, na rozdíl od nich, nakonec  vyrovná a chytí se i v bundeslize. Jako Gebre. Přeji mu to. Ten kluk osobně  mi přijde docela  fajn. Jako úplně jiná ráce než  třeba  Vácha  nebo Dočkal.

A kdybych  si měl dovolit další proroctví, tak Křetínský bude muset,  v dohledné době,  přijmout zásadní rozhodnutí:

– bud udělat ze  Sparty  opravdu evropský klub nebo se  smířit  s provincialismem, kde maximum možného bude  pozice takového Borisova  v běloruské lize. Kdy prostě  Borisov  vyhrává a vyhrává, sem tam se dostane  do Evropy,  ale prostě evropský klub není a nebude. Protože do toho nedá dost financí. Sparta má rozpočet někde  kolem 0,5 miliardy. A  za  ty peníze  je  rovnocenná Plzni a Jablonci…. A Křetínský investuje  ročně  z vlastního, nenávratně, nejméně  100 milionů. Pro mne špatný obchod.

Druhou cestou je dokázat nějak podstatně  zvednout rozpočet rudých. Například  ho zdvojnásobit. Nejméně na miliardu. Aby  nemusel své hvězdy prodávat do ligového podprůměru typu Cagliari a podobně. A  aby se Sparta alespon trochu přiblížila  evropskému klubovému průměru.  A ačkoli trpím  jako zvíře když tohle píši – Sparta je objektivně  jediný český klub, který má  na to, aby se jí něco takového povedlo! Když nejméně  dvojnásobně zvedne rozpočet….. Ostatně  – ani ta miliarda KAŽDY ROK  zas  až tak moc  v Evropě  nezaručuje. Včera  se hrál tzv. relegační zápas mezi třetím mužstvem od konce  I. bundesligy  – Hamburkem a  třetím mužstvem  II. bundesligy  Karlsruhe. O to, kdo z nich příští rok tu  špičkovou bundesligu bude hrát. provinční Karlsruhe  dává na platy  hráč  7 milionů Eur  ročně / asi  200 mega  českých/. Hamburk  7,5 více…  A nakonec  to dopadlo tak, že  se ten daleko a daleko bohatší zachránil v poslední minutě  řádné hrací doby  z vymyšleného trestného kopu z a jasně nastřelenou ruku…. Ale  Evropa  se důstojně  a trvale  v našich ligových podmínkách hrát prostě nedá.  A  jen Křetinský a Sparta  mají momentálně  možnost sáhnout  na  evropské ekonomické fotbalové standardy.

Viktorka

Nevěřil jsem jí. Proč? Protože odešel Vrba! Protože  v podstatě skončil Pavel Horváth! Protože  Viktorka  už nepředváděla ten úžasný fotbal co dříve! Lehkost a kvalita  hry prostě  už nebyla taková!  Protože…. Těch protože by bylo ještě docela  dost. Jenže nakonec  to dopadlo tak, že  Viktorka  vyhrála celkem jasně. A dokonce třetím nejvyšším bodovým ziskem v historii samostatné české ligy… A navíc pod trenérem, kterého  jsem nechtěl a nikdy bych mu Viktorku nesvěřil. Za  což  se  Miroslavu Koubkovi rád  omlouvám. Stejně jako  celému mužstvu, že  jsem jim nevěřil.Jistě pochopíte, že mi takováhle blamáž nijak nevadí.  A proč   podle mne vlastně vyhrála Viktorka?

Protože měla  štěstí! V mnoha  podobách.  To štěstí ovšem nebylo typu, že  někdo jde do trafiky, nechá si vygenerovat náhodný tip na  Sportku a zrovna trefí jack pot.

To štěstí mělo podobu naprosto správné volby  vedení klubu ohledně  příchodu nechtěného trenéra Koubka. Hned po 4. kole. Který dal kabině  i hře, zejména  v obraně, řád. A dovedl rozjíveným borcům přitáhnout uzdu.Jakkoli ne vždycky – viz podzimní výhra na Spartou a následný, zasloužený nářez v Jihlavě.  Ale bylo toho víc.

To štěstí mělo třeba podobu  i naprosto skvělých Koubkových střídání. Zájemci si mohou  projít  zpětně  faktografii našich zápasů a zjistit, kolik z nich bylo rozhodnuto v samém konci  a snadno najdou i to, že to rozhodnutí přišlo  s těmi, co Koubek poslal na hřiště. Oni zařizovali vítězné goly. A nikoli jednou!  Tohle  je  štěstí.

To štěstí a ta střídání měly svůj vrchol v posledním mači podzimu v Jablonci. Kde Viktorka byla celkově na minus tři body. A nakonec, doslova  v poslední vteřině,  vyhrála! Když golovou šanci Řezníkovi  připravili Rajtoral, který vybojoval u rohového praporku naprosto ztracený balon a Holenda, který to Řízkovi prodloužil hlavou. Oba sotva  přišli na plac.

To štěstí mělo například i podobu oblíbeného přísloví mého táty – že nejlepší věci jsou zadarmo! Holenda a Hubník přišli skutečně  do Plzně  úplně zadara. Jako nepotřební  volní hráči. Nestáli ani pětník. Hubnu bych byl bral. Holendovi jsem dlouho nemohl přijít na šmak. Označoval jsme ho na viktoriánských diskusích  jako díru v sestavě. Než mi došlo, co v něm je cenného. Koubek to odhadl daleko dříve.  Naštěstí!   Já zase Hubníka. Pro mně  by byl v základu už dříve. Vedení Viktorky koupilo v posledních letech dost relativně  drahých hráčů – velkých  nadějí. Ale  dva vůbec nejlepší nákupy  jsou pro mne Holenda  a Hubník! Nejlepší  věci jsou fakt zadarmo! Táta  měl, jako vždycky – pravdu!

To štěstí mělo podobu i  trenérovi důvěry   v Honzu Kovaříka. Který byl v závěru Vrbova působení a pod Uhrínem, na odpis a  bez šance. Koubek pochopil jeho levačku a udělal z ní základ  naší dnešní útočné hry. A Kovyho dostal do národního… Ačkoli to znamenalo v podstatě odstavit Pilaře na nouzi na pravém křídle a  poslat Petrželu na lávku. To štěstí ovšem mělo i podobu  Horviho v  kabině. To štěstí.. no stejně jako předchozí Protože  by  mělo ještě mnoho podob.  Ale  jsme na 3300 slovech.  Je čas skončit. Ale než tak skončím, tak ještě  jedna poznámka. Hodně  tzv. expertů říká, že Plzen vyhrála ligu, protože má  nejširší kádr…. Včera  jsem objevil tuhle souhrnnou ligovou statistiku:

fotbalZdroj: http://fotbal.idnes.cz/statistiky-fotbalove-ligy-2014-2015-dnp-/fotbal.aspx?c=A150530_235430_fotbal_ber

„Experti“  se zjevně nepohybují jen v politice a  ekonomice, ale zjevně také ve fotbalu. Viktorka prokazatelně  nasadila z celé ligy  nejméně hráčů v  tomto ročníku….

Jo a otevírám diskusi!

Takže  u fotbálku někdy zase příště. stejně  to bude zajímat tam max. 500 z návštěvníků Kosy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Za ročníkem fotbalové ligy 2014/2015

 1. okolojdoucí napsal:

  Ještě jednou gratulace, vlku! Plzni jsem patrně letos věřil více, než Vy, a to je co říci 🙂 Hradec mě mrzí, ale překvapení to bohužel není. Z Ostravy jdou zprávy, že se ani věřit nechce. Dohoda s Městem je v nedohlednu a netuším, zda jde o obvyklé šarády kolem, nebo vážný problém. Když se prodaly Bazaly, začal jsem tušit, že jestli se tam přestanou hrát mistráky, tak po tom skočí nějaký developer. Smutné, ale naděje ještě žije…

 2. Jan Čermák napsal:

  Fotbal je dobrý modelový příklad. Každý na něj má svůj názor, každý je na něj odborník a každý má své oblíbence, kterým fandí. Je těžké zůstat objektivní, a kdoví co se děje v zákulisí.
  Viděl jsem třeba Příbram naživo v Jihlavě. Strašlivý nekoukatelný výkon, nikdy jsem tu neviděl horší mančaft a ejhle, výsledek a hodnocení. Ten klub nesnáším, myslím, že bez mafiánských metod a pravidelných podvodů, koupených rozhodčích, by v lize dávno nebyl….jenže oni mají opravdu kvalitní mládež, a opravdu dobře s ní dělají. Jekyl a Hyde, a takováhle je celá naše liga, naše země, náš svět??? Taká „čermákovská“ úvaha.
  Něco bližšího k Jihlavě? Já nevím, já bych prostě řekl, že ten kádr na víc nemá. Výsledky jak na houpačce, když jsem je viděl naživo, vždy to byla tragedie. Nepřihráli si, a od velkého vápna dál vždy raději než do brány stříleli do ochozů. Pak jeden protiútok a hotovo….mladému říkám, že všechno je to v hlavě.

  • Kristýna napsal:

   Zajímavé zjištění od Luďka Mádla, který glosuje fotbalovou ligu:
   À propos, jedno ligové číslo mě šokovalo. Nejvíc standardních situací v celé lize totiž v ročníku zahrávala právě Příbram (327). Pro srovnání Sparta 231 a Plzeň 212. Všechna čest práci trenéra Pavla Tobiáše, ale vymluvte někomu, že za tak nestandardním kvantem standardek budou nejspíš i nadstandardní vztahy manažera klubu Romana Rogoze s rozhodčími a s „taťkou“ Berbrem.

 3. Vahy napsal:

  Dobrý den pane Vlk,
  srdečně zdravím a po ukončení Synot ligy Vám jako fanouškovi Viktorie Plzeň
  blahopřeji k titulu. Doufám a věřím, že se Viktorka v Evropě neztratí. Jako jeden
  z mála jsem při jarní tipovačce věřil na titul Plzni. Zejména proto, že Sparta
  dlouhodobě na mne působí pouze na mistrovaným dojmem a cítím, že v zázemí
  není něco v pořádku. Trenér Víťa Lavička je dozajista slušný člověk, ale jakoby
  mužstvo pod jeho vedením jelo stále stejným tempem. Nemělo rytmus. Pouze rutina
  a stereotyp. Když vypadl Lafata a poté Kadeřábek tak to bylo jasně vidět.
  Viktorka svým ofenzivním pojetím a schopnosti více hráčů se střelecký prosadit.
  Kvalitní obrana a spolehlivý brankář. Navíc po přestupu Mahmutoviče se ještě
  ofenziva zvýšila. Věřím, že v pohárech se to zhodnotí. Podstatné bylo, že nastoupil
  zkušený trenér Koubek. Za prvé to je srdcař a za druhé fotbalu rozumí. Pěkně
  a citlivě to poskládal. Jediné nebezpečí vidím v pokoře a morálce. V závěru ligy
  jsem koukal, že zápas venku s Jihlavou a později remíza s Brnem ukázala jisté
  mantinely v morálce hráčů jako profesionálů Trestuhodný případ. Přístup hráčů k
  těmto zápasům byl neodpovědný. Mohlo se jim to vymstít. Dostali Spartu zpět do
  hry.Tipovačka mi celkem vyšla. Tipnul jsem největší překvapení- Liberec. Kdo by
  čekal pohár. Taky Vám uklidili Spartu. Předpověděl jsem také pád Baníků. Neuhodl
  jsem pouze 5. Místo Příbrami. I když to také není překvapení. Dělají tam dobře mládež.
  Akademie a juniorka je zatím na 3. pozici. To není náhoda.
  Pokecal jsem si o fotbálku, ale vlastně jsem chtěl reagovat na Váš článek o skandálu FIFA. Chtěl bych to uvést tímto článkem.
  http://aeronet.cz/news/rusky-sankcni-seznam-je-odvetou-kremlu-za-pokus-eu-a-usa-pripravit-moskvu-o-svetovy-sampionat-ve-fotbale/

  Ve Vašem článku souhlasím se vším. Není to nic nového. O tom se píše desítky let.
  Já jsem dokonce viděl o FIFA dokumentární celovečerní film. Ukazovali činovníky FIFA ,
  jejich sídla po celém světě, poukazovali na korupci. Ukazovali, jak se korupce
  provádí v praxi. Například vymysli projekt na propagaci kopané v rozvojových zemích.
  Postaví tam pár hřišť. Zorganizuji nějaký turnaj. Uvolní miliony dolarů. Ty padnou
  do černé díry.Ví se to léta. Nikdo krom pár invegastivních novinářů tomu nevěnoval
  větší pozornost. Co se tedy změnilo, že je kolem toho takový humbuk?
  Změnila se mezinárodně politická situace ve světě. Sport se stal součásti politických
  a mocenských hrátek nejmocnějších. Olympiáda v Pekingu a později v Soči ukázaly
  celému světu jako výkladní skříň, že Čína není jen porušování lidských práv,
  že Rusko není jen země Vodky a nevzdělaných mužíků.
  Olympiády měly obrovský úspěch. Strašili terorismem, ale vše bylo jinak Byla to
  obrovská propaganda Číny a Ruska. Tyto akce daleko převyšuji svým dopadem
  cokoliv jiného. Obrazně řečeno v době konání MS v kopané jakoby se zastavil
  život na planetě. Obrovská sledovanost. Vše se podřizuje kopané. Fotbal je skutečně
  fenomén. Teď si představme, že v současné rozjitřené mezinárodně politické situaci
  by to „ zlé, agresivní a rozpínavé“. Rusko celému světu ukázalo, že takovou akci
  dokáže úspěšně nejen zorganizovat, ale představit se jako pohostinná země.
  V období současné hysterie nového kola studené války to přece nelze připustit.
  Můžeme tedy očekávat, že MS v Rusku nebude. Stejně jako kdysi v období studené
  války došlo k bojkotu LOH v Moskvě v r. 1982 a recipročně LOH v LA v r. 1986.
  Při tom jaký je fotbal fenomén a kšeft, si dovedu představit, že dojde k organizování truc šampionátu. Počkejme na další kroky naplňování plánu. Na termín finále ligy mistru v
  Berlíně je svoláno vedení zástupců UEFA. Peníze je to oč tu běží. FIFA ročně otočí
  asi 150 miliard dolarů. Na druhé straně průvan v orgánech FIFA může být ku prospěchu
  fotbalu. Možná dojde ke změně pravidel ve prospěch fair play. Na myslí mám video.
  Když to jde v hokeji proč ne fotbal. Zase peníze. Když Francie postoupila na MS
  v JAR rukou Henryho. Viděl to celý svět. FIFA nepovolila Irům ani opakovat zápas.
  Je to jednoduché. Francouzských fanoušku přijede mnohem více.Bude větší kšeft.
  Vem čert celé FIFA a UEFA. Fotbal nás baví a proto se podívejme, jak to funguje
  v české kotlině. Na causu Košťal již napadal prach. Korupčník za bílého dne “ ukradl “
  fotbalové hnutí před očima celé veřejnosti. Nemá cenu vzpomínat, jak řádně zvolený
  člen nesměl 2 roky na zasedání předsednictva. Byl to nějaký Kubíček, který žádal
  o transparentní vyúčtování ME v Portugalsku. Nedal pokoj a tvrdil, že chybí sta miliony.
  Tak mu disciplinárka dala dvou lety trest, aby byl klid a čas“ dělat fotbal.“
  Kde se nám ztratil majitel Sparty a rezident FA ČR p. Košťal?
  Tady je odpověď:
  http://www.ahaonline.cz/clanek/zhave-drby/61204/vlastimil-kostal-bohac-z-alp.html
  Na konci článků se konstatuje:
  „Mocný muž v pozadí českého fotbalu Roman Berbr (pozn. red. Šéf západočeského
  fotbalu) už pomohl svým vlivem k vládě nad svazem Košťálovi i Haškovi. Teď se má
  za to, že na valné hromadě ukáže na dnešního místopředsedu Rajchla. Berbr se chlubí
  tím, že to v září zase zařídí…“
  A jak to dopadlo, víme. Pomohl Peltovi a taky sobě. Je místopředsedou.
  Kdo neví o koho jde tak tady jsou podrobnosti :
  http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal/174404/pracoval-jsem-pro-stb-to-me-utuzilo-
  rika-kandidat-do-facr-berbr.html

  Jak své praktické zkušenosti uplatňuje v praxi při „dělání“fotbalu najdete zde:
  http://fotbal.idnes.cz/podnet-disciplinarni-komisi-na-milana-barose-podal-
  mistopredseda-fotbalove-asociace-roman-berbr-iep-/fotbal.aspx?c=A150414_
  114123_fotbal_pes
  nebo taky zde:
  http://fotbal.idnes.cz/podnet-na-romana-berbra-disciplinarni-komisi-f3x-/fotbal.aspx?c=A150423_163016_fotbal_min

  Jak to vidí občanská fotbalová veřejnost:
  http://fotbal.idnes.cz/fanousci-v-jihlave-zadali-odchod-damkove-a-berbra-f60-/fotbal.aspx?c=A150411_201920_fotbal_vl
  Takto to vidí Berbr

  „Pan Hrubčík své snažení může dotáhnout leda k sebevraždě,“ prohlásil Berbr na
  adresu Hrubčíka, jenž loni kritizoval práci předsedkyně komise rozhodčích Dagmar
  Damkové a chtěl vyvolat hlasování o jejím odvolání.

  Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/podnet-na-romana-berbra-disciplinarni-komisi-f3x-/fotbal.aspx?c=A150423_163016_fotbal_min
  Kdo je to Dagmar Damková najdete zde:
  http://www.rozhlas.cz/zpravy/fotbal/_zprava/kritizovana-funkcionarka-uznavana-
  rozhodci-dagmar-damkova-slavi-40-narozeniny–1437561
  Seriózně napsaný článek. Vlk tam jistě mezi řádky najde vztah dvojice-
  Berbr- Dámková k Plzni. Protože má rád Statistiky tak ho jistě nepřekvapí největší počet pokutových kopu, který kopala Plzeň. Příběh této dvojice by mohl Inspirovat k
  napsaní scénáře mnohadílného seriálu z Fotbalového prostředí. Bylo by tam vše
  co takový seriál požaduje. Od lásky,nevěry,intrik, úspěchu, korupce, vítězství,
  porážek,taky trochu mafie. Dnes se ve společnosti skloňuje ve všech
  pádech tzv. „střed zájmu“. Fotbalová veřejnost protestuje, stávkuje, organizuje
  petice. To je tak všechno co může.
  Fotbal nás baví,protože to je nádherna hra.
  Pro bafuňáře to je živnost jejímž předmětem podnikání je umění „dělat fotbal“.
  Rozuměj dělat PENÍZE . To je oč tu běží.Hrál jsem ho více než 20 let.
  Proto vím, že Milan Baroš má pravdu, když říká, že to je více než
  korupce a přirovnal to k žumpě. Překvapuje někoho, že byl potrestán
  za to, že řekl nahlas co všichni víme.
  Fotbal nás baví. Proto se těším na ME do 21. let. Budu fandit našim
  klukům. Doba, kdy mi to trhalo žily je dávno pryč. Na rozdíl od Vlka, který
  slaví vítězství klubu svého srdce já smutně koukám jak klub na který mne
  vodil táta od dětství bojuje o přežití. Nechodím na fotbal již řadu let právě
  proto, že jsem pochopil o co jde. Úmyslně jsem čerpal pouze z veřených
  zdrojů, přestože bych mohl být konkretní. Platí, však jako u Kalouska
  11. příkazani. Neprokážeš ! Pokud situace v kopané někomu něco
  připomíná tak to není náhoda. Nejen fotbal je odrazem stavu společnosti.

  • zemedelec napsal:

   Opravdu zasvěceně,pochválím.
   Tohle tvrdím také,ani sport a sázení kolem toho,se nevyhnulo podvodům,korupci.

  • Martin V. napsal:

   Jen drobná korekce: Bojkoty olympiád byly v letech 1980 a 1984. V roce 1986 v Moskvě proběhly Gorbačovem a Reaganem dohodnuté Hry dobré vůle jako taková drobná náplast. MOV od toho dal myslím ruce pryč – když jste si holenkové nechali dvakrát diktovat zelenými bezmozky, tak si to teď vyžerte – ani se jim nedivím. Další byly naplánovány do roku 1990 recipročně někam za Atlantik, ale už nevím, jestli se uskutečnily vzhledem k proběhlým změnám (a nechce se mi to teď dohledávat na Wikipedii 🙂 )

   • Vahy napsal:

    Díky za opravu. V roce 1982 bylo MS ve Španělsku. Trochu jsem to
    poplet . Na obsahu článku to nic nemění.

 4. Dedek napsal:

  Velmi dobré hodnocení mužstev. K prvenství Plzni gratuluji. Bohužel musím konstatovat , že letos jsem byl na ligovém fotbale pouze dvakrát. Pravidelně jej sleduji v televizi , i když zde je dojem takový plochý. Ale má jednu výhodu , že kritické momenty ukazují několikrát. Důvodem proč jsem omezil návštěvy jsou rozhodčí. Doufám Vlku , že se k tomu někdy vrátíš. Při mojí první návštěvě jsem byl svědkem toho , jak po 20 min měli 3 obránci ze 4 jednoho mužstva žlutou kartu. Z toho 2 za vcelku běžné fauly. Tehdy mě bylo jasné kdo dnes vyhraje. Potvrzení mojí doměnky nastalo ve 2. poločase , kdy hráč 2. mužstva udělal faul na červenou kartu a rozhodčí ho ani neodpískal. Tak jsem se svobodně rozhodl , že tohle finančně podporovat nebudu , dokud fotbal nezavede videorozhodčího.

 5. kopřík napsal:

  No vida, jednooký mezi slepými 🙂 A to jsem chtěl tipovat i Plzeň na první místo, ale nechal jsem se zaslepit fanouškovstvím.
  Jinak jen krátce – nemyslím, že „moji“ sparťané se považují za vyvolené, respektive formuloval bych to trochu jinak : chtějí být za vyvolené, ale tuší, že to neodpovídá realitě. Za posledních x let zvládla Sparta jediný klíčový zápas – loni na jaře doma s Plzní, pak z toho byl titul. Jinak doma i v Evropě jedno selhání za druhým. Takže za silnými prohlášeními je spíše snaha trošku silou si vrátit pošramocenou sebedůvěru.

 6. Kutil napsal:

  Problém Sparty nejsou „namistrovaní“ hráči, ale špatná práce zázemí. Naivní král, vychytralí rádcové, v království bída. A výměny hráčů nebo trenéra? To jsou jen kejklířské hrátky pro lid v podhradí. Tak to je, bohužel, a je mi z toho smutno. Vycházím z informací zevnitř, které se nepublikují, a z toho, že jsem v této sezoně viděl dvaadvacet ligových (a více než deset jiných) zápasů Sparty naživo.
  Mimochodem – byl jsem nedávno na benefičním zápase Německo-Česko (hráli finalisté anglického ME), v Praze na Slavii, asi 14 tisíc diváků, celý zápas se kladně skandovalo a tleskalo hráčům bez rozdílu původní klubové příslušnosti, a tleskalo se i pěkným akcím nebo gólům, které dali Němci. Když na konci vylezl z tunelu Miroslav Pelta, aby předal pohár vítězi, celý stadion začal pískat. Poprvé za devadesát minut. I to něco o našem fotbalu vypovídá.

  • Vahy napsal:

   Já jsem napsal “ Sparta
   dlouhodobě na mne působí pouze na mistrovaným dojmem a cítím, že v zázemí
   není něco v pořádku. Trenér Víťa Lavička je dozajista slušný člověk, ale jakoby
   mužstvo pod jeho vedením jelo stále stejným tempem. Nemělo rytmus. Pouze rutina
   a stereotyp .“ Vyjádřil jsem celkový dojem ze Sparty . Tento můj dojem jen
   potvrzujete. Já koukám na Spartu jen v TV a informace mám pouze z tisku.
   Protože jsem přestal číst noviny vůbec tak i tento zdroj je povrchní. Vítám proto
   informaci od fanouška, který má informace zevnitř. Jako fanoušek Sparty bych
   si připadal jako, že lížu nanuk přes sklo. Nemyslel jsem jen hráče nebo trenéra.
   Citím, že tam něco není v pořádku. Možná je to v kabině. Sparta má kvalitní
   kádr, nejlepší finanční možnosti, zázemi a přesto nesplnila ani jeden cíl. Titul
   není, pohár není, evropské poháry – krach. Náplast je jen možnost kvalifikace
   do LM. Je třba udělat pořádek. Dávno neplatí, že v Průhonicích je to 2:0 pro
   Spartu. Ať se daří a příští sezona vyjde lépe.
   P.S. V repre zahrali sparťané skvělé.

 7. Martin V. napsal:

  Vlku, gratulace Plzni k titulu a omluvu beru 🙂 Se Škoďákem a druhou ligou je to nejspíš pravda (doufám, že ho Velkej cinkal nepřetáhne), ovšem stejně tak je pravda to, že jak měla Plzeň celkem kliku, držela se Slavie na jaře neuvěřitelná smůla. Začalo to zářezem od rozhodčích proti Teplicím (uznaný gól z autu + neodpískaná penalta) a pokračovalo obdrženými góly v posledních desítkách vteřin od Bolky, Bohemky, sparty, Příbrami – jen co jsem si rychle vzpomněl a zpravidla krátce po tom, co Slávka promarnila šanci soupeře definitivně dorazit. Takhle Slavia poztrácela +- 10 bodů a při letošní ukrutné vyrovnanosti pole za vedoucí trojkou by boj o Evropu (což jsem tipoval v euforii po první jarní výhře) nemusel být až takovou utopií. Samozřejmě přišly i vysloveně trapné výkony jako proti Plzni, Brnu nebo Slovácku, tam to bylo bez nároku.
  A ještě slávistův tajný sen: V příští sezóně vykope v Evropě Plzeň, Sparta a Jablonec (Liberci a MB nevěřím, sorry) takové zlepšení koeficientu, že Slavia po titulu v sezóně 16-17 postoupí přímo do LM 🙂 🙂 🙂 (snad vám u oběda nezaskočilo).

 8. Gerd napsal:

  Fotbal je přeci sport, kde i člověk vydělávající průměrný nebo podprůměrný plat může zařvat na 22 milionářů: „Makej, hajzle!“
  Jinak platí, všechna sláva polní tráva. Kdo bude za pár let vědět, že Viktorka vyhrála ligu? Kromě pár nadšenců a historiků.
  Ale je tu jedna sympatická vlastnost u takto vyhravších klubů. Nestačilo se jim utvořit tvrdé jádro fanoušků, kteýrm nejde o fotbal, ale o vybití emocí. Jako má Sparta a Baník. Nebo možná vytvořilo, ale je jich málo oproti fandům jiných klubů. A tak je výkon klubů jako Viktorka především o fotbale a pohár zaslouženým titulem úsilí hráčů, trenérů, masérů, … všech lidí, co se na výsledku svým dílem podílejí. A je to jejich úspěch a gratulace patří jim všem.

 9. Vaclavp napsal:

  Vlku a nehrálo se 31.kolo ligy v Dejvicích mezi Veolií a J&T ? Nebo hrajou spolu ?

 10. Tacit napsal:

  Sepp Blatter to zabalil …

 11. standa.e napsal:

  Podle mě Dukla hraje pravidelně tak, aby se do pohárů nedostala a nemusela je vůbec řešit. Na důstojnou roli v nich nemá a ta nedůstojná znamená spíše komplikace a ztrátu. Prostě takový kalkul. Diváci je neženou, tak co jiného?

Komentáře nejsou povoleny.