Ve stínu řecké krize, byla dojednána nakonec velká a prý historická dohoda mezi pěti stálými členy Rady bezpečnosti OSN + Německem na straně jedné a Iránem na straně druhé. Prý jde o průlomovou dohodu… Opravdu průlomovou? Nesedí lépe výraz prů… , no prostě průšvihovou?
Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem si na jednom z nezávislých serverů přečetl takovýhle titulek
Skvělé: Írán a „šestka“ dosáhli dohody o jaderném programu!
Jen ve mně hrklo a málem jsem se zadusil, tím kusem ranního rohlíku, co jsem právě při snídani ukousl. Byl bych býval první obětí té skvělé dohody. Nepochybuji, že jich bude časem daleko více.Onomu nezávislému serveru, který zapomněl uvést jediný důvod, proč se jedná o skvělou věc, pravděpodobně bude, vzhledem k jeho zaměření, stačit to, že
a- dostává z mezinárodní izolace nesmiřitelného protivníka Spojených států
b-ta dohoda je jasným a neoddiskutovatelným důkazem slábnoucí moci Západu a to včetně USA
c-velmi pravděpodobně by nemohla být sjednána bez významné spolúčasti Ruska.
Promiňte, ale jestli tohle je pro někoho dost, aby pro něj smlouva s Iránem byla akceptovatelná, neřknu – li skvělá, pak má nebezpečně zploštělý pohled na svět. Který nemohu a nechci sdílet.
Nepochybuji, že nyní mnoho pravidelných i nepravidelných čtenářů Kosy právě znova kontroluje, jestli je dneska opravdu na Kose a jestli je tenhle článek od vlka. A protože obojí sedí, tak mnozí uvažují o tom, jestli budou číst dále nebo zda vlk také náhodou nemá nějaký ten grant ze studijní Nadace Madeleine Albrightové. Tak vás rovnou ujistím, že nemám a ani, že jsem se nepomátl a požádám, abyste zkusili dočíst do konce. Protože předložím své argumenty.
Tím prvním a pro mne nejzásadnějším je, že se snažím věci a jevy posuzovat komplexně. A jednoduchý antiamerikanismus je pro mne stejně nepřijatelný jako hloupý a jednoduchý antirusismus. Takže nic pro mne automaticky není dobré nebo špatné protože to škodí či prospívá Spojeným státům nebo Rusku. Jakkoli se plně stojím za názorem, že tenhle deal je důkazem nebývalé slabosti USA a celého západního světa!
Tím druhým je to, že věřím Huntigtonovi a jeho teoriím o nadcházejícím střetu civilizací a jsem v téhle záležitosti názorově konsekventní- viz tento můj tři čtvrtě roku starý článek na toto téma
Kam kráčí civilizace bílého muže?
z čehož vyplývá, že ať se nám politika Američanů či celého Západu líbí nebo ne, jsme prostě její součástí a nemáme k tomu žádnou jinou rozumnou alternativu. Což ovšem neznamená, že musíme konvojhujersky podporovat každou pitomost, co si v Bílem domě, Bruselu nebo Berlíně vymyslí. Ostatně konvojhujerům a toho, co speciálně pro ně z téhle , pro mne špatné zprávy o iránské dohodě vyplývá, se budu ještě a dodávám, že s velkým gustem, věnovat! Až v samém závěru. A kdyby kvůli ničemu jinému, tak proto byste to moje dnešní povídání měli přečíst celé.
Tím třetím pak samotný režim s nímž byla dohoda uzavřena! Evropa a náš civilizační okruh má oprávněnou obavu z narůstající agresivity radikálního islámu. Máme pro to dost dobrých důvodů a dokonce už i krvavých zkušeností!!! Islámský fanatismus je nepochybně smrtelným nepřítelem naší civilizace a našeho způsobu života. který rozhodně není ideální, ale soudím, že všechny dostupné ostatní možnosti jsou ještě horší. A dohoda s Iránem je, aspoň pro mne , když ne rovnou zelená pro islámskou radiaklizaci tak nejméně němým pokynem. A platí, že buď jsme proti islámským fanatikům nebo nejsme! Nelze být proti nějakému nebezpečí jen někdy.
Nejsem žádný specialista na islám, vím o něm pramálo. Ale dost na to, abych věděl, že existují dvě jeho hlavní /nikoli jediné/větve – sunitská a šíitská. A samozřejmě , že v obou těchto větvích existují extremisté a teroristé, jejichž jediným a svatým posláním je zničit západního dábla nastolit jediný správný řád – ten jejich! A také nezapomínám, že jsme my cílem toho fanatismu , že obě náboženské větve fanatiků mají své hlavní sponzory a donátory. Je dávno dokázáno, že Taliban, Al Kajda a dnes ISL by nemohli ani vzniknout ani existovat bez Saudské Arábie a její soustavné podpory. Zrovna tak není naprosto žádným tajemstvím, že fanatiky Hammasu a zejména Hizbolláhu podporuje a to masivně a dlouhodobě Irán. A zcela jistě bude stát i za dalšími podobnými, leč v našem světě daleko méně známými organizacemi. Mezi Hizbolláhem a Hamasem na straně jedné A ISL nebo Al Kajdou, atd. na straně druhé není, v podstatě žádný faktický rozdíl. Ne pro náš civilizační okruh. Ať se sunité a šíité nenávidí sebevíce a navzájem se podřezávají jedna radost, když šlo o podporu čečenských,bosenských nebo zejména kosovských islamistů, či bomberů v Evropě, našli vždycky velice rychle společnou řeč!!! Ani náhodou nejsem ochoten tenhle svůj pohled korigovat proto, že Hizbolláh a Hamas bojují proti Izraeli a ten je americký spojenec, takže vlastně škodí Americe a to je nějak omlouvá. Jak často zní levičácký témbr. Nic pro mne! Terorista je prostě terorista a naprosto odmítám , v případech kdy se to hodí, ono chucpe politické pravidlo – je to sice gauner a darebák, ale je to náš darebák a gauner!
Ona zmíněná dohoda dostává zemi fanatických ajatolláhů z mezinárodní izolace. Pouští jim kyslík. A ti, přesto, že by měli trpět sankcemi a bezpochyby jimi nejsou nepoznamenáni / byli v izolaci schopni zvětšovat svůj mocenský vliv v regionu – viz masivní vyzbrojování obou zmíněných protiizraelských teroristických uskupení, viz významná a dlouhodobá podpora Assadovi v syrské občanské válce, viz podpora protivládních povstalců v Jemenu/. A nyní je jasné, že zrušením sankcí a embarga pozice Iránu v regionu výrazně posílí. A to nutně na úkor zásadních amerických spojenců v téhle části světa -Turecka, Saudské Arábie, Pakistánu a Izraele! A tím vlastně i Spojených států!
Nicméně tím úplně nejhlavnějším důvodem je pro mne to že tak fatální zbraň, jakou je atomová bomba prostě do rukou žádnému fanatikovi, tím méně náboženskému, rozhodně nepatří. A nepřijatelná je pro mne už možnost, že měl mít vůbec jaderné technologie, použitelné k její výrobě. S výjimkou třeba běžných elektrárenských jaderných bloků, z kterých nelze získávat plutonium.
Nijak mne v této souvislosti neuklidnilo, že Irán se zavázal v podstatě předat do Ruska téměř veškeré své zásoby obohaceného uranu, že dramaticky snižuje počet centrifug, sloužících k výrobě obohaceného uranu, že se zavázal k tomu, že při obohacování nepůjde přes hranici 4% a že prý snad souhlasí s inspekcí všech jaderných zařízení , včetně vojenských, že dohoda je dlouhodobá, že když dojde k jejímu porušení, tak PRÝ budou znovu zavedeny sankce atd.atd.
To všechno jsou jen straky na vrbě! Jak říkávala moje babička.Kecy v peci! Ajatolláhové znají story Severní Koreje. A ví, že
-vlastnictví A bomby v podstatě zaručuje beztrestnost a nedotknutelnost
-že sice Západ, když Kimové porušili atomové dohody, šli znovu do izolace, zavedl sankce,nicméně bombu už jim nikdo nevzal a nevezme
-že i přes sankce se vždycky najde někdo, kdo Kima nenechá padnout, protože si hraje jen své vlastní zájmy
a ze zkušenosti vlastní ví, že
-konec konců, dnešní sankce, jakkoli mohly být nepříjemné – nejen přežil, ale nebránily mu dokonce ani v růstu jeho vnější i vnitřní síly!
Naprosto proto souhlasím s premierem Izraele Benjaminem Netanjahuem, že svět je po předvčerejšku daleko méně bezpečnější!
Soudím, že Teherán, jestli něco trápilo ze sankčního rejstříku, pak to byly především tyto věci
– vyloučení ze SWIFTu a tím pádem měl velký problém v realizaci zahraničních platebních transakcí všech iránských subjektů
-omezený přístup na mezinárodní trh s ropou a plynem
-omezený přístup k nákupu moderních zbraní a zbraňových komponent
-omezený dovoz těch nejvyspělejších technologií, pokud jde o výhradně západní produkci.
Ano , sankce prý budou uvolňováni postupně, podle verifikace plnění dohod… Jenže , jak víme, Čína a Rusko plánují spuštění vlastní verze SWIFTu. Západ, svými výhrůžkami, je k tomu donutil. Nepochybuji ani na chvíli, že iránské banky se také okamžitě napojí. A nemyslím, že by jakékoli zavedení sankcí v budoucnu ještě mohlo dostat Irán do operační bankovní izolace. To už v čínsko ruském světovém platebním systému nepůjde.
Podobně to bude s přístupem na ropný a plynový trh. Irán je totiž v podstatě jediná reálná alternativa v plynovém boji proti ďáblu Putinovi. Který hodlá Západ, zdá se, neochvějně provozovat. Takže bych byl velmi zvědav na to, jak by řešil dilema – plyn od Putina ne a plyn z Iránu znovu také ne?! To už není ani v pozici -vypíchnu si radši pravé nebo levé oko,kdyby došlo na lámání chleba, když ajatolláhové rozhodnou, že už zase je pro ně hlavní prioritou atomovka, protože tady bych byl nucen si vypíchnout dalším embargem oči obě najednou! Což se , podle mne velmi pravděpodobně stane, až, mimo dalšího , naplní dostatečně svou kasu petro a plynodolary.
Tím dalším faktorem může být okamžik, kdy podle svého mínění dostatečně obnoví armádní výzbroj – především náležitě zmodernizují své archaické letectvo a získají moderní protiraketovou a protileckou obranu. A že je na to ještě 5 let embargo? To je zrovna tak čas vyladit smlouvy s dodavateli a ti aby začali výrobu svých dodávek. Tak aby po skončení karenční lhůty už jely dodávky jak po másle. Bez zbytečného zdržení. A Irán rozhodně nebude šetřit na akontacích na krytí rizik možných sankčních blokací kontraktů. Odbočím – kdo si na těch budoucích masivních dodávkách zbraní a techniky pro Irán ani neškrtne je Francie. Mistrály musely být poučením pro každého zájemce o nákup jakékoli vojenské techniky.
Prostě- smluvní systém kontrol a ověřování v iránské dohodě může být jakkoli komplexní -vlastní dohoda prý má asi 900 strana 5 dodatků, ale každá dohoda platí jen tak dlouho, dokud jedné ze stran nepřijde jako lepší řešení její porušení!
A ono případné nové zavedení sankcí proti neposlušnému Iránu? Nemuselo by se takhle náhodou znovu prohlasovat v Radě bezpečnosti? Konstatuji, že to nevím. Ale jestli ano, umí si někdo, v dnešní situaci a tlaku na Kreml a pokusům tlačit Čínu, že ti budou automaticky souhlasit, až Západ propadne antiiránské hysterii?
Opravdu soudím, že riskovat s Iránem nemá žádný smysl a zemím a režimům jako Irán jaderné zbraně do ruky nepatří a je třeba udělat vše, aby se k nim nedostaly. Jednak nevěřím ajatolláhům a jednak se bojím toho, že nějaký fanatický souvěrec nechá komponenty či snad celé atomové hlavice uniknout souvěrcům, kteří zničí satana /izraelského, západního, sunitského a kdo ví ještě jakého/ ve jménu jediného pravého proroka a k jeho větší slávě!
Vedle toho – nejistota okolo možnosti, že Irán bude mít A bombu nepochybně nenechá v klidu špičky teheránských geopolitických konkurentů. Kdo zadrží Turecko, Saudy a podobné od toho, aby začali také pomýšlet na členství v exkluzivním klubu nedotknutelných?
Tohle, co jsem doposud napsal, není zdaleka všechno, proč se mi ta dohoda ani trochu nelíbí.
Přiznávám, že se mi naprosto nelíbí ani slabost Západu, kterou podpisem téhle dohody veřejně demonstroval. Už jsem sdělil proč. Vůbec se nám nemusí líbit politika Spojených států a dalších velkých hráčů našeho civilizačního okruhu, ale jsme a budeme jeho nedílnou součástí. Takže spolu se slábnutím USA, slábne i každý český Novák. Bez ohledu na to, jestli si to připustí, či nikoli! Chcete být, v tom stále nejistějším a zamotanějším světě těmi stále slabšími?
Za ještě daleko tragičtější ovšem pokládám zahraniční politiku Washingtonu a jeho spojenců! Nějak nemohu vůbec vydedukovat její nějakou kontinuální a principiální linii, konkrétně pak proč je pro ně ta smlouva s Iránem potřebná a co jim , kromě obrovských rizik, přináší!
Napadají mne jen tři možná vysvětlení. Dodávám, že z mého pohledu, jedno slabomyslnější než druhé:
1- Obama se chtěl zapsat do dějin. Aby po něm a jeho působení v úřadu vůbec něco zůstalo
2-Američané Teherán používají jako další zbraň proti Rusku. Zrušení sankcí proti Iránu totiž jasně povede ke sražení cen nafty a plynu a světových trzích a to výraznému a dlouhodobému, což nutně musí velmi zatížit ruskou státní pokladnu
3- Američané potřebují zcela nutně, aby někdo udělal krátký proces s ISL a to tím, že tam pošle vlastní pozemní síly a vezme na sebe riziko ztrát, které nejsou ochotni na sebe vzít a přijmout sami. Nicméně, nikde není psáno, že Irán za ně ten mlýnek na maso podstoupí a když a no, že z toho nevznikne dlouhá bolavá válka, kde Saudi a Turci budou masivně podporovat protistranu.Dál také platí, že jestli má Irán platit krví za boj proti islámskému státu, je zřejmé, že do sféry jeho vlivu od toho okamžiku bude patřit Irák a Syrie!
Opravdu, ať hledám, jak hledám, nic dalšího nevidím. Co by mělo aspoň primitivní logiku. Ale nevylučuji, že v danou chvíli platí všechny tři důvody najednou. I tak by to ovšem bylo na delší pobyt u docenta Chocholouška!
Například proto, že další státy s iránskými ambicemi vidí, že vzdor a drzost se vyplácí. Že s nimi nakonec bude jednáno!
Protože dnešní Spojené státy a Západ vůbec
-nemá konsekventní dlouhodobou světovou politiku
-že nejmarkantnějším rysem té politiky co má, je dlouhodobě poškozovat své vztahy s jedinými možnými strategickými spojenci v konfliktu civilizací / zde myslím Rusko/
-že jediné případy, kdy ukázal rozhodnost a sílu v posledních letech nejsou skutečně nepřátelské režimy, ale nešťastné spojenecké Řecko a podobní /viz Srbsko/
Antiamerikanisté mezi vámi si nepochybně říkají – a co mi na tom vlku má vadit? Pro tebe není Amerika Satan Ultimo, pro nás ano a dobře tak, co se stalo!
Mám nyní dvě možnosti, buď vás přesvědčovat, že váš pohled na svět je mimo mísu nebo vám ukázat, kde ta smlouva je špatně s ohledem na vaše preference. Zvolím druhou cestu – co je špatně na iránské smlouvě ve vašem vnímání.
-Rusko
nepochybně všichni stojíte na ruské straně. Pro Kreml tahle smlouva rozhodně není žádná výhra! Jeho hospodářská pozice bude znovu oslabena a to docela významně. Nemá smysl před tím zavírat oči. Irán se nepochybně natlačí na ropné a plynové trhy. A kdyby se mu povedlo dostat plynová potrubí až ke Středozemnímu moři…. Tak je velká pravděpodobnost, že přebere Rusku mimořádně vysoké podíly dodávek do západní Evropy. Protože bude mít velký zájem o dodávky specializovaných, dříve embargovaných, vyspělých technologií.
Rusku se také nemůže hodit růst iránské síly v regionu. Je to pro něj nebezpečný soused. Který kdykoli může rozehrát , směrem proti Rusku islamistickou kartu! A dobré už rozhodně není ani sebemenší sblížení mezi Washingtonem a Teheránem.
Vedle toho počítejte nikoli s uvolněním, ale spíše vyostřením situace v regionu už tak více než výbušném! Už jsem uvedl, že Irán podporoval blízkovýchodní militanty. A to neměl úplně dost peněz. Nyní jich mít bude daleko víc. Takže na izraelských hranicích rozhodně nebude klid. Což přibližuje možnost nejen lokální války. Tel Aviv jasně prohlásil, že se dohodou nijak necítí vázán. Což lze vyložit také jako – když nám iránská agresivita, ambice… /nebo cokoli,co vás napadne/ přerostou přes hlavu, nebudeme váhat a zaútočíme. A je navíc jisté, že Saudové , když se nepřidají, tak alespoň tiše a skrytě pomohou. Chcete riskovat vlekou válku v Perském zálivu? Ta je nyní daleko pravděpodobnější! A když jednou někde začne válka, kde a kdy se zastaví?
Nepochybuji, že ty, pro které je Izrael stejný nebo jen o něco menší ďábel než Amerika, jsem nepřesvědčil ani nyní. Doporučoval bych jim, aby si zkusili prostudovat chování Izraele v čečenské a zejména ukrajinské krizi a jejich dlouhodobou pozici a politiku vůči Kremlu! Zejména jsou li kremlofilové.
Asi jste názoru, že už jsem toho napsal dost. Ještě ne! Na konec jsem si nechal, pro mne osobně hlavní poražené tohoto dealu. Těmi jsou
– západní Evropa,
-američtí spojenci
-čeští/ evropští konvojhujeři a tleskači.
Tihle všichni dostali naprosto brutální lekci. V podstatě stejnou jako Řecko v Bruselu. Otázkou ovšem je, jestli si to vůbec uvědomují.Docela oprávněně o tom, až na jednu či dvě výjimky pochybuji!
Začnu drtivou lekcí pro západní Evropu.. Všimli jste si složení jednajících stran? Irán versus stálí členové Rady bezpečnsoti a …a ano správně – a Německo. A vzpomínáte na třetí důvod možný Obamův důvod tu iránskou smlouvu protlačit – tedy snahu Iránem vyplnit mocenské vakuum na Blízkém východě? Položte si nyní otázku – proč asi bylo Německo součástí západního vyjednávacího týmu, když není stálým členem RB OSN? Hrozilo snad, že kdyby u dohod nebylo, tak by si dělalo s Iránem nějakou svou vlastní, odchylnou politiku? Tomu by měl někdo věřit?! Odpovědí je jasné NE! Tak co tam sakra ti Germáni dělali?
Už delší čas mám neodbytný dojem, že Berlín se stal spojencem Washingtonu se zvláštním statusem. Že ho prostě americká administrativ a stále více využívá tam, kde už sama nestačí. Protože toho nestíhá stále více. Jinak by ostatně nějaká iránská smlouva nebyla. Například.
Těch příznaků je celá řada – ukrajinská krize, tvrdé a trvalé německé sankce a postup vůči Rusku, ačkoli Německo nese velké ztráty, naprosté nevměšování USA do Minských jednání a bruselského waterboardingu vůči Řecku, nepřekážení německé dominanci v Evropě. Či spíše její posilování! A je to Německo, které bude mít z iránské dohody nepochybně zdaleka největší hospodářský prospěch! To odpovídá na otázku – proč u jednacího stolu vůbec byli Němci či proč tam nebyli zároveň také třeba Japonci nebo Australané či Kanada! Těší vás narůstající význam Berlína, bez kterého se neobejde vůbec nic a možnost, že dostal, od Američanů, v podstatě bianco šek na to, aby si v Evropě dělal, co ho napadne? Když za to bude muset jediné – držet tvrdý kurs vůči Moskvě? Že nemám dost důkazů, že to tak opravdu je? Vy zase nemáte vůbec žádné, že to tak není! Jestli mám třeba jen kousek pravdy, pak prohrávajícími jsou všechny ostatní evropské státy. Máme co do činění s kombinací Pax amerina a Pax germanica! To jsme si tedy pomohli!
Kdo musí být z té iránské smlouvy úplně per plex jsou američtí spojenci. Zejména ti z oblasti Blízkého východu! Saudi a hlavně Izraelci. Židovský stát je klíčovým souputníkem USA. Něco jako jejich slinivkou břišní. Máte jenom jednu a když zkolabuje… Prostě země se superstatutem. A její zájmy, stejně jako zájmy Saudů byly naprosto přehlédnuty a nebrány v potaz. Aby Obama uzavřel tu smlouvu!!!
Jsem přesvědčen, že Evropanům /alespoň většině/ dosud nedoklapl význam účasti Německa při jednáních s Iránem. Ale Izraelité a Saudi mají naprosto jasno – dostali nekompromisní osobní zkušenost podle hesla Amerika nestanovuje svou politiku podle zájmu svých spojenců, ale vybírá si své spojence podle svých zájmů!
Na jejich zájmy fakt nikdo nebral ohled! Ani trochu. Musím, chtě nechtě trochu odbočit k Saudům. Nechápal jsem, dvě věci
– proč tak vytrvale zaplavují svět ropou, ačkoli na tom musí děsivě tratit, zejména při té dlouhodobosti
-proč vypukla válka v Jemenu zrovna nyní a co tam Saudi i ty proti nim stojící šiitské milice hledají?
Dohoda s Iránem dává komfortní odpovědi na obé:
Ohledně ropné nadprodukce:
nejdříve se mělo za to, že Rijád chce spolu s Američany trestat Rusy. Pak se ukázalo, že to asi tak úplně nesedí a říkalo se, že chtějí zadusit americkou břidlicovou konkurenci. Podotýkám, že tomu prvnímu jsem doložitelně nevěřil, tomu druhému, stejně doložitelně – ano! Jakož i kombinaci obého. Ale nyní to vidím, nejméně částečně jinak – a kladu si otázku, nereagovali takhle náhodou Saudi se strategickým předstihem na sbližování s Iránem a tedy v podstatě jistotu, že přijde na ropný trh? Nehodlali přístup Iránu na trhy kompenzovat tím, že zničí ceny, aby profit Teheránu byl minimální? A smáznutí břidlicové konkurence a trestání Rusů bylo pouze dalším bonusem? Já osobně to beru za mimořádně pravděpodobné!
A podobně to bude i s válkou v Jemenu a jejím načasováním. To je pro mne buď pokus Saudů přes tuhle střílečku torpedovat jednání o iránské smlouvě nebo naopak snahu Iránu v praxi otestovat, jak moc hodnotná je smlouva pro Američany tím, že spustí válku v zastoupení proti Saudské Arábii a bude se čekat na to, jestli Amerika dá přednost vojenské pomoci Saudům nebo pokračování v jednáních! Co si Obama vybral, je zřejmé!
No a na úplný konec, zcela škodolibě, jsem si nechal české / a další evropské/ konvojhujery a vítače. Zejména pak třeba polskou vládu nebo Balty.S jejich primitivním antirusismem a exzaltovanou antiruskou hysterií! Opět musím odbočit – chci konstatovat, že nejsem kremlofil. Jen se mi mimořádně nelíbí, že že vyhrocujeme vztahy s Kremlem až na pomezí termonukleární války a že vlastně Západ si vědomě zabíjí vazbu k jedinému možnému velkému spojenci, kterého může mít, pokud dojde / podle mne jistě/ ke konfrontaci s Čínou. Nemám iluze o ruském imperialismu. Je ale stejný jako americký, britský, francouzský, německý , japonský, holandský, belgický, rakousko uherský nebo kterýkoli jiný. Liší se jen v drobnostech.
Zaregistrovali čeští/slovenští/polští, baltští/atd. konvojhujeři a vítači to, že Američané, ohledně iránské smlouvy, naprosto zasklili jakékoli a já dodávám, že velmi oprávněné námitky, výhrady a obavy tak speciálního dlouhodobého spojence jakým je Izrael, kterému jde skutečně o fyzickou existenci státu a národa, pokud jsou jeho obavy z dalšího iránského postupu oprávněné? Zaregistrovali /zejména v Polsku/ rostoucí roli Německa to, že má od Američanů volnou ruku v Evropě, jestliže jsem se v tomhle svém odhadu strefil?
Být konvojhujerem či kremlohysterikem, měl bych nyní věru hnědé trenky!
Tak hrozné to se mnou ještě není. Protože tímhle netrpím. Ale Amerika zase jednou výsostně předvedla výběr svých /nových/ spojenců podle svých OKAMŽITÝCH a pro mne bezkoncepčních zájmů! O tomhle všem je ta smlouva s Iránem. Není v ní naprosto nic, co by se mám , tady ve středu Evropy mělo líbit. A už vůbec ne, když si vzpomeneme na to, jak jsme byli přesvědčováni, že v Brdech musí být radar proti iránské hrozbě! Jsme o 5 let dál, A Irán je nyní z hrozby partnerem na dohody…
Zajímalo by mne, jak podpis smlouvy s Iránem vnímají všichni ti, co vykřikují ono idiotské heslo lepším mýlení se někým než mít pravdu s někým jiným. Jak se dívají na totální výprodej elementárních bezpečnostních zájmů amerického superspojence Izraele, pro jehož pohled má americký prezident sice pochopení, ale to mu nijak nepřekáží ho naprosto nebrat na vědomí, protože Amerika evidentně má jiné zájmy. Škoda že se někdo z konvojhujerů, či lépe těch, co chtěli nedávno sedlat koně, nevysloví k informacím například ze Spiegelu, že hned po podpisu telefonoval Obama Putinovi a děkoval mu za ruské přispění k dosažení dohody s Teheránem a že doufá ve stejné ohledně ukončení syrské války!
Viz : http://www.spiegel.de/politik/ausland/iran-abkommen-barack-obama-dankt-wladimir-putin-a-1043885.html
Velmi postrádám jejich vyjádření k včerejšímu nočnímu zvratu na Ukrajině, kdy najednou
zvláštní postavení východoukrajinského regionu Donbas, ovládnutého proruskými separatisty, může být najednou stvrzeno v ukrajinské ústavě. Příslušný návrh podle listu Ukrajinska pravda předložil parlamentu prezident Petro Porošenko, a to prý po schůzce s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou.
a podle stejného zdroje ukrajinští poslanci jsou prý vystaveni nátlaku, aby změnu ústavy schválili. „V těchto hodinách a minutách se na poslance vykonává obrovský nátlak od mezinárodního společenství, aby (povstalecká) Doněcka lidová republika a Luhanská lidová republika dostaly zvláštní postavení v naší ústavě. Argumentuje se nezbytností ‚předvést plnění minských dohod‘,“ postěžovala si místopředsedkyně parlamentu Oksana Syrojdová.
Já dohodu s Iránem nechci, protože prostě když se podívám na celou historii iránských ajatolláhů, od svržení šáha Pahlavího nevidím jediný moment, který by u mne vzbuzoval aspoň nějakou důvěru. Jejich režim považuji za tmářský a nebezpečný. Ale nějak mám obrovský problém někde objevit, co téhle smlouvě říká Vondra, Bursík, Kocáb, Kalousek, Ženíšek, Schwarzenberg, Fiala, Zahradil, Štětina, Šafr, Šiklová, fízl Smatana, Klvaňa a stovky dalších. kupodivu , ačkoli se jinak vyjadřují vždycky urgentně a úderně k úplně všemu. Tedy myslím jejich veřejný a oficiální názor, nikoli ten soukromý – že Obama je komouš a měl by jít nejlépe před proslulou Mc Cartyho komisi pro neamerickou činnost z 50. let… On je prostě prezident USA a určitě jednal, podle svého přesvědčení, v nejlepším zájmu Unie a jejích občanů. Bez ohledu na realitu, konsekventnost zahraniční politiky a zájmy opravdu nejbližších spojenců….. Konvojhujeři a kremlhysterici to nyní opravdu nemají lehké! Spolu s Porošenkem. Toho, zdá se, postavila se svým příslovečným šarmem a gracií postavila do latě Nulandová. Která , kromě jiného, tím popřela skoro už dvouleté kecy o teroristech na na Donbasu, o ruské agresi, atd.atd. A mainstreamu pořád o iránské dohodě v podstatě ani slovo….