Pokrok je jak stádo prasat


napsal Vidlák

 

Moji kamarádi, tu a tam přijedou do Vidlákova vyzkoušet na vlastní kůži romantiku malozemědělství. Vyfasují pracovní hadry, dostanou vidle a přijdou do chlíva, kde voní sláma, je tam takové to živočišné nasládlé teplo a oni s ulehčením zjistí, že to vůbec nesmrdí jako moderní prasečák u dálnice. Je to vlastně docela příjemné aroma, takové venkovské, že by člověk skoro přilehl k vepříkovi a zapomněl na chvíli, že je člověkem. Pěkné růžové prasátko vesele chrochtá a kvičí, prostě romantika.

Pak naberou vidlemi první dávku podestýlky, nadzvednou ji a vyvalí se ten správný prasečí puch. Slabším povahám zaslzí oči od metanu, ta sláma zespodu není tak pěkná a čistá, lepí to, páchne to, blbě se s tím pracuje, trvá to tak deset minut, než je z chlíva všechno venku a nastele se nová sláma. Pak už je to zase ta romantika. Čistý chlívek, spokojená zvířata.

Druhý den je tam pošlu znova, aby buď zase vykydali, nebo přihodili slámu. Většinou přihodí slámu, je to méně pracné, ale za pár dní je stejně čeká obdobný již popsaný zážitek. Kdyby kydali každý den, nebylo by to tak nepříjemné.

Stejně to máme i v našem západním světě. Chlív je krásný vystlaný bohatou slámou všech možných demokratických vymožeností, prasátka si chrochtají, korýtka jsou plná. Jen tu a tam pronikne zpod slámy nějaký závan a když do toho někdo šťouchne, s úděsem zjistí, že tam dole se už dvacet let hromadí „velká hromada hoven“ kterou nikdo nevyváží, jen ji přikrývá. Je to tak děsné zjištění, že to i mnohé poctivé chovatele odrazuje od vykydání. Najednou by se totiž vidělo, že ten náš krásný velký vzdušný demokratický chlív je stejně zasraný jako ten ruský nebo jihoamerický. Že se od těch cizích chlívů lišíme vlastně jen tím, že ještě máme v zásobě trochu slámy, kterou můžeme přikrývat to, v čem musí běžný Rus nebo Brazilec denně šlapat. A tak se nekydá a občasné námitky různých vesnických troubů, jsou odmítány, že se přece nemůže kálet do vlastního hnízda a kritizovat vlastní špínu není na místě, protože (díky té slámě na povrchu) není tak hrozná. Strop chlíva je ještě daleko, to Rus nebo Brazilec nemá tolik místa, vždyť ještě dlouho můžeme vrstvit slámu.

A tak se stalo, že jsme se to odnaučili. Stačí odkrýt slámu a už nám slzí oči. Ten smrad se nedá vydržet, ohánět se vidlemi je jen hromada práce a na konci té roboty nebude svět bez hoven, jen se zmenší ta hromada, kam každý den přibývají nová. Mezitím má Rus i Číňan plno, čuníci mají hlavy u stropu a tak s tím kydáním začali. Je to fakt hnus, když se na to člověk kouká přes plot. Tolik špíny, zkvašené minulosti, tolik oligarchů, korupce, tolik hnusu. Jak krásné to ve srovnání s nimi máme. Ty krásné bezpečné ulice, ta koryta narvaná k prasknutí, jen do koutů už není dost slámy, ale zatím se tam nemusíme dívat.

Pro jistotu ale trestáme vepříky za to, že když žerou, tak musejí i to druhé. Hnoje přibývá, ale běda, když někoho načapáme, jak dělá do kouta. Přitom je každému jasné, že není možné tloustnout bez vyměšování. Prostě to nejde bez různých vedlejších škod. Ale tyto škody se musejí vynášet a řešit, nejen zakrývat.

Prostě pokrok je jako stádo prasat  – je z toho ovárek, jelítka, jitrnice, masíčko, ale člověk se nesmí eklovat, že je všechno posrané. Proto bude Vidlák vždycky kydat především vlastní chlív. Ať si jinde vyřeší ten svůj. Ale když už jsme si udělali spojený vepřín made in EU, tak bude Vidlák píchat vidle do eurohnoje. Ruské a čínské hnoje mě nechávají celkem chladným. U nás musí být čisto. A až najdeme podlahu, tak pak už to bude jednoduché. Do té doby se nemíním srovnávat s bordelem někde v Jižní Americe. Až budu mít čisto, pak teprve začnu kritizovat souseda.

Vlkův dodatek:

skvělá alegorie, hluboká pravda. Takže otevírám diskusi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

72 reakcí na Pokrok je jak stádo prasat

 1. jezevec napsal:

  + 1

 2. kočka šklíba napsal:

  Skvělé, nejdřív jsem se smála prvním třem odstavcům a chtěla něco podotknout čistě z oboru, pak jsem se sice tak nesmála, ale klobouk dolů. Opravdu docela trefné :). Jen jste zapomněl na ten nejvíc zahnojený chlív, USA, ale je pravda, že ti to nejspíše ještě mají kam dávat, asi sem do Evropy také :).

 3. anita napsal:

  Pane Vidlák a ty prasátka se v tom rádi rochtají, nebolí je kopýtka ? 🙂 Možná nám chybí do stropu ještě dost, ale aby jsme jednoho dne nezjistili, že jim už není čím podestýlat, protože nebudeme mít dostatečně vysoké kvóty určené z EU.
  Předpis EU stanoví, že prasata „musí mít trvalý přístup k dostatečnému množství
  materiálu, který jim umožňuje etologické aktivity, jako je sláma, seno, dřevo, piliny houbový kompost, rašelina nebo směsi takových materiálů… “
  Jinde jsem se dočetla, že velmi hluboká podestýlka je luxus pro prasata a že se nemají stresovat každodenním kydáním.

  Na polích samá řepka olejka a FVE, tak možná bude brzo smrad, tím nepodesteleme 😮

 4. Hudec napsal:

  Klobouk dolů, Vidláku. Drobné, ale hezké a trefné literární dílko.

 5. Bob napsal:

  Skvělý článek!!!!!
  „Alegoricky“ podotknu obavu z toho, aby někdo, kdo bude vykydávat to nenavezl do mého chlívku.
  (obdobně jako k nám dováží(dováželi) odpad z Německa).
  Dále mám docela strach i o prasata v chlívku.

 6. Admiral napsal:

  Vidláku, gratuluji k schopnosti tak pěkně vyjádřit písmem myšlenku.

  Je podotknu, kdo dnes poukáže na to, že ta hovna pod slámou smrdí, je ruský agent a nehájí západní hodnoty.

 7. zemedelec napsal:

  Pane Vidlák.
  Také pochválím.
  Dobrý hospodář,nenechá zaneřádit stáj hnojem.Tak by to mělo být,pokaždé ten svinčík uklidit a to se neděje.Takže špatné hospodáře vyhodit a mělo by to být vždy včas.Když se to zanedbá,musí přijít posila více lidí,vypudí hospodáře,vyveze hnůj na patřičné místo, vydezinfikuje,vymaluje chlív a jde se dále.

 8. Laco G. mlynář napsal:

  No prý se máme Vidláku nejlépe jak jsme se kdy měli. Tvrdí to jeden z nejlepších financministrů vesmíru a zde na Kose kolem dokola také jeden stálý návštěvník. Můj tchán tomu říkal navoněná bída. Včera a dnes se schází nikým nevolený spolek G7 v Bavorsku a zase bude kázat zbytku světa jak se má chovat, aby se měl tak dobře jako ten Západ. Vždyť prý země G7 představují 60% světového HDP! Jenže jestli tyto země něčím vynikají, potom je to největší zadlužení právě k tomu HDP. Neboli celá ta sláva a navoněná bída byla koupena NA DLUH! Jen zkuste ty dluhy, nikdy nezaplatitelné dluhy, rychle zaplatit, výtečníci. A ze 60% světového HDP bude rázem Vidlákův chlívek, kde právě překvapení lufťáci odkryli vysokou vrstvu podestýlky.
  V malém se ta navoněná bída týká i nás. Jak je možné, že za minulého režimu tvrdě pohlaváři KSČ zastávali tvrdé kapitalistické stanovisko, kterého se nedrží ti kapitalisté dnešní, že spotřebovat se může jenom to, co se vytvoří a žádné zadlužování? Ti troubové. Měli Navozit do ČSSR ty haldy nepotřebných cetek a oblbovat s nimi davy.

  Jó a Vidláku, vždy mne napadne, když vidím Váš příspěvek, zeptat se, zda Vaší známí na Ukrajině ještě pořád podporují Porošenka s Jaceňukem?

  • Vidlák napsal:

   Zatím ještě jo… ale to mě nějak nepřekvapuje… ještě v ulicích Berlína v roce 45 se našlo až nechutně velké množství Němců, kteří podporovali Hitlera a věřili v obrat i když jim Stalinovy varhany hrály umíráček.
   Někteří jsou prostě nepoučitelní. Někdy si říkám, že je dobře, že jsme tu měli tolik proher a Bílých Hor, tolik režimů i ideologií, že už prostě jsme se naučili… tedy někteří. Procento optimistů nového řádu je ještě pořád tolik, že to pár dalších proher bude potřebovat.

  • Jan Čermák napsal:

   http://unstats.un.org/unsd/pubs/
   Je tam hezky vidět jak za nejlepšího ministra jsme šli do háje, ale jinak jsou to tvrdá data .
   Konkretně my jsme na 167% od roku 1989. Což je proti Slovákům či Polákům 220% slabota, ale pořád je to podstatně víc než 100% bolševických. A mluvit o dluzích a myslet přitom na bolševika je směšné. Vnitřní zadlužení této země ve všem bylo šílené, obrovské tragické. Těch 40 let budování socialismu je to co nás dělí od civilizovaného světa na západ od našich hranic.
   A když říká jeden stálý účastník zdejší diskuse, že se máme nejlíp jak jsme se v historii měli myslí tím přímo lidstvo a má naštěstí recht.

   • fero dibarbora napsal:

    Snad vsetci ktori tu dnes prispievame dozijeme este 15 rokov aby sme mohli porovnat 40 rokov socializmu a 40 rokov kapitalizmu. Lebo potom uz sa nebude dat vyhovarat na socializmus, ktory nastupil po svetovej vojne-bombardovani,vrazdeni a po nastupe kapitalizmu po napr. mojom stastnom detstve v dostatku a fajn zivote. Teda po studenej vojne, ktora ma naucila kriticky mysliet a dava mi moznost porovnavat. Uvidime tie makroekonomicke ale hlavne mikroekonomicke rozdiely.

   • Targus napsal:

    A dnes vnitřní zadlužení československého pahýlu neexistuje.
    Neboli bylo splaceno.
    Rozumím tomu dobře?

    • Jan Čermák napsal:

     Kdyby to bylo vyhováranie bylo by to prima. jasně, že po převratu jsme se nijak nevycajchnovali, průšvih vedle průšvihu, když se člověk podívá do Koree či Číny, zaplakal by. Na druhou stranu co jsme uměli a znamenali v roce 1938 a v roce 1989? Ono se to snadno uplivuje nad pohřbením našeho průmyslu. 200 mld ročně vyvezených z země katastrofa. Jenže když to člověk prozkoumá zjistí, že i za tím je ta diskontinuita. Žádný český kapitál prostě nebyl, a know how stačilo na LIAZku a ta byla prostě neprodejná. CCCP zkolaboval a bylo vymalováno. Vezměte si staré fotky a porovnávejte. Najdete špínu, šeď, šlendrián, zlodějství, pokrytectví, dvojí morálku, smrad a Škodu Favorit jako maximum. A projeďte se po zemi dnes. Už se nemusíte tolik stydět, že jste Čech, Slovák.
     Bodka.

     • český maloměšťák napsal:

      Vy jste se někdy styděl za to, že jste Čech či Slovák ?
      Proč ?
      A hlavně – v porovnání s příslušností ke kterým národům byste se měl stydět ?
      Za tou načančaností jsou mnohdy skryté potoky krve, i ty krásy tkzv. umění jsou mnohdy jen legitimizací často velmi krvelačné moci.

      Znám lidi, co maj třeba dost oprýskaný barák nebo auto…ale na duši mají metalizu.

      Velkou špínu najdete dnes spíše např. v skvostných příbytcích bank. Moc velkou špínu, i šlendrián, smrad , dvojí morálku…..a v příbytcích jejich kompliců, tvrdí se ale , že jde o hezká sídla a o elitu.
      Nic nezkolabovalo, Čína měla mnohem horší výchozí pozici.
      Nebýt monstrozních dluhů, kterými se kupuje poptávka, kdoví jak by tomu bylo…kdosi napsal, že kdysi se na banány stály fronty a nyní se fronty nestojí, protže lidi, kteří ty fronty kdysi tvořili, sedí doma,- protože na ty banány nemají,Já ale tvrdím, že mají, díky dluhům, kterými se kupuje poptávka na ty banány zdánlivě mají, proto jsou také tak spokojeni..

     • NavajaMM napsal:

      Fakt sa nemusíme hanbiť, že sme Slováci.
      Pripomenuli ste mi príhodu s obchodným agentom s drevom – Talianom, s ktorým som spolupracoval. Žil si slušne, kdesi pri Udine mal vilu, ale keďže musel živiť manželku, jej mamu, svoju mamu a tri dcéry, musel sa obracať. Raz pri káve (10 rokov po „revolúcii“) rozprával, ako cez predĺžené víkendy v lete jazdí s rodinou na Istriu do Umagu, ako je tam fajn, a že tam majú jachty „nesmierne bohatí Slováci“. Túto poslednú vetu povedal so zreteľnou dávkou závisti.
      Hneď som vedel, že mám byť na čo hrdý. Veď príslušník strednej triedy, ktorý celý život poctivo bohatne, po púhych 10 rokoch kapitalizmu u nás – beznádejne zaostáva za niektorými príslušníkmi môjho národa. 🙂

     • Gal napsal:

      Cesky kapital byl. Jen jste si to neuvedomoval. Co by se tu asi tak jinak tunelovalo, co by nam tu tak odvazeli do ciziny.
      Duchodovy system s rezervami, zemedelska sobestacnost, pujcovali jsme penize atd. K memu uzasu jsem to videl na CT, tusim ze v poradu retro to rikal Komarek z prognostaku. Koukal jsem na to s otevrenou pusou a kus jsem si nahral.
      S tou LIAZkou pravdu nemate. Ta nahodou prodejna byla, byla dokonce tak dobra, ze se ji americti soudruzi z Detroitu potrebovali zbavit. Udelali to jako tak casto zradou zhora, zkorumpovali tehdejsiho porevolucniho reditele a ten se po jejim vytunelovani a naslednem krachu ocitl jako nahodou jako vysoce postaveny kadr v automobilce v Detroitu. – Vim to presne, v LIAZce delali pribuzni.
      CCCP ani tak nezkolaboval jakoze USA nasli zradce co jim ho zkolaboval – vygooglujte si „Žvanivý vesnický sekretář“. Jestlize se Rusko za Jelcina propadlo, tak sotva bylo v krachu za CCCP. Kolaps se kolaps, po nem to muze jit jen lip, ne hur.
      Dneska taky najdete spinu, slendrian, pokrytectvi, dvoji moralku a smrad – misto ceskych Skdodovek mame nemecke – jen to ma hezkej blejskavej nater. Jen si zkuste shanet jidlo odpovidajici komunistickejm statnim normam. Mame lepsi nalepky na horsim zradle – to jsme si polepsili.
      Muzeme si koupit co chceme, kdyz na to mame, jen na to spousta lidi nema vubec, spousta lidi nejezdi na dovolenou, spousta lidi nema na posilani deti na tabory ci lyzarsky kurzy, spousta lidi nema detem na skolni obed. Spousta lidi si mysli, jak se ma dobre, jen ve skutecnosti zapomina, ze za komunistu si nemuseli delat zadny rezervy na duchod protoze byl jistej. V komunismu se pracovalo za kapesny a stat vam hospodaril se zbytkem. Ted vam trochu zvysili kapesny (a nekomu zrusili) a vykradli statni kasu I s vasima usporama.
      Dalsi vyhody bylo ze prostituce byla miziva, zatimco dneska 25 procent prazskych stredoskolacek ma zkusenost s pornoprumyslem a prostituci. Osobne tomu verim. Vytahnout to z holek neni zas az tak tezky, za chvili se rozpovidaj, jely v tom zdravotni sestry i studentky prav, vytahl jsem to i dvaadvacetilety holky, jejiz 16leta segra si to taky chtela zkusit a zkusila. Byla z prachaty rodiny a tatu by kleplo. Dalsi slecna taky z dobre rodiny. Jela delat kurvu a doma rekla, ze je to staz. Prostitujou se maminy s dospivajicima detma, samozivitelky vybirajici odpadkovy kose provadi felaci za 100Kc. To nejsou vycteny priklady.
      Jestli je nekdo z vas v Praze, tak si muzete tipovat o svych znamych a jinde to je lepsi jen diky mensim prilezitostem. Mozna to jsou I vase dcery ci manzelky, dokud to neposadite na detector lzi, tak nevite nic.
      Taky se podivejte na narkomanky. Kdy jste videl za sociku na ulici spinavou holku s pydlikama od McDonalda misto bot? Ja minuly tyden. Kdy jste videl za sociku bezdomovce s nalepenejma naplastma misto kalhot? Kdy jste videl za sociku smradlavyho bezdomovce. – Jasne, dneska si za to muzou sami, jak jinak, nekdo je za to I upali – humanismus v praxi. Jenze za sociku se to nedopustilo. To je ta spina co doopravdy smrdi a za sociku nebyla a kdo rika opak lze

   • Laco G. mlynář napsal:

    Když už nevědí co by řekli, tak vyjedou s vnitřním zadlužením za socíku. Pane Čermáku a to, že se opravuje za pravdolásky dálnice D1 15 let po její životnosti je asi tak co? Že česká energetika, i Váš počítač žije z kapacit a rozvodů vybudovaných za Husáka a pole zaplevelily sluneční a elektrárny a když ne ty, tak to žluté svinstvo? Co se prosím za 25 let té vaší slávy vybudovalo pro obyčejných 6 milionů lidí. Banky, kvanta hypermarketů se zbytečnostmi a satelitní městečka, ve kterých už ani kolaboranti tohoto režimu nechtějí bydlet? Děkuji pěkně.
    Proč pořád většina lidí bydlí v panelácích podle Vašeho oblíbence v králíkárnách, když se máme tak dobře? Proč už za 25 let nemá každý svůj Hrádeček? A ta sídliště nejsou dávno zbourána?
    Tak my jsme na 167% roku 1989? Tak si odečtěte nejen ten státní dluh 1,7 bilionu, ale také dary z EU, zadlužení municipalit a firem. A ze slavných 167% bude rázem tak 50%. Vy jste hrdý na to, že státní rozpočet je zadlužen tak, že ani generace vašeho synka co má tak jasno o Rusku, ten dluh nikdy, nikdy, NIKDY nesplatí?
    Naše produkce nebyla konkurenceschopná? LIAZ? Byla zlikvidována tak jak chtěli zlikvidovat Tatru, Aero, LET Kunovice. USákům pravdoláskaři zaprodali fabriky. Jak to, že najednou Tatra, když ji USáci přivedli k bankrotu a museli s hanbou odejít, funguje? Jak to že funguje Zetor? Jak to, že LET vyváží ostošest do celého světa jen trochu inovované „nekonkurenceschopné“ 410? Jak to, že se už zase vyvážejí trolejbusy a tramvaje? Ty se tu masově nezačaly dělat za Masaryka. Tramvaje, jejichž výrobu původně koupil Siemens, aby zlikvidoval konkurenci, dtto škodovácké lokomotivy. Jezdím do práce pořád stejnými nekonkurenceschopnými rychlíkovými lokomotivami z 80tých let.
    Marno mluvit, Čermák má jasno a ví kdy se za Česko stydět a kdy být na ně hrdý. Já se stydím za takové Čermáky.

 9. okolojdoucí napsal:

  Krásné, Vidláku! Ještě přidám ty nikdy nekončící učené disputace o (ne)prospěšnosti kydání, v jejichž průběhu mizí povědomí o tom, co to vůbec obnáší – vykydat. Za chvíli se budou dávat vidle pod zámek, neboť i ten „eurohnůj“ přece má svá nezadatelná práva.

  Jinak byste si tento příměr měl raději registrovat. Je to přímo neodolatelné volební heslo: „VYKYDÁME!“. Proti tomu jsou „akce čisté ruce“ či „boj s dinosaury“ jen trapnou selankou 🙂

 10. Geordyn napsal:

  Skvělé. Ten popis situace hromadícího se marastu pod prasátky/ i lidmi/, mi připomněl vyprávění dobré známé, která prožila své dětství na Ukrajině. Tam v sousedství s Volyňskými Čechy ve vedlejší Ukrajinské vesnici se domorodci divili, proč Češi kydají hnůj a vyvážeji ho na pole. Oni to nedělali. Když byl chlívek plný hnoje až po strop / jak tuto možnost připouští i pan Vidlák /, tak Ukrajinci prostě postavili vedle chlívek nový. Samozřejmě, když uviděli pěstební výsledky Čechů, tak snad začali kydat taky. Asi se to projevilo až po těch sedmdesáti letech na tom Kijevském náměstí, kde začal mejdan – pardon, Majdan. To co jsem napsal o poznatku Volyňáků o ukrajinských chlívech jsem si zapamatoval naprosto přesně. A s tou dobrou známou se i občas setkávám.

  • Admirál napsal:

   No, na „mejdanu“ s tím kydáním Ukrajinci zrovna dobrý směr nevzali. V chlívku mají nasráno až po okna a že prý za to může soused a vykydat by jsme to za ně měli prý my.

   Zkrátka šlápli na tom „mejdanu“ pěkně do hovna. Spíš je do něj „někdo“ přistrčil. Když u jsme u těch páchnoucích příměrů.

   Když stojíš v hovně, tak se nevrť. Taky dobré přísloví. Ukrajinci ho zřejmě neznají. Porošenko chce opravdickou válku a tak chytá Rusa za koule v Podněstří. To by mohlo fungovat.

   Vědí Ukrajinci, že se jim ten nasranej chlívek hrozí rozsypat?

   Chtějí to?

   Ví se u nás, že pokud se rozsype ten ukrajinský nasraný chlívek, rozsype se zřejmě i ten náš?

   Chceme to?

   Zajímá to někoho, koho by to z podstaty mělo zajímat a koho tu máme od toho, aby se staral?

   A už jsme zase oklikou u toho kydání hoven.

   • Targus napsal:

    Admirále, vy tomu VŮBEC nerozumíte.
    Až Ukrové naplní své chlévy hnojem tak, že zvířectvo bude škrtat o střechu, rozhodnou se postavit nové. A problém stavebního materiálu vyřeší rozebráním chlívku NAŠEHO!!!

 11. tresen napsal:

  Před časem se zdálo, že se tu myšlenka na vykydání chytá, dokonce se uvažovalo, jaké vidle vzít a tak podobně, ale teď to vypadá, že kdysi nadšeným kydačům některý hnůj přestal smrdět, možná dokonce libě voní. A tak aby ho náhodou někdo nevyvezl s tím smrdutým, začalo se raději s čicháním na dálku, nejlíp přes dva ploty. Není to tak intuiti ní záležitost, je třeba spolehnout se nikoli na vlastní nos, ale na to, že nám odtamtud někdo pomůže rozlišit, co je vůně a co smrad. Sdílené rozhořčení je nám pak odměnou a preventivně ucpaný nos už je jen taková malá nepříjemnost.

 12. tatko napsal:

  No len či sa nemýlime?. On ten hnoj,je totiž aj prospešná surovina.Čo nám „veterinárna správa“ nezabúda dostatočne,a nevyvrátieľne pripomínať! Určiť,či je do stropu ešte ďaleko,alebo už hnoj patrí na hnojisko – toť otáka! 🙂

  • zemedelec napsal:

   Někdo by řekl vězení,místo hnojiska,není dobré hnojit čerstvým hnojem,musí to prohnít,hlavně plevelný semena.

  • NavajaMM napsal:

   tatko, situáciu zachraňuje to, že ten hnoj po vysušení môže aj slúžiť ako palivo. 🙂

 13. Věra Říhová napsal:

  Článek se mi moc líbil. Záleží ovšem na tom, kdo čemu říká hnůj. Občas se totiž objeví snaha vykydat ze společnosti právě tu spodinu, kterou vrchní sláma nazývá hnojem – Romy, bezdomovce, fyzicky pracující lid páchnoucí potem. Pak se snaží najít správné hnojiště hodně daleko od voňavého prostředí, nejlépe někam do koncentráků.

  Možná si někteří vzpomenou na snahu pražáků vytvořit lágr pro bezdomovce, na snahy jiných vytvořit oplocená romská géta. Nikdo neřekne fuj!!! podnikatelům, kteří nezajišťují základní hygienické podmínky svým zaměstnancům, například někteří malí soukromní stavbaři nemají ani kam chodit na záchod, natož aby se po práci osprchovali a domů jeli čistí a voňaví. Každý ale odsoudí toho zaměstnance, protože cestou z práce smrdí viz zase nový článek dnes na BL o tom, jak Češi v metru smrdí.

  Takže my ten hnůj sice občas cítíme, ale starat se o něj každý den nikdy nebudeme. Raději si zacpeme nos nebo postavíme nový chlívek. To s Ukrajinou od Geordyna se mi moc líbilo. Přesně takhle to u nás ve společnosti děláme.

 14. takytaky napsal:

  Ostatně soudím, že z EU musíme co nejdříve vystoupit.

 15. NavajaMM napsal:

  Pane Vidláku, díky moc za túto úvahu. Už dávno mi krátka esej neurobila takú radosť.
  Keby to malo závisieť odo mňa, zaradil by som toto Vaše dielko do povinného čítania pre všetkých maturantov.

 16. Šims. napsal:

  Krásná úvaha z žité každodennosti člověka, který je připoutaný k podstatě věci, my jsme jen samá politická korektnost a díky ní nám potom ten chlív narůstá do výšky. My totiž pro onu korektnost zapomínáme na to, že si sereme do vlastního hnízda tak, že by se to i tomu praseti eklovalo.

 17. NavajaMM napsal:

  Ešte ma pri tejto alegórii napadlo, že podľa ochoty kydať hnoj je možné veľmi presne ohodnotiť, či má príslušný človek rád tie zvieratká, čo sú zverené do jeho starostlivosti, alebo len má rád zabíjačku.
  Dobrá mama svoje deti prebaľuje vždy, keď treba, hlavne preto, aby ich nesvrbela koža.

 18. hans napsal:

  … chci kdydat vlastní hnůj, cizí mě nechá chladným…

  Přesně totéž píše Noam Chomski. Česky v „Perspektivy moci“, 1998, kapitola Spisovatelé a odpovědnost intelektuála.

  Akorát místo prasečí a hnojové metafory píše přímo o kritice či mlčení o vraždách a genocidách. A rozlišuje mezi „komisaři“ (kritiku směřují pouze tam, kam si přeje jejich vláda) a „disidenty“ (kritiku směřují na vlastní vládu a její spojence). Standardem Západu je vynášet „disidenty“ u nepřátel, ale u sebe odměňovat „komisaře“.

  PS. Někteří lidé (vzorově Havel) si dokáží udržet přízeň Západu i když přejdou z „nepřátelského“ státu (ČSSR) do „západního“ (Česko) tím, že přejdou z „disidentů“ mezi „komisaře“. Takže od kritiky činů vlastního režimu nepřátelského Západu tj. – ČSSR/SSSR a mlčení ke zločinům cizích režimů – Západu a jeho spojenců – plynule přejdou ke kritice cizích režimů čelících nepřátelství Západu tj. Kuba,Írán, Rusko.. a mlčení k zločinům vlastního režimu + Západu a jeho spojenců.

  Vidlákův (a Chomského) postoj Havel a spol. (správně) vnímal/vnímají jako zradu západních hodnot. Přijde mi komické, že vlk Havla za jeho názory a postoje oslavuje a současně Vidlákovu právě opačnou morálku má za „hlubokou pravdu“. Mě by se víra v dvě protikladné morálky do hlavy nevešla. Asi ji mám malou.

  • Geordyn napsal:

   Nejspíše jde o vlkovu diplomacii, a také připouštím, že pan hans velikost hlavy chápe schopností hodnotit protiklady na základě jejich kladů nebo záporů.

 19. tatko napsal:

  Ostanem ešte v alegórii,ale zároveň z vlastnej skúsenosti pridám: oni prasiatka (zvieratká) strpia aj nepohodu,aj skromnejšiu stravu či iný nedostatok,ak je vyvážený láskavým vzťahom hospodára,ktorý i keď sám strádajúci,“hľadí“ svojim svinkám to najlepšie.Ak nič iné,aspoň láskavý dotyk a dobré slovo,niekedy hodné vreca šrotu.Ak ale hospodár sám „vo vate“ nechá prasce o hlade v hnoji,nesmie sa potom diviť,že rozbijú chliev,polámu plot a samé si zoberú úrodu..

 20. tata napsal:

  palec nahoru…………vše jiné by bylo navíc.

 21. Bezdomovec napsal:

  Pane Vidlaku, Vas by byla na Hendersonu skoda. Mel byste zacit uvazovat o nejake verejne funkci, rekneme treba prezident. To bych sel po mnoha letech zase k volbam.

  • Vidlák napsal:

   Ou ou… tolik chvály si snad ani nezasloužím… ale potěšila 🙂
   Nicméně na Vidlácké prezidenty u nás nemáme zavedenou tradici. A hlavně… představte si mě, jak je s mým vidláckým prezidentstvím spojen v podstatě nekonečný puch vyváženého hnoje a na konci není lepší svět, ale jen menší hromada… To už bych snad byl raději prezident tunelář a nebo prezident humanitární bombardování než prezident na hov… 🙂

   • Admirál napsal:

    Že na Vidlácké prezidenty nemáme tradici?

    Přemysl Oráč – vzali ho do pluhu a jaký to byl kníže.

    Soběslav, asi I. – kníže sedláků. Ten skončil poměrně špatně.

    Zemanský vojevůdce Žižka – plech se před ním třás na kilometry.

    Zápotocký, ten ctil kořeny, ze kterých vzešel.

    Takže bych neřekl, že tradice není. Příležitost pro prezidenta od vidlí se blíží s tím, jak se prezidenti tuneláři a humanitární bombarďáci stíhají dějinně znemožňovat.

   • Bezdomovec napsal:

    Uruguaysky prezident Jose Mujica byl oblibeny prezident, taky ma doma vidle a kazdy den je pouziva, kez by se nekdo podobny nasel i v Evrope.
    Pri cteni mi Vas text prisel jako velice pekny novorocni projev a nejak se mi to spojilo prave s prezidentem Mujicou a tak jsem Vam to musel napsat, ze to mate zkusit.

    VYKYDAME!

 22. er napsal:

  Hnůj se v EU kydat nebude, a kdo by to snad dělal, tak na toho se ostatní budou dívat přes prsty. To spíš „pasáci vepřů“ typu teličky vymyslí novou směrnici o prospěšnosti dovozu amerického hnoje do českých stájí, k tomu s povinným přídavkem americkým GMO do vepříkových koryt, aby zdravěji rostl a modrou slámou ze stejných rostlin na podestýlku.
  Vedle toho se implementuje další směrnice ohledně kvót pro vepříky z Blízkého Východu, kteří pod tíhou demokratické přestavby chlívků a způsobu života vepříků, raději prchají.
  Směrnice uloží českému vepříkovi, aby se multi-kulti obohacoval novými zážitky (a posléze předpisy) z oblasti náboženství.
  Směrnice bude dále připomínat, že existuje pouze jeden jediný objektivní kydací světonázor, a to že hnůj od amerických vepříků jsou překrásné, demokraticky voňavé fialky a kdo toto nevidí, tak je agent od prasátek z Ruska, která se mermomocí brání přijmout náš hnůj a nechtějí si nechat vybudovat na svém dvoře EU chlívy.
  Bohužel to vypadá, že se prasátka kvůli hnoji nakonec poperou.

  • Jan Čermák napsal:

   Co konkretně máte proti GMO?

   • Antonie napsal:

    Nejsem vědec, nejsem ani zelená, zelenou má ale rakovina a jiné zhoubné nemoci. Za účelem zisku máme potraviny dokonale chemicky ošetřené, nezničitelné věčné a chemie zabíjí nejen škůdce plodin, housenky a jinou havěť ale i konzumenty, aby si vědci dopředu mohli naplánovat, kolik lidí zase onemocní a kolik na tom farmaceutické firmy získají. Nic proti práci vědců, která by prospěla kvalitě života lidí na zemi. Ale dělají si z nás pokusná zvířata a prohlášení o GMO např. že u milionů obyvatel se nekoná nárůst rakovinových nádorů, je velice nepřesné a nevěrohodné. Teprve po důsledných a úspěšných pokusech na zvířatech v tak závažných věcech by měly následovat dlouholeté pokusy na skupině vědců a dobrovolníků, kteří prohlašují, že to je nezávadné. A teprve potom na základu ověřených lékařských zpráv, by bylo možné bez obav uvěřit.

    • Jan Čermák napsal:

     Není to otázka víry. GMO jsou stejné jako potraviny , které jíte. Jen se při jejich pěstování například může používat méně chemie. Konkretně v tomto případku EU z čistě ideologických důvodů, případně obav z neznalosti, ujíždí vlak v znalostech, důležitých pro přežití druhu. Vidím tam analogii s atomem.
     Zneužití strachu z neznámého, neviditelného.

     • Antonie napsal:

      Nerozumím tomu vůbec, ale GM plodiny prý produkují vlastní vestavěný pesticid v každé buňce, který zabíjí hmyz, a tady je nutná stoprocentní důkaz jako záruka, že to nezabijí i člověka. S vědou je to stejné jako s politikou, jako s náboženstvím, co vědec, to jiný názor. Ale za tragédie vědeckých omylů není nikdo odpovědný. Co včera bylo zdravé, je dnes škodlivé a nejspolehlivějším ukazatelem všech těch rozporných názorů je nemocemi porušený člověk a svět, v mnohem větší míře než, si pamatuji z dětství. Ale to jsme např. květák plný housek, máčeli ve slané vodě, aby se dal použít. A ona ta housenka byla vlastně důkazem, že je nezávadný. Zdevastovali jsme všechno, člověka i zemi, zdravému člověku prospívají přírodní produkty tak, jak jsou a možná místo zásahů do genetiky, čehokoliv, by bylo bezpečnější odstranit příčiny té devastace.

     • Jan Čermák napsal:

      Nebojte se tolik paní Antonie. GMO se můžete cpát stejně jako naší pšenkou. Že jsme svět poněkud nevylepšili, to je pro mne jako apokalyptika jasná zpráva, ty deprese. Ale když Vás čtu, rád bych Vás potěšil, uklidnil. Příroda má zázračnou regenerační schopnost a jiné časové měřítko. Člověka bezpečně přežije. Nu a potvůrka člověk je taky vynalézavá a má tuhý kořínek. Co se ale mýlíte zásadně je srovnání vědy a víry. Podstatou vědy je ptát se, hledat, falzifikovat, je to víry opak. Víra ví, zná, odpovídá. Dobrou noc

     • český maloměšťák napsal:

      Pokud vím, tak někdy je tomu naprosto naooak.
      Kdy genet. manipulací je dosaženo vyšší odolnosti plodiny vůči silnějším herbicidům, či insekticidům.
      Není dokonce vyloučeno, že právě že “ díky“ GMO např. kukuřice ztratila své schopnosti vylučovat pachovou stopu aktivizující hlístice – přirozené predátory bázlivce,velké metly kukuřičných sklizní. Kdy ještě nedávno se o nščem takovém vůbec nevědělo….a je tedy nabíledni, že si zde lidstvo hraje s ohněm, který se může někdy v budoucnosti velmi vymstít, pokud by takovéto změny byly nevratné a někdy v budoucnu se ukázalo, že se daly využít přirozené ochranné mechanismy, to je smysl pokroku – udržovat např. biodiverzitu v poměrech přirozených a přírodních /jistě i lidský intelekt je částí přírody…ale to i atomová bomba, že…/.

     • fero dibarbora napsal:

      Viete ako skoncila vacsina vedcov ktori prisli na akesi tajomne ziarenie sprevadzajuce tu energiu atomu… Ano na chorobu z oziarenia… Strach netreba mat z kukurice, ale pokial nie je overene ze GMO kukurica nie je neskodna, nie je vhodna vobec na krmenie zvierat, nie to este ludi….

    • tatko napsal:

     Tiež by som si dovolil dodať k tejto vetve diskusie to,čo na otázke GMO považujem za podstatné.Za prvé – niesom si istý,či v stave,keď napr. slovenský parlament musí prejednávať návrh zákona o zákaze likvidácie potravín po záručnej dobe.,keď úrodná orná pôda je vo veľkom ( a s podporou) využívaná na pestovanie „biopalív“ a keď sú EU- poľnohospodári vedení k zväčšovaniu tzv. trvale trávnych porastov – či je tá časť podpory myšlienke GMO motivovaná potrebou nasýtiť rastúcu populáciu opodstatnená.Ale dva najpodstatnejšie problémy v súvislosti s GMO vidím vtom,že proces je nezvratný,teda ak by sa „náhodou“ časom prišlo na to,že isté riziká či negatíva prevyšujú pozitíva,bolo by neporovnateľne náročnejšie sa GMO zbaviť,než ich teraz zaviesť(ak nie úplne nemožné).A druhý,z mojho pohľadu možno najpodstatnejší problém vidím v tom,že v súvislosti s GMO sa zavádza copyright osív ,teda stav,ktorého dôsledkom môže byť ad absurdum to,že si na svojej záhradke nebudete jedného dňa môcť dopestovať ani šalát z vlastného vlaňajšieho semena bez licencie.Je to rozsiahla téma a asi sa nedokážem v skratke vyjadriť dosť zrozumteľne,ale hrozbou niesú dvojhlavé teľatá,ani rakovina..Podstatné bude vlastníctvo databázy osív a príslušných „ochrán“…

     • Jan Čermák napsal:

      Hezký den. Zase dělám chytrého na co nejsem. Ale náhodu cca měsíc zpět v Literárních novinách, vědecká příloha, Čech, jméno nedám,úžasný člověk co mapuje genom pšenice průtokovou cytometrií, měl rozhovor na tohle téma. Na oba Vaše body odpovídal . Nevratné to není, řešitelný problém, a kupodivu ani s Monsantem neměl problém, ale nijak to nerozváděl. Já bych s Monsantem asi problém měl, ideologický. Ale vím o tom malinko…teď prý pracují na tom, že bude na traktoru 10 různých osiv, traktor bude mít GPS a podle analýzy složení půdy a slunci a větru a vodě…zaseje na jedno pole různé osivo, přesně to pravé pro to které místo. revoluce.
      Jinak ty paradoxy na začátku, určitě máte pravdu. Ale Evropská nadvýroba není celosvětová. Já jako magor zelený to vidím tak. Čím méně půdy, intenzivně využité, budeme potřebovat na naší stravu, tím více zbude přírodě. Takže pro mne je biozemědělství s nižší produktivitou záležitost proti ochraně přírody, ne pro ni…taky ta cena….

    • Antonie napsal:

     Za sebe nemám sebemenší důvod se bát, pane Čermáku, a jsem naprosto klidná. A o víře jsem s Vámi mluvit nechtěla, ale když už jste začal, no nevím, jestli cílená změna dědičné informace spadá do kompetence člověka, stvořeného k obrazu Božímu tak, aby panoval nad celou zemí i tímto způsobem anebo jestli zásah do genetiky je tou stavbou věže jménem Bábel (Zmatek) jejíž vrchol měl být až v nebi. Nemají jasno ani odborníci, nemohu tedy rozumět ani já. Kanadský genetik David Suzuki řekl: „Pokusy prostě nebyly provedeny a my se nyní stáváme morčaty. Každý, kdo říká, my víme, že je to dokonale bezpečné, je buď neuvěřitelné hloupý, nebo záměrně lže.“ Vlády civilizovaného světa nesou odpovědnost za chudinu třetího světa, a když uvážím, co to je genetická modifikace, že člověk cíleně pozměňuje dědičnou informaci pozemských organismů a sahá při tom na samotnou podstatu dědičné informace (DNA), tak mi z toho vychází, že je nutné řešit bídu jinak, spravedlivě v náležitém poměru tak aby nikdo neměl nadbytek ani nedostatek, a ne tím, že se ti chudí stanou pokusnými zvířaty novodobých Frankensteinů.
     I Vám dobrou noc 🙂

   • Bjedruna napsal:

    Třeba to, že GMO plodiny byly vpuštěny na trh na základě slibu, že budou neustále zvyšovat výnosy a snižovat používání pesticidů. Nezajistili ani jedno. Ve skutečnosti, podle nedávné zprávy americké vlády, jsou výnosy GMO plodin nižší oproti ne-GMO ekvivalentům. Farmářům bylo řečeno, že GMO plodiny budou přinášet také větší zisk. Skutečnost je, podle ministerstva zemědělství Spojených států, jiná.
    Náklady na pěstování těchto plodin rapidně vzrostly. GMO osiva nelze legálně uchovávat pro opětovně použití, což znamená, že farmáři musí kupovat nové osivo každý rok. Biotechnologické společnosti kontrolují ceny osiv, která stojí farmáře 3-6 krát více, než konvenční osiva. To, v kombinaci s obrovskými chemickými vstupy, které vyžadují, znamená, že GMO plodiny se ukázaly být na pěstování dražší, než konvenční. Kvůli disproporčnímu důrazu na GMO plodiny již nejsou osiva konvenčních odrůd široce dostupná, takže farmáři mají menší výběr a menší kontrolu nad tím, co pěstují.
    To jsou dvacetileté zkušenosti s pěstováním GMO plodin v Americe.
    Píše se to v jednom otevřeném dopise, který byl podepsán jedinci a organizacemi zastupujícími 57 milionů Američanů, a patřili k nim i americké celebrity Susan Sarandon, Daryl Hannah a Robert Kennedy ml., americké nevládní organizace, obchodní a podnikatelské skupiny jako Food &Water Watch, Sierra Club, Rachel Carson Council, Přátelé Země, Asociace organických spotřebitelů.

    • Jan Čermák napsal:

     Dejte odkaz na tu zprávu. Logiku to žádnou nedává.Třeba ty chemické vstupy, nebo ten prodělek, spíš to jsou ideologické výhrady. Ty bych měl asi taky,ale strach o vlastní zdraví po pozření GMO je zcela iracionální, asi jako strach z Voldemorta. Ty asociace co máte uvedeny dole jsou většinou , jak to říci slušně…

     • Bjedruna napsal:

      http://naturalsociety.com/57-million-americans-warn-uk-gm-food-farming/

      18 milionů Američanů trpí chorobami spojenými s nesnášenlivostí glutenu. Podle nejnovějších výzkumů v USA spočívá problém v geneticky modifikované sóji a kukuřici, které lidé zařazují do své stravy.
      Lidský organismus stále častěji odmítá strávit gluten (lepek) a nesnášenlivost glutenu při pojídání potravin, které ho obsahují, způsobuje poruchy v procesech trávení. Důsledkem je celé rozsáhlé spektrum chorob od autismu až po rakovinu.
      Když vememe v úvahu tu skutečnost, že stále větší citlivost ke glutenu se za posledních 20 let prudce zvýšila, pak se spojitost mezi těmito chorobami a zařazováním GMO do stravy jeví dost víc než pravděpodobné…..

     • Jan Čermák napsal:

      Ten první odkaz je vcelku o ničem, už jeho původce říká co v něm bude. Ten druhý je velmi, velmi zajímavý. Napadá mne hloupé české něco za něco, že jsou rezistence na antibiotika a mrtví na silnicích není úplně důvodem k jejich zavržení. A na druhou stranu je třeba vyvíjet nová antibiotika a zlepšovat bezpečnost na silnicích. nemám znalosti na to abych polemizoval věcně správně, omlouvám se, že jsem to začal, ale že jsou GMO démonizovány, neb genetiku jsme v škole měli a jedl bych je s klidem, to jsem si jist. A vědecká autorita, kterou bohužel nejsem schopen dohledat, mi cca před měsícem vložila do úst co jsem napsal. Hezký den.

     • NavajaMM napsal:

      A čo takto príklad DDT? (cs.wikipedia.org/wiki/DDT)
      Citujem: „Z historie: DDT přivezla do Evropy americká armáda. Vězňové osvobozených koncentračních táborů ve svých vzpomínkách uvádějí, jakým dobrodiním byl tento pudr, který účinně a okamžitě hubil veškerý hmyz.“
      DDT bol tiež desiatky rokov považovaný za neškodný pre človeka, takže po podobnej skúsenosti už nemožno považovať strach z novinky GMO za iracionálny.
      Druhá vec je to, že zatiaľ sú GMO organizmy na trhu príliš krátko na to, aby sa dalo zodpovedne prehlásiť, že nemajú žiadne vedľajšie účinky na zdravie človeka alebo stabilitu biosféry.
      Určité štúdie preukazujú, že často nie sú ani substanciálne identické s ne-GMO organizmami (tu je porovnanie kukurice: http://www.vsetkoogmo.sk/index.php/co-je-to-gmo). Poznámka o tom, že na pestovanie GMO potravín je potrebné menej chémie a preto sú zdravšie, znie divne (nevedecky?), ak vieme, že tú chémiu (napr. formaldehyd) si rastlina vloženým génom produkuje sama.
      Ďalšou vecou je, že takmer v žiadnom štáte na svete zatiaľ nie je legislatívne vyriešená zodpovednosť za škody, ktoré prípadne (v budúcnosti) spôsobia GMO. Dokladá to aj táto štúdia (https://books.google.sk/books?id=6hmXZ3LgDIwC&dq=GMO+corn+warranty&hl=sk&source=gbs_navlinks_s), pripomínam, že je z roku 2010. Ak teda aj GMO sú nebezpečné a nevieme o tom, toto podnikanie je zatiaľ takmer úplne bez ekonomickej zodpovednosti za spôsobené škody. Tie teda budú externalizované – budú ich platiť štátne rozpočty postihnutých krajín. Výrobcovia GMO teda v marketingovej terminológii práve lížu smotanu z trhu a akonáhle sa začnú rysovať možné právne náklady, ukončia činnosť. Sú to teda doslova preteky s časom ako na Klondajku.
      *
      No, podľa mňa, ten strach z GMO je iracionálny asi tak ako báť sa chodiť v noci pešo po New Yorku, veď je to v najcivilizovanejšej krajine na svete.

     • Gal napsal:

      Ne pane Cermaku, je to plne racionalni. Radioaktivita v beznych dozach vas taky nezabije hned. Je neco cemu se rika koktejl a je to o tom, ze neskodne mnozstvi hliniku a neskodne mnozstvi fluoridu muze ve vas udelat skodli mnozstvi fluoride hliniku a vubec nikdo jeste neprozkoumal vsechny ty statisice sloucenin a jejich kombinaci, co se dnes dostavaji do jidla.
      Obava z toho je zcela racionalni. Irracionalni je vase skrkani si hlavy do pisku pred moznymi, zatim jeste neprozkoumanymi nasledky. – Uz relativne male deti vedi, ze si nemaji strkat do pusy veci o kterych nevedi co to je, zvlast pokud se jedna o krasne prasky, krystalky, tekutiny a gely v krasnych jasavych barvach.

      Hajit neco, co neni prozkoumane do vsech dusledku je iracionalnejsi, nez se toho obavat a chtit to napred prozkoumat.

   • Gal napsal:

    Bla bla bla. Mene chemie urcine ne, kdy si tu chemii vyrabi primo ty rostliny tak sikovne, ze po GMO vymiraji vcelstva. Dalsi svela vec, ze od neoliticke revoluce zemedelec vzdy dal stranou trosku urody a to bylo osivo na pristi rok. Ted je uroda neplodna a vy si ji musite kazdy rok kupovat znova a kdyz na ni nebudete mit, nebo vam ji nebudou chtit prodat, tak umrete hlady.
    Coz je pro urcite hlavni duvod, proc to takovy jako vy delaji.
    Tohle presne proti ni mam.
    https://www.google.cz/?gws_rd=cr&ei=5m6LUtGaO4jx4QTNzIDYAg#q=bill%20gates%20reduction%20depopulation

 23. Jan Čermák napsal:

  Preambule[editovat]

  MY, LID SPOJENÝCH NÁRODŮ, JSOUCE ODHODLÁNI
  uchrániti budoucí pokolení metly války, která dvakrát během našeho života přinesla lidstvu nevýslovné strasti,prohlásiti znova svou víru v základní lidská práva, v důstojnost a hodnotu lidské osobnosti, v rovná práva mužů i žen a národů velikých i malých,vytvořiti poměry, za nichž mohou býti zachovány spravedlnost a úcta k závazkům plynoucím ze smluv a jiných zdrojů mezinárodního práva apodporovati sociální pokrok a zlepšovati životní úroveň ve větší svobodě,
  A K TOMU CÍLI
  pěstovati snášenlivost a žíti spolu vzájemně v míru jako dobří sousedé,sjednotiti své síly k zachování mezinárodního míru a bezpečnosti,přijmouti zásady a zavésti metody zajišťující, aby ozbrojené síly nebylo užíváno leč v společném zájmu, apoužívati mezinárodního ústrojí na podporu hospodářského a sociálního povznesení všech národů,

  to je z wikipedie preambule charty OSN. Co tím chci říci.
  Máš nepochybně pravdu bratře Vidláku, že začít by měl každý sám u sebe. Ale oprav mne, čtu tam správně, že když nemám doma u sebe pořádek nemám co kritizovat bordel u souseda? To by to tiž definitivně zamezilo jakékoli kritice, neb bordel je jak správně píšeš trvalý. A navíc má každá hůl dva konce. Nesmím li kritizovat řekněme práva homosexuálů v Rusku, nesmí ani Rusko kritizovat mě, řekněme práva Rusů v Lotyšsku….
  Podle mne to má tu pointu, že máme jen jeden společný chlívek.

  • NavajaMM napsal:

   Pane Čermák, ja to chápem tak, že správny „vidlák“ zbytočne neorganizuje druhých, čo majú robiť na svojich hospodárstvach a kým má hnoj priamo pod nosom, tak si vykasá rukávy a ide kydať.
   *
   Podľa Vašich reakcií však vidieť, že aj to kritizovanie cudzích chlievov, ktoré sú v horšom stave ako náš, je vcelku riešením, ako sa nezašpiniť a s pokojným svedomím dožiť do smrti.
   *
   Inak, tá preambula OSN je ukážka krásnych uspávacích rečí. Súhlasím so všetkým, čo je tam napísané. Keď však príde na skutky – príslušný politik povie „ako sme uviedli vyššie“, musíme byť verní svojim princípom a (humanitárne bombardovať). A kým sa nájde niekto, kto si overí, že tie písmenká v preambule hovoria niečo celkom iné, je už humanitárne zbombardované, takže už sa len zachraňuje tvár.
   A zvlášť títo poctiví vidláci, čo u seba doma kydajú (ako píšete – náš spoločný) hnoj. Tí nemajú čas študovať tieto pekné rečičky. Vidia len, či hnoja pribudlo alebo ubudlo.

   • Jan Čermák napsal:

    Já bych se Vám chtěl omluvit, jestli jsem Vás minule urazil. Nebylo to mým úmyslem.
    Ale zase mne napadá jedna vtipná replika. Vaše starost o mé svědomí je v přímém rozporu s vyzněním Vidlákova článku, naopak by se blížila postoji mému.:/

    • vlad napsal:

     Pane Čermáku a hluboce nesouhlasím s Vaší teorií, že budu koukat sousedovi na dvorek jestli má vykydaný chlívek. A začnu ten svůj také čistit, ale až začne soused.

    • NavajaMM napsal:

     Pane Čermáku, ďakujem Vám za tento postoj. Urazený som nebol, bolo to skôr zúfalstvo volajúceho v púšti. 🙂 Mám radosť, že sa to snáď začína meniť na dialóg.
     Zmienku o svedomí, neberte prosím osobne (nemám o Vašom svedomí žiadne pochybnosti a ospravedlňujem sa, ak to vyznelo inak). Povedzme, že som hovoril o svojom svedomí, keby som sám seba presvedčil, že ten môj (náš) chliev je najčistejší zo všetkých chlievov a že so sebou môžem byť spokojný. Stále v duchu Vidlákovho výkladu.
     *
     Pri tomto zamyslení ste mi pripomenuli niektorú z našich minulých výmen názorov, ktorá vo svetle Vidlákovej alegórie navodila otázku, že ktovie, koľko z toho hnoja v cudzích chlievoch je pôvodne z našich zvierat. Prípadne, koľko z tých svojich zvierat napríklad tí Afričania, Ázijci a Latinoameričania (ale čo keď aj Rusi) sami zjedia? Či ich len nechovajú na náš konzum a im zostáva len hnoja nad hlavu…
     To je, myslím, celkom v súlade s Vašou predstavou spoločného chlieva.

     • Jan Čermák napsal:

      Já si také myslím, že naživo bychom se v klidu domluvili.
      Jsem zvědav jak se Vám bude líbit další čermák, co je v zásobníku.

  • vlad napsal:

   Pane Čermáku
   asi by Vám prospělo přečíst si Vidlákův článek ještě jednou. Pomalu, v klidu a při čtení zapojit mozek.
   Bylo by dobré kdyby jste Vámi zmiňovanou preambuli Charty OSN zaslal přímo na adresu vlády USA nebo ještě lépe těm, kteří vládnou vládě USA. Pokud pochopí (a budou plnit) aspoň 50% z napsaného, bude na světě neskonale lépe a bezpečněji.

  • Admirál napsal:

   Ano, správně. Každá hůl má dva konce. Nebýt Kosova, snad by člověk přeze všechno mohl i vnímat připojení Krymu Rusy jako případnou.

  • Targus napsal:

   Technická.
   Rusové v Lotyšsku mají ještě nějaká práva?

 24. rad napsal:

  aneb vykydej si pred vlastnim prahem

 25. fero dibarbora napsal:

  Skvela asociacia….tleskam ako o dusu. A moja poznamka
  Vzdy ked sa nadvihne ta podstielka a vyvali sa ten metan v pripade UA a EU vojnove stvacstvo a nacizmus hrozi otrava alebo vybuch .. Vtedy treba mat otvorene okna a kydat, kydat a hlavne nefajcit… A ani kamarati (USA)by nemali pofajcievat za chlievom. Lebo ked to raz,,prdne,, tak bude po jelitkach. A ak je somar predseda druzstva(EU) aspon radovi cistici by si mali uvedomit, ze zadky ohoria im. Niet sa co divit ze zo susednych chlievov(RF), ktore uz maju cosi vykydane sa jeduju, ze u nas sa nekyda, ale fajci jedna radost. Lebo ked to raz prdne aj ich chlievy aj keby boli cistucke podla Planickovej metode chovu osipanych by sa otriasli v zakladoch. A tak asi treba pockat na najblizsie volby v nasich chlievikoch, zobrat vidle a kydat a kydat a kydat …(a nefajcit!!!)…

 26. cagan napsal:

  Výborný článok- absolútne ma dostala spojitosť : nick- obsah- výpovedná hodnota. Bravo, pán Vidlák, okrem toho, že pobavilo, aj zaujalo a hlavne- nútilo sa zamyslieť. Pravda na trikrát. Augiášov chliev treba bude raz nutné začať čistiť… už teraz smrdí dosť. Úmerne k zahrievaniu (na politickej scéne) je smrad čoraz väčší a hrozí výbuch. Obávam sa, že to bude čoraz ťažšie prikrývať slamou. Veľhora slamy na hnoji to raz neustojí. Slama presiakne, zosunie sa to celé (buchne?) a potemkinovská ilúzia sa zrúti.

 27. kočka šklíba napsal:

  český maloměšťák napsal:
  Červen 8, 2015 v 19.16
  Ano to je přesné, zkráceně navrch huj, vespod fuj. Co jsou platné krásné domy, někde, když je za nimi spousta neštěstí lidí? Co je platné, že nyní mají lidé něco víc než Škoda Favorit, když spousta lidí nemá ani práci. Mohla bych pokračovat, ale nemá to cenu. Lidé jako Jan Čermák jsou k tomuto zřejmě mnohem tolerantnější. Já ne.

  • fero dibarbora napsal:

   Mimochodom byvaly riaditel volkswagenu si strasne pochvaloval akviziciu skody lebo prave Favorit im usetril vyvoj jednej generacie motoru, ktoru nemali a vyrobne kapacity a znacka uz boli len prilepsenim. Nasa zbrojovka v meste odvadzala 96 percent zisku do federalu a z tych 4 percent sa postavilo komplet mesto. Zaujimave ze bolo treba v ramci Havlovho humanizmu konvertovat vyrobu na mierovu a cely svet dodnes bojuje modernizovanymi verziami toho co som mal moznost cele detztvo vidat na skusobnej drahe za mestom. Stat vyvazal investicne celky…fabriky, elektrarne, a nebol hlupou montovnou. To ze dnes mame viac aut ako v 89 je pravda,ale to je pravda aj v Anglicku a aj USA. Ibaze proti nim neviedol vojnu cely svet ako proti Rusku a taktiez neviedol voci nim blokady a podobne. Kto z byvalych komunistickych ministrov mal po 89 miliony? Boli lepsi hospodari a nekradli!!! Byvali komunisti ktori po 89 zbohatli boli ti ktori sa do strany nahrnuli kvoli prospechu a po 89 zhodili knizky a stali sa ODS, CSSD, Smer, SDKU a im podobni…Hovorte si co chcete multipolarny svet mal ,,gule,, a dnesok to je naozaj len hovno prikryte slamou.
   VIDLAK NA HRAD!!!!

Komentáře nejsou povoleny.