Rathův flastr


nechtěl jsem dneska nic  vlastního psát… Potřebuji  pauzu. Jenže  včera  byl vyhlášen prvoinstanční  rozsudek nad  Davidem Rathem. A tohle pominout nelze, protože ho bude komentovat doslova kde kdo. Takže Kosa nemůže  chybět. Ačkoli bych si tenhle komentář  nejméně  ze dvou  dost dobrých důvodů mimořádně  rád ušetřil:

1- Rath  zdokumentoval,  že  minimálně  některým představitelům sociální demokracie   nic lumpenpravicového, co tu  zažíváme  od  Listopadu, není cizí. Nikoli ovšem  v oblasti  verbální účelové špíny typu  „kudy chodil, tudy  krad, sociální demokrat,“ jak  s gustem už  25 let vyřvávají  různí pravověrní, ale tak, že to prostě je černé na bílém. A  zdokumentované.  Čímž  zdevastoval kredit umírněné levice.  Dodávám slovo – nejviditelněji. Protože  u oranžových zdaleka  mezi těmi, co kradli, nebyl sám.

2- když už o něčem píši, snažím se uvádět  nové či málo známé souvislosti nebo pohledy na  věc. Ve smyslu Šipošova  autorského devatera, které najdete  v záhlaví Kosy. Dnes, bohužel, konstatuji, že neumím naplnit už to první  a základní:

1) umět přidat něco nového k tomu, co už se píše ve zpravodajství;

Nejsem schopen přijít s  žádným doplnujícím pohledem. Jen s tím, co najdete  v mainstreamu.

Rath dostal 8,5 roku a  z majetku mu propadlo  22 milionů. Jestli mne něco v rozsudku překvapilo, pak právě toto. Osobně jsem čekal, že  dostane  daleko větší flastr. Až při horní sazbě – což bylo max. 12 let a  propadnutí veškerého majetku. A  rovnou říkám, kdybych to  soudil já, viděno optikou obyčejného  laika  a pokud by důkazy  hovořily  tak, jak si myslím, že  asi dokládaly, tak to přesně takhle dostal. Je  to sice  o rok více  než co nafasovali Kott s Pancovou a  řádově  v částce peněžního trestu o polovinu více, nicméně – on byl hejtman!!! Tedy  veřejný funkcionář  a  to vysoce postavený  v mocenské struktuře  státu.  Trest měl podle toho vypadat! Normální zloděj není  zloděj opatřený pravomocí a důstojenstvím hejtmana, poslance, exministra. Prostě přál bych mu tolik, kolik bych rád uviděl  u takového Miroslava Kalouska, pokud by se někdy dostal dostal před  řádný soud  a byla proti němu stejná baterie důkazů  jako proti Davidu Rathovi!

Ad Miroslav Kalousek – když už bylo vzpomenuto toto jméno…..  Nepochybuji, že mezi čtenáři Kosy  bude celá řada  těch, kteří mají  pro Ratha pochopení. Nikoli proto, že  by schvalovali rabování veřejných prostředků. Tací na Kosu nedocházejí  neb Kosa není  ani nějaký hogo fogo golfový klub /necht mi normální golfisté prominou, ale mám na  mysli jisté , zcela specifické prostředí/, ani takový ten nějaký „Nový Špidl“ v Monte  Argentariu.  Ale normální lidé, co ovšem berou  jako danou věc,  že  Rath je obětí manipulace,  zákeřného spiknutí a špinavých intrik jeho politických  nepřátel. Z ostatních partají i řad  soc dem. A  že všechno na něj bylo nastrčeno, protože byl nepohodlným. Zejména kvůli svým brilantním řečnickým schopnostem.

Těm, kteří mají tento pohled, nehodlám v  tomto článku nic vyvracet. Bylo by  to zbytečné. Jestliže  jejich vírou do současnosti neotřáslo to, že

– Rath byl chycen se  7- miliony v krabici

– že policie  šla naprosto zjevně najisto, protože měla  k dispozici  perfektní prostorové odposlechy a  to jak z kanceláří , tak i z domů obžalovaných, tudíž udeřila v  tom pro ni důkazně nejvhodnějším momentu

pak cokoli napíši já,  je úplně bezcenné.

Ale zkusím položit otázku . Souvisejícím se jménem Kalousek – vy co věříte  v Rathovu nevinu a  manipulaci jeho případu a procesu – uvažovali byste  stejně, kdyby před soudem nestál on, ale právě Miroslav Kalousek?????,

Víte, pokud  jste nyní schopni  říci -ANO, se stejnou sestavou důkazů by pro mne  byl i Kalousek obětí policejní a soudní zvůle  a  jasně nevinný, pak říkám  OK. Máte plné právo na svoje  výhrady  vůči konání policie, státního zastupitelství a soudů…..  Jakkoli se nad  tím podivuji. Neumím si totiž představit,  jak by někdo měl být  jinak odsouzen za korupci velkého rozsahu. Čím neprůstřelnějším ji lze doložit. ale přesto říkám OK: Kvůli konsektventnosti vašeho názoru.

Jestliže  je ovšem situace taková, že  u Kalouska  by vám sada důkazů proti Davidu Rathovi stačila?

Ne, nezkoušejte  na svoje  svědomí a  na vlka  případné úhybné manévry typu – no já doufám, že  až daj Kalouska k soudu, budou mít daleko echtovnější munici!!!! Tohle nefunguje. Nic  hmatatelnějšího než to, co bylo shromážděno proti Rathovi už nikdy  žádný soud  mít v  této zemi v podobných případech  nebude!  Nemá smysl se rozčilovat  nad  skandálním přístupem soudkyně  Králové v kauze  Nagyové – Nečasové, jestliže  nejsme schopni akceptovat rozsudek soudce Pacovského!  Jsou dvě to  spojité nádoby. kde ovšem v jednom rameni  té spojitosti je pořádný  naprosto neprůchodný  špunt! Který je potřeba profouknout. Což doufám udělá  odvolací soud.     Jak v kauze  Rath, tak  v kauze  Nagyová!  v našem vlastním zájmu.

Jsem realista, ty skalně přesvědčené o Rathovi jako oběti provokace, nepřesvědčí nic. Rád  bych se jich otázal tedy ještě na něco – jaký stát chcete?  Se spravedlností podle  politické příslušnosti, podle výmluvnosti postiženého, podle  osobních sympatií a  antipatií, podle….

Díky – nechci.

Ale zkusím vám dát  další otázku – co myslíte, když byl Rath nevinný, jsou  nevinní také Pancová a Kott? Jedno bez druhého nemůže  fungovat!  Museli to v tom jet všichni tři nebo nikdo!  Četl jsem na internetu mnoho  úvah o Rathově nevině, ale ani jednu o tom, že  jsou sebemenší pochybnosti o vině Pancové a Kotta!!! Zvláštní a pro mne naprosto nepochopitelné!  Spolu chyceni, spolu oběšeni! Moudrost prověřená  věky.

Pořád ještě málo? Fajn. Proč že se nikdo nezastává Kotta?  Protože si ho všichni pamatují jako notorického poslaneckého opilce, který byl vyhozen z ODS, když se opil ve sněmovně natolik, že nebyl schopen podpořit  hlasování své partaje, které bylo klíčové a velmi těsné….  Následně  byl modrými stranicky  zlynčován a vyloučen jak z ODS tak z poslaneckého klubu.

Aby ho přichýlil David  Rath….. A dodejme – sociální demokracie…. Ale hlavně  David  Rath. Může mi někdo z vás  skalních vysvětlit,  co tehdejší sociálně demokratický ministr  na Kottovi viděl?  Nemyslím to, že jeho hlas kompenzoval ztrátu hlasů oranžových přeběhlíků…. Ačkoli  i to mi přišlo zatraceně  chucpe a eklhaft. Zrádci a přeběhlíci se občas  dočkají odměny – takže  ho Rath uklidil do funkce ředitele středočeské VZP. Ale mám a  mysli cosi úplně jiného  – to, že  Rath z Kotta udělal svého důvěrníka!!!! Zcela evidentně  a prokazatelně. Objekt s nímž udržoval ty  nejužší osobní styky!!! Proč?  Co bylo důvodem k takové náklonnosti k bývalému politickému protivníkovi? Když ne společný  „byznys“ ?

Rád  bych ovšem také připomenul Rathovu politickou minulost – v politice  začínal jako člen ODS….  S  kterou se nerozešel kvůli tomu,  že  by byl snad méně  sociálně darwinistický.

Možná si právě  říkáte proč  věnuji  dnešní sloupek o  Rathovi zejména tomu, abych nějak podlomil ty, co věří v  Rathovu nevinu  a vynakládám  k tomu takové úsilí?  Důvod  je jednoduchý – protože  chci, aby  život kolem nás  byl co nejnormálnější!  Což  nelze  dokud nebude, alespon většinově  fungovat v obecném životě první zákon Kosy  – měřit  těm svým i těm protivným stejným metrem!

A na  závěr této pasáže   ještě  jednu úvahu nad  sociální demokracií…. Něco, co mi  pije  krev.  čekal jsem, naivně,  že  si oranžoví z Rathova skandálu  vezmou nějaké poučení a udělají pořádnou tabulu rasa. Ve  středočeské organizaci a  strukturách….

Inu doufat v sebereflexi politiků a politických stran je totální bláhovost. Takže  dnes  je  ve Středních Čechách hejtmanem Rathův  náměstek Petera. Že  by  za rok obhájili socialisté hejtmanský post je, jak jistě uznáte, naprostou sci fi.

Dalším Rathovým tehdejším náměstkem, který to dokonce dotáhl až na ministra je nedávno odvolaný ministr  Chládek….

Zvláštní personální politika…

Ale těch zajímavostí kolem lidí z tehdejšího nejbližšího Rathova okolí je daleko více!

Jako tisková mluvčí za Rathova hejtmanování fungovala  jistá Berill Mascheková. Státní  zástupce Jirát  nejprve  uvažoval, že  ji také posadí na lavici obžalovaných protože snad  cosi ukazovalo na to, že  měla „jet“ v  jedná z manipulovaných zakázek.  Pak ji policisté stíhali kvůli úřednímu středočeskému webu pro mladé. V obou případech to ale  na soud nestačilo. Ale  musela „do civilu“. A  jak že  takový civil , v podání  Berill Maschekové vypadá? Nejdříve  radila Rathovu hejtmanskému nástupci  Říhákovi.. Dnes má pracovat jako asistentka soc dem poslance  Jandáka a Rathovi, zřejmě ve  volném čase, pomáhá s jeho restaurací v Hostivici.

Dalším zajímavým jménem je  Barbora Snopková – Haberová, tenkrát šéfka  hejtmanovy kanceláře. Tak ta, aby řeč nestála, obsadila ředitelský post u České pošty. Kterou má v rezortu bývalý Rathův spolustraník, dnešní ministr  vnitra – Chovanec. Nepochybně  Česká pošta  nemohla najít nikoho lepšího….

Pak zde máme  nějakou Johanu Novotnou. V  hejtmanské éře Davida Ratha řídila na kraji zakázky…. Sice se o tom nelze nikde dočíst, ale jistě  i ji policie  vyšetřovala. Bylo by to logické. Ale  nic na ni nenašla. Takže   je  čistá.Ovšem leckdo s  tím má problém. Protože  si tahle  mladá dívčina  prý pořídila  byt na  Žižkově  za  lidovou cenu  12 milionů… Nicméně ta, po odchodu  z krajských služeb zakotvila, a nějaký čas  jako ekonomická náměstkyně  v kolínské nemocnici…

A  čtvrtým zajímavým, také ženským jménem je  jakási Šárka Alexa. Za Ratha šéfovala Středočeské turistické a informační službě. Kde se  rozhodně  činila. Takže  v začátku tohoto roku byla  nepravomocně odsouzena k podmínce a  peněžnímu trestu 8 milionů korun kvůli  manipulacím  s tendry na propagaci kraje.Prý rozdělila velký tendr na sedm menších, které pak vyhrála jedna zvýhodněná firma

Přesto nyní pořád  funguje jako ředitelka muzea v Jílovém u Prahy.

Nejde mi o skandalizaci osob nějak spojených s Davidem Rathem. Ani o honění senzací. Píši o tom z jiného důvodu.  Jsem velmi překvapen, kolik lidí z jeho nejbližšího nebo hodně blízkého  okolí se prostě více než dobře,  po Rathově  skandálu uchytilo   ve  strukturách státu nebo kraje, ovládaných sociální demokracií. Jako by  žádný skandál nebyl. Oranžovým evidentně schází pud  sebezáchovy? Nebo je to naopak? Že jako ten ohled  na Ratkovy blízké je  veden právě pudem sebezáchovy? Viz některé temné Rathovy skryté výhružky???

I o tomhle je případ Rath!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.