Davuizování


napsala Geordyn

Dnes nás media, libovolná – zapněte rozhlas, TV, kupte tisk, otevřete notebook dokonale davuizují! Že jste slovo davuizovat ještě nikdy neslyšeli? Nemohli. Vymyslel jsem si ho. A  vysvětlím.

Odevšad se na Vás zkrátka vyhrne dav. Co vyhrne, on přímo zaútočí, zařve. TADY JSEM, TU MNE MÁTE. A vy s ním, když se dáte.

A co nebohý Evropánek Unijní / můj patent pro název současných ustrašených občánků EU – spíše by se hodilo zastrašovaných/. Co ten ?

Už za mého mládí jsem někde četl názor, že dav je bezhlavá nestvůra. Autor už zatajil, zda nestvůra, je-li bez hlavy, může přemýšlet – tedy jen korporativně, nebo je to stádo. Tu zevlující, tu se ženoucí s vyplazeným jazykem kamsi, nevědouc proč a kdy a kde se zastaví. Určitě někde lze nalézt v pracích odborníků na toto téma zasvěcená vysvětlení o lidském davu, jeho chování a proč tomu tak je. Neznám je. K filozofii jsem jen ze zvědavosti přičichl. A osobní zkušenost  mi ověřila, že dav reaguje asi takto:

Střih do roku 1968………Tovární hala plná dělníků a techniků. Továrna – obrovský majetek / vždyť tam pracovalo 3000 lidí /, tehdy jim patřila – všem bez rozdílu. Ovšem jen s tím malým rozdílem, že i tehdy byli ti rovní a ti rovnější. K pravdě situace je nutno dodat, že rozdíl a dnešní ekonomická realita je naprosto jiná.

Tak dav lidí a v popředí improvizovaná tribuna a mikrofon. Obrozené odbory sezvaly míting na kterém očekávaly odsouhlasení memoranda k situaci, kdy země byla obsazena pěti armádami. Armády jsou také dav. Ale organizovaný, tedy s kvalitním velením a disciplínou velmi tvrdě vymahatelnou.

Dav o kterém píši, visel na rtech nového předsedy odborů, který zosobňoval dobu ne arabského, nýbrž pražského Jara 68. Souhlasil se slovy memoranda odsuzujícího rozhodnutí tehdejších mocných o invazi. Pak k mikrofonu přistoupil vlivný člověk z Okresu a hovořil opatrně již v tendencích budoucích přikyvovačů a vítačů, tehdy ještě téměř neznámého dr. Husáka. A tehdy dav částečně pražskojarních blouznivců se jen zavlnil a dál nic. Okresní mluvil dál. Dav trnul. A nic. Tu znenadání kdosi začal nahlas a rezolutně tleskat. Dav pochopil – toto se musí udělat. Tleskot zprvu vlažný se vzápětí změnil v burácivý. Pan Okresní cosi zablekotal a odstoupiv nechal hovořit jiné.

Předpokládám, že očekáváte nějaký závěr tohoto zamyšlení o davu. Vyhýbejte se mu. Ne zamyšlení. MYSLETE VLASTNÍ hlavou a nedbejte co dav dělá nebo zamýšlí. Dav myslet nemůže, protože je bezhlavá nestvůra. Důkaz – byli jste někdy tam, kde v malém prostoru bylo několik tisíc lidí? Já ano, stačí zařvat „HOŘÍ“ a lidi se vzájemně ušlapou. Bohužel , takový je dav. Kdysi jsem nahlédl do skript o zjišťování hodnoty inteligence / asi teď od Vás budu hodnocen kvalitou tykve, ale neva /, a tam byla otázka : „ Co uděláte, když začne při filmovém představení v kině hořet“. Pro všechny kosíře netřeba uvádět  správnou odpověď – UHASÍM TEN OHEŇ.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.