Spravedlnost ala ČEZská justice


napsal Lex

Přečetl jsem si před chvíli tuhle zprávu – „Policista při honičce zastřelil ženu, až napotřetí ho inspekce po letech obvinila“

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila policistu, který před více než třemi lety na pražské Strakonické ulici střílel na ujíždějící auto a usmrtil ve voze pětadvacetiletou ženu. Policista čelí stíhání za usmrcení z nedbalosti. Případ přitom inspekce v minulosti dvakrát odložila s tím, že policista nepochybil. Uvedl to v pondělí Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). … „Bylo sděleno obvinění pro podezření z přečinu usmrcení z nedbalosti. V té věci je v současné době vedeno vyšetřování, více informací proto nebylo uvolněno,“ řekla ČRo mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Bývalý policista Jiří T., který dívku zastřelil, se celou dobu hájil tím, že ji v autě neviděl. Tvrdil, že byla skrčená na sedadle. Vyšetřování ale ukázalo, že mladou ženu vidět mohl.

„Zejména v průběhu vyšetřovacího pokusu bylo prokázáno, že pokud by skutečně v průběhu souběžné jízdy mezi tunelem Mrázovka a Zlíchovským tunelem řádně zkontrolovali vnitřní prostory vozidla, museli by poškozenou zpozorovat,“ … Událost se stala 1. února 2012 ve Strakonické ulici na pražském Zlíchově. Policisté se snažili zastavit ukradené auto, řidič ale začal ujíždět. Nejprve se srazil se služebním vozem, poté se snažil najíždět na policistu. Ten proto několikrát vystřelil ze služební zbraně na spodní část vozidla, řidič ale začal ujíždět Strakonickou ulicí v protisměru. Po několika stovkách metrů z auta vystoupil a utekl. Ve voze zůstala mrtvá žena.

Tehdy pětadvacetiletého řidiče Václava Hlinovského policie dopadla po osmi dnech. Soud mu podle ČRo za řízení pod vlivem drogy uložil podmínku. Mladík byl před tímto trestem celkem dvacetkrát stíhán za majetkovou a násilnou trestnou činnost.“. http://www.novinky.cz/krimi/379802-policista-pri-honicce-zastrelil-zenu-az-napotreti-ho-inspekce-po-letech-obvinila.html

Fajn, řeknou si někteří, konečně bude policejní vrah pykat za svůj zločin (pardón, „přečin“).

No, možná ano, možná ne.

Podívejme se na to, co říká o usmrcení z nedbalosti trestní zákoník v ustanovení § 143, které bylo na kvalifikaci pro obvinění Jiřího T. použito – „§ 143 Usmrcení z nedbalosti

(1) Kdo jinému z nedbalosti způsobí smrt, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.“

Jsou tam ještě odstavce 3 a 4, ale ty jsou pro daný případ nepoužitelné.

Z formulace „Zejména v průběhu vyšetřovacího pokusu bylo prokázáno, že pokud by skutečně v průběhu souběžné jízdy mezi tunelem Mrázovka a Zlíchovským tunelem řádně zkontrolovali vnitřní prostory vozidla, museli by poškozenou zpozorovat,“ vyplývá, že z hlediska zavinění se počítá s tzv. „nedbalostí nevědomou“, která je tu tenkrát, když pachatel „nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a k svým osobním poměrům vědět měl a mohl“ /§ 16 odst. 1 písm. b) trestního zákoníku/, což v daném případě znamená, že policista nevěděl, že je ve vozidle, kam střílí, „nevinná oběť“, ale měl a mohl na to přijít, kdyby … .

I potud možná v pořádku, nevím totiž, co interní policejní předpisy ukládají policistovi před použitím zbraně za takovéto konkrétní situace. Povinnost uvedená v ustanovení § 56 odst. 4 zákona o Policii České republiky – cituji – „Při použití zbraně je policista povinen dbát nutné opatrnosti, zejména neohrozit život jiných osob a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje.“ – je pro závěr o spáchání trestného činu policistou v daném případě příliš obecná, stačí si jen představit různé možnosti situací, kdy vozidlo řídí zločinec, proti němuž by podle této zásady nebylo možno použít zbraň.

Je tu ale jedno ale.

Dohledal jsem si podrobnosti o celém případu z aktuální doby na jiném portále, a co to čtu – „Strakonická ráno kolabovala, při policejní střelbě tam zemřela žena“

1. února 2012 8:32, aktualizováno 10:40

Policisté si kolem sedmé ráno při běžné hlídce všimli vozu, který byl v celostátním pátrání. Snažili se řidiče zastavit pomocí výstražných znamení, ale prudce změnil směr jízdy a střetl se s policejním vozem. Řidič se snažil i po nehodě ujet. Jeden z policistů vyskočil z auta a chtěl ho zastavit. Použil hrozbu střelnou zbraní, opakovanou výzvu, ale muž nereagoval. Jel proti němu a ohrozil ho na životě. Nakonec se policista rozhodl vystřelit po voze ujíždějícím v protisměru po Strakonické ulici. Vystřelil několikrát do spodní části vozidla. Řidič ještě pokračoval v jízdě, až po několika stech metrech zastavil a utekl.“ http://zpravy.idnes.cz/strakonicka-od-rana-kolabuje-pri-policejni-strelbe-tam-zemrel-clovek-1ix-/krimi.aspx?c=A120201_082557_praha-zpravy_cen

A jinde čtu – „Na řidiče auta, v němž zemřela spolujezdkyně, nestříleli policisté prvně „

1. února 2012 16:33, aktualizováno 18:29

„Ano, mohu potvrdit, že pátráme po Václavu Hlinovském. Jde o člověka, který už byl několikrát trestaný a i v minulosti najížděl na policisty,“ řekla iDNES.cz pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Doplnila, že Hlinovský dnes neslyšel střelbu z policejních zbraní poprvé. Střílelo se totiž i při jeho posledním zatčení v roce 2010, kdy také ujížděl kradeným autem. I tehdy se snažil zasahujícího policistu přejet. Podobný manévr zopakoval o několik měsíců později.

Kropáčová upozorňuje, že Hlinovský je velmi nebezpečný a je možné, že u sebe má zbraň. Proto by se lidé neměli snažit muže na útěku zadržet vlastními silami.

Na svobodě je Hlinovský přibližně dva měsíce, kdy byl propuštěn z vazby. V té seděl kvůli svým předchozím prohřeškům. http://zpravy.idnes.cz/honicka-a-strelba-na-strakonicka-ulice-dxl-/krimi.aspx?c=A120201_162239_praha-zpravy_zep

A také čtu – Řidič, na kterého střílela policie, uniká. Jeho expřítelkyně má ochranku“

3. února 2012 14:35

Vyšetřování středečního incidentu ze Strakonické ulice v Praze, kde policisté stříleli na auto, které řídil hledaný Václav Hlinovský a v němž našli mrtvou ženu, nemá ani po dvou dnech výraznější pokračování. Hlinovského, který po střelbě zmizel, se zatím nedaří dopadnout.

Z průběhu vyšetřování tak do médií unikly jen některé střípky. Hlinovský, který byl už několikrát trestaný a v minulosti už najížděl na policisty, je podle policistů nebezpečný. I proto policie začala hlídat jeho bývalou přítelkyni a čtyřletého syna.

„Lucie i malý Vašík jsou nyní pod policejní ochranou na neznámém místě a modlí se, aby Hlinovský skončil co nejdřív v poutech,“ řekla Blesku.cz matka bývalé Hlinovského přítelkyně.

Podle ní se Hlinovský změnil ve chvíli, kdy začal brát pervitin. Začal být agresivní, své přítelkyni zdemoloval byt, vyhrožoval jí zabitím, a tak se s ním před Vánocemi rozešla. http://zpravy.idnes.cz/ridic-na-ktereho-strilela-policie-unika-jeho-expritelkyne-ma-ochranku-1ed-/krimi.aspx?c=A120203_123828_praha-zpravy_cen

Přestože to všechno, co je výše uvedeno, je zajímavé, musím podotknout, že na případ zásahu na Strakonické to v podstatě nemohlo mít žádný vliv, když policisté nevěděli proti komu zasahují a používají střelnou zbraň, důležité je z hlediska toho, co jsem uvedl dříve ohledně zavinění, zda „pachatel“ MĚL A MOHL …. jen datum a čas události – zopakuji, 1. února kolem sedmé hodiny ráno (rád bych tam v tu dobu místo policisty postavil státního zástupce NSZ, který negoval rozhodnutí předchozích dvou nižších státních zastupitelství – i když „nižších“, krajské a vrchní, to jsou už dost pecky, co říkáte, to není už jen „kdejaký okres nebo obvod“… .

Nicméně, budiž, zemřela nevinná osoba, takže nechť je příčina jejího exitu řádně posouzena a v případě zavinění i potrestána.

Co mě ale přivedlo k tomu, že jsem po dlouhé době sedl ke klábosnici a začal psát?

Tohle – „Tehdy pětadvacetiletého řidiče Václava Hlinovského policie dopadla po osmi dnech. Soud mu podle ČRo za řízení pod vlivem drogy uložil podmínku. Mladík byl před tímto trestem celkem dvacetkrát stíhán za majetkovou a násilnou trestnou činnost.“

Když jsem napsal, že smrt té dívky má být posouzena a v případě zavinění potrestána, musím se vrátit ty tři nebo jen dva roky zpátky, kdy platilo, že policista Jiří T. tehdy střílel oprávněně a za smrt té dívky nenese odpovědnost.

Mělo to snad znamenat, že za její smrt nenesl odpovědnost nikdo?

Ba ne, holenkové, odpovědnost za její smrt v tom případě, tj. v případě oprávněného použití zbraně, nesl ten, kdo nebezpečí vyplývající z oprávněného použití zbraně vyvolal, v tomto případě zločinec Václav Hlinovský. Škodlivý následek v podobě smrti spolujezdkyně byl totiž vyvolán v důsledku jeho deliktního jednání. Je to něco podobného, jako kdyby spolujezdkyně zemřela v důsledku havárie, kterou by případně způsobem své jízdy vyvolal. Právě na něho se naprosto beze zbytku mělo vztahovat ustanovení onoho trestného činu usmrcení z nedbalosti podle § 143 odst. 1, 2, jak je cituji výše, a měl s ohledem na svou trestní „zachovalost“ a na všechny další okolnosti, za nichž byl čin spáchán, vyfasovat trest blížící se horní hranici trestní sazby, tj. šesti rokům odnětí svobody.

Ale co byste chtěli v podmínkách ČEZské justice a ČEZské spravedlnosti? Přece podmínku na řízení pod vlivem drog (aniž bych chtěl spekulovat, jak to bylo dokázáno, když byl Hlinovský dopaden osm dní po činu).

Jo – a ještě kontrolní otázka – chtěli byste za takových podmínek, jaké česká společnost, politikové a média vytváření pro výkon služby řadových policistů, a v podmínkách jejich zákonné ochrany, sloužit v řadách Policie České republiky – nikoliv jako detektivové „elitních“ útvarů, nikoliv jako policejní papaláši a mudrlanti z inspekce, ale jako řadoví, na ulici?

Vlkův dodatek:

Já na  Lexovu otázku naváži další. Zajímalo by mne , jak si NSZ, který uvedl celou věc do pohybu asi tak představuje, že  lze zajistit elementární bezpečnost na ulici, před lidmi jako je Hlinovský?

Příspěvek byl publikován v rubrice Lexův soud se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.