Včera, když jsem otiskl nepřímou polemiku Jana Čulíka na článek Kosy o stipendiích Madeleine Albrightové pro studenty bohemistiky u Jana Čulíka v Glasgow, jsem napsal, že si nechám projít hlavou, zda odpovím. Neb nemám žádný zájem vést válku proti Britským listům nebo snad Janu Čulíkovi osobně. Jenže se staly dvě věci, které vznikly nezávisle na mém záměru:
1- ozval se Čulíkův článek Gerd. A poslal na něj svou repliku. A já soudím, že nemám žádné právo, když chci eventuálně být zticha já, omezovat Gerda.
2- od nicku Groundskeeper Willie přišel naprosto úžasný link na Britské listy… Prostě – kouzlo nechtěného a nečekaného. O co vás nesmím připravit…
Takže složením obého vznikla dnešní přímá odpověď Kosy Janu Čulíkovi na jeho nepřímé účtování s Kosou.
Gerdova odpověď Janu Čulíkovi:
cítím se povolán trochu reagovat na nejnovější tvorbu Jana Čulíka. Kdybych se musel vyjádřit jednou větou – potrefená husa se ozvala. Co se týká jeho studentů, ze stránek Glasgow University vůbec není jasné, kdo ze studentů je placen oním stipendiem a kdo je tam placen z jiných zdrojů. Nedá se to dohledat. Ne na otevřených zdrojích, z kterých jsem čerpal. Tudíž Čulíkův nářek je nářkem nad jeho vlastní netransparentností při poskytování informací. Každý si je jistě vyhodnotil podle svého, navíc jen u dvou studentů je řečeno, kdo je nyní ze stipendijního programu placen. O těch minulých se už Jan Čulík nezmínil. Nebo je stipendium doživotní?
Ale hlavně – nevšiml si, že výhrady mám pouze proti pojmenování stipendia po Madeleine Albrightové, když nepřispěla ani drobným příspěvkem. Když vydělala značné prachy dosti zajímavým způsobem na Balkáně. To bych raději viděl Jana Amose Komenského jako jméno zašťiťující program. Ten je celosvětově známější než Madeleine Albrightová. Ta je současnou relativně známou tváří v USA a v ČR, ale za pár let jí už zdaleka nebude.
Myslím si, že zašťiťující osoba pro stipendijní program nebyla zvolena vhodně. Úplně jiná situace by byla, kdyby Madeleine Albrightová přispěla třeba třetinou částky, kterou dala česká vláda. Po jejím výdělku min. 20 mil EUR v Kosovu jde o drobné, kvůli kterým by nezchudla. Nebo kdyby hradila celou částku 15 tisíc EUR. Pak by ti studenti mohli být 4. Zbytek článku Jana Čulíka skoro zní, jako by vychovával budoucí britské poslance, o čemž silně pochybuji.
Jan Čulík moc nepochopil, že není vůči občanům ČR zrovna slušné, aby česká platila stipendijní program ve Velké Británii, jedné z nejbohatších zemí světa a výrazně saturovanější, než je je naše republika v pozici donátora. Kdyby takový stipendijní program vznikl v nějaké chudé zemi třetího světa, bylo by to daleko pochopitelnější. Nebo kdyby příspěvek české vlády byl jen jedním z mnoha a celý program platila nějaká nadace. Nebo kdyby přispěla, jak už jsem uvedl, sama Madeleine Albrightová.
Nezajímavé není ani, že se Jan Čulík nepokusil vysvětlit, jakým způsobem jsou studenti do programu vybíráni. A proč musí studovat zrovna na Glasgow University a nemohou studovat třeba v Praze.
Místo toho argumentuje 10 haléři na občana. O tu částku naprosto nejde! Kdo četl usnesení vlády, přečetl si i výši stipendia.
Jde o argumentaci, kterou Jan Čulík obhajuje stipendijní program. Místo nějaké věcné analýzy jde o ukřivděnou reakci na rozbití bábovičky. Jakkoliv nepřímou.
Pro reprezentaci ČR mají daleko větší význam studenti cizích zemí, kteří studují v ČR. Jsou jich tisíce a jeden takový byl nedávno i členem demokratické irácké vlády jako ministr kultury. Další je ve své zemi velmi respektovaným monarchou a jiný například prezidentem jisté, nikoli nevýznamné, rozvojové země.
Nejde ani o Sama Beatona. Jde jen o fakt, že občané ČR mají právo na transparentní informace, jak jsou jejich peníze vydávány. Až bude peníze na stipendium dávat Madeleine Albrightová, občanům ČR do stipendijního programu nebude vůbec nic.
Slušný člověk, s příjmy bývalé ministryně zahraničí USA, by v případě, že je po něm pojmenováno stipendium, přispěl nějakou částkou ze svého. Koneckonců jde o propagaci jejího jména. Byť by šlo o příspěvek třeba jen symbolický. Zvláště, pokud prokazatelně zbohatla o min. 20 mil. EUR a patří mezi nějakých 0,05% nejbohatších lidí na celé zeměkouli.
Neustále jsme zahlcováni informacemi, jak v bohatších demokratických zemích (třeba USA) bohatí přispívají na charitu a kdo nepřispívá, je společensky odepsán. Na příkladu stipendia v Glasgow University vidíme něco úplně jiného. Platí občané ČR a společenské uznání sklidí někdo jiný. To už by bylo lepší pojmenovat stipendium po zemi, která je poskytuje. A byla by to lepší reklama pro ČR. Poukázat na tohle a jen na tohle bylo smyslem mého původního příspěvku.
Tolik Gerd.
Může být, že to slízl tak trochu za mne. Protože já jsem si dovolil jeho zjištění, složit, tak jak jsem zvyklý , do logických řetězců.
a ten vypadá takto
1- Jan Čulík organizoval před lety rozsáhlou podpisovou akci na záchranu katedry bohemistiky na Glasowské univerzitě,která byla , v rámci úsporných opatření , existenčně ohrožena. Vím to, protože jsem se do ní aktivně zapojil
2- Jan Čulík má na té katedře profesůru.
3- Stipendium Madeleine Albrightové podporuje, jestli se nepletu, podle Gerdem shromážděné dokumentace POUZE studia na katedře Jana Čulíka.
4- katedra evidentně přežila, z čehož mám radost a Janu Čulíkovi to přeji. Domnívám se ovšem, že k tomu přežití pomohlo určitě i to, že tam jsou stipendisté právě spojení s Madeleine Albright. Škrtnutí katedry spojené se jménem takového donora by se dost těžko veřejně vysvětlovalo. I v jinak svodomyslné Británii.Koneckonců, přiznává to, ve své nepřímé polemice s Kosou sám. Viz jeho : …, bylo spojení jména Madeleine Albrightové velkou reklamní podporou pro česká studia..
5- Britské listy se, ohledně konfliktu na Ukrajině a Ruska a jeho kroků staly skutečným jestřábem! Kdy si v jednostrannosti pohledu na Rusko a dění na Ukrajině nezadají s nejtvrdšími mainstreamovými hardlinery a snad dokonce i s ukrajinskou propagandou.
Takže jsem si dovolil, s použitím metody – každý soudí podle svých zkušeností – dojít k závěru, že za, pro mne /a nejen pro mne/ nepochopitelnou stranickostí BL v ukrajinských a ruských záležitostech, která tak moc bije do očí s postojem BL v jiných záležitostech, například ve vztahu ke Gaze, zkrátka stojí právě potřeba udržet stipendijní program Madeleine Albrightové na glasgowské katedře bohemistiky. Protože by byl sotva udržitelný, kdyby BL zaujaly nějakou vstřícnější a objektivnější pozici k opolčencům, politice Ruska a naopak si dovolily kritiku Kyjeva a Západu za jejich přehmaty. Madeleine Albrightová by asi pak měla docela problém ta studia jakkoli je neplatí, u nějakého takového „kremlobota“ formálně držet. A problém by mohlo mít i vedení staroslavné skotské university s promoskevským profesorem… Ale mohu se mýlit.Proto a zcela záměrně jsem napsal -každý soudí podle svých zkušeností – použil jsem totiž svoji vlastní životní zkušenost z internetových diskusí kdysi na Kavárně ČSSD, kdy jsem dal určitou stopu ke své identitě a málem mne to stálo existenci. Jestli Janu Čulíkovi křivdím, pak se mu tímto omlouvám. V tom případě mne ovšem děsí jeho neuvěřitelná stranická slepota, či spíše zaslepenost ohledně Ruska a Ukrajiny! Nicméně – jak opakovaně konstatuji – má na ni právo.
Čtenář BL, přeci jenom šířeji obeznámený s fakty ohledně války a Donbasu a dalších peripetií má naopak právo
– si myslet něco úplně jiného než Jan Čulík nebo Karel Dolejší a Britské listy
-spekulovat o tom, jestli podivný postoj BL právě u této problematiky – tak rozdílný oproti postojům téhož serveru k jiným světovým problémům není motivován, ba předurčen právě oním stipendijním programem spojeným se jménem / nikoli prostředky/ bývalé americké ministryně zahraničí. A také dumat o tom, jestli by katedra Jana Čulíka v Glasgow ještě existovala, kdyby onoho stipendia nebylo.
Což nemá ale vůbec nic společného s úvahami, zdali tato katedra koná záslužnou činnost nebo . Otázku užitečnosti bohemistiky v Glasgow jsem si zodpověděl před dávnými roky , kdy byla ona petice na její zachování, které, jak už uvedeno, jsem se aktivně zúčastnil.Což bych samozřejmě neudělal, kdybych zastával názor, že užitečnou a prospěšnou činnost nevykonává.
Budu se znova opakovat – nebylo a není mým a jistě ani Gerdovým cílem, Jana Čulíka jakkoli skandalizovat nebo poškozovat jeho pověst. Byl by to mimořádně hrubý nevděk. Za všechno co pro českou nezávislou žurnalistiku vykonal. A nejen to – skandalizační psaní neprovozuji. Kosu vedu jinak. Dále – Britské listy nejsou nepřítelem Kosy a tudíž ani Jan Čulík ani ony samé cílem jejího sekání. Na druhé straně – platí první zákon Kosy – měřit všem stejně. Těm svým i těm protivným. A podle mého i Gerdova nejlepšího přesvědčení je u BL a Jana Čulíka v konkrétním případě měřit co. Ostatně – jde o české rozpočtové peníze. Na které svými daněmi přispívám.
A nakonec mám opravdový bonbonek! Článeček z pera Jana Čulíka na Britských listech. protože je kraťoučký, dám jej sem celý:
Štěpán Kotrba nechápe princip nezávislosti
Není zrovna raketovou vědou, že jaderný fyzik, který se živí výzkumem jaderné energie, nebude nikdy prosazovat rušení jaderných elektráren. Od člověka, který je na existenci určitého oboru závislý nemůžeme nikdy čekat objektivní úsudek. Můžeme – a to činíme, vzít v potaz jeho odborné informace, ale konečný úsudek o daném jevu může učinit jen ten, kdo na něm není existenčně závislý.
Úplně stejné je to s případnou další existencí středo a východoevropských studií na britských univerzitách, například na univerzitě v Glasgow.
Obdobně jako pan Wagner o jaderné fyzice, i Jan Čulík může poskytnout rozsáhlé informace o středo a východoevropských studiích v Británii i o tom, jakou hrají kulturní, ekonomickou a strategickou roli v západní Evropě.
Rozhodnutí o tom, zda jsou středo a východoevropská studia v západní Evropě důležitá či zbytečná, však nemůže dělat Čulík, protože je na jejich existenci – podobně jako pan Wagner na existenci jaderných elektráren – osobně angažován. Čulík jako Wagner může pouze shromáždit veškeré odborné informace – ale politické či ekologické rozhodnutí musejí činit nezávislé osoby.
– See more at: http://blisty.cz/art/58141.html#sthash.3xa3O1Zr.dpuf
Rád bych se Jana Čulíka zeptal na konkrétní otázku – jak se jeho článek z roku 2011 má k jeho úternímu výroku na adresu Kosy:
Úsilí Jana Čulíka o zviditelnění České republiky na Západě prostřednictvím tohoto stipendia a dalších aktivit nemá nic společného s platem Jana Čulíka ani s jeho pozicí na Glasgow University.
Protože bud´platí, že Jan Čulík je na existenci středo a východoevropských studií a jejich existenci osobně angažován nebo platí pravý opak. Obojí současně je naprosto vyloučeno.
Rád mu dám prostor pro případnou odpověď.