Ernestova týdenní ukrajinská svodka


vybral, sestavil a přeložil Ernest

Ukrajina 30.6. až 6.7.2015

Přehled z oblasti východní Ukrajiny je zpracován podle vk.com /strelkov_info. U přehledu ukrajinských zdrojů jsou uvedeny odkazy.

30.6.2015 Doněck – je ostřelován rajon Petrovskij z ukrajinských pozic od Marinky, dále rajon Kujbyševskij z oblasti Písků, rajony Kirovskij a Kujbyševskij a tradičně osady Spartak, Okťjabrskij a oblast letiště. U osady Písky probíhal pěchotní boj s použitím minometů, domobrana ztratila 1 padlého a několik zraněných. Marinka je místem intenzivních bojů, ukři se pravidelně pokoušejí o průlom.

Gorlovka – od Dzeržinska, Kurdjumovky, Majorska, Konstantinovky a Věrchnětoreckého bylo ostřelováno sídliště Strojitěl, šachta No.5 a Rtutnoje. Na sídlišti Strojitěl byly poškozeny čtyři devítipatrové domy a byl zabit jeden civilista. Ostřelování provádí ukrajinský trestní prapor „Kyjevskaja Rus“. 245 čtvrť a Kurganka je ostřelována pravěpodobně diverzní skupinou nepřítele. Probíhají přestřelky na linii mezi osadami Širokaja Balka a Šumy. Ostřelovány jsou rovněž obce Dokučajevsk a Bělaja Kamenka. Sachanka – je ostřelována ukrajinskou 55. samostatnou dělostřeleckou brigádou.

Širokino – neustálé útoky a ostřelování.

LLR – Bachmutka – pozice domobrany mezi Pervomajskem a Popasnoj byly vystaveny ostřelování z těžkých zbraní a byly zde pokusy o průlom, které byly odraženy. Ostřelováním byla poškozena trafostanice a Pěrvomajsk je bez elektřiny.

Hrozba vojenského konfliktu v Podněstří dočasně poklesla. Nebyla provedena připravená provokace. Nejpravděpodobněji proto, že tyto provokace, jako příprava agentů SBU na obsazení Kotovska byla vyzrazena a z EU tlačili na Kyjev aby neotvíral novou frontu.

Ministerstvo dopravy DNR zahájilo opravy silnice Doněck – Uspenka, která vede k hranici s Ruskem. Ministr slíbil, že všechny hlavní silnice na území DNR budou opraveny do konce léta. Silnice Doněck – Uspenka je hlavní silnici, která spojuje na území Ruské federace a území DNR. 

Kyberberkut získal informaci, že v nejbližších dnech do Kyjeva ze Stuttgartu dorazí náčelník koordinačního centra Special Operations jednotného velení vojsk USA v evropském pásmu se skupinou amerických vojáků – odborníků v oblasti psychologické války.
Skupina má provádět společně s ukrajinskými odborníky informační diverzi proti samoprohlášeným republikám Donbasu a rusky mluvícím obyvatelům Ukrajiny.
Koordinaci mezi  komandem USA a ukrajinskými pracovníky bude provádět náměstek ukrajinského ministra informační politiky T.Popov.

1.7.2015 Doněck – systematické ostřelování rajonů Petrovskij, Kyjevskij, Kirovskij a Kujbyševskij, osad Spartak a Okťjabrskaja z různých směrů, na které domobrana odpovídá. Stálé boje v oblasti letiště a osady Písky, pokusy o průlom mezi Marinkou a Alexandrovkou – odraženy . Ostřelování způsobuje škody na bytovém fondu.

Gorlovka – stálé ostřelování děly západních a severozápadních částí města z ukrajinských pozic od Dzeržinska, Konstantinovky, Dyleevky a Majorska. Granáty dopadaly poblíž sídliště Komsomolec. Ukři ze šachty Južnoj ostřelovali obec Glubokaja. Od Šumů byla zase ostřelována osada Kurganka. Mezi Kurgankou a dolem Gagarin probíhal pěchotní boj. V oblasti obce Starolaspa probíhal dělostřelecký duel. Bez elektřiny byly osady Bessarabka a Rtutnoje. Ostřelováním byly poškozeny dva domy a vypukly požáry. Na jihu doněcké oblasti jsou ostřelovány Širokino a Sachanka, v Širokinu probíhaly i pěchotní boje.

LLR – Bachmutka – ostřelování dělostřlectvem a tanky. Středně intenzivní boje mezi obcemi Sokolniki a Krymskoje. Ztráty na tomto úseku – Ukrajinci – 4 padlí, 17 raněných, zničen 1 tank, 1 BMP a 4 minomety, několik kusů techniky jenom poškozeno (opravitelné). Domobrana – 12 raněných, zničeno 1 BTR. Byl ostřelován Želobok. Z Novotoškovky byla z minometů ostřelována osada Doněckij. Od Stanici Luganskoj byly ostřelovány ukrajinskými BMP a minomety pozice domobrany u pomníku knížete Igora.

Ukrajinská diverzní skupina vyhodila do vzduchu elektrickou lokomotivu na trati Darevka – Valjanovskij ve sverdlovské oblasti LLR.

Ukrajina zabránila dodávkám léků humanitárními organizacemi na území DNR, která je tak odkázána pouze na dodávky z Ruska.

V Černobylské oblasti znovu vzplál lesní požár, je prováděno hašení pomocí letadel.

2.7.2015 Doněck byl ostřelován rajon Kujbyševskij, Kyjevskij, osady Spartak a Okťjabrskij a oblast letiště. V oblasti letiště a v osadě Písky probíhal pěchotní boj. Kromě jednoho zraněného civilisty nebyly žádné ztráty. Gorlovka – od Delejevky, Šumů, Konstantinovky a Dzeržinska ukři ostřelovali sídliště Komsomolec, Kurganku a šachtu No.5, v oblasti šachty Gagarin a u Majorska probíhaly pěchotní boje. Ostřelováním byly poškozeny tři domy, oběti nebyly. U osady Novotrojickoje probíhal pěchotní boj. Dokučajevsk – osada Jasnoje je ostřelována z Volnovachy a obce Berezovoje. Z obce Orlovskoje (u Mariupolu) byla ostřelována vesnice Pavlopol. Z raketometů byla ostřelována obec Bělaja Kamenka a z klasického dělostřelectva a minometů Lozovoje a Sanžarovka.

V Širokinu z večera 1.7. probíhal boj jako obvykle. Ráno DNR jednostranně vyhlásila Širokino demilitarizovanou zónou a odvedla jednotky ze Širokina na připravené pozice u obcí Sachanka a Bezimennoje. Ostřelováním Sachanky dělostřelectvem z Mariupolu bylo poškozeno elektrické vedení a obec je bez elektřiny. Ze Sartany (u mariupolu) ukři ostřelují osadu Bezimennoje.

„Průzkum DNR objevil v Michailovce u Mariupolu stanoviště raketometů BM21 Grad, u Paraskovievky čtyři kusy raketometů BM21 a deset samochodných děl, do Elizavetovky přijelo na 60 kusů tanků, raketometů BM21 „Grad“ a samochodných děl. Kromě toho, do Konstantinovky na západ od Doněcka přijelo osm raketometů a v Krasnogorovce mají palebné pozice čtyři samochodná děla.“

LLR – Bachmutka – probíhají stále útoky a ostřelování. Na pozicích domobrany u Stanici Luganskoj probíhal pěchotní boj, osada Moloděžnoje byla ostřelována dělostřelectvem od osady Zolotoje, od Novotoškovky byla ostřelována osada Želobok minomety a od Stanici Luganskoj byly ostřelovány pozice domobrany u rekreačního střediska „Vlaštovčí hnízdo“. Ztráty na tomto úseku nebyly. Ostřelovány byly i osady Sokolniki, Doněckij a pozice domobrany v oblasti 31. kontrolního bodu. Pervomajsk byl ostřelován z minometů od obce Katerinovka. Na úseku Pervomajsk – Zolotoje – Popasnaja probíhají intenzivní boje. Ztráty na tomto úseku: Ukrajinci – 7 padlých,16 zraněných, zničeny 2 BTR, 1 tank, baterie minometů a houfnice D-30. Domobrana -2 padlí, 21 raněných, 20 kusů techniky poškozeno (opravitelné).

Oděské podzemí se přihlásilo k odpovědnosti za výbuch v kavárně v Oděsa, ve které se sbírají finanční prostředky na operaci ATO v Donbasu. Nikdo nebyl zraněn.

3.7.2015 Doněck – nepřítel ostřeloval a útočil ze směru od Marinky, snažil se odříznout rajony Petrovskij a Kirovskij od Doněcka a neustále je ostřeloval raketomety „Uragan“. Ostřelován byl i rajon Kujbyševskij a sídliště Putilovka. Ostřelování ukrajinského dělostřelectva a minometů od Avdějevky bylo také vystaveno letiště a osada Spartak. Také zde probíhaly stále pěchotní útoky, které však byly odraženy. U osady Písky nepřítel stále útočil pěchotou s podporou tanků a minometů. Večer vypukl boj u obcí Opytnoje, Novotrojickoje, Sanžarovka a Trojickoje. Gorlovka – neustálé ostřelování západní a severozápadní části z tanků, samochodných děl a minometů.

Širokino – s úmyslem vytvořit zde demilitarizovanou zónu se domobrana včera stáhla na pozice na úseku BezimennojeSachanka Pavlopol. V současné době Širokino kontrolují pouze průzkumné skupiny domobrany. Nepřítel ale již včera udeřil na novou obrannou linii domobrany a ostřeloval Bezimennoje, Sachanku a Pavlopol. Obyvatelé Pavlopolu, Sachanky a dalších obcí byli evakuováni do Novoazovska a Sedova do penzionátů. V Sachance byly zničeny 4 domy. Oběti domobrany, ani civilního obyvatelstva nebyly.

LLR – Bachmutka – přestřelky u obcí Směloje, Orechovo, Zolotoje, Krymskoje, Rassadky a Trechizbenka. Ostřelování Pervomajska z obce Katerinovka, Želoboku a Kirovska od Novotoškovky a pozic domobrany u pomníku knížete Igora od Stanici Luganskoj z minometů a BTR a obce Sokolniky z BTR a ručních zbraní od výšiny 175,9. K dalšímu střetnutí došlo u města Štěstí. Ztráty na froně v LLR: Domobrana – 17 zraněných, zničené BRDM a  protiletecký kanon, 40 BMP, BTR a aut poškozeno (opravitelné). Ukrajinci – 4 padlí, 20 zraněných, zničen tank, jedno BTR a jedno BMP a dva protiletecké kanony, potlačeny 2 minometné baterie (zničeny 2 minomety s obsluhou v každé).

Mezi obcemi Balovka a Partyzánskoje v dněpropetrovské oblasti asi 150 lidí na protest proti předvolánkám k mobilizaci zablokovalo provoz na dálnici „P52“, protože nechtějí posílat své děti do války. Protestní akce proběhly i ve Vinnické a Sumské oblasti. Proti účastníkům ukrajinské orgány zahájily trestní stíhání.

4.7.2015 Doněck – byly ostřelovány rajony Petrovskij a Kirovskij z oblasti Marinka – Krasnogorovka, probíhaly zde i útoky pěchoty a přestřelky z ručních zbraní a minometů. Rajony Kyjevskij a Kujbyševskij a oblast letiště a osada Spartak jsou ostřelovány od Avdějevky.U osady Písky probíhají pěchotní střetnutí a přestřelky z minometů. Gorlovka – jsou ostřelovány severní a severozápadní okraje a Kurganka a šachta 6/7.Ostřelování je vedeno z oblasti Dzeržinska, Majorska, Novotrojického a Šumů, z tanků. Ostřelovány byly i obce Dokučajevsk, Sanžarovka a Krasnyj Partizan.

Širokino– oblast dosud nebyla obsazena Ukrajinci, jednotky domobrany zde rovněž nejsou, působí zde ale průzkumné skupiny obou stran. Nová obranná linie domobrany na úseku BezimennojeSachankaPavlopol je nadále ostřelována Ukrajinci. Rozvědka DNR zjistila přesun dvou samochodných děl do oblasti obce Tonenkoje.

LLR – Bachmutka – ostřelovány obce Želobok a Sokolniki z minometů z oblasti osady Krymskoje. Na tomto úseku bylo dělostřelectvem domobrany zničeno pět palebných pozic, ze kterých byla ostřelována domobrana velkorážnými kulomety, protitankovými řízenými střelami a granátomety. Ztráty na tomto úseku: Domobrana – 43 raněných, 20 kusů poškozené techniky (opravitelné). Padlí, ani zničená technika nejsou. Ukrajinci – 5 padlých, 27 raněných, zničena 2 BTR a jedna baterie minometů (4 kusy – zde bylo těch 5 padlých a část raněných). Rozdíly v počtech padlých jsou zapřičiněny nedostatečným výcvikem ukrů a tím, že ukři ostřelují plošně, převážně budovy, kdežto domobrana se zaměřuje na ničení ukrajinských palebných postavení a její střelba je přesnější.

Byl zaznamenán případ, kdy po ostřelování se ukrajinští vojáci spojili s domobranou a říkali: „Proč střílíte na nás, střílejte na Pravý sektor a Poláky“. A k tomu přidali polohu těchto jednotek. Domobrana na tomto úseku uzavřela s ukrajinskými vojáky dočasné příměří a ostřelovala základnu PS a žoldáků.

5.7.2015 Doněck – byly ostřelovány rajony Kirovskij a Leninskij těžkým dělostřelectvem. Písky, letiště a osada Spartak byly ostřelovány z pozic u Avdějevky. V Pískách probíhá neustále pěchotní boj. Od Opytnogo vedou Ukrajinci ostřelování sídliště Putilovka v Doněcku. Oběti nebyly hlášeny. Domobrana odpovídala svým dělostřelectvem a zničila jednu baterii nepřítele. Město Jasinovataja je ostřelováno ze Svetlodarsku. Marinka – zde probíhal pěchotní boj s použitím minometů. Rajon Telmanovo – byla ostřelována obec Tavričeskije a okolní oblast. Ukrajinská armáda se snaží dělostřelbou zapalovat obilí na polích. U vesnice Tavričeskije zapálili 100 hektarové pole pšenice. Gorlovka – byla ostřelována šachta Gagarin, osada Glubokij, Od Šumů ostřeluje tank osadu 6/7, začal zde pěchotní boj. Starognatovka – pěchotní boj s použitím minometů. Osada Čermalik je ostřelována ukrajinským dělostřelectvem z pozic u osady Zarja. Ostřelovány jsou také obce Dokučajevsk a osady Okťjabr, Lozovoje, Žobunki, Nikolajevka a Styla.

Širokino – nejsou zde jednotky domobrany, ani Ukrajinci. Širokino je plné nevybuchlé munice a je zaminované. OBSE navrhla společné odminování ukrajinskými vojáky a domobranou, ale na to junta nepřistoupila a odmítla i společné hlídky. O Širokinu bylo dosaženo dohody, že domobrana i Ukrajinci odvedou svá vojska 2,5 km od linie fronty, což Ukrajinci dosud neudělali.

LLR – Bachmutka -od osady Krymskoje byla ukrajinskými BMP ostřelována osada Želobok. Od výšiny 175,9 ukrajinci ostřelovali Slavjanoserbsk z velkorážných kulometů, granátometů, minometů a protiletadlových kanonů. Od Stanici Luganskoj byly ostřelovány pozice domobrany u památníku knížete Igora z ručních zbraní a BTRa probíhal pěchotní boj.

V oblasti Černobylu stále hoří rašeliniště a je pořád nebezpečí spadu kontaminovaného popílku.

6.7.2015 Doněck – beze změny. Byly ostřelovány od Artěmovska a Avdějevky rajony Kyjevskij, Kujbyševskij, oblast letiště, osady Okťjabrskij, Spartak a z oblasti Marinky rajon Petrovskij. V oblasti letiště a u osady Písky probíhaly útoky pěchoty s podporou tanků a minometů, které byly odraženy. Marinka – nepřítel podniká neúspěšné pěchotní útoky, má zbytečné ztráty a po ústupu ostřeluje pozice domobrany z těžkých zbraní. Byly ostřelovány obce Dokučajevsk a osada Styla, odvetnou palbou byly nepřátelské baterie potlačeny. Gorlovka – ostřelování bylo přerušeno, protože přišla skupina mise OBSE a pracovníci vodárenského podniku „Severský Doněc – Donbass“ začali opravovat na mnoha místech poničený vodovod. Ale před příjezdem OBSE probíhalo jako obvykle ostřelování Gorlovky od Dzeržinska a Majorska. Ostřelovány byly i obce Bělaja Kamenka, Veseloje, Tavričeskoje, Naběrežnoje, Sosnovskoje, Krasnoarmějskoje, Okťjabr, Lozove, Jakovlevka, Rassadky, Kalinovka a Žabunki. Oběti mezi civilním obyvatelstvem a v domobraně nejsou.

Širokino – není obsazeno ani jednou z obou stran, Ukrajinci, kteří dosud neodešli ze svých původních pozic, tam zacházejí a rabují. Nepřítel z výšin u Širokina ostřeloval obec Sachanka.

Rozvědka DNR zjistila, že v osadě Nikolajevka na hřbitově jsou umístěny raketomety „Grad“ a nepřítel přesunul do osady Toněnkoje těžké dělostřelectv, což hovoří o jeho úmyslu ostřelovat i centrální oblasti Doněcka.

LLR – došlo ke čtyřem střetnutím, dvě byly na Bachmutce, jedno v oblasti Popasnoj a jedno u Stanici Luganskoj, byly použity jak ruční zbraně, tak těžká technika, kromě raketometů. Ostřelovány byly obce Sokolniki a Prišib od osady Krymskoje a od města Štěstí a osada Suchodol od výšiny 175,9 .

Ztráty na tomto úseku: Domobrana – 36 raněných, zničeno jedno BTR a jeden protiletadlový kanon. Ukrajinci – 12 padlých (včetně těch, kteří zemřeli při výbuchu protitankové miny), 48 raněných, zničeno jedno BRDM, 2 tanky a houfnice D-30

Stále hoří les u Černobylu, roste nebezpečí radioaktivního zamoření.

Ukrajinské zdroje heslovitě:

http://korrespondent.net/business/financial/3533971-dokhody-ukrayntsev-sokratylys-pochty-na-chetvert

Příjmy Ukrajinců se snížily téměř o čtvrtinu
Ve srovnání s loňským rokem, příjmy Ukrajinců vzrostly o 6%, ale náklady se zvýšily o 12%.

http://korrespondent.net/business/economics/3512199-rabotat-za-edu-pochemu-v-ukrayne-nastolko-nyzkaia-oplata-truda

Pracovat za jídlo. Proč jsou na Ukrajině je tak nízké mzdy
Důvody nízké ceny práce není jen oligarchizace ekonomiky ale i její špatný výkon.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3533941-perehovory-po-hazu-zavershylys-bezrezultatno

Rozhovory o plynu skončily bez výsledku
Jednání mezi Ruskem a Ukrajinou o nové smlouvě o dodávkách plynu byly neúspěšné ve všech otázkách.

http://korrespondent.net/business/financial/3533931-nbu-vypolnenye-trebovanyi-fynansovoho-maidana-budet-stoyt-100-myllyardov

NBÚ: Požadavky finančního Maidanu budou stát 100 miliard
Bankovní sféra utrpí ztrátu více než 100 miliard hřiven, pokud budou restrukturalizovány na půjčky v cizí měně.

http://korrespondent.net/ukraine/3534566-pod-zdanyem-rady-prokhodiat-srazu-dva-mytynha

Před budovou Rady jsou dvě demonstrace
Demonstranti požadují přijmout zákony o indexaci platů a důchodů, a vytvořit spravedlivé tarify.
Před budovou Nejvyšší rady se konají dvě demonstrace – odborů a zemědělců.

http://korrespondent.net/ukraine/3534880-fynansovyi-maidan-zablokyroval-vykhody-yz-rady

Finanční Majdan zablokoval východy z parlamentu
Demonstranti hrozí nepustit poslance, dokud nebude přijat zákon o restrukturalizaci úvěrů v cizí měně.

http://korrespondent.net/ukraine/3534723-rada-prodlyla-zasedanye-do-pozdneho-vechera

Parlament prodloužil zasedání až do pozdního večera

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3534937-rada-podderzhala-restrukturyzatsyui-valuitnykh-kredytov

Parlament podpořil restrukturalizaci úvěrů v cizí měně
Podle zákona, úvěr je převeden na oficiální sazby NBU k datu smlouvy, kurzový rozdíl odepíší banky.

Vlkův  vstup:

Jsem zvědav, jak tuhle  ránu snese už tam totálně zdevastovaný  ukrajinský bankovní sektor. Jde o to, že  původní příjemci bankovních úvěrů v  cizích měnách, kteří je splácejí domácí měnou  nebudou splácet v dnešním kursu  , ale  v kursu řádově  před rokem. Jenže  hřivna od  té doby devalvovala  řádově  o 100%. Dolar tehdy byl, dejme  tomu, za  11 hřiven, dnes  za  22. Banky  ale  při dlužnických splátkách budou muset žádat jen těch  dávných 11. Ne více. Jsme zvědav, z čeho vykryjí ztráty. Pokud  jim ovšem vláda, zadarmo neposkytne  rovnou levné dolary. Které může  získat  jen jediným způsobem – rozprodejem majetku zahraničním zájemcům a utržené devizy použít na kompenzaci ztrát. Nechce se mi ovšem věřit, že  by něčeho takového byla schopná. Jestliže kompenzace nebude  – tak jaksi zatížit ukrajinský  bankovní sektor  ztrátou ve výši 4,5 miliardy dolarů je  tedy  husarský kousek!

http://korrespondent.net/ukraine/3534978-yaresko-podschytala-ubytky-ot-zakona-o-restrukturyzatsyy-valuitnykh-kredytov

Jaresková odhaduje ztráty ze zákona o restrukturalizaci úvěrů v cizí měně
Bankovní systém může přijít o 95 miliard hřiven.

http://korrespondent.net/ukraine/3534988-nardepy-ot-batkyvschyny-y-bpp-hotovy-otozvat-holosa-za-zakon-o-kredytakh

Poslanci Batkivščiny a Bloku Petra Porošenka jsou připraveni odvolat své hlasy pro zákon o restrukturalizaci úvěrů

http://korrespondent.net/ukraine/3535056-u-poroshenko-nazvaly-valuitnyi-zakon-katastrofoi-deputaty-otzyvauit-holosa

Porošenko označil valutový zákon za katastrofu. Poslanci odvolávají hlasy

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3535114-v-rade-zaiavyly-chto-otozvat-holosa-za-valuitnyi-zakon-nevozmozhno

V Parlamentu oznámili, že odvolat hlasy pro zákon nelze
Předseda parlamentního výboru pro regulaci, řekl, že takový postup není možný.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3536292-v-chetverh-rada-mozhet-peresmotret-zakon-o-valuitnykh-kredytakh

Ve čtvrtek, může Parlament revidovat zákon o devizových úvěrech
Zákonodárci musí projednat zákon o volbách a přehlasovat zákon o restrukturalizaci úvěrů v cizí měně.

http://korrespondent.net/business/economics/3535128-hosdolh-ukrayny-v-etom-hodu-dostyhnet-95-vvp-natsbank

Státní dluh Ukrajiny v letošním roce dosáhne 95% HDP – národní banka

http://korrespondent.net/business/financial/3533990-ne-ustrayvaet-tsena-ukrayna-pryostanavlyvaet-ymport-rossyiskoho-haza

Nelíbí se cena. Ukrajina pozastavuje dovoz ruského plynu
Ukrajina nesouhlasí s ruskými podmínkami, chce snížit cenu a podepsat smlouvu až do dubna 2016.

http://korrespondent.net/world/russia/3534140-hazprom-budet-postavliat-haz-v-ukraynu-tolko-po-predoplate

Gazprom bude dodávat plyn na Ukrajinu pouze po zaplacení předem

http://korrespondent.net/ukraine/3533994-v-krymu-hotoviatsia-k-otkluichenyui-ukraynoi-enerhosnabzhenyia

  Krym – Ukrajina se připravuje na vypnutí napájení elektřinou

http://korrespondent.net/business/economics/3534789-ukrayna-podniala-tsenu-na-elektrychestvo-dlia-kryma

Ukrajina zvýšila cenu elektřiny pro Krym
Od července, cena elektřiny v Krymu vzrostl o 14%.

http://korrespondent.net/ukraine/3534130-v-dnr-obiavyly-shyrokyno-demylytaryzovannoi-zonoi

DNR vyhlásila Širokino demilitarizovanou zónou
Separatisté přijali takové rozhodnutí jednostranně.

http://korrespondent.net/world/worldabus/3534202-hazovye-perehovory-s-rf-stanut-chetyrekhstoronnymy

Rozhovory o plynu s Ruskem budou čtyřstranné
Problémy o plynu dříve diskutované v trojstranném formátu Ukrajina-Rusko-Evropská unie, budou předloženy rovněž do „Normanského formátu“ (Ukrajina-Německo-Francie-Rusko). Uvedl to místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič na tiskové konferenci v Bruselu ve středu 1.července.

http://korrespondent.net/world/russia/3534332-rossyia-hotova-peredat-ukrayne-yz-kryma-20-korablei-smy

Rusko je připraveno předat Ukrajině z Krymu 20 lodí – média

http://korrespondent.net/ukraine/3534359-detsentralyzatsyia-ne-oznachaet-oslablenyia-kyeva-poroshenko

Decentralizace neznamená oslabení Kyjeva – Porošenko

http://korrespondent.net/business/taxes/3534630-voennyi-sbor-v-ukrayne-stal-faktychesky-bessrochnym-yurysty

Válečná daň na Ukrajině se stala záležitostí  na dobu neurčitou – právníci
Výše daně se stala výrazně vyšší, než oznámených 1,5%. Vojenská daň ve výši 1,5% z příjmů fyzických osob, která byla zavedena od 03.8.2014 a měla trvat až do konce roku 2014, se nyní mění na prakticky neomezenou dobou trvání, a její velikost se výrazně zvýšila. To uvedla v analýze právní společnost Prove Group.

http://korrespondent.net/ukraine/3534372-zhytely-marynky-voennye-otzhymauit-doma-nas-vyseliauit-na-ulytsu

Obyvatelé Marinky: Vojáci „zabavují“ domy, nás vystěhovávají na ulici
Olesja Pivtorak

Obyvatelé města v Marinka v Doněcké oblasti si stěžují na ukrajinské vojáky, kteří je násilně vystěhovávají z jejich domovů. Vojáci upřednostňují dobře zařízené a čisté ubytování, říkají lidé.

Obyvatelstvo Donbasu a Krymu čekají koncentráky a ztráta práv!

Politolog Sergej Dacjuk, který má blízko ke kyjevské moci, vyjádřil požadavky, za něž Ukrajina bude souhlasit s vrácením Krymu a Donbasu. Nejen Rusům se přitom zatmí před očima.

V originále je to na ukrajinském zdroji:

http://hvylya.net/analytics/politics/sergey-datsyuk-kakoy-dolzhna-byit-politika-ukrainyi-k-donbassu-i-kryimu-posle-minskih-soglasheniy.html

Česky si to přečtete zde:

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/obyvatelstvo-donbasu-a-krymu-cekaji-koncentraky-a-ztrata-prav/

http://korrespondent.net/ukraine/3534795-holod-hepatyt-otsutstvye-vody-humanytarnaia-katastrofa-v-donbasse

Hlad, hepatitida, žádná voda. Humanitární katastrofa v Donbase
V oblasti ATO nemají dostatek léků, osobní hygieny, pitné vody, ale místní obyvatelé nespěchají opustit své domovy.

http://korrespondent.net/ukraine/3534815-poroshenko-otreahyroval-na-mestnye-vybory-v-dnr

Porošenko reagoval na místní volby v DNR
Prezident prohlásil místní volby separatistů za tvrdý útok Ruské federace na dohodu z Minska.

http://korrespondent.net/business/financial/3534942-myssyia-mvf-odobryla-pervyi-peresmotr-kredytnoi-prohrammy-dlia-ukrayny

Mise MMF schválila první revizi úvěrového programu pro Ukrajinu
Odborníci fondu schválili přidělení Ukrajině další tranše 1,7 miliardy dolarů.

http://korrespondent.net/ukraine/3534923-separatysty-pokynuly-shyrokyno

Separatisté opustili Širokino
Po odchodu z vesnice, separatisté zaujali pozice východně od Širokina – u Sachanky a Bezimennje.

http://korrespondent.net/ukraine/3535028-v-obse-nazvaly-uslovyia-dlia-otpravky-nabluidatelei-za-vyboramy-na-donbasse

OBSE stanovila podmínky pro odesílání volebních pozorovatelů na Donbas
Mezinárodní pozorovatelé půjdou do Donbasu pouze na pozvání Kyjeva.

http://korrespondent.net/kyiv/3535205-v-kyeve-hotovytsia-marsh-dobrovolcheskykh-batalonov

V Kyjevě se připravuje pochod dobrovolnických praporů
Zástupci praporů budou pochodovat od stanice metra Arsenal ve směru Podolu.
V pátek večer se bude konat pochod Kyjevem  dobrovolných praporů a nacionalistických organizací.
Jak uvedlo ministerstvo vnitra, bude se veřejná akce konat mezi 18:00 a 21:00 na Gruševského ulici  od stanice metra Arsenal ve směru Podol a  do  Parkové ulice. Chránit pořádek bude asi 1000 policistů.
V této souvislosti ministerstvo vyzvalo řidiče, aby neparkovali auta na ulici Gruševského, Evropském náměstí a přilehlých oblastech.
O účasti na této akci hovořili zástupci Pravého sektoru a praporů „Ajdar“ a „Azov“.
Dobrovolnické prapory provází řada skandálů.Například v dobrovolnickém praporu OUN řekli, že policie provedla prohlídku v jejich vojenském skladu v Doněcké oblasti. V předvečer formování vojáci odmítli přejít do podřízenosti ukrajinské armády.
S přechodem DUK Pravého sektoru do armády také vznikl konflikt. Dobrovolníci na mítinku u budovy prezidentské administrativy hrozili zapálením prezidentské budovy, pokud jeho požadavky nebudou vyslyšeny.Výsadkáři ukrajinské armády údajně zablokovali základnu pravého sektoru v regionu Dněpropetrovsk a pokoušeli se odzbrojit jejich bojovníky.
Nakonec, generální štáb vyřešil konflikt s Pravým sektorem: slíbil, že dobrovolníky neodzbrojí násilím. PS je sám ochoten začlenit se do ozbrojených sil. Vůdce organizace Jaroš, který předtím dostal funkci na ministerstvu obrany, vyžaduje přijetí samostatného zákona o DUK Pravého sektoru.
Nejvyhrocenější je  otázka bývalého velitele praporu praporu Ajdar, Sergeje Melničuka, který je obviněn z vytváření gangů lupičů a je  snaha jej zbavit poslanecké imunity.

http://korrespondent.net/kyiv/3535389-uchastnyky-shestvyia-v-kyeve-podozhhly-shyny-vozle-stadyona-dynamo#7

Účastníci pochodu v Kyjevě spálili pneumatiky v blízkosti stadionu Dynamo
Požadují zastavit odzbrojování praporů a obnovit boje.

http://korrespondent.net/ukraine/3535398-mynuist-pryznal-una-unso-posobnykamy-fashystov

Ministerstvo spravedlnosti uznalo UNA-UNSO za spolupracovníky nacistů
Ministerstvo odmítlo zaregistrovat stranu UNA-UNSO a vysvětlilo to tím, že organizace bojovala na německé straně.

http://korrespondent.net/ukraine/events/3535439-v-sumakh-nochui-prohremel-vzryv-v-ofyse-batkyvschyny

V Sumách v noci došlo k výbuchu v kanceláři Batkivščiny

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3535422-rada-postavyla-pod-uhrozu-poluchenye-3-mlrd-kredyta-ot-mvf-y-vb-yaresko

Parlament ohrozil získání úvěru 3 miliard dolarů od MMF a Světové banky – Jaresko
Tento týden mohla Ukrajina splnit podmínky nezbytné pro pokrok ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou, ale to se nestalo.
Ministryně financí Natalia Jaresko obviníla Nejvyšší Radu z oddálení přijetí čtyř návrhů zákonů, které jsou potřebné, aby Ukrajina dostala od Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky úvěr ve výši 3 miliardy dolarů.

http://korrespondent.net/ukraine/3535658-separatysty-namereny-pryznat-mestnye-vybory-na-nepodkontrolnykh-ym-raionakh

Separatisté chtějí uznat místní volby v oblastech mimo jejich kontrolu

http://korrespondent.net/ukraine/3535697-v-dnr-anonsyrovaly-plan-po-demylytaryzatsyy-shyrokyno

DNR oznámila plán demilitarizace Širokina
„Plán demilitarizace Širokina předpokládá stažení vojsk stran do vzdálenosti 2,5 km od skutečné linie kontaktu a tanků a minometů na 15 km,“ – říká se ve zprávě.

http://korrespondent.net/ukraine/3535669-zamhlavy-myssyy-obse-prokontrolyruet-vosstanovlenye-vodosnabzhenyia-horlovky

Zástupce vedoucího mise OBSE bude dohlížet na obnovení zásobování vodou Gorlovky
Město, podle Alexandra Huga, trpí nedostatkem vody.

http://hvylya.net/news/exclusive/v-nbu-opasayutsya-chto-naselenie-perestanet-platit-za-gaz.html

V Národní bance Ukrajiny se obávají, že lidé nebudou platit za plyn
V roce 2015, bude udržována přísná fiskální politika, spojená se značnými náklady na dluhovou službou s omezeními na velikost deficitu státního rozpočtu.

http://korrespondent.net/ukraine/3535860-yatsenuik-sohlasovyvaet-mynystrov-s-ssha-v-sety-poiavylos-pysmo-premeru

 Jacenjuk nechává schvalovat ministry Spojenými státy?
V zveřejněném dopise amerického senátora se píše, kteří ministři by měli dostat své funkce, a kteří ne.
Na internetu byla zveřejněna kopie dopisu amerického senátora Richarda Durbina z Illinois, předsedovi vlády Ukrajiny Arseniji Jacenjukovi, ve kterém jde o jmenování v kabinetu.
Dopis zveřejnila na své stránce na Facebooku německá politoložka, ředitelka „Evropského střediska pro moderní Ukrajinu“ Ina Kirsch van de Vater.

Fotokopie dopisu: http://kor.ill.in.ua/m/0x0/1648854.jpg?v=635717280391470540

http://korrespondent.net/ukraine/3536033-v-lnr-opredelylys-s-datoi-mestnykh-vyborov

Vlkův  vstup:

podotýkám, že  informace je z ukrajinského vládního zdroje!!!

LLR rozhodla o datu místních voleb
Místní volby v LLR se budou konat 1. listopadu.

http://korrespondent.net/business/financial/3535993-v-otvet-na-torhovlui-s-es-rossyia-vvedet-kvoty-na-ukraynskuui-produktsyui

V reakci na obchod s EU Rusko bude zavádět kvóty na ukrajinské výrobky
Rusko navrhlo stanovit kvóty pro maximální vývoz z Ukrajiny a nad rámec normy zavést cla.

http://korrespondent.net/ukraine/3536207-zavtra-sostoytsia-zasedanye-po-donbassu-s-novym-perehovorschykom

Zítra bude setkání o Donbasu s novým vyjednavačem
Jednání začne v Minsku 15: 00. Bude to první schůzka, které bude předsedat nový zástupce OBSE v třístranné kontaktní skupině, Martin Sajdik.

http://korrespondent.net/business/economics/3536258-do-kontsa-hoda-tret-ukrayntsev-okazhutsia-bedniakamy

Do konce roku, třetina Ukrajinců bude mezi chudými
Rodiny s dětmi tvoří hlavní skupinu mezi chudými.

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.