Další detaily o řeckém dluhu pravdy Mistra Jana a tipovačka, jak dopadne referendum


napsal Gerd

Vlkův úvod:

původně  měl dnes  vyjít  jen kratoučký článek k výročí upálení Mistra  Jana. Bylo by to tak naprosto správné. A  tak jsem to chtěl a plánoval. Jenže  všechno změnilo řecké referendum… Velmi mne  to mrzí.  Jan z Husi  by  si byl na Kose rozhodně  zasloužil svůj samostatný den!  Jeho příběh  je úchvatný a gigantický!   Nicméně  vlezlo do toho to zatracené referendum země pod Akropolí….  A také moje  vlastní polohloupost, když  jsem se  nechal vyprovokovat  jedním nesmyslným  mailem k dost dlouhé exkurzi  nad  řeckým příběhem, kterou  jsem vám předložil v předchozích dvou dnech.  Když už se to rozjelo, tak dnes před  referendem  jsem plánoval článeček s pracovním názvem Kolik z Jana Husa by měl každý z nás v sobě, kdyby dnes musel hlasovat v řeckém referendu? Nicméně  se ho  /určitě nejméně/ dnes nedočkáte. Ozval se mi totiž  přítel Gerd s mailem s dalšími detaily  vzniku a průběhu řeckého dramatu, o které bych vás nerad ošidil, protože byste  je měli znát  nebo si je znovu připomenout. Nemohu jinak – Mistr  Jan snad promine a sám se snad  nějak vypořádám s urgentním pocitem, že  se na něm dopouštím svatourážky…. Nicméně , kdybych dnes  Gerda z piety  k nesmrtelnému Janovi nepustil na sklo provinil bych se těžce proti těmhle postulátům Mistra

– Protož, věrný křesťane, hledaj pravdy, slyš pravdu, uč sě pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti: nebť  pravdatě vysvobodí od hřiecha, od ďábla, od smrti dušě a konečně od smrti věčné, jenž jest odlúčenie věčné od milosti Božie… (Výklad viery 1412)]

-Nemůže-li pravda býti projevena bez pohoršení, lépe je přijmouti pohoršení, nežli pustiti pravdu

protože o Řecku a jeho příčinách nám dnes  lžou úplně  stejně, jako kdysi lhali o tom, co káže  a píše  kazatel v kapli Betlémské. Takže je potřeba s  tím něco dělat. Přesně, jak to Mistr  formuloval.

Nemluvě o tom, že Gerd patří do prapůvodní sedmičky těch, s nimiž  jsem vznik Kosy  kdysi konzultoval, takže má mezi všemi autory  zvláštní statut.

Gerdův  mail  dávám v plném znění a bez  jakýchkoli úprav.

Vlku,

čtu Tvůj seriál o Řecku, je velmi zajímavý, ale jeden graf v článku není. Má být za větou „Jenže graf řeckého HDP ve stejném období vypadá takto….“ před grafem nazvaným „Řecko: Průmyslová produkce (2001:1=100)„.

Vlkův vstup:

S  tím grafem měl Gerd  pravdu. Ale  stalo s e cosi nepochopitelného – do článku byl vložen a  já ho na svém počítači viděl. Nicméně, když  jsem zkusil manželčin, tak nebyl.  Omlouvám se. Ale neumím to vysvětlit. pokračuje Gerd.

Jenže mně v článcích chybí jedna věc, kterou možná dáš v nějakém dalším dílu. Většině lidí včetně ECB a MMF je úplně u zadku, jak Řekové žijí nebo jestli zbankrotují. Ta hysterie je tak obrovská ze dvou důvodů:

 1. MMF a ECB si moc dobře uvědomují, že Řecko je kamínek, který spustí lavinu, která pak smete čelné politiky EU a celé vedení ECB a MMF. Protože to oni rozhodli o řeckém záchranném programu.
 1. Všichni ti vyjednavači s Řeckem na straně věřitelů moc dobře vědí, kolik koluje virtuálních peněz. A že krach Řecka spustí krizi v celé EU. Tedy po krachu Řecka budou muset všichni politici začít šetřit a vysvětlovat nepříjemné otázky svých voličů. Krach celého finančního systému se blíží, a tím i krach EUR a nakonec celé EU. Z toho mají strach, a velký. Mimo jiné bude jedna otázka, proč politici EU převzali úvěry poskytnuté bankami (z toho se ještě vylžou) a jak dopadlo vedení těch bank.

Řecký dluh je dnes kolem 320 mld. EUR. Z nich 240 mld. EUR drží Evropská centrální banka, Mezinárodní měnový fond a Evropská komise –  60% eurozóna, 10% MMF, 6% ECB, 3% řecké banky, 1% řecká centrální banka, 1% zahraniční banky, 15% ostatní dluhopisy, 4% ostatní půjčky.

Eurostat ukazuje, že dluh Řecka začal strmě růst až v roce 2009, do té doby se svým trendem nijak nelišil od ostatních evropských zemí.

řecko3

Také od 2009 nastal úplný odliv kapitálu z Řecka. Od vypuknutí řecké krize v roce 2009 do března 2012 bylo z tamních bank odčerpáno přes 30 procent depozit v celkovém objemu zhruba 70 miliard EUR, viz http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2021763/venizelos-recke-banky-opustilo-v-krizi-70-miliard-eur-depozit-vetsina-ve-strachu-reku-z-bankrotu.html. Je zajímavé, že po odlivu peněz z bank došlo ke skokovému zvýšení nezaměstnanosti na 20% populace (u absolventů nad 50%).

Také se neříká, že soukromí věřitelé byli Sarkozym a Merkelovou dost brutálně donuceni k odpisu 50% dluhu (Sarky jim dokonce řekl, že buď odepíšou 50% dobrovolně, nebo přijdou o 100%). Merkelová má hlavní slovo v celé řecké krizi a velmi dobře to ví. Neúspěch Řecka bude i jejím neúspěchem a dopadne taky na Německo (a hodně).

V roce 2012 hrozilo, že dojde na podmínky spouštějící plnění z CDS kontaktů,  v případě Řecka 70 mld. eur. Tehdy hrozil po pádu nějaké větší evropské banky rozpad celého bankovního trhu. http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2016236/cds-po-aig-2008-u-recka-2012-trh-znovu-nad-propasti.html A tak je EU zachránila proti odpisu 50% hodnoty dluhu.

Hodně zajímavé je konfrontovat dnešní postoj Junckera proti tomu v březnu 2012, kdy Řecko splnilo podmínky na spuštění záchranného programu. http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2019928/eurogroup-recko-splnilo-podminky-pro-uvolneni-zachranne-pomoci-papademos-se-v-tichosti-vzdal-platu.html . Také Lagardeová byla mnohem optimističtější v březnu 2012: „V tuto chvíli mám docela pozitivní dojem z obrovské práce, kterou Řecko udělalo v posledních hodinách,“ uvedla při svém příchodu na jednání Eurogroup šéfka MMF Christine Lagardeová. http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2019928/eurogroup-recko-splnilo-podminky-pro-uvolneni-zachranne-pomoci-papademos-se-v-tichosti-vzdal-platu.html

Pokud Řekové zítra rozhodnou, že nezaplatí, země EU přijdou o prachy z Eurovalu:

O kolik peněz by jednotlivé země nyní přišly:

Země Částka
1) Německo 41,25 mld. EUR
2) Francie 30,98 mld. EUR
3) Itálie 27,22 mld. EUR
4) Španělsko 18,09 mld. EUR
5) Nizozemsko 8,68 mld. EUR
6) Belgie 5,28 mld. EUR
7) Rakousko 4,24 mld. EUR
8) Finsko 2,72 mld. EUR
9) Slovensko 1,5 mld. EUR
10) Slovinsko 0,72 mld. EUR
11 – 12) Estonsko 0,38 mld. EUR
11 – 12) Lucembursko 0,38 mld. EUR
13) Kypr 0,3 mld. EUR
14) Malta 0,14 mld. EUR

Zdroj: EFSF

Vlkova poznámka:

to ovšem nejsou všechny  ztráty, které by  příslušné země musely uhradit.Stejní dlužníci se budou podílet na ztrátách ECB a velká většina  z nich, i když menším podílem, na krytí ztrát  MMF. Takže  výsledný účet třeba pro Berlín bude cca dvojnásobně veliký.

Řecko od svého osamostatnění v roce 1829 strávilo víc než polovinu doby v insolvenci, a nebylo schopno splatit své závazky již 5krát. Klíčovým spouštěčem řecké krize byl okamžik v srpnu 2009, kdy nově zvolená vláda ohlásila, že deficit na daný rok dosáhne 12,7% HDP, což představovalo dvojnásobek předpokládaného deficitu a klid trhů byl definitivně narušen další opravou, která zvýšila schodek veřejných rozpočtů až na 15,4% HDP.

Zajímavé je taté chování velkých mezinárodních firem. Velké mezinárodní firmy neponechávají vše náhodě a již dlouhodobě se připravují na potenciální bankrot Řecka a na noc stahují finance do svých mateřských zemí. Tuto praktiku přiznali jak britský mobilní operátor Vodafone, tak i farmaceutická firma GlaxoSmithKline. Vše probíhá už od roku 2012.

V příloze Ti zasílám jednu diplomovou práci z roku 2012, která se zabývá Řeckem z tehdejšího pohledu a tehdejších dat. Je dost zajímavá, může Ti pomoci v psaní článku. Vypovídající  z ní jsou zejména přílohy 2 a 3.

řecko5řecko4Vlkův  vstup:

Tu diplomku mám jako wordovský soubor, takže  link nedám. Pokud o ni máte  zájem, musíte  sami zkusit štěstí na internetu. Má název

EKONOMICKÉ A POLITICKÉ DOPADY VYSTOUPENÍ ŘECKA Z EUROZÓNY

jejím autorem je  Martin Šuta a  na Masarykově univerzitě vyšla  v roce  2012.

 Pokračuje  Gerd.

Ale proč Ti vlastně píši, je, že dnes už se těžce dohledává, koho že to vlastně obyvatelé EU v roce 2012 zachránili ze soukromých investorů.  Informace postupně z internetu mizí.

Byly to  Deutsche Bank (Josef Ackermann ochoten odepsat 70% v roce 2012, takže 20% vlastně zachránil), státní rozvojová banka KfW, Commerzbank, BNP Paribas, Société Générale, Unicredit, Rabobank, portugalská Banco BPI, italská Generali a také tuzemská Komerční banka. SocGen ke konci roku 2011 disponovala řeckou expozicí v rozsahu 1,06 mld. EUR vůči vládním dluhopisům. U Generali to bylo 2,95 mld. EUR, u UniCredit 540 mil. EUR.  Dále pojišťovny Allianz SE a Axa SA, CNP Assurances,  fond Greylock Capital Management, banky  ING Bank a Intesa Sanpaolo SpA, německá Landesbank Baden- Württemberg, skupina menších německých investorů DSW, FMS Wertmanagement (která je vůbec největším privátním věřitelem Řecka s expozicí přes 8 miliard EUR. FMS je špatná banka, založená k soustředění toxických aktiv bývalé Hypo Real Estate.), Pimco, ČSOB, Crédit Agricole (za poslední čtvrtletí roku 2011 vykázala rekordní ztrátu 3,07 miliard eur).

Dosud EU působí v očích investorů jako jednotný celek. Dluh Řecka je v poměru k dluhům ostatních zemí EU docela zanedbatelný. Pokud Řecko zkrachuje, dopadne špatně, ale k mnohem větším škodám nastane na straně EU. Proto EU tak zoufale jedná a nakonec se s Řeky nějak dohodne. Řecké referendum nám ukáže jenom, jak moc si mohou obě strany dovolit v dalším jednání. Nakonec se spolu dohodnou. Musí. Jinak ….

Tolik Gerdův  mail.

Mne  jaksi nyní napadlo,  že  by nebylo od věci uspořádat tipovačku, jak dnešní referendum v  Řecku dopadne. Už jsme si dlouho nezavěštili. Takže  si zkusme pohrát. 

Otevírám k tomu účelu diskusi. A prosím odpověd  na dvě otázky

1- Vyhraje  ANO nebo NE na přijetí návrhů věřitelů  Řeckem?

2- kolik % dostane  ANO a kolik NE? S přesností na  jedno desetinné místo.

Můj tip je  ANO

ANO 52,5%  Ne 47,5%

O co že  soutěžíme? O titul Tipař Kosy! Mohl bych vám také nabídnout fotku vlka  s  vlastnoručním podpisem, ale  ten úlek bych vám nepřál 🙂  🙂  🙂

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Gerdoviny se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

50 reakcí na Další detaily o řeckém dluhu pravdy Mistra Jana a tipovačka, jak dopadne referendum

 1. NavajaMM napsal:

  NE 61 %
  ANO 39 %

 2. kchodl napsal:

  Ne 53
  Ano 47

 3. Maneca napsal:

  NE 57,2%
  ANO 42,8%

 4. Oto Les napsal:

  ANO 52%

 5. LuNe napsal:

  ANO 53,7
  NE 46,3

 6. Milon napsal:

  NE 58,3 : 41,7

 7. tomtom napsal:

  Ano 54,7%
  Ne 45,3%

 8. Hudec napsal:

  NE 51,5 %

 9. Bob napsal:

  Ne 52,3
  Ano 47,7

 10. Geordyn napsal:

  Ano 51
  Ne 49 Obávám se zfalšování v Řecku obvyklému.

 11. adam napsal:

  NE 51,8

 12. zemedelec napsal:

  NE 53% tlačí na to i domácí kapitál
  ANO 47% snaha ho přežití.

 13. Admirál napsal:

  Těžko soudit bez dobré znalosti řecké reality.

  Jak moc jsou Řekové připraveni jít proti větru?

  Jak výkonná a účinná tam jsou mediální ohlupovadla?

  Takže tip je spíše mým přáním, než kvalifikovaným odhadem.

  NE 54
  ANO 46

  Velmi těsný výsledek referenda by věštil do budoucnosti nebezpečí.

 14. Vidlák napsal:

  Lepší vrabec řeckých důchodů v hrsti než holub budoucí prosperity na střeše. Ale i když podmínky přijmou, celá věc se jen posune o nějaký ten rok dál. Vezmi chlup v dlani, když tam není.

  ANO 54.5 %

 15. Anonymní napsal:

  NE 58%
  ANO 42%

 16. Aldo napsal:

  Přál bych jim i nám „ne“, vyčistilo by to trochu evropské finance, ale to EU nemůže dopustit. Někde na netu se toulá scénář kdy v případě toho „ne“ má propuknout protivládní puč. Třeba to jsou fantasmagorie s tím pučem, dnes se to už obstarává jinak, ale když uvážím jak to šlo na Ukrajině …

 17. jiřina napsal:

  Ano 59
  Ne 41
  Bohužel…Opačně by měl Tsipras lepší vyjednávací pozici.

 18. takytaky napsal:

  OXI 64%

 19. Puck napsal:

  ANO 55 %
  Pořád se nemají tak špatně, aby řekli ne.

 20. fotrák napsal:

  ANO 62,3
  neboť nevěřím, že výsledek nebude potřebně upraven

 21. Jura napsal:

  Ναι 51,5
  Οχι 48,5

 22. František X. napsal:

  NE 51%
  Přání otcem myšlenky, stále myslím na tu řeckou hrdost, ale znám i řeckou sobeckost. Takže, chvíli vydržet a uvidíme!

 23. vrk napsal:

  ANO 50,1
  NE 49, 9

 24. jezevec napsal:

  NE 65,3%
  tu fotku s podpisem beru 🙂

 25. Laco G. mlynář napsal:

  K urnám přijde 5.109 mil. řeckých voličů. Z tohoto počtu bude volit:

  NE, t.j. tvrdě na Unii 2.500 mil hlasů, t.j. 48,9%
  ANO, t.j. necháme si na zádech dříví štípat 2.509 mil. hlasů, t.j. 49,9%

  A vláda podá demisi. A EURO skokově posílí proti USzeleným žabím kůžím. A evropské akcie skokově posílí. Velkoburžoazie na celém světě si na čas oddychne.

 26. Laco G. mlynář napsal:

  Kurňa, blbě jsem si to na papírku spočítal, hlavně korektiv vlivu třídní příslušnosti a potom procenta, tak ještě jednou:

  5.109 voličů celkem, z toho

  NE 2.500 48,6%

  ANO 2.609 51,4%

 27. Anonymní napsal:

  Ano 51,7
  Ne 48,3
  Víme přece, kdo má vyhrát…

 28. ankitamishra napsal:

  ANO 48
  NE 52

 29. Jan napsal:

  NE 63,8%

  Jan

 30. Suchec napsal:

  Ano: 50,4%
  (Vzpomínka na GWB a jeho bratra Jeba na FL)

 31. JANK napsal:

  Z vlastní zkušenosti vím, že tipování často vyhrává naprostý diletant, takže mám šanci 😉
  NE 51,1

 32. standa.e napsal:

  Ano, 55,1%

 33. Edita napsal:

  Ne(Oxi) 52%
  Ano (Nei) 48%

 34. Admirál napsal:

  Ještě k Husovi:

  Hus je pro mne symbol boje proti pokrytectví. Symbol odvahy poukazovat na zakrývání neurvalé cesty MOCI za penězi a ještě větší mocí vznešenými ideály.

  Když vidím kdo všechno si všechno vyplachuje hubu Husem…

  Jsou to přesně ti, kteří by žít v jeho době nejvíc křičeli, že Hus patří na hranici.

 35. Gerd napsal:

  NE 50,3%
  ANO 49,7%

 36. šprýmař napsal:

  Ne 52,7

 37. cagan napsal:

  Bude to tesné a obávam sa, že špekulácie ohľadom „korekcií“ sú možné…samozrejme v prospech pádu Syrizy… snaha bude preveľká, aby to šlo tým „správnym“ smerom. Nikde som sa nedočítala, či tam nebudú nejakí „nestranní pozorovatelia“. .. Držím Grékom palce, nech sa rozhodnú správne, ale vidím to takto:
  Nie- 49%
  Áno-51%

 38. Kanalnik napsal:

  Ne 51,7 %
  Ano 48.3%

 39. Old Rebel napsal:

  NE, 48.8 %

 40. LP napsal:

  Obycajni Greci su vystraseni z udalosti poslednych dni, preto budu volit ANO. Za ANO ocakavaju dalsiu podoru z EU.
  ANO, 65%
  NIE, 35%

  • LP napsal:

   ..ako ironiu este pridam historicky vyrok Ivety Radicovej: „16 krajin sa predsa nemoze mylit“

 41. Delkim napsal:

  EU si rozvracet nedáme a tomu ty výsledky přizpůsobíme 🙂
  ANO 56,4
  NE 43,6

 42. vlkp napsal:

  Tipovačka je uzavřena. V Řecku právě zavřeli hlasovací místnosti. těm, co dali svůj tip a zúčastnili se, děkuji!

 43. Zdeněk Rajchl napsal:

  Je mi těžké tipovat, protože jsem laik v otázkách ekonomiky. Bohatí se běžných občanů při zadlužování států a následném zachraňování bank z daní stejných občanů na nic neptali. Referendum je spíše nebo pouze takovou morální fackou těm co rozhodovali a lidí se na jejich názor neptali. Řekové dnes rozhodují mezi tím být lokajem Bruselu a vlastní hrdostí i za cenu nést pomyslně holou sedínku a budovat vlastní hospodářství třeba od 0, ale bez diktátu nadnárodních korporací ze zahraničí. To současně znamená zbankrotovat a zavést vlastní měnu. Do odhadu, pokud by měl být alespoň přibližně přesný je nutné zakalkulovat charakterní sílu mladé současné generace Řeků podstoupit tu úzkou těžší cestu jít po vlastních nohách. A tady jsem naa vážkách, protože si myslím, že mladá generace je zhloupnutá konzumem. Dobře zkusím si tipnout, ale pochybuji, že budu mít pravdu 67,3%NE a zbytek ANO.

Komentáře nejsou povoleny.