Česká mediální tragedie- aneb necháte si vymývat hlavu radši od Babiše nebo Bakaly či Křetínského?


Leo K. v neděli   v obsáhlém článku  Názor je úsudek popsal současnou globální situaci ohledně manipulace a indoktrinace. Takhle  věc  je nám každému zřejmá  a tak nějak známa.Doyen kosířských autorů se pokusil o jakési sumární shrnutí, z kterého mrazí!

Skag dnes  ve své miniatuře Nemáme německé noviny  ze  své dlouholeté osobní zkušenosti v pozici vrcholového manažera v české pobočce  německého vydavatelského domu za pregnantně ozřejmil  konkrétní situaci novin a novinářů.

Ty články takhle nejsou  seřazené  náhodou. Protože   realita, speciálně na trhu tištěných medií, nemůže  být tristnější. Po koupi vydavatelství Vltava Labe Press slovenskou skupinou Penta. Ano to je ta, která na Slovensku jela  v oné obří korupční kauze  Gorila . Nyní už jsou české tituly  rozděleny  pouze  mezi slovenské a  české oligarchické skupiny.

Je to náramný výčet!

Chcete li nějaké informace, pak máte na výběr jen zda si je koupíte od Babiše, Bakaly, Savova, Soukupa, Křetínského nebo Penty….  Mimo tahle uskupení stojí jen pár  okrajových titulů a Právo, které vydává  Borgis a.s. U které ovšem nelze  dohledat, kdo ji skutečně ovládá. Takže  až na jedny jediné významné noviny  se můžete  spolehnout na to, že pokud  něco tištěného vezmete do ruky, pak za své peníze  dostanete  vždycky nikoli informace ale jen přesně dávkovanou a  cílenou dávku oblbování. Lepšího a horšího druhu.

Tím lepším druhem míním obyčejnou útočnou reklamu, která na vás volá z každého rohu, že  nemůže  žít bez nějaké naprosté zbytečnosti, navíc  zaručené předražené.Opakuji – ta záplava prvoplánové reklamy  na prací práček, dámskou intimní hygienu nebo  lahváče bez, kterých zahynete  žízní jako naprostý nýmand, který ani neměl na to, aby si pořídil výhodný tarif  u svého operátora a nový stajlový mobil, je, bohužel ten lepší případ.

Tím horším pak je  ten obsah, kvůli kterému si tiskovinu vlastně kupujete  – informace, co nejsou prvoplánovou reklamou  a  vás zajímají a které hodláte  vydolovat z textu a obrázků  konkrétního novinového nebo časopiseckého titulu. Protože  ty mají asi stejně  korektního a relevantního  obsahu jako Babišovy  buřty  masa!

Inu, informací dostanete přehršel. o tom žádná.  Jen jejich kvalita  je  jaksi účelová. Proto si totiž zmínění pánové své noviny pořizovali!!!!  Aby  o nich bylo psáno a referováno tak, jak si oni přejí a jak je z jejich pohledu žádoucí. Zkrátka jako vlivový prostředek. V řadě neposlední jako klacek na politiky ve smyslu- když nám nepůjdete na ruku, tak… Viz například  serie  MfD ohledně ministra zdravotnictví Němečka a tak podobně.

Uvedu daleko brutálnější, navíc  čerstvý  příklad. Náhodou se mi dostaly do ruky  Hospodářské noviny v den , kdy  vypukla aféra  s prodejem Bakalovy firmy  RPG byty  zahraničnímu investorovi. Pro všechny ostatní sdělovadla  to byl trhák na první stranu. Jen pro HN, které se tváří jako nejserioznější ze  seriozních to byla naprosto nezajímavá noticka na straně 12. O pár  řádcích. Přirozeně  že naprosto žádný komentář. Zda to nějak pitvali v následujících dnech už nemám povědomí. HN neodebírám, ale silně pochybuji.

Co pořád ještě  kupuji, jsou Lidovky. Sám sobě  se opravdu divím. Ale prostě kupuji. Nevím jestli to je nostalgie nebo nějaká patologická úchylka, kterou by měl už dávno zkoumat lékař.  Nicméně ukecávám se, že zkrátka  i nějakou tu preparovanou informaci holt mít musím.

Když před časem vypukl skandál kvůli tomu, že policie  chce zažalovat, kromě jiných, také firmu Agrotec  z Babišov a imperia kvůli manipulacím ohledně zakázek České pošty, dával jsem velmi pozor, jak o tom budou Lidové noviny referovat… A bylo to stejné jako v případě Bakaly, RPG bytů a Hospodářek. Opět, tuším strana  8 uvnitř listu, pár  řádek vpravo dole  na šedivém podkladu.

V komentářích tamních hlídacích ratlíků ani štěk.  žádný kousavý  a řízný komentář  takového Zvěřiny, Kamberského nebo Petráčka! Kteří jindy  rozdávají moudra a patentní řešení napravo nalevo a kážou morálku  čistší křištálu  s hbitostí obchodníka  s deštěm. A dávají si záležet, aby  každé jejich slůvko u potrefeného  nebožáka  sedělo jak rána bičem. A  že by v  téhle  věci sedl za klábosnici  sám velký šéfredaktor – Ištván Léko nebo že  by to aspon svěřil svému synovi, který už také přesně cílí v redakci Lidovek , stejně  jako mladý Klesla svá písmena  do slabin protivníků Velkého Andyho? Ani zdání!  To si nemůže myslet  ani absolvent předposlední třídy  mateřské školky.

Nicméně až do té chvíle mi bylo naprostou záhadou proč  speciálně Lidové noviny  tak neuvěřitelným způsobem jely  proti ministru vnitra  Chovancovi v kauze  uprchlíků v Bělé p. Bezdězem a počínání policie  tam, proč neustále psali, že policie  je nezákonně  zadržuje a omezuje, porušuje jejich práva  atd. A  vždycky  to končilo zcela jednoznačně – může za to Chovanec!

V momentě, kdy vešlo ve známost, že policie  dokončila  spis ohledně  České pošty  a chystá se obžalovat některé z jejích  /bývalých/ vrcholných manažerů a  že v  tom jede a půjde před soud i jedna z Babišových firem, nebyl naprosto žádný problém si počínání jistého redaktora  Hrušky  z Lidovek  spárovat s touhle informací. Zejména, když následně ČT přišla  s tím, že  snad v představenstvu, v pozici místopředsedy působil i JAROSLAV FALTÝNEK, takto Babišov a dvojka v  ANO a dnešní šéf poslaneckého klubu.

Ani náhodou se v Lidovkách nedozvíte  například  toto:

Manažer pošty Patrik Z. při výslechu výslovně popsal Babišův Agrotec jako firmu, které šla pošta na ruku. “Uvedl, že společnost Agrotec byla v rámci České pošty takzvaným preferovaným dodavatelem. Rozuměl se jím VIP dodavatel, kterému měla být věnována nadstandardní péče, a který měl být upřednostňován při zadávání veřejných zakázek,” citovali kriminalisté jeho výpověď v jednom ze záznamů ve spise.

Převedeno do praxe – podle policejní verze měl Agrotec VIP postavení například v osmnáctimilionové zakázce na dodávku pneumatik pro vozový park pošty. Poté, co  firma nesplnila kriteria, a hodnotící komise ji vyřadila, zasáhl spřátelený manažer pošty Patrik Z. a docílil zrušení celého tendru. Následně pošta vypsala soutěž novou a podmínky už ladil Patrik Z. přímo s odpovědným manažerem firmy Agrotec. Tím byl Pavel R., ředitel divize Iveco Moravia, která je součástí Babišovy společnosti.

Zdroj?

Policie má na Babišův Agrotec nabito. Manažer pošty promluvil

Za to Lidovky a nejspíš i MfD najednou velmi zevrubně  a podrobně  začaly líčit  story  jistého podnikatele  Čadka. Velmi iniciativně  s etoho ujal jistý Adama Junek.

Ta  story velmi shrnuto vypadá takto. V roce 2010 jednal Čadek s vedením České pošty  o dodávce dárkových předmětů . A   protože  prý měl ústní příslib!!!!, tak začal nakupovat zboží. Kontrakt měl mít objem 24 milionů. Jenže  z něj sešlo. A on se marně domáhal nějakého odškodného, protože to prý financoval předem!!! A nyní prý má škodu 27 milionů.

Opakuji, na základě ústního příslibu  naivestoval!!!! ve  své téměř  25 leté praxi v bance, včetně mnohočetného úvěrování firemních projektů, jsem se  s obdobným případem NIKDY nesetkal. Pan Čadek se, z mého pohledu choval jako naprostý blázen. Na základě  vágního příslibu investuje  do nákupu čehosi tak pofiderního, jako jsou dárkové předměty dvouciferné sumy v milionech…. Nebo že byl ten příslib nebyl nezávazně ústní a nezávazně  mailový, jak zatím všechno nasvědčuje? A měl konkrétní pododobu v jistých soukromých transakcích s tehdejším vedením ČP z roku 2010?  Nevím a spekuloval bych. Což nechci. V každém případě  – kdybych byl novinářem u Babiše nebo Bakaly, píšícím o téhle věci, rozhodně bych se Čadka na podobné věci zeptal. Oni kupodivu nikoli. Respektive – z  jejich článků se o položení takovýchto dotazů rozhodně nedozvíme. Což nemusí znamenat, že se nezeptali a  že nejsou až taková duševní nedochůdčata, jak se  v otištěných věcech jeví.

Zpět k Čadkovi – onen ústní příslib dokládá jakýmisi maily a to mimo jiné s jednou z ředitelek ČP, bývalou vedoucí sekretariátu exhejtmana David a Ratha – Barborou  Snopkovou – Haberovvou. O téhle  dámě  jsem se zmínilv komentáři nad  rozsudkem v Rathově procesu s  tím, že  se  soc dem musela poněkud pominout na zdravém rozumu, když pro ni našla  ředitelské místo ve vedení tak exponovaného podniku, jakým už dost dlouho Česká pošta  je. To ještě  nebylo o kauze  Čadek – Chovanec obecně ani potuchy. Čas mi dal za pravdu daleko dříve  a daleko více než sám jsem čekal. A  to i přesto, že  policejní znalci mezitím konstatovali, že  mail se Snopkovou -Haberovou, kterým operuje  Čadek je upraven a tedy  významově padělán. Spojení Snopková – Haberová, Rath spolehlivě u veřejnosti asociuje  těžká šméčka  středočeského exhejtmana a  vrhá nepřímo špínu na ty, co jí  do toho postu pomohli a stojí nad ní – viz třeba ministr Chovanec. A  to nemluvím o tom, že  soudný člověk si řekne – měla tahle  děvenka  z Rathovy stáje  jako šéfka  sekretariátu opravdu tak nespornou kvalifikaci, aby  zastával a ředitelku pro správu majetku jednoho z největších podniků v zemi? Opravdu se na pracovním trhu nenabízel někdo kvalifikovanější?  Však také Adam Junek si to , velmi šikovným způsobem vychutnává. Sice vždycky napíše, že  jednou možností celého příběhu Čadek je očernění ministra, aby hned  vzápětí napsal něco ve smyslu – Snopková -Haberová je velmi blízko ministru Chovancovi. Letěla  sním například  nedávno do Berlína. V době  kdy ministr jednal se svým německým kolegou ona řešila  budoucnost České pošty  s vedením té německé… Nejde o přesný citát , jen reprodukci. A před tím je zmíněno, že  se účastnila finálových kol krajské soutěže  Miss…. Prostě klasické vytvoření podprahového dojmu postelového typu.

Celá afera Čadek   však nastartovala tehdy, když se do věci namontoval a Čadka oslovil jakýsi Choc, člen středočeské sociální demokracie. S  tím, že  Čadek může  dostat svoje peníze, když bude ochoten pustit  3 miliony. Dva údajně pro sociální demokracii a její potřeby  a jeden osobně pro Chovance.

Ze  schůzky  existuje  nahrávka. O které Čadek tvrdí, že  ji nepořizoval, ale kterou má, kupodivu, k dispozici. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/EXKLUZIVNE-Vybusna-nahravka-proti-Chovancovi-Poslechnete-si-celou-schuzku-o-poste-ktera-hybe-vladou-396038y

celou si ji celou můžete poslechnout zde:

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/EXKLUZIVNE-Vybusna-nahravka-proti-Chovancovi-Poslechnete-si-celou-schuzku-o-poste-ktera-hybe-vladou-396038

Nehodlám dělat ministru Chovancovi advokáta. Nemám k tomu důvod. Ale  musel by být naprosto dementní, kdyby  ze  své funkce ministra poslal  k Čadkovi opravdu nějakého emisara  a do takové kauzy  se chtěl pustit. Neznám jej osobně, ale mám dostatek známých, kteří s ním osobní zkušenost mají. A  ti jednohlasně tvrdí, že je  plně příčený a inteligentní.  Je li tomu tak, pak mu jistě hned v začátku, kdy Čadkův případ k němu nějak dorazil,  došlo, že  jediné přirozené řešení Čadka  a jeho věci je – nechat ho přijít před  soud. A tam obhájit  svůj nárok.S  tím, že podle mého odhadu – nemá nejmenší šanci. ne nemá li v ruce  ohledně smluvních vztahů nic než ty bláboly o ústních příslibech.

Navíc – kdyby totiž opravdu Čadkovi pomoci chtěl naznačeným směrem za naznačenou cenu, je inkasovaný milion naprosto neúměrná cena za  jasná rizika  takového konání. O vyplacení Čadkových „nároků“ by nepochybně muselo rozhodnout nejvyšší vedení  České pošty. Gremiálně. Tohle  si nikdo sám na triko nevezme. Z jednání by musel být pořízen zápis  a  v něm by nešlo neuvést a to velmi precizně,  důvody, které by obstály  v jakémkoli budoucím zkoumání. At už například nového managementu, renomované auditorské firmy a  zejména  NKU  pak policie. Protože  pravděpodobnost že  ti první tři to zkoumat budou je stoprocentní a  policejní přezkum skoro stejně reálný. Podkladem pro to konečné odškodnění  by muselo být zejména rozhodnutí současného vedení  ČP – tedy toho z roku 2015, že  oprávnění vedoucí pracovníci  téhož podniku v roce 2010!!!! Že skutečně  smlouvu z Čadkem tehdy právně neprůstřelně dřívejší management uzavřel a současný , nechce li firmě způsobit větší škodu, musí plnit!  Chci vidět někoho trochu normálního, kdo by to udělal! A navíc  to všechno bud úplně  zadarmo nebo za pár tisíc, protože milionem moc  hlav nepodělíte. Což ovšem Adama Junka a další psáče  netankuje  už vůbec.

Nicméně,  ani přes dobré reference   o příčetnosti a schopnosti logicky  uvažovat ministra vnitra,  nemohu absolutně  vyloučit, že  prostě  není naprostý korupční hraboš totálně  mdlého rozumu. Nebyl jsem u toho, neznám jej osobně .  Ovšem proti jeho angažmá v Čadkově  kauze svědčí i to, že  Chovanec, jakmile  se o věci , ve spojení se  svým jménem dozvěděl, nemeškal a podal trestní oznámení. Které ovšem nepodal Čadek, i když měl nahrávku.

Zato se Čadek nechal slyšet, že má důkazy a  jakési choulostivé fotografie, které dokazují, že ministerstvo vlastně  řídí spolumajitel PR agentury Bison a Rose -Růžička. A  to proto, že  náměstek ministra, jakýsi Zmatlík kandiduje jaksi  na funkci jeho budoucího zetě. No já mám v tom případě naprosto věrohodné zprávy, že  v tom případě Křetínský řídí ministerstvo spravedlnosti, respektive přímý výkon celé české justice, protože jeho partnerka Klára Cetlová se  stala vrchní ředitelkou důležité justiční sekce, která má v gesci veškeré soudce.  Kupodivu něčemu takovému současný český   žurnalista  z mainstreamu nevěnuje nejmenší pozornost!

Ale znovu se věnujme  Čadkovi – ty fotky  mají být brizantní. Kupodivu ale  ani Čadek netvrdí, že  mají jakoukoli spojitost s jeho kauzou. Jen prý dokazují , že  vnitro je ovládáno temnými silami PR agentury… Ovšem kdo fotky  pořídil a  proč  je pořídil? Tak to Čadek,stejně jako u nahrávky  – neví.  Aspon to tvrdí. Ale má je.

A ještě není podivnostem konec. Je taky naznačováno, že  celý případ  může  také souviset s  tím, že  firmě  Alcom, která ČP dodává dlouhá léta  jakési služby bezpečnostního charakteru hrozí ztráta  tohoto zákazníka. Protože  vedení pošty  a snad i ministr  tlačí na vypsání výběrového řízení. A Čadek spojení odmítá, odmítá i to, že  ony  nebezpečné fotografie  dostal právě  od  Alcomu,  Čadek navíc  nejdříve popíral, že  s Alcomem byl ve spojení, pak přiznal, že  ano, že se sešel s vedením firmy  A na otázku proč, tak odvětil, něco ve smyslu , že  ho vždycky zajímalo spojení výpočetní techniky  s Českou poštou…

V mezičase ovšem vyšlo najevo, že  s Čadkem se také sešel Babišův poradce – Adam Vojtěch, prý na ministrův pokyn, když Čadek oslovil šéfa financí.

Babišův poradce se podle Chovance do kauzy zapojil tím, že komunikoval s Čadkem. „Měl mu dávat jakési přísliby. Tvrdí to alespoň pan Čadek. Je potřeba si to vysvětlit, odkrýt a říci veřejnosti, kde je pravda,“ řekl ministr vnitra České televizi.

Vojtěch zapojení do kauzy popírá. „Zásadně odmítám tvrzení ministra vnitra Milana Chovance, že bych měl cokoli společného s kauzou České pošty. S panem Lukášem Čadkem jsem se sešel dvakrát a pokaždé jsme se rozešli s tím, že mu nemohu nijak pomoci,“ uvedl Vojtěch.

Setkání se podle něj uskutečnilo 10. března. Tedy nejméně  1/4 roku než skandál vypukl.

Následuje, začátkem června druhá schůzka o které Vojtěch tvrdí toto:

„Pan Čadek mi dále stejně jako novinářům sdělil, že si celou schůzku nahrál na mobilní telefon, přičemž tuto nahrávku hodlá zveřejnit a rovněž mi ji nabízel. Já jsem mu sdělil, že pokud má podezření, že byl spáchán trestný čin, ať se neprodleně obrátí na policii. To odmítl s tím, že policie je podle jeho názoru propojená s panem ministrem vnitra Milanem Chovancem a v trestním oznámení proto neviděl smysl,“ popisuje setkání Vojtěch. Dodává, že s podnikatelem od té doby nebyl v kontaktu, a odmítá tvrzení o údajných příslibech.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/129179-babisuv-poradce-vojtech-odmita-zapojeni-do-kauzy-ceske-posty/

Takže minimálně panuje  rozpor ve výpovědi Čadka a Vojtěcha  ohledně  autorství nahrávky.

Zjevné je jedno  – že  do věci byl involvován Babiš  přes  svého poradce  a to daleko dříve, než  Chovanec.  Takže měl informace.  A stejně tak zjevné je, že  kauza  byla medializována  v okamžiku, kdy  se objevil problém Agrotec. A jeho poradce  sice  Čadkovi sdělil, že mu nemůže pomoci a že se má on sám obrátit na policii, ale  Čadek je zřejmě nedoslýchavý, tak že mu to musel jít říci ještě jednou. A  vůbec neměl strach, že bude nahráván  a fotografován…

Náhoda? Může být. Ale já dávno na náhody  nevěřím. A zejména ne v okamžiku, kdy  si  mediální prostor mezi sebe rozdělili oligarchové. A  ani se tím netají. A  že  s prvním výstřelem přišel v Chovancově kauze Bakala a jeho HN a následně Aktuálně s DVTV?  A proč ne, když zde byla akutní kauza  PRG byty? Nicméně  následně hlavní slovo převzala  zřejmě  MfD a  hlavně i Dnes. A proč ne? Vždyt nám vypukla  kauza  Agrotec a policie  uzavřela případ  a má se jít před soud….

Nicméně  – může být, že  Agrotec i  Čadek jsou jen zástupné problémy  v daleko vyšší a nekonečně větší hře. Pokud je  něco na této krátké úvaze  Erika Besta:

Česká pošta je nový ČEZ

20. 08. 2015 – EB
 

Když Karel Schwarzenberg v září 2011 objevil Ameriku a prohlásil, že ČEZ financuje politické strany, měla společnost zlatý věk už za sebou. Tunely byly vyhloubeny a snadné peníze byly pryč. Přišel čas jít jinam a Schwarzenberg už tak jenom pronášel smuteční řeč na pohřbu ČEZké republiky. Martin Roman ležel v žaludku tolika lidem proto, že kontroloval samostatné mocenské centrum a mohl politikům říkat, co mají dělat. Jeho nástupce Daniel Beneš je ve srovnání přitakávač, a stejně je na tom ředitel České pošty Martin Elkán. Rozpočet ČEZu na PR a marketing sice stále udržuje mechanismus v chodu, zdá se však, že budoucnost patří novému odštěpnému závodu České pošty ICT služby. Proč by jinak ČSSD a ANO tropily takový povyk kvůli dvěma menším korupčním skandálům, v nichž jde jen o pár milionů? Protože skutečnou výhrou v České poště jsou IT kontrakty v řádech miliard. 

Zdroj: http://www.fsfinalword.cz/?page=archive&day=2015-08-20

Pak ovšem ta mediální masáž z Babišova  tisku má „vyšší poslání“!

Putovní cena po polistopadových redakcích všeho druhu – Pavel Šafr situaci v současné české mediální scéně popisuje  takto:

Tak mi skončila roční smlouva o mlčenlivosti. Takže bych tu rád uvedl, že pan Křetinský slouží Andreji Babišovi a nechal zmanipulovat Blesk i Reflex, tak aby se v Agrofertu líbily. Posledním příkladem je dnešní titulka Reflexu. Redakce chtěla dát kritický titulek o Andreji Babišovi a přátelé z Energetického holdingu zasáhli tak, že titulek je nakonec nezávadný a nesmyslný. Tam, kde mělo být řečeno, že Babiš škodí zemi, zůstala jen otázka, zda náhodou není vláda v krizi. Takhle se to dělá, když média vlastní a řídí prostituti. A pan šéfredaktor s tímto faktem mocenské manipulace seznámil celou redakci na úterní poradě.

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Skoncila-mi-rocni-smlouva-o-mlcenlivosti-takze-Safr-se-vypsal-z-toho-co-se-pry-deje-v-Babisovych-mediich-381317

Nejsem nijak překvapen. Už drahným časem jsem konstatoval na Kose, že  mezi Babišem a Křetínským evidentně panuje vzájemně vhodný pakt o neútočení. A ještě  dříve  v okamžiku, kdy  Babiš  získal Lidovky, MfD  a další tituly  a  Křetínský byl před koupí českého Ringiera  zde

Může být, že budu na Kojzara a Zlámalovou s láskou vzpomínat

tohle

 Česká demokracie, politika  mediální svět  je prostě jiný  než byl před  nástupem  Babiše. Před  tím se propojovala politika  a byznys  k jednoduchým  zlodějnám. A  žurnalistika jim k tomu  demagogicky  sekundovala. Po Babišovi je  to jinak. Žurnalistika  je  pákou  k zesoukromničení  všeho v zemi pro  několik málo vybraných.  Politika, jako samostatná disciplina? Skončila. Stejně  jako nezávislá novinařina.Kdybychom  žili někde v  Africe nebo  v Orientu, chápal bych  to.  Tam  jsou  takovéhle  zvyklosti  doma.  Ale  my  jsme ve  střední  Evropě!!Nejspíš ovšem jen geograficky. Civilizačně  už  asi ne….

Někdo mi  může  namítnout, že  i v tradičních  demokratických  zemích  jsou  velké mediální  skupiny. Třeba  ta  Murdochova nebo Springerova. A nic  zas  až tak  hrozného se v mediální Británii nebo Německu neděje.Což  je nepopiratelná  pravda.  Ale  tohle  není  vhodný příměr  pro  současné  Česko.  U  nás  nekupuje  žádný  Murdoch, ale  Babiš.  A místního Springera  chce  J  and  T.

Rozdíl mezi Murdochem a  Babišem a  mezi  Springerem a  Křetínským  je  zásadní. Jejich HLAVNÍM  byznysem  je  ten v  oblasti  medií.   Tak jako pro  Babiše – potravinářství a  chemie.  Už  to, že  Agrofert  je  naprosto dominantní  v zemědělské prvovýrobě, velkoobchodu a  zpracování  je  havárie  našeho systému.V ní hledejte  tahanice kolem  ministerstva  zemědělství.  Ale  těžký  malér  je, když  dojde k propojení  oligarchockého byznysu s politikou.  Což je případ  ANO. A  k  superprůšvihu  dojde pak tehdy,  když  se někdo  zmocní  dominantně a současně  některých základních sektorů  národní ekonomiky,  politiky   a mediální  krajiny určité země.  Murdoch nemá  vlastní  stranu v  žádném parlamentu.  Ani nepoužívá svoje noviny  proto, aby  si  připravil podmínky  třeba pro  těžbu  ropy  v Severním moři  nebo  pro stavbu  další atomové elektrárny nebo pro změkčení hygienických norem   v potravinářství.  A  tohle  se nám přihodilo s Babišem.  A Bakalovi  s  J and  T už schází  jen  politická strana  s  parlamentní  účastí!

Bohužel ten odhad  se potvrdil. Až příliš. Kdo je  oligarchům jakkoli nepohodlný, je a bude  v jejich tisku cupován na kousky. Bez ohledu na věcnou podstatu.

Nemáme  sebemenší šanci jim uniknout! V tištěných mediích už to drží až na právo naprosto dokonale. V elektronických je  to obdobné.  S výjimkou veřejnoprávního rozhlasu a televize.   Ale i tam sahá, nejméně velmi silně  nepřímo, jejich vliv. Novináři  z veřejnoprávního sektoru mají dokonale  jasno – pokud  ČT nebo ČRo opustí a budou chtít  v branži působit dále, nezbývá ani jim nic jiného než výběr mezi Babišem, Bakalou, Křetínským, Dospivou, Savovem a  Soukupem. Takže si dají sakra pozor, aby u nich z minula neměli vroubek.

To ještě nemluvím o zbrani silnější – totiž o možností politického tlaku přes  poplatky  a poplatkovou politiku pro veřejnoprávníky, o tlacích   přes mediální rady, které volí parlament, kde si druhá nejsilnější parlamentní strana  jistě umí , zejména přes expsáče Komárka více než dobře ohlídat své zájmy,  atd.atd.

A situace mezi nezávislými zdroji. Ano, jsou zde projekty nezávislé žurnalistiky  typu Echo 24 nebo Neovlivní.cz

Jenže  tEcho 24 má čtenost sice 10x větší než vlkova  Kosa, ale pořád desetkrát menší než  třeba dost mizerně  čtené Lidovky. O MfD a nebo Blesku nemluvě.

A Slonkové Neovlivni.cz? Tak to je, přes veškerou finanční podporu  ani ne na dvojnásobných číslech co  Kosa.

Takže těžká  bída!  Živoření! Nemluvě o tom, že  mnoho z těchto titulů prostě  jeden na těžkých preferencích Kalouskovy nebo odeesácké lumpenpravice a nikdy  se jí nevzdá. O nějakém masovém dopadu se nedá rozhodně mluvit. Takže  zatímco informace mainstreamu jsou cezeny ve prospěch oligarchů, , silnější nezávislé projekty je cedí, aby ladily  zájmům  Kalousekpartaje nebo modrých.

A levicově  orientované servery? Naprosto nemasový charakter -jen pro informaci zavedené Britské listy  mají jen 6x vetší čtenost než Kosa, Slobodný vysielač je  3x silnější….. Všichni z této části spektra, bez výjimky, jsme bez možnosti obsáhnout nezávislé zpravodajství. Jsme nuceni přebírat už  přecezené a ohýbané informace  a tyto nějak analyzovat. Prostě totální beznaděj. To je náš  aktuální mediální svět.

Co s tím? Nevím.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.