Jezevcův videoblog z ostrova Kos


nafotil a komentářem opatřil jezevec

Vlkův úvod:

Jezevec  vzbudil svým nedávným článkem

O uprchlících bez statistik – zato z první ruky.

značné echo. Na Kose i českém internetu. Například za poslední dobu jde na Faceboku Kosy o , s odstupem, nejsdílenější článek Kosy. Jezevec  s jezevčaty se rozhodl letos  strávit část dovolené na řeckém ostrově Kos, který je jedním ze středobodů  uprchlického náporu. Z Turecka  je to sem jen kousek. Ovšem dotázal se  jestli mne mohou zajímat nějaké fotky, které tam udělal v tomto ohledu. Odvětil jsem, že  ano, takže  z toho vznikl tento jezevčí fotoblog, který si nedělá nárok na žádnou výlučnost nebo senzaci a už vůbec nechce vyvolávat vášně. Jen zaznamenává, co viděl a neviděl obyčejný český turista. Lovci senzací budou nepochybně zklamáni. Já nikoli. Myslím, že sem ty obrázky  i krátký doprovodný text patří. Jakkoli radikalisty  obou stran nemůže nijak uspokojit. Pro jedny  je to opět jen důkaz xenofobie, pro druhé nic neříkající  Nuda. Proto to patří na Kosu – jde o obyčejný civilní pohled.

zdravím, posílám pár fotek z ostrova Kos, o které jsi projevil zájem.

nabízím k tomu například tento komentář:

1) pláž.
Byl jsem v oblasti Psalidi. Onehdá Lidovky tvrdily, že vzdálenost mezi Psalidi (Kos-Řecko) a Bodrum (Turecko) je jen asi 40km. Dovoluji si s tím zdvořile nesouhlasit, je to jen asi 5km. Takže je to fakt jen kousíček, žádné vlny, průměrný plavec by to doplaval osobně. Při dobrém počasí (které, tedy, na fotkách zrovna není) jsou pouhým okem v Turecku vidět
terénní útvary a lze rozeznat nemovitosti. Podle mne nic co by se nedalo ubránit, kdyby se chtělo (foto pláž1).

plaz1

Přitom vojenské lodě zevlují v  civilním přístavu a znuděný vojáček se snaží vzbudit dojem střežení lodi, na moři jsem je neviděl.

2) Denně se i na hotelových plážích objevují pozůstatky příjezdu uprchlíků. Koule odpadků, různě potrhané plovací vesty, (foto 1), sem-tam i celý člun – a o kus dál i davy klientů převaděčské mafie. Bez snahy se nějak kamuflovat, přijíždějí i nad ránem a ráno, a všem na očích vystupují z nafukovacích člunů podobných gumovým raftům (foto 2). Jsou všude. Nikdo si toho nevšímá.

plaz2 plaz3

3) Příchozí se naprosto nesnaží nějak utíkat, schovávat se, nebo někam sedostat. Nemají strach. Přistanou-li několik kilometrů od hlavního města na hotelové pláži, prostě si lehnou do škarpy u hlavní cesty, a v klidu dospí do rána. Vědomi si svých práv, čekají až je vyzvedne taxislužba místní policie.
breh1 breh2 breh4

4) Centrum ostrova hlavní město Kos je klienty převaděčské mafie doslova zamořeno. V okolí Citadely a slavného Hipopokratova platanu jsou za naprostého nezájmu místních úřadů trvale instalovány desítky stanů, stovky povalujících-se osob, gejzíry bordelu a biologický odpad  po kotníky, dřeviny v parku jsou ověšeny odpadky a sušícím-se prádlem. (foto 1-2-3-4-5).

platanplatan2 platan3 platan4 platan5

Ghetto je napravo i nalevo od hlavní tranzitní komunikace městem – začíná dva metry od stanice policie – která se tam zřejmě bojí vstoupit jen o málo méně, než jsme se báli my. Prý jim vyřizují provizorní doklady a lifrují je do Athen, nevím.

Dodávám, že fotografie jsem pořizoval mobilem, z auta které jsem přitomsám řídil, často přes (zatmavené) okno auta, a rukou která se klepala strachy. Jedná se o dokument-momentku, ke kvalitě fotek nepřijímám žádné komentáře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Jezevova nora se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.