Opravdové řecké drama začíná teprve nyní!!!


napsal vlk, přispěl Gerd

neměl jsem v  úmyslu pře s víkend  vůbec  psát. Zásobník byl založen až do úterka  v četně, takže   jsem si  chtěl užít slunička  a nicnedělání. Minimálně na Kose….

V duchu jsem sice připravoval článek, kterým okomentuji finále  řeckého dění až bude realitou, zejména  Tsyprasovu pozici a  onen totální velečtoč, který  udělal ohledně  ústupků věřitelům.  Protože  jsem si, podle  náznaků tak nějak říkal – stejně jako  snad  všichni ostatní – tak Tsypras  to zabalil, cesta  k nějaké dohodě volná. A  leitmotivem toho komentáře  mělo být něco ve  smyslu:

-Tsipras  mnohé zklamal zcela  nepochybně

-ale na druhé straně – jestliže  jsem psal o tom, že být Řekem a  hlasovat před  týdnem NE   chtělo obrovský kus  odvahy riskovat  velké, neznámé  a nejspíš  fatální dopady. Pak na  druhé straně  – ještě větší odvahu nebo možná duši totálního hazardéra, vyžadovalo od  Tsiprase  zaujmout  v těch pár  dnech a hodinách, které mělo ještě  Řecko k disposici, se o to lidové NE  totálně opřít!

Jeho situaci bych nejlépe  přirovnal k rozhodování Edvarda  Beneše  v 28. září 1938 – přijmout  Mnichovskou dohodu  nebo  jít do prohrané války a bojovat?  Tohle, podle  mne  bylo úplně  stejné. Jen ti potencionální  mrtví ve statisících u toho scházeli.  A  Tsipras  si zvolil jako Beneš.  A navíc  – všichni z nás  , kteří by mu vyčítali slabost  na to nemají žádné právo – my radíme a preferujeme určitá řešení,která ze všeho nejvíc  vyhovují právě  nám samým,  aniž  bychom byli  konfrontováni s jejich náklady a důsledky! To se nám radí a soudí!

– Řekové se nakonec  zavázali k  tomu, co stejně  udělat musí. Ostatně  – napsal jsem řádově před  týdnem, že  i při nejlepším možném scénáři pro ně, jim nezbude nic jiného, než  všechny  ty  požadované reformy  tak jako tak provést a  to i tehdy, kdyby jim odpustily  skoro celý dluh.

Nyní mi dovolte  neplánovanou odbočku – právě  jsem otevřel skvělý  mail od Gerda, který bezvadně  pasuje právě  sem a  nyní:

Porovnejme si návrh řecké vlády s realitou v ČR:

• zvýšit daň z příjmu z 26% na 28% – to v ČR platíme 15 % daň z příjmu + 6,5% na sociální zabezpečení + 13,5% zdravotní – v ČR už řecké daně dávno platíme o 7 % vyšší

• zvýšit DPH na luxusní zboží z 10% na 13% – v ČR je už dávno za luxusní zboží i zboží nezbytné a sazby daně jsou: základní sazba DPH je 21%, první snížená sazba DPH je 15%, druhá snížená sazba DPH je 10%

 

  • DPH na zpracované potraviny, služby, restaurace a dopravy mají skočit drasticky z 13% na 23% – tam nás Řekové předběhnou, ale ne o moc. • zmrazit minimální úroveň důchodů v nominálním vyjádření do roku 2021, zvýšit věk na 67 let – o zmrazení důchodů se postaral Kalousek • zrušit předčasné důchody – i o tom se už v ČR uvažuje. • snížit v příštích dvou letech výdaje na obranu (o 100 milionů eur v roce 2015 a o 200 milionů eur v roce 2016) – a my je prý máme tolik nízké, že jsme z USA kritizováni a musíme je zvýšit,

    • vyhlásit výběrová řízení na privatizaci přístavů Pireus a Soluň, stejně jako na železniční podniky Trainosei a Rosco – obávám se, že privatizace proběhla už dávno za vlád ODS-  která zprivatizovala kdeco, viz bytové fondy,ČD  Cargo, mýtné systémy, atd. a ČSSD, která zprivatizovala zbytek. Vodu, odpadové hospodářství a teplárenství zprivatizoval komunální politik.

Závěrem: V ČR řecký úsporný program plníme už hodně dlouho a vzorně . Nějak jsem si nevšiml, že to republice nějak prospělo či snad  žití nad poměry většiny lidí. Asi si o to více žilo nad poměry pár lidí. Možná je to v Řecku podobné.

Ale  ústředním bodem  měla  být jakási  úvaha  nad  tím, že  Tsipras  nejspíš  svým kompromisem zlomil, stejně  jako kdysi Beneš , páteř  těm,co věřili na svoje  odhodlání. A  to že je jaksi největší  malér. Který bude mít nejen pro  Řecko, ale  i pro Evropu  zásadní dopady, dnes  těžko odhadnutelné.  A přidat k tomu  pár  o hlupácích z mainstreamu  – typu – vševěd Kovanda  z Roklenu  / a zdaleka není sám/, který s Tsiprasem účtuje  ve  stylu -Tsipras  je  typický komunista – naslibuje  lidem a  pak je klidně prodá -viz:

http://roklen24.cz/a/ifK3r/tsipras-couva-jen-potvrzuje-ze-je-komunista

Pro pana Kovandu mám jedno malé doporučení – aby sem tam zalistoval historií – Daldier, Chamberlein, Beneš komunisty  nebyli, také naslibovali  a  také lidi prodali….

Tohle všechno a  dost dalšího  mělo být v onom článku, který jsem nosil v hlavě  a který už nikdy nenapíši, protože  situace se naprosto dramaticky změnila. Díky  německému ministru financí Schäublemu.   Mainstream má od začátku  řeckých jednání jasno – za  všechno mohou řečtí levičáci, kteří si neváží dobroty  a pochopení ostatních členů eurozony a  záměrně  dělají potíže. Jenže  já celý problém, aniž  bych jakkoli snižoval vinu Řecka  na vzniku problému,  na Kose prezentuji  i   podíl druhé strany – kdo všechno a  proč   Řecku do krize pomáhal  a hlavně  – kdo  se posledního půl roku ani nenamáhal, aby  neřešitelnou situaci  Řecka  usnadnil nějak konstruktivně  řešit. A  tím někým  je jednoznačně  Německo, které naprosto odmítá  jasná a jednoduchá čísla, ke  kterým došel už i Lagardeové  MMF ve  své studii, kde zjistil,  že   Řecko nemá žádnou šanci bez podstatného ostřižení dluhů a navíc  že  jsou nutné další masivní finanční injekce  zvenčí a a to někde v rozmezí  50-70 miliard  eur  Je  to Berlín, který  je ve věci  částečného oddlužení naprosto neústupný. A podle mne  Tsiprase  do té pozice dotlačil. Z mnoha  důvodů, které  už na Kose také zazněly.

Nicméně, klidně  přiznám, že  by mne  ani ve snu nenapadlo, s  čím přijde  Schäuble  ohledně posledních řeckých návrhů!

Německý ministr financí považuje řecký návrh za „nedostatečný“ a sděluje, že je proti dalšímu vyjednávání.   Jeho ministerstvo si  myslí, že řecké návrhy nejdou dostatečně daleko. „Tyto návrhy postrádají zásadní reformy, které by modernizovaly zemi a přinesly jí dlouhodobý hospodářský růst a udržitelný rozvoj,“ stojí v dokumentu ministerstva.

Schäubleho úřad měl předložit dva alternativní návrhy dalšího postupu.

Podle prvního by Atény své návrhy urychleně vylepšily a do fondu, z něhož by se splácel řecký dluh, by přesunuly řecký majetek v hodnotě 50 miliard eur (1,35 bilionu korun). Druhý scénář navrhuje, aby si Řecko vzalo „timeout“, kdy by na nejméně pět let přerušilo členství v eurozóně a během té doby by restrukturalizovalo svůj dluh.

Více na: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/politika/nemecko-pry-navrhuje-pozastaveni-clenstvi-recka-v-eurozone-1208491#utm_source=zpravy&utm_medium=selfpromo&utm_campaign=e15rss#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Teprve  nyní máme  co do činění s opravdovým řeckým dramatem!  Němci nejen že nechtějí  odepsat  ani jediný cent  z toho, co bylo Aténám půjčeno, ale  oni dokonce  ukládají suverénnímu státu  kontribuční podmínky, které  se předepisují poraženému nepříteli! Něco ve  stylu  Versailleské smlouvy. Soudím, že  si pro tuhle pozici Berlín předem zajistil podporu i dalších zemí. Tvrdou pozici prý  zaujímá také Holandsko,  výroky slovenského ministra  financí jsme  zaznamenali i na ČT  a  tvrdí mají být i Balti.

 Ale nejdál, už před  Schäublem zatím zašli  -Finové. Finská vláda se postavila proti dalším úvěrům  Řecku s finskou participací a dokonce se v Helsinkách prý začalo diskutovat  o tom, zda takhle náhodou není na čase eurozonu opustit.

Viz http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/07/11/ueberraschung-im-norden-finnland-diskutiert-austritt-aus-dem-euro/

Jenže  Finové, baltické státy, Slovensko a podobní si mohou povídat co chtějí.  Ti všichni, stejně jako  Česká republika  mají jen právo souhlasu. S  tím, co rozhodnou velcí kluci . Pardon velká holka  a velcí kluci!  A  řekl bych, že  minimálně  euroatlantický svět  nyní naprosto napjatě  čeká, jak rozhodnou!  Nevěřím, že  někdo ze  světových a  evropských politiků očekával takovouhle  německou reakci! V uplynulých  měsících, týdnech a  dnech bylo mnohokrát  z různých úst  vyřčeno,  že  jde o osudovou zkoušku EU,  že  EU  čelí největší krizi ve své historii, atd. atd. Dokonalá ukázka, jak se neskonale plýtvá velkými slovy. Bez jakékoli  podstaty, důvodu   a významu!Ve světle sobotního bruselského večeru.

Ta osudová zkouška  a   fatální krize  pro EU přišla  až včera večer. S  Schäubleho vyjádřením. Tohle  v podstatě  už není ani  pro Řeky  ani jakási varianta Mnichova – tohle je rovnou rakousko uherské ultimátum Srbsku v  roce 1914!

Nehodlám popírat, že  německý postoj  je racionální.  Tvrdím tady  už hodně  dlouho,  že  současný  řecký dluh je, co se týče splácení, nad  síly  Řecka  to někdy  splatit. Že  naději by  dalo jedině ostřižení  70%.   A za tímhle tvrzením si stojím!  Rozumím  Schäubleho kalkulacím. Nesplatitelné  půjčky  se mají navýšit  o nějakých skoro 25%…

Jenže naprosto nerozumím způsobu, který Němci vůči  Řekům a  de facto -celému jižnímu křídlu použili!!! Neumím si představit, že  něco podobného spolknou  Italové a zejména  Francouzi!  Italové už se velmi důkladně ozvali a jejich premier  Renzi nijak zvláště  diplomaticky oznámil, že  Merkelová bude mít dnes  jemu  co vysvětlovat na zasedání šéfů vlád  EU! Mimořádně  mne zajímá postoj Paříže! Jestli tohle nechá Berlínu projít, přizná status  druhořadé, nevýznamné zemičky.

A  moc mne  bude interesovat reakce Wahingtonu!!! V Bílém Baracku asi budou všichni  nyní  makat a hlavně  telefonovat jako černí! Jen mi není jasno na  čem. Protože  Němci posledními návrhy prostě  Řeky  nejen smrtelně urazili, ale totálně ponížili!!! A  to jim nebude zapomenuto. Hned tak ne!   Určitě  ne Řeckem, ale myslím, že  i leckde jinde  se nyní objeví těžký resentiment  událostí starých  75 let. Kdysi  jsem  četl  někde skvělý bonmot – že  cosi bylo uděláno s francouzským organizačním talentem a německým šarmem…. Mno,tak na včerejší vyhrocení bruselských  jednání to sedí dokonale! A ten šarm je přímo prušácký! No a přidejme si k tomu yankeejskou empatii  typu fuck of  EU! Aby to bylo dokonalé!

Byl  jsem eurohjerem. Po včerejším německém představení říkám jasné NE! Ne  euru a eurozoně!  Nejsme, ani zdáním už dávno suverénní  stát. Nemáme  svou národní ekonomiku, své národní finanční trhy, banky, pojištovny. Armáda se změnila  na expediční sbor v  cizích službách.  Zatím však máme národní měnu.A nyní je  zřejmé,  že  přijmout  euro znamená  ještě  větší poklonkování a podřízenost   než dosud. Stejně jako chápu ekonomické  úvahy  Berlína, chápu i celkové ekonomické výhody eura pro EU. Respektive  nutnost  jeho zavedení, má li mít budoucnost jednotný trh a společný ekonomický prostor. Obojí pokládám za  nutné k našemu přežití  Ale míra  diletantismu, naprosté neschopnosti  při jeho zavádění, hlouposti a  totální  nekompetence při řešení  počátků řecké krize a nyní drzost německých požadavků a  německá snaha  ponížit  Řeky,  je pro mne prostě  nepřijatelná. Respektive – přes  veškeré racio pro mne staví euro a jeho přijetí mimo  jakoukoli  věcnou diskusi!  Pokud  Berlín  tohle považuje  za přijatelnou normu chování,v  eurozoně a  k členovi eurozony,  tak v  takovém spolku já prostě  být nechci!

Ale  aby nedošlo k mýlce  – říkám, že  nechci být členem eurozony! Nikoli vystoupit z EU. Jakkoli to tak na první pohled  vypadá, není to totéž. X krát jsem se tady i jinde ptal  odpůrců Evropské unie   a  zeptám se znovu  – když  EU padne – kdo a jak zastaví Německo?!  A  Schäubleho / německé extempore ohledně  Řecka  ukazuje, že ta otázka  byla plně na místě!  Jedině  EU  a její procesní pravidla  dávají šanci držet  znovu  oživlé Velkoněmce  nějak na uzdě. Velmi rychle  se přesvědčíme, jestli je tenhle můj závěr  správný nebo jestli už  Berlín všem přerostl přes  hlavu, či nikoli.  Připomenu ještě  výrok Michaila Gorbačova  v  lednu t.r , kdy konstatoval  ohledně  současných německých ambicí:

„Nové Německo chce všude zasahovat, chce se zúčastnit nového dělení Evropy. Německo chce rozšířit svůj vliv na Východ, copak lekce z 2.světové války nestačila?“

Jestlipak si na  něj někdo  z právě  v Bruselu jednajících vzpomene?  Nicméně  jednu  věc  Schäuble  způsobil docela  jistě  – umožnil Tsiprasovi  přežít jeho vlastní politickou smrt. Tsipras  byl pro mnoho Řeků zrádce. Ten který je vyzval k referendu a pak cukl. Nyní má tentýž  Tsipras  možnost  konstatovat – udělal jsem všechno pro dohodu. Marně. Udělá to a  vyzve   Řeky  jít na barikády? Nevím!

Evropská unie opravdu ještě nikdy nečelila  takové krizi jako nyní. A je to v podstatě  na  rasovém základě – Germáni proti  Románům…. Jih proti Severu… Bohatí proti chudým… Jak taková unie   asi tak může  přežít!

Děkujme  osudu , že  si zatím užíváme výsady být jen pozorovateli. A že nemáme  euro.    Ale  dlouho nám to asi nevydrží.  Jen přemýšlím nad  tím, jak si může  Německo nyní nárokovat přebírání imigrantů , kteří míří právě  do Německa  jinými zeměmi a mluvit o spravedlivém podílu? Po tom, jak jedná s Řeky.

V každém případ ě platí, že ohledně  Řecka jsme  až doposud zažívali jen celkem nevinné kočkování. Pravé řecké drama  začalo teprve  včera. A nejen řecké!   Myslím, že  nyní  definitivně  získalo celounijné rozměr.  Pokud  Atény nebudou hladce  vyhozeny  eurozony  a ponechány   na pospas osudu.

Nejprve  dojde v tvrdé katarzi  uvnitř  EU. Kde se  Teutoni s střetnou Romány nebo chcete li – Románi se  severskými barbary. A někdo odtud  vyjde  jako těžce poražený a ponížený. Tady  už se bude  strategie  win / win hledat  mimořádně  těžko. Když se  prosadí Němec, bude muset kapitulovat Ital a a Francouz a  Španěl s Portugalcem budou vědět,  že kdykoli se něco zvrtne, dříve,  než se  naprosto vzdálí z dluhového pásmy,  čeká  je osud  Řecka. Nikdo pro ně nehne  ani prstem.

Jestliže naopak  nějak nabudou vrch Latinos, pak bude ve varu politická scéna  v Německu, Finsku a nejspíše  i Holandsku!   Navíc  – novou pomoc pro  Řecko musí odhlasovat  parlamenty  zemí eurozony!  Ve Finsku  druhý  nejsilnější strana  v  zemi  a vlastně  vítěz posledních voleb – finští euroskeptici  už v  noci řekli své jasné NE a  jsou prý připraveni odejít z vlády, která i s nimi měla většinu celého 1 hlasu! Merkelové, při minulém hlasování v Bundestagu vypověděla poslušnost  nikoli malá  část  poslanců CDU/CSU. Nyní  by to bylo daleko více. Slovenští kosíři znají situaci u nich daleko lépe  než já, ale  zcela jistě  se mnou budou souhlasit,  že  opozice  by dostala  do ruky  konečně  ideální karabáč  na Fica, pokud  by  vláda nakonec musela  před Romány  kapitulovat a dál financovat  Řeky.A  ve Smeru by nejspíš  zavládl rozkol. Obzvlášt pikantní situace by nastala  ve Španělsku.  Tam miláček  západních konzervativců Rajoy, aby  se snad  rozpůlil – jako šéf zadlužené země  v problémech si, na straně  jedné – sotva může  dovolit tvrdý kurs proti Aténám. Neví, kdy dojde  na Španělsko. NA druhé straně, pokud by veřejnost získala  dojem, že  Tsypras  a Syriza  nakonec přeci jen nějak vyhráli, je to přímá podpora  jeho smrtelného nepřítele v nadcházejících volbách – bratránků od  Syrizy, tedy  španělského PODEMOSU a jejího populistického lídra  Inglesiase /pamatujme  si to jméno/. V každém případě  se ukazuje, že  EU  ani náhodou  už není onou unií  vzájemné solidarity  a odpovědnosti o které ještě  v týdnu  poučovala  Merkelová   Řeky, ale jen spolkem sobců, kde si každý jede jen po svém prkně  a nic ostatního ho nezajímá.   Francie  nehodlá dodržovat Maasricht a není za  to sakcionována, jak stanovují unijní pravidla,, k tomu žárlivě  střeží eurodotace pro zemědělce, Britové svou  britskou výjimku  a chtějí další úlevy proti tomu, co vyjednali, Němci si počínají  jak vítěz válečného tažení proti ostatním členům a hrají  hru – co je dobré pro nás, musí být dobré i pro vás,  Itálie, kromě hospodářských starostí  je pustošena  zátěží imigrantů,  malé státy, jak už řečeno výš e , mají jen právo souhlasu a  jsou mentorovány  velkými bratry  a sestrami,Rakousko hraje  těch sobeckých karet  hned  několik, ale nejflagrantnější mi přijde jejich tažení proti jádru, kdy si sami o pár  tisíc  hlasů kdysi odhlasovali uzavření své právě dokončené jaderné elektrárny, takže  nyní dělají potíže každému, kdo v EU  chce nastartovat nový jaderný projekt. podle hesla – když my jsme  si nechali  dobrovolně chcípnout kozu, tak nyní chceme , aby  chcípla všem!A tak bych mohl pokračovat stále dokola. A všichni tyhle  nám tvrdí, že  největším problémem je ruská propaganda!  Ta nám to tady kazí!

A nakonec  si neodpustím hodně  škodolibou otázku. Do Varšavy. Zda si tamní svalovci všimli  té  neobyčejné teutonské rychlokvašené pýchy  a síly…

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.