Stručný přehled hlavních informací Speciální Monitorovací Mise OBSE (SMM) na Ukrajině dle zpráv zveřejněných do 28. července 2015


vybral, přeložil a  sestavil Mireček

 

Situace v Shyrokyne/Širokynu

Situace v Shyrokyne je za poslední týden ještě méně čitelná než kdy dříve. Vojáci DLR se sice z Shyrokyne stáhli v rámci „nějak“ dohodnutého procesu demilitarizace vesnice, ale vojáci batalionu Donbas nikoliv. Zatím to vypadalo, že vojáci Donbasu nebudou pokračovat v postupu do vesnice, ale k nepříjemnému obratu došlo 27.7. V ten den byli členové SMM ve vesnici kde monitorovali dodržování příměří, když zaznamenali nejprve dopad granátu z automatického granátometu do západní části vesnice (vystřelen ze směru DLR), následně se ozvalo několik dávek z ručních zbraní z části vesnice už dříve pod kontrolou Donbasu a chvilku byl klid. Jenže už asi za půl hodiny se ozval odstřelovač ze směru pod kontrolou Donbasu směrem na SMM a velitel patroly SMM rozhodl okamžitě z místa odjet. Bohužel to nestihli včas.

V následujících okamžicích totiž SMM uviděla asi 50 metrů severně od jejich pozice 3 muže za jedním domem, ozval se výstřel z jejich směru a několik sekund na to jenom pár metrů od velitele patroly SMM došlo k výbuchu. Velitel byl sražen k zemi a spadly na něj kusy betonu, které ho zranili na noze a poškodili mu přilbu. Velitel patroly nakonec skončil v nemocnici s otřesem mozku a zraněnou nohou, ale už byl propuštěn, tedy žádné vážné zranění.

Není jasné, kdo byli útočníci, ale nedává moc smysl, aby přímo ve vesnici kterou DLR opustili, najednou byli jejich vojáci na průzkumu. Nicméně možné to je. Co je ale je dost jisté, je to že SMM bylo záměrně cíleno touto střelbou a jenom zázrakem nedošlo k vážnějšímu zranění nebo smrti pozorovatelů.

Mám také trochu obavy z toho, že DLR, které má ve velmi blízké oblasti obrovské množství těžké techniky, čeká jenom na nějakou takovouto záminku k tomu, aby v tomto směru podnikla frontální útok. Doufám, že se mýlím.

Úřadující šéf OBSE Dačić vyjádřil hluboké znepokojení nad tímto incidentem i incidentem který se stal 26. července u Shchastia.

Incident Shchastia /Štěstí

SMM patrola měla dohodnutý přechod kontaktní linie na checkpointu v tomto městě, ale když přijela na místo vojáci LLR upozornili, že jejich muži se dostali pod palbu, když se snažili zabezpečit odminování prostoru pro průjezd hlídky SMM. SMM tedy na doporučení zaparkovala svoje vozidla do kryté oblasti a vyčkávala. Asi za hodinu začali Ukrajinci bombardovat tento checkpoint minomety a granátomety. SMM patrola se schovala do krytu LLR kde vyčkala asi hodinu a půl než se podařilo dohodnout lokální zastavení palby a oni tak mohli odjet.

V rámci bombardování SMM viděla, jak jeden z granátů dopadl jen asi 40 metrů od autobusu vezoucí civilisty z Obozne do Luhansku. Během incidentu nebyl nikdo zraněn

Oblast města Doněck

Situace v tomto horkém místě se stává klidnější a nedocházelo v minulém týdnu k větším útokům. Denně bylo zaznamenáno jenom do několika desítek explozí a v jeden den dokonce jenom 8 explozí. K přestřelkám ručními zbraněmi, ale dochází pořád velmi často.

Luhanská oblast

V Luhanské oblasti dochází čím dál častěji nejenom k ojedinělým porušováním příměří a nočním bombardování, ale ze Stanytsia Luhanska se stává čím dál nebezpečnější místo a pravidelné ohnisko bojů. Ukrajinská strana má ve městě svůj checkpoint, který dlouho sloužil alespoň k nějakému pohybu pěších civilních osob přes kontaktní linie. Bohužel už nějaký ten pátek je checkpoint zavřený a jako jeden z důvodů pro jeho uzavření bylo uvedeno ukrajinskou stranou právě porušování příměří ze strany DLR.

Nu rozhodně si tím nepomohli, protože tím jak je v oblasti blízký kontakt vojáků dochází ke stupňování intenzity bojů a v poslední době už Ukrajinská strana střílí z těžké techniky přímo z města a DLR ji to oplácí takovým způsobem, že dochází k dopadům granátů do civilní zástavby. V minulém týdnu naštěstí nedošlo ke smrti žádného civilisty, ale došlo k zničení několika domů.

Bylo by dobré kdyby SMM věnovala této oblasti zvýšenou pozornost, aby se boje nerozhořeli v podobnou intenzitu jako dříve v Shyrokyne.

Stažení těžké techniky

DLR za přítomnosti SMM provedlo stažení několika tanků a jiné těžké techniky z kontaktní linie do území předepsaného Minskem. Přesto jim ale zbývá velké množství techniky pravidelně zaznamenávané v sektoru Mariupole.

Zvýšený export

SMM na hraničních přechodech mezi RF a DLR zaznamenala zvýšený provoz nákladních automobilů exportujících do RF uhlí a oproti minulému týdnu zvýšení na dvojnásobek množství cisteren vyvážející propan do RF. Také vlaky s uhlím dál jezdí do RF a tak se ruská investice do humanitární pomoci Donbasu začíná nějak vracet.

Také SMM zaznamenala znovuotevření ocelárny v Alchevsku (LLR) která byla zavřená už od srpna 2014. Také to znamená, že Donbas se začíná trochu ekonomicky vzpamatovávat a to znamená i výplaty pro lidi a tím pádem lepší životní podmínky. Jen tak dál.

Mukačevo

Tady moc nových informací není. SMM jenom zaznamenala, že operace SBU, policie a pohraniční stráže pokračuje v honu na členy Pravého Sektoru, které dle nich jsou zodpovědni za Mukačevský incident a nahánějí je v lesích.

Na druhou stranu také zaznamenali v Kyjevě demonstraci asi 2000 členů pravého sektoru protestujících proti vládě. Na této demonstraci prohlásili, že budou iniciovat celonárodní referendum, a chtějí, aby konflikt na východě byl označen za válku.

Na této demonstraci SMM nezaznamenala žádný policejní dohled! Evidentně se vláda snaží nedat Pravému Sektoru žádnou záminku k dalšímu ozbrojenému puči.

OBSE se nelíbí potlačování svobody tisku na Ukrajině

OBSE vydala zprávu, ve které chválí, že se Kyjev odhodlal k definování informační bezpečnosti v novém navrhovaném zákoně, ale chvílí hlavně to že je transparentně navrhován už ne jeho obsah.

Podle souhrnu jejich právní analýzy by se hlavně Kyjev měl soustředit na protlačování dosud platné legislativy místo navrhování nové, to že by prospělo svobodě medií nejvíc. V dalších bodech, které OBSE shledává nevhodnými je např.:

* Vládě jsou dávány velké možnosti jak potlačovat svobodu slova

* Z návrhu zákona by mělo zmizet upírání práv zahraničním mediím

* Z návrhu zákona by měla zmizet implikace toho, že stát bude tvůrcem a garantem nezaujatosti přílišným státním dohledem

Vlkova drobná poznámka  na závěr:

Vzpomínáte  si ještě na  lednovou tragedii autobusu u Ukrajinci obsazené Volnovachy?  V týdnu jsme na stejném místě zaznamenal nový podobný incident. Jen jsme si jaksi zapomenul uložit link.

Oč běží – opět jel linkový autobus  přes  tento přechod. Na ukrajinské straně musel zastavit v koloně  před odbavením. Z autobusu posléze  vyšla žena a jen se hnula ze silnice, šlápla  na minu!

Bohužel nejsem schopen tu informaci znovu vygůglit. Ale je čerstvá. Na rozdíl od těch, co z lednové tragedie obvinili okamžitě  povstalce, jsme na ten incident nezapomenul. A tentokráte  jasně mina, u silnice  a  žádný postřel ani náhodou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Mirečkova pozorovatelská mise se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.