Ernestova týdenní ukrajinská svodka 8.9.2015-14.9.2015


vybral, přeložil a sestavil Ernest

Protože situace na Ukrajině se předběžně uklidnila, je tato moje svodka předběžně zatím poslední. Samozřejmě – pokud by se začala měnit, budou svodky okamžitě pokračovat.

Vlkův dodatek:

Ernest  odváděl mnoho měsíců – respektive skoro rok , naprosto heroickou a jedinečnou práci. Takže  si vás všechny dnes dovoluji poděkovat o mimořádný příděl hvězd. Jiné poděkování  nemáme k dispozici. Za sebe  říkám – díky moc Erneste. Kosa bez tebe by nebyla tím, čím byla  a je.

Východní Ukrajina od 8.9.2015 do 14.9.2015 – opolčenská část zpracována podle vk.com/strelkov_info

8.9.2015

Doněck

– za uplynulý den došlo k sedmi případům narušení klidu zbraní. Střelbou ukrajinských minometů z pozic u obce Širokino byla zasažena osada Sachanka. Ukrajinská armáda ještě ostřelovala osady Žabičevo a Okťjabrskij a oblast doněckého letiště. Večer byla několika ranami z minometu z oblasti dolu Butovka ostřelována osada Spartak na předměstí Doněcka. U Mariupolu bylo vystřeleno několik salv z klasického dělostřelectva od obce Pavlopol na obec Sartana (obě obce jsou kontrolovány ukrajinskou armádou). Rozvědkou DNR bylo objeveno palebné stanoviště 12 samochodných děl u vodní nádrže u obce Donskoje (24 km od linie fronty). Do Artěmovska přijela četa protitankových děl Rapír (3 kusy). Do Mariupolu bylo z Novotrojického přemístěno15 kusů samochodných děl. Do Marinky dorazila kolona složená z tanků, samochodných děl a obrněných transportérů. V Obci Privolnoje (25 km od fronta) bylo zjištěno 16 samochodných děl.

LLR

– v oblasti obce Sizoje proběhla na ukrajinském území přestřelka z ručních zbraní a byly pozorovány tři výbuchy min z minometů, vystřelených z ukrajinských pozic. Do chatové oblasti u vesnice Trojickoje bylo přesunuto cca 80 ukrajinských vojáků, 4 tanky a 8BMP. Toto místo se nachází přímo na linii fronty. V 19:02 byly ostřelovány pozice domobrany u osady Moloděžnoje ze směru od Popasnoj velkorážným kulometem a ve 23:30 byly ostřelovány pozice domobrany od osady Krjakovka a pozice domobrany na západ od obce Sokolniky byly zasaženy jedním výstřelem z minometu z ukrajinských pozic. K dalšímu ostřelování z velkorážného kulometu došlo z ukrajinských pozic u Stanici Luganskoj do pozic domobrany u památníku knížete Igora.

– V konfliktu o kontrolu nad pašováním byli zabiti dva vojáci ukrajinské armády a další dva byli zraněni. Konflikt vznikl mezi vojáky 128. ukrajinské brigády a jedním z dobrovolnických oddílů. Aby skryli příčinu přestřelky vydala tzv. Luganská vojensko – civilní správa toto prohlášení: „ Včera 7. září v při střetnutí s diversní průzkumnou skupinou teroristů v oblasti obce Bolotěnoje v rajonu Stanici Luganskoj padli dva vojáci 128. brigády ukrajinské armády a dva byli zraněni. Kromě toho byl dnes ráno 8.září do nemocnice v Stanici Luganskoj dopraven zabitý voják. Okolnosti jeho smrti se objasňují“.

– V Krymu pohraničníci RF zadrželi tři opilé ukrajinské výsadkáře. Zadržení údajně chtěli „ popít vodku, sníst meloun a slaninu“ se svými kolegy – ruskými výsadkáři a „postěžovat si na těžkou službu“ v ukrajinské armádě. Byli zadrženi beze zbraní a bez dokladů. Viz video:

http://vk.com/video-57424472_171536989?list=e6009bc455b3a6352e

– V Oděsse byl policií zadržen vůdce oděsského pravého sektoru Sergej Stěrněnko. Pravý sektor vydal následující prohlášení: „V Oděse dnes neznámí sluhové režimu (bez poznávacích znaků) provedli prohlídku u vůdce oděského oblastního oddělení Pravého sektoru Sergeje Stěrněnka a poté jej odvezli na Přímořský oblastní soud. Je známo, že Stěrněnka obviňují z účasti na únosu poslance kominterniovské okresní rady Sergeje Ščerbiče, který byl místním vedoucím strany Igora Markova „Vlast“. Kromě toho Pravý sektor šíří zprávu o zadržení vůdce hnutí Automajdan v Oděse, Evgenije Rezvuškina.

9.9.2015

Doněck

– za uplynulý den došlo k sedmi případům porušení klidu zbraní. Byla ostřelována osada Spartak na předměstí Doněcka, z minometů, zbraní z BMP a z ručních zbraní. Palba byla vedena z ukrajinských pozic v oblasti šachty Butovka. Od 22.10 vypukla u osady Spartak znova přestřelka z ručních zbraní, která trvala několik hodin. Rozvědka DNR objevila nová palebná postavení čtyř ukrajinských houfnic D-30 na území základní školy No.62 v Mariupolu. Mezi vesnicemi Antonovka a Iljinka v oblasti Marinky byla objevena palebná postavení osmi samochodných děl „Giacint“. Další ukrajinské tanky a samochodná děla byla zjištěna v městě Slovjansk. U Novoazovska došlo k výbuchu plynové rozdělovací stanice, pravděpodobně se jedná o činnost diversní skupiny nepřítele. Je zastavena dodávka plynu do šesti obcí, z nichž některé leží na území, kontrolovaném ukrajinskou arnádou.

LLR

– z minometů byly ostřelovány pozice domobrany u osady Nižnoje, domobrana odpověděla rovněž palbou z minometů. Z ukrajinských pozic na výšině 175,9 jsou občas ostřelovány z tanků pozice domobrany u obcí Sokolniky a Směloje. U obce Sokolniky proběhla krátká přestřelka z ručních zbraní. pozice domobrany v oblasti Pervomajska byly ostřelovány z granátometu a z minometu. Domobrana pozorovala , že v 11:05 byly z ukrajinských pozic u Popasnoj vystřeleny dva granáty z minometu, směrem do území, které kontroluje rovněž ukrajinská armáda. Další palba z protiletadlového kanonu z ukrajinských pozic na vlastní území byla pozorována v oblasti Štěstí ve 20:20. Ve 20:27 dostalo centrum pro koordinaci příměří hlášení ukrajinské strany, že její pozice u elektrárny u města Štěstí, jsou ostřelovány domobranou. Ke třetí provokaci a střelbě ukrajinských sil z ručních zbraní na vlastní území, bylo zjištěno v oblasti ukrajinského kontrolního bodu u Novotoškovky. Bylo omezeno pronikání diversních skupin nepřítele přes frontu, v týlu bylo několik diversantů odhaleno a likvidováno, nebo zajato. Nepřítel prováděl průzkum pomocí malých bezpilotních letadel, které se domobrana pokoušela likvidovat střelbou. Ukrajinští vojáci jednotlivě pronikali do neutrálního pásma mezi postavením domobrany a ukrajinských sil a zde rabovali opuštěné objekty.

– V oblasti Marinky proběhla výměna zajatců – dva ukrajinští důstojníci za čtyři domobrance.

10.9.2015

Doněck

– za uplynulý den byla opět ostřelována osada Spartak z minometů, granátometů a z ručních zbraní, z ukrajinských pozic na šachtě Butovka a z Avdějevky. Rozvědka DNZ pozorovala pohyb velké kolony 65 kusů těžkých zbraní a obrněné techniky přes obec Velká Novoselovka směrem na Volnovachu. Do Krasnogorovky (3 km od fronty) přijely ukrajinské tanky a šest samochodných houfnic.

LLR

– u Popasnoj v obci Trojickoje u ukrajinského kontrolního bodu byli zabiti dva ukrajinští vojáci z 54. ukrajinské samostatné mechanizované brigády a další tři zraněni výbuchem ukrajinského nástražného výbušného zařízení.

– Na území výcvikové základny Pravého sektoru v obci Caryčanka v dněpropetrovské oblasti je prováděna urychlená příprava diversních skupin pro obnovení bojové činnosti na Donbase. První skupina absolventů odtud má odejít 16.9.2015.

– Vůdce Pravého sektoru Jaroš vyzval pčíslušníky Pravého sektoru, aby byli připraveni k likvidaci „režimu vnitřní okupace“ a k organizování občanské neposlušnosti na Ukrajině. „Antiukrajinská svoloč provádí restauraci předrevolučních pořádků a provokuje ukrajinský národ k ještě jednomu povstání“ napsal na Facebooku.

– V Oděse při zasedání obvodního soudu ve věci vůdce Pravého sektoru Sergeje Stěrněnka a vůdce Automajdanu v Oděsse Evgenije Rezvuškina vyvolali příslušníci Pravého sektoru potyčku s policií.

– Oděská městská rada odmítla hlasovat o usnesení, ve kterém je RF označována za agresora. Poté, co tento bod nebyl zařazen do programu jednání, aktivisté vyvolali nepokoj a byli ze zasedání vyvedeni.

– Na Donbas přijel 41. humanitární konvoj ministerstva pro mimořádné události RF.

11.9.2015

Doněck

– Gorlovka byla znepokojena velkým množstvím dronů nepřítele nad městem. Nejvíce jich bylo nad sídlištěm Strojitěl. Obvykle toto předchází intenzivnímu ostřelování. Obyvatelé byli vyzváni k ostražitosti.

LLR

– velkorážným kulometem a minometem byla ostřelována osada Chraščevka v krasnodonském rajonu. Palba byla vedena z ukrajinských pozic u vesnice Bolotěnoje. Dále byla z kulometů a ručních zbraní ostřelována chatová oblast Rajevka z ukrajinských pozic u obce Starý Ajdar v oblasti Stanici Luganskoj. Od osady Luganskoje byla velkorážným kulometem ostřelována osada Lozovoje. U města Štěstí byla v ukrajinských pozicích pozorována střelba z ručních zbraní a protiletadlového kanonu. 2 km na severovýchod od obce Želobok došlo k výbuchu nezjištěného původu.

– Na stranu domobrany přešli další dva lidé – bývalý instruktor trestního praporu Donbas a bývalý pracovník doněcké prokuratury. Viz video:

http://vk.com/video-57424472_171542662?list=3e0afa103d82ec54a2

– Ukrajinskými orgány činnými v trestní řízení byl zadržen velitel nacionalistického dobrovolnického praporu Slobožanščina, Andrej Jangoglenko, pro přípravu vraždy ministra vnitra Ukrajiny Avakova a dalších osob. Byly zveřejněny odposlechy telefonátů, kde o tom otevřeně hovoří.

– v Kyjevě se objevily grafiti s portrétem Olese Buziny, který byl nedávno zavražděn nacionalisty, s textem „ Buzina žije! Buzina, to jsi ty!“ a „Odplatu mým vrahům!“

12.9.2015

Doněck

– ukrajinské síly narušily desetkrát režim klidu zbraní. Ostřelovaly z pozic u Avdějevky minomety, granátomety a ručními zbraněmi osadu Spartak v předměstí Doněcka. Rozvědka DNR zjistila přesuny trestních praporů a jednotek , složených ze zahraničních žoldáků, k frontě. V Krasnogorovce prapor Kyjev-1 nahradil jednotky pluku Azov a Pravého sektoru. Do Mariupolu bylo vrtulníky přesunuto 200 vojáků, z toho 50 zahraničních žoldáků ze soukromých vojenských společností z Polska, Pobaltí a USA.

LLR

– ukrajinská diversní skupina ostřelovala z minometů obec Charcizsk. Byly způsobeny hmotné škody, ani civilisté, ani domobrana neutrpěli.

V průběhu fóra „Jaltská ekonomická strategie“ v Kyjevě Jacenjuk oficiálně prohlásil:Nikdy nepřistoupíme na žádné ústupky, například změnit Ukrajinu na federativní stát“. Předtím president Porošenko prohlásil, že Ukrajina provede ústavní reformu, ale žádné zvláštní statusy nebudou. Vedení DNR požaduje, aby byly ústavní změny s ním projednány, což Ukrajina odmítá. V předvečer 11. září Porošenko řekl, že Kučmovi nařídil stáhnout žádost o prodloužení mírového procesu v Minsku v příštím roce, protože „každý by měl splnit své závazky v roce 2015“.

– ministerstvo obrany Ukrajiny rozhodlo rozkonzervovat a uvést do provozu automobily ZIL 157 a ZIL 151, vyrobené ve 40. a 50. letech, které sloužily armádě SSSR po ukončení 2 světové války.

– V rostovské oblasti ukrajinské tajné služby unesly z území RF ruského vojáka, který zde byl u rodiny na dovolené a jeho bratra. Dopravily jej do ukrajinské osady Melovoje, které je pouze železniční tratí oddělena od vesnice Glubokoje v RF. Obyvatelé obou vesnic jsou svázáni příbuzenskými svazky.

13.9.2015

Doněck

– došlo k sedmi případům narušení režimu klidu zbraní. Tradičně byla ostřelována osada Spartak na předměstí Doněcka minomety a ručními zbraněmi od Avdějevky z postavení ukrajinské 93. samostatné brigády. Z tanků bylo ostřelováno sídliště Trudovskije v petrovském rajonu Doněcka. Na okrajích Gorlovky byla v noci slyšet střelba z ručních zbraní. Jednalo se o pokusy ukrajinských diversních skupin proniknout za linii fronty.Rozvědka DNR zjistila přesun dvou samochodných děl Nona do obce Trojickoje (u Gorlovky). Ze Starognatovky Ukrajinci přesunuli do osady Mirnoje prapor vojáků.

LLR

– z ukrajinských pozic u Popasnoj byla granátometem ostřelována obec Kalinovo.

– V Oděse proběhl pochod stovek neonacistů s požadavkem osvobodit Olega Poliščuka a Andreje Medveďka, kteří byli zadrženi orgány činnými v trestním řízení v Kyjevě pro vraždu ukrajinského opozičního novináře a spisovatele Olesji Buziny. .

– Ruský herec a neonacista Anatolij Pašinin, nyní příznivec pluku Azov, který v roce 2014 přešel na Ukrajinu, v rozhovoru s listem Gazeta.ua vyzval k ničení plynovodů a elektrických sítí v RF. „Ten režim skončí 5.listopadu 2017. Možná dříve. Tento datum zveřejnil jeden z nejznámějších nacionalistů Vjačeslav Malcev. Připravuje se povstání. Jsou lidé, kteří jsou připraveni jej začít dříve. Ale nelze vyvést na Majdan lidi a předtím je nevyzbrojit“ prohlásil.

14.9.2015

Doněck

– za uplynulý den došlo k pěti narušením klidu zbraní ukrajinskými silami. Ostřelovány byly osady Spartak, Alexandrovka a Staromichajlovka na předměstí Doněcka a oblast Volvo centra a oblast doněckého letiště převážně z ručních zbraní a granátometů. Mezi Dzeržinskem a Majorskem docházelo rovněž k pozičním přestřelkám z ručních zbraní a ukrajinská strana zde použila i ostřelování z tankových zbraní. Večer byly ostřelovány pozice domobrany u osady Kalinovka z ručních zbraní a granátometů od osady Luganskoje. Rozvědka DNR zjistila pohyb kolon nepřítele k městu Marinka na západ od Doněcka. Ukrajinská obrněná technika se soustřeďuje také u vesnice Novognatovka (7 km od fronty). Byl rovněž pozorován přesun zbraní a techniky u obce Kurachovo do Marinky. Mezi obcemi Keramik a Očeretino (20 km od fronty) byly v hangárech traktorové stnice zjištěny ukryté tanky a raketomety „Grad“. Velení ATO využívá klid zbraní a přemisťuje zbraně, které měly být z fronty staženy blíže k linii fronty. Domobrana vyzvala OBSE, aby této skutečnosti věnovala pozornost.

LLR

– došlo k několika krátkým ostřelováním pozic domobrany z granátometů, protiletadlového kanonu a velkorážných kulometů v oblasti města Štěstí.

– Na setkání „Jaltská evropská strategie“, které proběhlo v Kyjevě, prohlásil Vitalij Plotnikov, který působil na Majdanu jako novinář, že „až si vrátíme Krym, nejméně 30% ruského obyvatelstva poloostrova, které dnes podporuje Rusko, se stane uprchlíky na území samotného Ruska. A Rusko bude mít vážné krizové problémy s vlastním obyvatelstvem“.

Vlkův vstup:

Já si nemohu pomoci, ale když jsem dočetl tenhle Ernestův zatím poslední opolčenský report z z povstaleckých území,  tak s enemohu zbavit pocitu, že  s enám Ernest co nevidět zase ozve. To soustředování ukrajinských sil naprosto nemá žádný smysl, pokud Kyjev nechystá nějakou obdobu chorvatské operace Bouře proti Srbské Krajině, před  2o roky. Staus quo  existuje, Rusko evidenětně nedovolí opolčencům jej nijak změnit, ukrajinská armáda  disponuje  vybudovanou hloubkovou polní obranou podél celé fronty. A Kyjev přisouvá stále novou a novou těžkou techniku a  a lidskou sílu. Ukrajinská armáda je pro mír silně předimenzovaná po 6-ti vlách mobilizace – snad 250 000 mužů a při rozvráceném hospodářství  jí v době zmrazeného konfliktu nelze financovat jen tak několik měsíců. To nemá logiku. Navíc – jak ukazují stále častější spory mezi jednotlivými kyjevskými frakcemi – jediné, co je ještě drží jak  takž pohromadě  a   zabranuje otevřenému vypuknutí násilí mezi jednotlivými skupinami je existence společného nepřítele. Hroutící se hospodářství se hned tak nezmátoří. Jediná šance, jak si Porošenko s Jacenukem a další figury toho velmi obskurního kyjevského souboru mohou zajistit nějakou efektivní budoucnost je  tvrdý, rychlý a úspěšný úder, v kterém porazí opolčence během pár dnů nanejvýš týdnů. Rád budu špatným prorokem, ale soudím, že se svodek z Ukrajiny zase dočkáme a že s enám věru nebudou líbit.

Ostatně Nulandová, podle  http://ren.tv/novosti/2015-09-13/nuland-poobeshchala-vospitat-rossiyu-s-pomoshchyu-knuta-i-pryanika

měla  na už Ernestem zmíněné konferenci  „Jaltská evropská strategie“ v Kyjevě prohlásit  toto:

„Pouze v případě úplného dodržování podmínek minských dohod, včetně obnovení ukrajinské suverenity v rámci jejích hranic, můžeme začít uvolňovat některé sankce. Ale pokud budou tyto podmínky i nadále porušovány, budou se zvyšovat sankce. Musíme použít metodu cukru a biče.“

Dále zdůraznila, že Spojené státy budou pokračovat v politickém tlaku na Rusko a budou i nadále požadovat rozšíření sankcí vůči Ruské federaci.

Ostatní Ukrajina:

http://korrespondent.net/ukraine/3560700-ukrayna-vozobnovyla-postavky-uhlia-yz-dnr

Ukrajina obnovila dodávky uhlí z DNR
V posledních dnech obdržela asi 80 tisíc tun uhlí.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3560715-poroshenko-ekonomycheskyi-rost-vot-vot-vozobnovytsia

Porošenko: Ekonomický růst se již obnovuje

http://korrespondent.net/ukraine/3560735-rady-mest-v-raisovetakh-anonsyrovany-rezultaty-rassledovanyia-boiny-pod-vr

Kvůli mandátům do okresních rad. Byly oznámeny výsledky šetření masakru u parlamentu
Prezident řekl, že kvůli místům v okresních radách „tito lidé jsou připraveni i granát hodit u parlamentu.“

ttp://korrespondent.net/ukraine/3560783-redaktora-odesskoho-saita-pryhovoryly-k-trem-hodam-kolonyyh

Redaktor oděských stránek odsouzen ke třem letům vězení
Vitalij Didenko je obviněn z ohrožení územní celistvosti Ukrajiny.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3560799-v-odesse-zaderzhany-lydery-mestnoho-pravoho-sektora-y-avtomaidana

V Oděse zadržen vůdce Pravého sektoru a Automajdanu
Policie je obvinila z výtržnictví, násilí proti policistovi a únosu poslance.

http://korrespondent.net/business/financial/3560826-ukrayna-mozhet-poluchyt-sleduuischyi-transh-ot-mvf-v-oktiabre

Ukrajina může dostat další tranši v září

http://korrespondent.net/ukraine/3560901-lydera-odesskoho-avtomaidana-arestovaly-na-dva-mesiatsa

Vůdce Automajdanu Oděse byl uvězněn na dva měsíce
V blízkosti soudu aktivisté pálí pneumatiky.

http://korrespondent.net/world/worldabus/3560917-sledkom-rf-zaiavyl-chto-yatsenuik-voeval-v-chechne-protyv-rossyy

Vyšetřovací výbor RF prohlásil, že Jacenjuk bojoval v Čečně proti Rusku a dopustil s etma válečných zločinů.

http://korrespondent.net/ukraine/3561270-sbu-zaiavyla-o-zaderzhanyy-dvukh-admynystratorov-antyukraynskykh-saitov

SBU oznámila zadržení dvou administrátorů protiukrajinských stránek

http://korrespondent.net/business/economics/3561295-hontareva-v-sleduuischem-hodu-ozhydaet-ynfliatsyui-v-12

Gontarevová v příštím roce očekává inflaci 12%

http://korrespondent.net/ukraine/3561311-mestnye-vybory-budut-monytoryt-700-nabluidatelei-obse

Místní volby bude monitorovat 700 pozorovatelů OBSE

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3561312-yatsenuik-ukrayna-vypolnyla-mynskye-sohlashenyia

Jacenjuk: Ukrajina splnila minské dohody

 

http://korrespondent.net/business/economics/3561259-v-ukrayne-rukhnulo-avtoproyzvodstvo

Na Ukrajině upadla výroba aut

http://korrespondent.net/ukraine/3561314-dnr-predstavyt-svoi-varyant-dohovora-ob-otvode-vooruzhenyia-k-15-sentiabria

DNR seznámí se svojí variantou dohody o odvodu zbraní k 15. listopadu

http://korrespondent.net/business/economics/3561339-ukrayna-ymportyrovala-bolee-8-myllyonov-tonn-uhlia-na-1-myllyard

Ukrajina importovala více než 8 milionů tun uhlí za 1 miliardu dolarů

http://korrespondent.net/business/economics/3561347-kredytory-khotiat-peresmotret-uslovyia-restrukturyzatsyy-dolha-ukrayny-smy

Věřitelé chtějí znovu projednat podmínky restrukturalizace dluhu na Ukrajině – Media
Skupina věřitelů, kteří mají krátkodobé úvěry na Ukrajině se domnívá, že dohoda je nevýhodná.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3561207-problemnye-pryvyvky-ukrayna-pochty-ne-fynansyruet-ymmunyzatsyui-detei

Problematické očkování: Ukrajina téměř nefinancuje imunizaci dětí
Kriticky nízká úroveň očkování dětí vedla k vypuknutí obrny na Ukrajině.

http://korrespondent.net/ukraine/3561425-yarosh-hrozyt-novymy-protestamy-pravoho-sektora

Jaroš hrozí novými protesty Pravého sektoru
Pravý sektor opět ohrožuje protivládními akcemi kvůli zatčení jeho aktivistů v Oděse.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3561637-lavrov-dnr-y-lnr-hotovy-provesty-vybory-po-zakonam-ukrayny

Lavrov: DNR a LLR jsou připraveny uspořádat volby podle zákonů Ukrajiny
Moskva obvinila Gruzii z porušování dohody z Minsku.

„První podmínkou pro přípravu voleb v Donbasu jsou v přímé konzultace a koordinace způsobu provedení těchto voleb“ – řekl Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě.
Ministr poznamenal, že ukrajinské orgány „dělají vše“, aby se místní volby v Donbasu na územích nekontrolovatelných Kyjevem nekonaly.

http://korrespondent.net/business/economics/3561677-kyev-nachal-yntensyvnuui-zakupku-reversnoho-haza

Kyjev začal intenzivní nákup reversního plynu
Kapacita plynovodu-Užhorod Vojany bude využita na 100%.

http://korrespondent.net/business/economics/3561670-yatsenuik-poschytal-ubytky-ukrayny-ot-severnoho-potoka-2

Jacenjuk vyčíslil ztrátu Ukrajiny kvůli North stream-2
Premiér doufá, že evropští partneři zablokují projekt.

 

http://korrespondent.net/ukraine/3561753-mylytsyia-obvynyla-pravyi-sektor-v-strelbe-po-myrnym-zhyteliam

Policie obvinila Pravý sektor ze střelby na civilisty
V rovenské oblasti je další skandál s těžbou jantaru.

V rovenské oblasti organizoval Pravý sektor nelegální těžby surového jantaru. Podle tiskové služby regionální policie v obci Borovoje zarečenského rajonu 7. září přijelo vozidlo Land Rover s osmi lidmi, zástupci organizace DUK Pravý sektor.
Přijíždějící muži se dohodli s místními obyvateli o těžbě surového jantaru pomocí čerpadel. Výnosy z prodeje, podle zástupců Pravého sektoru, měly jít na potřeby mužů v ATO.
O dva dny později místní obyvatelé zjistili, že muži těží jantar ne jedním, ale čtyřmi vodními čerpadly.
„Poblíž samoty Jurino, na místě nelegální těžby surového jantaru, téměř 500 místních obyvatel zadrželo čtyři zástupce Pravého sektoru a automobil GAZ-66 bez registračních značek a odvezli je do města,“ – řekla policie.
Na cestě do vesnice Borovoje zbývající čtyři muži v Land Roveru (se znakem DUK Pravého sektoru na černém pozadí) zablokovali silnici autem GAZ-66, a zahájili palbu na místní obyvatele, kteří doprovázeli kamion a zranili jednoho z nich.

http://korrespondent.net/world/russia/3561758-rossyia-nedovolna-sledstvyem-po-boynhu

Rusko je nespokojeno s vyšetřováním Boeingu
Kvalita vyšetřování havárie Boeingu vyvolává pochybnosti Moskvy.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3561792-sud-otpustyl-svobodovtsa-shvaiku-pod-lychnoe-obiazatelstvo-nardepov

Soud propustil „svobodovce“ Švajku na osobní záruku poslance
Igor Švajka je podezřelý z organizování nepokojů u parlamentu 31. srpna.

http://korrespondent.net/world/worldabus/3561984-nato-ne-budet-otpravliat-svoy-voiska-v-ukraynu

NATO nepošle svoje vojska na Ukrajinu

http://korrespondent.net/city/zaporozhye/3561983-v-zaporozhe-sozhhly-avtobus-batalona-donbass

V Záporoží spálili autobus praporu „Donbas“

http://korrespondent.net/ukraine/3562002-v-kyeve-obsudyly-natsyonalno-terrytoryalnye-avtonomyy

V Kyjevě, diskutovali o národní územní autonomii
Ústavní reforma předvídá, že na Ukrajině budou tři nebo čtyři regiony se zvláštním postavením.

http://korrespondent.net/ukraine/3561951-mynoborony-ne-vydyt-smysla-v-novoi-mobylyzatsyy

Ministerstvo obrany nevidí smysl nové mobilizace

http://korrespondent.net/business/financial/3561948-ukrayna-otmenyla-spetsposhlyny-na-ynomarky-smy

Ukrajina odmítla zvláštní daň na zahraniční vozy – SMI

http://korrespondent.net/ukraine/3561929-poroshenko-protyv-prodlenyia-mynskykh-sohlashenyi

Porošenko proti prodloužení minských dohod

http://korrespondent.net/world/3561926-evrosouiz-y-rf-dohovaryvauitsia-v-vene-po-hazu

Evropská unie a Ruská federace se ve Vídni dohadují o plynu

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3562067-poroshenko-obvynyl-rossyui-v-myhratsyonnoi-probleme-evropy

Porošenko obvinil Rusko z problémů s migrací v Evropě
Prezident Ukrajiny spojil migrační krizi v Evropě, s informacemi o vysazení ruských vojsk v Sýrii.

http://korrespondent.net/ukraine/3562064-v-dnr-zhdut-rasporiazhenyia-zakharchenko-dlia-provedenyia-sobstvennykh-vyborov

V DNR očekávají příkaz Zacharčenka k provedení vlastních voleb

http://korrespondent.net/ukraine/3562094-poroshenko-ozvuchyl-pozytsyui-ukrayny-y-es-po-vyboram-v-donbasse

Porošenko oznámil pozici Ukrajiny a EU k volbám v Donbasu
Prezident označil volby v Donbasu v DNR a LLR stanovené na 18. říjen a 1. listopad za „velkou hrozbu pro minský proces.“

http://korrespondent.net/ukraine/3562113-hlavu-hossluzhby-zaniatosty-zaderzhaly-na-vziatke-sbu

Vedoucí státního úřadu pro zaměstnanost byl zadržen pro úplatek – SBU

 

http://korrespondent.net/business/economics/3562125-rossyia-y-es-dohovorylys-o-haze-dlia-ukrayny

Rusko a EU se dohodly o plynu pro Ukrajinu
Cena ruského plynu pro Ukrajinu bude srovnatelná s náklady na plyn v Polsku, řekl Novak.

http://korrespondent.net/ukraine/3562156-lyder-odesskoho-pravoho-sektora-y-eho-soratnyk-vyshly-pod-zaloh

Vůdce oděského Pravého sektoru a jeho spoluobviněný byli propuštěni na záruku

http://korrespondent.net/ukraine/3562179-v-sbu-zaiavliauit-chto-predotvratyly-ubyistvo-avakova

SBU oznámila, že zabránila vraždě Avakova

http://korrespondent.net/business/economics/3562186-deneh-es-y-ssha-nedostatochno-dlia-razvytyia-ekonomyky-yaresko

Peníze z EU a Spojených států nestačí k rozvoji ekonomiky – Jaresko

Nestačí nám peníze, tvrdí ministryně financí Ukrajiny.
Ministryně financí Natalia Jaresko uvedla, že pomoc z EU a Spojených států je dostatečná pro stabilizaci ekonomiky, ale ne pro její rozvoj. Řekla to na setkání „Jaltská evropská strategie“ v Kyjevě v pátek.
„Jsme velmi vděční USA a Evropy za podporu, ale tato podpora není dostatečná. Nemáme dost peněz, abychom postoupili dále. Na stabilizaci máme dostatek, ale potřebujeme větší podporu s cílem investovat v ekonomice“ – řekla ministryně.

http://korrespondent.net/business/economics/3562202-postavky-uhlia-yz-zony-ato-snova-ostanovylys

Dodávky uhlí z oblasti ATO se znovu zastavily
Problém vyplývá ze skutečnosti, že jsou nevyřešené vztahy mezi železnicí a doněckou železnicí.

Generální ředitel CEO DTEK Maxim Timčenko, potvrdil, že z oblasti ATO opět nepřichází antracit, potřebný pro polovinu ukrajinských elektráren. Uvedl to dnes na fóru Jaltské evropské strategie (JES).
„Problém dvou dnů je v tom, že vzhledem k tomu, že je nevyřešený vztah mezi železnicí a železnicí Doněcka, pokud jde o dodávky motorové nafty, náhradních dílů, lokomotiv. To je otázka ukrajinské železnice, a já doufám, že dojde k nějakému kompromisu nebo porozumění, jakým způsobem zajistit materiály řádné fungování železnice „- cituje Timčenka list “ Dílo „.

http://korrespondent.net/ukraine/events/3562235-v-kyeve-na-vziatke-zaderzhaly-nachalnyka-nalohovoi-ynspektsyy

V Kyjevě pro úplatek zadrželi náčelníka daňové inspekce

http://korrespondent.net/world/russia/3562402-putyn-khochet-vosstanovyt-otnoshenyia-s-ukraynoi

Putin chce obnovit vztahy s Ukrajinou

http://korrespondent.net/ukraine/3562390-v-kharkovskoi-oblasty-prekratyly-transliatsyui-zapreschennykh-teleprohramm-rf

V charkovské oblasti přerušili přenos zakázaných televizních programů z Ruska

http://korrespondent.net/ukraine/3562386-pase-pryzvala-zarehystryrovat-oppozytsyonnyi-blok-v-kharkove

PACE vyzvala, aby byl v Charkově zaregistrován „Opoziční blok“

Monitorovací výbor Parlamentního shromáždění Rady Evropy vyzval územní úřad ministerstva spravedlnosti v regionu Charkov, aby okamžitě zaregistroval regionální organizace strany „opozičního bloku“. Prohlášení vyjádřili během zasedání výboru zpravodajů na Ukrajině Jean-Claude Mignon (Francie) a Jordi Shukla (Španělsko), uvádějí „Ukrajinskije Noviny“.
„Demokratické principy vyžadují, aby si voliči mohli vybrat z co nejširšího spektra politických alternativ. Vyloučení strany z účasti z přísně administrativních důvodů je v rozporu s těmito zásadami.“ – řekli výboru.
Výbor vyzývá ukrajinské orgány, aby rychle umožnily stranám účast v místních volbách v oblasti Charkova 25. října.

http://korrespondent.net/business/economics/3562346-vsemyrnyi-bank-dovolen-reformamy-v-ukrayne

Světová banka je spokojena s reformami na Ukrajině

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3562339-nuland-ozvuchyla-raskhody-ssha-na-ukraynskuui-armyui

Nulandová zveřejnila výdaje USA na Ukrajinskou armádu
Amerika utratila na školení a vybavení ukrajinské armády téměř 250 milionů dolarů.

http://korrespondent.net/ukraine/3562467-kuchma-konflykt-v-donbasse-stanovytsia-zamorozhennym

Kučma: Konflikt na Donbase se stává „zamrzlým“

http://korrespondent.net/ukraine/3562479-ukraynskaia-armyia-uvelychylas-za-hod-do-280-tysiach-chelovek

Ukrajinská armáda se za rok zvětšila na 250 000 lidí

 

http://korrespondent.net/ukraine/3562538-uchastnyky-sammyta-YES-sprohnozyrovaly-datu-zavershenyia-voiny-v-donbasse

Účastníci summitu JES předpovídali datum ukončení války v Donbasu
Více než polovina se domnívá, že konflikt na Ukrajině neskončí za tři roky, ale ekonomika poroste.

http://korrespondent.net/ukraine/3562545-rossyia-provodyt-v-krymu-vybory-nesmotria-na-protest-kyeva

Rusko provede na Krymu volby, nehledě na protesty Kyjeva

http://korrespondent.net/world/3562574-kyshynev-nakryla-novaia-volna-protestov

Kišiněv zachvátila nová vlna protestů
Na náměstí v hlavním městě Moldavska se sešly desítky tisíc lidí.

http://korrespondent.net/ukraine/3562604-v-odesse-proshel-marsh-natsyonalystov

V Oděse se konal pochod nacionalistů
Aktivisté vyzývají k propuštění podezřelých z vraždy Olesja Buziny.

http://korrespondent.net/kyiv/3555416-na-meste-ubyistva-buzyny-povesyly-dosku-v-chest-vozmozhnykh-ubyits

Na místě vraždy Buziny pověsili desku na počest jeho možných vrahů

http://korrespondent.net/world/3562632-demonstranty-v-moldove-pryzvaly-k-vseobschei-zabastovke

Demonstranti v Moldavsku vyzvali k generální stávce

http://korrespondent.net/ukraine/3562643-poltorak-poobeschal-armyy-400-edynyts-bronetekhnyky

Poltorak slíbil armádě 400 kusů obrněné techniky

http://korrespondent.net/ukraine/3562655-prezydent-o-detsentralyzatsyy-davyt-na-parlament-ne-budu

Prezident o decentralizaci: tlačit na parlament nebudu

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3562675-poroshenko-rasskazal-o-masshtabnoi-demobylyzatsyy

Porošenko hovořil o velké demobilizaci

http://korrespondent.net/ukraine/3562833-vo-lvovskoi-oblasty-kanadtsy-nachaly-trenyrovat-ukraynskykh-voennykh

Ve lvovské oblasti Kanaďané začali cvičit ukrajinské vojáky

 

http://korrespondent.net/ukraine/3562875-v-rade-rassmotriat-otstavku-dvukh-mynystrov-y-rukovodytelia-apparata

Parlament projednává odvolání dvou ministrů a vedoucího administrativy

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3562777-sledy-pokushenyia-na-avakova-vedut-v-rossyui-sbu

Stopy pokusu o vraždu Avakova vedou do Ruska

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3562763-v-myd-rf-nazvaly-tupykovoi-lohykoi-otkaz-kyeva-ot-dyaloha-s-separatystamy

Ruské ministerstvo zahraničí označilo odmítnutí Kyjeva jednat se separatisty za „slepou uličku“

 

http://korrespondent.net/ukraine/politics/3562986-pravyi-sektor-ydet-na-mestnye-vybory-vmeste-so-svobodoi

Pravý sektor jde do místních voleb společně se Svobodou

http://korrespondent.net/ukraine/3562994-yatsenuik-obvynyl-mynenerho-v-sryve-podhotovky-k-otopytelnomu-sezonu

Jacenjuk obvinil ministerstvo energetiky ze zmaření příprav na topnou sezónu

http://korrespondent.net/ukraine/3563042-v-volynskoi-oblasty-posadyly-dvukh-uklonystov-ot-mobylyzatsyy

Ve volyňské oblasti odsoudili dva odmítače mobilizace

http://korrespondent.net/business/financial/3563056-v-dnr-rasskazaly-zachem-vozobnovyly-postavky-uhlia-v-ukraynu

V DNR řekli, proč obnovili dodávky uhlí na Ukrajinu

http://korrespondent.net/ukraine/3563117-ukrayna-razorvala-sotrudnychestvo-s-rf-v-avyastroenyy

Ukrajina ukončila spolupráci s RF ve výrobě letadel

Příspěvek byl publikován v rubrice Ernestova svodka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.