Premeny slobody slova (a médií ) v čase -II.


napsala paní Cagan – pokračování ze včerejška

Zmena v myslení …. Prichádza nálepkovanie

Internetový ľud si všimol rozpory v oficiálnych tvrdeniach. Medzery. Ak nechcem povedať polopravdy, alebo ešte niečo horšie. A začali s k tomu vyjadrovať, pýtať sa, polemizovať,zdieľať.

Všimli si, že sa čoraz častejšie stáva, že ak sa kriticky k niečomu vyjadria, majú síce možnosť, len sa nesmú dotýkať citlivých tém, lebo náplekovanie prišlo obratom. V diskusiách a v médiách sa čoraz viac začali množiť slová ako : xenofób, rasista, antisemita, nacionalista…

Slová devalvovali a mňa dodnes zaujíma, prečo je napr. z človeka, ktorý sa hrdo hlási k svojej vlasti a jej kultúre zrazu „nacionalista“ , pokiaľ nikoho neobmedzuje a nenapáda za jeho národnosť. Z tohoto pohľadu bol teda nacionalista aj Štúr, bez ktorého pričinenia by sme možno dodnes nemali štátny kodifikovaný jazyk…. Aj Hodža, Kollár, Bernolák… A ako by asi dopadol Samo Chalupka, keby napísal v dnešných demokratických časoch báseň Mor ho! Radšej ani pomyslieť, že? Dovoli by si napísať tieto verše?

A ty mor ho! — hoj mor ho! detvo môjho rodu,

kto kradmou rukou siahne na tvoju slobodu;

a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom:

Mor ty len, a voľ nebyť, ako byť otrokom.

To by bolo kriku!!! Chalupka v básni ospevuje našu vlasť, ale aj „Slavjanstvo“ ako také a vôbec sa nerozpakuje nad tým, čo máme ako Slováci urobiť proti tomu, kto sa nás snaží zotročiť! Najnovšie hádam môžeme čakať, že aj naši klasici budú „prehodnotení“. Druhú svetovú vojnu sme už revidovať začali….

Na Slovensku máme ešte v živej pamäti Referendum za rodinu. Médiá boli absolútne jednostranné a dovolím si tvrdiť, že mali veľký podiel na nízkej účasti,lebo vždy a za každých okolností nezabudli pripomenúť dve veci: koľko „nás “ stojí – na čo sú ľudia mimoriadne citliví – a že je zbytočné a peniaze na to „sú vyhodené“, lebo na Slovensku nie je referendum zaužívaný inštitút a kvórum (neskutočne vysoké) aj tak nebude naplnené. Na Slovensku prešlo len jediné referedum- to o vstupe do EÚ. Samozrejme, masívne podporované všetkými možnými médiami, politikmi, analytikmi atď. Reklama nesmierna. Tu to bolo opačne- médiá nízku účasť všemožne podporili, priam vyzývali na neúčasť, politici, analytici, tzv. neziskovky, ľudskoprávne organizácie všetkého druhu tiež zapracovali …. Politici a rôzne „osobnosti“ začali propagovať a nosiť tričko JBM NA TO. (V prvom slove si treba doplniť hlásku „E“. Ľudia boli takí dezorientovaní, že aj mnohí pravoverní katolíci nešli na referendum, lebo opakovali mediálnu mantru o tom , že „je zbytočné“ a „štát stojí veľa peňazí“. Zabudli, že štát sú ONI a tento ŠTÁT prešustroval oveľa väčšie sumy na nezmysly z ICH peňazí…. ale to im v médiách akosi nezdôraznili. Toto všetko píšem, ako človek, ktorý kostol nenavštevuje….. Pritom prieskumy hovorili jasnými číslami- drvivá väčšian Slovákov bola proti homosexuálnym manželstvám…. to bola jedna z otázok. Tí, čo obhajovali referendum dostávali nálepky: v prvom rade boli bigotní katolíci, boli netolerantní, spiatočnícki tmári zo stredoveku, homofóbni … skrátka odpad spoločnosti 21. storočia, ktorá predsa chce dať rovnakú príležitosť každému…. (Naozaj? ) Výsledok tejto skúsenosti je ten, že ľudia trestuhodne premárnili možnosť sa slobodne vyjadriť. Podľahli propagande a možno aj vlastnej pohodlnosti . Ani len neprišli hlasovať…. a slobodu slova proste nevyužili.

Odoprúčam si prečítať vynikajúcu analýzu o silnej antitikampani proti referendu: https://diskuter.wordpress.com/2015/03/07/slovenske-referendum-za-rodinu-ohliadnutie-za-referendovou-kampanou/

Zlom pri Ukrajine

Mimoprúdové médiá v Zoznamoch

Čitateľom Kosy to snáď ani nemusím veľmi zdôvodňovať a opisovať… Nepokoje na Ukrajine a Majdan sa odohrali v čase, keď už príliš veľa ľudí vedelo,ako to bolo s chemickými zbraňami v Iraku, ako sa odohrávala vojna v bývalej Juhoslávii, čo sa stalo v Libyi atď. Ukrajina bola zlomom. Akási ruská propaganda s tým nemá nič spoločné. Veľa ľudí skrátka zbystrilo pozornosť a začalo obratom porovnávať oficiálne verzie s internetovými správami, videami z you tube…. (Bolo by zaujímavé sa zamyslieť nad tým, ako by ľudia reagovali na konflit v bývalej Juhoslávii, keby sme mali vtedy toľkí prístup k informáciám prostredníctvom internetu, čo máme dnes…. Lebo ako sme už zistili, mainstream nám bohužiaľ tento zdroj ťažko nahradí….)

Alternatíva zareagovala tiež a tak sa obsah jej článkov čoraz viac zhusťoval správami „z druhej strany.“ Vznikali nové. To neuniklo pozornosti istých iniciatívnych ľudí a tzv. aktivistov a vznikli „Zoznamy“. Rovno na oboch stranách rieky Moravy…. Títo tvorcovia zosumarizovali nepohodlné médiá na „Zoznamoch“ a títo istí angažovaní obrancovia demokracie a správnej línie zrazu a zčista jasna dostali nebývalý mediálny priestor….kde národu vykladali, že tí, čo čítajú alternatívu sú „konšpirátori“ a to sú ľudia pomýlení, priam nebezpeční pre našu štátnosť , naše hodnoty a prozápadnú orientáciu. Čiže demokraciu.

V boji proti pohľadu z druhej strany sa vyvinula ofenzíva, ktorá mi pripomína taktiku „topiaci sa aj slamky chytá“ a tak vraj najnovšie ideme podchytiť už deti na školách, aby na „bludy“ neskočili. Dodáme učebnicu! V čase „bezplatného školstva“, kedy v skutočnosti rodičia niektoré učebnice deťom platia a mnohé nie sú dodané so začiatkom školského roka, tvorba nových je problematická a viazne aj celé roky, nemáme problém promptne reagovať na „konšpirácie“ a vygenerovať učebnicu s touto tematikou. Toť- to sú podľa niektorých nezbytne dôležité poznatky našej budúcej generácie do života ! (2)

Mnohé alternatívne stránky označili za konšpiračné . „Zoznamy „pomohli… Z prieskumu Slovenskej akedémie vied (SAV) vyšlo vraj hrozivé číslo, že „konšpiráciám“ verí príliš veľké množstvo ľudí: až 45,4 % Slovákov sa prikláňa k názoru , že skutočnosť, ktorá sa nám podsúva je iná a svetom hýbu mocné tajné skupiny. (3)

„Mocné tajné skupiny“ – nuž to je také…naozaj konšipračné….:) Ja by som ani netvrdila, že tie skupiny sú tajné, skôr sa ťažko dopátrate, kto a ako ovplyvňuje politické dianie v štátoch( kým sa niečo neprevalí), aké je pozadie a prepojenia, ako sa dopredu plánujú a následne realizujú domáce techtle- mechtle, tunely a podvody, ale hlavne korporatokratické a geopoltické stratégie…. ale kto chce, niečo sa predsa len dozvie. Čitatelia Kosy iste poznajú pána Friedmana zo Stratforu, Wolfowitzovu doktrínu a pod. Ale akéže sú to konšpirácie?! Že sú tieto „skupiny“ mocné asi nepochybujeme, už aj mainstream nám hovorí o tom, ako je prerozdelený majetok na svete…. A že si títo mocní prostriedky nevyberajú? Je jedno, či to otočíte na krajinu, kde žijete, alebo na svetové dianie, zisťujete, že ste takmer bezmocná figúrka. Medzi miliardami bezmocných figúrok. Občan v svojej domovine je svojou vládou využívaný a slúži akurát na platenie daní a zíde sa raz za štyri roky…. potom nech radšej mlčí. A vo svete? Veď už aj bombardovanie máme „humanitárne“. Cieľom mocných vy nemôžete predsa rozumieť. Nuž…hlavne nad tým veľmi nerozmýšľajte, zapnite si radšej seriál. Alebo choďte na nákupy. Prečítajte si bulvár, alebo zbehnite na facebook. Len preboha nemyslite a buďte ticho. Teda, ak nechcete dostať nejakú nálepku. Čo vám v (liberálnom) kapitalizme nie je dobre? Chcete sa vrátiť do socíku?

Že niekto nechápe, že po 25 rokoch máme problém veriť na dobré úmysly a sľuby? Po tom, ako neustále denne sledujeme, ako sú tvrdenia v rozpore so skutočnosťou? A že sa môžeme ozývať koľko chceme ( a nie sú to veľmi silné hlasy, ale je ich čoraz viac, hoci skôr viditeľné na internete, ale vyskytli sa už aj menšie demonštrácie) , nič to zatiaľ samozrejme nepomáha, ako sa hovorí, môžeme sa sťažovať akurát tak Na lampárni. Toto denne žijeme ! Ja vôbec neviem, čo sa v tom SAV čudujú….

Na mediálnej scéne televíznej, ale nielen tam , sa začalo vo veľkom polemizovať, ako je to možné. Toľko nedôvery v médiá! V našom euroatlantickom zoskupení. Čo sa to deje! To bude ruskou propagandou! Spoločnosť sa začala deliť v názoroch. Tvoria sa tábory. Sociálne siete a diskusie (ak už neboli medzičasom zakázané) sú pod článkami plné atakov. Tí, čo čítajú a sledujú alternatívu boli hodení do jedného vreca s tými, čo veria na Mayské kalendáre, ufonov, kruhy v obilí, chemtrails… no alebo ich rovno posieľajú do Ruska za Putinom. Bez nálepiek a posmeškov to už ani nejde… Čoraz častejšie sa omieľa výraz Informačná vojna. .. Aj slovo „nepriateľ“ nadobúda nový , ďalší rozmer… neviem, prečo sa nemôžem zbaviť pocitu, že mojim- vašim, našim… nepriateľom má byť ten, s ktorým názorom nesúhlasíte, alebo naopak. To až sem sme dopracovali? Už názory druhého rešpektovať nebudeme- ale pritom sa budeme stále vyhlasovať za demokratov? Neodporuje si to?

Aby sme uhájili zástavy (zdanie) demokracie, robí sa to spôsobom- kľudne si povedzte, čo si myslíte, ONi aj tak vedia, že ste konšpirátor a blázon. .. alebo nejaký iný rušivý element našej demokracie . A všimnú si vás, len čo trochu vytrčíte rožky z demokratického zástupu. Ale ide to ďalej- pretože vojna v Ukrajine celú situáciu enormne vyhrotila (ja som názoru, že viac- menej) bola špúšťačom… vyostrujúceho sa súboja o “ správny“ názor . Každý, kto spochybňuje kyjevskú vládu, rozhodnutia EÚ, každý kto si dovoľuje spochybňovať politiku USA a NATO a akékoľvek jeho kroky za posledných 25 rokov je „putinovec“, „rusofil“, „kremeľský agent a troll“, „komunista“. Tak si to predstavte! No risknete to? Môžete, lebo veď máme slobodu slova. Ale prijmite láskavo názor oponentov. A nehrajte sa na martýra. (4)

Nemôžeme si teda povedať svoj názor, bez toho, aby sme nedostali nálepku? Takto dopadla napríklad nerozvážna učiteľka, ktorá si dovolila ukázať žiakom tzv. „konšpirčný časopis“ na vyučovaní.(5). Časopis, ktorý podľa mňa málokto z tých, čo ho okiadza, vôbec kedy otvoril. To by chýbalo, také strašné veci podporovať! Fuj! Toľké tmárstvo. To intelektuál predsa ani do ručičky nevezme!

Adela Banášová, mimoriadne populárna osobnosť našich obrazoviek už tiež môže rozprávať o slobode slova a o tom, a ako v praxi vyzerá „len kritické oponovanie“ všeobecného postoja, ktorý si dovolila zaujať …. pritom možno len verila, že si môže v demokracii povedať čo chce- a kde chce. Po útokoch na jej osobu neviem, či jej táto viera zostala. ….Adela totiž tvrdila, že slobodu slova nemáme a pridupľovala to fotkou tzv. konšpiračnom časopise“ zo Zoznamu, aby sme boli presní. (6). Úplne nemiestne sa do nej obul spisovateľ Michal Hvorecký (7), nechcem povedať, že predstaviteľ bratislavskej kaviarne, lebo aby ste vedeli, už aj toto označnie je vraj nepatričné a kto ho používa, tak je úplne mimo obraz…(vraj taký mýtus!) nuž, niektorí tie nálepky na sebe neradi vidia, hoci ich tak radi rozdávajú… (8) Asi by to narušilo dojem toho, čoho majú stále plné ústa- totiž demokracie a slobody. Tá sa nálepkovať predsa nesmie. Ale napodiv, v ankete na otázku, či ľudia súhlasia s Adelou, až 91% čitateľov odpovedalo „áno“ a to si túto anketu nakliklo 27 010 čitateľov! Tomu ja hovorím reprezenatítvna vzorka, akú ešte Slovensko v prieskumoch nemalo. (9) SAV je asi v pohotovosti.

Adelin otec, Jozef Banáš , bývalý diplomat, politik a jediný Slovák, ktorý bol členom Parlamentného zhromaždenia NATO dal rozhovor predmetnému „konšpiračnému “ časopisu. (10) Neskôr sa vyjadril, že by ho dal aj trebárs novinám SME, ale nikto akosi o túto tému nejavil záujem . NATO v ňom totiž pekne nevyznelo…. Iste- tieto názory sú dnes politicky nekorektné a tak sa s nimi ťažko dostanete na verejnosť do médií, ktoré sleduje väčšina ľudí. Čo vám teda zostáva? Kde máte potom ale povedať, čo viete a čo si myslíte?

Zástancovia korektného prístupu k informáciám, tí, čo chcú byť informovaní objektívne, sa viac menej musia utiekať k „alternatíve“. Vojna na Ukrajine vyhrotila situáciu nielen na politickej scéne, ale aj medzi nami. Napätie je veľké. Žiaľ.

Môžem napísať, to čo teraz čítate. Teda vlastne slobodu slova mám. Napríklad tu, na Kose. Otázne je, čo by sa stalo, keby som to chcela napísať a povedať inde. Či by som dostala priestor. A ak áno, akú nálepku by som si vyslúžila. A tu sa vynára problém, ktorý by v demokracii so slobodou prejavu nemal vyskytovať.

Dokončení zítra!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.