Stručný přehled hlavních informací Speciální Monitorovací Mise OBSE (SMM) na Ukrajině dle zpráv zveřejněných do 8. září 2015


přeložil a sestavil Mireček

Na východní frontě klid? Zaklepávám to na dřevo a držím pěsti, aby to tak vydrželo i nadále. Tato svodka je tento týden poněkud kratší protože se toho na Ukrajině z vojenského hlediska děje velmi málo. Věřte mi, že budu jenom rád, pokud se tato moje práce stane zbytečnou. Nic jiného bych si doopravdy nepřál.

Nový školní rok

Vzhledem k tomu, že je SMM zaznamenáno menší množství porušování příměří tak svůj formát SMM zaplňuje informacemi o množství otevřených škol. Na obou dvou stranách fronty probíhá vzdělávání dětí ohledně nevybuchlé munice, které je teď všude strašně moc. Snad to bude alespoň něčemu platné a zachrání to nějaké životy.

V oblastech bojů se školy sice otevírají, ale většinou s menším množstvím učitelů než byl standardní předválečný stav. Na druhou stranu i žáků se do těchto škol registruje výrazně méně. Některé školy jsou zničené, další okupují vojáci Kyjevských dobrovolnických batalionů a tak některé děti musejí cestovat do škol ve větší vzdálenosti od domova.

Na území lidových republik se učí z ruských učebnic dodaných v rámci humanitárních konvojů, které na tato území z RF každý týden jezdí a dovážejí věci nutné potřeby. Téma prvního dne bylo „Má vlast Donbas“ a vyučování probíhá v ruštině.

Oblast města Doněck

I zde je klid, jenom 2. září bylo zaznamenáno 19 explozí v okolí Gorlovky. V samotné oblasti města Doněck je situace prakticky bez výbuchů viz následující graf ukazující počty výbuchů:

Luhanská oblast

V oblasti je víceméně klid. Dokonce i v oblasti Stanytsia Luhanska se nestřílelo.

K velice zvláštnímu incidentu došlo druhého září mezi Lopaskyne a Lobacheve (obojí UKR) kde bylo 5 civilistů podporující vojáky ATO a jeden daňový úředník přepadeno. Dle ukrajinského policisty a výpovědí zdravotnického personálu v nemocnici Shchastia na ně někdo vystřelil z RPG a jeden civilista a daňový úředník byli zabiti. Vojáci, kteří slyšeli střelbu, běželi na pomoc a zapojili se do přestřelky. Dva z těchto vojáků jsou nyní v nemocnici a jejich stav je kritický. Na tomto incidentu je zvláštní to, že to vypadá na partyzánský útok na civilní jednotku, která poskytuje pomoc vojákům příslušným pod Kyjev už podle toho, že se to stalo 2km od fronty. Někdo také musel vědět, že tam ti dotyční pojedou a co jsou zač, jinak přece nikdo jen tak nevystřelí RPG na „civilní“ auto (když se oprostíme od morálního rozměru tak je to také plýtvání municí). To že se po přepadu vojáci zapojili do přestřelky, jaksi ukazuje, že dotyční „civilisté“ asi nebyli tak úplně civilisté, když mezi nimi a „partyzány“ probíhala přestřelka.

Měna lidových republik

1. září ministr financí LLR informoval na tiskové konferenci, že ruský rubl se stává oficiální měnou LLR s tím že všechny platby budou také umožněny v ukrajinských Hřivnách, v amerických dolarech a v Eurech.

Podobné prohlášení bylo provedeno i v DLR s tím, že směnný kurz Rublu k Hřivně bude 3 ku 1.

Sestřelení bezpilotníku SMM

SMM se 31. srpna ztratilo jedno z jejich bezpilotních letadel (BPL), které používá na monitorování fronty v oblasti Mariupole. Na stejné pozici kde došlo k přerušení kontaktu, byl předchozí den zaznamenán protiletecký systém 9K35 “Strela-10”. SMM na místě nalezla ohořelé stopy a vojáky DLR jim byl znemožněn vstup. Následujícího dne od místních zjistili, že v době kdy BPL prolétal nad oblastí, slyšeli dva slabé výbuchy a viděli na nebi kouř.

Tedy vše nasvědčuje tomu, že nejenom že BPL byl sestřelen, ale stalo se tak nejspíš silami DLR a to ještě silami zakázanými, neboť rakety používané v tomto protileteckém systému mají ráži větší než je 100mm.

Demonstrace

60 lidí protestovalo ve Lvově před ruským obuvnictvím. Dalších 30 pak protestovalo před ruskou bankou.

50 lidí, příznivců strany Svoboda protestovalo v Kyjevě před Ministerstvem Vnitra a obviňovali ministra Avakova z využívání sil k potlačování politických oponentů.

Co se jinam nevešlo

Počet zahraničních studentů na univerzitě v Charkově se snížil na desetinu. Pravděpodobně kvůli válce na Ukrajině a také kvůli tomu, že 16. června tam došlo k napadení čtyř zahraničních studentů.

SBU u Pavlohradu zadržela dva kamiony s municí z místní továrny a zmocnila se jich! Tuto zprávu potvrdil i místní šéf policie.

Příspěvek byl publikován v rubrice Mirečkova pozorovatelská mise se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.