Evropa má problém! Řecko také!


Výsledky  řeckého referenda jsou, zdá se naprosto jednoznačné. Tak jednoznačné,  že   lze  ještě před půlnocí komentovat. Což jsem věru nečekal.Nepochybně  dnes  budeme  zavaleni stovkami komentářů. Zkusím tipnout, co asi bude  v informačním mainstreamu a  to nejen českém. Bude  to vypadat,  v různých obměnách  nějak takhle:

-dozvíme  se z nich především , že  Řekové se nechali oblbnout  levicovými populisty a  že nyní za to tvrdě zaplatí a  vůbec , že je  čeká doba naprostého temna. K tomu tuny  různé omáčky.

Nic jiného nečekám.  A  úplně poslední, s  čím bych  při čtení nebo sledování medií počítal, je  nějaký věcný rozbor  příčin řecké story.  Alespoň toho typu, o jaký se  v předchozích třech dnech, neuměle a  amatérsky, pokusila Kosa.

Samozřejmě  že  dojde i na spekulace, co se bude dít dál. Než to zkusím tímhle směrem sám, konstatuji,  že  obdivuji  řecké voliče. Že tak jednoznačně  řekli NE§  Ačkoli měli za sebou zkušenost  hroutící se ekonomiky, zejména  bankovního sektoru, z minulého týdne. Tipoval jsem -a  špatně- že  tahle lekce se zavřenými bankami, nedostupnými prostředky na zamrzlých kontech, první výpadky  v zásobování a  strašení  Řeků  vším možným ze zahraničí, bude mít daleko větší dopad na konečný výsledek.


Samozřejmě, pro to hromadné  NE bylo dostatek logických důvodů. Shrňme  si  ty úplně nehlavnější:

-dosavadní řecká léčba  byla  naprosto neúspěšná, když ne rovnou  katastrofická

-že  zemi dostala do ještě  větších problémů, než byly ty před  startem řecké terapie Trojkou.

-že  Řecko , pokud má být  opravdu zachráněno ono a nikoli zejména  kryty sobecké zájmy  jeho věřitelů, musí dostat  výraznou  změnu podmínek – zejména  tzv. podstatné sestřižení dluhů

Zde odbočím. V jedné z posledních Ukrajinských svodek byla  rozpitvána navrhovaná  finanční pomoc  Západu pro Ukrajinu. Její součástí  je  i to,  že držitelé ukrajinských bondů budou souhlasit s odepsáním svých pohledávek – nejméně ve výši 90%. To MMF  vzal jako oprávněný  požadavek Kyjeva  a  vyslovil s  tím souhlas  a  zakalkuloval to do svých výpočtů ozdravení Ukrajiny  a jejích financí.

Naproti tomu když  řecký premiér Alexis Tsipras před víkendovým referendem uvedl, že jediná možnost jak přivést řecký dluh do stavu udržitelnosti je odepsat z něj minimálně 30% a použít 20letý odklad splátek. Lagardeová a  podobní, to okamžitě  odmítli – tedy  ono odepsání  30%. Prolongace by prý možná  šla. Jak se ovšem dozvíte  zde:

http://www.kurzy.cz/zpravy/382614-tsipras-30-odpis-dluhu-a-20lety-odklad-splatek-to-je-jedina-udrzitelna-moznost/

A  český komentátor to opatřil vlastní poznámkou, že

Tsipras také stupňuje agresivitu své a vládní kampaně za odmítnutí věřitelských návrhů v rámci referenda.

Já k tomu mohu jen dodat,  že  oněch 30% je prostě  málo.  Nevychází mi to. při ustřižení 70%  ano, při  50% spíše  ne. Takže  mi ten Tsiprasův  požadavek přijde veskrze akceptovatelný i když nedostatečný.Ale  ti kteří řecký  malér  spoluzavinili  jsou neoblomní…. A také to, že tuhle informaci z pátku jsem nalezl naprostou náhodu. Media  jí skoro stoprocentně zasklila.

-NE by mělo posílit  Tsiprasovu vyjednávací pozici a  to ve dvou směrech- druhá strana  vidí, že  má mandát pro svůj postoj od,  v podstatě 2/3 voličů a  také, že  Řecko, i přes  upozorňování/vyhrožování  z Bruselu,ale zejména Berlína, se rozhodlo nést všechny důsledky. V krásné, staročeské terminologii řečeno  – až do hrdel a statků

A Západ  místo nějakého racia,  v přístupu k Aténám, vyhrožuje dál. Tu vyhazovem z eurozony, tu dokonce  z EU, děsí  koncem světa, když  Řecko znovu bude muset zavést drachmu a  sdělují, že  už  pro Řeky nehnou ani malíkem..   Takže  logická závěr z toho musí být,  že  nejsou ochotni odepsat  ani ne třetinu, ale klidně  risknou ztrátu  100%? Vážně?

Že  vám to vychází tak, že  v  hlasování včera, každý, kdo měl všech 5 pohromadě musel hodit do urny  NE?

 Ono to tak úplně jasné není!  Hlasovat NE  chtělo totiž hodně  velkou odvahu!!! Hodně  velkou. Skoro bych řekl, že  v každém, kdo zaškrtnul tuto možnost muselo být  něco z Jana Husa. Z jeho odvahy  jít za svou pravdu až  do fatálních osobních důsledků.

Představte  si, že  jste  Řekem. A  sice víte, že  NE  je asi správně. Ale zároveň také

-musíte počítat s tím, že se země propadne  do totálního hospodářského chaosu, pokud  je Tsiprasova  kalkulace, že věřitelé nyní budou ochotni jednat a respektovat jeho posílený  mandát, chybná! A hlavně   jednat rychle!

-existuje totiž možnost, která zní zejména z Berlína, že   Řecku má být okamžitě zastavena jakákoli pomoc. takže  už zítra večer by se  mohl  zřítit  celý  tamější bankovní sektor. Se všemi důsledky. Jako je  například následný kolaps  zásobování vším možným, léky  a benzínem počínaje  a řadou základních potravin, v kterých Řecko není sobestačné – konče. Že  dojde k okamžitému odlivu vyděšených turistů, že přestanou být vypláceny penze, platy, podpory.

-že  Řecko bude vyloučeno z Eurozony a technicky bude  zabráněno používání eura  mimo těch, co už tam dnes  jsou.  Ani vlastní měnu nebude možno rychle zavést, protože  nejsou k tomu technické podmínky. Řecko prý dávno  zničilo  tiskové předlohy, z kterých se tiskla původní drachma.

-na Řecko může  být, za neposlušnost, uvalena  totální ekonomická blokáda, což  by byla konečná

Zkrátka i  hlasování  ANO mělo svoje  velké a nepominutelné racio. Víte  sice, že to je špatně a neudržitelné, ale  také, že ještě nějaký čas  všechno bude, aspoň nějak – FUNGOVAT!  A hlasovat Ne znamená, s  dost vysokou pravděpodobností,  že  vás  a vaši rodinu  už zítra  potrefí naprosto fatální důsledky onoho ne, které z vás mohou nadělat doslova přes noc  žebráky  a bezdomovce. Kdo z nás  by hlasoval pro holuba  na střeše místo vrabce v hrsti?

Zkuste si představit,  že  jste  řeckým důchodcem, nebo členem jeho rodiny, která má jediný svůj příjem v jeho důchodu – takových prý je  tam nyní hodně, hlasovali byste  NE? Šli byste do  rizika, že  další penze už nemusí přijít?

Já sám za sebe říkám – mám celkem jasno, která varianta  je správnější. Ale nejsem si vůbec jistý, že bych v  sobě našel odvahu ji také zaškrtnout! Mimo jiné i proto, že  moje zkušenost z českých voleb je taková,  že lidé volí podle okamžitého osobního nastavení a prospěchu – klíčové slovo je okamžitého! Nebo volí toho, kdo jim víc  slíbí.  A tady  jim Tsipras, kromě  rizik a vysoké pravděpodobnosti rychlé  bolesti nemohl slíbit vůbec  nic  jiného. Tedy minimálně těm, co nejsou naivní a umí počítat!

Tím se dostávám k části, kde  zkusím odhadnout, co asi bude dál. Toho bude  v komentářích mainstreamu také plno. Než začnu, tak si dovolím jednu poznámku:

kdybych byl Tsiprasem, tak bych po věřitelích chtěl jako minimální / a podle mých výpočtů naprosto nedostatečný odpis/ něco jiného než oněch hladkých 30% – můj požadavek by byl jiný – my jsme  se drželi toho, co jste nám předepsali, Výsledkem je zhroucená ekonomika státu.  Bez odpisu části dluhu zbankrotujeme. Nechcete odepsat 30% ? Fajn, takže  nám odepište  tolik procent, o kolik se  od  začátku  vaší léčby zmenšil řecký HDP!  Musíte  uznat, že ten požadavek jé férový  a logický.

Nicméně  tohle  bych si mohl dovolit jen v prvním možném scénáři, který momentálně  vidím:

1- věřitelé budou chtít s  Řeckem jednat  a půjde jim o  to, co možná nejkonstruktivněji, v nových podmínkách nastavit  vzájemné vztahy.Tedy půjde o pragmatické vyřešení krize.

Přiznám se, že na tenhle  scénář  zrovna  dvakrát nevěřím. tohle přece už mohli udělat dávno!  Vedle toho by to byla přímá pobídka  pro Španělsko – volte  tamní bratrance od Syrizy  -PODEMOS a  smázněte  našeho vzorného kluka  Mariano Rajoje! Nejen to – jde o případnou instruktáž  pro všechny  budoucí dlužníky  nebo jiné provinilce v EU – nemusíte respektovat své závazky, až dojde na lámání chleba, udělejte  referendum a my  vám ustoupíme! Důsledkem je  demontáž a zničení  EU! Což by byl průšvih globální a naprosto tragický. Tohle by byla  sázka  tohoto řešení! Ono  bylo schůdné – před  referendem, nejlép e při vůbec  prvních jednáních se Syrizou.. EU  a Trojka promarnily  čas. Dnes je rozumná dohoda jejich porážkou a  dokonce kapitulací. Politikáři nepočítali s referendem a věřili, že   tak, jak jsou zvyklí, Tsipras  bude jen silně  žvanit, ale  nějak se ohne.

Ale máme  také

2- věřitelé z referenda a jeho výsledků vyvodí ty  závěry, o kterých jsem právě  hovořil, takže  vůči Řecku uplatní těžkou ekonomickou blokádu. Aby ho rychle  srazili na kolena. Smyslem bude  rozvrat, s  tím, že potom nabídnou pomoc, ale podle  jejich vlastních podmínek. A  třeba vůči Řecku i velkorysých, aby  po tom sražení začalo rychle  fungovat. Aby  všichni možní  následovníci Syrizy a  případní potížisté dostali exemplární odstrašující příklad! Poslouchejte  nás, jinak skončíte jako Řecko!

Tohle mi přijde výrazně  pravděpodobnější. Konec konců , oni přesně  tenhle postup vůči  Řecku uplatňovali od nástupu Syrizy  a Tsiprase k moc: A netvrdí to nikdo jiný než ekonomický komentátor agentury Bloomberg Clive Crook. Podle něj věřitelé chtali Tsiprase ponížit za každou cenu. Viz :

http://echo24.cz/a/ieuus/bloomberg-veritele-chteli-tsiprase-ponizit-za-kazdou-cenu

Nicméně si  myslím, že to tak úplně  asi také nebude.  Je k tomu pár nezanedbatelných důvodů

– ne všichni členové EU a  eurozony  sdílejí nekompromisní německý postoj. A bude potřeba  dohoda  18 zemí!

-okamžité tvrdé potrestání a vyloučení  Atén z eurozony/EU  také není bez velkých nákladů a rizik. Což konstatuje například šéf německé centrální banky Jens Weidmann. Ten  varoval vládu Angely Merkelové, že odchod Řecka z eurozóny by způsobil v německém rozpočtu díru v řádech miliard eur, napsal včera německý  Handelsblatt.​

-Řekové mohou začít  dělat  velké obstrukce v akutních problémech EU  /uprchlíci, sankce proti Rusku, ruský plynovod, atd./

-zhroucení  Řecka  poveden k turbulencím na finančních trzích, dojde na  výplatu pojistek za  zkolabované řecké dluhopisy, výrazně  vzrostou náklady pro budoucí refinancovací operace celého jižního křídla  EU a  asi i Francie, protože  výrazně  stoupne riziko pro držitele  jejich aktiv, že  se nebude opakovat řecký krach. Což bud emuset být kompenzováno výrazně  vyšším úrokem pro investory! a jižní ekonomiky  na nějaká vysoká procenta prostě nemají.

A hlavně – řecký kolaps  se nemusí vůbec líbit  Washingtonu!!! Řecko je  klíčovou zemí jižního křídla  NATO. Má jednu z největších  a nejlépe vyzbrojených armád NATO – mimochodem 10x  velkou jako ČR, která má 20x více bojových letadel, skoro 40x více tanků…. A při tom má  Řecko stejně  obyvatel jako ČR a  slabší ekonomiku!

Mimochodem, zde se dozvíte

http://www.natoaktual.cz/stoltenberg-recko-by-nemelo-omezovat-sve-vydaje-na-obranu-p3o-/na_media.aspx?c=A150701_161801_na_media_m02

že  Stoltenberg  vyzval před  ČTYŘMI dny  Atény, aby  v  rámci úspor neškrtali ve výdajích na  armádu! Které jsou jedny  z  nejvyšších v alianci vůbec…

Nevěřím, že  USA  tuto variantu připustí. Spíše  si troufnu předpovědět, že  ačkoli Washington není členem ani EU  ani eurozony, může  se stát rozhodujícím činitelem a hybatelem dalšího dění. Tohle mi naopak přijde jako nejpravděpodobnější budoucnost.

Takže co bude?  Těžko říci. Nějaký kočkopes  mezi 1 a  2.  Neumím to definovat. Ale  nevěřím na rychlou a konstruktivní dohodu. Umím si představit  velkorysý konstruktivní návrh ze  strany  věřitelů – ale nikoli Tsiprasovi!!! Nějaké zásadně jiné vládě. Zejména  složené z těch, co  Řecko dovedli tam , kde  je. Tzv. standardním politickým silám…

Ale jak to provést?  Vydušením Tsiprase  a Řecka, Ano, ale.. Ale  Řecko se přitom nesmí úplně zhroutit. musí nějak, minimálně fungovat. Podle pravidla – na smrt příliš  dobře, na nějaký život příliš málo. A je tu ještě jedna podmínka – ono  to dušení, blízké smrti musí být takové, aby se, po odstranění Tsiprase,  dala  řecká ekonomika  znovu slušně nastartovat, ale nikoli tím, že  by její restart  vyžadoval další  finanční injekce. Ani nějaké malé. Odpisy  ano, ale nové peníze  ne. Ty už budou dneska   v Evropě neprosaditelné…

A je tu také faktor  času – Evropa nesmí s  řešením příliš dlouho otálet. Čas je pro ni kritickým faktorem.  Protože  čím déle  řešení bude trvat, tím více  bude třenic  uvnitř EU. Stačí se podívat  na diskusi kolem kvot přistěhovalců..

A jen na okraj – tuhle jsme s e zmínil, že  existuje  nová studie  MMF  k  řecku. Čerpal jsme velmi sporé informace o ní z českého mainstreamu. Ten z ní poskytl jedinou informaci –

Fond ale zároveň upozornil, že za současnou situaci v Řecku mohou rozhodnutí Tsiprasovy vlády a kriticky se zmínil o tom, že Řecko příliš dlouho otálelo s privatizací státního majetku, a nezískalo tak potřebné prostředky.

Ale ti zatracení řečtí anarchistobolševici všechno zkazili..

Jenže ono to bylo jaksi jinak. Jednak se EU  a její členové pokusili zablokovat zveřejnění této studie  MMF PŘED řeckým referendem a je také jasné proč! Ono tam totiž má stát   tohle:

MMF ve své zprávě uvedl, že Řecko bude v průběhu příštích tří let potřebovat dodatečné finanční prostředky v objemu nejméně 50 miliard eur (1,4 bilionu korun) a rozsáhlé odpuštění dluhů, aby získalo prostor pro oživení hospodářství.

Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/eurozona-nechtela-zverejnit-zpravu-mmf-o-reckem-dluhu-kvuli-referendu-1206430#utm_source=zpravy&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Nicméně  řada  členských zemí MMF a to včetně  USA nebo  lépe -v čele s USA nakonec  nechala uniknout podrobnosti ven!!!!

Nemáte  taky dojem , že  hledání kamene mudrců je proti tomu šaráda pro malé děti?

Já ano. Ne že bych měl malou fantasii,ale přiznávám, že  si nyní nějakou detailnější konkrétní strategii v  tomto směru, neumím představit. Natož abych ji sepsal.

Ale umím definovat na čem bych ji stavěl.

– Nevěřím, že Tsipras má, kromě  jednání nějaký technický a  funkční plán B. Jestli skutečně , ne , pak chaos  způsobí sám a nebude třeba nic  dělat.

-potřebuje  rychlé výsledky. V řádu max  týdnů

-když je mít nebude, začnou od něj příznivci odpadávat.

Fakt, zaškrtnout  včera  v Řecku Ne! Pokud  jste domýšleli důsledky,  chtělo dost velkou porci odvahy Mistra  Jana -přinést  trvání na své pravdě bolestnou osobní obět!!! Byli byste toho schopni?Za sebe opravdu říkám, že nevím.

Otevřu, zcela výjimečně, ke  svému, navíc politickému článku  diskusi. protože  jsem zvědav  na jiné úhly pohledu. Předem říkám, že nijak zvlášť nestojím o názory  podložené jen averzí vůči Bruselu, EU, NATO a globálnímu kapitálu. Pohledy formulované jen přáním, aby TO  konečně   těm „šmejdům“ z Bruselu, USA, nadnárodních koncernů a podobným  NĚKDO ukázal a mít z toho škodolibou radost. To pro mne nemá žádnou přidanou hodnotu.  Je  velmi snadné radit Řekům nebo jim držet palce z českého obýváku!!!  A bohužel  ani trochu nepochybuji, že  čtenářů, kteří to vidí jen nebo zejména takhle, na Kose není úplně  málo. Respektuji jejich pohled, mají na to právo, ale  nestojím o něj. Nepřináší totiž žádnou  novou perspektivu, jen uspokojení osobní  ambice na cizí účet!

A  ještě  něco – i v nejpříznivějším, ze  všech scénářů  budou muset  Řekové vykonat  řadu mimořádně  pro ně bolestivých operací. A to i kdyby  mu šly věřitelé absolutně  na ruku. určitě  dojde na

-velké a  bolestné krácení státních výdajů a  to včetně důchodů a dalších kritických dávek v  sociální oblasti, výdajů na školství a další veřejné služby

-dojde k podstatnému zvýšení daní  a jestli má mít  země  šanci, tak i k jejich tvrdému a nekompromisnímu vybírání

-bude následovat další pokles  řecké ekonomiky, takže vzroste nezaměstnanost

-osobně očekávám, že  dojde k tvrdému zdanění soukromých vkladů v  Řecku  nad  nějakou určitou  / velmi nízkou/úroveň, tak jako se  to stalo na Kypru…

Evropa, respektive  -EU má obrovský problém. hraje  se už ne jen  finance  poskytnuté Řecku a budoucnost politiků, kteří ty  finance  před  5-ti roky poskytli, ale o samu existenci EU a  tím i evropskou budoucnost.  Rozpad nebo výrazné oslabení EU znamená globální nárůst síly  už nikým nepoutaného Německa a v  zároveň velký nárůst vlivu USA  do elementárních záležitostí jednotlivých evropských států. Které budou mnohé státy považovat  za  záchranu před ruským a německým vlivem.

Hlasovat NE  chtělo opravdu odvahu. Pokud jste domýšleli důsledky. Řecko má také obrovský problém – svou existenci. Kvůli tomu všemu mne  zajímají  další názory. Nikoli fandovské výkřiky nebo výkřiky  Višňovského. Děkuji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

125 reakcí na Evropa má problém! Řecko také!

 1. NavajaMM napsal:

  Áno, je jednoduché radiť Grékom zo svojej obývačky, hlavne keď do ich hospodárstva nevidím. Spomeniem preto len jeden aspekt situácie, čo nastala.
  Som zvedavý, či si vedenie EÚ (nemyslím len veriteľov) uvedomuje, že grécke NIE je jasným signálom klesajúcej dôvery v európske inštitúcie. Hlavne dôvery v schopnosť riešiť reálne problémy.

  • Tony napsal:

   Dobrej odhad ve Vlkově soutěži. Jinak se ale obávám, že „někdo“ použije známou řeckou kartu – generalitu…

   • Petr napsal:

    Tohle je zajímavý názor. Vojenský převrat není až tak nereálný. Takový „chilský“ scénář. Nicméně, představte si titulky v masmédiích k tomuto tématu. V dnešní době by to asi neprošlo. Řecko je v NATO. ťěžko by mohl po řeckých vojácích ctít, aby stříleli do lastních lidí jako Ukrajinci. Navíc, situaci s dluhem by to nijak nezlepšilo. A EU by musel řešit další, tentokrát řecké uprchlíky. tohle se v řecku asi nestane.

 2. kočka šklíba napsal:

  Ano, vlku, ale co Rusko a Čína? Nemá je Tsipras ještě také v rukávu? Vůbec nic se v souvislosti s nimi neobjevuje, tedy v těch zatímních zprávách, a ani u Vás. Nemůže Řecko vyjednávat s tímhle za zády?

  • NavajaMM napsal:

   Áno, jediná nádej veriteľov a málo kreatívneho vedenia EÚ je v tom, že Grécku nikto nepomôže. A neverím, že Rusko s Čínou by si nechali ujsť takúto príležitosť.

   • kočka šklíba napsal:

    Ano, kdyby nechali, tak jsou …no prostě by jim to nemyslelo a s tím Tsipras, podle mého, počítá a USA nyní také, ovšem v tom negativním slova smyslu, než tam to tam podle svého „zkonsolidují“. Mají toho mnoho no :).

  • vlkp napsal:

   Rusko? To jsme pojednal už před časem ve vztahu k Řecku. Napsal jsem, že rozhodně řecký dluh nevyfinancují. Jednak na to nemají a potom – proč vy tahali za EU horké kaštany? A skupovali jejich dluh? Rusové budou se zájmem přihlížet. Akoukat na ty, co je sankcionují. Jak s e smaží ve vlastní štávě.

   A Čína? ta by řecký dluh koupit mohla. Kdyby chtěla. osobně bych se vůbec nedivil, kdyby řekla EU – jo, koupíme od vás ten řecký dluh co máte. Al e za 50% ceny. To by potom byl tanec!!! Američané by měli najednou obrovský problém, protože by jim bylo jasné, že Čína v podstatě bude kolonizovat Řecko. A řekové by neměli sebemenší důvod jásat. protože Čína by držela 100% jejich dluhu za poloviční cenu a oni by za odpis té půlky , co by Čína měla zadarmo museli Pekingu dát, na co by si ukázal. A poslouchat jako hodinky…
   Takže Rus nepřijde a Čínana Řecku nepřeji.. .

   • kočka šklíba napsal:

    To je možné, ale Tsipras s tímhle může tlačit na EU. Proč by jinak USA byli najednou k Řecku tak vstřícní? Jasně oni dluh tam asi nemají, nicméně jen podle vlády v Řecku by měli být daleko tvrdší. Zatím se to tak nejeví, no uvidíme v příštích dnech.

   • NavajaMM napsal:

    Schválne som napísal, že Rusko alebo Čína môžu Grécku pomôcť. Keby kúpili Grécky dlh, pomohli by skôr jeho veriteľom.
    Ich čas príde až po prípadnom bankrote Grécka a totálnom zlyhaní dohody s Európou.

    • kočka šklíba napsal:

     Ano tak jsem to myslela dá se říct, ne že by teď přispěchali, ale jako rezerva?

   • Skogen napsal:

    Osobně bych to s Čínou viděl jinak. Z hlediska byznysplánu máte naprostou pravdu a není na místě ani hlesnout. Ale… Skutečně jde Číně jen o byznysplán? Opravdu chtějí (pokud chtějí) jen využít kšeft? Důvod, proč o tom hovořím tak trochu s despektem, je ten, že žijeme v přelomové době. Zcela nepopiratelně přelomové. A současnou situaci s Řeckem bych tak trochu přirovnal k Německu padesátých let a Marshallovu plánu. Američanům tehdy přece nešlo o nějaký krátkodobý zisk, ale o celý kontext vývoje. A historie jim dala za pravdu. Čína s prominutím rozhodně není ten, kdo by myslel a jednal krátkozrace, naše hodnotící horizonty nejsou tak zcela validní. Ostatně Američanům jde o Řecko i dnes a důvodem je právě ten jejich (americký) kontext, který jim nyní jejich enfant terrible podkopává. A důvod, proč problém Američané s EU diskutují, není ani tak politický, jako ten, že už na Řecko nemají. Čína ano. A Čína MUSÍ expandovat, nic jiného jí nezbývá.

    Už se o tom velmi dávno mluvilo. Z hlediska Číny jde o tanec v porcelánu okolo poněkud rtuťovitějšího partnera. Musíte ho udolat, ale do poslední chvíle nikoliv předráždit. Tsipras nejednal s Moskvou a Pekingem jen tak.

   • takyvlk napsal:

    Proč Čína? Za 50% by si řecký dluh ráda nechala i EU 🙂
    Myslím, že se marně pídíte po nějakém Tsiprasovu „plánu B“. Mám za to, že Tsipras stále úspěšně rozvíjí svůj A-plán. To je přinutit věřitele k odpisu nejméně 30% dluhu (a když to nebude aspoň těch „Vašich“ 70%, za čas tu máme další kolo), nebo grexit.
    Psychologicky Řekové asi nejsou zatím na grexit připraveni, ale pokud by je k tomu věřitelé přece jenom dotlačili (míč je na jejich straně), nebudou těmi, kdo na to doplatí nejvíc. Věřitelé by v tomto případě přišli o 100% a navíc ztratili strategický vliv na Řecko.
    Jinak myslím, že Řecko má výborné předpoklady k budoucí prosperitě. Turismus (letos prý rekordní návštěva), tranzit ruského plynu, cíl čínských investic…

    P.S. Kolkovat eura je asi nejpitomější nápad, co jsem v této souvislosti slyšel. Kdo by si je tak asi nechal dobrovolně znehodnotit? 😀

 3. GW napsal:

  Chybí mi tam možnost pomoci ze strany zemí BRICS. Čína nabízela svou pomoc už dávno, mihlo se to v mainstreamu, chtěla snad dokonce odkoupit některé ostrovy.
  Zpráva z 2. července: země BRICS zkoušejí funkčnost svého systému pro mezinárodní finanční vyrovnání (náhrada za SWIFT):
  http://gizadeathstar.com/2015/07/its-official-brics-bloc-examining-alternative-international-clearing-system-to-swift/

 4. kočka šklíba napsal:

  I proto si myslím, že USA jdou spíše Řecku na ruku, samozřejmě, všeho do času, než tam zkonstruují nějaký další řecký Majdan.

 5. jjozef napsal:

  Nikoli fandovske ?
  Od fandu tychto blogov.

  Stanovisko cisara /Brzezinski,Kissinger,Kaplan,Stratfor…./ vyjadruju jeho media.Najvplyvnejsie media,televizie…..
  Na Slovensku prakticky vsetky media masoveho dosahu su v rukach Washingtonu.V mediach vidime len washingtonskych jastrabov a ultrajastrabov /blondakov neberme v uvahu/.Len jedno informacne sito.
  Stieglitz a podobni obcasni oponenti
  http://www.blisty.cz/art/77981.html
  dnes predstavuju len nutene pestovanu oponenturu,z hladiska tvorby verejnej mienky a politiky oponenturu malo vyznamnu,takmer zanedbatelnu.
  Stratfor vo svojich publikaciach jak hlasil sa,jak Bush brutalne,otvorene, k politike znicenia kazdej,teda aj /ci najma/ europskej konkurencie. Friedman vo svojich prognozach spred niekolkych rokov „neveril“,ze sa EU udrzi pokope.Silna EU,hospodarsky pevna,politicky jednotna,je pre dolar akutnou hrozbou.
  Cielom bolo nezabit,len prizabit konkurenta dolara.Prebiehala spojenecka vojna,kto koho viac stiahne pod vodu.Po pade Wall Streetu
  Prvy utok dolara na euro bol odrazeny eurovalom.
  Potom prebiehala priprava Majdanov,v Moskve i v Kyjeve….

  Odvaha v Grecku rastla tak,ako boli zahanani do kuta.
  Do kuta bol zahnany aj terajsi minister financii,patriot,ktory nie je beznym papouskujucim „ekonomom“.
  Devastaciu Grecka bral a berie aj osobne:zastavme krmenie Minotaura Grekynami!
  Ako uz respektovany ekonom nema ziaden vnutorny mandat klamat,cuvat,rezignovat.Bol „neznesitelnym“ vyjednavacom.
  Vie,ze vedie tazky boj,vie,ze v zaujme EU-protektoratu nie je ani tragedia Grecka,ani uspech Grecka.
  Len nastolenie kludu a poslusnosti.Teda aj odstranenie kazdej silnej oponentury.
  Referendom si grecki /a ini!/patrioti poziciu vyrazne posilnili.

  Aj preto vidim ako dovodnu nadej vkladanu do nich Robertsom:
  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/07/6507-recko-muze-opet-zachranit-zapad.htm

  Pridam texty z r.2010,ktore velmi aktualne /historia sa opakuje/ ukazuju,akym sposobom bola rozputana 1.svetova vojna.
  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/06/6490-epizoda-4-kdo-zazehl-prvni-svetovou-valku.htm
  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/06/6499-epizoda-4-kdo-zazehl-prvni-svetovou-valku-2cast.htm
  http://www.zvedavec.org/komentare/2015/07/6506-epizoda-4-kdo-zazehl-prvni-svetovou-valku-3-cast.htm

 6. jezevec napsal:

  jedna věc mi připadá být jasná. tsipras je blb a hochštapler, nemá nejen plán B, ale nemá (a neměl) žádný plán. řecko prostě dluhy nezaplatí – ani 30%, ani 50%, ba ani 70%, prostě nezaplatí. viděno tímto pohledem, nemá smysl jednat dál, dokud tohle nebude řečeno jasně. a na to tsipras zatím neměl koule a evropa chuť. a viděno tímto pohledem – řecké NE je spíše nepřípadným furiantstvím myšky zahnané do kouta, než nějakou exploatací statečnosti. tak už to konečně řekněte – ani kačku, nazdar.
  za daleko větší problém pokládám, z čeho bude řecko žít, až se s tím všichni tak-nějak smíří. není přece možné, aby ekonomicky přežila země, kde mezi absolventy je 60% nezaměstnanost, kde 25% populace pracuje pro stát za stále ještě snových podmínek a mezd. není možné, aby celé několikagenerační rodiny táhly důchody penzistů, aniž by se někdo zajímal, kdo má na ty penze vydělávat. chronická neschopnost řecka vybírat daně není jen klišé z pohodlného evropského křesla, to je číslo. další pecku dostane turistický průmysl, zrovna na prahu nejžírnější sezony. řekové se bouří, že už šetřili dost, a že to k ničemu nevedlo – aritmetika ale vede k názoru, že budou muset škrtat ještě tak na 20% dnešního blahobytu.
  věřím, že evropa a mmf ty prachy už dávno odepsala, jen hledají jak to říct a neztratit moc tváře. ale nevěřím že někdo bude pumpovat do řecka další prachy, dokud jeho základní ekonomická rozvaha nezačne vycházet v kladných číslech. a to ani na překlenutí. co na to prostý lid? nastartuje kravou revoluci? prodá pár základen rusům? začne pilně pracovat za 20% dnešní mzdy?

  • kočka šklíba napsal:

   Proč je podle Vás Tsipras (píše s velkým T pro vaši informaci), hochštapler? A dokonce blb? Vždyt má možnost nyní postupovat rozhodně s větším zadáním obyvatel Řecka. Vy si myslíte , že Řekové jsou úplně blbí? Vždyt s tímhle musí počítat, tedy s Vašimi vývody, nejen Tsipras, ale i obyvatelé. No uvidíme :). Ale rok rozhodně jednat jako s Kyprem nebudou, možná jim bude stačit těch 8 dní jako s Irskem ;). Ono je tady ve hře víc věcí víte jezevče.

  • vlkp napsal:

   Tsipras asi plán B nemá. Jenže k řeckému bankrotu nedošel on. Ale tu obrovskou nezaměstnanost a pád ekonomiky způsobili idioti z Trojky.
   Apokdu by zvítězilo ANO, tak bez odpisu ten bankrot by přišel tak jako tak.

   • NavajaMM napsal:

    Skôr vnímam ako tragédiu, že plán B nemá Európa.

   • kočka šklíba napsal:

    Ano také se mě zdá, že spíš než Řecko nemá EU ten plán, nevěřili odmítnutí věřitelských požadavků, věřili že Řekové se nakonec přikloní k EU. I mě tedy překvapili, moc jsem tomu nedávala. A stejně jako vy Vlku nevím, jak bych hlasovala já….
    Jinak jistě si vzpomínáte na Faustův svět ticha, tam jsme to rozebírali docela dost a už tehdy jsem byli pro to, aby se Řekové nechali zbankrotovat, čas ukázal, že jsme měli pravdu. Vždyt jsou na tom ještě hůř než byli tenkrát a hlavně, tenkrát měli u nich pohledávky soukromé banky, nyní státy. Takže zase došlo k tom u, co je obvyklé: socializace ztrát. Je mně jasné, že to není tak jednoduché ale v podstatě ano.

  • Rys Ostrovid napsal:

   Pán Jezevec,

   v podstate súhlasím s Vaším názorom. Pretože žiadny z úprimných (ale aj tých neúprimných) obhajcov Grécka nemôže poprieť jednu vec. Času na sfunkčnenie štátu mali Gréci viac ako dosť. Nepohli v tom prstom. Takže ak sa aj hľadajú (a občas aj vyrábajú) najrôznejšie argumenty na obhajobu toho národa, ktoré hádžu vinu a zodpovednosť na všetkých ostatných len nie na tých, KTORÍ SI TIE PENIAZE NAPOŽIČIAVALI, argumenty na obhajobu gréckeho rezignovania na vybudovanie funkčného štátu neexistujú.

   Môj pohľad: s Tsiprasom a Varoufakisom sa zrejme jednať nebude. Sú nedôveryhodní pre rokovania a pourážali všetkých svojich partnerov v eurozóne takým spôsobom, že čisto z pohľadu zadosťučinenia bude nemálo ľudí, ktorí im to s potešením „osladia“. Vrátane Slovenska. Sme pár mesiacov pred voľbami a je dosť ťažké predstaviť si, že vláda bude súhlasiť s akýmkoľvek odpisom dlhov. S prolongáciou možno, s odpisom nie. Problém môže byť pritom práve s menšími štátmi (Slovensko, Slovinsko, Litva), on údajne aj je, aspoň tak to naznačili Francúzi. No a Nemci? Dosť pochybujem, že budú ochotní Grékov ešte dotovať a možno sa proste „skryjú“ za nevôľu práve menších členov eurozóny. Potrebný naratív, koniec koncov existuje („nenapraviteľní Gréci, do ktorých sa len lejú peniaze“ a zbytočne tu bude voľakto soptiť, ono je na tom proste kusisko pravdy), takže ak sa naordinuje dostatočne „tvrdý trest“, myslím, že verejnosť bude ochotná aj prehltnúť, že svoje peniaze viac neuvidí. Tvrdým trestom v takom prípade môže byť samozrejme len GREXIT. Ten by mal jednu nespochybniteľnú výhodu: odstrašujúci príklad pre ostatných členov eurozóny.

   Nežiadúcim dôsledkom pre eurozónu sa bude v takom prípade čeliť ďalšou zrejme razantnou integráciou euroklubu. Čo, ak k tomu dôjde, bude fungovať. Otázna zostáva rola USA, ja si totiž nemyslím, že im na Grécku záleží až tak a koniec koncov v NATO Gréci zostanú. Rovnako si nemyslím, že sa Rusi či Čína budú pretŕhať od ochoty zapojiť sa do tejto šlamastiky, ktorá v tomto momente môže dopadnúť akokoľvek. Ale veď – uvidíme.

   • danaver napsal:

    Možná jsem naivní, ale myslím si že Evropa Řecko nevyhodí, z její strany se žádný GREXIT konat nemůže, to by se jí mohlo vrátit z jiné strany. Co kdyby z toho nebyl odstrašující příklad. Co kdyby po svém odchodu Řecko začalo prosperovat? A ono je na docela dobré cestě – má silnou pozici pro dohadování o podmínkách splátek. A z Petrohradského ekonomického fora, o kterém se taktně mlčí (proč asi) má slibnou perspektivu obchodování se zeměmi, které mají vzestupnou tendenci.
    Ale stejně mi přijde zajímavé. Do Evropy někdo tlačí barevné revoluce a miliony uprchlíků a a vráží miliardy do odpisu soukromých bankovních ztrát.
    Přijde mi zvláštní že se bojíme o pár peněz od země, která má potenciál je někdy v budoucnu vrátit, pokud bude mít možnost si je vydělat. Skutečně vydělat, nikoliv ušetřit. Nikoliv jenom privatizovat nějaký majetek, ze kterého odplynou zisky zase do jiných kapes.
    Sázím na to, že Řekové mají nejen plán B, ale i C a D akdovíkolik ještě. Myslím že jsme omezeni tím že se soustředíme jenom na dluh a strach o eu, ale vezeme se, zatímco oni řídí svoji vlastní loď.

    • Rys Ostrovid napsal:

     Európa nikoho vyhadzovať nemusí. Sú to predsa Gréci, ktorí odmietli návrh veriteľov. Dokonca odmietnutie potvrdili aj referendom. Pritom ECB nemôže dlhodobo sanovať grécke banky bez toho, aby existoval na to právny rámec – v jej prípade dohoda medzi veriteľmi a Gréckom na úverovom programe. Takže sú to na prvom mieste Gréci, ktorí sa MUSIA DOHODNÚŤ. Prečo si myslíte, že po referende bude dohadovanie jednoduchšie? Myslíte si, že sa voliči v ostatných krajinách eurozóny po referende zrazu vyparili? Alebo že zrazu začali mať radi Grékov? Že ich po referende naraz všetkých zachvátil pocit solidarity s touto južanskou krajinou? Ako dlho vydržia grécke banky bez dodatočnej likvidity ECB? Jeden týždeň? Dva týždne? Mesiac? A čo ak dohoda dovtedy nebude? No, jediné: drachma a faktický výstup z eurozóny. Myslíte si, že sa niekto v eurozóne bude ponáhľať Grékov zachraňovať? Pochybujem.

     Mňa naozaj zaráža, ako ľudia (nepíšem teraz o Vás), ktorí majú plné ústa Grékov a solidarity s nimi, úplne ignorujú obyvateľstvo ostatných krajín eurozóny. Akoby ostatné vlády nemali svoje limity. Akoby by boli povinné teraz (kvôli gréckemu referendu) akceptovať grécke návrhy. No nie, nie sú povinné tak urobiť. Naopak, majú dobrú bázu pre vykopnutie Grécka z eurozóny. Ešte raz: Grécko sa predsa odmietlo dohodnúť.

     P.S. Varoufakis už odstúpil: pripadá to tu niekomu ako víťazstvo?

     • NavajaMM napsal:

      V súvislosti s Referendom a Varoufakisom nie je namieste hovoriť o víťazstve a porážke. Všetko je to len začiatok cesty a Gréci sa len rozhodli na rázcestí. Porážka alebo víťazstvo sú ešte niekde v hmlistej budúcnosti.
      Inak Gréci myslia trochu inak (pragmatickejšie) ako pohrobkovia Rímskej ríše v EÚ, aj ako všetkým nadradení Anglosasi. V týchto politických kultúrach sa odstupuje po „porážke“ a víťazstvo politika zaväzuje vyniesť kríž až na Golgotu.
      Grécko je na začiatku ďalšieho kola rokovaní a Varoufakisovo odstúpenie je ústupok. Logicky sa očakávajú ústupky z druhej strany. Tak sa v stredomorskej kultúre robí obchod.

     • Rys Ostrovid napsal:

      Varoufakis odstúpil, pretože v eurozóne by s ním už NIKTO NEROKOVAL. Rozumiete? Ak si to potrebujete odôvodňovať údajnou vyššou vyjednávacou kultúrou v Grécku a robiť tak z núdze cnosť, pre mňa za mňa kľudne, to je váš problém. Ak si myslíte, že radoví Gréci vedeli o čom hlasujú, tak ste zase vedľa, tí nemali ani šajnu, čo je v hre a čo im hrozí (stačí sa pozrieť na vyjadrenia tých, čo dnes oslavujú svoje včerajšie víťazstvo). Vašich ďalších „postrehov“ ma láskavo ušetrite, nestojím o ne. Ďakujem.

     • NavajaMM napsal:

      Pán Rys, odpovedal som na túto Vašu otázku: „pripadá to tu niekomu ako víťazstvo?“
      Váš arogantný postoj ku mne nechápem, ale dobre, rešpektujem. Odteraz budem vedieť, že pod Vašimi príspevkami nemám odpovedať.
      Ak máte záujem vysvetliť si to mimo verejnej diskusie: navajamm@gmail.com

     • jezevec napsal:

      přesně. tsipras chtěl pořád „jednat“, ale ve skutečnosti chtěl jen tolik, aby to že řecko nic nezaplatí, řekl někdo jiný než on. když nepomohl ani trapný pokus s referendem (no tak vidíte, i hrdý řecký lid jasně řekl, že nezaplatíme) – hodil do toho ručník.
      pozn pro číču: jo, asi se jména píšou s velkými písmenky. Někde Je Tu Na Klávesnici Taky Mám. po dvaceti letech jsem se naučil používat na počítači diakritiku, velká písmenka až za dalších dvacet. sám se taky podepisuji s malým.

     • danaver napsal:

      Co s tím mají společného voliči eu? Kde byli když se řecko topilo a dostávalo půjčky a bylo nuceno zbrojit? Seděli cápkové doma a sledovali jak za oknem přibývají jejich dluhy a mizí jejich zisky. Hlavně že banány:-)
      Jestli je někdo v eu povinen akceptovat řecké návrhy, pak jistě a samozřejmě – ten kdo rozdával horentní sumy s vidinou obrovského zisku, bez ohledu na skutečnou situaci země. A ten musí zpomalit a nastavit splátkový kalendář, a podmínky splátek musí vycházet z návrhu a možností dlužníka. Aby nedošlo k rozvalu země, protože rozbitou zemi – no to by už byla druhá, po Ukrajině – jak si představujete, že by kdo spravoval? A nechat ji na pospas, komu – Turecku, Číně, nebo Syřanům?
      Hraje se o víc než jen o pár papírků v nějaké ecb či jiné bance, tyhle drobnosti se tvoří podle vzoru , tiskne se hned 🙂

     • kočka šklíba napsal:

      Pro jezevce, jo promiňte, pak teprve jsem si všimla, že píšete vše s malým, tak to ano :).

     • Rys Ostrovid napsal:

      Nebudem sa tu s Vami sporiť. Uvidíme, ako to bude, a pomerne rýchlo.

   • Kanalnik napsal:

    Pane Rys, není to jednostranné či jednobarevné… co udělala Evropa (společně s dalšími zeměmi) pro reformování evropského a globálního finančního systému po krachu v r. 2008? Podle mne de facto nic. Finanční systém, socializace ztrát, tisknutí peněz z ničeho (což dává moc těm, kteří k nim mají přístup), to je druhá strana toho, co se děje v Řecku a jak to tam vzniklo.

    • NavajaMM napsal:

     Áno, toto zlyhanie globálneho finančného systému je (pre nás) závažnejšie ako zlyhanie Grécka.

    • Rys Ostrovid napsal:

     Pán Kanalnik,

     všetci vedeli, že sa pravidlá porušujú. Aj Gréci, ktori si úvery brali, aj veritelia, ktorí im ich poskytovali, aj inštitúcie, ktoré nato dohliadali. Prečo sú teraz zrazu všetci prekvapení, keď sa táto „hra“ hrá bez pravidiel aj naďalej? Prečo zrazu každému vadí, že ten, komu zostal posledný náboj v tejto „ruskej rulete“, sú Gréci? To predsa nie je o tom, že voľakto hral fér a ostatní ho oklamali. Tu je to proste o partii vagabundov a u tých vždy platí, že na prvom mieste je vlastná košeľa. No a niekomu tu skrátka zostane Čierny Peter v rukách. To je všetko.

 7. Milan napsal:

  nechci polemizovat , chtěl bych jenom upozornit na budoucí „hedvábnou stezku“ , Řecko je její součástí,především přístav Pireus,Čína ráda zaplatí řecký dluh bezcennými „zelenými papírky“ /podobnou nabídku Čína v určité podobě cca před týdnem v Bruseli nabídla/ a bude investovat.
  Rusko také není mimo hru,v Petrohradě Tsipras s Putinem na toto téma určitě hovořili a vůbec bych se nedivil , kdyby dnešní referendum bylo z „dílny“ Putina , na Krymu také došlo k referendu a na jeho základě došlo k připojení k Rusku , na Dobasu chtěla polovina voličů samostatnost , ne připojení , proto je tam válka za samostatnost a Rusko jenom podporuje.Miland999

 8. Plsik napsal:

  Je treba vzit v uvahu, ze 40% volicu se vubec neobtezovalo prijit k hlasovani !
  Dost velke cislo, ze.
  Zajimava bude zitra schuze A. Merkel a F. Hollande, tez co se rozhodne v ECB ohledne ELA fondu.

  • NavajaMM napsal:

   Tento údaj je formálne celkom nepodstatný a keby sme to porovnávali so všetkými referendami, ktoré boli na Slovensku, všetky mali podstatne nižšiu účasť.
   Dokonca aj referendum o pripojení k EÚ.

 9. Vidlák napsal:

  Referendum je pěkný klacek na Brusel, ale ohánět se jím bude pořád stejně zkrachovalý stát. Ostatně změnilo se něco? Pořád je Řecko v háji, pořád je jejich ekonomika na dně…. i když zprivatizují všechno, stejně to nebude stačit… jojo, až na dno blahobytu… Dluhy jsou nesplatitelné před referendem i po referendu i bez referenda. Je to jen první kamínek nové laviny.
  Nevěřil jsem, že zaškrtnou NE, ale teď bych jim fandil… mají celkem šanci ukáízat, zda to jde i bez globálních hráčů a globálních sítí. Jestli to nejde, tak jen otrok změní pána.
  Já bych to spíš viděl obráceně – ono to půjde… a je to blízko není to Island – máme je za rohem. A brzy budeme mít totéž po celé Evropě. Teoreticky státní dluh je schopno platit jen Německo a to bych si také nevsadil. Všichni ostatní budou odepisovat. Vlk má pravdu, zdaní se vklady a asi nejen v Řecku.
  Vidlákova banka se jmenuje sklepplný uhlí, vína, kořalky, medu a letošní úrody. Druhá půlka vkladů chrochtá v chlívku.

  Koneckonců, u Thermopyl to také nikdo nepřežil, ale píše se o tom v učebnicích dodnes.

  • jezevec napsal:

   a copak mají pane vidlák řekové šanci dokázat?
   řečtí vyjednávatelé se pravda nyní mohou odvolávat na to, že suverénní národ, stejně tak jako jeho vláda, odmítá dosavadní záchrannou politiku. jenže to neřeší problém, jak budou od zítra fungovat zavřené banky. čím se bude platit a v čem bude stát vyplácet důchody a mzdy. a to je navíc jen první krok.
   jistě dříve či později nastane nulová varianta, kdy všichni akceptují že řecko je plajte a nic nezaplatí.
   a ve dni D+1 začne, očištěné od všech dluhů – znovu prodělávat miliony denně.
   TOHLE je problém.
   hlavně tech mladých, rozjásaných nad svým vítězstvím. já nechápu, nad čím že zvítězili.

   • Vidlák napsal:

    To je jednoduché Jezevče – vojáci na hranicích, nová vlastní měna, zdanění nadnárodních společností v Řecku – Řecko má největší obchodní flotilu na světě díky nízkým daním. Do toho spolupráce s Ruskem, Čínou i USA… Jídlo na pokukázky, apod, apod. No a pak jde o tom, jestli to bude mít někdy konec. Jesti ne, stěhuju se na ten můj ostrov Henderson. Dříve nebo později to dojde i k nám.

   • Targus napsal:

    Aktuálně má prý Řecko rozpočet vyrovnaný.

   • Ďuro Trulo napsal:

    Vážení diskutéři!
    Není podstatné kolik a jakých papírků a už vůbec ne komu Řecko dluží! Německo poversajské „smlouvě“ dlužilo všem a zaplatilo pakatel, pak to Hitler utnul a znovu se válčilo ne o papírky, ale o zdroje (území, otroky, nemovitosti, vodu, potraviny a energie).
    Tsipras neudělal nic jiného jenom utnul přístup do korýtka německým a EU bankéřům, a proto bude odpověď stejná – válka nebo fašistický puč a nová dohoda s korporátními židofašistickými majiteli zeměkoule t.j. s bankeři z volova strítu. A vo to de! Zachránit dolar za každou cenu a pokud možno s co nejkrutějšími následky pro europopulaci. Zalidnění europy výkonným a poslušným kmenem z efriky je již v plném proudu. Spojte si důsledky všech aktivit NATO za posledních 10 let se všemi aktivitami korporátních nadsvětových bank a vyjde vám složitý násilný restart celé evropské pidlivizace. Uniknout lze poyze na MARS.

 10. jiřina napsal:

  Myslím, že Tsipras plán B musí mít. Jde jen o to, zda je to jen „tak půjdete s námi do háje také“ nebo zda již má natištěné Drachmy. Vafourakis již před 5ti lety byl pro bankrot.
  A je otázkou nakolik jsou všichni schopni potlačit svá ega a pochopit, že jsme na jedné lodi.
  Pokud opravdu chceme Spojené státy evropské, bude to něco stát. Nyní už mnohem víc než před týdnem. To, čeho se opravdu bojím, je neschopnost uznat vlastní chyby a porozumět druhé straně.

  • Geordyn napsal:

   Myslím, že vy paní Jiřino a vy pane Vidláku spolu se širokými úvahami Vlkovými jste o situaci v Řecku a v návaznosti v EU, napsali to podstatné. Nemám tolik informací, abych přidal o problému svůj názor. Souhlasím s Vašimi závěry. Čeká nás Evropany obtížná doba.

 11. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Naprosto perfektní rozbor dění kolem Řecka.Touto cestou poděkuji i Gerd,za včerejší vstup.
  Také uvažuji,jaký má Tsipras plán B.Už to píše paní kočka šklíba,že ta pomoc Ruska a Číny je určitě v záloze.Tady bych také uvažoval,že Řecko bude muset porušit sankce proti Rusku a to se určitě nebude líbit EU.Jenom větší výrobou a vývozem,lze Řecku více pomoci,než jak píše pan Vlk zaplacením dluhu MMF,ECB.Uvalit na Řecko nějaké sankce od EU,tak si kormidelníci EU,ještě vice popudí proti sobě,občany státu v podobných problémech jako Řecko.
  Jen tak uvažuji,co všechno čeká Tsiprase v prvé řadě naprostá kontrola toků státních peněz.

 12. pavt napsal:

  Ze svých pracovních cest do Řecka jsem si odnesl několik poznatků. Jednak je to dost zásadní napětí mezi státními a soukromými zaměstnanci. Ti soukromí, často hůře placení, nemůžou ty státní ani cítit a vyčítají jim, že právě kvůli nim celá krize vznikla. Dokonce jsem si vyslechl i vtipy – například na počet zahradníků v archeologickém muzeu v Thébách, které nemá zahradu… Dalším postřehem byla touha soukromých zaměstnanců po krachu státu. Už v roce 2010 mi vysvětlili, že tento stát prostě neumí šetřit a krach je to jediné, co jej šetřit donutí. Na druhé straně, i oni si zoufale přáli zachovat Euro a mé vysvětlování, že by s drachmou měli větší šanci, nebrali. Oni chtějí, zoufale chtějí mít Euro. Posledním poznatkem bylo jejich nepochopení, že může být i mnohem hůře. Například jeden inženýr mi tvrdil, že jeho manželka učitelka angličtiny na učňáku má pouhých 1400 EUR plat. A že je to hrozně málo. Řekl jsem mu, že na Slovensku (které Řecku pomáhá) má taková učitelka maximálně 800 EUR. Nevěřil mi. To prostě není možné, tvrdil. Řekové zcela reálně žijí vysoce nad poměry možností své ekonomiky. Strachují se, že krize bude znamenat, že se vrátí o 30 let zpět, jak mi bylo řečeno. Neumí stále pochopit, že jejich životní standard by měl odpovídat nějakému Bulharsku či dalším balkánským státům, nikoliv ČR či SR, protože to jsou průmyslové a historicky celkem bohaté státy. Řecko ne. Vůbec nemluvě o neefektivitě státu, se silnými odbory, cechovní ochraně, státu, který teprve před pár lety zavedl katastr nemovitostí atd…
  Jak se na Řecko budou dívat politici EU? Na jedné straně je asi každému jasné, že Řekové dluh nikdy nesplatí, proto je absolutně nelogické a nesmyslné do nich cpát další miliardy. Jediný realistický plán by tedy mohl být – odpis třeba 50%, ale dál už ani euro. Na druhé straně, politik se řídí ještě další logikou – jestli má nastat průser, ať to není za mé vlády. Takže přesunout ten finální krach dál, to je samozřejmě velké lákadlo. Na třetí straně, veřejnost za současné situace další mrhání penězi uvidí hrozně nerada. Proto si myslím, že pokud půjdou do Řecka nějaké finanční transfery, bude to skryté, např. přes financování bank pomocí ECB atd.
  Osobně bych souhlasil s vlkem, že EU teď nechá Řecko vydusit. Tsipras je podle mě diletant právě proto, že nemá plán B. To je v politice zásadní chyba. Místo aby se už dávno vytasil s Čínou atd., tak nechal vše zajít až za krajní časovou mez. Je to Řecko, kdo nemá čas. EU teď stačí, když nebude dělat nic, jen stále jednat a jednat a jednat – a mezi tím bude v Řecku provizorium, zavřené banky, ECB nenavýší strop, případně rovnou financování bank odmítne… A Tsipras bude pod stále větším tlakem, protože ty rozjásané davy z ulice mu začnou spílat. Nechápu proto výroky, jako že do úterka se otevřou banky atd. To ani omylem, pro EU by to byla kapitulace a oni toto nepřipustí. Tsiprasovi to nemůže tak snadno projít, protože – jak vlk správně píše, skvělý postřeh – byla by to inspirace pro další státy. Nakonec pak asi vznikne nějaký kočkopes kompromis s tajným financováním a odpuštěním části dluhů. Bohužel, osobně se domnívám, že odmítnutí všech dluhů a přechod na drachmu by byl pro Řecko v dlouhodobé perspektivě lepší, ale Tsipras takový plán B nemá. A to je bohužel velká chyba. Takto se pojede dál v krachu-nekrachu a stát se v tom bude plácat desetiletí.

  • vlkp napsal:

   četl jsem s velkým zájmem.
   Ale mám dvě poznámky:

   -ad tvrzení, že čas nemá hlavně Řecko a že je snadné ho nechat vyhnít a že tam nepůjde ani cent nových peněz.
   Ona to není tak úplně pravda! Španělsko, Portugalsko, Itálie nejsou zdaleka z potíží velku! Zhroucení Řecka a to rychlé, díky nevražvosti a nepřátelství ostatních států eurozony by také mohlo vést k tomu, že finanční trhy změní pohled na riziko dlužných papírů jižního křídla a také Francie výrazně přitopí ohledně cen , za které je budou ochotny kupovat. .Výsledek může být zničující. Pokud by vypukla panika je okamžitý problém. Takže Řecko by se mělo urovnat rychle a nějak rozumě. V zájmu všech. Nejvyšším zájmu. Jenž eten bude, jako vždycky , přebit zájmy parciálními. Stačí i přečíst, co píše Rys Ostrovid.

   -ad Tsipras měl dávno jednat s Čínou
   Tsipras by jednal, S kýmkoli, kdo bu nabídl opravdovou pomoc. Jenže Čína nenabýdla nic. Jen štourala klacíkem řecký ohen. Čína rozhodně nebude nikomu pomáhat. Čína výhodně nakoupí. Když bude co. Číně bud e vyhovovat rozvrat v evropském prostoru, protože to znamená oslabení jednoho z globálních protivníků. Vlastně dvou – slábnoucí a rozhádaná Evropa = slabší moc Spojených států. NA světě není nikdo, kdo by současnému Řecku , které není schopno splácet svůj dluh, půjčil další peníze. Bez naprosto významného sestřižení stávajícího dluhu. Odpuštěním ze strany věřitelů nebo tím, že ty obrovské pohledávky koupí nový věřitel s obrovským diskontem od stávajících věřitelů. Což ovšem je asi reálná alternativa. Nehledě k tomu, že i kdyby se snad Moskva nebo Peking zbláznila opravdu dali nové finance, tak jejich pohledávky ze splácení NEMOHOU být Řeckem upřednostněny na úkor splátek starým věřitelům. ve všech smlouvách je tzv. klausule o stejném přístupu ke všem věřitelům. a to i budoucím. Říká se tomu zásady parri pass. Ale i kdyby to tam nebylo – tak zd e by Západ reagoval nekompromisně. Tvrdě by doslova vyhnal a zablokoval ekonomicky Řecko. Žádné dovozy z Řecka, žádní turisté do Řecka podobně. A Čína sic e může představovat finančního, ale nikoli obchodního partnera, který by nahradil Západ. A Řekové to vědí..

   • stas napsal:

    Řecko si nepotřebuje pujčovat za každou cenu, Řecko si natiskne drachmy, naváže kontakt s CIS a BRICS , dojde k hospodářským potížím stejně jako by drželo EUR a podminky ECB a MMF, ale bude o sobě rozhodovat samo s obrovským potenciálem rozvoje s CIS a BRICS

   • michal napsal:

    K druhému bodu:
    Číně nejde o rozvrat evropského prostoru, protože pro ni je EU především obrovský odběratel čínského zboží. EU s její ekologii a drahou pracovní silou velmi špatně konkuruje čínské výrobě.
    Čína samozřejmě velmi výhodně nakoupí, ale také velmi výhodně investuje. Investice do ekonomiky (konkrétní projekty) je přesně to, co nyní Řecko potřebuje – zvýšení zaměstnanosti, růst HDP.
    Souhlasím, že je nesmysl, aby Rusko nebo Čína platily řecké dluhy, ale to se s investicemi nevylučuje.
    Ekonomická blokáda ze strany EU by vyvolala okamžitý default, tj. i okamžitý odpis všech dluhů.

 13. stas napsal:

  Vlku , Vlku, ty se postis na velmi tenky led ekonomiky! Musis zacit od zadu! Banky , ktere vytiskly nic kryte barevne papirky velmi rady napujcovaly penizky pres zkorumpovane recke / a i jine/ politiky , aby vycucaly reckou ekonomiku. Z tohoto pohledu Rekove davno zaplatili co si pujcili, ale nekryty urok a slozeny urok zpusobil zotroceni cele zeme za pomoci mistnich zradcu! Totez ceka i Cesko se svymi havloidy…. Je zajimave , ze Ukrajina dostava financni podporu a Recko ne? Proc?? Protoze USA vedou valku proti EU . Vse co oslabuje Evropu je proamericke a mistni „podspindosi“ tomu velmi aktivne pomahaji. Rozpad Ukrajiny je ve prospech USA, recka krize je ve prospech USA. Pokud by se nekdo vubec namahal pochopit realnou ekonomickou situaci v Recku, tal nebude psat hovadiny typu bohatych duchodcu oproti slovenske ucitelce!! Ta situace je jeste vic zamotana ! Tsipras jen resi nahromadene problemy korupce vytvorene kdysi ve WAshingtonu a Bruselu v dusledku geopoliticke valky proti Sovetskemu Svazu a Rusku. Tato korupce je postavena na zaklade : kdyz nas potrebuji, hloupy kdo dava a hloupejsi kdo nebere…. bohati duchodci jsou ti co byli ve statni sprave a meli prijmy , ktere byly spis odmenou za podporu ve volbach, udajne demokratickych, stejne nikdo nevi co to znamena!

  VE SVE PODSTATE MEL PAROUBEK PRAVDU, JEN JI REKL NEOMALENE! DLUHY SE NESPLACEJI /nektere/ , ty vase vymuze exekutor! Proste dluhy jsou nesplatitelne ze sve podstaty emise FIAT penez . Takze je jedno, jestli bude Recko v EU nebo ne, jen jedna pijavice bude vystridana druhou …! Poznamku nakonec!!! V roce 1953 byla podepsana v Londyne smlouva s Nemeckem o odpusteni dluhu o 50%, mezi veriteli bylo i Recko. Nemecko do dnesniho dne nezaplatilo jeste vsechny dluhy z I.WW a nezaplatilo vsecho ani z II.WW a pri sjednoceni melo zaplatit vsechno najednou a nic a ted bude kecat Rekum co maji delat ! Prito mNemecko je nastrojem CITI of London a pres dane s pouizitim nekryte meny USD, EUR a STERLINGU nas zotrocili a vysavaji donekonecna……..dokud neprijde revoluce a vsech se nerozbije….

  • vlkp napsal:

   PSal jsem v konci svého komentáře, že mám zájem o příspěvky, které nabídnou nový pohled a nikoli o příspěvky fandovské, které nabídnou jen propagandu ve smyslu, je dobře, že někdo natřel ty hajzly!

   • stas napsal:

    nemas zajem o prispevky , ktere nabizeji reseni! Kdybys mel, tak si to davno uverejnil. No ve nebo jine pohledy jsou i takove fandovske nebo ve stylu natreni hajzlu a maji pravdu predsedo!

 14. stas napsal:

  Polozil si nekdo otazku, proc mame oproti Nemecku nizke prijmy, prestoze tady jsou nemecke firmy, nemecke zbozi , nemecke normy ????? Proc nas duchodce ma duchod 350 EUR kdyz jsme vsichni v jedne EU ????

  • Gerd napsal:

   Ano, položil. Odpověď je, že máme slabé odbory, které více nevymohly, a hromadu vystrašených lidí, kteří volí proti svým zájmům pravici. Tak mám etřetí nejnižší minimální mzdu v Evropě, za kterou není možné pořídit z minimálního platu ani garsonku. Ekonomicky v porovnání HDP Německa a ČR je rozdíl 2,5 násobný. To by ukazovalo na průměrný plat 40 tis. Kč měsíčně. Ovšem průměrný plat je proti Německu (ve starých spolkových zemích je na 100 tisíci Kč, v nových kolem 70 tisíc Kč) 4x menší.
   proti zvýšení minimální mzdy jsou živnostníci, kteří mají pár zaměstnanců a paltí jim minimální mzdu na ruku. Bojí se, že by museli přidat. Slabá domácí poptávka ukazuje, že ekonomika by vyšší platy lidí docela dobře unesla ve zvýšené poptávce po domácím zboží a službách.

 15. Targus napsal:

  Pane vlku,
  zapomněl jste ještě na jednu možnost, která je sice krajně nepravděpodobná, ale asi by pomohla vyjít z této krize daleko většímu počtu lidí, než při Vámi vyčtených variantách vývoje.
  Tou možností je natištění drachmy pro vnitřní potřebu Řecka s vědomím EU a MMF, resp. s jejich pomocí!
  Velice by se snížila potřeba hotovosti euroměny, ergo kladívko nebylo by potřeba dalšího dojení eurovalu.
  Eliminoval by se únik zbytku kapitálu z Řecka.
  A můj názor k dalšímu vývoji.
  Přikláním se k názoru, že rozhodovat bude uncle Sam. Tante Merkel na koberečku sklapne kufry a prožduchá v Ojropě vše, co strejda „doporučí“.
  Cena pro Řecko?
  Zrušení smlouvy s Ruskem o Turkish streamu…

  • Targus napsal:

   Eh, chybička se vloudila.
   „…asi by pomohla vyjít z této krize daleko většímu počtu lidí BEZ ZTRÁTY TVÁŘE,…“

  • vlkp napsal:

   Ne, nezapomněl. Ta drachma by s emusel a natisknout rychle a masově. Jenže Řekové zničili matrice. Vyrobit nové a technicky vydat velkou emisi není právě operace jednoduchá a v řádu hodin nebo několika málo dnů. A příprava nové měny přinese paniku. A někdo, technicky zdatný by musel pomoci. Hodně pomoci. A Evropa nepřipadá v úvahu.NAvíc Řekové věří, že jim euro zústane.

   • stas napsal:

    neřekl bych, že se nepřipravovali i na takovou eventualitu . Např. Němci mají nakoupený bankovní papír do zásoby….. co kdyby!

   • Sára napsal:

    „Věřím jenom tomu, co bylo úředně popřeno.“
    z Jistě, pane ministře (nebo premiére).

    A co bylo úředně popřeno? Že nemohou být vytištěny drachmy, protože byly zničeny matrice. Dost chabé. Představte si, že jste země léta v bankrotu a nezajistíte si za ti dobu možnost vytisknout vlatní měnu?

   • reveil napsal:

    Z toho se dělá neuvěřitelná aféra, přitom právě u náís jsme zažili, jak snadno a rychle se to dá udělat. Peníze se netisknou (zatím ne). Okolkují se ty dosavadní.

   • jezevec napsal:

    mohou si půjčit z archivu nějaké neplatné už argentinské bankovky, nebo východoněmecké marky?
    dočasně platit okolkovaným eurem s limitovaným množstvím v oběhu?
    nebo nějaká obdoba směnečného systému – třeba v nějaké tiskárně kolků na chlast si natisknout bankovní kolky, a lepit je na pivní tácky?

   • honzali111 napsal:

    Poznámka k drachmě: v Hyde Parku ČT24 z 13.4.2015, kde byl hostem pan Robejšek, z jeho úst zaznělo, že Řecko musí mít drachmy nachystány, tedy fyzicky k dispozici, protože dřív nebo později s k této měně (popř. nějaké alternativní měně) vrátí. Jelikož pana Robejška považuji za velmi důvěryhodného, beru jeho vyjádření docela vážně. Pokud je tedy tomu tak, pak problém s „rychlým“ tiskem drachem odpadá.
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10252839638-hyde-park-ct24/215411058080413-hyde-park
    stopáž cca 20:21

 16. Jan napsal:

  Je zde ještě možnost, že vše vezme do rukou armáda.
  Nebylo by to poprvé.
  USA by byly spokojené, předpokládám, že by armáda hájila hlavně jejich zájmy.
  Tím by se ze hry (do bližšího budoucna) vyšachovalo Rusko a Čína.
  A náklady na odpis dluhu by nesla Evropská Uhnije.
  Zároveň by to byla výstraha zemím EU které jsou v NATO a chtěli by do budoucna provádět politiku která by chránila jejich zájmy a ne zájmy Anglosaského kapitálu. (banky a nadnárodní koncerny)
  Je to varianta která je méně pravděpodobná, nikoli nemožná.
  Osobně bych to Řecku nepřál.

  • zemedelec napsal:

   Trochu bych oponoval,teď je úplně jiná situace,nejen v Řecku,ale i v Evropě,aby to převzala armáda.

  • Řezníček z Brna napsal:

   Zajímavá úvaha, protože řešení armáda to vezme do rukou nikdo nepřipouští ani jako teoretickou variantu. Armáda je v Řecku zbytnělá, má všechny předpoklady to vzít do rukou. Zajímavá úvaha

 17. Jan Čermák napsal:

  Zdravím z dovolené. Chtěl bych pochválit včerejší dva vlky. Moc se mi líbili. Dneska bych byl nejblíž k Vidlákovi. Ona ta hra, v čechách a zjevně i jinde oblíbená:“ kdo za to může“. Touha potrestat černé pasažéry , má svou logiku, přímo evolučně zdůvodněnou. Základní problem Řeckého hospodářství, celá staletí stejný!, že chybí grunt, neřeší. A nevyřeší ho ani Čína, neb peníze chtějí moc, a ani Čína si nedá demokraticky diktovat od věřitele…myslím, že je zde na místě přiznat „kus pravdy“ našim pravicovým oponentům. Kapitalistům jsou demokratické hrátky vcelku fuk, a oni vládnou světu. Tuhle pravdu je třeba si za a přiznat, za b přemýšlet co s tím a jestli je to správně….prostě život se s nikým nemazlí, kdo chce přežít musí se snažit. Není tu kouzelná paralela na naším mistrem Janem? Říct ne chce odvahu. Ale obyčejný život , přežití, znamená kompromisy, kompetici, zapatlat se prací a sehnutím hlavy…napadá mne taky 7 statečných: to Vaši otcové jsou ti odvážní, mají Vás děti na krku a každý den vstanou a jdou do práce, to oni jsou ti stateční…..
  Jdu na kolo.

  • vlkp napsal:

   Zdarec Jeníku! Správně činíš, že jdeš na kolo. Ale ten konec tvé poznámky by stál za samostatný článek. Kdybys náhodou neměl na té dovče co dělat a začalo vám pršet 🙂

 18. petr1964 napsal:

  A čo Rusko a Čína, teda štáty BRICS? A okolo EU mám už dlhšie pochybnosti. Ono zosúladiť požiadavky a hlavne dannosti jednotlivých štátov EU…teraz sa ukáže. Nie je možné, aby len úradníci z Bruselu mali patent na rozum spolu s bankármi. To, čo doposiaľ predviedli nesvädčí o ich odbornosti, alebo sa mýlim?

 19. NavajaMM napsal:

  Práve pred chvíľou bola zverejnená správa o rezignácii Varoufakisa.
  Podľa mňa signál o rádovo vyššej vyjednávacej kultúre Grékov – chcú sa s veriteľmi a Európou dohodnúť. A určite nezverejnili všetky tromfy do médií.

  • stas napsal:

   Varoufakis neni ten pravý ořechový pro novou ekonomiku! Tento člověk nekope za Řecko, ale za ECB a naprosto přesně ví o co jde v dluhopisové ekonomice!! Yanis Varoufakis tohle velmi dobře ví a Řekům to neřekl….. Působil jako profesor v USA, v Londýně má spoustu přátel. Pokud je vlastenec, neměl mlčet. Dle mého názoru hrál poker, protože neustále protlačoval zespolečenštění dluhů celé eurozóny a vytvoření systému eurobondů, což by pomohlo Řecku krátkodobě, ale aby euro fungovalo, musel by být nastolen systém plánovaného hospodářství z jednoho centra. Což je při kvalitě dnešních politiků – pokud bychom to vůbec připustili – ještě víc riskantní krok než tato evropská unijní katastrofa. Goldman Sachs radil Řekům, jak se dostat do eurozóny a vydělal na tom. ECB prováděla zátěžové testy bank a přestože má každou banku proklepnutou, nejednala, když jako finanční dozor nad bankovním sektorem jednat měla.
   Goldmanovci řídí procesy v Evropě a o své investice nepřijdou. Ať Řekové řeknou ono OXI nebo NEI.

  • Edita napsal:

   Ano, souhlasím, můj respekt k současným řeckým představitelům a jejich politice roste.

 20. stas napsal:

  Evropa má problém! Řecko také! A Česko je na stejném Titaniku !!! Výsledkem bude hospodářský krach typu Kypr !!

 21. Gerd napsal:

  Zavedení drachmy bych neviděl jako problém. Peníze by mohly natisknout tiskárny všude po světě. Větší riziko je takový krok utajit. Operace musí proběhnout rychle a v utajení.
  Řeky čeká pád do chudoby a odliv virtuálních peněz. Na druhou stranu Řecko může ukončit používání EUR, ale zůstat v EU. Takovou variantu považuji za nejpravděpodobnější. Bude mít svou drachmu a prudit EU při každé příležitosti. Vyhodit nejdou. EU hrozí kverulant v jejích řadách, kterého se lehce nezbaví.
  Důvodem pro setrvání Řeků v EU bude možný volný pohyb osob, a tak se nezaměstnaní z celého Řecka vydají po Evropě pracovat kdekoli bude možné. Cílové země budou hlavně Německo, Francie, Velká Británie, Skandinávie. Část Řeků zamíří i do Itálie , Španělska a Portugalska a prohloubí tam jejich problémy. A hodně Řeků odejde do USA.
  Řecko čeká problém emigrace, Evropu imigrace. Řekové také přestanou strážit své hranice – nebudou mít na to peníze, a imigranty pustí do EU dále. Zhroucený stát ovládnou mafiánské tlupy po vzoru Afgánistánu nebo Somálska. V takových podmínkách se uchytí extremisté všeho druhu a v řeckých horách bude mít kdejaké muslimské bratrstvo svůj výcvikový tábor. Teroristé se zapojí do proudu uprchlíků a splynou s Evropou.
  Jde jen o můj odhad budoucího vývoje, nese jen samá rizika. Ani ne tka pro Řecko, ale pro EU. Po zavedení drachmy a uklidnění situace se Řecko stane oblíbenou destinací turistů, jejich počet vzroste. Silná konkurence Turecka bude eliminována novou drachmou. Turisté se přesunou ze severu Afriky (od Egypta po Maroko) spíše do Řecka, ale 1-2 sezony to bude trvat. Příliv turistů Řekům pomůže vyřešit jejich současné problémy hospodářského růstu. Jsou závislí na turistech. Bohatí Rusové si v Řecku nakoupí nemovitosti a opustí Francouzskou Riviéru.
  Půjde to i bez vnější pomoci. Vysoké řecké státní platy a přezaměstnaný státní sektor seškrtá inflace.
  Pro EU bude velmi nepříjemné, že Řecko přestane strážit státní hranice. Nezvládne to. Podívejme se na Libyi. Do pádu Kaddáfího tam problémy s utečenci nebyly. A dnes denně.
  Tsipras prý dostl befehl z domova od manželky. Nesmí ustoupit, nebo mu uteče. Tak to má chlapec jasné. Paní Tsiprasová nám řekne více.

  V novém jednání drží Tsipras lepší karty. EU pád Řecka postihne daleko více. Nakonec EU ustoupí, i když nerada. Bude muset. Udělají totéž, jako v případě Kosova. Označí to za mimořádný případ, který se už nikdy nemůže opakovat. Jenže bude. Nejbližší bude Ukrajina, pak Itálie a Španělsko.

  Všimli jste si, jak kvůli jendání v Řecku utichly zprávy o Ukrajině? Jaceňuk s Porošenkem by si jej už konečně mohli vyhodnotit. prootže EU zajímá Ukrajina asi tolik jako Řecko. Přes veškerá stejná silácká slova.

  • zemedelec napsal:

   Pane Gerd.
   Při čtení Vašeho příspěvku,jsem si vzpomněl na dělení naší Republiky s Rakouskem.
   Mám jen mlhavé vzpomínky,že musela být rychle uvedena naše koruna do oběhu,jinak docházelo k odtoku financí.Možno by stálo za to,něco bližšího uvést.
   Jinak si asi i Porošenko a spol,uvědomí až půjde do tuhého,hodí je přes palubu.

 22. Puck napsal:

  Byl zmíněn rozdíl přístupu k Ukrajině a k Řecku. Příčina je zřejmá. Na Ukrajině je pořád co rabovat, v Řecku je vyrabováno. Situace se změní, až Řecko otevře potenciální zásoby ropy, které jsou v jeho mořském okolí. Pak se budou finančníci prát o to, kdo půjčí Řecku dříve. A bude záležet jen na šikovnosti řeckých představitelů, jak to zařídí, aby se z toho bohatství měli dobře i oni. Věřím, že budou chytřejší a odpovědnější, než Ukrajinci, kteří se nechali zatáhnout do války a jejichž zadlužení se zvyšuje rekordním tempem.

 23. Šims. napsal:

  Řekové již mnohokrát prokázali tzv osobní statečnost, protože něco takového, jak ukázali v tomto posledním plebiscitu v našich končinách není vůbec možné. Nám zde zůstalo velmi málo krve z Mistra Jana Husa. Ale ve hře je toho stejně pořád dost – NATO jako hodně důležitý faktor, geopolitická sitace, Řecko na samé výspě směrem k Turecku a Asii vůbec. Plánovaný plynovod, možnost spolpráce s Ruskem a dalšími zeměmi Briscu. Proč neudělat z Řecka výkladní skříň právě tohoto projektu? Rusko, Čína to jsou dnes velmoci, které si do USA rády kopnou a EU rády nakopnou. Taky si můžeme vzpomenout na ekonomicý krach Argentiny a taky se to zprovoznilo. U nás se dovedně udělali z Řeků vyžírkové, naše média nepsala nic jiného než o penzích, státních zaměstnancích etc. A kdo mi dnes bude vyvracet, že socaní neputují stejným směrem – spousta ničím nepodložených vysokoškoláků a spousta nepotřebných státních ouřadů. Já svým způsobem Řeky obdivuji za jejich nebojácný postoj, protože vím, že našinci by volili raději holuba na střeše než vrabce v hrsti (a to by byl efekt jejich volby ANO). Řeky nečeká žádný Zlatý věk, ale myslím si, že to přežijí a už pravděpodobně nesednou na lep podobným projektům z EU (potažmo bank). Závěrem bych ocitovala název z jednoho klasického díla: „Komu zvoní hrana“ a přidala bych otazník. Zvoní EU a euru.

 24. Laco G. mlynář napsal:

  Když jsem přemýšlel, jak bych nazval poslední dění kolem Řecka, napadl mě nadpis „Staré báje a pověsti“, taky „Koloniální poker“, ale nejvýstižnější mi připadlo krátké pojmenování „Starý svět praská ve švech“. On totiž mainstream se bojí napsat tu základní pravdu, že VŠECHNA TA KRÁSA ZÁPADU JE JENOM NA DLUH. NA OBROVSKÝ NESPLATITELNÝ DLUH. A to nemyslím jenom dluh Řecka. Největším dlužníkem je onen spolek přemoudřelých babek a dědků co si říká G7. A přesto radí, kaceruje, trestá. I v Radě bezpečnosti OSN má nejpočetnější zastoupení. Co tam v RB OSN dnes dělají státy třetí ligy Francie a Británie? Kdepak je Indie? Čínu vzali na milost, až v roce 1971, do té doby o všem rozhodoval Tchaj Wan, ministáteček z milosti USA. Kde je Brazílie? Obecně západní civilizace bílého atlantického muže se zmohla za staletí na pána zeměkoule proto, že dokázala imperiálně expandovat a poté pohodlně žít z loupeží. Když po II. světové válce došlo ke změně situace a možnosti loupení byly značně umenšeny a to zejména v posledních 20ti letech, dostal se Západ do těžké krize. Ještě zkouší loupit ekonomicky, pomocí nadvlády dolaru. Jenže ztrácí jednu pozici za druhou. No, a aby vládnoucí velkoburžoazie přežila nenávist obyvatelstva z prohlubujících se třídních rozporů, zejména z majetkové nerovnosti, zkouší lid oblbnout chlebem a hrami. Jenže, nemůže-li na obojí naloupit, musí si půjčit. A to nesplatitelně. Není schopna obyvatelstvu říct, že nadále už bez loupení a krádeží nedokáže zajistit dosavadní životní úroveň lidem na Západě. Natož aby přiznala veřejně, že pokud by splatila dluh, octneme se všichni v době lovců mamutů. To by byl konec jejich i Západu.
  To se týká také Řecka a samozřejmé i Česka. Oblbnuti médii a lžipolitiky hlásajícími, že jsme se nikdy neměli tak dobře jako nyní, různí Jeníci nadšením říhají. Nevidí chudáci, že náš Titanik se potápí. Řecko je jen nejslabším článkem, který právě ten strašný tlak pravdy nevydržel a jako první praskl. Není se z čeho radovat, neboť už bude jenom hůř a bohužel Vidlákův sklípek plný uhlí, brambor, medu a vína vydrží taky jenom rok, možná dva a bude konec. Co lze čekat? Od prolhaných politiků? Jenom krátkodobá řešení a další lži. Obvykle buržoazie, když si s lidem neví rady, tak odhodí hrátky na demokracii a sáhne k osvědčeným receptům vojenských diktatur. To je jedna možnost, jenže hodně riziková, jistě se buržoúm z ní už teď svírají strachem půlky. Druhá, pravděpodobnější je, že prostě obě strany udělají kompromis a definitivní řešení zase odloží. A ruský medvěd? Na břehu širé Volhy si sedí, z pytlíku s machorkou ubírá do fajfčičky a pokuřuje, dumku si pobrukuje, na Západ přes řeku pohlíží a čeká a čeká. Čínský drak lehce odfukuje oheň a kouř, čím dál víc se z dlouhého snu probouzí, drápy ostří, netopýří krovky protahuje. Věru nic dobrého nás nečeká, jenže, co lepšího si zasloužíme, za léta lenosti, loupení a lhaní?
  A ještě na závěr k těm bájím a pověstem. Například, že ekonomika Řecka je v děsném stavu a Řekové jsou proti nám lenoši. Prosím, podívejte se na web http://www.countyeconomy.com a do porovnání vpravo nahoře si vložte srovnání Česka a Řecka. Skoro stejně obyvatel, ale za rok 2014 má Řecko vyšší tvorbu HDP než Česko, vyšší výdaje na zdravotnictví, vyšší očekávané dožití, výrazně vyšší výdaje na obranu a to vše při 25% nezaměstnanosti, proti 6% českým. Zázraci to jsou.

 25. Laco G. mlynář napsal:

  Oprav překlepu, odkaz je na coutryeconomy.com .

 26. Laco G. mlynář napsal:

  Do háje, countryeconomy.com .

 27. reveil napsal:

  Fascinace českého pivního politiologa penězi je pozoruhodná. O dluh, resp. peníze ale už dávno nejde. Jde o geostrategii. Je-li EU jakýmsi konkurentem USA, pak se nyní, díky neúspěšné Merkelové, otevírá Washingtonu jedinečná příležitost slabiny EU dokonale využít. Přes poukazy na bezpečnost Jižního křídla se docílí, že přístup k Řecku bude zhruba totožný s přístupem k Jaceňukově zbytkové Ukrajině. Proto bude Řecko podpořeno, nenechá se padnout, dostane peníze.
  Je otázka, zda to bude Tsiprasovo Řecko. Zatím bylo velmi málo času nějak zasáhnout, proto není použití vojenského puče příliš nepravděpodobné. Menší juntička by se hodila, v tom přece umíme chodit, a v Řecku to má už svou tradici.
  Nevěřte na Řecko padající do propasti. Doba tomu rozhodně nepřeje.

 28. stas napsal:

  Řecko nepadne a když tak na českou úroveň…. a budou se dít věci . Na východní frontě je nějaký divný mediální klid!! Připomínám, že v roce 1821 ruské revoluční hnutí pomohlo Řekům získat nezávislost na Osmanské říši. Řecko bylo vděčné Rusku tehdy a je vděčné i teď, poznamenává Solomon. V současné době, kdy se Řecku většina Evropy vysmívá, Rusko se k němu chová s úctou. Solomon připomíná, že po lednové výhře strany SIRIZA ve státních volbách v Řecku byl prvním zahraničním představitelem, který se setkal s novým premiérem země Alexisem Ciprasem, právě ruský velvyslanec.Kromě toho, většina Řeků má k Rusku kladný vztah: podle průzkumu Pew Research to můžeme říci o 60 procentech obyvatel země. Přitom Řekové, podporující RF, jsou nepřátelští k Evropské unii, jejíž požadavky přivedly zemi k depresi, k tomu si pčipořítejte plynovod a nabídka zálohové platby Gazpromem za pronájem 5 miliard EUR….

  • stas napsal:

   P.S. Řecko ve svazu s Ruskem umožní ochranu Srbska, Makedonie a Černé Hory.. Sázky jsou velmi vysoké

 29. Aldo napsal:

  Já si myslím že pro Řeky by byl nejlepší návrat k drachmě. Otázka je zda si to myslí i oni 🙂 .

 30. kopelman napsal:

  Evropa i Řecko mají problém, ale každý úplně jiný. Pro Evropu je to problém bankovního systému, pro Řecko její ekonomiky. Evropa si zadělala na problém tak, že přes všechny Lisabonské smlouvy a mediální plky není faktickou hospodářskou unií. Převážily partikulární zájmy národních států a byla vytvořena společná měnová zóna, aniž by současně byla vytvořena společná fiskální zóna. Evropa sklízí, co zasela.

  Kdo je vlastníkem problému Evropy, a kdo jej bude ve skutečnosti řešit, je napsáno na každé eurobankovce. Jsou na ní dvě slova, ECB a Draghi. Konkláve o Evropě se proto aktuálně koná ve Frankfurtu anebo v Basileji. Teprve, až se toto konkláve usnese, nastanou mediální tanečky politických představitelů EU.

  Řecko má úplně jiný problém, léčba Trojkou zruinovala hospodářství, odborně řečeno je ve stavu velmi neefektivního využívání zdrojů. Kola ve stroji se zadrhla a znovu je roztočit bude velmi obtížné. Řekové pochopili, že ranní kocovinu nelze léčit ranní štamprlí, ale že je nutné přestat chlastat (medicínu Trojky) i za cenu těžkých abstinenčních stavů.

 31. Edita napsal:

  Myslím, že v reálné situaci Řeků se referendem, tak jak dopadlo, změní to, že se budou cítit svobodněji. To je pro ně dosti podstatné. Hospodářsky blbě na tom budou tak jak tak, dobře vědí, že z tohoto hlediska je to „prašť jako uhoď“ (i kdyby řekli ano). Myslím, že nakonec přece jen v Eurozóně zůstanou, uvidíme, co Tsipras ještě vytáhne- domnívám se, že by to mohla být hrozba odchodu Řecka z NATO (jak to Tsipras již několikrát naznačil, naše média o tom jaksi taktně mlčí.) Možná přes tlak ze zámoří dostane Tsipras Evropu k jednacímu stolu. Uvidíme- každopádně to bude zajímavé.

 32. Hudec napsal:

  Přibližně polovina Řeků žije v Aténách. Velmi by mě zajímala nejen účast voličů v referendu v porovnání Atény/Neatény, ale především rozložení hlasů v referendu (Ano/Ne) v Aténách a mimo ně.

 33. Sára napsal:

  Evropa má teď trochu problém. Musí nějak zareagovat, i když vyhlašuje, že na tahu je teď Řecko. Řecko má za sebou referendum s nečekaným výsledkem, a tak se jak na tenise hlavy diváků obrátili k orgánům EU.

  *) Řecku dochází hotovost. Pokud ECB nedodá další hotovost, bude to ona, která fakticky odstřihuje Řecko od EURa.
  *) Pokud se čelním představitelům Řecka teď stane nějaká nehoda, stanou se z nich mučedníci a na vině bude EU.
  *) Pokud dojde k vojenskému převratu, bude to bráno jako invaze EU.
  *) Řešením by bylo několik let bez výsledku jednat a jednat, ale na to zase není čas.

  Add plán B.
  Odstoupení ministra financí je spuštěním plánu B. Tsipras včera dle tisku prohlásil, že očekává dohodu do 48 hodin. Termín je pro Evropu dost nereálný, kdy se EU k něčemu rozhoupala za 48 hodin? Bude ráda, když se do 48 hodin alespoň sejde. Takže je to spíš info, že nějaký plán B existuje i s časovým harmonogramem. Zda vyjde, to je otázka.

  Referendum byl geniální tah (i když vyšel až napodruhé). Vláda má teď podporu 61% obyvatel, a to v podstatě k jakémukoli kroku v plánu B, protože vše, co bude následovat je důsledkem rozhodnutí všelidového hlasování.

  • vlkp napsal:

   Donutit Řecko,aby opustilo euro je rovná cesta k bankrotu země. Žvanilové z mainstreamu jsou schopni dohlédnout pouze ke sdělení, že případná nová měna těžce proti euru oslabí. Dál se tím nezabývají. Takže je netankuje že nová oslabená měna , bude stát proti stávajícím závazkům v EURECH! Tím pádem dluhová zátěž fakticky vzroste. A není li únosná dnes, bude tím méně únosná s lokální měnou. Výsledkem bude jasný bankrot a totální odpis řeckých pohledávek.
   A na žádný plán B u Řeků nevěřím.

   • Targus napsal:

    Stále ignorujete možnost, že Řekové provedou fakticky to, co odhlasovali – totiž neplatit, anebo platit jen tolik, kolik sami uznají za vhodné.
    Vím, psal jste o totální blokádě a bleskovému rozkladu Řecka. V tomto punktu souhlas.
    Ale v životě nekončí zápas matem a novou hrou. Hraje se dál.
    Co bude následovat po zhroucení Řecka v kontextu s uprchlickou vlnou? Má EU kapacity na to, aby eliminovala průsak všech negativních jevů, které provázejí zhroucení státu?
    Má EU na to, aby po ekonomickém fiasku s ruskými sankcemi ještě více dráždilo své lopaty sankcemi řeckými?
    Nezapomínejte, že v EU nesedí 28 Tsiprasů, nýbrž 28 Jidášů ochotných se zaprodat za další zvolení komukoli.

    • NavajaMM napsal:

     Gréci odhlasovali odmietnutie plánu veriteľov, a to len konkrétne toho, ktorý im predložili 25.6. Celá hystéria okolo grexitu a drachmy a vyhrážok cez médiá sa píše na vrub EÚ. Gréci neodmietli platiť, to je nutné si uvedomiť skôr ako sa pustíme do silných rečí.

     • kočka šklíba napsal:

      Já o tedy také tak vidím, oni své dluhy uznávají, platit asi chtějí, ovšem ne tak jak si to doteď představovala EU.

  • Plsik napsal:

   …Vláda má teď podporu 61% obyvatel, a to v podstatě k jakémukoli kroku v plánu B, protože vše, co bude následovat je důsledkem rozhodnutí všelidového hlasování….

   To je dost nepresne, vlada dostala podporu od 61% volicu (cirka 4 miliony) , kteri prisli k referendu a ne obyvatel Recka (cirka 10 milionu). Nemyslite?

 34. reveil napsal:

  Postup Ruska se bude do značné míry řdit tím, jak si cení Merkelové. Pokud si přeje ji z více důvodů zachovat, pomůže ji dosáhnout zapomnění na fiasko, který utrpěla. Pokud Kreml z nějakého důvodu pád Merkelové chce, udělá krokjy, které její neúspěch zdůrazní. Zálohové platby jsou klidně možné (nebudou to „půjčky“).

 35. stas napsal:

  Evropská unie se ukazuje jako projekt na počítání peněz, o které jde vždy až v první řadě. O lidi, o ty nikomu nejde. Nasycení, oháknutí, prosperující vládci financí nemají žádný recept, jak dát lidem naději. Hra skončila. Období slibů, ochotných půjček, prodejů na „strašně výhodný“ úvěr skončilo. Teď má otrokář otroky v hrsti. Důchodci jen čerpají, nic nepřinášejí, je třeba je ožebračit co nejvíce. O lidi přece nejde. Půjčky sjednané elitou a především pro elitu musí někdo splatit. Proto je třeba zrušit nebo alespoň co nejvíce osekat sociální jistoty. Jde tu o kurz, jde tu o HDP, jde tu rating, o lidi ne. Snad jen o ty, kteří mají nějaký vliv. Invalidní důchodci to tedy určitě nebudou. Řecko přivedla jeho a evropská elita společně na buben. Ochotně se půjčovalo, přichází doba exekucí. Mnozí naši spoluobčané takovou hrůzu už znají ze svého života. Rozdíl je v tom, že v případě státního bankrotu na vině není drtivá většina lidí, ale jen hrstka těch, co celou tragedii způsobila a které se celá záležitost prakticky nedotkne. V Řecku měli tu smůlu, že u moci byli ještě zkorumpovanější a bezohlednější lidé než v České republice. Ti naši navíc měli tu výhodu, že svojí chamtivost živili z privatizace, kdy prakticky za deset let prodali většinu státního majetku a ještě k tomu stihli vytvořit téměř dvoubiliónový dluh. Ten, jak je vidět, budeme muset asi někdy splatit, jinak se budou věřitelé zlobit a řádně nám, stejně jako Řekům, zatopí.

 36. Petr2 napsal:

  Velmi dobré, stejně jako předchozí rozbory.
  Ti z ekonomů, kteří nejsou zapřaženi v chybných představách, říkají totéž. Stiglitz, Krugman, Sachs, deLong
  Pouštění žilou mnoho pacientů nevyléčilo, spíš zabilo.

  http://www.nytimes.com/2015/07/06/opinion/paul-krugman-ending-greeces-bleeding.html?action=click&pgtype=Homepage&module=opinion-c-col-left-region&region=opinion-c-col-left-region&WT.nav=opinion-c-col-left-region&_r=0

 37. Anonymní napsal:

  Vidím to tak, že ešte krátku dobu – tak 1-2 mesiace sa bude rokovať, sľubovať a odmietať. Medzitým sa situácia v grécku rapídne zhorší. Budú sa organizovať humanitárne dodávky potravín a liekov prostredníctvom armády spásy a podobných NGO. Ľudia v grécku budú frustrovaní ešte viac, budú žiadať rýchle odstrihnutie od EÚ, lebo ich budú viniť za krach rokovaní. USA preberú hlavnú taktovku. Nie že by pomáhali grékom, to bude musieť naďalej nemecko a spol. Oni zorganizujú vojenský puč. Sľúbia armáde a jej veliteľom (dokonca aj generálom vo výsležbe, ktorí majú vplyv) dotácie (ako v Egypte) na obranu a tí na prevrat kývnu, lebo výplata žoldu a prípadných výsluhových dôchodkov bude čoraz nepravidelnejšia a nižšia. Samozrejme, že nižší dôstojníci a radoví vojaci budú mať problém viesť boje s vlasnými rodinami, ak by sa odpor proti prevratu predlžoval, ale možno ako prvotný šok sa to podarí. Armáda prisľúbi zaviesť poriadok, zo strachu sa začnú riadne platiť dane, samozrejme aj nemecko a spol. prispejú, lebo armáda bude omnoho „konštruktívnejšia“ ako syriza.Ak bude hroziť gerilová vojna, USA prispejú k „stabilizácii regiónu“, na čo majú nepochybne dodstatok prostriedkov v Taliansku a najmä v Kosove. Nedostatok demokracie napokon nebude hrať ani pre USA a ani pre členstvo v EÚ žiadnu rolu, lebo to bude najlepšie riešenie. Armáda po pár rokoch akože odovzdá moc v „slobodných a demokratických“ parlomantných voľbách, do ktorých budú mať prístup len strany „prodemokratické“, teda také, ktoré vojenský puč nebudú považovať za nezákonný a teda nebudú stíhať organizátorov prevratu. Grécko bude znormalizované, gréci chudobnejší a ochotnejší platiť reparácie (pardón – dlh). To, čo veritelia nedosiahli ozdravným programom dobrovoľne (= zníženie miezd, dôchodkov, počtu štátnych zamestnancov, zníženie kvality zdravotníctva, školstva a sociálneho systému), dosiahnu okľukou vyššie spomínaným spôsobom. Napokon, až si ľudia zvyknú, väčšina preživších to bude považovať za správne utiahnutie opaskov, nevyhnutnosť a pod., k čomu im dopomôžu aj znormalizované, už do nemeckých rúk prevedené média.
  Každá rebélia má svoje zákonitosti, ktoré sa pravidelne opakujú, len interval medzi ich jednotlivými časťoami sa rapídne skracuje. Husiti mohli rebelovať takmer 20 rokov, francúzi asi tri, grékom bude umožnené hrať sa na revolučné zmeny niekoľko mesiacov. Potom sa zopakujú Lipany, poprava Marata. Tsipískov koniec tiež nebude ružový, osud Kaddáfího ho snáď nečaká, ale kto vie.

 38. František X. napsal:

  Dobrý den!
  Tak jsem si přečetl příspěvky, které souhrnně posuzují dopady po NE, na možnou řeckou budoucnost. Nechci jmenovat, které mne zaujaly více a které méně, jelikož nemám ambici přispět k dalšímu teoretizováním o postupu řecké vlády a analyzovat různé ekonomicko-politické děje, které nastanou. Chybí mi tu něco podstatnější, čímž podle mého úsudku není ochota Řeků podstoupit trnitou cestu k oživení hospodářství země duchovně, tedy hlasováním, ale spíše jejich přístup praktický, který je tím nejdůležitějším statkem každého národa. Tím myslím i vůli k dlouhodobému úsilí pro těžkou a soustavnou práci. A tady to moc pozitivně nevidím. Proklamace a dřina jsou pro Řeka v praktickém naplňování od sebe až příliš vzdálené. Mám s tím mnohaleté zkušenosti! (Nechci tady evokovat naprosto sprostou poznámku jednoho našeho exprezidenta, potkal jsem mnoho Řeků sedřených fyzicky). Na ulici zůstane mnoho lidí, kteří brali neskutečné peníze za nic, jen z politického rozhodnutí. Dodnes tito nechtějí pochopit, že stát jim již prebendy v takové, ani menší míře, nezajistí. Řecké vládě není co závidět. Začít s celkovou obměnou země, proti vší evidenci, která je turisticko-agrární se silnou námořní dopravou, částečně ji industrializovat a přijmout velké množství nových zákonů, které musí být od nového „postavení“ státního úředníka, přes obranu, soudnictví, bankovnictví, soukromý sektor až po zabezpečení a výběr daní zcela nově koncipovány, tak to bude, vážení, mazec! Tady jsem na velkých pochybách. Pokud se, jako s uděláním, nepřihodí nějaká netušená intervence od vývozců Mistralů, schovaných za světovými vývozci polototality!

  • vlkp napsal:

   V textu článku tyhle věci mám. Ano, Řecko, i v tom nejlepším scénáři se bude muset hodně změnit zevnitř. Bez toho žádná pomoc nemá smysl.Řekové se musí změnit a začít respektovat realitu, že mohou jen to, na co mají. A to bud e hodně moc bolet.A nic je od toho nezachrání. Bankrot to jen výrazně urychlí.

 39. Admirál napsal:

  Ty vojenské diktatury, s těma je to složitější, žádnou diktaturu proletariátu nepodporuje velkokapitál a banky.

  To by jste ve svém hodnocení měl vzít v potaz. Jinak jste ve vážném nebezpečí, že budete uveden v omyl nebo a to je ve Vašem případě pravděpodobnější, že budete v omyl uvádět jiné.

  Také postoj masmédií ji v dnešní době dobrým vodítkem. Tam můžete v klidu vypnou mozek. Pokud by chválila Vaši vojenskou diktaturu proletariátu, tak to rozhodně s proletariátem nic společného mít nebude.

 40. xyz napsal:

  Nevím, jestli to už tady bylo, ale zatímco v Řecku ECB nepokrytě rozjíždí run na banky, tak Bulharsku, které ani není členem eurozóny, půjčuje.

  http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-07-03/ecb-said-to-extend-backstop-to-bulgaria-as-greece-roils-region

 41. Radek napsal:

  Zdravím dámy a pány podobného (většinou) smýšlení, taky mám radost a zároveň jsem velmi překvapen výsledkem referenda. Neboť jak píše Vlk, je to o obrovské odvaze do té urny hodit lístek se verdiktem NE. EU (v čele s Německem), pokud bude rebelie pokračovat, se bude snažit o drtivý protiúder, jde o hodně,mimo jiné o to postavit ostatní „do latě“. Pak to bude pouze o tom co národ (Řekové) dokážou snést na svých bedrech. Prognoza zní: Tsipras pohrozí spojenectvím s Ruskem(Čínou), EU odepíše 50% dluhu + odloží splátky, Řecko zůstane v eurozoně a všichni budou spokojeni. Zatím, než vznikne další požár. Rád bych viděl lepší konec tohoto dramatu, ale jsem realista. Každopádně Řekové jako národ mají pořád ještě „koule“, což si nemyslím o nás, my bychom to nedali:(
  Ale rád se budu mýlit!!!!

 42. Antonie napsal:

  Jiří Vyvadil vidí v Řecku triumf demokracie a počátek konce totalitní EU.
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Jiri-Vyvadil-Triumf-demokracie-Totalitni-EU-byla-porazena-382807

 43. Pier napsal:

  Stas celkem dobře hodnotí z mého pohledu situaci.Nedávno proleťela tiskem zpráva o značných zásobách plynu a ropy kolem Řeckých ostrovů.Nedává to základ pro plán „B“

 44. Šims. napsal:

  A Vy se držíte pravidla: člověk člověku vlkem, to charakterizuje Vás. Jen se divím, že Vás to po tom všem co v tomto prostoru předvádíte, ještě baví. Ale chápu, pravděpodobně jste dost nešťastný člověk, žádná pořádná ženská, kuchyně asi taky nestojí za nic. To víte frustrace je frustrace a musí se to nějak kompenzovat.

  • Šims. napsal:

   Toto jsem napsala pod nickem canis, kdy vypisuje latinsky vlka – Canis lupus. Přeskočilo to sem.

 45. JiB napsal:

  Mě osobně by nejvíc zajímal odhad budoucího vývoje a dopadu na nás.
  Nejlépe ve variantních scénářích včetně časového odhadu.

 46. vlkp napsal:

  Vzhledem k tomu, že večer mám naplánován jiný program než sedět u počítače a mazat psychopata Višnovského, sděluji, že uzavírám diskusi. Děkuji za pochopení.

Komentáře nejsou povoleny.