Dohoda s Iránem? Díky, nechci!


Ve  stínu řecké krize, byla dojednána nakonec  velká a prý historická dohoda  mezi pěti stálými členy Rady  bezpečnosti OSN + Německem na  straně jedné a Iránem na straně  druhé.  Prý jde o průlomovou dohodu… Opravdu průlomovou? Nesedí lépe  výraz prů… , no prostě  průšvihovou?

Nevěřil jsem vlastním očím, když  jsem si na jednom z nezávislých serverů přečetl takovýhle titulek

Skvělé: Írán a „šestka“ dosáhli dohody o jaderném programu!

Jen ve  mně  hrklo a  málem jsem se zadusil, tím kusem ranního rohlíku, co jsem právě  při snídani ukousl. Byl bych býval první obětí  té skvělé dohody. Nepochybuji, že jich bude časem daleko více.Onomu nezávislému serveru, který zapomněl uvést jediný důvod, proč  se jedná o skvělou věc, pravděpodobně bude, vzhledem k jeho zaměření, stačit  to, že

a- dostává  z mezinárodní izolace  nesmiřitelného protivníka  Spojených států

b-ta dohoda  je  jasným a neoddiskutovatelným důkazem slábnoucí moci Západu a  to včetně  USA

c-velmi pravděpodobně by nemohla  být sjednána  bez významné spolúčasti Ruska.

Promiňte, ale  jestli tohle je pro někoho dost, aby pro něj smlouva  s Iránem byla akceptovatelná, neřknu – li skvělá,  pak má nebezpečně  zploštělý pohled na svět. Který nemohu a  nechci sdílet.

Nepochybuji,  že  nyní mnoho pravidelných i nepravidelných čtenářů Kosy právě  znova kontroluje, jestli je dneska opravdu na Kose  a jestli je tenhle  článek od vlka. A protože  obojí sedí, tak mnozí uvažují o tom, jestli budou  číst dále nebo zda  vlk také náhodou nemá  nějaký ten grant  ze  studijní Nadace  Madeleine  Albrightové.  Tak  vás  rovnou ujistím,  že  nemám a  ani, že  jsem se nepomátl a požádám, abyste  zkusili dočíst do konce. Protože  předložím své argumenty.

Tím prvním a pro  mne  nejzásadnějším je, že  se  snažím věci a jevy posuzovat  komplexně. A jednoduchý antiamerikanismus je pro mne stejně  nepřijatelný  jako hloupý a jednoduchý antirusismus. Takže  nic pro mne  automaticky není dobré nebo špatné protože  to škodí či prospívá Spojeným státům nebo Rusku. Jakkoli  se plně  stojím za názorem, že  tenhle deal je  důkazem nebývalé slabosti USA a  celého západního světa!

Tím druhým je to, že  věřím Huntigtonovi a  jeho teoriím o nadcházejícím střetu civilizací a  jsem   v téhle záležitosti  názorově  konsekventní- viz tento můj tři čtvrtě roku starý článek na toto téma

Kam kráčí civilizace bílého muže?

z čehož  vyplývá, že  ať  se nám politika  Američanů či celého Západu líbí nebo ne, jsme prostě  její součástí  a  nemáme k tomu žádnou jinou rozumnou alternativu. Což ovšem neznamená, že  musíme  konvojhujersky  podporovat  každou pitomost, co si v Bílem domě, Bruselu nebo Berlíně  vymyslí. Ostatně konvojhujerům a  toho, co speciálně pro ně  z téhle , pro mne špatné zprávy  o iránské dohodě vyplývá, se budu ještě a dodávám, že s velkým gustem, věnovat! Až v samém závěru. A kdyby kvůli ničemu jinému, tak proto byste  to moje dnešní povídání měli přečíst celé.

Tím třetím  pak samotný  režim s nímž  byla dohoda uzavřena!  Evropa  a náš  civilizační okruh  má oprávněnou  obavu  z narůstající  agresivity  radikálního islámu. Máme  pro to dost dobrých důvodů a  dokonce už i krvavých zkušeností!!! Islámský fanatismus  je nepochybně  smrtelným nepřítelem naší civilizace  a našeho způsobu života. který rozhodně není ideální, ale soudím, že  všechny dostupné ostatní možnosti jsou ještě horší. A dohoda  s Iránem je, aspoň pro mne , když ne rovnou zelená pro islámskou radiaklizaci  tak nejméně němým pokynem. A platí, že  buď  jsme proti islámským fanatikům nebo nejsme! Nelze  být  proti nějakému nebezpečí jen někdy.

Nejsem žádný specialista  na islám, vím o něm pramálo. Ale  dost na to, abych věděl, že  existují  dvě  jeho hlavní /nikoli jediné/větve – sunitská a  šíitská.  A  samozřejmě , že  v obou těchto větvích existují extremisté a  teroristé, jejichž jediným a  svatým posláním je zničit  západního dábla nastolit  jediný správný řád – ten jejich! A  také nezapomínám, že  jsme  my  cílem toho fanatismu , že  obě  náboženské větve  fanatiků mají své hlavní sponzory  a donátory. Je  dávno dokázáno,  že Taliban, Al Kajda  a dnes ISL by nemohli ani vzniknout  ani existovat bez Saudské Arábie  a  její soustavné podpory. Zrovna tak není  naprosto žádným tajemstvím, že  fanatiky  Hammasu a zejména  Hizbolláhu podporuje  a  to masivně  a dlouhodobě  Irán. A  zcela jistě bude stát  i za  dalšími podobnými, leč  v našem světě  daleko méně známými  organizacemi.  Mezi Hizbolláhem a  Hamasem na straně  jedné A ISL nebo Al Kajdou, atd. na straně  druhé  není, v podstatě  žádný faktický  rozdíl. Ne pro náš civilizační okruh. Ať  se  sunité a šíité nenávidí sebevíce  a navzájem se podřezávají jedna  radost, když  šlo o podporu čečenských,bosenských nebo zejména kosovských islamistů, či bomberů v Evropě, našli vždycky velice rychle  společnou řeč!!! Ani náhodou  nejsem ochoten tenhle  svůj pohled  korigovat  proto, že  Hizbolláh   a Hamas  bojují proti Izraeli a  ten je  americký spojenec,  takže  vlastně škodí Americe a to je nějak omlouvá.  Jak často  zní levičácký témbr. Nic pro mne!  Terorista  je prostě  terorista   a  naprosto odmítám , v případech kdy  se to hodí, ono chucpe politické pravidlo  – je to sice gauner a darebák, ale je to náš  darebák a gauner!

Ona zmíněná dohoda  dostává zemi fanatických ajatolláhů z mezinárodní izolace. Pouští jim kyslík. A  ti, přesto, že by měli trpět  sankcemi  a bezpochyby  jimi nejsou nepoznamenáni / byli v  izolaci schopni zvětšovat svůj mocenský vliv  v regionu – viz  masivní vyzbrojování  obou  zmíněných  protiizraelských teroristických uskupení, viz  významná a dlouhodobá podpora  Assadovi v   syrské občanské válce, viz podpora protivládních povstalců v Jemenu/. A  nyní je  jasné, že  zrušením sankcí a embarga  pozice  Iránu v regionu výrazně posílí. A  to nutně na úkor zásadních amerických spojenců v téhle  části světa  -Turecka, Saudské Arábie, Pakistánu  a  Izraele! A  tím vlastně i Spojených států!

Nicméně  tím úplně nejhlavnějším důvodem je  pro mne to  že  tak fatální zbraň, jakou  je  atomová bomba  prostě do rukou  žádnému fanatikovi, tím méně  náboženskému, rozhodně nepatří. A  nepřijatelná je pro mne už   možnost, že  měl mít vůbec  jaderné technologie, použitelné k její výrobě. S výjimkou  třeba  běžných elektrárenských  jaderných bloků, z kterých nelze  získávat plutonium.

Nijak mne  v této souvislosti neuklidnilo, že  Irán se zavázal v podstatě předat do Ruska  téměř  veškeré své zásoby obohaceného uranu,  že  dramaticky snižuje  počet  centrifug, sloužících k výrobě obohaceného uranu, že se zavázal k tomu, že  při obohacování  nepůjde přes hranici  4% a že  prý snad souhlasí s inspekcí všech jaderných zařízení , včetně    vojenských,  že dohoda je dlouhodobá, že  když dojde k jejímu porušení, tak PRÝ  budou znovu zavedeny  sankce atd.atd.

To všechno jsou  jen straky na vrbě! Jak říkávala moje  babička.Kecy  v peci!  Ajatolláhové  znají story  Severní Koreje. A ví, že

-vlastnictví A bomby  v podstatě zaručuje  beztrestnost a nedotknutelnost

-že sice Západ, když Kimové porušili atomové dohody, šli  znovu do izolace,  zavedl sankce,nicméně  bombu už jim nikdo nevzal a nevezme

-že  i přes  sankce se vždycky  najde někdo, kdo Kima  nenechá padnout, protože  si hraje  jen své vlastní zájmy

a  ze  zkušenosti vlastní ví, že

-konec konců, dnešní sankce, jakkoli mohly  být nepříjemné – nejen přežil, ale  nebránily mu dokonce ani v  růstu  jeho vnější i vnitřní síly!

Naprosto proto souhlasím s premierem Izraele  Benjaminem Netanjahuem, že  svět je po předvčerejšku daleko méně  bezpečnější!

Soudím, že  Teherán, jestli  něco trápilo ze  sankčního rejstříku,  pak to byly  především tyto věci

– vyloučení ze  SWIFTu a tím pádem měl velký problém v  realizaci zahraničních platebních transakcí všech iránských subjektů

-omezený přístup na mezinárodní trh s ropou a  plynem

-omezený přístup k nákupu moderních zbraní a zbraňových komponent

-omezený dovoz těch nejvyspělejších technologií, pokud  jde o výhradně západní produkci.

Ano , sankce prý budou uvolňováni postupně, podle  verifikace  plnění dohod… Jenže , jak víme, Čína  a Rusko plánují spuštění vlastní verze  SWIFTu. Západ, svými výhrůžkami, je k tomu donutil.   Nepochybuji ani na chvíli, že iránské banky  se také okamžitě  napojí. A  nemyslím, že by  jakékoli zavedení  sankcí  v budoucnu ještě mohlo dostat Irán do operační bankovní izolace. To už v čínsko ruském světovém platebním systému nepůjde.

Podobně  to bude   s přístupem na  ropný a plynový trh.  Irán je  totiž  v podstatě  jediná reálná alternativa  v plynovém boji  proti ďáblu Putinovi. Který hodlá Západ, zdá se, neochvějně provozovat. Takže  bych byl velmi  zvědav na to, jak by  řešil dilema – plyn od  Putina ne a plyn z Iránu znovu také ne?!   To už není ani v pozici -vypíchnu si radši pravé nebo levé oko,kdyby  došlo na lámání chleba, když ajatolláhové rozhodnou,   že  už zase    je pro ně hlavní  prioritou atomovka, protože tady bych byl nucen si vypíchnout dalším embargem oči obě najednou!  Což se , podle  mne velmi pravděpodobně  stane, až, mimo dalšího , naplní dostatečně  svou  kasu petro a plynodolary.

Tím dalším faktorem může  být okamžik, kdy podle svého mínění dostatečně  obnoví armádní výzbroj – především náležitě zmodernizují své archaické letectvo a získají moderní protiraketovou a protileckou obranu. A že  je na to ještě 5 let  embargo? To je zrovna tak čas  vyladit  smlouvy s dodavateli a  ti aby  začali výrobu svých dodávek. Tak aby  po skončení karenční lhůty  už jely  dodávky jak po másle. Bez zbytečného zdržení. A Irán rozhodně nebude šetřit  na akontacích na krytí rizik  možných sankčních blokací kontraktů. Odbočím – kdo si na těch budoucích masivních dodávkách zbraní a techniky pro Irán ani neškrtne je  Francie.  Mistrály  musely  být poučením pro každého zájemce o nákup jakékoli vojenské techniky.

Prostě- smluvní systém kontrol a ověřování v iránské dohodě může  být  jakkoli komplexní -vlastní dohoda  prý má asi 900 strana  5 dodatků, ale každá dohoda platí jen tak dlouho, dokud  jedné ze stran nepřijde jako lepší řešení  její porušení!

A ono případné nové zavedení  sankcí proti neposlušnému Iránu?  Nemuselo by se takhle náhodou znovu prohlasovat v  Radě  bezpečnosti? Konstatuji, že  to nevím. Ale  jestli ano, umí si někdo, v  dnešní situaci a  tlaku na Kreml  a pokusům tlačit  Čínu, že  ti budou automaticky  souhlasit,  až  Západ  propadne  antiiránské hysterii?

Opravdu soudím, že riskovat  s Iránem nemá žádný smysl a   zemím a režimům jako Irán jaderné zbraně  do ruky  nepatří a je  třeba udělat vše, aby se k nim nedostaly. Jednak nevěřím  ajatolláhům a jednak se bojím toho, že nějaký fanatický souvěrec  nechá komponenty  či snad  celé atomové hlavice  uniknout  souvěrcům, kteří  zničí  satana /izraelského, západního, sunitského a  kdo ví ještě  jakého/ ve jménu  jediného pravého proroka a k jeho větší slávě!

Vedle  toho  – nejistota  okolo možnosti, že Irán bude mít A bombu nepochybně nenechá v klidu špičky  teheránských geopolitických konkurentů. Kdo  zadrží Turecko, Saudy  a podobné od toho, aby  začali také pomýšlet na členství v exkluzivním klubu  nedotknutelných?

Tohle,  co jsem doposud  napsal,  není zdaleka  všechno, proč  se mi ta dohoda  ani trochu nelíbí.

Přiznávám, že se mi naprosto nelíbí  ani slabost  Západu, kterou podpisem téhle dohody  veřejně  demonstroval.  Už jsem sdělil proč. Vůbec se nám nemusí líbit  politika Spojených států a dalších velkých hráčů našeho civilizačního okruhu, ale jsme  a budeme jeho nedílnou součástí. Takže  spolu se slábnutím USA, slábne  i každý český Novák. Bez ohledu na to, jestli si to připustí, či nikoli! Chcete  být, v tom stále nejistějším a zamotanějším světě těmi  stále  slabšími?

Za  ještě  daleko tragičtější  ovšem pokládám zahraniční politiku Washingtonu a jeho spojenců!  Nějak nemohu vůbec  vydedukovat její nějakou  kontinuální  a principiální linii, konkrétně  pak proč  je pro ně ta smlouva  s Iránem potřebná a  co jim , kromě obrovských  rizik, přináší!

Napadají mne  jen tři možná vysvětlení. Dodávám, že    z mého pohledu, jedno slabomyslnější než druhé:

1- Obama  se chtěl zapsat do dějin. Aby po něm  a jeho působení v úřadu vůbec  něco zůstalo

2-Američané Teherán  používají  jako další zbraň  proti Rusku. Zrušení sankcí proti Iránu totiž  jasně povede ke  sražení cen nafty  a plynu  a světových trzích a to výraznému a dlouhodobému, což nutně musí velmi zatížit ruskou státní pokladnu

3- Američané potřebují zcela  nutně, aby  někdo udělal krátký proces  s ISL a  to tím, že  tam pošle  vlastní pozemní síly  a vezme  na sebe  riziko ztrát, které nejsou ochotni na sebe vzít a přijmout sami. Nicméně, nikde není psáno, že  Irán za  ně  ten mlýnek na  maso podstoupí  a když a no, že  z toho nevznikne dlouhá bolavá válka, kde Saudi a Turci budou masivně podporovat protistranu.Dál také platí, že  jestli má Irán platit krví za boj proti islámskému státu, je zřejmé, že do sféry jeho vlivu od toho okamžiku bude patřit Irák a Syrie!

Opravdu, ať hledám, jak hledám, nic dalšího nevidím. Co by mělo aspoň primitivní logiku. Ale nevylučuji, že  v danou  chvíli platí všechny  tři důvody najednou. I tak  by to  ovšem bylo na delší pobyt u docenta  Chocholouška!

Například  proto, že další státy  s iránskými ambicemi vidí, že  vzdor a drzost se vyplácí. Že  s nimi nakonec bude jednáno!

Protože  dnešní Spojené státy a Západ  vůbec

-nemá konsekventní dlouhodobou světovou politiku

-že nejmarkantnějším rysem té politiky  co má, je  dlouhodobě  poškozovat své vztahy  s jedinými možnými strategickými spojenci v konfliktu civilizací / zde myslím Rusko/

-že  jediné případy, kdy ukázal rozhodnost a sílu v posledních letech nejsou skutečně  nepřátelské režimy, ale  nešťastné spojenecké Řecko a podobní /viz Srbsko/

Antiamerikanisté mezi vámi si nepochybně  říkají  – a  co mi na tom vlku má vadit? Pro tebe  není Amerika Satan Ultimo, pro nás  ano a dobře tak, co se stalo!

Mám nyní dvě možnosti, buď  vás  přesvědčovat, že  váš pohled na svět je  mimo mísu nebo vám ukázat, kde ta smlouva  je špatně  s ohledem na vaše preference. Zvolím druhou cestu – co je špatně  na iránské smlouvě  ve vašem vnímání.

-Rusko

nepochybně všichni stojíte  na ruské straně. Pro Kreml tahle  smlouva  rozhodně není žádná výhra!  Jeho hospodářská pozice bude  znovu oslabena  a to docela významně. Nemá smysl před  tím zavírat oči.  Irán se nepochybně natlačí na  ropné  a plynové trhy. A kdyby se mu povedlo dostat plynová potrubí až ke Středozemnímu moři…. Tak je  velká pravděpodobnost, že přebere  Rusku mimořádně vysoké podíly  dodávek do západní Evropy. Protože bude mít  velký zájem o dodávky  specializovaných, dříve  embargovaných, vyspělých technologií.

Rusku se  také  nemůže  hodit  růst iránské síly  v regionu. Je  to pro něj nebezpečný soused. Který kdykoli může  rozehrát  , směrem proti Rusku islamistickou kartu! A  dobré už rozhodně  není  ani sebemenší sblížení mezi Washingtonem a Teheránem.

Vedle toho počítejte  nikoli s uvolněním, ale  spíše  vyostřením situace v regionu už tak více než výbušném! Už jsem uvedl, že  Irán podporoval  blízkovýchodní militanty. A  to neměl úplně  dost peněz. Nyní jich mít bude daleko víc. Takže  na izraelských hranicích rozhodně nebude klid. Což přibližuje možnost nejen lokální  války. Tel Aviv jasně  prohlásil, že se dohodou nijak necítí vázán. Což lze  vyložit také jako – když nám iránská agresivita, ambice… /nebo cokoli,co vás  napadne/ přerostou přes  hlavu, nebudeme váhat a zaútočíme. A je navíc  jisté, že  Saudové , když se nepřidají, tak alespoň tiše a skrytě pomohou. Chcete  riskovat  vlekou válku v Perském zálivu? Ta  je nyní daleko pravděpodobnější! A když jednou někde začne  válka, kde  a  kdy  se zastaví?

Nepochybuji, že ty, pro které je  Izrael stejný nebo jen o něco menší ďábel než  Amerika, jsem nepřesvědčil ani nyní. Doporučoval bych jim, aby si zkusili prostudovat  chování Izraele  v  čečenské a  zejména ukrajinské krizi a jejich dlouhodobou pozici a politiku vůči Kremlu! Zejména jsou li kremlofilové.

Asi jste názoru, že  už jsem toho napsal dost. Ještě  ne!  Na konec  jsem si nechal, pro mne osobně  hlavní poražené  tohoto dealu. Těmi jsou

– západní Evropa,

-američtí spojenci

-čeští/ evropští konvojhujeři a tleskači.

Tihle všichni dostali naprosto brutální lekci. V podstatě  stejnou  jako Řecko v Bruselu. Otázkou ovšem je, jestli si to vůbec uvědomují.Docela oprávněně o tom, až na jednu či dvě  výjimky pochybuji!

Začnu drtivou lekcí pro  západní Evropu.. Všimli jste  si složení  jednajících stran? Irán versus stálí členové Rady  bezpečnsoti a …a  ano správně – a Německo. A vzpomínáte  na třetí důvod možný Obamův  důvod  tu iránskou smlouvu protlačit – tedy  snahu Iránem vyplnit mocenské vakuum na Blízkém východě? Položte  si nyní otázku – proč  asi bylo Německo součástí západního vyjednávacího týmu, když není stálým členem RB OSN? Hrozilo snad, že  kdyby  u dohod nebylo, tak by  si dělalo s Iránem nějakou svou vlastní, odchylnou politiku? Tomu by měl někdo věřit?!  Odpovědí je  jasné NE! Tak co tam sakra  ti Germáni dělali?

Už delší čas  mám neodbytný dojem,  že Berlín se  stal spojencem Washingtonu se  zvláštním statusem.  Že ho prostě  americká administrativ a stále  více využívá tam, kde už sama  nestačí. Protože toho nestíhá stále  více. Jinak by ostatně  nějaká  iránská smlouva  nebyla. Například.

Těch příznaků je  celá řada – ukrajinská krize, tvrdé a trvalé německé sankce  a postup  vůči Rusku, ačkoli Německo nese velké ztráty, naprosté nevměšování USA  do Minských jednání a bruselského waterboardingu vůči Řecku, nepřekážení německé dominanci v Evropě. Či spíše  její posilování!  A  je to Německo, které bude mít  z iránské dohody  nepochybně zdaleka největší hospodářský prospěch! To odpovídá na otázku  – proč u jednacího stolu  vůbec  byli Němci či  proč tam nebyli zároveň také třeba Japonci nebo Australané  či Kanada! Těší vás  narůstající význam Berlína, bez kterého se neobejde  vůbec nic a možnost, že  dostal, od  Američanů, v podstatě bianco šek na to, aby si v Evropě dělal, co ho napadne?  Když  za to bude muset jediné – držet tvrdý kurs  vůči Moskvě? Že nemám dost důkazů, že  to tak opravdu je? Vy zase nemáte  vůbec žádné, že  to tak není! Jestli mám třeba jen kousek pravdy, pak  prohrávajícími jsou všechny ostatní evropské státy. Máme  co do činění s kombinací Pax  amerina  a Pax  germanica! To jsme si tedy pomohli!

Kdo musí  být z té iránské smlouvy  úplně  per plex jsou američtí spojenci. Zejména ti z oblasti Blízkého východu!  Saudi a hlavně Izraelci. Židovský stát  je  klíčovým souputníkem  USA. Něco  jako jejich slinivkou břišní. Máte jenom jednu  a když zkolabuje… Prostě  země se superstatutem. A její zájmy, stejně  jako zájmy  Saudů byly  naprosto přehlédnuty  a nebrány  v potaz. Aby Obama uzavřel tu smlouvu!!!

Jsem přesvědčen, že  Evropanům /alespoň většině/ dosud nedoklapl význam účasti Německa při jednáních s Iránem. Ale  Izraelité a  Saudi mají naprosto jasno – dostali nekompromisní osobní zkušenost  podle  hesla  Amerika  nestanovuje  svou  politiku podle zájmu svých spojenců, ale  vybírá si své spojence podle  svých zájmů! 

Na jejich zájmy  fakt nikdo nebral ohled! Ani trochu. Musím, chtě nechtě  trochu odbočit k Saudům. Nechápal jsem, dvě věci

– proč  tak vytrvale  zaplavují svět  ropou, ačkoli na tom musí děsivě  tratit, zejména při té dlouhodobosti

-proč  vypukla  válka  v Jemenu zrovna  nyní  a co tam Saudi i ty proti nim stojící  šiitské milice hledají?

Dohoda s Iránem dává komfortní odpovědi na  obé:

Ohledně  ropné nadprodukce:

nejdříve  se mělo za  to, že  Rijád  chce  spolu s Američany trestat Rusy. Pak se ukázalo, že  to asi tak úplně nesedí a  říkalo se, že  chtějí zadusit  americkou břidlicovou konkurenci. Podotýkám, že  tomu prvnímu jsem doložitelně nevěřil, tomu druhému, stejně doložitelně – ano!    Jakož i kombinaci obého.  Ale nyní to vidím, nejméně  částečně  jinak – a kladu si otázku, nereagovali takhle náhodou Saudi se  strategickým předstihem  na sbližování s Iránem a  tedy v podstatě jistotu, že přijde na ropný trh?  Nehodlali  přístup Iránu na  trhy  kompenzovat tím, že  zničí ceny, aby  profit  Teheránu byl minimální? A smáznutí  břidlicové konkurence  a trestání Rusů bylo pouze dalším bonusem? Já osobně  to beru za mimořádně pravděpodobné!

A podobně to bude i s  válkou v Jemenu a jejím načasováním. To je pro mne buď pokus  Saudů  přes tuhle střílečku torpedovat jednání o iránské smlouvě nebo naopak snahu  Iránu v praxi otestovat, jak moc  hodnotná je smlouva  pro  Američany  tím, že  spustí válku v zastoupení proti  Saudské Arábii a bude se čekat na to, jestli  Amerika  dá přednost  vojenské pomoci Saudům nebo pokračování  v jednáních! Co si Obama vybral, je zřejmé!

No a  na úplný konec, zcela  škodolibě,  jsem si nechal české / a další evropské/ konvojhujery a  vítače. Zejména  pak třeba polskou vládu nebo Balty.S  jejich primitivním antirusismem  a exzaltovanou  antiruskou hysterií! Opět musím odbočit – chci konstatovat, že nejsem kremlofil.  Jen se mi  mimořádně nelíbí, že  že  vyhrocujeme  vztahy  s Kremlem až na pomezí termonukleární války a  že vlastně Západ  si vědomě  zabíjí vazbu k jedinému možnému velkému spojenci, kterého může mít, pokud  dojde / podle mne  jistě/ ke konfrontaci s Čínou. Nemám iluze  o ruském imperialismu. Je ale  stejný  jako americký, britský, francouzský, německý , japonský, holandský, belgický, rakousko uherský nebo kterýkoli jiný. Liší se jen v drobnostech.

Zaregistrovali  čeští/slovenští/polští, baltští/atd. konvojhujeři a vítači  to, že  Američané, ohledně  iránské smlouvy, naprosto zasklili jakékoli a já dodávám, že  velmi oprávněné námitky, výhrady  a obavy  tak speciálního dlouhodobého spojence   jakým je  Izrael,  kterému jde skutečně o fyzickou existenci státu a národa, pokud  jsou jeho obavy  z dalšího iránského postupu oprávněné? Zaregistrovali  /zejména  v Polsku/ rostoucí roli Německa  to, že  má od  Američanů volnou ruku v Evropě, jestliže  jsem se  v tomhle svém odhadu strefil?

Být konvojhujerem  či kremlohysterikem, měl bych nyní věru hnědé trenky!

Tak hrozné to se mnou ještě není. Protože tímhle netrpím. Ale Amerika  zase jednou výsostně předvedla  výběr  svých  /nových/ spojenců podle  svých OKAMŽITÝCH  a pro mne bezkoncepčních zájmů! O tomhle  všem je    ta smlouva s Iránem. Není v ní  naprosto nic, co by  se mám , tady  ve středu Evropy  mělo líbit. A  už vůbec  ne, když si vzpomeneme na to, jak jsme byli přesvědčováni, že  v Brdech musí být radar proti iránské hrozbě!    Jsme o  5 let dál,  A  Irán  je nyní z hrozby  partnerem na dohody…

Zajímalo by mne, jak podpis smlouvy  s Iránem vnímají všichni  ti, co vykřikují ono idiotské heslo lepším mýlení  se  někým než  mít pravdu s někým jiným.  Jak se dívají  na totální výprodej elementárních bezpečnostních zájmů amerického superspojence   Izraele, pro jehož pohled  má americký prezident  sice  pochopení, ale  to mu nijak nepřekáží  ho naprosto nebrat na vědomí, protože  Amerika  evidentně  má jiné zájmy. Škoda že  se někdo z konvojhujerů, či lépe  těch, co chtěli nedávno sedlat koně,  nevysloví  k informacím například ze  Spiegelu, že  hned po podpisu  telefonoval Obama  Putinovi a děkoval mu za ruské přispění k dosažení dohody  s Teheránem a  že doufá ve stejné ohledně ukončení syrské války!

Viz : http://www.spiegel.de/politik/ausland/iran-abkommen-barack-obama-dankt-wladimir-putin-a-1043885.html

Velmi postrádám jejich vyjádření  k včerejšímu nočnímu zvratu na Ukrajině, kdy najednou

zvláštní postavení východoukrajinského regionu Donbas, ovládnutého proruskými separatisty, může být najednou  stvrzeno v ukrajinské ústavě. Příslušný návrh podle listu Ukrajinska pravda předložil parlamentu prezident Petro Porošenko, a to prý po schůzce s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Porosenko-naplnuje-dohodu-z-Minsku-Ukrajinskou-ustavu-cekaji-zmeny-384323

 a podle  stejného zdroje ukrajinští poslanci jsou prý vystaveni nátlaku, aby změnu ústavy schválili. „V těchto hodinách a minutách se na poslance vykonává obrovský nátlak od mezinárodního společenství, aby (povstalecká) Doněcka lidová republika a Luhanská lidová republika dostaly zvláštní postavení v naší ústavě. Argumentuje se nezbytností ‚předvést plnění minských dohod‘,“ postěžovala si místopředsedkyně parlamentu Oksana Syrojdová.

Já dohodu s Iránem nechci, protože  prostě  když se podívám na  celou historii  iránských ajatolláhů, od  svržení  šáha Pahlavího nevidím jediný moment, který by   u mne  vzbuzoval  aspoň nějakou důvěru. Jejich režim považuji za tmářský  a nebezpečný. Ale nějak  mám obrovský problém někde objevit,  co téhle smlouvě  říká Vondra, Bursík, Kocáb, Kalousek, Ženíšek, Schwarzenberg, Fiala, Zahradil,  Štětina, Šafr, Šiklová,  fízl Smatana, Klvaňa  a stovky  dalších. kupodivu , ačkoli se jinak vyjadřují vždycky urgentně  a úderně  k úplně  všemu.  Tedy  myslím jejich veřejný a oficiální názor, nikoli ten  soukromý – že Obama  je komouš  a měl by jít  nejlépe  před  proslulou Mc Cartyho komisi pro neamerickou činnost z  50. let…  On je prostě  prezident  USA  a  určitě jednal, podle  svého přesvědčení, v nejlepším zájmu Unie a jejích občanů. Bez ohledu na realitu, konsekventnost  zahraniční politiky  a  zájmy  opravdu nejbližších spojenců….. Konvojhujeři a  kremlhysterici to nyní opravdu nemají lehké! Spolu s Porošenkem. Toho, zdá se, postavila  se  svým příslovečným šarmem a gracií postavila do latě  Nulandová. Která , kromě jiného, tím popřela  skoro už dvouleté kecy  o  teroristech na na Donbasu, o ruské agresi, atd.atd. A  mainstreamu pořád o iránské dohodě v podstatě ani slovo….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.