Lampasák, manažer, politik – jak se to rýmuje? Aneb k čemu může být omluva sudetským Němcům dobrá…


napsal Kopelman

Časy se mění, a my se měníme s nimi. Loni bylo všechno hodně jiné než dnes. Kosa žila diskusemi nad „obyčejnými“ tématy každodenního života. Pak státní převrat za humny a absence informací prostých hodnocení, kdo jsou ti dobří a kdo zlí, vlka přinutil udělat z ní zpravodajský kanál. Dnes je Kosa prostorem k vyjádření názorů a stanovisek svých autorů spíše na zásadní společenská témata, ale diskusí je jak šafránu. Stejně jako Sherlock, svádí vlk věčný boj se svým profesorem Moriartym s naprosto banálním jménem Višňovský. Jak už to v životě bývá, když se dva perou, třetí se směje. Mnohým kosířům  diskuse  scházely  a schází, takže se uchýlili na tam, kde jsou.

I já jsem se hodně změnil, loni jsem cítil velké puzení (dr. Nešpor by řekl bažení) se s ostatními podělit o svůj pohled na okolní svět prostřednictvím článků, ale letos už chuť něco sepisovat nemám. Ztratil jsem chuť psát o věcech, které jsem ještě loni považoval za důležité, např. proč u nás v Brně ještě dlouho nebude nádraží, na kterém nebudete mít tíživý pocit, že jste se ocitli někde v Albánii. Tuto nechuť jsem měl až do chvíle, kdy na Kose vyšel článek Brněnská omluva sudetským Němcům a české pohraničí v roce 1945. V tu chvíli jsem si uvědomil, že my lidé jsme pořád stejní. Stejní hajzlíci, kteří mají jedinou starost, svůj vlastní prospěch.

Je červen roku 2000 a můj život je plný událostí. Dny trávím uprostřed komplexu budov na pražském Kulaťáku v menší budově nazývané Domeček. Ano, tušíte správně, na genštábu naší armády. Cesta od hlavního vchodu do Domečku byla docela dlouhá, tak byla možnost každý den popatřit místní cvrkot. Na začátku jsme míjeli kanceláře amerických poradců, pak kolem Havlovny a nemohli jsme vynechat nástěnku kpt. Tvrdíka, toho času ředitele VOLAREZA, o lákavých možnostech levné dovolené.

Snímek pracovního dne většiny soudruhů, čo to tárám- důstojníků byl prostý. Začínal ráno kolem osmé v Armě řádnou vojenskou snídaní, čímž je myšlena např. sekaná s vlašákem a podobné kombinace pro správné chlapy. Ti ambicióznější pak dopoledne plánovali minulé války a tvořili strategické záměry, takových bojovníků ale byla naprostá menšina. Většina se věnovala klidnému trávení snídaně a času do oběda, který byl vyvrcholením dne. Oběd je vůbec to nejdůležitější v životě tvora zvaného státní úředník pražský. Jen ti nejsilnější se dokázali natolik usebrat, že měli sílu dojít ještě na odpolední kávu do Army před jejím zavřením ve tři odpoledne.

Asi si říkáte, jaké události jsem tam v tom červnu 2000 mohl zažít. Byly dvě a obě se staly stejný den. Dopoledne se udála ta méně významná pro mé chápání světa. Volal mi známý z Brna a ptal se mě, kolik mám peněz v IPB, že se něco chystá. Neváhal jsem, přešel přes kulaťák do IPB, tam jsem vybral všechnu hotovost a vedle přes ulici uložil v České spořitelně. Příští týden v pátek jsem pochopil, že známý měl o záměrech s IPB opravdu dobré informace.

Významnější událost jsem zažil večer. Sedíme s kolegy z firmy a kumpány z genštábu v blízkém restaurantu Budvarka na oslavě narozenin jednoho podplukovníka. Než oslavenec stihl dopít své třetí pivo a pak se věnovat jemu do té doby neznámé dámě, osmělil jsem se a položil mu zásadní otázku. Říkám mu, že každý den chodím na genštábu kolem otevřených kanceláří, ve kterých nikdo nic nedělá, a ptám se ho, proč nikdo ani práci nepředstírá? Otcovsky na mě pohlédl a pravil: Co blbneš? Víš, v jakých prdelích jsme museli sloužit, stěhovat se s rodinou a kolik úsilí nás to stálo dostat se na genštáb? Kdybychom tady museli makat, pak by naše úsilí nemělo žádný smysl. Jsme tu, máme dobojováno, užíváme! Poňal, mladej?

Rok před tím nastoupil do firmy, ve které jsem tehdy pracoval, nový kolega programátor. Říkejme mu David. Byl to celkem nenápadný kluk, který mezi ostatními nevzbuzoval žádné emoce. David pocházel z východních Čech, studoval v Brně a jako většina kluků z chudších poměrů se už domů nevrátil. Do firmy byl přijat tehdy obvyklým způsobem. Ředitel vývoje totiž věděl o programování asi tolik jako já o čínštině. Když dělal pohovor s uchazečem, měl od podřízených z vývoje na papírku napsané, jaké programovací jazyky a nástroje musí uchazeč znát. Davidův spolužák už ve firmě pracoval, tak mu řekl, co napsali řediteli na papírek. David vyjmenoval 4 z 5 napsaných klíčových slov a byl přijat.

David ovšem neměl na programování „buňky“. Na co měl buňky, jsme se dozvěděli zhruba za rok od jeho sestry. Seděli jsme s ní bez Davida u piva a povídáme jí, že David se s prací moc nekamarádí a jestli nemá nějaké soukromé problémy. Vlídně se na nás usmála a povídá: David a pracovat? Tak to jste se zbláznili, David se práci vyhýbal už jako kluk doma. Ten nikdy pracovat nebude. Udělá cokoliv, aby měl hodně peněz a užíval života, to jo, ale tvrdě pracovat, to nikdy.

David byl trpělivý, asi za další dva roky došlo ve firmě k reorganizaci a změně vlastníka. David měl vždy citlivé „radary“ na rozhodující lidi a schopnost se jim dobře prezentovat. Byl proto připraven si ve správný čas, správnému člověku a správným způsobem říct o funkci. A dostal ji. Stal se marketingovým ředitelem firmy. Před asi třemi roky firma pozici marketingového ředitele zrušila. David byl po letech strávených prezentací firmy a sebe sama natolik protřelý, že zachoval klid a dokázal si s předstihem vytvořit pozici business developera.

Jako business developer David sice žádnou větší zakázku nesehnal, ale přesvědčil o užitečnosti svých kontaktů generálního ředitele a dnes je na druhé nejvyšší pozici ve firmě. David po 15 letech dosáhl svého cíle a jeho příjmy jsou několikanásobkem příjmu běžného. Celý týden tráví v Praze, rodinu má v Brně, to ovšem za náklad nepovažuje. Svůj pracovní čas vyplňuje jednáními se stejně postavenými manažery na snídaních a obědech, ve služební limuzíně pokouří doutník a v kanceláři si krátí čas počítačovou karetní hrou Solitaire. Večer a v noci užívá různých radovánek velkoměsta.

Otázka zní: dosáhl David skutečně svého cíle, jako podplukovník místem na genštábu, nebo má ještě vyšší ambice? Tato zásadní otázka je klíčem pro pochopení brněnské kauzy s tzv. omluvou sudetským Němcům a pochopení motivu konání primátora Vokřála a jeho politických souputníků. Náš primátor jako by Davidovi z oka vypadl. Velmi podobná obličejová mimika, forma i obsah vystupování, soukromá i kariérní dráha. Motto primátora zní: Never, never, never give up! (viz http://primator.brno.cz/index.php?pg=zivotopis). To mně okamžitě připomnělo Louise De Funese ve filmu Jeden hot a druhý čehý: „Můj volební program ve třech bodech: za prvé plná zaměstnanost, za druhé plná zaměstnanost, za třetí plná zaměstnanost.“

Na začátku 90. let minulého století se na brněnském magistrátě netrhly dveře. Chodila tam doslova procesí zástupců západních firem a bezostyšně dávali úředníkům najevo, jací jsou blbci, že město vlastní a spravuje všechno možné, teplárnu, vodárnu, svoz odpadů a další služby, když jsou tu zkušené zahraniční firmy. Nejlepší jsou samozřejmě ty, které sami zastupují. Tak se u nás v Brně stalo, že město nejprve prodalo a pak zase zpět koupilo teplárnu, nebo svěřilo svoz odpadů více firmám, jako A.S.A. nebo van Gansewinkel, přitom zůstal i svoz zajišťovaný městskou společností SAKO. A kdeže v té době pracoval současný pan primátor a do jaké firmy přešel pracovat na své kariéře? Pátrejte ve výše uvedeném odkaze.

Jsem přesvědčen, že primátor Vokřál má mnohem větší ambice než primátorovat v té bezvýznamné zatáčce před Vídní. Po jaké politice je doma i za humny velká poptávka a současně mizerná nabídka? Všichni to dobře víte, po politice prosazující zájmy vyjádřené heslem „Co bylo ukradeno, musí být vráceno“. Takzvané církevní restituce byly zkouškou k úplně jinému vracení. Vracení v čase. Lidový strýc Kchárl už je příliš stár a jeho stín zase příliš provařen. Bodrý Berndt dokáže ocenit své pilné včelky a neváhá přijet do Brna, aby se s primátorem prošel posledních pár set metrů v průvodu z Pohořelic na Mendlák. Náš primátor se totiž nikdy, vůbec nikdy, ale opravdu nikdy nevzdává a tak nakonec dojde až do Strakovky. S Berndtem za zády.

Lampasák, manažer, politik – jak se to rýmuje,

lampasák rád chlastá, manažer zas prská, politik se chvástá, tak se to rýmuje.

Vlkův dodatek:

Kouzelná věcička! Tak kouzelná, že  jsem chtěl ,aby šla v pondělí – dodávám – normální kosířské pondělí a proto jsem ji sušil celé dva týdny. Ale jinak to nešlo. Tohle  nesmí zapadnout. Zejména, když se zdá, že takových nějakých lampasáků, manažerů a podobných, co se rýmují  má Babišpartaj po republice ve statutárních městech  jako naseto. A leckde už s nimi došla trpělivost. Například v Ustí nebo Budějovicích. Takže si dáme diskusi , ne? Aby dneska Kopelman nemusel chodit jinam.

Příspěvek byl publikován v rubrice Kopelmanův zdrojový kód se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

82 reakcí na Lampasák, manažer, politik – jak se to rýmuje? Aneb k čemu může být omluva sudetským Němcům dobrá…

 1. okolojdoucí napsal:

  Tedy Kopelmane, máte to psaní v ruce, všechna čest! To je skoro na román, „Život a dílo Davida Vokřála“ by se to mohlo jmenovat. Nevím přesně proč, ale mám pocit, že to nějak navazuje na ten Xaverův příspěvek níže.

  • kopelman napsal:

   Okolojdoucí, díky za trefnou reakci. Obávám se, že váš pocit je správný. A ještě mají tu kliku, že jejich řemeslo nejenže je legalizováno, ale dokonce státem organizováno.
   S tím psaním jsem si zavařil. Žena po mně chce, abych napsal něco většího, to ale úspěšně odrážím řečmi o obživě. Když mi teď po napsání článku něco vysvětluje, neopomene dodat: poňal, mladej?

 2. Vidlák napsal:

  Takových tu máme… Za trochu peněz, moci a slávy klidně prodají vlastní babičku, podepíší smlouvu s ďáblem a vůbec jim nebude vadit, že se musejí lísat k mocnějším. Největší touhou otroka není svoboda, ale mít také svého otroka. No a poturčenci jsou horší Turka.
  Ostatně není nás takových většina? V podstatě se nám tu dějí vlastizrady a velezdrady a národ je v klidu… Možná proto, že je na tom nejvíc štve to, že sami nemají příležitost to udělat také.

  • Pepa Sláma napsal:

   Je až překvapivé, jak prospívají státy, kde se uvolnily umělé zábrany sociální mobility. Bohužel, často to bývá jen krátkodobá záležitost.
   A naopak. Právě dnes jsme byli svědky, jak působí spiknutí neschopných na evropské úrovni. Nadnárodní finanční instituce a evropští politici se spikli za účelem petrifikace svého postavení stanovení podmínek pro Řecko. Tedy další ožebračování širokých vrstev a ochrana oligarchů.
   V zájmu společnosti by byl pravý opak, tedy nechat padnout banky, které dávaly špatné úvěry a zabavit majetek řeckých oligarchů a zkorumpovaných politiků.
   Evropská unie, která už je zcela nepokrytě řízena Bundeskanzlerin Merkel, zvolila stejnou cestu, jako u nás Kalousek. A nepochybně se stejným výsledkem – „škrtforma“ je cestou do pekel.

   • kchodl napsal:

    Napadá mě „Spolčení hlupců“, jinak skvostná knížka od Toola.
    Jsou tak blbí nebo je konečným účelem občanská válka v Řecku s následným obsazením americkými mírotvorci a totálním vykradením země ?

    • Canis napsal:

     Kchodl

     Spolčení hlupců je skvělý titul – domnívám se – to je to s Ignaciusem Railym coby ústřední postavou? Skvělý humanoid s doktorátem, líný jako vepř, a pro jakoukoli práci absolutně nepoužitelný.

   • Canis napsal:

    Pepa Sláma

    Proč se tedy to Řecko nevybodne na tu proradnou Evropu, nenatiskne si drachmy, a nejede samo na sebe? Zřejmě asi proto, protože je to úplně jinak, než tu prezentujete.

   • Canis napsal:

    Pepa Sláma

    To víte, že je škrtforma destou do pekel – nic Vám nebrání v tom veškerý svcůj příjem poukazovat permanentně na účet řeckéhjo ministerstva finací, a přesvědčit k tomuto kroku i další levotoče.

    Tážete se, proč byste to měl dělat? Inu, z principu proletářského internacionalismu.

 3. Antonie napsal:

  „Můj volební program ve třech bodech: za prvé plná zaměstnanost, za druhé plná zaměstnanost, za třetí plná zaměstnanost.“
  A za čtvrté: Tak už do toho pojďme, v jednotě, třeba s docentem Konvičkou, aktivně každý se svým dobrým úmyslem a nápadem. Protože oddělení jedni od druhých každý sám u svého počítače svět nezměníme. Že je to kecálista? Ale ví, co říká, jde za tím, co chce a slova podkládá skutkem.
  http://martinkonvicka.blog.idnes.cz/c/468611/muj-zatim-nejdulezitejsi-politicky-proslov-aneb-vsem-se-nezavdecite.html

  • Canis napsal:

   Jistě, tak nám sem dejte návod, kterýmžto vytváříte pracovní místa. Nebo je snad nevytváříte?

 4. kchodl napsal:

  Skvěle napsané (jako vždy) !

  Genštáb a okolí je zkrátka vesmír sám pro sebe – a byl ještě více začátkem 90. let. Vyskytoval jsem se tam ohledně síťové bezpečnosti – Solaris Multi-Level-Security a Checkpoint Firewall-1, a musím potvrdit, že snídaně a oběd byly úhelným kamenem činnosti. Obědy byly luxusní v Domě armády Kyjev, kam jsem pak příležitostně chodil ještě několik let po, jelikož mi zapomněli zrušit onu VIP kartu. Snídaně byly ale o kus lepší v blízkém rektorátním bufetu ČVUT, kde se smělo kouřit a měli tam pivo, mimo příjemnější společnosti. Sekanou a vlašák – jako „základ každé správné snídaně“ tam měli také.

  Podobných Davidů znám mnoho, mimo profesní neschopnosti a nekonečných ambicí se vyznačují často oním nepřímým zákulisním jednáním, stálým tlakem na vedení ohledně svých funkcí, neslyšením slova „ne“, hysteričností a psychopatií. Povýšeni jsou, protože si o to bezostyšně řeknou, na rozdíl od normálních lidí – a protože nic reálného nedělají, nic nezkazí, mají čas a energii na tyto postupové tanečky, intriky a lezení do zadku. Jakmile je výsledek firmy nezávislý na kvalitě, erudici a pověsti – ale spíše na dotacích, temných kšeftech s provizemi a korupcí – neschopnost takových existencí se přímo nepozná. I tak dovedou firmu zlikvidovat, protože na jednání s nimi nemají slušní a schopní lidé často žaludek a buď se mění v sabotéry a partyzány nebo rovnou odcházejí. Je to stejné jako s mírovou armádou – na kvalitě a vnější činnosti nezáleží – pak se do vedení proderou Davidové.

  Pokud by Česká republika někdy válčila, musíme doufat, že hloupý nepřítel hned na začátku války rozbombarduje Generální štáb, pobije všechny tam přítomné vyšší důstojníky. Pak je šance na vítězství, opačně je to nemožné.

  • okolojdoucí napsal:

   Ten poslední odstavec je krutý, přesněji řečeno, krutě přiléhavý.

  • kopelman napsal:

   🙂 počátek 90. let tam asi ještě panovala budovatelská atmosféra. Možná mi nebudete rozumět, ale ve druhé polovině 90. let když dorazily krabice se síťovými technologiemi k Nádraží, tak už je ani nikdo nevybaloval.

 5. Tom napsal:

  Díky za článek, nijak jsem po Vokřálově minulosti nepátral, ale tohle mi doplnilo dílek mozaiky. Všichni na magistrátu ať už jsou z ANO, KDU-ČSL, Zelení nebo Žít Brno totiž zarytě mlčí o tom kdo inicioval to Smíření. No zvolili jsme si je tak teď musíme držet hubu a krok.

  • Suchec napsal:

   No, ještě je tam TOP09.

   Jinak:
   Nádraží – zajímavý deal s pozemky

   Smíření iniciovali lidovci a TOP09 a především Liptáková od žluťočerných. Byla i jako zástupce Brna (ne soukromě) na srazu SdL.

   • Tom napsal:

    Jo černoprdelníci jsou vždy u moci – už od vyhlášení samostatnosti – ti půjdou s kýmkoliv – bratři.

  • kopelman napsal:

   Politika v Brně v kostce: v ODS probíhal bratrovražedný boj a svého nejlepšího (přiměřeně poctivého) primátora se zbavila odesláním do Brusele, ČSSD na to šla od lesa a stala se spolčením právníků s burany, a pro dnešní brněnské politiky už nenacházím přiměřeně slušná slova. Onderka byl buran, ale snažil se dostat nahoru přes zásluhy o rozvoj města, ovšem paradoxně ve srovnání s Hollanem to byl distingovaný aristokrat.

   • Tom napsal:

    To sedí, Hollan je debil, kterej možná ještě nezjistil, že v magistrátním bufetu je steak s hranolkama za 35,- Kč.

 6. Leo K napsal:

  Kopelmane máte talent. Forma i obsah v dokonalém souladu. Palec nahoru!

  • kopelman napsal:

   Podle předpovědi kartářky má mamka zdědit jmění. Přes veškeré pátrání ale netušíme po kom. Pokud se předpověď naplní a nezůstanu zkrátka, slibuji, že dám vale dřině a stanu se spisovatelem pro radost 😉

 7. zemedelec napsal:

  Pane Kopelman.
  Také se připojím s pochvalou.
  Mám obavu,že většina politiků je toho ražení.Vědí o sobě,dobře si rozumí a také se podrží.
  U této příležitosti připojím to rčení,zloděj křičí,chytě zloděje,Kalousek versus Babiš.
  Také bych rád poděkoval panu Vlkovi,za snahu a perfektní komentáře a nejen Řecka.
  Podle těch Německých požadavků,se ukazuje,že po celou dobu pomoci Řecku,byla jen snaha dostat ho na lopatky,moc šanci už nemá.

  • kopelman napsal:

   Zemědělče, vše souvisí se vším, téma článku i s Řeckou tragédií. Tragédií je ve skutečnosti systém řízení samotné EU. Řecko, země bez budoucnosti, je důsledkem. Podívejte se na představitele EU, co je to za nekompetentní kariéristy. Např. takový Martin Schulz, který snad nemá ani maturitu, nebo Tusk, takový polský Vokřál, a co teprve Juncker, král daňových zlodějů. To má být elita, která má rozhodovat o osudu států a lidí? Nic proti prostším lidem se zdravým selským rozumem, ale pokud chci řídit letadlo, nestačí jen přímluva vlivného strýčka. Taky znám jednoho, co to bez maturity dotáhl vysoko, ale důvodem bylo nejpravděpodobněji to, že to podepsal těm, jejichž činnost není náš stát oprávněn sledovat.

   • zemedelec napsal:

    Pane kopelman.
    Děkuji za odpověď,co si velice vážím,ale takové informace,jako Vy a naprostá většina dalších,já nemám.Také si cením,že jsem se dostal do této společnosti a můžu i přispět.

 8. Edita napsal:

  Pěkně napsáno, i když to není příliš veselé.Vokřál asi fakt s tím brněnským nádražím nic neudělá.

 9. Bob napsal:

  K tomu článku není co dodat, je výborný, výstižný.
  Diskuse v Parlamentu (učitelé doba určitá) by mohla sloužit jako instruktážní snímek o našich politicích.
  Mě paradoxně nezapadá do politické šablony snad jedině Babiš.
  U něj postrádám motiv vstupu do politiky. Resp. myslím si, že to bral jako určitou výzvu. Nemyslím si, že tam šel pro peníze.
  Snad proto je na něj permanentně pořádána štvanice. Podotýkám, že B. ani hnutí ANO není můj šálek čaje. Což koneckonců není žádná strana

  • rad napsal:

   kdyby jste sem chodil casteji, docetl by jste se spoustu informaci o tom, ze penize byly a jsou hlavnim jeho motivem. Urcite stoji za to si ty clanky zde dohledat.

   • Bob napsal:

    Chodím sem denně a velmi rád.
    S 99,9% se ztotožňuji.
    Což neznamená, že se musím ztotožnit se vším…

    • rad napsal:

     jasne. To se prave divim. Babis uz leccos predvedl a stihl se v par vecech odkopat a vlkovi to neuslo. Treba je vam sympatickej, to casto clovek mavne rukou. aspon ja na sobe to vidim. Ale kdyz to vezmete selsky- vzdyt to by byla pohadka, kdyby tuhle republiku sel do politiky zachranovat, pricemz vi jak to na svete chodi. A to nezapominejme, ze na to neni sam. Takova Krnda… pro me zase ten priklad, kdy sebereflexe je nahrazena sebevedomim. Tak zas se to babisovi dobre kočíruje, coz mi pripomina, ze v praci sefici hledi na to, aby nepovysili nekoho, kdo by je pozdeji mohl ohrozit, preskocit.
     Pamatuju par pripadu, kdy se obchodaci tak dobre starali o svoje zakazniky, az si doslova ze dne na den zalozili konkurencni firmu a polovinu kumčoftu pretahli k sobe, z cehoz se firma malem polozila, protoze presne vedeli narozdil od majitele, jak k tomu pristoupit. Ja jsem byl zrovna novej. Paradne to upekli. Majitel asi doted nepochopil co v tech 2 obchodacich ma a ze se to melo projevit financne. I tak uz bylo pozde. Pomsta byla sladka a pockali si na svoji prilezitost- za studena. Dneska jsou v top 3 na trhu a firma, kde se to naucili- kterou v podstate majiteli vybudovali, laviruje tak tak co mam informace. No a aby toho nebylo malo, tak se mu to stalo jeste jednou. Tam mu ale pretahli „jen“ okres. No nepoucil se. Co vim, tak strategii pozmenili tak, ze majiteli z toho doslova jeblo a nenavidi obchodaky. Meni je zhruba co 6 mesicu a vsechno na ne svadi. Pro zajimavost- firma mela jeste jednu nevyhodu: Delala kvalitni vyrobky. Proste skoro zadnej kompromis. to se projevuje na cene a velkoobchody nejdou do risku a radsi nabizi sunt. respektive se jim nechce vysvetlovat prodejcum a ti koncakum- proc je to drazsi a proc se kvalita vyplati, respektive proc se smejd nevyplati. Dle meho koncak kvalitu koupi, kdyz se mu to vysvetli, ale velkoobchody na to serou a i diky nim je pak na pultech to co vidite. Nemuselo by to tak byt.

 10. tata napsal:

  Mě jako lopatu napadá je toto vubec pravda a možné.Než jsem šel do duchodu celí život jsem dřel,nejsem nadán prubojností ani zvláštní šikovností že by mě šlo vše na co šáhnu jak mnohým.To jsem ovšem nahrazoval až chorobnou pracovitostí,zvláště za byvaleho režimu tukáním na hlavu,nebo to je podezřelé……….takže jsem byl dost často na stavbě co jedinej dodržoval do putíku pracovní dobu prací,ovšem většinou s nejmenší odměnou ta se rozdělovala s partákem v hospodě……..tenkrát běžný jev na montáži.Mnozí měli více hodin v hospodě než na pracovišti.Přesto že mi to respektive ta pracovitost přinesla jen nepochopení když né přímo zlou rev že jim to kazím,když se náhodou ojediněle našel někdo co hodnotil podle vykonané práce…..a u svářeče to vyhodnotit tak těžké není.Ale na to se nehrálo většinou a já zustal přes všechno stejný….holt skorem všude považován v lepším připadě za blbce at dělá……..v horším za nepřítele co kdyby to někdo chtěl po nás.Změnil se režim………podotýkám nevěřil jsem tomu a nezvonil,jsem levičák………jen jsem věřil že nastane že automaticky kdo dělá pozná to že to má smysl ,chyba lávky než jsem skončil pracovní proces musel jsem konstatovat,že to je skorem horší………už to nejde odpracovat v hospodě to jediné se změnilo……….ale rozhodujou dost často karijerní blbci,takže opět a ve větší míře mají vyhráno vychcánci.Takže nevím po této stránce ja osobně vidím že vtom dusledku to minulé bylo lepší vše patřilo jako všem tak to nedělání se dalo kompenzovat z toho celku.VYKOMPENZOVAT to špatné něčím dobrým.Dnes to dobré je jen pro někoho a zákonitě ty lejna zbydou na ty obyčejné.
  Protože jediné co jsem si nemysel o kapitalismu ,,najivně,, že tam nemakačenkové a vychcanci nemají prostor,omyl ještě větší

  • rad napsal:

   pokud odmyslim ty hajzliky a srovnavani se s nimi, tak nemam pocit, ze by si sikovnej, pracovitej remeslnik nevydelal. Spis nevi kam driv skocit. A kdyz to cloveka jeste bavi. spousta lidi po revoluci uz byla v urcitym veku a nez pochopili co je to kapitalismus, jaky by to bylo byt i malej sikovnej osvc, tak uz bylo pozde. Proste uz to v tech fabrikach chteli nejak doklepat. Nekomu to vyslo, jinemu ne.
   Ale ten kdo umi svoje remeslo- elektrikar, truhlar… nechtel zbohatnout pres noc a byl nohama na zemi, ten to mel vzdycky dobry. A asi o dost lepsi nez tenkrat. Lidi jako vy- co maji praci radi a neco umi, se prece nemaji spatne. Je fakt, ze kdyz to nekdo da do fabriky, tak vase schopnosti pri 2000 zamestnacu malokdo oceni. Pak z toho vychazi, ze kolega fušer má nebo mel stejnej plat jako vy co jste se snazil. Remeslnik musi makat na sebe, pokud chce pryc z prumeru a vadi mu. Nebo makat pro nekoho, kdo to dokaze ocenit.
   Stavebnictvi pravda neni uplne idealni obor a tvrda prace se Bohu zel nevyplaci. Ale i tam se da. 2 moji kamaradi maji stavebni firmu, kde ale sami makaji. Proste opravi domek v 5ti 6ti lidech (ty 4 na cerno jak jinak) a posunou se dal. Nez to opravi, tak protoze jsou levni a dobri, uz maji dalsi zakazku. Ale meli spravnej vek, neco umeli a neboji se makat od nevidim do nevidim. V 50ti zvolni, zalozi neco udrzovaciho a je to. No chci rict, ze tito potom vubec nejaci hajzlici nezajimaji, nepotkaji se s nima. Ono i toto je pro spoustu lidi duvod, proc odejit z prace, kterou vam nekdo nachysta a za 8 hodin padla. Ale je mi jasny, ze ne kazdej mel a ma stejny podminky se takto zaridit. Nesnasim ty kecy, ze kdo se stara ten ma a zbytek jsou nefakcenka atd. Ale pro spoustu pracantu tu vychodisko je a funguji skvele. Druhej kamos jede kuchyne- to samy. Mala firmicka- zakaznici obycejni lidi z panelaku a rodinnych domacku. Zadny kuchyne za 2 miliony. Vyucen truhlar, vyhoda: obetavy rodice- zaridili mu prvni prostory s dilnou u nich doma- to nema kazdej. Ale zase je spousta lidi, co tu moznost ma, ale holt na praci se nehodi.

  • kopelman napsal:

   Tato, jako svářeč jste měl asi tu smůlu nebo štěstí, že jste se s podobnými lidmi nesetkal. Znám jednoho obkladače, je mu už přes padesát, a ten je při dokončování staveb potkává pořád. Vždy, když s ním mluvím, říká: už jsem se nadřel dost, taky už chci jenom sedět u radiátoru.

 11. Suchec napsal:

  To jméno David….. Znám přesně takového Davida (nejen), až jsem se lekl. O2, Logica, Radiomobil…… Jakoby ho Kopelman vyfotil. 🙂

  Bobe, Babiš to má jako součást zajištění proti ostatním, finančně silnějším vlčákům.

  Nic víc bych za tím nehledal. Prostě součást business plánu.

  • Bob napsal:

   Součást business plánu, nevím, lze připustit
   Ale Babišova sféra – zemědělství a potravinářství se mi nejeví někým ohrožená

   • Suchec napsal:

    A co jeho nákupy v oblasti zdravotnictví? Tam nehraje už třetí housle.

   • zemedelec napsal:

    Pane Bob.
    Babišovím hlavním businessem je chemická výroba.Zemědělství plus prodej zemědělské techniky ,lesnictví,zdravotnictví,bioplynky,dovoz potravin i ta výroba biosložek do PH,zkrátka je málo oblastí,kde na něj nenarazíte.

  • kopelman napsal:

   Jo, za ty roky v Práglu je mám nafocené. 😉 Můžu odkázat na svou typologii, publikovanou zde: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/03/25/kopelmanuv-pruvodce-po-korporaci/

   Možná bych si troufl definovat vlastní modifikaci Peterova principu: takový člověk má neomezenou cestu vzhůru právě proto, že nestačí už na svou první pracovní funkci. V jedné z vámi jmenovaných firem jsem potkal jednoho, který nedokázal v rodném jazyce napsat jednoduchou větu bez závažné gramatické chyby.

 12. jezevec napsal:

  ano, tohle je náš obraz. největším zločinem bolševika bylo, že odnaučil lidi pracovat. proto dnes se lidi už nechtějí „jen“ mít dobře – oni se chtějí mít dobře bez práce a za cizí.

  • Martin V. napsal:

   V tomto případě jste mimo. Lidem, které „bolševik odnaučil pracovat“, bude dnes minimálně padesát, zatímco zmíněným „Davidům“ bývá tak okolo pětatřiceti. Kdepak, ti se to naučili úplně jinde a mám silné obavy, že to dokonce bude v tom nejlepším systému, který jsme kdy měli.

   • Tom napsal:

    Jasně, tuhle hlášku mám nejraději. 25 let po převratu a totální devastace čehokoliv na co se podíváme – ale může za to bolševik. Mně by fakt zajímalo, co by se s národem stalo, kdyby byl nepřítel na hranici. To by se pak asi ukázal charakter každého z nás.

   • jezevec napsal:

    víte, kdy začíná výchova dítěte? asi tak padesát roků před jeho narozením.
    neboli – to, jak jsou vychováváni jeho rodiče, jaké mají zázemí ve svých prarodičích, co jsou schopni svému dítěti poskytnout a k čemu ho vychovat – to samozřejmě každého jedince formuje daleko více, než jeho vlastní schopnosti v pětatřiceti letech.
    což znamená, že důsledky minimálně dvou generací, které bolševik odnaučil pracovat, budeme snášet ještě několik dekád. nebo si snad myslíte, že kdyby se takový půček narodil v rodině zdejšího taty a ne komunistického oligarchy, že by ožralý a sfetovaný jezdil v bavoráku a stěžoval si že každý mohl uskočit? myslíte, že takový dienstbier mladší, nebo šabatová, že někdy alespoň ve zlém snu uvažovali o tom živit se prací, když to nikdy doma neviděli? k čemu asi takový bývalý voják-komunista topolánek, nebo zde zmiňovaní generálkomunisti z genštábu, vychovávají svá dítka – že by k práci? a ten david ze zdejšího příběhu – ten ve třiceti spadl z marsu jako tabula rasa, nebo se narodil v nějaké rodině komunistických (ano dnes padesátiletých) vychcánků, a zvolna přebíral žezlo? ještě sto let po tzv „převratu“ (ve skutečnosti od výměny jedné komunistické party za partu jiných komunistů) tady budeme napravovat důsledky jejich výchovy. pokud teda lidi budou chtít. zatím spíš nechcou.

    • rad napsal:

     Ale kurvy prece existuji nezavisle na jakemkoli zrizeni. Za monarchie neexistovaly? Hasek uz nevedel z ktere do ktere, tak napsal Svejka prece. Tyhle typy zadnej system nezničí- neničí- je jich moc a jak se zde pise, umeji v tom chodit- maji hrosi kuzi a tak- „nebojí se toho a jsou do akce“.
     Me spis zajima, jak to, ze nejsou odhaleni a ze jsou tem lidem co je dosazuji sympaticti. Bez toho, ze se nekomu libite lidsky si nekrtneme prece nikde a muzeme byt dobri jak chceme.
     Odpoved nemuze byt tak jednoducha, ze je dosazuji jejich starsi verze sebe samych. Nic by nefungovalo. Dale z toho vyplyva- jak je mozne, ze jejich nedostatecny um- je dostatecny. Proc by nekdo platil v tolika pripadech lidi, kteri neumi praci podrizenych a jen buzeruji at je to hotovy a nosi reporty z vrchu co bude a nebude.
     Prece ten David z clanku nebyl takovy pako. Treba neumel programovat tak jako vy, ale aby ho za 3 mesici nevylili to stacilo. Vy sami- jeho spolupracovnici jste se ho nezbavili, takze asi neco umel. Nevadilo, ze jste delali za nej? Sefum to nevadilo nebo si mysleli, ze to on je tahoun? Nechapu to. Prece se da skryvat neumetelstvi mesic, ale za 3 mesice musite vedet s kym mate tu cest. Ci jakej je tam potencial, schopnost se tu praci naucit. Chci rict, ze to asi nebudou jenom hajzlove. To by ve vetsine pripadu nestacilo. Vysvetlete mi to nekdo. U nas byly kurvy co se cpaly nahoru i sikovny, maximalne prumerny. Bez vysledku v obchode nikoho nezajimate, pokud tam nesedi vas strejda atp.

  • NavajaMM napsal:

   Pane jezevec, súhlasím s Martinom V. V každej novodobej motivačnej literatúre sa zdôrazňuje, že úspešný človek sa sústreďuje na aktivity, za ktoré je odmena, nie na tie, ktoré sú užitočné a ktoré sa prípadne spájajú s pojmom „práca“.
   Máte pravdu v tom, že za boľševika na kariérny postup nebolo nutné pracovať. Dnes však práca v kariérnom postupe vyslovene prekáža. Nielen že dotyčného oberá o čas a energiu (pracovať aj vysedávať na mítingoch sa nedá súčasne), ale človek o sebe vysiela nadriadeným nesprávne signály.
   Okrem toho ten, kto skutočne fyzicky prácu urobí, býva najslabšie platený človek vo firme.

   • jezevec napsal:

    vidím to poněkud jinak a mám k tomu důvod, bohužel wordpress mně blokuje a můj komentář od rána „čeká na schválení“ (asi vlkem, nebo nevím)

    • NavajaMM napsal:

     Áno, stáva sa to s komentami aj mne. Celkom stochasticky a neprišiel som na to, ako to funguje. Dúfam, že si Váš koment prečítam.

 13. vaclavfischer napsal:

  Dobrý den všem. Předem omluva, protože jsem nezvládl připojení do diskuse a proto ten první pokus. Výše uvedenému blogovému příspěvku skládám hlubokou poklonu. Potvrzuje můj neměnný osobní názor na rozvrat státní správy ve zdejší neokoloniální gubernii. Potvrzuje můj názor o vládách zločineckých oligarchů a jejich patolízalství vůči novodobým koloniálním vládcům. Potvrzuje moji osobní zkušenost s hochštaplerstvím korupčnických lhářů a podvodníků. Tragickou skutečností však zůstává, že tyto praktiky doprovázejí lidskou společnost od pradávného dávna. Ve zdejším režimu za dvacet šest let jenom protrhly všechny hráze, a překonaly všechny meze. Svůj názor jsem již jednou publikoval na http://www.vfischer.wz.cz. S pozdravem VFISCHER

  • kopelman napsal:

   Václave, vážím si vaší upřímnosti podělit se o vaši životní zkušenost. Jakkoliv jsou vaše závěry přesné, jak řekl Palivec Švejkovi, taková přesnost je na hovno. A to proto, že z toho má člověk akorát zkažený život. Čím víc studujete, pátráte po souvislostech, tím sice získáváte ucelenější obraz o lidské čeládce, ale také je vám z toho obrazu mnohem více nevolno. Racionálně uvažující jedinec musí dojít k jedinému logickému závěru, že nic nemá smysl. Ale to je sebezničující závěr, rezignace je v rozporu se smyslem života. Cílem člověka je jeho životní cesta, jak prožije svůj život. Nechte trochu volnosti vašemu sobeckému genu, myslete víc na sebe a své nejbližší a radujte se z každodenních maličkostí. Člověk nemůže zachránit svět, ale měl by mít povinnost chránit sebe před lží a manipulací, které jej tlačí k rezignaci.

   • Tom napsal:

    My tady v té malé roztomilé kotlince máme asi pořád pocit, že jsme pupek světa. To co se tady odehrálo za posledních 25 let je vzhledem k vývoji života na této planetě vcelku marginální. Ano štve mne to jak jsme se změnili, vyrostla zcela nová generace, která neví o minulosti vůbec nic, ale karty jsou nějak rozdané a my s nimi musíme hrát. Víc než to kdo si kolik nahrabal a koho protekční synek vlastní majetek mi asi vadí to, co se děje tak nějak nad rámec. Že když je nějaký problém na ulici, lidi spíš přecházejí na druhou stranu než aby pomohli, nějak jsme otupěli. Nevím jestli je to z těch škvárů co pouští v televizi nebo PC hrách. A to vadí asi všem co sem na Kosu chodíme. Každý má své životní zkušenosti, které ovlivňují ten či onen názor. Tady se mi líbí forma diskuze, bez sprostých urážek, prostě to má jistou úroveň i když si zrovna nemusíme souznít.

 14. tata napsal:

  jezevec napsal:
  Červenec 13, 2015 v 10.21
  MUSÍM SE USMÁT vaší nenávisti k minulému,proč teda lidi s
  komunistické ery když utekli byli většinou žádaný……ten trend se vytrácí hlavně ted……….naopak ta lidská vlastnost hamižnost se hlavně rozvinul ted………ono to totiž v minulém režimu moc nešlo mohl jste vlastnit jen v přiměřené míře.Bylo by to na samostatnout debatu a s lidma VAŠEHO RAŽENÍ dalo by se definovat Štětinovské je to stejně marné

  • jezevec napsal:

   a prosímjich pěkně – čeho že já jsem ražení? vy mně znáte?

  • Canis napsal:

   Tata
   A proč si myslíte, že ti lidé utekli? A druhák: Proč asi podle Vás utíkali třeba lékaži, vědci či inženýři, a proč uteklo tak málo horníků a lopat?

   Co myslíte tato – to bude zajímavé.

   Není to proto, že lidé Vašeho ražení, tedy lopaty je okrádaly?

   • kopelman napsal:

    „Ach, to jste vy,” pravil Švejk, podávaje mu ruku, „já vás hned nemoh poznat, já mám velmi slabou paměť. Posledně jsme se rozešli, jestli se nemejlím, v přijímací kanceláři policejního ředitelství. Copak děláte od té doby, chodíte sem často?”

   • Targus napsal:

    Utíkali povětšině lékaři, vědci, inženýři…
    povětšinou úspěšní…
    utíkalo málo horníků a lopat…
    Kde na ty kydy chodíte?
    Utíkalo se VÝHRADNĚ z ekonomických důvodů, zbytek jsou pohádky z mechu a kapradí.
    Kdo a jak byl úspěšný, netuším, on se málokdo chlubí, že třeba dva roky myl černé nádobí nebo pět let čistil ucpané hajzly.
    Jako vždy se prezentují jen kladné „příkladné“ osoby, po těch „méně úspěšných“, jichž bylo 99 %, neštěkne ani pes.

 15. Hudec napsal:

  Někdy v polovině 90.let, když jsme s mým nejbližším kamarádem surfovali na hodně vysoké vlně (vlk jistě potvrdí 🙂 ), jsme si říkali, že tak za deset let bude zle. Protože to přijdou ze zahraničních univerzit ti vzdělaní třicátníci a úplně nás, tedy naši generaci, vymažou z mapy. Uplynulo deset let – a nic. Uplynulo dalších deset – zase nic.
  Zatím to vypadá, že ti mladí se naučili anglicky, sestavovat životopisy (v jejich terminologii CV) a excelové tabulky. Jeví se mi, že ačkoliv se Kopelmanem popsaným způsobem někdy prosazují do vedoucích funkcí, přece jen pořád potřebují, aby tu práci, na niž nestačí, někdo dělal. Pak je to jen o stanovení podmínek a parametrů.
  Můj pracovní obor je sice poněkud specifický, postavený částečně na žvanění, ale oni rozumným způsobem nezvládají ani to. Nechápu a je mi to záhadou. Leč je to realita. Ocitaje se na hranici odchodu na odpočinek, přemýšlím někdy, komu bych předal ten svůj celkem dobře rozběhnutý byznys. Nikdo mě nenapadá, fakt.

  • NavajaMM napsal:

   Pane Hudec, z medzinárodných firiem, v ktorých som pôsobil, mám podobné pozorovania. Tí expatrioti, ktorí spravidla v našich krajoch bývajú CEO, si o našincoch robia úsudok hlavne podľa toho, ako sa s nimi dokážu dorozumieť. Väčšiu dôveru teda vkladajú do bývalých au-pair, ktoré sebavedomo melú jazykom, ako do starého odborníka, ktorý sa vyjadruje lámanými vetami a s gramatickými chybami.
   Tie au-pair, ktoré majú štipku inteligencie, si uvedomujú, že toho starého odborníka nesmú vyhodiť.

   • okolojdoucí napsal:

    Tak to je zásah na komoru 🙂 Dělal jsem v devadesátých letech chvíli pro jednu cizí firmu, kde to po určité rozjezdové době převzali od expatů au-pairka a tlumočník, neskutečný kalič a naštěstí ještě rozumný člověk, který i nadále „tlumočil“ mezi vedením a českými výkoňáky, akorát už za ředitelský plat.

    • jezevec napsal:

     jedna věc mi teda není jasná. viděno pohledem zdejších diskutérů – většina českých firem je řízena nedovzdělanými imbecily, kariéristickými primitivy bez stopy vzdělání a sociální inteligence, naprosto neschopnými příbuznými či kamarády majitelů resp ředitelů, a obecně celou plejádou sociopatických poruch osobnosti…. to znamená, že pokud se vedle nich postaví nějaký tata s mozkem a pracovitýma rukama, tyhle firmy nepřežijí ani 24 hodin.
     JAK TO že se tady v diskusních forech prohání tolik zapšklých zbědovaných superschopných jedinců, za málo peněz otročících retardované pseudoelitě?

     • okolojdoucí napsal:

      Mě se daří dobře, Vám patrně také. Viděl bych to tak, že takových nás tu bude, zaplať pánbu, většina. To nic nemění na tom, co bylo řečeno výše. A nemohu si pomoci, ale náš současný systém není o nějaké férové soutěži, tata s mozkem a pracovitýma rukama z nuly moc šancí nemá. Vy přece nejste ani naivka ani ideolog, nebo vážně věříte na trh a tu blahodárnou ruku, co není vidět?

     • NavajaMM napsal:

      Pane jezevec, smelo Vám odpovedám, lebo v živote som bol už aj tam hore medzi tými kariéristickými primitívmi, čo vedú firmy, aj medzi tými zapšklými otrokmi za málo peňazí. Akousi podivnou hrou osudu boľševizmus nielen (podľa Vás) naučil ľudí nič nerobiť, ale aj toľko lojality, že väčšinou nenechajú firme spôsobiť škodu len preto, aby sa ten imbecil v riaditeľskej stoličke zhovadil (lebo aj tak si firma nájde podobného zvonku) a tak pekne v tichosti tí zapšklí otroci zahladzujú všetky průsery a nakoniec vždy urobia všetko čo treba. Veľmi často napriek príkazom svojich nadriadených a napriek tomu, že nadriadení robia všetko možné pre to, aby im pobyt na pracovisku znepríjemnili.
      Inak stretol som sa u personalistov aj s takouto (vážne myslenou) definíciou kvalifikácie vedúceho pracovníka: „dokáže ľudí prinútiť, aby dosahovali výsledky“. Keďže tejto definícii nezriedka vyhovujú ľudia s narcisistickou poruchou osobnosti, často sú práve oni vo vedúcich pozíciách a dokážu českú (slovenskú) filiálku firmy dokopať k tomu, že dosahuje výsledky.
      Stačí Vám také vysvetlenie?

     • kopelman napsal:

      Neznamená, přežijí. Proč? Soudě z vaší dikce bude pro vás brnkačka vyřešit následující příklad z teorie her.
      Máme tři společníky (hráče) A, B, C, kteří pracují ve společné firmě. První společník přispěl k celkovému výkonu firmy 6 jednotkami, druhý 4, třetí 2. Jejich výkony jsou tudíž v poměru 6:4:2, tj. první je nejvýkonnější, a to třikrát více než třetí, druhý je výkonný dvakrát více než třetí a třetí je nejméně výkonný. Předpokládejme dále následující:
      – Výplaty hráčů mohou být jen v celých jednotkách.
      – Každý z hráčů musí dostat nejméně jednu jednotku.
      – Pokud nevznikne koalice dvou hráčů diskriminující třetího hráče, rozdělí se podle svých výkonů.
      – Pokud vznikne koalice dvou hráčů diskriminující třetího hráče, může to být jen ta, v níž si dva hráči polepší oproti rozdělení podle svých výkonů.
      Otázka zní: Jak proběhne rozdělení výplat?

     • tata napsal:

      JAK TO že se tady v diskusních forech prohání tolik zapšklých zbědovaných superschopných jedinců, za málo peněz otročících retardované pseudoelitě?
      opět dokazuje podle toho co jste napsal mé hodnocení VÁS.
      Věčina zde ja jsem spíš vyjímka myslím tím vzdělaní ano jsem lopata a nestidím se zato,věčina zde je uspěšná mnohdy vyše postavení…..to je VÁŠ PROBLÉM ŽE to hodnotíte jako zapšklost…….v mém případě i jako lopata jsem si dokázal vydělat za minulého i současného……….psal jsem že ne superschopnostmi ale pracovitostí…..jenže nenechá nás lhostejné Kam to spěje a to je značný rozdil než píšete VY

     • jezevec napsal:

      :kopelman
      předpokládám že to je chyták, ale ochotně si naběhnu:
      1) za předpokladu, že výše vkladu společníků do nominálu firmy je 1:1:1, a/nebo společenská smlouva výslovně zakazuje při výplatě mezd zohledňovat paritu vstupní investice jednotlivých společníků; a
      2) za předpokladu, že práce společníků je jednoduše měřitelná na jednotky výkonu jedné činnosti – tedy například není to tak, že jeden by řediteloval a jeden dělal účetnictví a jeden jim vařil kafe, ale výpočet podílů výnosu na výkonu firmy je objektivně 6:4:2;
      – – – nabízí se samozřejmě parita mezd 6:4:2

     • kchodl napsal:

      Kopelmane, to je ze života !

      Jsou možné výsledky rozdělení (při podílu práce 6:4:2):
      – 2:5:5 to bude asi nejčastější a relativně stabilní
      – od 1:5:6 po 1:2:9 je obvyklý stavový prostor gamesy. Vyplývá to z toho, že kdo nejvíce dělá, má nejméně času a energie bojovat o rozdělení. Než se naštve a odejde, chvíli to trvá, pak to ti zbývající zkusí zahrát na nového pracovitého. Tak to obvykle probíhá.

      Tříčlenná grupa je přitom dlouhodobě nejživotaschopnější. Problém je v tom, že z překvapujícího počtu jinak normálních lidí se pod tlakem a s velkými penězi vyklubou psychopaté. Dá se říci, že hodně firem zničí úspěch a vydělané peníze.

     • kopelman napsal:

      Jezevče, není to chyták, chce to učit se, učit se, učit se. 😉 Přiklad je jednoduchou ukázkou principu redistribučních systémů (rozdělování výplat) a podstata spočívá v utváření koalic hráčů diskriminujících ostatní hráče. Řešením zadání jsou dvě alternativní rozdělení výplat mezi A:B:C, a to 1:6:5 a 1:5:6, kdy si hráči koalice B-C polepší 5 jednotek na úkor hráče A, na rozdíl od koalice A-B, ve které si polepší jen 1 jednotku na úkor hráče C a koalice A-C, ve které si polepší 3 jednotky na úkor hráče B. Z příkladu vyplývá, že existuje primární tendence k tomu, aby dohody mezi sebou uzavírali nejméně schopní s průměrnými.
      Závěr? Cituji doc. Valenčíka: Koalice průměrného a nejslabšího hráče je za velmi obecně platných podmínek tou, do které má tendenci jakýkoli redistribuční systém „spadnout“.

     • Pepa Sláma napsal:

      Jezevče, to je hrozně jednoduché. V naší společnosti došlo ke spiknutí neschopných, které de facto zcela odbouralo soutěž, jako tu politickou, tak i ekonomickou. Dost nápadné to je v politice, kde stále mají převahu „dinosauři“, kteří nalezli do politiky hned po revoluci. Zejména ti, kteří byli distribuováni Alexanderem Vondrou do přízemí Činoherního klubu (na rozdíl od těch nepohodlných, kteří byli odesláni na balkón). Všimněte si, jak jsou všichni lidé „zvenku“, kteří nebyli schváleni stranickými sekretariáty, hned mediálně lynčováni. Ať již to byl Václav Fischer nebo v dnešní době Okamura či Babiš.
      V ekonomické oblasti to je to podobné. V celé řadě oborů není rozhodující, co umíte, ale jaké máte známé, kteří Vám dohazují kšefty (samozřejmě nikoliv zadarmo). Žádná „neviditelná ruka trhu“ u nás nefunguje, co funguje jsou neviditelné ruce kmotrů a jimi řízených stranických sekretariátů.
      Máte ale pravdu, i narcisismus velké řady vedoucích pracovníků je kvalitou. Zejména to platí v dnešní době, kdy jde hlavně o to, nebát se krást a podvádět. Narcisista si vždycky zdůvodní, že je vlastně v právu.

     • jezevec napsal:

      sorry, pane kopelman, ale tohle jsem nepochopil.
      proč by se při výkonu 6:4:2 měly výnosy dělit jinak než 6:4:2???
      proč zrovna 1:5:6? proč ne 1:1:10?
      jaký mají ty asynchronní dělení logiku výpočtu?
      pokud firma má být životaschopná, nemá smysl vytvářet koalice někoho proti třetmu kterýho voškubou, protože ten třetí vždycky bude nasranej, a na jeho pracovním výkonu se to nemůže neprojevit. takže ve výsledku nevydělá spolčení hlupců, ale prodělá celá firma jako tým, včetně tech co se provinili paktem. už jsem pár firem vybudoval a prodal, některé jsou velmi úspěšné.

     • Hudec napsal:

      kchodle – na komoru! Bohužel nemohu pospat příběh svého klienta (neslušelo by se) ale máte recht.

     • kchodl napsal:

      Jezevče, přesně tak. V normální firmě to tak funguje. A neschopných intrikánů se ti schopní musí zbavit, jinak dojde k výše popsanému a krachu.

      Ale to schéma není tak neobvyklé, jak by se dalo soudit. Často jsou totiž vnější okolnosti, které nutí ty tři imaginární lidi – mohou to být i firmy – tímto způsobem spolupracovat, odírat druhé případně se nechat odírat. Běžné je to třeba v dotačních a korupčních sítích. Největší nefachčenkové pak mají tendenci se spojit a vyžrat co mohou, jako lumíci – vůbec je nezajímá, že to nebude mít ze zřejmých důvodů dlouhého trvání.

     • NavajaMM napsal:

      Pane jezevče, je tu ešte jeden dôvod, prečo všetky tie zdôvodnenia z teórie hier, ktoré tu uviedol kopelman, fungujú. Je to zákon 80 – 20. To znamená, že spravidla stačí 20 % pracovného času, aby človek urobil svoju prácu na 80 %. Keď niekto podáva výkon 80 %, spravidla mu nehrozí vyhadzov a príde na to, čo s tým zvyškom pracovného času. Aby dosiahol výsledok 90 %, to už musí robiť takmer dvojnásobne ako na 80 % a pritom sa len málo odlíšil a do dokonalosti má stále ďaleko. S intrigovaním a politikárčením sa dá zvyčajne dosiahnuť oveľa viac.
      Jediná možnosť, ako majiteľ (vedúci) zlomí zákon 80 – 20 je to, že si najme fanatikov, ktorí robia pre radosť z práce a sú zanietení do veci. Peniazmi sa na 100 % nikdy nedostane.

 16. rad napsal:

  Tady mate takoveho „sikovneho“ mladeho a perspektivniho. Tohle se neda stihnout bez radne tlacenky a toho o cem se bavime. kariera techto osob je mi porad zahadou. Ja se narodil v podhradi a tohle je mimo moji predstavivost. Ten musel uz na prvnim stupni ZS vedet kam to tlacit. a jak zminil jezevec- bez rodiny, ktera je v tom systemu ukotvena to nemuze fungovat. Tohle si predstavuju pod pojmem kádr. Ja jim rikam slizouni. Zkuste se mrknout na YT co z toho cloveka citite, jak je uvedomele slizskej

  Click to access Jakub-Janda-CV-CZE.pdf

  • vlkp napsal:

   Zlé jazyky tohohle univerzálního vševěda pomlouvají, že za svůj vysokoškolský diplom vděčí těžkým plagiátům. Jistě to bude jen pomluva…

  • kopelman napsal:

   Vlkova reakce mě donutila popatřit na váš odkaz a uznávám, že to je skutečný polyhistor. Komu čest, tomu čest, nejvíc mě zaujala jeho stránka http://jakubjanda.com/
   Ale ani u nás v Brně nejsme pozadu, podobných jsem dnes viděl živě diskutovat v open air think tanku konaném v na rohu ulic Stará a Bratislavská. Po té, co jsem z výrazů v jejich tvářích spatřil, že mají ve všem jasno a považují mě určitě za debila, zahanbeně jsem beze slova prošel a byl vděčný vlkovi za Kosu, pro kterou jsme my polovzdělanci ještě dobří.

  • Hudec napsal:

   rade, tohohle jste si snad pro mě vymyslel, abyste mi udělal radost!? Jinak to snad ani není možné… 🙂
   (Ale je, takových jsou hromady).

 17. tatko napsal:

  Moc má asi už vo svojej DNA vpísanú nevyhnutnosť tých najschopnejších „upozadit“.. ..použiť,využiť,zneužiť .. v sebazáchovnom pude.Tomuto prirodzene nahráva „vrodený nedostatok“ najschopnejších,tých kvalifikovaných profesionálov,ktorým je cnosť,ako hlavný predpoklad získania onej kvalifikácie a profesionality.
  Prevažujúca absencia cností u mocných teda nieje nedostatkom,ale podmienkou.A to podmienkou prirodzenou,lebo cnosť je zväčša iracionálna.A cesta k moci,alebo schopnosť jej udržania iné,ako racionálne konanie vylučuje. …si myslím.

  • NavajaMM napsal:

   Máte pravdu, tatko. Napriek tomu si myslím, že rozvíjať svoju osobnosť a napĺňať svoj potenciál je prirodzené a zdravé. Stačí sa pozrieť na deti. Neviem si predstaviť, že by si niektoré samo od seba vzalo do hlavy, že nebude chodiť a nechá sa kŕmiť a prebaľovať až do dôchodku. Myslím, že ten stav, čo ste popísali, je choroba spoločnosti a že je treba, aby „vyzdravela“.

Komentáře nejsou povoleny.