Ernestova týdenní ukrajinská svodka 27.7.2015 – 03.8.2015


vybral, přeložil a sestavil Ernest,

nevyzdrojované informace  jsou převzaty  ze stránky vk.com/strelkov_info

28.7.2015 Doněck – v noci na 28.7. začalo ostřelování houfnicemi ráže 152mm rajonů Kujbyševskij (okolí závodu Topaz), Kyjevskij a na úseku fronty SpartakAvdějevkaletištěPísky probíhaly střetnutí pěchoty střídavě s ostřelováním dělostřelectva. Dělostřelectvo ostřelovalo i Jasinovatuju. Ve směru od Marinky na úseku fronty MarinkaAlexandrovka – sídliště Trudovskyje probíhal průzkum bojem za podpory tanků. Gorlovka – mezi Bachmutkou a osadou Zajcevo probíhaly intenzivní přestřelky z ručních zbraní, aktivně pracovaly nepřátelské diverzní skupiny. Dělostřelbou byly zasaženy Kurganka, Bessarabka, Kalinovka, Golmovskij, 5.čtvrť, sídliště Strojitěl a šachta Glubokaja z ukrajinských pozic v Dilievce, Šumech, Artěmovu, Železnoj, Majorsku, Novogorodském a z Dzeržinska (šachta Južnaja). Ostřelováním byly zabity dvě staré ženy, jedna žena byla zraněna a bylo poškozeno mnoho domů. V Gorlovce vypadla elektřina. Podle nalezených střepin granátů bylo zjištěno, že Gorlovka byla ostřelována dokonce i samochodnými houfnicemi „Pion“ ráže 203mm s dostřelem až 47 km.

LLR – oblast Veselaja GoraŠtěstí byla ostřelována samochodnými děly obou stran, v oblasti Stanici Luganskoj probíhal intenzivní boj s použitím všech druhů zbraní, kromě raketometů. Od Stanici Luganskoj a města Štěstí byly ostřelovány z minometů obce Sokolniky, Obzornoje a postavení domobrany u památníku knížete Igora. U obce Želobok proběhl průzkum bojem. I na tomto úseku fronty aktivně působily nepřátelské diverzní skupiny. Aktuální informace k situaci u města Štěstí – Ajdar skutečně částečně opustil město, jeho zbytek, který to odmítl, byl skutečně obklíčen, ale ne domobranou, ale ukrajinskou armádou. Průzkum domobrany pouze zlikvidoval 2 kontrolní body Ajdaru. Podle neověřených zpráv byly kontrolní body u mostu opuštěny a za mostem jsou ukrajinští odstřelovači a ukrytá technika. Ztráty domobrany – 3 padlí, 26 zraněných, zničeno 1 BMP a poskozeno asi 20 ks obrněné techniky. Ztráty Ukrajinců – 12 padlých, 42 zraněných, zničen 1 tanky, 1 BTR, 1BMP, asi 20 nákladních automobilů a 3 baterie minometů.

– Jeden z pozorovatelů OBSE byl při ostřelování z ukrajinských pozic u Širokina zraněn úlomky betonu, který mu rozbil přilbu.

– V Ukrajinci obsazené Avdějevce se lidí bouřili proti budování palebných postavení mezi obytnými domy.

– OBSE ve své zprávě konstatovala, že obě strany vracejí těžkou techniku na frontu.

– Rozvědka DNR objevila 13 km od fronty u Kurachovky nové postavení 5-ti raketometů „Uragan“. Přitom těžké zbraně ráže 100mm a více měly být podle minských dohod odvedeny z fronty do vzdálenosti 50 km, raketomety „Grad“ na 70 km a raketomety „Tornado“, „Uragan“ „Směrč“ a rakety „Točka U“ na 140 km.

29.7.2015 Doněck – rajony Kujbyševskij, Kyjevskij, osada Písky a oblast letiště – Spartak byly ostřelována minomety, houfnicemi D-30 a samochodnými houfnicemi. Pěchota bojovala v osadě Písky, oblasti letiště a u jasinovatského kontrolního bodu. Od Marinky neustále probíhají průzkumy bojem a střídají je ostřelování. Z tohoto směru od Kurachova jsou ostřelovány i rajony Petrovskij a Kirovskij a Staromichajlovka. Odvetnou palbou domobrany bylo potlačeno několik minometných baterií. V noci byla v Doněcku prováděna operace proti diverzním skupinám nepřítele. Na jižním úseku doněcké fronty ke změnám nedošlo, nepřítel zde aktivně neútočí, pouze ostřeluje obce v oblasti fronty. Ze strany od Marinky nepřítel ostřeluje pozice domobrany z ručních zbraní a kulometů. Domobrana má zakázáno odpovídat na tuto palbu. Z tohoto směru je ostřelován i rajon Petrovskij ( sídliště Trudovskije, oblast šachet No.10 a Avakumova, ulice Markina). Gorlovka – nehledě na prohlášení Porošenka o urychleném vytvoření 30-ti kilometrového nárazníkové zóny, byla ukrajinským dělostřelectvem ráže 152mm ostřelována z Dzeržinska (šachta Južnaja), Majorska, Artěmova a od Šumů (tank), zejména Golma, Kurganka, Rtutnyj, sídliště Strojitěl, osada Širokaja Balka a šachty 6/7, Gagarina, Izotova, Glubokaja, domobrana odpovídá palbou na potlačení baterií nepřítele. Nepřátelská dělostřelba začala několik minut po odjezdu pozorovatelů OBSE. Na severozápadě probíhal pěchotní boj s podporou dělostřelectva.

LLR – obce Veselaja Gora a Obzornoje byly ostřelovány z minometů z ukrajinských pozic u města Štěstí, od Trechizbenky byl ostřelován Krasnyj Liman, od Novotoškovky byla ostřelována osada Doněckij, od Popasnoj by ostřelován Pevomajsk a od osady Krymskoje vesnice Želobok. Došlo ke dvěma pěchotním útokům – jeden u Stanici Luganskoj a jeden mezi osadami Sokolniki a Krymskoje. Ztráty domobrany – 18 raněných, několik kusů techniky bylo poškozeno. Ztráty Ukrajinců – 2 padlí, 21 raněných, zničeny 2 BTR.

– Rozvědka zjistila noční přesuny vojska a techniky z oblasti Konstantinovky na jih.

– Z Širokina odešel prapor „Donbass“ a vystřídala jej námořní pěchota, která dosud nebyla v boji.

– Rozvědka DNR objevila ve vesnici Annovka (20 km od fronty) palebná postavení samochodných houfnic ráže 152mm „Giacint B“. Na přístupy k Doněcku Ukrajinci přesunuli 27 těžkých děl a nejméně 10 kusů raketometů „Grad“ a „Uragan“.

– V Ukrajinci kontrolované Avdějevce obyvatelé svolali masovou demonstraci proti budování palebných postavení mezi obytnými domy. Ukrajinci je budují přímo u stěn bytových domů.

– V městě Štěstí pokračují střety trestního pluku Ajdar a ukrajinské armády. Mají tam ztráty.

30.07.2015 Doněck – byla ostřelována oblast letiště, střídavě z minometů a ručních zbraní, dále rajony Kujbyševskij, Kyjevskij a Petrovskij, osady Písky a Spartak. Gorlovka – v noci na 30.7. další silné ostřelování dělostelectvem a tanky od Dzeržinska (šachta Južnaja) a Majorska do oblasti osady šachty Glubokaja, při kterém byli dvě ženy zabity, dva další lidé zraněni (včetně 8-letého dítěte). Ráno ostřelování pokračovalo – bylo ostřelováno Zajcevo a Stalsbyt, kde byl zabit další civilista a tři zraněni (včetně dvou chlapců – 7 a 14 let). Od Šumů a Artěmova byly ostřelovány šachty 6/7 a Izotov, Širokaja Balka, Kurganka a oblast mezi Kurgankou a šachtou Gagarin. Z minometů od Majorska bylo ostřelováno sídliště Strojitěl a šachta No.5. Večer, jako vždy, palba z Bachmutky zesílila. Dále byly ostřelovány osady Sachanka, Bezimennoje, Kalinovka, Železnaja Balka, Bělaja Kamenka, Novaja Laspa, Razdolnoje. Na jižním úseku doněcké fronty nedošlo k aktivním útokům.

LLR – z ukrajinských pozic u obce Krajakovka a z Trechizběnky byly ostřelovány z minometů a BTR Sokolniki a Krasnyj Liman. Z obce Novotoškovskoje byla minomety ostřelována osada Doněckoje. Domobrana odvetnou palbu nezahajovala, těžké zbraně domobrany byly odvedeny z fronty, bylo zakázáno používat i minomety i při útocích nepřítele a velká část jich byla rovněž odvedena z fronty. Bylo rovněž zakázáno použít zbraní z obrněných transportérů, s výjimkou velkých útoků a zakázáno používat granátometů. Bylo omezeno použití ručních zbraní, pouze v případě útoku povoleny odstřelovačské pušky. Použití té trošky zbylých minometů bylo povoleno pouze na přímý rozkaz nejvyššího velení. Dnes bylo povoleno přesnými výstřely zneškodnit pouze palebná postavení, ze kterých na domobranu nepřítel vedl palbu. Ztráty nepřítele – padlo 7 Ukrajinců, 10 bylo zraněno, zničeny 2 tanky, jedna baterie minometů, jedna houfnice D-30 a 3 palebná postavení automatických granátometů a protitankových řízených střel.

– Domobraně se v Doněcku a Gorlovce podařilo zlikvidovat 5 ukrajinských skupin odstřelovačů (1 skupina = odstřelovač+ 2 samopalníci jako ochrana), domobrana má raněné.

– V rovenské oblasti došlo ke střetu mezi ilegálními těžaři jantaru a ukrajinskou policií. Dva policisté byli zraněni, bylo povoláno speciální komando ministerstva vnitra Ukrajiny „Grifon“, které k rozehnání protestujících použilo střelivo s gumovými střelami.

– „V noci na 30.7. byl ostřelován okraj Dzeržinska (kontrolován ukrajinskou armádou) z UKRAJINSKÝCH pozic na šachtě Južnaja. Byli přitom zabiti dva civilisté a shořel jeden dům a altán. Dnes si jde na toto zvěrstvo stěžovat k ukrajinskému velení skupina občanů – uvidíme, co na to řeknou“ – píší místní občané.

– Rozvědka DNR objevila v oblasti osady Dylejevka (8 km od linie fronty) palebná postavení ukrajinských houfnic a v obci Novogorodskoje příjezd dalšího raketometu „Grad“.

– Do Doněcka přijela další 34-tá kolona s humanitárním nákladem z RF.

– Charkovští partyzáni ostřelovali ukrajinský kontrolní bod u Izjumu. Bylo zraněno 12 okupantů, kontrolní bod byl prakticky zničen. Před příchodem ukrajinských posil  ustoupili. Několik jich bylo lehce zraněno.

31.7.2015 Doněck – od Avdějevky byla ostřelována oblast letiště, rajony Kyjevskij, Kujbyševskij, Jasinovataja a osady Spartak a Písky. U jasinovatského kontrolního bodu a osad Spartak a Písky probíhala pěchotní střetnutí a nepřítel byl odražen. Z marinského směru nepřítel vícekrát ostřeloval pozice domobrany a přilehlé rajony Kirovskij a Petrovskij (poškozeny dva domy, zranění a mrtví nejsou) a obec Alexandrovka z tanků a z ručních zbraní. Později se k ostřelování Petrovky přidalo dělostřelectvo od Avdějevky. Od Svetlodarska z těžkých raketometů ostřelovány Uglegorsk a Enakijevo. Gorlovka – ostřelování probíhalo celou noc. Nepřítel pálil z Majorska na Zajcevo. Ráno začali Ukrajinci z tanků ostřelovat severozápad Gorlovky. Ze směru od Kurdjumovky stříleli na Karlo-Marxove, které je částečně bez elektřiny. Ostřelovat začali dokola, nejdříve v Šumech, potom stříleli z Majorska, pak ze směru od Kurdjumovky. Všechny granáty přelétaly Golmu a Kondratěvku a dopadaly v Karlo-Marxove, Berovce, Sofievce, filtrační stanici, možná i v ABZ a v Bločku. Na co Ukrajinci stříleli nikdo neví. Večer se obnovilo těžké ostřelování samotné Gorlovky. Ostřelováno bylo centrum města a opět Zajcevo, Golmovskij, Soledar a Rumjancevo. Byly poškozeny dva domy a plynovod. Plynovod byl poškozen také v Kalinovce. Údajně jsou oběti mezi civilisty. Na přístupech ke Gorlovce probíhaly pěchotní útoky, které byly odraženy. Nad Gorlovkou byl sestřelen velký létající objekt, pravděpodobně velký dron. Ostřelovány byly i osady Logvinovo, Lozovoje, Nižněje Lozovoje, Staromichajlovka, Bělaja Kamaenka, Žabunki. Na jihu byly ostřelovány obce při frontě, zejména v telmanovském rajonu, ale aktivní útoky neprobíhaly.

LLR – na Bachmutce Ukrajinci od osady Orechovo ostřelují pozice domobrany u Kirovska. Domobrana odpověděla palbou. V oblasti Popasnoj ukrajinská pěchota několikrát útočila za podpory protiletadlových kanonů, minometů, velkorážných kulometů a automatických granátometů.

Od Trechizběnky nepřítel ostřeloval automatickým minometem „Vasilek“ obec Sokolniki. Proběhlo i ostřelování pozic domobrany u památníku knížete Igora minomety od Stanici Luganskoj. U Želoboku nepřítel zaútočil silou roty s podporou minometů a granátometů a tří obrněných transportérů – byl to průzkum bojem. Ztráty Ukrajinců – 7 padlých, 12 raněných, zničen 1 BTR, poškozen 1 BMP, bylo zničeno 12 palebných pozic. Ztráty domobrany – 17 raněných, 2 tanky silně poškozeny.

– Dobrovolnické oddíly na frontě masově střídají oddíly ukrajinské armády. Oddíly Národní gardy jsou přemisťovány do druhé linie obrany, něco jako kdysi uzavírací oddíly  NKVD a německé Feldpolizei. U fronty se dále soustřeďují síly a technika, ale ne na celé frontě, na 60% fronty nepřítel dělá přípravy k obraně. V minulosti těžkou techniku odvedli, ale zdaleka ne všechnu a už v březnu byla všechna zpět, přitom domobrana odvedla všechnu techniku ráže nad 100mm, proto se nelze spolehnout, že nepřítel skutečně všechnu techniku ráže méně než 100mm odvede.

– U Mariupolu byl výbuchem nálože zraněn jeden ukrajinský vojáka druhý zabit. Stalo se to při jejich vysazení jako diverzní skupiny do týlu domobrany.

– Rozvědka DNR objevila u Kurachova (18 km od fronty) palebné pozice tří houfnic a v lese u obce Kodem (6 km od fronty) palebné pozice dalších houfnic. Dále zjistila, že do internátu v obci Novotrojickoje byla umístěna cca rota cizích specialistů.

– OBSE ve zprávě z 30.7. konstatovala, že na pěti z osmi navštívených míst soustředění odvedené ukrajinské těžké techniky se tato technika již nenachází.

1.8.2015 Doněck – těžkým dělostřelectvem velkých ráží jsou ostřelovány severní okraje Doněcka – rajony Kyjevskij a Kujbyševskij, oblast letiště a Písky. Ostřelováním byli v kujbyševském rajonu zabiti dva civilisté a několik dalších bylo zraněno. Ukrajinská pěchota útočila neúspěšně od Avdějevky na jasinovatský kontrolní bod, útok trval hodinu, shořelo MTLB a BMP nepřítele, padli nejméně tři Ukrajinci. Vybuchl sklad střeliva a byla zničena baterie houfnic D-30. Byl ostřelován Spartak. Od Marinky byly ostřelovány jak pozice domobrany, tak obytné rajony Petrovskij a Kirovskij. V tomto směru probíhaly i pěchotní boje. Večer byla ostřelována osada Severnij a šachta Okťjabrskij z Písků a obce Voďjanoje. Gorlovkacentrum města bylo intenzivně ostřelováno těžkým dělostřelectvem od Konstantinovky a z Majorska, Kurdjumovky a Kodema houfnicemi a tanky. Město bylo ostřelováno ze tří stran. Granáty dopadly v 5-té čtvrti, Nižném, Rumjancevu, Korolenku, Rtutném, Nikitovce, Ozerjanovce. V centru hořely obytné domy. Odvetnou palbou domobrany byl zasažen sklad munice v Kurdjumovce,kde to dlouho vybuchovalo. Střelba byla vedena nejen z pevných pozic, ale i z polí, pohyblivými diverzními skupinami. Na 88 hovořili o autu, pravděpodobně diverzní skupiny, které se rychle vzdalovalo. Toto auto bylo spatřeno i v Novogorlovce. V Komsomolci také viděli auto, které vystřelilo z minometu a rychle ujelo, zásahy byly pozorovány v centru města. Domobrana „lovila“ diverzanty. Ostřelování trvalo více než 8 hodin. Přes den ostřelování zeslabilo, znovu začalo kolem 17:00. V Golmě probíhal pěchotní boj. Noc byla těžká, ani ráno nebylo dobré. Mobilní záchranářské skupiny vyjely na místa zásahů. Bylo zraněno 5 civilistů, včetně 12-tileté dívky a poškozeno 5 bytových domů, z toho tři byly zničeny požárem.. Při odchodu z Gorlovky byly zlikvidovány 2 diverzní skupiny nepřítele, které ostřelovaly Gorlovku z minometů na autech. Nikdo v nich nezůstal živ. Dalším dvěma se podařilo uprchnout. Byly také ostřelovány obce Sanžarovka, Okťjabr, Novaja Tavrija, Zajčenko, Kalinovka Alexandrovka, Žabičevo, Staromichajlovka. Ztráty ukrajinské námořní pěchoty na jihu – 2 padlí, 5 zraněných (2 těžce). Ztráty domobrany – jeden zraněný.

LLR – Bachmutka – bojovalo se s použitím dělostřelectva u Novotrojického a u Popasnoj. Z ukrajinskou armádou kontrolované obce Orechovo byl ze samochodných děl ostřelován Pervomajsk. Ze Stanice Luganskoj byly ostřelovány pozice domobrany u pomníku knížete Igora. Od osady Novotoškovskoje ukři ostřelovali osadu Doněckij z minometů. Ztráty nebyly hlášeny.

– Povzdech obyvatele Gorlovky na internetu: „K čemu je nám Minsk II? Gorlovku teď ukři rovnají se zemí. Ukrofašisté drze rozstřelují Gorlovku těžkými děly. A svět je vzrušen zabitím lva v Africe!“

– Kyjevská administrativa připravuje „filtrační tábory“ podle projektu americké agentury USAID, kde budou soustřeďování „nelojální“ obyvatelé DNR a LLR po „osvobození“ separatisty obsazeného území kvůli „sociální adaptaci“. Na vytvoření takových objektů v doněcké oblasti bylo vyčleněno téměř 10 milionů hřiven.

V DNR a LLR začal zkušební provoz vlastních mobilních sítí.

– Skandální ukrajinský činitel Korčinskij navrhuje vytvořit „ukrajinský Taliban“ a zahájit „křížovou výpravu na Moskvu“, uvádí Deutsche Wirtschafts Nachrichten. „Naším cílem je pomsta. Moskva musí hořet“ prohlásil Korčinskij.

– Vojáci námořní pěchoty, kteří nově zaujali pozice na jihu, navázali kontakt s domobranou, které nabízeli ke koupi velkorážný kulomet UTES.

2.8.2015 Doněck – v noci na 2.8.byl opět ostřelován od Avdějevky a obce Opytnoje rajon Kujbyševskij v Doněcku (raněni dva civilisté,poškozeny čtyři domy), oblast letiště, osady Okťjabrskij a Spartak. Ostřelování zesílilo kolem 22:00. Gorlovka – stále je ostřelována ukrajinskými tanky ze Šumů a houfnicemi D-30 z Novogorodska a Svetlodarska, nejvíce jsou postiženy Kurganka, Rtutnyj, Bessarabka, Golma, Rumjancevo, šachta Glubokaja, 5. čtvrť. I zde ostřelování v noci zesílilo, zejména od Svetlodarska. Dělostřelectvem ukrajinské armády z Svetlodarska bylo ostřelováno i Děbalcevo, dále Logvinovo a později i Kalinovka. Domobrana odpovídala odvetnou palbou. Na jižním úseku doněcké fronty dále probíhá ostřelování z těžkých zbraní, na úseku fronty Starognatovka – Bělaja Kamenka probíhal dělostřelecký duel. Ostřelován byl i Dokučajevsk. Nově přesunuté jednotky námořní pěchoty mají dva zraněné. – Rozvědka DNR objevila u Dzeržinska (5 km od fronty) palebná postavení dvou samochodných houfnic, u Avdějevky (5 km od fronty) dalších 12 samochodných houfnic u obce Prochorovka u Volnovachy (15 km od fronty) šest houfnic D-30 a v obci Talakovka (13 km od fronty) šest raketometů „Grad“. Dělostřelectvo domobrany podle těchto údajů zaměřuje svoji odvetnou palbu.

LLR – Na Bachmutce je klidněji, ohnisko bojů se přesouvá ke Stanici Luganskoj, kde ukrajinská armáda použila všechny druhy zbraní kromě raketometů. Domobrana zde odpovídala palbou houfnicemi na postavení těžkých zbraní nepřítele. Proběhla zde i rozvědka bojem pěchoty. Ostřelovány z minometů a granátometů byly i obce Pervomajsk a Marevka od města Zolotoje, Golubovskoje od obce Novotoškovskoje a chatová osada u Nikolajevky od obce Bolotenoje. Ztráta Ukrajinské armády za 1.8. – 14 padlých, 21 raněných, zničeny 2 baterie minometů, jeden tank a poškozeno jedno BMP. Ztráty domobrany za 1.8. – 2 padlí, 10 raněných, zničeno 1 BTR, poškozeno několik kusů jiné techniky.

– ráno 2.8. se u Artěmovska vzdala domobraně dobrovolně celá průzkumná skupina ukrajinské armády. Na dezerci se připravovala několik dní.

– na úseku železniční trati Senťjanovka – Šipilovo vykolejila lokomotiva na kolejnicích, přerušených výbuchem nálože.

– V Oděse na Kulikově poli proběhlo střetnutí mezi obyvateli, kteří přišli na smuteční slavnost za upálené v Domě odborů a pravicovými radikály, kteří ničili smuteční výzdobu.

3.8.2015 Doněckoblast letiště a osada u dolu Okťjabrskij byla několik hodin silně ostřelována z ukrajinských pozic od Avdějevky a z osady Opytnoje. Kolem 20:00 ostřelování opět zesílilo. Pěchotní boje probíhaly oblasti Jasinovatoj a osady Spartak a na úseku fronty Marinka – Alexandrovka. Gorlovka – v noci na 3.8. byla ostřelována celá Gorlovka ze Šumů tanky a z Artěmova a ze směru od Dzeržinska a Majorska houfnicemi D-30. Zejména byla  vedena palba na centrum města, 5. čtvrť, Kurganka, sídliště Komsomolec, Rumjancevo. Ostřelováním byl zabit jeden civilista, čtyři byli zraněni a vypuklo několik požárů. Domobrana zahájila odvetu na palebná postavení nepřátelského dělostřelectva. Opět ve městě působily mobilní diverzní skupiny nepřítele. U Šumů a u Dzeržinska probíhal pěchotní boj. Večer bylo odvetnou palbou dělostřelectva domobrany zasaženo palebné postavení ukrajinského dělostřelectva u svetlodarské elektrárny a sklad munice a vypukl pěchotní boj s podporou dělostřelectva a tanků i u Majorska. Ostřelována byla i osada Krasnyj Partizan (6 km od Gorlovky), kde byly poškozeny obytné domy a přerušena dodávka plynu a elektřiny. Večer byla přerušena dodávka elektřiny i ve velké části Gorlovky.

Ostřelovány byly dále obce Dokučajevsk (zde probíhal i pěchotní boj), Logvinovo, Nižněje Lozovoje, Kalinovka, Žabičevo,Staromichajlovka, Bělaja Kamenka, Novolaspa a Styla. V Zajcevu u Mariupolu byl odvetnou palbou domobrany zasažen muniční sklad 34. praporu ukrajinské 57. samostatné motorizované brigády, který vybuchl. U skladu byl rozmístěn současně štáb 34. praporu, který byl výbuchy postižen a technika, která rovněž byla poškozena. Rozvědkou DNR byla zjištěna v Krasnogorovce (3 km od fronty) palebná postavení čtyř samochodných houfnic, v Slovjansku (20 km od fronty) dvacet raketometů „Grad“, v obci Očeretino čtyři raketomety „Grad“ a v Konstantinovce (12 km od fronty) osm raketometů „Grad“.

LLR – celou noc probíhaly srážky na Bachmutce, u Stanici Luganskoj, u města Štěstí a u Slavjanoserbska. Ostřelován byl i Pervomajsk a Moloděžnoje, kde dostal přímý zásah obytný dům a byli těžce zraněni muž a žena. Ztráty na tomto úseku fronty: Ukrajinci – 7 padlých, 32 raněných, zničeno jedno BMP a jedno BTR nepřítele, jedna baterie 120mm minometů, dvě baterie 85mm minometů (baterie = 4 minomety), 2 houfnice D-30. Domobrana – 1 padlý, 19 raněných, zničeno 1 protiletadlové dělo a 2 BMP.

– V Moskvě založil bývalý premiér Ukrajiny Azarov „Výbor na záchranu Ukrajiny“. Část členů tohoto výboru je v emigraci v RF, další část je na Ukrajině, ale tato jména jsou tajná, aby nedošlo k persekuci ze strany současné kyjevské vlády.

– V Charkově se pokusila oficiální parlamentní strana „Opoziční blok“ o registraci do chystaných místních voleb. V tom jí bylo zabráněno aktivisty sdružení „Občanská stráž“, kteří jejím představitelům zabránili v přístupu do budovy administrativy. Aktivisté v maskáčích a maskách rovněž zaútočili na kancelář poslance za „Opoziční blok“ Dobkina a zničili mikrobus této organizace.

– V Oděsse neznámí odpálili nálož u kanceláře proukrajinské organizace „Sebeobrana Oděsy“

– V Minsku se konala schůzka kontaktní skupina pro řešení situace na Donbasu. Zístupci Kyjeva z neznámých důvodů ze schůzky krátce po zahájení odešli.

– Velitel pluku „Dněpr-1“ Jurij Bereza vyzval k budování „speciálních“ táborů pro separatisty a jejich příznivce. Učinil to při projevu na festivalu „Banderštat“ v sobotu 1. srpna. Separatisté a jejich příznivci by měli být v táboře umístěni na dobu 6 měsíců a poté by jejich názory měla prověřovat speciální komise. V případě, že by je tato komise uznala za „převychované“, byli by propuštěni, v opačném případě by byli vráceni do tábora. Jak s hrdostí oznámila „Volyňská vyšetřovací agentura“, která je mediálním partnerem festivalu, stejné myšlenky hlásal i jako poradce bývalého předsedy dněpropetrovské administrativy, Igora Kolomojského.

Z ukrajinského tisku.

http://korrespondent.net/ukraine/3545738-ssha-pomohut-sozdat-lohystycheskye-tsentry-dlia-zhytelei-donbassa

USA pomohou vytvořit logistická centra pro obyvatele Donbasu

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3544624-pod-stenamy-rady-trebovaly-spetsstatusa-dlia-zaporozhia

U budovy parlamentu požadovali zvláštní status pro Záporoží

http://korrespondent.net/ukraine/3544580-zhytely-avdeevky-mytynhuuit-protyv-ustanovky-blokposta

Obyvatelé Avdějevky demonstrují proti budování zátarasu

http://korrespondent.net/ukraine/3544563-otmena-vyborov-v-donbasse-hrozyt-novym-vytkom-eskalatsyy-konflykta-ekspert

Zrušení voleb v Donbasu hrozí novou spirálou eskalace konfliktu – expert

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3544569-ukrayne-ne-nazyvaly-srokov-vvedenyia-bezvyzovoho-rezhyma-s-es-klymkyn

Ukrajině nestanovili termín zavedení bezvízového režimi s EU – Klimkin

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3544365-nabluidatelia-ranylo-v-rezultate-obstrela-v-shyrokyno-otchet-obse

Pozorovatelé byli raněni při ostřelování v Širokinu – zpráva OBSE

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3545226-bez-yanukovycha-azarov-formyruet-pravytelstvo-v-yzghnanyy

Bez Janukoviče. Azarov formuje „vládu v exilu“

http://korrespondent.net/world/3545213-ytalianskye-deputaty-rasskazaly-kohda-y-zachem-poedut-v-krym

Italští poslanci řekli, kdy a proč pojedou na Krym

http://korrespondent.net/ukraine/3545170-poroshenko-obiasnyl-padenye-urovnia-zhyzny-torhovoi-voinoi-s-rossyei

Porošenko objasnil snížení životní úrovně obchodní válkou s Ruskem

http://korrespondent.net/business/financial/3545148-mvf-hotov-fynansyrovat-ukraynu-v-sluchae-defolta

MMF je připraven financovat Ukrajinu i v případě defaultu

http://korrespondent.net/ukraine/3544947-sudy-ks-doprashyvauitsia-po-delu-ob-uzurpatsyy-vlasty

Soudci ústavního soudu jsou vyslýcháni ve věci uchvácení moci

http://korrespondent.net/business/economics/3545010-yatsenuik-predlahaet-es-uvelychyt-kvoty-dlia-ukraynskoho-eksporta

Jacenjuk navrhuje EU zvýšit kvóty pro ukrajinský export

http://korrespondent.net/ukraine/3545644-rumyny-bukovyny-potrebovala-avtonomyy-dlia-svoeho-kraia

Rumuni z Bukoviny požadovali autonomii pro jejich region

Na konferenci Shromáždění Rumunů Bukoviny bylo přijato usnesení o autonomii, které bylo zasláno vedení Ukrajiny a Rumunska.

http://korrespondent.net/ukraine/3545638-spetsstatus-kharkova-deputaty-osudyly-napadenye-na-mytynh

Zvláštní status Charkova: Poslanci odsoudili útok na shromáždění

V předvečer bylo neznámými v Charkově napadeno shromáždění, požadující zvláštní status pro region.

http://korrespondent.net/business/3545608-moskva-y-ankara-prekratyly-perehovory-po-turetskomu-potoku-Reuters

Moskva a Ankara přerušili rozhovory o Tureckém potoku – Reuters

http://korrespondent.net/ukraine/3545475-v-kharkove-zavod-ukroboronproma-vypuskal-produktsyui-dlia-rossyy

V Charkově závod Ukroboronpromu vyráběl výrobky pro Rusko

http://korrespondent.net/ukraine/3545515-v-zaporozhe-yzbyly-rukovodytelia-yacheiky-pravoho-sektora

V Záporoží zbili vůdce místní organizace Pravého sektoru

http://korrespondent.net/ukraine/3538465-v-17-y-bryhade-vsu-trebuuit-demobylyzatsyy-y-hroziat-buntom

17. brigáda ukrajinské armády vyžaduje demobilizaci a vyhrožuje vzpourou

http://korrespondent.net/business/economics/3545951-na-piaty-ukraynskykh-tes-uhlia-ostalos-na-sutky

Na pěti ukrajinských elektrárnách zůstalo uhlí pouze na dny provozu

http://korrespondent.net/business/financial/3545719-smy-kredytory-predlozhyly-spysat-chast-ukraynskoho-dolha

Média: Věřitelé nabídli odepsat část ukrajinského dluhu
Ruská servis DW

http://korrespondent.net/ukraine/3545722-kandydata-na-post-detektyva-v-antykorruptsyonnom-buiro-poimaly-na-vziatke

Kandidát na funkci detektiva Antikorupčního centra byl přistižen při braní úplatku

http://korrespondent.net/business/economics/3546338-ukrayne-trebuetsia-200-mln-na-zakupku-uhlia

Ukrajina potřebuje 200 million $ za nákup uhlí

http://korrespondent.net/business/economics/3546347-u-strany-net-deneh-na-otopytelnyi-sezon

Země nemá peníze na topnou sezónu
Korrespondent.biz, dnes, 21:42

Na období podzim-zima Ukrajina potřebuje miliardu dolarů.

http://korrespondent.net/world/worldabus/3546314-zapadnye-smy-pyshut-o-rabote-nad-yadernym-oruzhyem-v-dnr

Západní média píše o práci na jaderných zbraních v DNR

Separatisté označují tuto informaci za „další lež“ z Kyjeva.
Současně dva západní listy – americký Newsweek a britskí Times – napsaly, že podle zpráv bezpečnostní služby, separatisté začali vybírat radioaktivní průmyslové odpady z bunkru v Doněcku.
S odkazem na dokumenty z Kyjeva, tato média píší, že separatisté údajně dostávají rady od ruských odborníků v oblasti jaderných zbraní, pro pozdější použití tohoto odpadu při výrobě „špinavé bomby“.
Z dokumentů SBU není jasné, zda tito odborníci jsou soukromé osoby nebo ve státní službě.
Jak zdůraznil Newsweek, obsah dokumentů poskytnutých ukrajinskou stranou nebylo možné nezávisle věřit.
„Špinavá bomba“ – je jednou z možností radiologických zbraní, se skládá z kontejneru s radioaktivním izotopem a z výbušné náplně. Vybuchne li výbušná náplň, kontejner se riztrhne a tlaková vlna radioaktivní látky rozšíří na dostatečně velkou plochu.
Zpravodajské agentury západních zemích nepotvrdily ani nepopřely informace svých ukrajinských kolegů. „Rosatom“ sdělil, že jeho zaměstnanci v tomto bunkru nepracují.
Separatisté to označili za „další lež“ z Kyjeva.

http://korrespondent.net/world/3546186-moldavskaia-polytsyia-razohnala-laher-protestuuischykh-v-kyshyneve

Moldavská policie rozbila protestní tábor v Kišiněvě

Policie použila násilí proti odpůrcům nesouhlasícím se zvyšováním tarifů na bydlení.

http://korrespondent.net/business/economics/3546200-nemtsy-pomohut-hazpromu-stroyt-hazoprovod-v-obkhod-ukrayny-smy

Němci pomohou Gazpromu stavět plynovod, který obchází Ukrajinu – média

Německá společnost pomůže Gazpromu při rozšiřování plynovodu North Stream.
Spolu s ruským Gazpromem dceřinou společností dceřinná německá společnost BASF – Wintershall, plánuje vstoupit do rozvoje plynovodu „Nord Stream“. Uvádí to agentura Reuters, píše Deutsche Welle.
Příslušný dokument, společnost podepsala s ruským monopolem „Gazprom“ v pátek 31.července.

http://korrespondent.net/business/companies/3546227-prydneprovskaia-tes-ostanovyla-rabotu-yz-za-nekhvatky-uhlia

Podněsterská tepelná elektrárna zastavila práci pro nedostatek uhlí

http://korrespondent.net/world/russia/3546276-rossyia-uzhestochyla-myhratsyonnye-pravyla-dlia-ukrayntsev

Rusko přitvrdilo migrační pravidla pro Ukrajince

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3546564-vsu-ostanutsia-na-vysotakh-v-raione-maryupolia

Ukrajinská armáda zůstane na výšinách v oblasti Mariupolu

Prezident Ukrajiny Petro Porošenko řekl, že jednotky ukrajinské armády se nehnou z dominantních výšin v oblasti Mariupolu. Uvedl to během jeho návštěvy v Doněcké oblasti, 2. srpna, uvádí agentura.
Porošenko řekl, že odvedení těžkých zbraní a dělostřelectva se týká pouze odsouhlasených oblastí.
„To jsou oblasti Mariupolu. Mluvilo se o stažení sil z Širokina ale v Berdjansku na dominantních výšinách zůstanou naše jednotky. Nepodlehneme žádným provokacím. Ochrana Mariupolu je nyní mnohem lepší, byly sem zavedeny další jednotky ozbrojených sil. To se týká i jiných oblastí – Avdějevky, Bachmutské dálnice, Štěstí „- řekl prezident.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3546557-yatsenuik-khochet-popolnyt-buidzhet-arestovannymy-aktyvamy-okruzhenyia-yanukovycha

Jacenjuk chce doplnit rozpočet zabaveným majetkem z okruhu Janukoviče

http://korrespondent.net/business/economics/3546546-transh-mvf-poidet-v-zolotovaluitnye-rezervy-nbu

Tranše MMF půjde do devizových rezerv NBÚ

http://korrespondent.net/ukraine/3546482-v-dnr-hotovy-dopustyt-obse-k-khranylyschu-s-radyoaktyvnymy-otkhodamy

V DNR jsou ochotni umožnit OBSE přístup ke skladu radioaktivních odpadů

http://korrespondent.net/ukraine/3546406-kyev-pryzval-moskvu-k-realnym-perehovoram-po-donbassu

Kyjev vyzval Moskvu k reálným rozhovorům o Donbasu

http://korrespondent.net/ukraine/3546453-v-luhanskoi-oblasty-podorvaly-zheleznuui-dorohu

V luganské oblasti vyhodili do vzduchu železnici

http://korrespondent.net/ukraine/3546914-Cotrudnyka-vneshnei-razvedky-zapodozryly-v-hosyzmene

Zaměstnance zahraniční zpravodajské služby podezírají z vlastizrady

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3547007-oppozytsyonnomu-bloku-otkazaly-v-rehystratsyy-v-kharkovskoi-oblasty

„Opozičnímu bloku“ byla odepřena registrace v Charkovské oblasti

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3547030-v-novoi-konstytutsyy-sudei-khotiat-yzbyrat-bessrochno

V nové ústavě chtějí soudce volit na neurčito

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.