Tak už nám to zase začíná! Plus tipovačka!


Ano, dnes nám to zase začíná!  Komu nám? No těm, co se jim občas  zatmí před očima, tedy  asi  tak 16x  do konce roku, když  mají, vždy o   víkendu   úplné zatmění. Že  16 zatmění za půl roku že je prostě  blbina?  Nejde o zatmění astronomická, ale zatmění mysli.  Dnes  totiž  začíná fotbalová sezona!!!  tzv. Superpohárem u nás v  městysu, kdy  si to Viktorka  rozdá s Libercem! a  všem nám postiženým   začíná  onen dlouhý seriál,  kdy o víkendu  kožený nesmysl zastíní zeměkouli a její problémy!  Už se na to těším.

Víte, mám plné zuby  Řecka, Ukrajiny, Washingtonu, Bruselu, Berlína, Moskvy, imigrantů, českých politikářů, místních i světových oligarchů  Kalousků, Fialů,Babišů, Sobotků, Zemanů a  všech podobných. Potřebuji si, sem tam vygumovat  hlavu  a zapomenout, že  existují. Aspoň na chvilinku. Jinak bych musel vzít prádelní šňůru a vyrazit  na půdu. Nebo se zbláznit.  Fotbálek je  zkrátka  duševní profilaxe. Proto  si   dovoluji zase  přijít s  pravidelným článkem k začátku fotbalové sezony. Jakkoli je mi  jasné,  kolik asi dneska  bude mít tenhle  článek čtenost. Ale jako majitel a vydavatel musím sem tam něco udělat pro utiskované  a  znevýhodněné menšiny! Například  fotbalových fandů 🙂  🙂  🙂  , viď Jeníku Čermáku, tato a  další! Takže vyznavači kulaté  kůže, sestry  a bratři ve víře, dneska je Kosa naše! Ale  myslím, že si počtou, minimálně místy i ti, co je fotbal je pro ně   sprosté slovo /protože si řeknou – máme pravdu!/. Ale nechám na nich, jestli budou číst dál, či nikoli. Ačkoli by měli. A možná právě oni.

Jak je to dávno, co skončil minulý ligový ročník ? Řekl bych, že včera. Do už tak krátké ligové přestávky  zasáhlo ještě  ME U21. Nemohu se o něm nezmínit.

Jako téměř  vždycky nesouhlasím s informačním mainstreamem – který referoval o úžasných výkonech  českého výběru a  jak hrál bezvadný fotbal a  tvrdě zaplatil za jeden nepovedený poločas… Mno, já viděl  cosi úplně  jiného – například to, že  naši junioři byli  technicky  vždycky o nejméně  třídu pozadu za  svými vrstevníky z ostatních zemí. Že  v ničem nevynikali  nad  soupeřem. S výjimkou  zápasu se Srby, kteří  prostě   byli na turnaji týmově  úplně mizerní. A  vystoupení proti Dánsku  nebo Německu, že  jako tři dobré poločasy? Ani tady nesouhlasím. Jednak proto, že opravdu dobrá byla jen první půle s  Dány, ale  hlavně – semifinále ukázalo,  že  prostě  naše skupina  byla výrazně  lehčí než ta  druhá. V té byli soustředěni  šampioni, kteří v  semifinále  Dány a  hlavně  Němce  úplně zesměšnili!

Ale  vrátíme  se na domácí  trávníky  a k nadcházející  lize.  Upustím tentokráte  od  svého tradičního přehledu  jak vidím jednotlivá  mužstva, ale budu  se věnovat  některým vybraným věcem  celkově. Nazvu je markanty  nadcházejícího ligového ročníku:

Markant první  – liga se rozdělila a tvrdě  diferencovala!

Liga  měla  vždycky  svůj  suterén, střed a  vrchní patro. Tak tomu v  českém fotbalu bylo odjakživa. Dlouho a historicky vrchní štok tvořila obě  pražská  S. Pak přišla  éra  Dukly, Slovanu, Trnavy.  V poslední době  pak dominuje  Sparta, Viktorka, Liberec a  Jablonec.

Letos máme  co do činění , alespoň podle mého pohledu, s novým fenomenem – mezi vrškem ligy, do kterého patří Sparta, Plzeň, Jablonec  a Boleslav a  zbytkem se vytvořil obrovský příkop. Něco jako Grand  Canyon. Míním tím realizované  přestupy!

Dá se konstatovat, že tyhle čtyři kluby  doslova v přestupové pauze  vyrabovaly  zbytek ligy. S výjimkou plejerů, kteří chytli smlouvu do zahraničí, pokud  nějaký skutečný  nositel výkonnosti   v minulém ročníku měnil ligový dres, pak vždycky  výhradně  jen směr směr  Sparta, Viktorka, ale zejména Jablonec  nebo Boleslav! Zejména oba posledně jmenované kluby  se činily!!! A podle mne  se  dnes, kvalitou kádru dotáhly  na dvojku Letná -Štruncovy  sady.  Kdyby  platily  jen papírové předpoklady, pak jen tihle  čtyři budou hrát o titul  /naprosto nepochybuji,  že příští mistr  bude vygenerován jen  z nich, ale nemusí platit, že  celá čtyřka  bude mít  po desátém ligovém kole  také ještě reálné mistrovské ambice, nemluvě  o zimní přestávce/. A  zbytek ligy – tam  se bude hrát   o to, co bych nazval  –  mistrem dolních deseti tisíc /nikomu se neposmívám, jen chci zdůraznit, že to je všechno o penězích/- tedy  poslední plac  v příští evropské kvalifikaci, ale hlavně o udržení!

Nicméně  rozhodně  nedržím za naprosto vyloučené, že někdo ze  čtyřky  „vyvolených“  nemůže  chytit  mimořádně  špatnou sezonu a zrovna tak se může stát, když  úplně  všechno nadstandardně  klapne, že  se objeví na ligovém nebi nová kometa. Tak jako na jaře  Příbram…

Ale  tím prvním markantem skutečně  je,  že  čtyřka  favoritů sebrala  ostatním mančaftům  každého trochu  slušnějšího hráče. Pokud tento neměl /nemá/  namířeno do ciziny, čímž odpovídám na případné námitky typu -vlku a  co Škoda? Vím, je  tu ještě  Pavlenka a  Frydrych, například, ale  i když  nám fotbálek začíná, tak přestupové okno bude ještě více než měsíc  otevřené! Takže  u těhle  tří si počkejme.Protože  prachy jsou prachy!

Markant  druhý – placené přenosy

Vyznavačstvo kulatého nesmyslu  je  dávno informováno – pro fotbalového fandu má  letošní liga  hořké novum – právo  placené TV O2 /Kellner/, která si exkluzivně  vybere  a jen na svém komerčním kanálu odvysílá nejatraktivnější zápas konkrétního ligového kola. Kdo  nebude přímo na  stadionu nebo nezaplatí nejméně  300 měsíčně  Kellnerovi, tak ten garantovaně neuvidí ani velké pražské derby  a zcela jistě  ani vzájemné zápasy  čtyřky  favoritů! A  v daném čase ůže  jít třeba  na žákovský přebor.  ČT  bude paběrkovat na zbytku!  Jo prachy jsou mocná čarodějka!

Ze všeho nejvíc  mne  v této souvislosti nadzvihla drzá arogance s jakou Kellnerův  sportovně  televizní podržtaška  Kindernay toto obhajoval v rozhovoru na iDnes:

Dá se obecně říct, které sporty patří na placené kanály a které na ten veřejnoprávní?
V Česku je spoustu ligových soutěží – jako házená, volejbal či basketbal – které bojují o přežití. Shání se jim těžko peníze, a to, že se dostanou do televize, jim pomůže u sponzorů. Tady je role veřejnoprávní televize. Měla by jim pomoct a investovat do přenosů. Pak je tu ale Liga mistrů, Premier League, NHL, exkluzivní soutěže, kam řadím i Synot ligu, protože je nejlepší u nás. A ty patří do placeného světa. Protože je to spíš byznys než veřejná služba. Ve světě není obvyklé, aby byly sporty volně šiřitelné. Trend je opačný, za sport se speciálně platí.

Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/stanice-o2sport-placene-fotbalove-prenosy-fi8-/fotbal.aspx?c=A150602_112719_fotbal_ald

Zkrátka  a dobře  – veřejnoprávní televize, vysílající  pro všechny diváky, protože je jim všem dostupná má podle něj právo  vysílat  jen malé sporty.  Ale  ty, které  mají divácký potenciál, tak na  ty má právo jen placený kanál!   Aplikováno na  mimosportovní programy  – na dobré a divácky  přitažlivé filmy, umělce, seriály  a pod má  tedy analogicky také nárok jen a jen placený kanál! Jenže  tam platí, že  například  česká kinematografie  by už dávno, bez veřejnoprávní TV  byla  jen mrtvým heslem ve Wikipedii. Nemluvě  o tom, že  kdyby  nebylo  peněz, co Fotbalová asociace  dostává ze  státního rozpočtu / tvoří nadpoloviční většinu rozpočtových prostředků/, tak  už  dávno se  profesionální fotbal v  zemi nehraje.  Je  to jako vždycky  – daňový poplatník má povinnost se podílet  na placení fotbalu, ale soukromý subjekt má výhradní  právo na něm vydělávat! Já to nemohu nazvat  nijak jinak  mentální  waterboarding.

Nicméně  nazvat si to mohu  jak chci. Pelta  a spol prostě  za pár  šupů  / nikde jsem bohužel nenašel, za kolik/ prodali  Kellnerovi, v zájmu  jeho vyšších výdělků na  telefonním operátorovi O2,  právo první noci!  Protože  prachy jsou prachy! Nějaký divák nikoho nezajímá. Daňový poplatník ano.

Dodávám jen, že  podle  informací z tisku  má FAČR ve  své poslední finanční zprávě, kterou jsem se ovšem naprosto marně pokoušel dohledat na  oficiálních stránkách fotbalové asociace, lze konstatovat že v roce 2014 FAČR pracoval s příjmy téměř 551 milionů korun, což je téměř o 50 milionů více než před rokem. Z toho 336,5 milionů byly dotace, což  je  skoro 62% všech příjmů vrcholného fotbalového orgánu ze  státní kasy!

Zdroj:

http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal/238417/samostatna-liga-se-blizi-valna-hromada-facr-uz-upravila-stanovy.html

Takže  všichni financujeme  fotbal. Ovšem jeho vrcholový produkt si zprivatizoval kdosi pro sebe. Kvůli svým ziskům. Tohle  tedy nemá chybu. Netuším, kolik za to nesmyslné právo „první noci“  FAČR od  O2 inkasoval. Ale je li generální sponzorství ligy  za  50 milionů, pak bych to odhadl někde  v rovině 15. NAví c loni vždycky  také některá z komerčních TV vysílal a alespoň jedno utkání a  také za to musel a platit.  Čistý výnos  pro FAČR tak mohl být, po té zhovadilosti s O2  nanejvýš  5-10 mega. Za tyhle  prachy prodal Pelta  a spol. svého diváka!!!

  Babiš  hledá  každý halíř, který by ve věřejných rozpočtech ušetřil – nebylo by na místě, aby  sdělil Peltovi a  těm z FAČRU, co dělají takovéhle kšefty  s veřejným zájmem – podporu vám zkrátím přesně o tolik, co vám dává O2, protože  jste sebrali široké veřejnosti  možnost sledovat libovolně  ligu v  celé šíři! Zprivatizovali jste  to, tak snížíme pomoc  státu. Věřím, že  tomu by Pelta  a spol. rozuměli velmi rychle. Musím podumat, co s tím konkrétně – jestli spustit nějakou petici nebo nějak upozornit Babiše nebo třeba  někoho v poslanecké sněmovně! Žádné veřejné prachy  těm, co opomíjejí veřejnost!

Markant  třetí  –  prachy  vyčistí  i těžce  pobryndanou  vestu

Sparta byla  uplynulé dva  bez generálního sponzora. Tuto roli v podstatě plnil sám majitel Křetínský.  Od  nové sezony  je  tomu jinak. Generálním partnerem letenských bude  majitel Synotu a  také senátor- jistý  Ivo Valenta.

To je  tedy  fakt  zajímavá figura!  Voliči jeho obvodu si ho prohlasovali do senátu  velkou většinou. Hlas  lidu, hlas boží!  Ačkoli jim všem muselo být známo,  že  hodný  pan Valenta, takto místní dobroděj, má domicil  v Monte  Carlu. Aby v České republice  nemusel platit daně!   A když tedy mocně  ušetří na daních,  z kterých má být  financován  rozvoj  našeho státu,  tak  je  Valenta, zřejmě po zásluze, opatřen  výsadou, aby  pro zemi, kde  nehodlá platit  zákonem předepsané daně, konstruoval a  schvaloval zákony!!! K tomu mu  navíc  přidali, jako bonus – imunitu! Dokonalé, že? Ale  to ani náhodou okolo senátora  Valenty  není všechno!!!! Jako zákonodárce  podepsal, při převzetí mandátu  tento poslanecký slib:

„Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí

Jak si to konkrétně  pan senátor  Valenta  představuje, tedy  ten výkon pro blaho všeho lidu se dozvíte  zde:

http://ekonomika.idnes.cz/loterijni-magnat-valenta-zahajil-kroky-k-arbitrazi-proti-cesku-psf-/ekonomika.aspx?c=A150510_134850_ekonomika_wlk

Pan Valenta se cítí ukřivděný  regulací hazardu v ČR a  hodlá hnát  republiku před mezinárodní arbitráž!!! Protože  prostě  provozuje  legalizovaný  hazard a  zdá se mu, že vydělává, díky  zásahu státu  méně  než  by měl. Aby to danil na Kypru…..

Jen dodám, že  ze  zvýšených daní za hazard  má být prioritně  financován sport. Včetně fotbalu!

Tak tenhle  člověk a  jeho  firmy  jsou nyní generálním partnerem Sparty… A  její majitel Křetínský ohledně tohoto partnerství  konstatoval doslova  toto:

„V minulosti jsme prokázali, že jsme připraveni generálního partnera klubu nemít, pokud by jím neměla být společnost, které si vážíme a se kterou chceme a můžeme jméno Sparty spojit. Jsme velmi rádi a hrdí na to, že právě dnes oznamuje vznik generálního partnerství se skupinou SYNOT, která tato kritéria jednoznačně splňuje,“ prohlásil šéf Sparty Daniel Křetínský.

Zdroj: http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-synot-liga-rocnik-2015-16/240678/sparta-ma-noveho-sponzora-na-jejich-dresech-bude-synot-tip.html

Což nejlépe  ukazuje, jaké cíle sledoval Křetínskou s e svou , dne s už legendární – kabelou a  jak chtěl fotbal napravovat.

Může  být , že  nyní  mají  fandové  Letné  nikoli jen rudé srdce, ale také rudo před  očima! A hledají nějakou flintu, aby  odstřelili vlka  a jeho kůži si dali jako předkožku před  krb…Přiznám rovnou – nemám klub  z Letné, od   incidentu s kabelou,  rád.  A jejího majitele  už  vůbec ne. A nikdy  už mít rád nebudu.  Nicméně  nehodlám ani  trochu exhibovat na větě

Jsme velmi rádi a hrdí na to, že právě dnes oznamuje vznik generálního partnerství se skupinou SYNOT, která tato kritéria jednoznačně splňuje..

tedy náročných kritérií  Křetínského na  to, koho si může  vážit a  s kým chce spojit jméno svého klubu  i své. Protože on, koneckonců neděla vůbec nic  jiného, než celý český fotbal!  Valentův  Synot  je přece zejména generálním sponzorem nejen Sparty, ale  vůbec  českého vrcholového fotbalu – viz název vrcholné soutěže -Synot liga!  Takže  ligový fotbal v  Česku je financován  sázkovou firmou!!!  Oddělení sázkových aktivit  od fotbalu je celosvětový problém. Nikoli však v  Čechách. Zde je to spojení správné a žádoucí!!!  Tady ta sázkovka  rovnou a  oficiálně přebere  vrcholnou soutěž!

Možná že někteří  z vás  nad  tím mávnou rukou – no a  co, podívej se vlku na to v jaké svrabu  jsou finance  většiny ligových klubů!  A  Synot prostě dává nejvíc  peněz,  kluby potřebují přežít… Něco na  té argumentaci bezesporu je. Není to tak dávno, co si na Viktorce podávali dveře  advokáti a exekutoři a co byla kvůli předluženosti  pár hodin před konkursem. Než se stal zázrak…Pamatuji si to. Ale  i tady  je to vocaď – potať.  Protože pan Valenta  je  mužem pestré fotbalové minulosti.

Loni to bylo deset let od  vypuknutí  obecně známé aféry -Ivánku kamaráde! Kterou jistě znají i totální nefotbalisté mezi vámi.

A čím že  ta  afera  byla oficiálně spuštěna? Připomenu to:

Na jedné benzinové pumpě na dálnici u Vyškova policie zadržela sudího Stanislava Hrušku a Jaroslava Hastíka, manažera fotbalistů Synotu!

Onen Synot  je dnešní ligový klub Slovácko. Tehdy se jmenoval Synot  a  patřil……. panu senátorovi  Valentovi.

Policie  zahájila  oficiální  stránku už delší dobu prováděného šetření korupce  a podplácení ve vrcholovém fotbalu, který  dlouhodobě monitorovala  přes odposlechy.

Nebudu  vás, s výjimkou jednoho detailu, tou story  obtěžovat  pokud  máte  zájem o celek i některý jiný detail najdete  vše potřebné v podstatě zde:

Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/deset-let-od-vypuknuti-korupcni-afery-ve-fotbale-synot-zizkov-p7g-/fotbal.aspx?c=A140429_170919_fotbal_min

Mně  jde  o jeden konkrétní výstup celé aféry – tenhle /výsek  z článku/:

Tresty v korupční aféře

VERDIKTY DISCIPLINÁRNÍ KOMISE

Kluby
Synot
(dnes Slovácko) – odpočet 12 bodů, pokuta 500 000 korun
Viktoria Žižkov – odpočet 12 bodů, pokuta 500 000 korun
Vítkovice – odpočet devět bodů, pokuta 300 000 korun
SFC Opava – odpočet šest bodů, pokuta 500 000 korun
Liberec – odpočet šest bodů, pokuta 500 000 korun

Funkcionáři
Jaroslav Hastík (sportovní ředitel Synotu) – zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun
Ivo Valenta (předseda Synotu) – zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun
Igor Štefanko (bývalý sportovní ředitel Synotu) – zákaz činnosti ve fotbale na dva roky

Zdroj: http://fotbal.idnes.cz/deset-let-od-vypuknuti-korupcni-afery-ve-fotbale-synot-zizkov-p7g-/fotbal.aspx?c=A140429_170919_fotbal_min

Takže  sportovní soud rozhodl, že  dnešní pan senátor  Valenta  dostal fakticky, řečeno mluvou  normálních soudů – dva  roky  na tvrdo, musel z fotbalu na dva roky  úplně vypadnout. Za podvody  a uplácení Nikoli ve  světě  obecného a běžného práva, ale  jen v jurisdikci fotbalové.   Prostě  od  té doby  nemá  pan Valenta a Synot  čistý fotbalový rejstřík. Je prostě zde  pravomocně  trestaným. Ve  fotbalovém království. Aby  dnes byl sponzorem jeho vlajkové lodi – úplně  celé ligy  a konkrétním sponzorem nejvýznamnějšího klubu ligy. Vedle toho údajně sponzoruje  ještě  dva  další  – Jablonec  nejvyššího fotbalového bosse  Pelty a  přirozeně nějaké drobné půjdou i do klubu jeho voličů -Slovácka…

Nějaký fotbalový trestní rejstřík naprosto nikoho nezajímá. Protože  prachy jsou prachy! Kozel se  stal hlavním zahradníkem. Plošně.To už snad není ani  návštěvu u psychiatra…. Jen česká  realita. Protože  prachy jsou prachy!

Já snad tohle předligové okénko vůbec  neměl psát… Co že jsem to napsal nahoře? Tohle:

 Potřebuji si, sem tam vyčistit  hlavu  a zapomenout , že  existují. Aspoň na chvilinku. Jinak bych musel vzít prádelní šnůru a vyrazit  na půdu. Nebo se zbláznit.  Fotbálek je  zkrátka  duševní profilaxe.

Nejspíš  si nyní ťukáte  na hlavu… Právem… To jsem si dal. Klasický vlastňák! Ale nic  s tím nenadělám. Prostě začíná fotbalová  sezona. Asi jsem nějaký kříženec  s úhořem / tak to je  taky  dobrej fór, že  Germanicu, Jezevče, Jardo Hudče a ostatní co mne znají in natura/. Ale já nemyslím fyzično, jen to, že když je jeho čas , táhne  ze Sargasového moře. Já zase za fotbalem. Když je můj čas. On ani já nemůžeme jinak.

Takže  se vrátím ještě  pár  slovy  k detailům ligy. Tentokrát už jen ze  sportovní stránky.

Třeba k tomu  jak vidím první čtyřku.

Sparta

je pro mne  stabilně největší kandidát na titul.  I přes to, že  letos prováděla, na  české poměry velmi netradiční politiku přestupů. Kupovala hodně  v zahraničí a zejména  hráče, kterým tam dobíhala  smlouva….  Finančně  je to nepochybně  zajímavý trend. Který začal už předminulý rok přestupem Costy. Jsem opravdu zvědav, jak se její skauti trefili. A jak si tyhle akvizice  sednou dohromady s českými kmenovými hráči. Je tam poměrně velké riziko, že to klapnout nemusí. Může  a nemusí.  A je  tu ještě jeden aspekt – rudí vždy o sobě  tvrdili, že  jejich hráči jsou srdcaři /ačkoli   nejméně případy Kadlec, Kadeřábek, HušbaerVacek , atd. ukazují jak to s  tím srdcařstvím je v  reálu – když přijde nabídka ze zahraničí, nekoukají napravo nalevo a  mažou do naprosto provinčních klubů  za  Šumavou jako k ohni – ostatně tak jako všichni ostatní ligoví kopáči. Viktoriány nevyjímaje/. Nyní si už ani ten největší a nejzaslepenější rudoch nebude  moci nalhávat že  jeho mančaft je parta srdcařů a nikoli fotbalových žoldnéřů z celého světa, což je naprostá normálka. Kdo viděl v týdnu kvalifikaci Trenčína  se  Steaou  o postup do LM, musel si všimnout, že  i Trenčín měl v jednom okamžiku na hřišti celkem 7 černochů…. U Rumunů to bylo stejné. Riziko  Sparty je v  tom, že  když se té cizinecké legii  nebude dařit a to kontinuálně, tak  fandové to dají cizákům i vedení   patřičně  vyžrat. A opakovaně a  velmi drsně. Na druhé straně  – ti žoldáci v  letenské kabině přinášejí jednu velkou výhodu.

Už jsem zde opakovaně psal /naposled před jarní ligou/, že obrovským bonusem konkrentů Sparty  v boji o titul je rudé  namistrované přesvědčení nadřazené rasy  – my jsme Sparta,  titul je samozřejmost a povinnost – my jsme  Sparta, vy nejste nic! Prostě íbrmenšové!  Tohle evidentně  má svůj trvalý, poněkud  devastující dopad na psychiku  jejich fotbalistů, pocházejících z tuzemska. V kritických chvílích.Ti to slyší od malička, neustále je na ně tlačeno – hraješ  za  Spartu, je tvou povinností vyhrát, jinak skoč  do Vltavy! Žoldák ze Zimbabwe, Konga, Nigerie  nebo Portugalska ?    Ten nic  takového neřeší a ani nikdy nebude. A  ani si to nepřipouští. Pro něj štace jako štace. nějaká Sparta je mu ukradená. Ten ví jediné,  že  když bude hrát dobře bude se mu dařit, tak  dostane  další smlouvu. A o nic jiného mu nejde! Jinými slovy  – čím víc  bude cizinců v  základu rudých, tím menší bude psychický blok  mužstva daný  tím namistrováním a  tím lehčeji by se mu mělo  hrát. Ovšem pokud  jim to výsledkově půjde. Když ne, budou legionáři první terčem nespokojených tribun. Kweuke by mohl vyprávět.

Ale  Sparta  , myslím, posílila  dobře a je pro mne prvním a zdaleka nejvážnějším kandidátem na titul. Ščasný tam přinesl nový vítr , nové myšlenky, nové pohledy.  A je to dobrý trenér! Nehledě k tomu, že  Křetínský, kterého opravdu nesnáším, má hlubokou pravdu, když  říká,  že přeplácet  v tuzemsku už jen trochu nadějné hráče nemá naprosto žádný smysl!  Dávat  za  hráče  z průměrného celku, kterému se povedla půlsezona  20 je skutečně nesmysl.

Jablonec

Pelta  jel v přestupním termínu velký part!!!  Přivedl velká a dobrá jména – Wagner, Tecl, Karavajev, Trávník ….  A to je ještě stále prý ve hře stále  Pavlenka…

Jablonec už loni se mohl kvalitou kádru měřit  se Spartou i Viktorkou. A nyní ještě posílil. Dnes má v podstatě  všechny posty  prvotřídně  zdvojené. Kádr je navíc  mladý a nejlepší roky před sebou. Šilhavý je  český top trenér, Pelta  nepochybně obstará  to ostatní.  Jistě, je tu odchod  Kopice….  Dokonce do Viktorky. Ale  za sebe  říkám -já bych tuhle výměnu nikdy nedělal. Jablonec , podle mne, koupil daleko lépe. Jablonec  vidím jako  nejvážnějšího konkurenta  Sparty. Pokud  se nestane  něco uvnitř kabiny.

Boleslav

Bolka  neskrývala  v posledních letech svoje  ambice. Které ovšem neuměla  naplnit. Stačí vzpomenout poslední  jaro, kdy  z mizerie  vybočil jen výsledek na Viktorce, kdy ale  hrála odstrašující fotbal – tzv. autobus  ve vlastním vápně. Nicméně  – kádr měla  náramný a nyní ho ještě vyšperkovala!  Přišli  Baroš, Rada, Chramosta.. Pokud budou zdraví, pak je  to  v našich poměrech úžasná síla! A speciálně  Radu bych si byl hodně přál do Viktorky.

Myslím, že  Boleslav hodně  stáhla výkonnostní náskok těch tří mužstev před  ní. A měla by hodně výrazně promluvit do mistrovského mariáše.  Netvrdím, že bude hlásit a hrát  durcha  jako Sparta, ale  jak mariášníci vědí – vyhrát se dá velmi komfortně i s betlem. Když máte správné karty a  víte, jak se to hraje!  Bolka dostala  předevčírem těžký úder. S Nory  v kvalifikaci o EL. Tohle bylo zrcadlo nastavené celé české lize. Ale  neviděl bych to absolutně  ztracené.  Jestliže do odvety budou k dispozici Baroš  se  Skalákem, budou mít Norové co do činění s úplně jinou kvalitou. Která velmi snadno může  být nad jejich síly. Příští čtvrtek prostě  řekne velmi konkrétně, jak to s Boleslaví je.

Viktorka

O té se mi píše  vždycky  těžko…  Neumím dost dobře  oddělit fandovství od nezávislého pohledu. A zpravidla mi zde  tipy ohledně jejího potenciálu nevychází, což je dobře 🙂

I letos  jsem hodně velký pesimista. Ano – když se podívám na kádr, pak musím konstatovat – ten tvoří dvě naprosto vyrovnané jedenáctky. Nikde není viditelná slabina a každý  z těch dvou mančaftů by separátně musel vykopat v příští lize nejméně pohárovou Evropu!   Skvěle sestavený stroj!  V Plzni nikdy nic  takového nebylo…

Jenže  to jsou jen jména na soupisce a  papírové předpoklady. Viděl jsem, až na zápas  v Ambergu všechny přípravy. Shrnu to do jednoduché věty – děs a hrůza!  Totálně rozklížená a neodpovědná hra v obraně, naprosto sterilní činnost směrem dopředu! Nepíši to rád. Ale  tohle prostě bylo k vidění. Nepamatuji herně tak slabou přípravu za hodně  let nazpět!  Může být, že  to borci vzali    na lehkou váhu. Alespoň mnozí z nás  se tak utěšují, ale….

Ale teprve  tahle  sezona bude opravdu bez Titána. tedy bez Horvihu. Loni neodehrál skoro nic. Ale  seděl na lávce a byl v kabině. A pořád pevně držel komando nad  mančaftem. Letos už je definitivně  pryč. A já zatím nevidím nikoho, kdo by opravdu převzal jeho roli!  Ani na hřišti ani v kabině. Ať si Limba  nebo kdokoli jiný povídají co chtějí. Máme fakt dneska  ve Štruncových sadech nádherný stroj, ale  řekl bych, že mu schází mašinfýra! Nebo chcete li – nabušené, svalnaté tělo. Bez hlavy. A to tělo mu také jednu slabinu – schází mu špílmachr. Nemá žádného Matějovského, Pospíšila, Zavadila  nebo Radu či Ščuka. Alespoň momentálně žádného nevidím. Ale  doufám, že mám příliš  černé – spíše slepecké brýle. Rád je sundám. Protože, kromě jiného mi říkají, že neobhájíme abud e problém projít do  Evropy.

Čím déle píši, tím větší depka  z toho psaní na mne  padá.Já to snad dneska neměl datlovat. Takže by to nakonec chtělo nějakou dobrou zprávu.. Kde ji vzít a nekrást? V Brně!!!!!

Mercedes  dělal  po lize  rozlúčku. Ve velkém stylu! Na zdevastovaných a totálně  zničených Lužánkách!!! Prostě  z totálních ruin, s dobrovolníky  udělal / za asi 10 000 hodin zadara- v téhle zemi  a dnes!!!/ zase fotbalový plac a  přišlo mu na jeho poslední zápas asi 30 tisíc  lidí.Neuvěřitelná show!!!! Neuvěřitelný počin!!!

Přiznejme  si , že  stadion Na Srbské je naprosto nedůstojný moravské metropole a druhého největšího měst a země – ne nadarmo se ME U 21 hrálo v Uherském Hradišti a Olomouci… Nebýt té Švancarovy  akce, tak se Brno nikdy, v  historicky přijatelné době, nedočkalo nového stadionu. Jenže  těch 10 000 odpracovaných hodin  a 30 000 lidí nemohli brněnští politikáři  přehlédnout!! Včetně  Vokřála. Oni vždycky zavětří, když zjistí, že  lidi  něco moc táhne. Takže  nyní prý už nějak seženou  2 miliardy a postaví nové Lužánky. Jestli ano, pak máme  ten nejlepší příklad pro občanské aktivity. Prostě  donutit držitele klíčů, aby také, sem tam dělali něco pro nás. Nikoli jen pro sebe  a svoje klienty a sponzory. Ale  chce  to zatraceně  zvednout zadek z fotelu.  Je  to ale nejlepší možná zpráva, kterou jsme mohli dostat – co si nevybojujeme, nebudeme mít! U daleko důležitějších věcí, než je fotbalový stadion!

No a co by to byl za  fotbalový sloupek k začátku sezony, kdyby nebyla  tipovačka?

Takže  si to dneska dáme takhle:

Chci dva  tipy:

1- kdo bude  po polovině soutěže  na pozicích  1-5 v tabulce

Já bych to viděl takhle:

Sparta

Jablonec

Viktorka

Boleslav

Dukla

2- kdo se dostane  do základní skupiny  evropských pohárů

Sparta, Viktorka, Jablonec

 Od měnou vítězi je,jako vždycky – virtuální vlčí poklepání nejlepšímu tipérovi na  rameno a uznalé vlčí  Hauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Fotbálek, Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 reakcí na Tak už nám to zase začíná! Plus tipovačka!

 1. kopřík napsal:

  1)
  Plzeň
  Sparta
  Jablonec
  Teplice
  M. Boleslav

  2)
  Plzeň, Sparta

 2. Aldo napsal:

  Český fotbal a jeho milovníci…pro mne naprosto nepochopitelné jak se mohou myslící lidé domnívat že jde o sportovní zápolení, fandit tomu a sázet na výsledky, když ty jsou pouze výsledkem podvodů, případně výsledkem síly peněz majitelů klubů.

 3. Jan Cermak napsal:

  Ahoj.Tvuj cerny pohled je velmi presny, ale byl jsem v Olomouci na Anglie – Italie, a videl nase v TV, a on to takovy parnik neni. Fotbal je jako zivot. Vsechny ty prachy a svinstva existuji a tezke to nevidet, ale zaroven o vitezi nerozhoduje jen kvalita kadru, ale taky stesti, nahoda, touha vyhrat, tvorivost…. A nakonec to musi ukopat nekdo, a kibicove na tribunach i manageri v pozadi to neumi….Mozna ta vcerejsi Bolka neco ukazuje, a mozna je to jen nahoda. Vetsi strach mam z trendu Sparty o kterem pises. Ono tech nesmyslnych 20 mega, pro ten maly klub znamena pulku rozpoctu a cesky fotbal takhle roky funguje. Zastaveni tohodle mechanismu muze znamenat jeho konec, Anglicky konec. zas jak v zivote, je to trh a penize muzou vsecko- a pritom nemuzou vsechno a trhu se to prici….jelikoz jsem aktivne sportoval, netipuju, teoreticky to ma byt presne jak tipujes ty, ale zase urcite nekdo zklame a nekdo prekvapi, a kdo to bude nevi ani on , ten co nahore neni….hezky tropicky den

 4. Dedek napsal:

  Nejdříve se musím omluvit , že zásadně netipuju a tak se tipovací soutěže neúčastním. Ve hře je tolik proměnných , že uhodnout pořadí mužstev po roce činnosti funkcionářů , rozhodčích , sázkových kanceláří a hráčů není jednoduché.
  Já osobně si myslím , že úroveň našeho fotbalu bude klesat . Nemůžeme mít dostatek financí na tolik profesionálních klubů. možná by stačilo 10 mužstev v první lize a k tomu vícekolový sytém.
  Ale zaujala mě ještě jedna pasáž článku. A teď cituji:
  „Takže všichni financujeme fotbal. Ovšem jeho vrcholový produkt si zprivatizoval kdosi pro sebe. Kvůli svým ziskům. Tohle tedy nemá chybu. Netuším, kolik za to nesmyslné právo „první noci“ FAČR od O2 inkasoval. Ale je li generální sponzorství ligy za 50 milionů, pak bych to odhadl někde v rovině 15. NAví c loni vždycky také některá z komerčních TV vysílal a alespoň jedno utkání a také za to musel a platit. Čistý výnos pro FAČR tak mohl být, po té zhovadilosti s O2 nanejvýš 5-10 mega. Za tyhle prachy prodal Pelta a spol. svého diváka!!!“
  Tato filozofie prostupuje snad všemi činnostmi (hlavně to je vidět u bank) a krásně mě ji vysvětlil náš společný „přítel “ Kalousek.
  Podle něho se jedná o jev kapitalizace zisků a socializace ztrát.
  Já jsem tomu říkal , že hlavní rozdíl mezi komunisty a kapitalisty je ten , že komunisté znárodňovali majetek a kapitalisté znárodňují ztráty.
  Věm Vám přeji pevné nervy a posuzování výsledků z nadhledem.

 5. jezevec napsal:

  píšeš to s takovým zaujetím, že se snad už konečně naučím aspoň rozdíl mezi fotbalem a hokejem 🙂
  šťastnou cestu do sargasového moře, úhoři

 6. Geordyn napsal:

  Sázel jsem naposledy a vlastně tak i tipoval ve sportce v r. 1985. Šlo o kolektivní sázení skupiny kolegů o 10 lidech. Rozpis sázek jsme neměnili. Byl jsem organizátorem tohoto podniku. Za rok této činnosti, jsme získali několik výher čtvrtých a jednu třetí. Logicky se ztrátou 25% vkladu. Štěstí je vždy vrtkavé. Takže tento podnik zkrachoval. Pokračovat jako dnes podobně Řekové, by ztráta na 99% pouze narůstala. A dnes na vlkovu výzvu, ačkoliv se ve fotbalové lize nevyznám a jen fotbal sleduji v TV pro zábavu, zkusím tipovat. A to tak, že vícekrát hodím padesátikorunou. Pořadí v lize určí to, padne-li pro ten který klub „panna“. Pořadí v lize stanoví pro mne výsledek sil gravitace, odporu vzduchu a náhodný pohyb ruky. Pohazovaná padesátikoruna tipovala takto z pěti mužstev, která byla v imaginárním osudí a po pěti pokusech získala nejvíc plusových bodů.
  Sparta
  Viktorka
  Dukla
  Boleslav
  Jablonec
  Do Evropy se dostane Sparta, Viktorka, Dukla

 7. zemedelec napsal:

  Pane Vlk.
  Vypadá to,že i Křetinskému docházejí peníze.
  Jak jsme poznali,ani peníze nejsou všechno,díky Viktorce.
  Takže se všichni vrhnou na Viktorku.
  Tak tipuji.
  1 Sparta
  Viktorka
  Teplice
  Boleslav
  ¨Liberec.
  2 Sparta
  Viktorka.

 8. Vahy napsal:

  Tipovačka:
  1) Viktorka
  Jablonec
  Sparta
  Boleslav
  Příbram/ Slovácko
  2) Viktorka, Sparta,Liberec

  Nemůžu se nevyjádřit k článku. Při výčtu úspěšných mužstev v naší lize
  jste jaksi náhodou opomněl mužstvo Baník Ostrava, které na přelomu 80-ých
  let získalo 2 tituly mistra a třikrát byl více mistrem. Tenkrát jsem i já
  chodil na fotbal s radosti. Byla tam ohromná atmosféra. Padaly góly a lidé
  byli veselí.Skoro jako dnes u vás v Plzni, Příběh Ostravy ještě neskončil.
  Nicméně bylo by to na scénář mnohadílného seriálu o mafii z fotbalového
  prostředí. Každé odvětví naší společnosti je do jisté míry odrazem celkového
  stavu společnosti. Ať hodnotíme soudnictví , policii , armádu cokoliv.
  Fotbal nevyjímaje. Situace je skandální. Projekt Berbr- Damková je
  v neskutečném střetu zájmu. Kam se hrabe Babiš s Agrofertem.
  Na fotbal jsem přestal chodit asi pře 10 lety. Přitom jsem ho čutal více než
  polovinu svého života. Noviny jsem také četl téměř celý život. Asi 3 roky je
  nečtu a nekupuji. Jestli mi Kellner vezme fotbal z veřejné televize, tak
  ať si ho nacpe do výfuku a jde se s nim vý…t na Macháčkův palouček.
  Já se nenechám zprivatizovat.

  • vlkp napsal:

   Vahy, jsem poslední, kdo by se nějak vymezoval proti Baníku. Nicméně tak silná stopa, jako u všech ostatních jmenovaných, to přeci jen ani v téhle době nebyla. Předpokládám, že srovnáváte tehdejší Baník s Libercem a Vitorkou. Ještědi udělali 3 tituly během 10 let, Viktorka během 5-ti. Proto jsem tam Baník nezařadil. Nicméně, pokud se cítíte ukřivděný, klidně to doplním. Nemám s tím problém. Řekněte si. ..

 9. Martin V. napsal:

  Plzeň
  Jablonec
  Sparta
  Slavia
  Boleslav

  Do Evropy Plzeň, Jablonec, Liberec

Komentáře nejsou povoleny.