Kolik je dost?


napsal Vidlák

Tak kurňa, jsme lidi ne? Začal jsem vozit v autě pytel rýže. To kdybych někde narazil na nějaké ty imigranty, abych jim dal nějaký gáblík, než je chytnou policajti. Možná, než ty policajty sám zavolám… zdravím BRENe. Zatím jsou jako yetti – furt se o nich mluví, ale ještě jsem ani jednoho neviděl.

Někteří sousedi už ale dokonce provedli upgrade svých psů a k vometákům přidali ještě něco velkého a krvežíznivého. Kamarád, co dělá na střelnici, zažívá konjunkturu, každý vesnický vůl si dělá zbroják. Prý až se také rozhodnu chránit před běženci rodinu a majetek, mám si udělat papíry na samonabíjecí brokovnici. Puška je prý nesmysl. Zatím ještě odolávám.
Také máme nového pana faráře, který nějak musí prokázat, že nové koště dobře mete. Tak se pouští do lecjakých zákoutí jihomoravských evangelických duší a mezi jinými se i jeho dotýkají xenofobní nálady zdejšího obyvatelstva a pustil se s nimi do boje. Už jsem se dozvěděl, že imigranti nejsou zlo, ale absolutní dobro, máme jim pomáhat ze všech sil a být jim bratry v jejich nelehkém putování.
Navrhl jsem, pod dojmem z uvedeného kázání, že bychom nemuseli dělat rekonstrukci farního bytu, bo ten starý ještě chvíli vydrží a peníze na to připravené bychom mohli využít právě na záchranu nějakých těch běženců. Nadšení nad pácháním dobra tak velmi rychle vyhaslo. Opatrně mi vysvětlili, že to bylo myšleno tak, že se STÁT musí postarat. Ne my osobně, to někdo jiný má nést náklady. Kromě toho jde jen o tisíc lidí a kousek.
Opatrně jsem ze zeptal, jestli to je konečné číslo. Protože kupříkladu v Německu mají letos migrantů dvakrát tolik než předpokládali. Viděl jsem pár videí, kde různí deutsche Aktivisten spílali obyvatelstvu, že jsou rasisti, protože těch imigrantů bude nejvíc dvě sta tisíc. A dnes, po pár měsících se mluví o třech čtvrtinách milionu. A řekl bych, že se zase seknou. Jak dlouho tam vydrží nebýt xenofobní?
Kolik imigrantů bude dost? Jasně, bavit se o tisícovce lidí je spíš trapné, ale zatím to nevypadá, že by už v Eritrei nikdo další nechtěl odcházet. V Sýrii se válčí furt a čím dál víc. Jen v Damašku jsou čtyři miliony lidí, kteří tam před válkou nebyli. Zřejmě brzy zvednou kotvy. Kolik lidí jsme schopni do této zemičky přijmout, abychom to ještě zvládli? Deset tisíc? Sto tisíc?  Nebo milion, jak říká aktivista Kohout? Od jakého čísla už budeme mít právo na imigraci poukazovat jako problém? Kolik imigrantů tu bude muset umřít, nebo kolik incidentů se musí stát, abychom mohli říct, že už je to vážné?
Mám obavu, že se pak dozvíme, že zase STÁT něco nezvládl. Nejdřív jsme mu nedali na výběr a musel přijmout migranty, aby nebyl rasistický a zlý a až se pak ukáže, že je zle, tak se zase bude muset postarat někdo jiný?
Prosím Kosíře o odpověď. Jsou mezi námi pro i proti. Prosím řekněte mi, kolik si vy sami myslíte, že je maximální množství imigrantů, které ještě můžeme zvládnout a jak dlouho potrvá, než je tu budeme mít. Nebavme se o všech možných hororech a temné budoucnosti. Zkusme si naprosto jasně říct, kolik lidí odjinud se sem vejde a za jakých podmínek.
Příspěvek byl publikován v rubrice Vidlákovy podávky se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

132 reakcí na Kolik je dost?

 1. NavajaMM napsal:

  Práve som si pozrel štatistiku zo začiatku 90-tych rokov, že pri odsune „dočasných imigrantov“ zo ZSSR od nás (asi ČR + SR spolu) odišlo 73 500 ľudí. Takže dokázateľne toľko ich už kedysi u nás bolo a ako už predtým spomenul Vlk, ešte by sa po nich aj našli nejaké prázdne priestory.
  Jeden zásadný rozdiel však bol v tom, že ZSSR sa staral o ich šatenie, živenie aj disciplínu. A keď príde na šatenie, živenie a disciplínu, tak tam už sme, myslím, v deficite.

 2. Maneca napsal:

  Pokud vím, tak u nás dnes žije několik statisíců lidí jiných národností jako jsou Slováci, Ukrajinci, Vietnamci, Rusové…. Několik stovek tisíc je přece docela velké číslo na naši malou zemi a přesto tyhle spoluobčany vnímáme naprosto v pohodě, bez jakýchkoliv obav.
  Tak proč většinu z nás děsí představa vlastně jen několika stovek lidí z Blízkého a Středního Východu nebo z Afriky? Myslím, že je to především tím, že tyto současné běžence provází charakteristika, která je bohužel hodně podobná charakteristice našich nepřizpůsobitelných Romů. Tedy, že jsou to lidé vyčůraní, bezohlední, netolerantní, sobečtí, neznající vděk a nevzdělatelní. Jediné, na co mají talent, je nastudovat si místní sociální systém a pak na něm parazitovat. A to ještě ani nezmiňuju navíc opravdový strach z praktikování islámu na našem území.
  Takže, číslo, kolik dalších imigrantů může naše země absorbovat, se nedá říct aniž by se dodalo, jakých imigrantů. Pokud se budeme bavit o dalších Slovácích nebo ukrajinských běžencích, pak přijatelný počet dalších imigrantů může být opět ve statisících.
  Ale pokud půjde o Afričany, kteří se neumí podepsat a jediné, co umí, je šmudlit iPhony, a kteří vypadají úplně stejně jako ti z Boko Haram, tak potom jejich akceptovatelný počet v naší zemi je podle mě nekompromisně 0 (nula). Stejný akceptovatelný počet 0 (nula) platí i pro lidi neznámého původu bez dokladů, kteří při západu slunce klečí na koberečku a mlátí hlavou do země…

  • Geordyn napsal:

   Souhlas, novodobé stěhování národů. Historici to první /?/, popsali jako změny, které zřejmě nás Slovany vyhnaly z našich původních sídel až sem, kde jsme nyní. Kde budou za padesát let naši potomci?

  • navi napsal:

   V roce 2015 má ČR 10 milionů, 538 275 obyvatel. Podle Českého statistického úřadu dnes v ČR trvale žije s dlouhodobým povolením našich úřadů 441 536 cizinců, podle seriózních odhadů se dalších cca 400 až 500 000 lidí pohybuje na území republiky pololegálně – třeba Ukrajinci, Moldavané anebo Rusové, kdy pravidelně „jako odjíždějí“ do ciziny a hned se vrací. (tedy cca 10% obyvatelstva) , aniž bychom u nás někdy slyšeli o jakýchkoliv demonstracích proti například Vietnamcům, Ukrajincům anebo Němcům v bývalých Sudetech, kde mnozí podnikají a pracují.

   Jen podle Člověka v tísni je na našem území 100-250 000 nelegálně pracujících cizinců. Pravda je, že u těch ilegálů jsou to odhady a nejde to nijak spočítal ani ověřit.

   Takže, když vezmeme u ilegálů zlatý střed – 250 000+500 000 oficiálů , vyjde nám, že cca 7% obyvatelstva tvoří cizinci
   když vrchol – 500 000+500 000 10%.

   • Anonymní napsal:

    Jenom si dovolím doplnit, že v 90. létech se hovořilo o vážném bezpečnostním riziku pokud populace cizinců ve státě přesáhne 3-5%. To tvrdili experti ze SRN. Jsem zvědav, jak by to počítali dnes /spíše tyto studie byly uklizeny do hodně hlubokého sklepa/. Ze své dlouholeté praxe vím, že otázka migrace /i ilegální/ byla vždy otázkou politickou a na bezpečnost státu, ani občanů nikdo z politiků nebral ohled, protože nevidí za obzor svého mandátu. Pochopitelně za aktivní zákulisní podpory podnikatelské lobby, které to snižuje náklady na práci.

  • hauptmann napsal:

   Podle mého souseda, vášnivého odpůrce odsunu Němců, by Česko mělo přijmout tolik běženců, kolik tady bylo Němců před válkou, tj. 3.1 milionů lidí. Myslí to zcela vážně.

   My máme zkušenosti velkým množstvím imigrantů, takže potíž v přijetí dalších nevidím, pokud bude pro ně prostor a práce. Bohužel, sluníčka vykřikují o povinnosti příjmat, ale seriózní studii v ohledu jejich zabezpečení jsem ještě neviděl. Jenže dnes jsou tady ještě dva velké problémy. 1) ti naši současní cizinci a také ti, co přišli před desetiletími a stali se už občany, ti všichni přicházeli během velice dlouhé doby v malých skupinách a poměrně rychle se už aklimatizovali / asimilovali. 2) většina těchto lidí měla jasnou vizi, co tady bude dělat, pocházeli z podobného kulturního prostředí, nebo ze země, kde je sebezabezpečení standardem (Asie). Nebo tady studovali.
   O těch, co se sem valí dnes v ohromných počtech, nevíme zhola nic. Možná snad Syřani. Ale co tady budou hledat třeba Súdánci nebo Malijci, navíc všechno v ohromném množství během krátké doby? Svými vlastními představiteli označení za póvl Afriky… Čili vzhledem na to, že podle naší věrchušky v Bruselu Ukrajince nepřijímáme, ti mají povinnost bojovat proti vlastním občanům, pak na Súdánce budeme potřebovat mnohem víc času a pro začátek pracovat s malým množstvím. Začátek = cca 10 let, počet 1000. Není to malý počet, v rámci zcelování rodin jich ve finále bude cca 70000. Ale to jsou jen takové plky. Přijmeme jich tolik, co Brusel přikáže, a bůhví, co bude za 10 let.

 3. oldo napsal:

  Otázka je, na ako dlho? Na jednu zimu by sa dal zvládnuť aj ten milión, len by sme nesmeli zo všetkého „kapitalisticky“ vytrieskať zisk a odvádzať ho. A „uprchlíci“ by nesmeli byť nároční ako žena Donalda Trumpa. O dlhodobej pomoci, pri utrpení našich dôchodcov, pri nízkych platoch, sociálnej situácií mnohých spoluobčanov, rozpočtov štátnych organizácií, ktoré sú často na dlh, to už potom nevyzerá vôbec dobre. Pri 100 000 nových za určité obdobie musí byť jasné, že raz za čas musíme „postaviť“ nový Zlín. Tí ľudia chcú bývať, pracovať, športovať, nakupovať, konzumovať, modliť sa. Investície, či už do vybavenosti (jazyk, rekvalifikácia) týchto ľudí, alebo do infraštruktúry sú šialené. To by chcelo obrovskú súdržnosť a toleranciu obyvateľstva, múdre nápady aj činorodosť politikov. A skôr by pomoc potrebovali tie státisíce rodín v stanových táboroch Jordánska, Libanonu a ďaľších krajín, než tí vyfintení mladíci, ktorí sa občas dosť nevyberane hlásia o svoje práva. Bohužiaľ je to zložitejšie než kedysi, či už vybudovaným sociálnym štátom s napnutými financiami, krízami kapitalizmu, koncentráciou kapitálu, globálnou informovanosťou, či vojnami o zdroje. My im búrame ich domovy, až to zastavíme, nebudú utekať. Mnohí sa domov vrátia. Aj u nás keby boľševik stratil v 1970 moc, vrátilo by sa mnoho emigrantov. V cudzine žiť nie je ľahké. Oni sem neidú šíriť svoju vieru. Väčšina chce normálne žiť, ale aj so svojou vierou a svojimi zvykmi. Normálka. Časom niečo zmenia, niečo im ostane. Konflikty aj vzťahy medzi ľuďmi a generáciami sa menia. Aj tie medzi kultúrami.
  O uprchlíkoch sa rozhodne v EU. Rozdeliť a postarať sa o nich budeme musieť sami. Na počet vplyv mať nebudeme.

  • Váš názor, že sem nejdou šířit svou víru a že se vrátí domů, je jen velká naivní iluze vycucaná z prstu. Nevěřím, že tuto svou argumentaci dokážete něčím věrohodně podložit.Na počet uprchlíků u nás naopak vliv máme a to veliký. Jen je potřeba nebýt přizdisráči, kteří se neumí postavit bolševické mašinerii v Bruselu. Vzdorující příklady máme nedaleko.

   • oldo napsal:

    Tu vo Švájci väčšie problémy s muslimami nie sú. Vidím tu rodiny, ktoré sa snažia pracovať a konzumujú. Majú to svoje mešity, minarety sme im stavať zakázali. Naše deti (15, 13, 10) sa kamarátia s Kosovčanmi, Sýrčanmi, Libanoncami, Srbmi. Ja som sa za tých 18 rokov stretol, pracoval aj skamarátil s rôznymi národnosťami. V niektorých šv. mestách je až 50% cudzincov. Našťastie sa tu nevytvorili ghettá a sú viac menej rozptýlení. Pokiaľ nemajú občianstvo, nesmú voliť, len v niektorých francúzskych kantónoch na obecnej úrovni. Možno to v tých francúzskych vyzerá horšie, o nich sa tu (ZH) veľa nedozviem. Je mi jasné, že sa to raz s muslimami v niektorých oblastiach a štátoch prevráti a budú chcieť svoje zákony.
    Na počet nebudete mať žiadny vplyv. Musíte dodržovať zmluvy, alebo vystúpiť z EU. A ani to nie je také ľahké a rýchle.

    • vlkp napsal:

     Oldo,

     nechcete si střihnout článek v tomto směru? Rád ho otisknu.

    • Maneca napsal:

     Také bych se přimlouvala za článek od Vás, oldo.
     Zajímalo by mě mimo jiné, jak Švýcarsko reaguje na současné migranty, jestli je pouští do své země a jak vypadá další postup. O Švýcarsku se u nás v tisku nikdo nikde nezmiňuje.
     Díky.

  • prirodovedec napsal:

   Dovolim si oglosovat:

   „My im búrame ich domovy, až to zastavíme, nebudú utekať.“

   Mozna chybne, ale domnivam se, ze my (navstevnici Kosy – mozna az na ty „ministranty s ministerskými IP“ 🙂 ) jim domy nebourame, je ovsem mozne, ze kdyz prestanete i Vy (ktery se k tomuzde timto hlasite – pozor v takovych chvili na tzv. „mycechovani“ ci „myslovakovani“ je osidne a vede k reakcim jako je moje, povazujte ji za vychovnou a nikoliv utocnou).

   „Mnohí sa domov vrátia. Aj u nás keby boľševik stratil v 1970 moc, vrátilo by sa mnoho emigrantov. V cudzine žiť nie je ľahké.“

   Je mozne. Je ale neprokazane. Proto asi nejen pro mne je Vase formulace nedostatecne podlozena. Platilo pro Vami citovane plus napr. nektere skandinavske Korejce po jejich valce aj. tam ovšem diky severskym nocim a odlisnym podminkam. Nepredpokladam nehostinost země mleka a strdi.

   „Oni sem neidú šíriť svoju vieru. Väčšina chce normálne žiť, ale aj so svojou vierou a svojimi zvykmi. Normálka.“

   Moje osobní zkusenosti z cest a opaku spise svedci o caste misijni potrebe vericich stredovekeho islamu v Evrope (jiste srovnatelnou s vericimi – nejen stredovekymi- katoliky a ruznymi krestanskymi sektani. ci marxisty, ci neoliberaly minulych stoleti, pro mne vedce stejni stupidni fanatici skodici druhym – navíc ovsem misonari muslimove meli vice nezvladnute reakce při chladnem odmitnuti, pravda párkrát jsem nebyl zdvorily, ale pokora temto muslimskym misionarum obecne chybi proti tem krestanskym). „Normalka“ rovněž není nepokora, nevdecnost a preziravost vuci mnoha hostitelum od hostujících. Chybitak podstatne projevy vdeku, snahy zaclenit se a pracovat pro všechny, sebe i hostitele, a to az do pateho kolena :).

   Jako zcestovaly to mam vyreseno – pro mne jejich islamska vira vede k chovani v rozporu s ustavou CR (a dokumenty EU) tj. k pristupu k zenam (manzelkam, dceram i cizim), ktere je v rozporu s Listinou lidských prav a svobod a pro mne je samozrejme důvodem k jejich varovani (papir do ruky s pravidly a Listinou) a pri pade dukazu chovani a svedectvi, posouzeni a v pripade odsouzeni trest a nasledne vyhosteni. Rozsirit i na prosazovani sarija. Cili pro mne takove chovani k zenam není normalka. Ani k tem pripadne submisivnim, které to třeba uvítají nebo k tem, které kvuli vychove a prostředí nic jiného neznaji.

   Je po mne proto nepochopitelna obhajoba islamu ze strany nekterych genderových aktivistu a aktivistek.Cekal bych vetsi netoleranci nez Konvickovu. Beru ji na vedomi, jako něco nevysvětlitelného (nejsem Freud).

   „Časom niečo zmenia, niečo im ostane. Konflikty aj vzťahy medzi ľuďmi a generáciami sa menia. Aj tie medzi kultúrami.“

   Bezesporu. Je logicke, ze lide prchaji z valek, hruz a neprijemnosti. Je logicke ze mladi lide (muzi) z prelidnenych zemi bez prilezitosti hledaji prilezitosti jinde. V minulych stoletich prichazeli ve vojenskych sicich, a pokud nedostali vypalne, pokud meli prevahu, vrazdili. Pokud jich bylo malo, byli odrazeni nebo vrazdeni oni.

   Ceska kotlina ma tisicilete zkusenosti s takovými navstevami a jeji obyvatele dokazali prezit i absorbovanim mnohých utocniku (tu Hunove, Madari, Tatari, Germani, Spanele a Italove jako habsbursti mocni cizaci po tricetilete valce aj.). Uvidíme, jak staletimi overena metoda pomuze. Mozna i proto ta nedůvěra a averze k moznym prichozim. Utlacovani „Slovane“ se asi vice boji nez sebevedomi a tak často utlačující „Germani“ nebo „Anglani“ nebo „Svedove“. Mozna diky historickym zkušenostem netusi, ze se mají bat. Cesi proti tomu „jeci hruzou“ (pravda jen ze 70-80 %, sebevedomi optimiste zde jsou také).

   Je rovněž logicke, ze lide brani to, co ziskali (at praci ci zlodejnou). Je logicke, ze jsou lide bojechtivi, lide s rozvinutym pudem sebezachovy, kteri utocniky odrazi, lide mirumilovni, lide napomocni, kteří uprchlikum pomohou, lide bazlivi, prizpusobivi, kteří si poridi v predstihu burku a kobereček, a pak se jich zbavi, „az:pro ne vetrelci“ zeslabnou a vnejsi okolnosti to dovoli. Je zrejme, ze vlivem udalosti se nahledy i vsech těchto lidi meni a lide se mezi nimi presouvaji.

   „O uprchlíkoch sa rozhodne v EU.“

   Coz uz asi dnes funguje méně diky presvedceni (a idejim multikulti) a nadseni pro ni a vice na bazi statnich a skupinovych (povestni Klausovi NGOiste) uplatku z prerozdelovanych EU penez. Az peníze dojdou, hlas EU zeslabne, země pokyvaji hlavou a zaridi se podle sebe.

   „Rozdeliť a postarať sa o nich budeme musieť sami.“

   Nastane vyse avizovana dělba práce, Vy a další soucitni se postarate, další je budou vyhánět a delat jim peklo na zemi, další je lhostejne prekroci a nechaji zemřít na ulici. Další budou hledat pokracovani rodu v nejake batovske Patagonii.

   „Na počet vplyv mať nebudeme.“

   Počet bude mit vliv na Vas. Matematicke modely v podobných situacích pracuji s pojmy ala perkolace, kdy se systém kvalitativne meni při urcite mire nasyceni. Tj. az prichozich bude hodne, vyhrani se protesty, prichozi zacnou agresivneji prosazovat svoje a bazlivejsi se rychleji zacnou přizpůsobovat. Ti nestastni prichozi se stanou invazi a zvitezi. Nova zapadorimska rise padne. ASi mnohe z ni bude prevzato a casem jeji zasady budou znovuobjeveny a dojde k rozkladu toho, co bude „civilizaci tech novych“. Ani bojovnici za novy kalifat dosud nepochopili, ze jejich expanze (i temi citovanymi rodidly zen) do Evropy je začátkem nejen dalšího slavného obdobi, ale i jejich konce. Navíc obsazeni české kotliny byvalo začátkem trendu ke krachu „okupanta“ (viz USaci, EUaci, Rusaci, Germani, Habsburk a katolicismus, Mongolove, Madari, rimska rise …). Kdyby to muslimove tusili, s jecenim a strachem by utikali zpet :). Ale netusi, ze pritmnosti v CR zahajili konec islamu …

   Je jen skoda jak diletanstvim a nepredvidavosti srovnatelnymi s komunistickými geronty soucasni mocni a tzv. elity nejen v CR vedou mezinarodni situace do krizovych situaci, kterým bylo mozne zčásti předcházet. Dusledky pak vse akceleruji.

   Diky za inspiraci tohoto textu.

   • Gerd napsal:

    Jedna pripominka, chytry parazit nikdy neznici sveho hostitele uplne. Mozna se prvni vlny muslimskych imigrantu samy postavi proti vlnam dalsim, nebot by mu odebiraly prostredky a likvidovaly osoby, ktere se staraji o pohodlny zivot parazita. Casem se z nich muze vyvinout nova slechta, ktera se pak promisi se stavajicimi slechtickymi rody a bude vladnout ceske kotline.
    Ta degenerace islamu zacala uz ve chvili, kdy prvni muslimove prisli ve 20. stoleti do dekadentni Evropy.

    • prirodovedec napsal:

     Je chytry? 🙂

     Ano, ochrana vlastnich novych privilegii před nove prichozimi by mohl byt cenny prvek. Viz cerstvy ucitel nedavny zak byva většinou nejvíce prisny na ty darebáky zaky. 🙂

     Deje se asi uz při zpovidani novych prichozich tlumočníky z rad minulych prichozich v Italii.

     Ovšem je otázka, zda to prislusny mufit dovoli nepustit, jiste prvky jsou videt v UK tak i onak. Ve prospěch odmitani i prijimani.

     Ala Karlovy Vary a Teplice? Ruku v ruce pravoslavna slechta s pobelohorskou a saudskou a tou po 89? Co pak zustane pro korporatni germany usaky, cinany aj.? Nove Kubera for president s podporou Suadi money?

     Hezky den :), rad Vas zase ctu. A glosuji.

     • Gerd napsal:

      Hezký večer, děkuji. Pro to pronikání staré a nové šlechty můžeme vzít pobělohorské období na území Čech, Moravy a Slezka, kdy docházelo k prolínání staré šlechty s nově příchozími. Nebo období ve Francii na počátku 19. století, kdy stará šlechta byla vybita v jakobínských procesech a nová šlechta instalovaná Napoleonem se drala k moci.
      Zatím je prioritou imigrantů zvýšit svou sílu a počet v nové zemi. Ale pak se sami začnou bránit k pronikání nově příchozích, kdyby to mělo vliv na jejich dávky. Pokud obyvatelstvo bude platit a platit, rádi přijmou více soukmenovců.
      Až se zde usídlí muslimská diaspora, romský problém ustoupí do pozadí. Romové na sociálních dávkách budou první obětí imigrantů. Jejich život se zhorší a dávky sníží, neboť zbytek obyvatel už více daní neutáhne. Nebo za cenu pádu do úplné chudoby, což přinese vznik fašistických stran a posílení komunistů, a to zase podporu radikálnímu řešení.
      Hezká léta omezené míry demokracie, ale se svobodou projevu, nám končí. Užijme si pár zbylých roků.

   • oldo napsal:

    My, som bral samozrejme z pohľadu my – bieli, západ, EU, NATO, doplňte si ďalej. Češi sú v Afghanistane, Havel podpisoval dopis pre pomoc Iráku, „humanitárne bombardovanie“ je tiež naša záležitosť, Kája Číro atď.
    Z časti som odpovedal vyššie nicku „Zvědavý Rejpal“, z časti aj v mojom staršom blogu na Charlie Hebdo: http://janik.blog.respekt.cz/nic-pre-slabe-natury-ja-som-neni-halik/
    Sám mám problém s týmto typom utečencov, nie sú to klasickí, na životoch ohrození. Nie všetci. A vďaka neziskovkám, internetu, smartphonom a svojim predchodcom, ktorí sa už na západe uchytili, majú prehnané očakávania, kroré si občas agresívne vynucujú.
    Islám – chovanie k ženám bude skôr podľa kultúry a rodinného prostredia, v ktorom vyrastali. Nemôžeme pozbierať to najhoršie zo všetkých kútov muslimského sveta a nalepiť to na všetkých. To isté s nejakým dištancovaním sa a odsúdením neviem čoho.
    Ja sa tiež necítim súčasťou náletov amerických dronov, alebo zavádzania demokracie v púšti. Súčasťou mafie na Sicílii, narkobarónov v Kolumbii atď. a nemám potrebu sa od toho dištancovať.
    Eu je kapitola sama o sebe. Tá čiastočná hystéria vychádza z toho, že vidíme aký malý vlplyv na politikov máme, aké oni vydávajú vyhlásenia, zákony, skôr spôsobujú, než riešia problémy, noviny a médiá to isté. Naša bezmocnosť. A na nás sa to valí, vlna za vlnou. Tento rok budeme musieť vydržať. A potom bude buď oveľa horšie, alebo rovnako, ale aspoň sa veci niekam pohnú. Či už Ukrajina, alebo EU.
    Aj tu vo Švájci sú voľby v októbri (říjen) a som sám zvedavý, kam CH vykročí.
    Díky tiež.

 4. blbíš napsal:

  Vidláku, Vaše příspěvky zde měly/mají vždy vtip, jiskru, nápad, údernost, patřičný nadhled a rozhled, o tom žádná. Proto nevěřím, že jste tento článek psal v obvyklé pohodě. Nebo mně chcete namluvit, že na Vaši otázku, KOLIK, někdo zde může zodpovědně odpovědět, nebo alespoň smysluplně polemizovat? Vždyť jste jaksi zapomněl zadat vůbec nějakou úlohu obsahující relevantní údaje potřebné k provedení výpočtové operace (ať už to má být čistě matematická, politologická, právní, filosofická, demografická, sociální – netuším jaká ještě).

  Vím, že spílám tomu nepravému. Jediným subjektem, který by měl nám občanům v rámci REFERENDA tuto otázku zadat, je Vláda ČR, ale ta s občany dostatečným způsobem vůbec NEKOMUNIKUJE (sami si odpovězte z jakého důvodu)!!! Jsem toho názoru, že situace je natolik vážná, že MANDÁT vlády získaný ve volbách je pro další směřování naší společnosti v této humanitární krizi NEDOSTATEČNÝ!!!

  • NavajaMM napsal:

   Tá otázka KOĽKO je, naopak, úplne zásadná a má zmysel. Kým sa bavíme len o princípe, je to ANO – NIE, teda len nula, alebo potenciálne nekonečno. To záväzné číslo je jediné vodítko pre tých, čo sú v princípe za nulu, či radšej nemajú sami uvažovať o nejakom útočisku mimo tejto republiky.

  • Aldo napsal:

   Na otázku kolik, se dá snadno odpovědět. Tolik kolik budou chtít když je ještě chvíli necháme. U sebe doma mají natrénováno jak se dělá životní prostor. Tady máte ukázky:
   http://www.mpolska24.pl/post/6737/holokaust-chrzescijan
   A pak jeden nemá být xenofob 😦

  • Gerd napsal:

   A o čem by měla vláda mluvit s voliči, když o všem bylo rozhodnuto už v Bruselu?

  • prirodovedec napsal:

   Nejde o počet, jde o derivaci.

  • jezevec napsal:

   Sorry ale refrendum kolik uprchliků by byla pěkná krávovina. Nejde o to kolik uprchlíků, ale kdo se o ně bude starat a kdo to zaplatí.
   Jediné přípustné referendové otázky by tedy byly:
   1) za kolik uprchlíků převezmete vy osobně zodpovědnost a budete se o ně starat
   2) kolik měsíčně jste ochoten na uorchlíky pravidelně prřispívat.

   Ptát se lidí v referendu kolik uorchlíků přijmout by vedlo jen ke stejněbzbytečným žvástům jako výzvy vědců a kohouta.

 5. blbíš napsal:

  jsem nadšen z Vaší téměř vojenské hlášky: ….“PROVÉST UPGRADE SVÝCH PSŮ…“
  I když v mém případě, když pozoruju ty naše čtyři nalezence /granulo-gaučově nebojové/, je to povel naprosto nepoužitelný, leda byste věděl o něčem, co by se dalo nazvat BOJOVÁ KOČKA/KOCOUR cvičená/ý alespoň na krční tepnu.

  • E.K. napsal:

   Každá kočka je bojová, když se po nepříteli dobře hodí.

   • blbíš napsal:

    ale fuj, E.K.
    …vyřídím manželce a granulovým gaučákům!
    Myslím, že bych upgrade svých nalezenců ve Vašem případě ani nepotřeboval (smějící se to kulaté žluté)

 6. dols napsal:

  Pořád mi chybí to základní proč utíkají,
  1 před válečným konfliktem(bez vyjímky všechny nouzově ubytovat ,napojit,nakrmit, za svepomocí při vaření, výdeji, úklidu atd., vyslat emisara do země původu a pokoušet se spory urovnat , po uklidnění naložit ,odvézt).Pořád se o ně budeme starat víc jak o naše bezdomovce.
  2. ekonomický běženec, zavřít ,zjistit co umí, kde ho potřebují v rámci eu a bud na místo potřeby nebo do místa startu emigrace.
  3. multikulturní obohatitel, zavřít, zjistit nejlépe v referendu kde chtějí být občané obohaceni a dále dle bodu 2.
  4. pátá kolona is ,při zavření v rámci bodu 2+3 zjistit a nezařazovat pouze vyvézt na místo startu
  Při dodržení těchto bodů nemůže být problém,zádrhel je ,že se občanů na jejich názor nikdo neptá

 7. Zdeněk Rajchl napsal:

  Problém imigrantů je zbytečně uměle vyrobený problém americkou vládní bankovou a zbrojařskou loby s mezinárodními nadnárodními korporacemi v čele. Pro zisk a chamtivost, který ničí celé země, kulturní hodnoty jednotlivých národů a celou společnost. Pokud chcete řešit imigranty musíte nejprve řešit kapitalismus jako systém, který je vyrobil a mám pocit, že záměrně. Na mnohých fotografiích vidím více méně muže mladé a střední generace. Nikde ženy a děti. Firma, která má za úlohu imigranty vracet do jejich domovů je naopak dováží a dělá jim zadarmo taxi do Evropy. Imigranta stojí cesta do Evropy 1500 EUR. To je částka, kterou minimálně 30% Čechů a Slováků nevydělává, ale má pouze minimální mzdu 350,- EUR. Jako člověk levicový jsem pro řešení problému ve státech odkud tito lidé pochází a tam by se měli angažovat především ti političtí představitelé, kteří podporovali svržení a vraždění politických představitelů a ekonomických struktur těchto zemí humanitárním bombardováním pod různými vymyšlenými záminkami s následnou vojenskou okupací. Dalším řešením by bylo poslat tento výrobek domů jejich majiteli, který ho vyrobil tedy do USA. Děkuji

 8. jiřina napsal:

  Jen tak na okraj – proč se chceme starat o lidi, kteří stejně nestojí o to zůstat u nás a míří do Německa? Měli bychom se raději postarat o NAŠE bezdomovce a šetřit síly na lidi z Ukrajiny.
  To je alespoň náš kulturní okruh.

 9. zemedelec napsal:

  Pane Vidlák.
  Velice dobře napsané.
  Ano,těch několik stovek utečenců jde zvládnout,ale nikdo neřekne,kolik jich ještě bude,když jdou informace,až o milionech který různě na BV čekají na převaděče.S utečenci z Ukrajiny,nejsou takové problémy,oni vědí co je bída a rychle se přizpůsobí.Nějak se nemluví o Polsku,tam snad ani nedorazili utečenci,nebo si to Tusk zařídil jinak v EU.Ještě mě u toho napadá jiná myšlenka,Německo si utečenci vyřeší problémy z přebytky potravin,sice je to postavené na hlavu,raději bych prosazoval,převážet ty přebytky na BV.

  • Gerd napsal:

   Na světě se každý rok narodí 80 milionů lidí v chudých zemích, kteří by všichni měli nárok na naši pomoc. USA každý rok absorbují kolem 1 milionu z nich. Na Evropu se valí několik milionů osob. Ten zbytek zůstává doma, ale když budou mít možnost, přijdou všichni. Nemůžeme se postarat o 80 milionů chudých ročně.
   Polsko se pod drsným tlakem EU a OSN zavázalo přijmout v letech 2016 – 2020 jen 100 syrských uprchlíků s podmínkou, že půjde o křesťany.

   • zemedelec napsal:

    Pane Gerd.
    Poděkuji za objasnění,právě to mě zarazilo,co Polsko,zase nějaká habaďůra.
    Některé státy tu porodnost zvládají a některé ne,kde je chyba.

    • Gerd napsal:

     Polsko se postavilo jednotně za své lidi, Poláci jsou dost silní nacionalisté. To jen česká vláda kope proti svým lidem. Je to jasně vidět na sudetoněmecké otázce, kdy vyhnanci z východního Pruska a Braniborska zkoušeli na polskou vládu totéž, co sudetoněmecký landsmanšaft. Odkázali je do patřičných mezí a od té doby je o majetkových požadavcích německých vyhnanců ticho po pěšině. Pouze ČR a českou vládu si vybrali na otestování jako ty nejslabší.
     V Africe se rodí hodně dětí, protože ne všichni se dožijí dospělosti. V momentě, kdy dojde ke změně zdravotnictví, začnou se postupně zaměřovat na menší počet dětí, ale více s e jim věnovat. V této chvíli dostali lepší zdravotnictví, ale ke snížení porodnosti a změně návyků dosud nedošlo. Proto ten přetlak.
     Nikdy nebudeme schopni pomoci všem, kdo by pomoc potřebovali.

  • blbíš napsal:

   jak ZVLÁDNOUT?
   Myslíte podobně jako romskou otázku, kde otázku KOLIK? z důvodů diskriminace raději ani nezmiňujeme! Otázku JAK? lidé Vašeho střihu jsou schopni bez hnutí brvy smést se stolu velikášským gestem tak, jak předvádíte: …“TĚCH NĚKOLIK STOVEK UTEČENCŮ JDE ZVLÁDNOUT…“!!!

 10. Bob napsal:

  Hodně se podivuji, že jsme nálepkováni jako xenofobní národ.
  Už bylo napsáno, že u nás žije xy Vietnamců, Ukrajinců….a nikomu nevadí.
  Bez velkého povšimnutí existuje migrace Romů ze Slovenska..
  Mimochodem, jak reagovala Kanada na „exodus“ Romů od nás?
  Současná imigrační vlna je něco jiného. Mám obavu z nekontrolovatelnosti.
  Samozřejmě, že např. 10 000 uprchlíků, rozptýlených (zdůrazňuji rozptýlených) by nebyl problém.
  Ale to konečné číslo je v nedohlednu a (bohužel) žádný limit neexistuje.
  A jak psal (správně) Vlk asi těžko nám bude umožněno vybrat si ty „hodné“ uprchlíky.
  „Naštěstí“ k nám zatím žádní nechtějí, což, samozřejmě problém neřeší, jelikož jsme součástí Evropy

  • Targus napsal:

   Slovo – ROZPTÝLENÝCH – je v tomto punktu velmi důležité. V momentě, kdy si tito lidé mohou vybrat svá sídla blízko sebe, dochází k nastartování problému. Viz včerejší rozhovor s p. Robejškem.

 11. Antonie napsal:

  No z vlastní zkušenosti vím, že když je povodeň, voda se neptá, jestli už dost, kdo jí neuhne z cesty, toho utopí. Když se valí, mizíme k příbuzným, kteří jsou v suchu 🙂

  • Antonie napsal:

   Ale xenofobům, rasistům, fašistům a zločincům jako jsem já, nevěřte, musíme si pomáhat, nic se neděje, stát si s tím poradí.

   • zemedelec napsal:

    Paní Antonie.
    Stát,co to je,když v tom státě nevidíte lidi.

   • Sal napsal:

    I Vy jedna!
    Takovéhle příklady (povodeň) přece nesmíme používat. To je xenofobní, rasistické, fašistické, nacistické, zločinecké a vůbec, ale vůbec ošklivé.
    Pehe to říkal, tak to musí být svatosvatá prauda praudoucí.

 12. Targus napsal:

  Navázal bych na Zdeňka Rajchla.
  Pane Vlku, vy jste byl velmi opatrný v názoru, že faktická okupace EU běženci je řízena a sponzorována z USA.
  Aniž bych se jakkoli k tomuto názoru sám vyjádřil, doporučil bych všem zájemcům k poslechu rozhovor s panem Robejškem ve včerejší relaci Radiožurnálu v 17:05
  Doslova jsem valil bulvy, co si mainstream dovolil pustit do éteru. Že by příprava na otočení korouhvičky?

  • vlkp napsal:

   Petra Robejška jsem včera na radiožurnálu slyšel také. Byl naprosto skvělý. Dokonce tak, že jsme zůstal v autě a doposlouchal a nechal Karkuli odtahat celý nákup, což uslyším ještě nejmín rok.

   Jenže to ne zcel a souhlasí. Američané nemají jiné spojence než Evropu. Pokud dojde k rozkladu Evropy, přijde o ně. V globální hře. Robejškovy názory jsou mimořádně zajímavé, jejich podání brilantní,nicméně podrobuji kritice a zkoumání všechno, co slyším nebo vidím. A hodlám to tak dělat do budoucna. A vždy píši jen to, co mi následně vyjde. Jako Petr Robejšek. Ten také uvádí jen to, k čemu sám dojde.

   Jo, abych nezapomněl – zaujal mne konec vašeho příspěvku, konkrétně slova – příprava na otočení korouhvičky? To jako myslíte mne? Pokud ano, pak vás mohu ujistit, že budu psát stejně nezávisle jako dosud. Ovšem nemohu vám ani náhodou slíbit, že budu psát tak, aby jste s tím mohl bezvýhradně souhlasit. Hodlám psát podle vlastní hlavy i dále.

   • NavajaMM napsal:

    Vlku, „Američané nemají jiné spojence než Evropu“…
    Američania potrebujú Európu ako spojenca, ale nie Európu slniečkovú a pacifistickú. Potrebujú spojenca do boja a keď to nešlo podobrotky, tak majú know-how aj na to, ako to dosiahnuť po zlotky.

    • zemedelec napsal:

     NavajaMM.
     Poděkuji i za jiné příspěvky.
     Už bych řekl,že nemáme jinou možnost,než být spojenec.
     Spíš bych řekl,že je v tom i jiná záležitost,co Německo,aby nebyl někdo moc silný.

    • vlkp napsal:

     Navajamme a oslabená akce neschopná, uvnitř se vařící ve fatálních problémech Evropa bude tím spojencem do toho boje?

     • šprýmař napsal:

      taková situace by ale nevyhnutelně vedla > vyústila v radikalizaci a silová řešení. což je to, co se zrovna hodí – skočme jim po krku, vždyť jsme vyspělejší. k šípku s demokracií, však koho zajímá

     • NavajaMM napsal:

      Vlku, Američania sú v podstate jednoduchí a prvoplánoví. Oni zväčša vedia, čo chcú, ale veľmi často nevedia dopredu odhadnúť dôsledky svojich aktivít. Myslím, že nesprávne odhadli, koľko je Európa schopná zniesť a že táto postmoderná zmäkčilá Európa nie je tým, čo bývala. Že to teda nebude žiadny skvelý spojenec, to máte pravdu. Ledaže by poslúžila ako ten slabší, čo schytá najhorší úder.

     • jiřina napsal:

      Nebylo to tak, že Amerika nemá přátele, ale má jen spojence?
      Ale možná to bylo myšleno jinak, než to chápu.

    • hauptmann napsal:

     @NavajaMM, to je správná verze: „Američania potrebujú Európu ako spojenca do boja“. Také si myslím, že hybatelé Ameriky přijali myšlenky o Heartlandu a World Islandu od Angličanů, a snaží se proto prostřednictvím Evropy zůstat za každou cenu ve hře o vládu nad těmito územími.

   • Zdena napsal:

    Targus valil oči na to, co dokázal do éteru pustit mainstream…

   • Targus napsal:

    Vás nemyslím ani náhodou, pane Vlku.
    Malá výčitka – čtete mne nepozorně. Dovolím si upozornit na svou předcházející větičku o mainstreamu.
    Jinými slovy nevěřím ani náhodou, že by Rádiožurnalisti nevěděli předem, co bude pan Robejšek vypouštět z úst. Oni DOBŘE a PŘEDEM věděli, co v tu dobu z rádiopřjímačů zazní. A o vyváženosti veřejnoprávních sdělovadel oba víme své, že?
    Rozumíme si?
    Ad USA.
    Mám-li být lehoučce nezdvořilý, moc si na svých názorech zakládáte a stále se přes svůj nesporný věk a ještě nespornější životní zkušenosti nedokážete oprostit od skautské morálky zakotvené v četbě Mayovek, kterážto (ta morálka) je vám vlastní.
    Btw. v souvislosti s morálkou a ctí jsem si na ACZ dovolil citovat jistého Otakara Batličku, resp. jeho literárního hrdinu: „Čest? Za tu si nekoupíš ani benzín do zapalovače.“
    Abych se držel tématu.Viděl a slyšel jste, s jak dokonalou grácií hodili Ojrosoudruzi přes palubu Kaddáfího. To nebyl obrat, to byl čtverný Achsel, to byl etalon pro výuku piruety!
    Myslíte, že by Strejdové Samíci nebyli schopni se stejnou grácií získat jiné pimprlíky do svého maňáskového ansámblu? S rotačkami naštelovanými na tisk světové rezervní měny? S tisícovkami zbytných stíhaček a bitevníků, které jsou stále na tak vysoké úrovni, že z nich má strach celý svět?
    Určitě jste zaregistroval veletoč ve vztazích s Íránem a Kubou. kolik úsilí a peněz to Strejdy stálo? Jakou pakatelní částku by je stála příprava elit těchto států do stadia namazatelnosti na čerstvý rohlík?

   • JiB napsal:

    Vlku,
    chtělo by to méně vztahovačnosti a více nadhledu. Kosa bez diskusí má skutečně něco do sebe. Ne kvůli diskutujícím, ale kvůli tomu, že na sebe vztáhnete kde co a rozhodí Vás kdejaká drobnost či malichernost.
    Z Targusova textu je naprosto zřejmé, že měl na mysli mainstream a ne Vás. Útok na Vaši osobu v tom očividně žádny nebyl. Ten jste si tam dosadil sám.
    Ono je totiž skutečně s podivem, že si Robejška pozvali na toto téma do hlavního vysílacího času a to přímo na Radiožurnále. Zejména když po jeho nedávném rozhovoru na DVTV bylo zřejmé, jaká stanoviska bude říkat.

    Přičemž jde-li o vztah USA/EU. Tak bych si dovolil odkázat na onu slavnou přednášku Georga Friedmanna, kde vysvětluje pohnutky USA v geopolitické hře v Evropě.

    Můj osobní názor je ten, že USA sice potřebuje spojence, ale „tak akorát“ silné. Možná spíše poddajné kolonie než-li silnější partnery, kteří jsou větší a zdatnější, než jsou ony samy. Proto také všechny ty TTIP, protiruské sankce, které ze všeho nejvíce poškodily evropské spojence. Ale zase, nesmí to přehnat. Vis smlouva NAFTA. Mexiku ani Kanadě nijak neprospěla, ale ani je úplně nezadusila.

    Celkem výstižně ty dosavadní geopolitické hrátky po II.WW popsal Yanis Varoufakis ve své knížce GLOBÁLNÍ MINOTAURUS – vřele doporučuji všem k přečtení. Podobně PŘELOM Ilony Švihlíkové, který nastiňuje i jakési variantní scénáře možného světového hospodářského vývoje.

    Řekl bych, že se nacházíme v období, kdy dochází radikálnímu přeskupování sil, kdy USA dohnaly její vlastní kejkle a kdy se opět snaží z dané situace zase vytřískat nějakou tu nezaslouženou výhodu, podobně jako to udělaly po pádu Brotonwoodského systému.
    Ono ne nadarmo vedou nejhlasitěji multikulturní džihád za bezhlavé příjmání imigrnatů do EU NGO řízené z USA. Kdyby USA nechtěly oslabit EU imigrantskou vlnou, tak by nenechaly ty své NGO tak hlasitě vřískat. A to už vůbec nemluvím o tom, že by zkoncovaly s válkou v Sýrii, neorganizovaly by různá Arabská jara, a nelikvidovaly by Libyi apod.
    Jinými slovy, pokud by chtěli mít EU jako silného partnera, tak by USA nečinily kroky, které Evropu poškozují. Přičemž dohoda s Íránem budiž důkazem toho, že na druhou stranu nepotřebují mít Evropu respektive Německo zcela v ruinách, ale jsou ochotni mu přihrát kompenzace ekonomických ztrát z Ruska v Íránu.

   • Sal napsal:

    Amerika je velmoc. A, nevím kdo to řekl, velmoci nemají spojence, jen cíle. Já si to vyložil tak, že velmoci mají poslušné mopslíky a když mopslík vycení zuby, tak ho nejdřív spráskají, a když ani pak nepřestane vrčet, vyhodí ho z okna a pořídí si jiného poslušnějšího psíčka, který už ví, co si nesmí dovolit.

 13. Aldo napsal:

  Vidlák se zeptal kolik se jich vejde do Evropy. Snadná odpověď. Kolik budou chtít, oni si prostor udělají
  http://www.mpolska24.pl/post/6737/holokaust-chrzescijan
  Už to trénují doma.

 14. Puck napsal:

  Je Česko naše vlast, náš domov ? Je ! A tudíž je odpověď jednoduchá. Bezkonfliktně můžeme přijmout tolik utečenců, kolik jich chce mít občan doma. Na obecních a městských úřadech se úředníci nepřetrhnou a tak by měli mít dost času, aby tyto údaje dali dohromady.

 15. Leo K napsal:

  Vidláku, to jsou vlastně dvě otázky. Lidé masově prchají ze svých domovů tehdy, mají-li proč. Pokud by šlo o běžnou emigraci, nebyla by otázka na místě. Ten důvod proč prchají je v neobyčejném bordelu, který na středním východě a severní Africe je. Takže prvotní je otázka, kdy ten bordel přestaneme podporovat. Ať prostřednictvím NATO nebo prostřednictvím EU, která poslušně plní zadání “ overseas..“

 16. Karel Vázler napsal:

  Přesně, Amerika se nám právem směje, naletěli jsme jejich chytré globalistické, sionistické a korporátní politice. Ale kdo se směje naposledy……..

  • Gerd napsal:

   USA si zlikvidují jediného spojence. Až přijdou arabští imigranti i k nim v počtu mnohem větším než dosud, zůstanou sami.

   • Targus napsal:

    A kdo vám to nakukal? Jak obtížné může být ZAKOUPENÍ nového spojence, když máte v podstatě neomezený zdroj světové rezervní měny?

    • Gerd napsal:

     Myslíte, že světová rezervní měna vydrží věčně? Už se pomalu blížíme periodě, kdy britská libra předala vládu dolaru. Tedy dolaru už statisticky tiká odpočet do dne konce jeho vlády, přičemž perioda je zhruba 100 let. A v roce 2030 už to 100 let opravdu bude.

 17. Marxík napsal:

  Kolik migrantů ? Já jsem pouze pro prokazatelně ohrožené válkou, a i to dočasně v nějakém hradišti…….. Situace by měl stát využít i k odlifrování cizinců,kteří zde načerno pracují……Tedy jakési odblešení ….Ale faktem je, že se asi čeká, kdy Německo uzavře hanice.Pak to bude boj.

 18. Leo K napsal:

  A Puckovi: …Bezkonfliktně můžeme přijmout tolik utečenců, kolik jich chce mít občan doma… to je bezpříkladně manipulativní „argument“ Ani to slovo argument mi nešlo od klávesnice, chtěl jsem napsat něco daleko horšího. Vysvětlím na příkladu toho obřího sesuvu na dálnici u Lovosic. Je to totéž, jakoby bylo řečeno, že zmizí tak rychle, jak rychle se k tomu postaví automobilisté s lopatami a objednávkami na lomový kámen.
  Bohužel spoustu jedinců na takové pseudo-argumenty slyší. Měli by vrátit státu peníze, které stálo jejich vzdělávání, protože se nepovedlo.

  • E.K. napsal:

   Máme tady na třicet tisíc oficiálních bezdomovců, další desetitisíce bezdomovců po ubytovnách a provizorních přístřeších. Máme pět set tisíc nezaměstnaných. To jsou naše problémy k vyřešení, to je ten náš sesuv u Lovosic. Migranti nejsou sesuv u Lovosic, migranti jsou spíš zemětřesení v Nepálu: sice tragédie, ale v podstatě ne naše věc. Pokud se někdo cítí osobně odpovědný, měl by vyvinout osobní iniciativu a pomoci ze svých zdrojů.

   Lidé umírají v jednom kuse, po celé planetě. Osmdesát procent populace planety žije v těžko představitelné bídě. Tedy, *pro nás* těžko představitelné, pro ně naprosto samozřejmé. Cítit odpovědnost za všechny lidi na světě, to si může dovolit akorát Hospodin milosrdný a nekonečně slitovný; pro nás ostatní je tu Dunbarovo číslo.

 19. Narcis napsal:

  Je zajímavé, jak lidi, kteří se rozumně zachovali při prezidentské volbě, ve vztahu k dění na Ukrajině i v dalších případech, se náhle během několika měsíců nechali přesvědčit, že největší problém, kterému musí věnovat spoustu času a energie, jsou uprchlicí ze severní Afriky a Předního Východu. Je to problém a je na místě ho řešit, ale s chladnou hlavou a zvažováním řady souvislostí. Ne s naprosto převažujícím emocionálním přístupem a ve zbytečné panice. Ale už se to rozjelo a nedá se to snadno zastavit u nás ani ve zbytku Evropy.

  Máme obrovské štěstí, že žádný šílenec nevystřelil, nezabil nějaké dítě či neznásilnil děvče z druhého národa při dělení Československa a že jsme se se Slováky nezačali mydlit jako na Balkáně. Teď už to štěstí v celé Evropě nemáme. Podařilo se zahrát na strunu u mnoha otevřené xenofobie, u dalších nepřiznané v podmínkách všeobecné nejistoty všech společenských vrstev. Stačí zvolna přilévat olej do, aby se to ještě víc rozhořelo a vyselektovat nějaké mesiáše, kteří už budou umět ty unifikované masy dovést, kam je třeba.

  Imigrace je jen dílčím problémem současné napjaté mezinárodní situace. Mohla by se začít řešit autoritativními diplomatickými jednáními s cílem minimalizovat ozbrojené střety a nastartovat obnovu v postižených územích a následně i další vztahy na globální úrovni. Koordinované mezinárodní mírové hnutí by k tomu mohlo dotlačit i politiky, jimž se takové řešení nezamlouvá. Ale hněv mas je dnes již kanalizován jiným neškodným směrem a setrvačností to tak ještě dlouho bude. Cesta do pekla je dlážděna těmi nejlepšími úmysly. Ten výrok současně říká, že si ji dláždíme sami.

  • prirodovedec napsal:

   Je ovšem otázkou, zda po obdobi politického nicnedelani, mediálního excitovani neprijde obdobi mobilizace a pogromu nejen na bezence ale i na ty tzv. elity – nejen politické. Potom by Vami uvedene bylo riskantni i pro ty, kteří chteji podle Vas generovat mesiase. Zvazte to. Vypalit cast Bruselu mozna pak zvladnou kolektivne vydrazdeni bezenci i domaci a utecence domu pak doma mozna posadi jako exemplarni viniky do „tjurmy“.

  • vlkp napsal:

   Tahle téze je hrubý omyl. Ukrajina je proti současné migrační vlně podružná záležitost. Pokud tedy nějaký idiot se nepostará, aby z toho vznikla světová válka. V normálním případě se Ukrajina nějak ukončí a najde se lépe či hůře fungující modus vivendi, který bud e vyhovovat , když ne všem, tak většině zainteresovaných. Samozřejmě – kromě obyčejných lidí. Na ty nikdy nikdo žádný zřetel nebere. Ale Ukrajina má konečné řešení.
   Migrační vlna , i když také odezní, bud e problémem dlouhodobě. Ovlivní totiž celý evropský kontinent a nejdůležitější evropské státy nejméně na dlouhá desetiletá dopředu a zakládá budoucí konflikty. Nekompatibilitou kultur původních a nových obyvatel.
   Mluvit v souvislosti s ní o prezidentské volbě mi přijde jako těžký nonsens.

 20. Marxík napsal:

  NARCISI – imograce je důsledkem něčí politické hlouposti.Na silné vůdce kálí pes. Po Makedonii se dala do pohybu i bulharská armáda………Kolik armád se pohne a kolik konfliktů může vzniknout……

 21. Gerd napsal:

  Vidláku,
  pokud společenství lidí přirovnáme ke skupinám společenství zvířat, pak jednotná skupina, která dokáže ovlivnit chování zbytku, je 5-8%. Protože imigranti z islámských zemí jednotní jsou, stačí 5%, to je 526 914 osob z 10 538 275 lidí v ČR k 31.12.2014. Protože hrozí rozvrácení sociálního systému, který je už tak zatížen počtem osob z něj nyní čerpajících, musíme číslo snížit o možnosti stávajícího systému sociálního zabezpečení.
  Máme 4 952 339 poplatníků do sociálního systému, a čerpá z něj 3 485 606 důchodů (starobních 2 340 234, invalidních 434 895 a pozůstalostních (tj. vdovských, vdoveckých a sirotčích) 710 477).
  Máme 261 800 nezaměstnaných (údaj ze 3.8.2015).
  Velmi hrubým výpočtem tedy můžeme přijmout maximálně 265 tisíc osob ve stávajícím systému sociálního zabezpečení. Vyšší počet by znamenal změnu ve stávajícím sociálním systému (snížení důchodů a zvýšení plateb do systému). To je maximální hranice, za kterou nelze jít bez výrazného utažení opasků všech osob.
  Při dosažení počtu 520 tisíc imigrantů už bude docházet k hroucení společenského systému ČR, tj. vyšší kriminalitě a emigraci obyvatel.

  Ano, můžeme přijmout více imigrantů, pokud se bduou chtít začlenit do místní společnosti. Ale jestliže máme nezačleněnou minoritu Romů (tedy část z nich), státní správa nezvládne přijmout další počet imigrantů. mimochodem Romům tím končí zlatý věk, kdy stačilo umět dvě slova, diskriminace a rasismus. Romové budou první obětí přílivu imigrantů, nebudou pro ně sociální dávky v takové míře.
  Další dobrá zpráva je, že imigrantů můžeme přijmout, kolik si Eu řekne, prootže všichni stejně utečou do Německa.

  Takhle nějak začínal feudalismus. Stát nezvládal zajistit bezpečí osob, tak je dobrovolnou výměnou za trvalé platby zabezpečovala skupina profesionálních ochránců. Nájezdníci mezitím velmi rychle přišli na to, že nechráněné skupiny obyvatel jsou nejsnazší kořistí a tak je okradli a vyhladili. My jsme na začátku procesu.

 22. Pepa Sláma napsal:

  Že dojde k tomu, čemu jsme právě svědky, mnozí předpovídali už před desítkami let. Musím se přiznat, že i já před více lety jsem v diskuzích na Aktálně.cz opakovaně upozorňoval na to, že pokračující soupeření Východ-Západ je nesmyslným produktem lidí, kteří se myšlenkově zastavili někde ve Vietnamské válce, že aktuální je spor (chudý) Jih vs. (bohatý) Sever. Bohužel, volíme si (opakovaně) stále stejný typ lidí současně neschopných a zároveň všehoschopných. Jejich typickým představitelem je Kalousek, který ještě v na jaře 2009 tvrdil, že se nás finanční krize nemůže dotknout. A přitom, jako jedna z mála evropských zemí jsme ještě nedosáhli úrovně DPH z roku 2008!
  S uprchlickou krizí to je to samé. Ti, co tvrdí, že se nás netýká pro oči nevidí, či řečeno s klasiky „in medio mari quarit undas“. V okamžiku, kdy Německo uzavře hranice, a ten okamžik může být blíže, než si většina myslí, tak tady nemáme tisíce běženců, nýbrž statisíce běženců. A to je jen začátek!
  Myslím si, že země, která není ochotna se postarat o svoje postižené a pro svoje opuštěné děti nemůže přijmout žádného uprchlíka. Považuji za pokrytecké, když se kde kdo ohání morálními povinnostmi vůči uprchlíkům, a přitom nejsme ochotni dát ani mizerných 20 mil. dětem, kterým hrozí, že už podruhé ztratí domov (ostatně si myslím, že pokud se socani nezbaví neschopné ministryně Marxové-Tominové, jsou nevolitelní).
  Domnívám se rovněž, že země, kde jsme nastolili právo a demokracii, mám na mysli Kosovo, Afghánistán a Libyi, by měly být zapsány na seznam bezpečných zemí, ze kterých nikdo nemá právo na azyl. Jak by mohl, když tam s naší pomocí vládne demokracie?
  Speciálně to platí pro Kosovo, které je přeci de facto a částečně i de jure protektorátem Evropské unie! A na správu kterého platíme ze svých daní (prostřednictvím rozpočtu EU) nemalé peníze!

  • zemedelec napsal:

   Pane Sláma.
   Že by to Sobotka nevěděl,co dělá Marksová,já bych řekl,Sobotka je problém.
   Mám ohledně utečenců i jiný pohled,až to všechno vzejde v Řecku v platnost a dojde na důsledky,tak se to pohrne z Řecka jinam v desetistupu.Trochu se taktizuje,co vyřeší Tsipras svojí demisí.já bych řekl,splnil úkol od Německa,tak rychle se vypařit nezvolením.

  • Targus napsal:

   Souhlas nejen s Kosovem.

 23. ENKI napsal:

  Dost není a nebude číslo. Až budou chybět lékaři, až nebude na opravy staveb a cest, až se začne zadírat sociální stroj, až přestane být bezpečno (vnitro už si řeklo, dnes vystartovala spravedlnost – málo soudců)…. nastane takový stav. Lidé řeknou „Dost (!)“, a zvolí (lepší cesta) nebo povstanou (horší způsob). Dovoz okamžitých spotřebitelů (a budoucích voličů) byl jistě zprvu lepší, než likvidace neprodejných zásob (popř. jejich vývoz do zemí, které je neplatí), nebyl však zvládnut a vymkl se zpod kontroly. Pro mne DOST už nastalo.

 24. Gerd napsal:

  Na charitu a postarání se o uprchlíky máme také církve, kdy zejména katolická inkasovala nemalé prostředky s tím, že bez nich nemůže vykonávat misijní a charitativní činnost. Tak teď mohou islámské imigranty obracet na víru křesťanskou a současně se o ně materiálně postarat.
  Ale je to jako s tím Vidlákovým farářem a různými signatáři peticí. Všichni se chtějí postarat za peníze někoho jiného. Své vlastní peníze do toho pustit nechtějí.

  • zemedelec napsal:

   Pane Gerd.
   Nevěřte na duchy,pokud by nějaké ubytovala,tak za státní dotace.

   • Gerd napsal:

    Já vím, ale je vhodné připomenout, že nyní mají možnost prokázat, že při darování majetku církvím opravdu začnou plnit, co slibovaly.

    • zemedelec napsal:

     Pane Gerd.
     Naprosto se shodneme.
     Pokud by aspoň ubytování a stravování hradila cirkev ze svého,pak poděkuji.

    • jezevec napsal:

     nezapomeňte děcka, při tom svatém nadšení, jak někdo jiný, tentokráte například církev, za vás zaplatí ty náklady na uprchlíky, zatímco vy jim budete zadarmo radit jak a co mají dělat a kolik že svých peněz mají za to utratit – – – že církve se celá staletí a velmi rády živily samy a dobrovolně ze svého. majetkovou podstatu, ze které se církve financovaly, ukradli po válce bolševici a prožral všeholid.
     nemyslím že je vhodné, aby nečlenové církví strkali svoje nenechavé rypáky do odškodnění církví za komunistické loupežení. církev nic neinkasovala a nebylo jí nic darováno – z jejich vlastního majetku jim bylo NĚCO MÁLO všeholidem vráceno.

 25. Marxík napsal:

  Letos je to slabota – rekord padne příští rok………..

 26. Germanicus napsal:

  V záležitosti uprchlíků je každá rada drahá.
  V prvé řadě by museli být akceschopní vedoucí činitelé (elity) Evropské unie. Což stávající loutky nejsou a nebudou.
  Dále je jasné, že musí být zavedena určitá selekce uprchlíků. Nikoliv ovšem v osvětimském režimu – muslimové vpravo, křesťané vlevo. Tzv. ekonomiští uprchlíci (dobře živení mladí mužové), převážně z Afriky, ale i z Pákistánu, Bangladéše a Indie musí být nekompromisně vraceni zpět domů – loděmi, letadly (nejlépe vojenskými). V rámci EU musí být koordinován společný nekompromisní postup proti mezinárodnímu i národnímu organizovanému zločinu, který nebývale profituje na pašování uprchlíků do Evropy. V této souvislosti by zadrženým pašerákům lidí a zejména pak organizátorům v pozadí měly být ukládány exemplární tresty.
  Váleční uprchlíci, zejména ženy a děti (převážně ze Syrie a Iráku) by měli být soustředěni v dočasných uprchlických táborech pod správou EU a OSN. V případě iráckých uprchlíků by zřejmě mělo ještě dojít k rozdělení na sunnity a šiity (jinak hrozí vzájemné potyčky).
  U těchto válečných uprchlíků je reálný předpoklad, že po skončení válečného konfliktu (občanské války) se většina z nich vrátí zpátky domů.
  EU a státy NATO by se měly omluvit za vojenskou intervenci a totální rozvrat v konkrétních zemích severní Afriky a Blízkého (Středního) východu- zejména v Libyi, Syrii a Iráku. Konkrétní zodpovědné politiky navždy vyloučit z politických rozhodovacích procesů. Současně se soustředit na ukončení občanské války v Syrii, zejména na likvidaci vojenských sil tzv. Islámského státu v této oblasti (+ přestat s podporou protiasádovských povstalců).
  Domnívám se, že Česko by v záležitosti válečných uprchlíků se mělo především orientovat na syrské uprclíky (rodiny s dětmi). V této souvislosti se nabízí využít zkušenosti z přijetím řeckých uprchlíků (z občanské války v Řecku) na začátku 50. let. Tehdejší Československo bez větších problémů zvládlo přijetí asi 15000 řeckých uprchlíků (včetně několikaset dětských sirotků). Většina těchto uprchlíků se vrátila do Řecka v průběhu 70. let (po obnovení demokratického režimu). Domnívám se tedy, že bychom mohli přijmout cca 20000 syrských válečných uprchlíků (rodiny s dětmi).

 27. Germanicus napsal:

  Oprava:
  … s přijetím.. Ach ta čeština. 🙂

 28. blbíš napsal:

  K NavajoviMM z 7:47 hod.
  . . . no záleží na tom, co tím „BAVENÍM“ hodláte sledovat! Pokud ŽVANĚNÍ (omlouvám se, neznám přesný slovenský ekvivalent toho slova, že by TÁRANÍ?) pak jak je libo! Ale jste ve Vlkově, kde se pán prostoru přece jen snaží problémy rozebírat právě na základě údajů, po kterých volám. Ve žvanění jsou třídiči odpadu nedostižní, tak proč jim nabíhat na nepřipravené vidle Vidláka. Pokud jste nezaznamenal u vás na Slovensku, tak tady v ČR je toto téma natolik výbušné, že bych si dovolil být nadále konzistentní ve svém požadavku (právu) na relevantní informace.

  • NavajaMM napsal:

   „Bavíme“ spravidla nemá expresívny význam, ani u mňa nie. Znamená niečo ako „diskutujeme“. Myslel som práve na to, že Vidlák touto priamou otázkou na prijateľný počet urobil krok od principiálnej, ale jalovej diskusie ÁNO-NIE do vecnejšej roviny, kde treba stanoviť mantinely, ciele a podmienky. Tak som chápal Vidlákov článok.
   Vaša požiadavka na relevantné informácie je s tým úplne v súlade.

  • Aldo napsal:

   blbíš, vystartoval jste úplně zbytečně, pokud byste četl pozorně, tak i při neznalosti slovenštiny jste mohl usoudit že NavajaMM napsal něco jako „když si povídáme“. Což těm, kteří v mládí četli jak českou, tak i slovenskou knižní produkci, je naprosto zřejmé. Musím konstatovat že považuji za velkou škodu že naše ČT jd e natolik na ruku našim kumštýřům, že nechává dabovat do češtiny i původní slovenskou tvorbu. Věci pak došly tak daleko že např. obchodní jednání mezi Slováky a Čechy se vedou v angličtině. A to jsme byli jeden stát. K smíchu nebo pláči?

 29. anita napsal:

  Když bylo něčeho více než mnoho, ptal se mě jednou vnuk …a odkud se babi všechno beléé ? Často se mi vkrádá tato jeho otázka do hlavy, především zprávami o imigrantech. Rovněž si vzpomínám na žertování, když se potkáme na ulici se soudem on kráčí z domu a já směrem do domu, jo,jo je třeba vyrovnávat, aby se ulice nenaklonila 🙂
  Tak kolik imigrantů severní polokoule udrží, aby neudělala kolotoč a neobratila se na jih, to poznáme. Jednou budeme protinožci ani nebudeme vědět jak 🙂

 30. Anonymní napsal:

  moja troška do mlyna. debata o utečencoch je márnenie času. štáty ktoré nevedia zabezpečiť dôstojnú existenciu svojím vlastným občanom , neuchránia ich pred akýmkoľvek večším nebezpečenstvom nech príde z akejkoľvek oblasti. nech ľudia najprv vyriešia problém so svojími politikmi , ktorí odovzdali suverenity svojích štátov bohviekomu. a ak to nedokážu tak potom majú smolu. takých miništátikov ako je slovensko , česko a podobne tu už bolo. a nevydrzali. utečenci sú iba následným problémom. ten hlavný je niekde úplne inde.

 31. Anonymní napsal:

  Také kolem sebe nevidím ani rasismus ani xenofobii, ale slyším jenom ekonomickou otázku – Kdo je bude živit? Proto bych na vidlákovu otázku odpověděla – Můžeme přijmout tolik lidí, kolik je schopno se postarat sami o sebe, tak jako to dělají ti, kteří už u nás jsou.

  Celé čtvrtstoletí je nám vtloukáno do hlavy, že se každý musí o sebe postarat především sám a k tomu je uzpůsobena sociální politika, o které se stále mluví jako o něčem kapitalismu škodlivém. Proto chápu každého, kdo poukazuje na naše bezdomovce, na opuštěné děti, pro které se peníze nenajdou, protože nejsou prioritou pravicové politiky. Čtvrtstoletí se u nás potýkáme s příživnictvím romské komunity, která rozděluje společnost.

  A najednou imigranti ! Živit a šatit a platit jim ubytování nechce nikdo nikomu. Ani našincům, natož cizincům. Až mi někdo z politiků řekne, kolik peněz a z jakých zdrojů bude na imigranty vydáno, pak budu schopná říci, kolik imigrantů můžeme živit. Ale dokud nevíme, kde na to vezmeme peníze, nemůžeme odhadovat žádné počty.

  • Věra Říhová napsal:

   Omluva za anonymitu – napsala Věra Říhová

  • Gerd napsal:

   Politici jsou kam vítr, tam plášť. A vítr vane z Bruselu. Až i v Bruselu zjistí, jakou pohromou jsou imigranti pro ekonomiku zemí EU, obrátí. A v ten okamžik se z dosavadních obhájců imigrace stanou její nejrozhodnější odpůrci.

 32. Edita napsal:

  Ta otázka po mezním počtu je irelevantní. Tu mez, kterou bychom si eventuálně stanovili, nebudeme zjevně schopni udržet. Evropa není schopná společné domluvy v té věci a my nemáme armádu v tom stavu, abychom to uhlídali i bez Evropy. Nevěřím, že migrační vlna poleví, spíše bude po řadu let sílit. Kdybych žila v takové dnešní Sýrii, či subsaharské Africe, měla základní, (byť v mnohém mylnou) představu o životě v Evropě, také bych tam nechtěla (v té bídě, špíně, při nedostatku vody a docela vysoké pravděpodobnosti, že se nedožiji příštího měsíce, či roku) zůstat a mířila bych za každou cenu do Evropy. Nemyslím, že jde jednoduše pouze o ekonomické motivy, je to složitější, nemyslím ale také, že jde o motivy jednoduše náboženské (islám versus křesťanství).Nemám představu (jako mnozí jiní), co by se s tím dalo (a už vůbec ne, co by se s tím mělo) dělat.

 33. Marxík napsal:

  Kolik je dost ? O to nejde. Dost je tolik, kolik jich budeme mít mezi sebou.Zatím je cpeme za dráty a vláda se tváří (mlčí ), že je vše pod kontrolou. Ale není……. Otázka času a pravděpodobnosti . Tak jako mravenci jdou za cukrem…..Pújdou, i když ten cukr v podobě uzavřených hranic bude nepřístupnější. I v dalších letech. Bez systému jsou mravenci z obou stran ztraceni. Ostraha hranic je atributem samostatného státu.

 34. jezevec napsal:

  už jsem to jednou tady psal a dovoluji si na tom trvat: můžeme přijmout právě tolik klientů převaděčské mafie, odmítám tento hromadně organizovaný exodus nazývat uprchluctvím – kolik jich jsou jednitlivci ochotni a schopni ubytovat u sebe doma, a být osobně zodpovědni za jejich další vývoj.
  nemá smysl zavírat nezaměstnatelné běžence do lágrů, máme dost cikánů vlastních. nemá smysl vysazovat lidi z kamionů směřujících do německa a násilím je držet tady. má smysl sem zvát pouze lidi schopné se uživit.

  • Edita napsal:

   Jezevče, ta Vaše otázka, kolik z nás je schopno převzít osobní odpovědnost za ty lidi, kolik z nás je schopno je přijmout se vším všudy do svého domu (třeba také za ně uklízet záchod) a spoluzodpovídat za jejich budoucnost, je klíčová. Za sebe říkám, že toho schopna nejsem. A nemyslím, že takových obětavých je zde mnoho. Naši křesťanští spoluobčané buď hrají na náboženskou notu a obranu křesťanských hodnot nebo prostě aplikují známé přísloví o košili a kabátu, ovšem zahalené do vznešené argumentace.

  • oldo napsal:

   aj na to by vznikol čierny trh a ako kedysi bolo 20 Vietnamcov, dnes Ukrajincov v jednom 3-izbovom byte 🙂

  • Leo K napsal:

   Na hloupou otázku nelze odpovědět chytře…kolik jich jsou jednitlivci ochotni a schopni ubytovat u sebe doma, a být osobně zodpovědni za jejich další vývoj…ano, to je typická rétorika neoliberalistů. Přerozdělené peníze nelze zkracovat, protože by se zmenšila hromada, kterou lze „odklonit“ Relevantní je odkaz na sociální bídu a otázka, proč se neřeší naši Romové – proč je nelze zaměstnat, proč se neřeší bezdomovci, proč se neřeší sociálně deprivované děti vychovávané ulicí atd. Ale problém uprchlíků tuhle otázku zesiluje. To nestojí proti sobě, ta otázka se synchroně vybuzuje.

   • Edita napsal:

    Souhlasím LeoK, že jde o sociální bídu, ale i o bídu lidských možností a vyhlídek v tomto životě, který je jak známo krátký. Nevím o žádném rýsujícím se řešení, kromě těch, co už tu byly a tak úplně se nepovedly.

   • Leo K napsal:

    Pokud to není srozumitelné, tak ještě nápověda. Podle mne neexistuje žádný, ani ten nejmenší důvod, proč by chyby systému měli napravovat jednotlivci. Je-li chybný systém, změňme systém!

    • Edita napsal:

     Díky za odpověď, pochopila jsem, proč Vás ta otázka kladená Jezevcem štve, ale přece má dle mého soudu opodstatnění a je dobré si ji položit. Kdo bude ale, (a hlavně jak) ne-li jednotlivec (alespoň v první linii) měnit chybný systém? Myšlenka vždycky musí vzejít od jednotlivce.

     • Leo K napsal:

      Já jsem toho názoru, že takto položena otázka je VŽDY jenom zavádějící. Kdo má měnit systém, když ne my. Jednotlivci mohou motivovat, mohou bouřit, mohou budit, ale sílu změnit systém nemají. Jestliže se ve zde zmíněném rozhovoru – 20 minut s Petrem Robejškem – objevilo, že založil Institut 2080, tak bylo třeba zbystřit pozornost, protože v otázce po smyslu takového think tanku (myšlenkového centra), odpověděl: Našim záměrem je politiku inspirovat…Chceme naše myšlenky představovat veřejnosti… inspirovat společnost…budeme vyvolávat diskusi s občany, aby trochu na politiky tlačili…
      Ne nevěřím na spásu prostřednictvím pana Robejška. Cituji to jenom proto, že to je správná metodika, jak začít měnit systém.

    • jezevec napsal:

     systém se ale skládá z jednotlivců, pane leo, nicht wahr?
     a systém je nahovno, pokud těm jednotlivcům neslouží.
     apartheid nezanikl tak, že z marsu spadli marťani a za nás nám změnili systém – apartheid zanikl tak, že jednotlivci svou občanskou neposlušností a dožadováním-se ukázali, že jsou relevantně početnou skupinou, a systém byl napraven.
     takže je-li většina jednotlivců proti uprchlíkům, vládci systému nemají žvástat kraviny o chybách jednotlivců, ale zajistit systém který bude uprchlíky šikanovat a vracet.
     je-li tady nějaká skupina jednotlivců pro uprchlíky – musí přestat žvanit co se má dělat za cizí prachy, jít příkladem, brát si je domů a nosit jim jídlo. jinak by totiž systém neměl šanci poznat, že je chybný. pokud bude takových jednotlivců dostatek, stane se i pro systém morálně nepřijatelné uprchlíkům nepomáhat.
     obráceně to nejde, marťani nespadnou – a ano-li, nebudou nám měnit systém.

     • Maneca napsal:

      Jezevče, na východ od nás se předvádějí kyjevští magoři s pravým sektorem, na západ od nás bruselští magoři s levým sektorem, na sever od nás ve Skandinávii se zrodila multikulti dekadence a třetí neurčité pohlaví „hen“, z jihu k nám míří nabušení afričtí a arabští chlapci, kteří si s sebou do Evropy přivážejí i své tropické horko a sucho a teď ještě shora spadnou Marťani? A tož dejte pokoj….

 35. M.Ondroušek napsal:

  Ano skutečně tzv.politicky korektní noviny najednou umožnují dát hlas i druhé straně názorů ,viz článek v dnešní MF od spisovatele Vlastimila Vondrušky.Nese název“ Prohráli jsme a poneseme následky“. A ve čtvrtečním vydání je obsáhlý rozhovor s Konvičkou.

 36. Skogen napsal:

  Imigranta jsem viděl zrovna dneska. Pomenší, podsaditější, snědší, zvídající, kterým směrem (pojede vlak) na Praque. Třeba jsem xenofób a byl to jen túrista. Hlavu nikomu v dohledu neuříz a po rejži se nepídil. Nejlepší místo na zhlédnutí imigranta tak bude Praque mainstation, odvozuji zcela nevhodně generalizací.

  Právě dost je tolik, kolik jich může být dočasně umístěno v rámci standardně probíhajících procesů vedoucích k azylovému řízení. Kvalifikace toho umístění i počtu záleží především na nich. Přičemž asi platí, že ti skutečně potřební budou skromnější a dalo by se s nimi počítat i při zásobování rýží. Méně skromní mají jistě více co nabídnout. Pokud ne, mohou se připojit k neúspěšným žadatelům a uvolnit místo pro jiné.

 37. Čestmír Berka napsal:

  Evropské vlády jsou evidentně ve vleku událostí. Pravidla a postupy jsou nastaveny na jinou kvantitu i jinou kvalitu. Jinak se zvládá povodeň a jinak tisíciletá voda. V mimořádných situacích je třeba mimořádných opatření.
  Tak, jak jsme byli ovlivňováni médii, že se nic neděje, příchozí jsou skoro samí vysokoškoláci nebo rodiny s dětmi, ačkoli si lidé na webech mohli najít opačné zkušenosti, tak jsme ovlivňováni nyní opačně. Média jdou po dramatických situacích, nepokojích a tak to nyní vypadá, že jsou migranti skoro jen samí mladí muži, kteří nás jdou obsadit a vyjíst naši chudou zemi. Na facebooku pak vlastenečtí Češi zakládají domobranu, jiní hýkají nadšením nadšením, když se nějací čmoudi utopí. Jiní jsou na smrt vyděšeni…:
  Dobrý den, Jaroslave
  Ráda se s Vámi sejdu. Jsem již v Praze a můžeme si promluvit. Jsem teď v takovém rozpoložení, že bych všechny lidi přivedla na pobřeží chránit Evropu. Nechápu liknavost moci, nerozumím tématům, která dnes předkládají tvůrčí lidé, když jejich jediné pravé místo je právě tam.. Je povinnost každého z nás chránit hodnoty naší civilizace. Každým dnem roste nebezpečí, proč se neutvoří řetěz lidí, kteří budou chránit Evropu. Kde jsou ti, kteří mohou zabránit pašerákům v připlutí…Demonstrace řeší velmi omezeně, nikdo nebere v úvahu naše hlasy. Braňme se a bojujme.Lenka.

  • Antonie napsal:

   Ale ano, už se formují skupiny lidí kolem Martina Konvičky, Miroslava Lidinského, Tomia Okamury, inspirováni myšlenkami Petra Hampla, „černé ovce“ Svobodných, ve spolupráci s ostatními. A ta naděje připojit se ať jako jednotlivci či hnutí anebo strany, domluvit se a pokusit se společně v příštím volebním období něco změnit, je otevřená.
   http://petrhampl.com/
   „V podstatě jsou před námi otevřené dvě cesty. Buď se vrátíme k modelu, kde hlavní roli hrály malé rodinné firmy a který se tak osvědčil nebo budeme pokračovat v cestě zvětšování korporací a propojování státní a korporátní byrokracie. To by byla cesta k chudobě, společenskému rozkladu a především ztrátě schopnosti bránit se vnější agresi, jak se nám to teď děje s islámem.“

   • Sal napsal:

    S lidmi, jako je Martin Konvička a Tomio Okamura (ty další dva neznám), mám menší problém v tom, že cca 10% jejich výstupu (článek, blog, vystoupení v TV, atd) je nějaký fakt. Zbývající část je sebeprezentace, manipulace, demagogie a hraní na city.
    Hergot, nejsou oni to vlastně politici? Protože jsem právě popsal v médiích viditelné zástupce největších našich politických stran. S výjimkou Schwarzenberga, který sice vidět je, ale u něj už ani ten fakt není možné najít – buď usne, nebo mu není rozumět.

   • Čestmír Berka napsal:

    Hamplova cesta ke kapitalismu s lidskou tváří 😀 Něco měnit v příštím volebním období? Když se nám TEĎ budou topit v moři bližní, co už nejsou bližními, ale pořád zůstávají snad lidskými bytostmi? Když budou krajinou bloudit skupiny prochladlých a hladových? Když budou možná desítky či stovky mrtvých za našimi humny? Já vozil mrtvoly do márnice, jsem zvyklej… co vy, Antonie? Spousta pseudohumanistů, jak je teď modní říkat na to připravena není…. No, počkáme si na příští volební období, co nám pan Hampl vymyslí…

    • Antonie napsal:

     co já? Jsem připravená v mých malých omezených možnostech pomáhat kde je třeba, dělat co je v mých schopnostech a silách. A kde vy vidíte kapitalismus s lidskou tváří, tam já vidím šanci pro každého být tím, čím je, s možností vytvořit si třeba i nebe na zemi, a ukáže se rozdíl mezi těmi, kteří žijí anebo nežijí v Božím království 🙂

 38. jjozef napsal:

  Dobry podvecer vospolok!
  Vidiac v tunajsej diskusii viacerych kolegov z aktualne,w ktorymi som si aj priatelsky rozumel,dovolim si , s laskavym dovolenim Vlka,informovat,ze aktualne.cz mi pred par tyzdnami vystavilo cervenu: zakaz diskusii.Bez akehokolvek aviza.
  Takze len obcas zarolujem,precitam prispevky niektorych vazenych diskuterov a potesim sa ich zaujimavym odkazom.

  Pridam tiez nejaky odkaz a komentar.
  http://www.chelemendik.sk/Henry_Kissinger_Vo_vztahu_k_Rusku_Zapad_stratil_akukolvek_mieru_257133101.html
  „V sucasnosti vo Washingtone zatato trvaju na tom,aby padla ruska vlada“,
  „USA vstupuju do vojen,ktorych koniec nevedia predpovedat,uplne ignorujuc svoje vnutropoliticke moznosti“.
  Takto trubi do vojny s Moskvou Wall Street skrze Blisty:
  http://www.blisty.cz/art/78564.html
  Dnesne HN prinasa „klucoveho“ autora FT, Johna Thornhilla:
  RUSKO NEHROZI SILOU,ALE SLABOSTOU – titulok.
  Z textu: „jeden moj liberalny priatel z Ruska prirovnal Putina k svabovi z basnicky Cukovskeho.Svabovi sa vdaka desivym fuzom podari vystrasit vsetky vacsie zvierata na pikniku.Lenze potom sa z oblohy znesie vrabec,lapi svaba do zobaka a ostatne zvierata zrazu nechapu,ako sa vobec mohli bat.“

  „Zapad“ neodisiel od koncepcie rozlozenia a znicenia Ruska.S pomocou „liberalnych priatelov“,znamych ako movita piata kolona i s pomocou dalsich sil,v neposlednej miere s pomocou spriateleneho moslimskeho dzihadu.
  Carnogursky pre PL: videl som plan: najprv Syria,potom Iran a Rusko,nakoniec Cina.
  Zaoralek: pytal som sa Kerryho,kto je nebezpecnejsi,Rusko,ci ISIL? Rusko,lebo je spojencom Ciny.
  A sme pri zmysle existencie /sponzorovania/ ISILU.

  Kissinger je /mozno,neviem/ prvym,alebo jednym z prvych strategov formulujucich poziadavku nedopustenia,aby ktokolvek,akakolvek aliancia,mohla konkurovat USA.Opakoval to aj Wolfovitz,ako refren to opakoval Friedmann vo svojich knihach:nedopustit spojenie ruskych a zapadoeuropskych zdrojov!!
  Otazka na uvazovanie:
  kolki politici,novinari,prislusnici think tankovych divizii sa touto US strategiou riadia,kolki o nej vedia,kolki proti nej bojuju?Kolki sa boja,sraci,kolki v politickej triede su bez akejkolvek moralnej vybavy?
  Co mozeme urobit aby ju reflektovali?
  Spisovatel Bednar na bezvyznamnom fore /co nie je v masmedialnych titulkoch,je bevyznamne/“
  http://www.noveslovo.sk/prispevok-v-blogu/Washington_robi_uz_100_rokov_vsetko_preto_aby_Nemecko_a_Rusko_nespojili_svoje_sily
  Europoslanec,znepokojeny madarsky ultranacionalista
  http://aktualne.atlas.sk/za-biznisom-s-migrantmi-mozu-byt-aj-niektore-tajne-sluzby-strasi-csaky/slovensko/politika/
  Povedane,zahrabane do zabudnutia.
  Podobne:
  http://www.chelemendik.sk/Primo_silene_obvineni_rakouskych_spionu_emigraci_do_Evropy_plati_468062753.html

  Zapad =
  Washington = Wall Street + City,resp.ich strategovia permanentnych vojnovych hier.
  EU je „politicky trpaslik“,unia zotrocenych vazalov.Unia predatorskych vazalov, plus „ochotni“ poddani.
  Upiri Wall Streetu svojim machiavelistickym talentom dokazali vzbudit predatorske chutky aj u polskej a svedskej…. politickej elity.
  Medialna elita v Europe je mimo akukolvek svojpravnost.

 39. Edita napsal:

  LeoK, slyšela jsem rozhovor s P.Robejškem na radiožurnálu a také nedávný rozhovor s ním na DVTV v podstatě k témuž. Tak úplně jeho „rozhodnosti“ a jeho řešením nevěřím. Je to racionální,
  to co říká. Bohužel, racionalita nikdy ještě nikoho nedovedla sama o sobě přimět k činu. Na rozdíl od vzrůstajícího strachu z uprchlíků a vzrůstající obecné nevraživosti k nim.

  • Leo K napsal:

   Hm, máte sice velkou dávku pravdy, ale myslíte, že iracionalita je lepší řešení? Podle mne je zásadní zůstat na půdě rozumu. Nemohu napsat vzpomeňte, ale přece jenom, vzpomeňte na to co víte o Masarykově boji proti Rukopisům, nebo jeho roli a obecnou nevraživost proti němu, v hilsneriádě. Ten Váš argument by mohl v té době znít úplně stejně.

   • Edita napsal:

    Masaryk v procesu s Hilsnerem prokázal neobyčejnou statečnost. Antisemitismus je obrovská síla a Masaryk se tomu postavil. Čemu ale čelí Robejšek? Jeho racionální argumenty budou pravděpodobně zneužity ve prospěch sil zcela iracionálních.

    • Leo K napsal:

     To zatím nevím. Robejšek žádné myšlenky nezveřejnil. Ale já zdůrazňuji metodiku a ne pana Robejška. Jestliže vyhrává iracionalita, jestliže se hledají mýty místo faktů, jestliže si nesjednotíme významy slov, abychom si vůbec alespoň rozuměli – znáte nějaký lepší prostředek než tu racionalitu? Jestli znáte – sem s ním!

     • Edita napsal:

      Neznám žádný lepší prostředek pro dorozumění mezi lidmi, než racionální řeč. (Mám na mysli věci obecně sdílené, nikoliv ty intersubjektivní.) Proboha nejsem zastánce iracionality. Ale vím taky, jaké to má meze, totiž, že moc racia strašlivě přeceňujeme.

   • Sal napsal:

    Leo K, iracionalita není řešení, ale často je používána někým, kdo provádí racionální úvahy, jako nástroj k provedení jeho úmyslů.
    Teď zrovna nemám na mysli Konvičku, protože ten je v celé věci jen ten „užitečný idiot“.

 40. šprýmař napsal:

  podle mě je ta otázka špatně koncipovaná. pokud přijmeme jednoho, proč ne dalšího? proč pak ne rovnou všechny? a to v okamžiku, kdy nemáme postaráno o vlastní lidi, systém skříípe a kolečka s polovinou zubů se přestávají točit.

  pragmaticky : vyberme si ty nejlepší /se vzděláním, schopné, ochotné přizpůsobit se našemu právu/ ten zbytek odlifrujme do afriky. ale pak se nebudeme moci pokrytecky tvářit že jsme humanisté.

  dokud nemáme pořádek sami u sebe, dokud všechno nefunguje na 1000% nemáme sem co koho přijímat.

  zcela zcestné je že ti lidé dostávají peníze přitom nejsou ani vyšetření, očkovaní, přeléčení, prostě nic.

  • Leo K napsal:

   …zcela zcestné je že ti lidé dostávají peníze přitom nejsou ani vyšetření, očkovaní, přeléčení, prostě nic…to vám někdo nakukal?
   …dokud nemáme pořádek sami u sebe, dokud všechno nefunguje na 1000% nemáme sem co koho přijímat….a o ten pořádek, aby tady všechno fungovalo aspoň na 70 % se podle Vás někdo snaží?

 41. Pepa Sláma napsal:

  Existují poměrně exaktní výpočty, jaká má být hustota obyvatelstva v zemích mírného pásu, aby bylo možné pro každého obyvatele zabezpečit určitý standard životní úrovně. Pokud se pamatuji, pro Českou republiku to znamenalo 5-6 mil. obyvatel. Takže nejenže bychom neměli nikoho přiímat, naopak bychom měli snížit počet obyvatel na polovinu.
  V souvislosti s tím mi připadá směšné, jak nás neustále politici zprava doleva děsí „vymíráním“ naší populace. Jako bychom žili v 19. století, kdy vojenská či ekonomická síla státu byla dána počtem „duší“. To je naprostý nesmysl. Dnes má většina států malé, profesionální armády, a pokud válčí, tak s nezaměstnaností mladých.

  Problémem je, že současná vlna imigrace je jen částečně způsobena humanitárním bombardováním Libye, Jugoslávie a nastolením demokracie v Kosovu, Iráku, Afgánistánu a Sýrii. Tyto zásahy jen otevřely stavidla Hlavním důvodem je populační exploze v subsaharské Äfrice, na Předním a Středním Východě. Proto bylo jen otázkou času, kdy k exodu dojde. O problému se vědělo dlouho dopředu, akorát lidé, které jsme si zvolili (a dobře platili), aby za nás činili strategická rozhodnutí, naprosto selhali.

 42. Marxík napsal:

  Máme stát, policii, armádu, hranice,vládu a platíme daně. Jako poplatníka mne nezajímá, jak to udělají – 80 % tady nikoho nechce. Když to neumí, tak at odejdou, nebo nebudou zvoleni.

 43. Sal napsal:

  „Kolik je dost?“ je sice zajímavá otázka, bohužel v současné situaci naprosto irelevantní. Nejde totiž o migranty ani o nás ani o války a ani o nic jiného. Jde jen a jen o peníze, potažmo moc. A toho není nikdy dost.
  Takže bez ohledu na to, zda imigranty chceme nebo kolik jich chceme/můžeme přijmout, oni příjdou.
  To, že teď chtějí do Německa, Velké Británie, či Švédska, je úplně vedlejší. Protože až jich tam bude „dost“ (buď se vzbouří tamní domorodci, nebo do té doby přišlí), půjdou sem a bude jich stoprocentně více než nějaké „dost“.
  Asi vypadám jako cynik, ale my o ničem nerozhodneme. I kdybychom například 100% hlasů zvolili stranu s názvem „Vystupme z EU a Schengenu“, ta zafunguje úplně stejně jako Syriza a Tsipras v Řecku – dají nám naději a následně udělají to, co jim „moudří“ ale hlavně mocní řeknou.
  Ještě že Bůh vynalezl internetové diskuse, „sprostný lid“ se vybouří tam a nebude přemýšlet o nějakých revoltách a jiných hloupostech a ti nejbohatší z nejbohatších si připíšou další řád u svých bankovních kont.

 44. anita napsal:

  Nějak jsem si bláhově říkala, že je vždycky něco špatného na něco dobré. Jednu ze špatností pro mně bylo, když prošly církevní restituce. Jak píšu v té špatnosti jsem se domnívala, že všech těch sociálně slabších se ujme církev a trochu odbřemení stát. Pokud jsem tu na Kose četla článek , že církev skrzevá svých autorit působící na své ovečky svými kázáními o imigrantech, vezme si je pod své křídla a pomohou jim najít práci, klid a pokoj v jejich rozdrásané duši.
  Tak z toho usuzuji, kolik církev a Kalousek se svými rozdajnými kámoši je schopen utečenců pojmout a hostit k jejich libosti, dovzdělat je, naučit je být samostatnými a uživit se, tak potom bych jich tu mohlo i tolik být a žít v souladu s naší kulturou, používat náš jazyk a respektovat naše zákony a tradice.

 45. Gustavson napsal:

  Tak si říkám, o čem že se to pořád v souvislosti s migranty diskutuje. Nechci je tady? Nijak zvlášť. Ale budu jim bránit? Nemám k tomu žádné právo. Na argument, že nám budou brát práci, musím říct jen to, že pokud budou arabové nebo černoši pracovat efektivněji než Evropani, mají plné právo tu být a Evropani se od ních musí učit. A že se někomu nelíbí, že budou Evropanům brát sociální dávky, resp. důchody, čili „jejich“ bohatství? Mám dojem, že Evropa v koloniálních dobách obrala svět o mnohem víc a zrovna Afriku si s amíky porcují i v současnosti. Takže Afričani tu mají plné právo být. A Sýrie? Tu zničila amícko-britská invence a jestli proti tomu Evropa nic nenamítala, opět tu Syřani mají plné právo být! Jedině tehdy budu proti migraci, až bude všem inkriminovaným zemím ponechána vlastní volba a nikdo z venku do nich nebude rýpat.

 46. Čestmír Berka napsal:

  Afrika je obrovská a bohatá. Číňané to vědí 😉 Do Evropy míří hlavně Syřané, Afghánci a Eritrejci.

Komentáře nejsou povoleny.